کد خبر: ۱۸۱۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت؛
شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت و معدن: به من گفته‌اند وزیر واردات! در حالیکه من حامی ایجاد کالاهای استراتژیک در بخش کشاورزی و صنایع هستم
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح ادامه بررسی برنامه و صلاحیت عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در ادامه صلاحیت و برنامه های محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موافق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.


مخالفت حسن‌پور با وزیر پیشنهادی صنعت: برنامه‌های شریعتمداری سراسر کلی‌گویی است

نایب رییس فراکسیون اقتصاد مقاومتی گفت: سه روز تمام وقت گذاشتم و برنامه‌های شما را بررسی کردم، همه برنامه‌های شما کلی‌گویی است اما نیاز امروز کشور پرداخت به جزییات است.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

شهباز حسن‌پور در جلسه علنی امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، با تشکر از خدمات صادقانه وزرای دولت یازدهم، گفت: مخالفتم از نوع مخالفت سیاسی، جناحی و سیاسی نیست بلکه در راستای مجلس پرسشگر، ‌دولت پاسخگوست.

نماینده مردم سیرجان در مجلس افزود: روی سخنم با دکتر جهانگیری است، که بهتر از هر کس حوزه صنعت، معدن و تجارت را می‌شناسد. انتظار داشتم تیم اقتصادی به مجلس فرستاده شود که هماهنگ‌تر از تیم معرفی شده باشد. از همین ابتدای کار دولت اخطار می‌دهد، مراقب باشید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد به برنامه‌های پیشنهادی وزیر پیشنهادی، گفت: قرار بود ایران در سال ۱۴۰۴ در اوج باشد آیا فکر می‌کنید با این برنامه ایران به این جایگاه برسد؟ اقتصاد مقاومتی باید در برنامه شما توجه جدی‌تری می‌شد. این اقتصاد تنها نسخه نجاتبخش ایران اسلامی است. دکتر جهانگیری به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی بهتر از هر کس می‌داند ایجاد یک میلیون شغل نیاز به عزم بزرگی دارد. اگر بخواهیم فرمان آقا اجرایی شود، اولین وزارتخانه‌ای که باید به میدان بیاید و تیم اقتصادی را هماهنگ کند وزارت صنعت و معدن است.

حسن‌پور ادامه داد: وضعیت بازار اسفناک است. طی چند سال گذشته دهها هزار مغازه در کشور تعطیل شده است. دهها هزار مغازه تعطیل شد، برنامه شما چیست؟ برخی می‌گویند برنامه شما «واردات» است اما مشکل ما «صادرات» است، برنامه شما در این حوزه چیست؟ برای نقدینگی بازار چه فکری کرده‌اید؟ هیچ تسهیلاتی به اصناف و تولیدکنندگان پرداخت نشده است. یک ریال یارانه تولید طی چند سال گذشته پرداخت نشد. چه کسی به فکر تولیدکنندگان است؟ سازمان امور مالیاتی آنچنان بر کسبه سخت گرفته است که بدترین شرایط در حوزه اصناف تولیدی و توزیعی حاکم شده است.

وی با اشاره به پتانسیلهای معدنی کشور، گفت: در حالی که نرخ بیکاری در شهرستان بم ۲۵ درصد است در بحث معادن و پهنه‌های معدنی هیچ کاری نشده است. مشکل اساسی کشور در بخش معدن،‌ محیط زیست است. باید برای آن فکری اساسی شود. در بخش معدن با سه چالش معادن بزرگ که در اختیار دولت است و خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی است. ۲۰۰ معدن تعطیل شده در کشور داریم. اگر این معادن راه‌اندازی می‌شد و ماشین‌آلات سنگین معدنی وارد می‌شد، چه تحولاتی در این حوزه اتفاق می‌افتاد. متاسفانه برای واردات ماشین‌آلات معدنی شش سال باید معطل صدور مجوزها بود اما صدور مجوز خودروهای لوکس به راحتی انجام می‌شود.

نایب رییس فراکسیون اقتصاد مقاومتی ادامه داد:  آقای شریعتمداری، شفاف بفرمایید آیا تصمیمات جزء در تهران انجام می‌شود یا اختیارات را به استان‌ها خواهید سپرد؟ سه روز تمام وقت گذاشتم و برنامه‌های شما را بررسی کردم، همه برنامه‌های شما کلی‌گویی است اما نیاز امروز کشور پرداخت به جزییات است.

نماینده مردم سیرجان در مجلس خاطرنشان کرد: هیچ راهکاری و برنامه‌ای برای رایزن‌های اقتصادی وجود ندارد. رایزن‌های انتخاب شده صرفا یا زبان بلد هستند یا به دلایل سیاسی انتخاب شده‌اند. رایزن اقتصادی باید به اتاق‌های اصناف و تعاون و بخش خصوصی واگذار شود. به قول وزیر اطلاعات حمایت از بخش خصوصی با شعار نمی‌شود. رایزن‌های اقتصادی در حد سفرا و حتی جلوتر از آنها باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشکل صنایع بزرگ را مسائل زیربنایی به ویژه چالش آب دانست و افزود: برای بحث آب چه تدبیری اندیشیده‌اید؟ در اقتصاد مقاومتی فکری برای آب شده است؟ برای تنظیم بازار چه چاره‌ای اندیشیده‌اید؟ اخطار می‌دهم در آینده نزدیک تنظیم بازار با چالش مواجهه می‌شویم. باید بین بانک مرکزی، وزراتخانه‌های کار، اقتصاد و صنعت و جهادکشاورزی هماهنگی نزدیک ایجاد شود.

حسن‌پور ادامه داد: یکی از معضلات اساسی کشور را فعالیت کمتر از ۲۰ درصد شهرک‌های اقتصادی است. قیمت زمین در این شهرک‌ها پدر صنعت‌گران را درآورده است. چرا زمین به صورت رایگان در اختیار آنان گذاشته نمی‌شود؟ در برخی شهرک‌ها آب، برق و گاز وجود ندارد و بردن این خدمات را از صنعت‌گران درخواست می‌کنند.


 ابراهیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: شریعتمداری با جریان‌های مختلف سیاسی ارتباط مناسبی دارد/ ترجیح او منافع ملی خواهد بود

نماینده شازند گفت: از جمله خصوصیات اخلاقی و عملکردی شریعتمداری این است که با جریانات سیاسی ارتباط مناسبی دارد که شرایط خوبی را برای فعالیت در حوزه وزارت صنعت فراهم می‌کند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمیع شده از چهار وزارتخانه است که برخواسته از سیاست‌های اصل ۴۴ برنامه توسعه و اقتصاد مقاومتی است.

او افزود: در حال حاضر ۲۲.۵ درصد سهم تولید ناخالص ملی مربوط به وزارت صنعت است و ۷ میلیون نفر در این حوزه اشتغال دارند که حاکی از اهمیت حوزه اشتغال است.

ابراهیمی تصریح کرد: شریعتمداری اهل کار، تجربه و با درایت بوده و رهروی ولایت و فردی محبوب است و خدمات او بر کسی پوشیده نیست.

او با اشاره به فعالیت‌های شریعتمداری طی دوران گذشته تصریح کرد: او در دولت کارگزاران قائم مقام وزیر بازرگانی، عضو هیات امنای ستاد اجرایی فرمان امام، نماینده ایران در WTO، ۸ سال وزیر بازرگانی در دولت اصلاحات و معاونت اجرایی رئیس جمهور را در کارنامه خود دارد و از جمله خصوصیات اخلاقی و عملکردی او این است که با جریانات سیاسی ارتباط مناسبی دارد که شرایط خوبی را  برای فعالیت در حوزه وزارت صنعت فراهم می‌کند. ضمن اینکه در حوزه بازرگانی و اقتصادی باتجربه است و با به کارگیری افراد شایسته در حوزه صنعت در جهت اهداف تعیین شده و اقتصاد مقاومتی موفق خواهد بود.

نماینده شازند با اشاره به اینکه شریعتمداری در زمینه دخالت تشکل‌ها و صنوف بازار در فعالیت‌های اقتصادی پیش‌قدم بوده است، تاکید کرد: او مورد تایید اصناف و اتحادیه‌ها است که این خود زمینه‌ساز ایجاد اشتغال در حوزه تولید ملی می‌شود و همچنین در زمینه رقابت‌پذیری و کیفی‌سازی رعایت استاندارد ملی در بخش اساسی داشته است.

ابراهیمی یادآور شد: شریعتمداری روحیه کار با افراد خبره را دارد و اهالی فن در حوزه صنعت نسبت به وزارت او ابراز تمایل کرده‌اند، به طوری که زمانی که در سمت معاونت اجرایی حضور داشت با توجه به برقراری ارتباط با ایرانیان خارج از کشور زمینه حضور و سرمایه‌گذاری در ایران را فراهم کرد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: او به اقتصاد مقاومتی و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و همچنین کاهش سهم دولت، بهبود فضای کسب و کار، جلوگیری از خام‌فروشی، رعایت مباحث زیست‌محیطی، جلوگیری از فساد و پیگیری الحاق به سازمان تجارت جهانی و نیز صادرات غیر نفتی و توسعه اشتغال پایدار توجه دارد.

او تاکید کرد: ۷۰ درصد برنامه‌های شریعتمداری با وظایف قانونی و بالادستی منطق بوده و ۳۰ درصد آن نیز همسو است.

نماینده شازند خطاب به شریعتمداری اظهار داشت:‌ شما در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم با مشکلات زیادی که براساس سیاست‌های اشتباه گذشته بوده، مواجه خواهید بود که باید در جهت رفع آنها گام بردارید. باید شاخص‌های بین‌المللی در حوزه اقتصاد کشور ارتقاء یابد که از جمله آنها اینکه شاخص کسب و کار ایران در سطح جهان ۱۲۰، رقابت‌پذیری ۷۶ بوده که ارقام مناسبی نیستند. همچنین سهم ۳ درصدی ایران در تجارت جهانی زیبنده نیست که باید اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد.

ابراهیمی بیان کرد: واردات بی‌رویه و قاچاق عرصه را تنگ کرده است که باید با نگرش اقتصاد صادرات‌محور این رویه را تغییر دهیم. همچنین تاکنون خصوصی‌سازی‌ها واقعی نبوده و بعضاً به شبه‌دولتی‌ها و یا تامین اجتماعی واگذار شده و اگر به اشخاص هم واگذاری‌ صورت گرفته باشد با رانت بوده است.

او با اشاره به استقرار نامناسب برخی صنایع  از جمله فولاد مبارکه ذوب‌آهن اصفهان، پالایشگاه و پتروشیمی شازند، تصریح کرد: بسیاری از صنایع و پالایشگاه‌ها متناسب با ظرفیت‌های تامین آب و یا همسو با سیاست‌های زیست محیطی نبوده‌اند که باید این رویه تغییر کند. همچنین باید به خودروسازی ورود جدی داشته باشیم. اگر تولید خودرو فقط جهت تامین نیاز بازار داخلی باشد هیچ‌گاه کیفیت‌ها مناسب نخواهد شد. بلکه باید تولید جهت ورود به بازار جهانی باشد تا مردم مجبور به تحمل این وضعیت خودروها نباشند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یکی از راهکارهای کاهش وابستگی به نفت توجه به صادرات‌محور شدن است خاطرنشان کرد: امیدوارم آقای شریعتمداری در این زمینه و همچنین تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام‌های اساسی بردارند.

او تصریح کرد: بنده با مرور کارنامه و درایتی که از آقای شریعتمداری سراغ دارم می‌دانم که ترجیح ایشان به منافع ملی خواهد بود بنابراین با وزارت ایشان موافق هستم و استدعا دارم با رای بالا  به او فرصت رشد و تحول در حوزه صنعت فراهم شود. مقدسی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت‌و‌معدن:
شریعتمداری به اقتصاد مقاومتی اعتقاد راسخ دارد/ او تنها وزیری است که اهداف خود را به صورت کمی ارائه کرده است

نماینده مردم اراک با تاکید براینکه وزیر پیشنهادی صنعت و معدن تنها وزیر است که اهداف خود را به صورت کمی ارائه کرده است، گفت: آقای شریعتمداری به اقتصاد مقاومتی اعتقاد داشته و توجه خاصی به سرمایه‌گذاری خارجی و استفاده از کنسرسیوم‌های خارجی دارد.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

 سید مهدی مقدسی در نطق خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت و معدن گفت: کمیسیون صنعت و معدن متفق القول از آقای شریعتمداری دفاع می‌کند. ایشان به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد و توجه خاصی به سرمایه‌گذاری خارجی و استفاده از کنسرسیوم‌های خارجی دارد. همچنین به اقتصاد دریا و برنامه ششم اعتقاد راسخی دارد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه کمیسیون صنعت و معدن با وزیر پیشنهادی صنعت و قول‌هایی که شریعتمداری داده است، خاطرنشان کرد: قرار شده است که آقای شریعتمداری به این بخش و رفع موانع تولید و کسب و کار و همچنین به جوان‌گرایی و استفاده از زنان توجه خاصی کند. ایشان تنها وزیری بودند که اهداف خود را به صورت کمی ارائه دادند اما باید از تلاش‌های آقای نعمت‌زاده نیز تشکر کرد.

او افزود: اگر رئیس جمهور مرا به عنوان وزیر معرفی می‌‌کرد من برنامه ششم را سرلوحه خود قرار می‌دادم. نمایندگان از وزیر صنعت انتظار تحول عظیمی را دارند. ما در انتخابات از آقای روحانی حمایت کردیم و الان هم طبق وظیفه شرعی خود به وزرا رای می‌دهیم اما در آینده مو به موی برنامه آنها را مطالبه می‌کنیم زیرا ما نمایندگان مردم هستیم و باید حافظ حق آنها باشیم. امیدوارم وزیر پیشنهادی همچون گذشته روسفید و موفق باشد.


کیخا در مخالف با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: ریاست ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور اولین آسیب مدیریت شریعتمداری است

نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی ریاست ستاد انتخاباتی حسن روحانی را اولین آسیب به مدیریت شریعتمداری در وزارت صنعت دانست.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

احمدعلی کیخا در جلسه علنی صبح امروز (شنبه) در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مشکل کشور بیکاری و فقر است و وزارت صنعت یک دستگاه تخصصی است که باید بیشترین نقش را در رفع این معضل داشته باشد، اما اینکه آقای شریعتمداری رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی بوده‌اند اولین آسیب به مدیریت ایشان است. چرا که مسئولیت سیاسی قبلی وقت ایشان را گرفته و بیم آن می‌رود که ایشان تحت فشار نیروهای سیاسی در انتخاب مدیران دچار انحراف شود و از هدف اصلی خود باز بماند.

وی افزود: به آقای نعمت‌زاده ایراد گرفته می شد که به دلیل تجربه صنعتی به بازرگانی کمتر توجه کرده و این نگرانی در مورد آقای شریعتمداری هم است که تجربه‌اش در امور بازرگانی باعث شود کمتر به مسائل صنعتی توجه کند.

نماینده مردم زابل در مجلس ادامه داد: گفته می‌شود آقای شریعتمداری در زمان معاونت اجرایی رئیس جمهور در تنظیم بازار دخالت کرده و موجب اختلال آن شده است. در حالی که وظیفه وزرا و مسئولین در وهله اول عمل به قانون است.

وی با بیان اینکه در برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی صنعت ملاحظات زیست محیطی در توسعه صنعتی مورد توجه قرار نگرفته‌، گفت: رئیس جمهور می‌خواهد شتاب بیشتری به توسعه صنعتی بدهد، آیا این بدان معناست که ما دچار عقب گرد در مسائل زیست محیطی خواهیم شد.

کیخا اضافه کرد: ما معتقدیم همسایگان باید از مزایای توسعه کشور بهره‌مند شوند و اولویت اول توسعه تجاری باشد تا بتوانیم از آنها به عنوان بازار صادرات استفاده کنیم اما در برنامه اعلامی آقای شریعتمداری این موضوع بیان نشده است.

این نماینده مجلس در پایان خاطرنشان کرد: مسئولین باید نسبت به وضع مردم پاسخگو باشند. مبادا غفلت از آن شرایط غیر قابل جبرانی را برای کشور ایجاد کند.


بهرام‌نیا در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: شریعتمداری برای ایجاد شغل و حمایت از تولید صادرات‌محور برنامه دارد

نماینده نهاوند حمایت از سرمایه گذاری، تولید صادرات محور و اهتمام برای ایجاد اتشغال را به عنوان نقاط مثبت برنامه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دانست.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

حسن بهرام‌نیا در جلسه علنی نوبت صبح امروز شنبه به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز سعادت کشور در سایه عملکرد و تصمیم مسئولان است. ما نمایندگان خواستار رای اعتماد به کابینه دولت هستیم تا در اجرای چشم انداز ۲۰ ساله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم و کاهش انتفاع اقتصاد به نفت و رکود و بیکاری و مبارزه با فساد گام بردارد.

وی در ادامه شریعتمداری را فردی متدین، متخصص و دارای تجربه در نهادهای انقلابی و وزارت بازرگانی عنوان کرد و اظهار داشت: آقای شریعتمداری وزیری است که برای حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اقتصاد را باید یک موضوع چرخشی دانست، گفت: اقتصاد در زنجیره سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات است که آقای شریعتمداری برای این زنجیره برنامه دارد.

بهرام‌نیا حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی و اعطای تسهیلات برای سرمایه گذاران را به عنوان اولویت‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: آقای شریعتمداری کسی است که در دوران وزارت بازرگانی توانست ۵۹۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند که ایشان همین اهتمام را در مقطع فعلی و در راستای اجرای برنامه ششم مبنی بر اجرای یک میلیون فرصت شغلی سالانه دارد، او می‌تواند با ایجاد فرصت شغلی گام مهمی در اقتصاد کشور بردارد.

نماینده نهاوند حمایت از تولید را به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های شریعتمداری افزود و گفت: آقای شریعتمداری بر حمایت از صادرات و تولید صادرات محور آن هم با استفاده از تکنولوژی ها و نوآوری ها و ایده های نو تاکید دارد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به ظرفیت‌های معادن گفت: گاهی ارزش افزوده یک واحد مواد معدنی به شرط ورود به چرخه اقتصاد ملی سه برابر ارزش افزوده کشور است که انتظار می‌رود آقای شریعتمداری توجه ویژه‌ای به این بخش به خصوص معادن مناطق محروم کند.


خضری در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت: بهبود فضای کسب‌وکار و توسعه صادرات غیرنفتی از برنامه‌های مثبت شریعتمداری است

نماینده پیرانشهرر وجود هماهنگی و یکپارچگی در تیم اقتصادی دولت را به عنوان مولفه‌ای مهم برای بهبود مشکلات اقتصادی دانست و گفت که وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت برای این مهم برنامه دارد و به دنبال توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات غیرنفتی است.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

 رسول خضری به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی نوبت صبح امروز شنبه مجلس، با محکومیت کودتای ۲۸ مرداد، صنعت، معدن و  تجارت را از حوزهای مهم اشتغالزا دانست و گفت: مشکل صنعت فقط مربوط به وزارت صنعت، معدن و  تجارت نیست، این مشکل باید بین تیم اقتصادی دولت حل شود که گام اول جذب سرمایه گذاری خارجی است.

به گفته وی عدم اصلاح قوانین کار و تامین  اجتماعی، مشکلات سنگین تامین مالی، شفاف نبودن سیاست‌های بانکی و عدم حمایت بانک‌ها از صنایع و تولیدات باعث بروز مشکلات در حوزه صنعت شده است که قطعا آقای شریعتمداری با سابقه اجرایی قوی می تواند این مشکلات را حل کند.

نماینده پیرانشهر با اشاره به وضعیت کشور در حوزه اقتصاد گفت: ما در رتبه ۱۲۰ از حیث نظارت جهانی هستیم. در حوزه صنعت از نظر رشد رتبه ۶.۵ در تجارت رتبه ۴.۵ و در معدن رتبه منفی ۱.۶ داریم. آن هم در شرایطی که در سطح کشور ۸۴ هزار شرکت صنعتی وجود دارد که از این تعداد ۸۱ هزار شرکت از صنایع کوچک و متوسط هستند که علیرغم داشتن ظرفیت ایجاد اشتغال تنها با ۱۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی ایجاد تحول را به عنوان مطالبه اصلی از شریعتمداری دانست و افزود: آقای شریعتمداری وزیری است که برنامه هایش را در راستای اصل ۴۴ سیاست‌های کلی سند چشم انداز و برنامه ششم تعریف کرده و اهداف را در دو حوزه کمی و کیفی مورد اشاره قرار داده است.

خضری در ادامه با بیان اینکه تیم اقتصادی دولت باید در جهت اجرای برنامه‌های دولت و برنامه ششم هماهنگ باشد، گفت که قطعا یکپارچگی و هماهنگی وزارتخانه های خارجه، اقتصاد و صنعت می تواند باعث برداشتن گام‌های موثری در حوزه تولید صادرات کشاورزی و صنایع باشد.

وی در پایان بهبود فضای کسب و کار، رفع مشکلات واحدهای تولیدی، توسعه سرمایه گذار داخلی و خارجی، تک نرخی کردن ارز و توسعه صادرات غیرنفتی را به عوان بخشی از برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و  تجارت مطرح کرد.


***********

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی صنعت 30 دقیقه وقت دارد از برنامه های خود دفاع کند که رییس جلسه از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد. 

 محمد شریعتمداری در نطق خود در صحن علنی مجلس: اولویت من اتمام طرح‌های نیمه تمام است/ سهم ۳دهم درصدی تجارت کالا شایسته کشور نیست

وزیر پیشنهادی صنعت و معدن گفت: بخش صنعت ۲۲.۵ درصد تولید ناخالص و ۳۴ درصد اشتغال را در اختیار دارد که باید این آمار بهتر شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

محمد شریعتمداری در جلسه امروز مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای دولت دوازدهم در تشریح برنامه‌های خود برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و دفاع از آن نطق خود در صحن علنی مجلس ضمن تشکر از نمایندگان مجلس و رئیس مجلس برای برگزاری جلسه رای اعتماد به وزرا گفت: برنامه‌های تقدیمی بنده به مجلس بعد از تحلیل بخش صنعت و معدن بوده است که در این برنامه اهداف مشخص شده و راه‌های رسیدن به این اهداف در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها تشریح شده است. همانطور که در کمیسیون‌ها هم تاکید کردم کلیه برنامه‌ها مبتنی بر اسناد بالادستی مانند اقتصاد  مقاومتی تهیه شده که اقتصاد مقاومتی یک دارو برای بخش صنعت می‌باشد.

وزیر پیشنهادی صنعت و معدن گفت: در نوشتن این برنامه‌ها به برنامه‌های رئیس جمهور و خصوصا برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای شده که از مهمترین تکیه‌گاه‌های نوشتن برنامه بوده است. 

او با بیان اینکه ابتدائا لازم است گزارش مختصری از وضع اقتصاد مملکت بگویم، خاطرنشان کرد: سهم ما از کیک جهانی اقتصاد را تولید ناخالص کشور مشخص می‌کند که موضوع قانع کننده‌ای نیست و اولین هدف ما افزایش این سهم از اقتصاد جهانی است. طبق گزارش بانک بین المللی پول در سال ۲۰۱۶ ایران بعد از ترکیه و عربستان در رتبه ۲۷ قرار دارد که باید با یک  رشد افزاینده وضعیت را بهتر کنیم.

شریعتمداری تاکید کرد: بخش صنعت ۲۲.۵ درصد تولید ناخالص و  ۳۴ درصد اشتغال را در اختیار د ارد که باید این آمار بهتر شود.

او با اشاره به رشد صنعتی کشور گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ رشد منفی ۴.۵ و ۱۰.۵ درصدی را داشته که آثار آن هم اکنون هم در بخش  صنعت و معدن مشخص است اما طی سال‌های  ۹۳ تاکنون رشد ما در این بخش مثبت ۶.۵ درصد بوده است و به گونه‌ای پیش می‌رویم که مشکلات کشور را جبران کنیم.

او یادآور شد: سهم ایران از ارزش افزوده کمتر از ۳۵ صدم درصد است که باید برای بهبود آن اندیشید در بخش صنعت و معدن ۴۹ هزار طرح نیمه تمام وجود دارد که  ۱۱ هزار و ۲۰۰ طرح بالغ بر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که اولویت ما اتمام این طرح‌ها است که می‌تواند بالغ بر  ۳۶۵ هزار اشتغال مستقیم به وجود آورد.

شریعمتداری تشریح کرد:‌از کل ۸۵ هزار واحد صنعتی ثبت شده ما نزدیک به ۸۱ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط هستند که اهمیت واحدهای کوچک و متوسط را از این آمار می‌توان فهمید و برنامه دقیقی برای این بخش باید ارائه داد که من در برنا مه‌های خود به آ‌ن اشاره کردم.

وزیر پیشنهادی صنعت و معدن با اشاره به بخش معدن گفت: ما در این بخش ظرفیت‌های شناخته شده و شناخته نشده بسیاری داریم. از مجموعه ۹ هزار پروانه صادر در این بخش بیش از ۵ هزار مورد فعال هستند که کمتر از ۱۰ مورد از آنها معادن بزرگ هستند و ما بقی جزو معادن کوچک شمرده می‌شوند که احتیاج به کمک دارند. آنها از حیث فناوری و صنایع کناردستی دچار ضعف هستند که باید برای حل این مشکلات اقدام موثری صورت بگیرد.

او با اشاره به بازار تجارت جهانی گفت: سهم ما از تجارت کالا سه دهم درصد می‌باشد که شایسته کشور نیست. بخش‌هایی مانند فولاد خام، سیمان، مس و خودروی کشاورزی جزو صنایع پیشران می‌باشد که باید به آنها توجه شود و آنها را توسعه دهیم اما از آنجایی که بخش عمده‌ای از اینها متکی به منابع طبیعی هستند رعایت مسائل زیست محیطی را نیز باید مدنظر داشته باشیم.

شریعتمداری خطاب به نمایندگان مجلس درباره برنامه‌هایش در ساماندهی صنایع پایین دستی با اشاره به اینکه از لحاظ کمی این بخش از صنعت را مورد بررسی قرار داده است گفت: قصد ما این است که در صنایع پایین‌دستی و بخش‌های گوناگون آن مانند کشاورزی و صنعت و معدن و کالاهای استراتژیک مثل گندم، شکر و لاستیک اهداف کمی را دنبال کنیم.

او خاطرنشان کرد: شهرک‌ و نواحی صنعتی که در کشور ما وجود دارد می‌تواند قطب‌های مهمی در صنعت باشد. ۹۵۰ شهرک و ۸۶۰ هزار متر زمین باید برایشان آب و برق تهیه شود اما حدود ۱۵۰ شهرک دارای امکانات هستند که ما باید آنها را شناسایی و نیازشان را مرتفع کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت و معدن دولت دوازدهم تاکید کرد: توجه به شهرک‌های صنعتی در نواحی محروم می‌تواند خود باعث شکوفایی اقتصاد و رفع محرومیت شود.

او ادامه داد: اختصاص یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی زمینه اشتغال و رفع محرومیت را در مناطق روستایی فراهم خواهد آورد. متاسفانه میزان برداشت‌ها از معادن کمتر از تقاضای محصول است.

او خطاب به نمایندگان گفت: عزیزانم می‌خواهم به یک نکته مهم توجه کنید و آن این است اگر ندانیم به کجا می‌خواهیم برویم از هر راهی استفاده می‌کنیم. ما با فقدان وجود سند توسعه در کشور مواجه هستیم.

شریعتمداری در ادامه تشریح کرد: در دوران تصدی برادر عزیزم آقای جهانگیری، سند توسعه صنعت و معدن نگاشته شد اما در سال‌های بعدی با این الفاظ روبرو شدیم که این سند بر پایه نگاه لیبرالی نوشته شده که کنار گذاشتند. سند توسعه دیگری نیز نوشته شد اما به آن هم صفت نمادگرایی اقتصاد دادند. متاسفانه از فقدان سند مصوب و مدرن که دارای وفاق ملی برای توسعه کشور است رنج می‌بریم.

او در ادامه تاکید کرد: درصورتی که مورد اعتماد قرار بگیرم نسبت به اهتمام نوشتن این سند کوشش خواهم کرد. .

معاون سابق اجرایی رئیس جمهور ادامه داد: برنامه ششم توسعه کشور به شدت بر غنی‌سازی مواد ارزشمند اساسی در صنعت تاکید می‌کند. در شش ماه اول وزارتم قطعاً این در اولویتم قرار دارد. دوستان عزیز گوش کنید و نسبت به این موضوع فکر کنید. اقتصاد ما از آغازین خوشبختانه دارای رشد بوده. اسناد موجود این واقعیت را نشان می‌دهد. این واقعیت نشان می‌دهد و ما نیز باید این راه را ادامه دهیم و تولید را برای پاسخ نیاز داخلی گسترش دهیم.

شریعتمداری ادامه داد: شاید برای اولین بار است که بعد از تصویب سیاست‌های اقتصاد مقاوتی صنعت به سوی برون‌گرایی سوق داده می‌شود. ما در این امر توانسته‌ایم سلیقه‌های بین‌المللی را به دست بیاوریم.

او خاطرنشان کرد: محصولات داخلی ما باید خدماتی را ارائه دهند که محصولات و صنعت ما به سمت برون‌گرایی بروند. بازارهای داخلی ما باید به میزان تولید و تقاضا توجه نماید.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با ارائه آماری عنوان کرد: از سال ۸۶ تا ۹۲ در زمینه تقاضا آسیب جدی داشته‌ایم. با کاهش سطح درآمد، سطح تقاضا نیز کاهش پیدا کرده است. در ابتدای سال ۹۲ یعنی آغازین روزهای دولت یازدهم تقاضای ما به بخش صنعت به سال‌های ۸۰ – ۸۱ بازگشته بود که در حال حاضر این امر رشد کرده است.


شریعتمداری با بیان اینکه کشور در معرض خطر است و از شما نمایندگان تقاضا می‌کنیم هر کس در این مسیر قرار گرفت او را کمک کنید گفت: به طور طبیعی تقاضا برای صنعت داخلی کاهش پیدا کرده است و اکثر واحدهای صنعتی که به آنها مراجعه می‌کنیم از بازار داخلی صحبت می‌کند و برخی خواهان تامین سرمایه در گردش هستند.

او افزود: در سال ۷۶ وقتی با رای اعتماد مجلس به وزارت بازرگانی رفتم از اولین ملاقات‌های من در زندان قصر با کسانی بود که در صنعت، پیمان ارزی خود را تادیه نکرده بودند و ارزهای خود را از صادرات خارجی به بانک مرکزی برنگردانده بودند و به عنوان قاچاقچی در زندان بودند. امروز که شما با رای اعتماد مسئولیت سنگینی را بر من واگذار کنید با مظنونان موجود در زندان‌ها مواجهم که به دلیل عدم وجود تقاضا برای تولید، چک‌های برگشتی دارند.

شریعمتداری اظهار داشت: باید برای حل مشکل تقاضا اهتمام و عزم جدی داشته باشیم و نیازمند حل مشکل تقاضا در بازار داخلی هستیم و برای کالای مصرفی و بادوام باید تقاضا ایجاد کنیم.

او افزود: در کشورهایی که سرانه داخلی آنها چند برابر بیشتر از ما است مردم آن کشورها عمدتا با یک کیف در جیبشان که دارای کارت‌های اعتباری است زندگی می‌کنند امروز چرا باید مردم ما از این مساله برخوردار نباشند. با هماهنگی که در بخش‌های مختلف داریم حتما برای کالای بادوام و کالای مصرفی داخلی تقاضای جدی  برای رقابت سازی بنگاه‌ها به وجود می‌آوریم.

شریعتمداری ادامه داد: برای رقابت سازی بنگاه‌ها نیازمند اصلاح ساختار توسعه در درون وزارت صنعت و معدن و تجارت هستیم. این سازمان در دهه ۴۰ تاسیس شد که اهدافی در بخش نوسازی در صنعت ایران دارا است و مهمترین هدف ما رقابتی کردن تولید است و باید پیشتاز رقابتی کردن بنگاه‌های کوچک و متوسط باشیم.

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت و معدن اظهار داشت: بخش خصوصی و تعاونی و رقابتی ساختن بنگا ه‌ها و رقابتی کردن تولید داخلی و به هم رسانی بنگاه‌ها را در دستور کار خود به طور جدی قرار خواهیم داد.

او با اشاره به امر نوسازی گفت: برای نوسازی صنعت داخلی نیازمند تسهیلات بانکی هستیم مجموع تسهیلات بانکی که در اختیار ما قرار می‌گیرد عددی در حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان است که بالغ بر ۸۰ درصد این عدد چرخش بین واحدهای موجود است که عملا افت کرده است و آن حجم باقی مانده بسیار اندک است و به این دلیل است که اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان یک داروی موثر تنها ۲۴ هزار واحد تولیدی را می‌تواند به فعالیت وا دارد.

شریعتمداری اظهارداشت:باید از کیک موجود در نظام بانکی سهم ببریم. معتقد به بازار آزاد به معنی رهاسازی اقتصاد نیستم بلکه معتقدم با فعالیت آقای سیف در بازار بین بانکی و سوق دادن به سمت نرخ تورم قدم‌های خوبی برداشته‌ایم. اما برای رهاسازی تولید صنعتی در کشور در حدود ۱۰ درصد قطعا با بهره ۲۵ تا۳۰ درصد ادامه حیات  اقتصاد ممکن نیست.

او با بیان اینکه نوسازی صنعتی ایران در سایه پرداخت تسهیلات بانکی نزدیک به نرخ تورم ممکن است تاکید کرد: حتما نظام بانکی در این جهت قدم‌هایی خواهد برداشت. اگر تقاضا در بازار خارجی ایجاد نکنیم بعد از اینکه بنگاه‌ها را رقابتی کردیم ،اقتصاد کشور از دست خواهد رفت. با رها کردن نرخ ارز مخالفم و تثبیت غیرعقلایی نرخ ارز بدون توجه به مابه التفاوت نرخ خارجی در یک دامنه منطقی حتما اقتصاد کشور را با مشکل مواجه خواهد کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه مقام معظم رهبری از  معادن به عنوان نفت دوم یاد کرده‌اند، اظهار داشت: بنده نیز به این امر معترفم و اعتقاد دارم که معادن کشور باید توسعه پیدا کند و این در حالی است که هنوز اکتشافات ما حداقل است.

او ادامه داد: حتماً اکتشافات و سطح آنها باید دقیق شود و در این راستا باید از فناوری‌های جدید استفاده شود و عمق اکتشاف را از ۱۰۰ متر به ۴۰۰ متر برسانیم. همچنین سهم ۷ درصدی معادن باید سه برابر شود.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر اکتشافات معادن نشان می‌دهد که میزان ذخایر سه برابر اکتشافات کنونی است خاطرنشان کرد: بنده به توسعه معادن توجه ویژه دارم و برنامه من این است که علاوه بر شواری معادن استانی شورای عالی معادن همسو با استان‌ها تشکیل شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تمرکزگرایی در بخش صنعت باید رفع شود چرا که دلیل این مسئله همان درون‌نگر بودن بخش صنعت کشور است. بنابراین باید صنعت را برون‌نگر کرده و در حاشیه‌های مرزی صادرات داشته باشیم و از تمرکز بی‌حد خارج شود چرا که عدم تمرکز توسعه صادرات غیر نفتی را افزایش می‌دهد.

او با اشاره به اینکه بنده در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تلاش خواهم کرد تصریح کرد: ۴۸ تکلیف در این زمینه به عهده ما قرار داده شده که باید زمینه اجرای آن فراهم شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر روند حرکت صنعت جهان به سمت انقلاب چهارم است یعنی سهم فناوری‌های نو نیز باید افزایش یافته و به یک درصد برسد.  هوشمندسازی ربات‌ها، خودروهای خودکار شبیه‌سازی سیستم‌های مجازی، اینترنتی، هوافضا باید عرصه آینده صنعت ایران باشد و در این زمینه پایه‌گذاری‌های لازم صورت گیرد.

شریعتمداری اظهار داشت: گفته می‌شود که در دوره‌ای که بنده وزیر بازرگانی بوده‌ام وزیر واردات بوده ام اما واقعیت این است که بنده حامی تولید، تجارت و توسعه اقتصاد کشور هستم و در راستای اجرای این وظایف از جان مایه می‌گذارم تا بتوانم سهم کوچکی از ایثارگری‌ها را جبران کنم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری