کد خبر: ۱۸۱۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
آخوندی: ۱۹ میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می‌کنند/ چاره مسکن خانه سازی در بیابان بود یا توجه به بافت فرسوده؟/ در وزارت راه و شهرسازی به تنهایی جلوی شهرفروشی را گرفتیم/ مسکن مهر اتلاف منابع ملی است
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح ادامه بررسی برنامه و صلاحیت محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

پس از اظهارات حجتی نوبت به وزارت دادگستری و وزارت دفاع رسید تا برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه صلاحیت و برنامه های عباس آخوندی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موافق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.


 صادقی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی اختلالات مدیریتی زیادی دیده می‌شود

نماینده تهران تاکید کرد: در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی از نظر مدیریتی اختلالات زیادی دیده می‌شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

محمود صادقی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهار داشت: ابتدا لازم است پیشنهاد کنم ما به عنوان فراکسیون امید و اصلاح‌طلب حامی دولت بوده و خواهیم بود اما تعامل ما به صورت فعال است. یعنی در عین همکاری انتقادات را نیز با صراحت مطرح می‌کنیم و این منافاتی با همکاری ما ندارد.

او افزود: بر مبنای تحلیل برنامه پیشنهادی ارائه شده و عملکرد چهار سال گذشته، انتقاداتی را وارد می‌دانم.

صادقی تصریح کرد: در برنامه‌ای که در ۱۷ صفحه ارائه شده توازن، در دو حوزه ماموریتی دیده نمی‌شود. به طور کلی سهم راه در برنامه پیشنهادی قابل توجه بوده و به شهرسازی و مسکن به صورت متوازن توجه‌ای نشده است.

صادقی خطاب به آخوندی گفت: طبق لایحه دولت اگر این وزارتخانه تفکیک شده بود شما به عنوان وزیر مسکن چه برنامه‌ای ارائه می‌دادید.

او ادامه داد: در بخش راه حتی به جزئیات مثلاً‌ روکش آسفالت معابر نیز عدد داده شده اما در بخش مسکن کلیات و راهبردها مطرح شده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: در عملکرد وزارتخانه در طرح‌های حمل و نقل موارد چشم‌گیری مشاهده می‌شود اما در بخش مسکن اقداماتی نشده بود. اما در آن صورت باید گفت در زمینه وضعیت آشفته مسکن مهر نرخ تثبیت شده است اما برای تحریک تقاضا عملکردی دیده نمی‌شود که رئیس‌جمهور نیز در سخنان خود به آن اشاره کرده است.

او همچنین به مسکن اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدای دولت قرار بود مسکن اجتماعی به عنوان آلترناتیوی برای مسکن مهر مطرح شود اما به صورت عملی اثری از آن ندیدیم. غیر از تدوین و تصویب در هیات وزیران در این خصوص چیزی دیده نشد.

صادقی ادامه داد: طرح ساماندهی و توانمندی سکونتگاه‌های غیررسمی تهیه شده اما اجرایی نشده است.  توسعه مسکن روستایی نیز به صورت کمی پرداخته شده است و گفته شده که ۹۰۰ هزار واحد ایجاد می‌شود اما توضیح داده نشده که آیا ایده است و یا قرار است که عملیاتی شود.

او با ابراز امیدواری از اینکه دولت به بخش راه و مسکن و شهرسازی نگاه متوازنی داشته باشد، تصریح کرد: شهرسازی معماری در حیطه وظایف شورای عالی شهرسازی و از جمله اختیارات وزارت مسکن است و باید در زمینه گسترش بی‌رویه شهرها و برج‌سازی‌ها و ساماندهی آنها ورود پیدا کند اما می‌بینیم که در شهر تهران افزایش بی ‌رویه و تغییر کاربری، تنفس را دشوار کرده است که وزارت مسکن در این زمینه اقدامی موثر انجام نداده است.

عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به توفیقات در بخش حمل و نقل تصریح کرد: خرید و امضای قرارداد با شرکت‌های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس که از آثار مثبت برجام است از جمله موفقیت‌ها است اما ضعف‌هایی نیز در حوزه ناوبری دیده می شود. به طوری که در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی از نظر مدیریتی اختلالات زیادی دیده می‌شود. نظام مدیریتی و حقوق و مزایا دارای اختلال است و دسته‌بندی‌ها و باندبازی‌ها و همچنین رقابت‌های مخرب باعث اتلاف منابع مالی و نیروی انسانی می‌شود.

صادقی تاکید کرد: اکنون در حوزه ناوبری که حوزه تخصصی است بسیاری از متخصصان به حاشیه رانده شده‌اند و بسیاری از مدیران ارشد نسبت به حوزه هوانوردی ناآگاهند و سیستم نامناسب در پاداش‌ها و بها ندادن به متخصصان باعث نارضایتی شده که در صورت تداوم برای صنعت هوانوردی مشکل‌آفرین خواهد بود.

او با اشاره به عدم اجرای پروژه آموزش سامانه و تبادل پیام تصریح کرد: این پروژه که قرارداد آن با یک شرکت آلمانی منعقد شده و ۵۰ درصد مبلغ آن نیز پرداخت شده هنوز اجرایی نشده است. همچنین پدیده دیگر تعارض منافع مدیران بخش خصوصی و عمومی است.

این نماینده مجلس گفت: به لحاظ انضباط مالی و اداری نیز در این وزارتخانه مشکل وجود دارد به نحوی که در تفریغ بودجه سال ۹۴ با تعداد ۶۳۷ واخواهی رتبه دوم را دارا است.

بختیار در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: آخوندی باید پس از سانحه قطار تبریز – مشهد، برای التیام درد بازماندگان استعفا می‌داد

نماینده گلپایگان تاکید کرد: مسکن اجتماعی به اجرا نرسید و با توجه به افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی اگر این موضوع مدیریت نشود با گرانی مسکن مواجه خواهیم شد.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

علی بختیار نماینده گلپایگان در صحن علنی مجلس به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دولت دوازدهم اظهار داشت: بنده به عنوان نماینده جامعه مهندسان صحبت می‌کنم که آیین‌نامه کنترل ساختمان که اخیرا تدوین شده باعث پیچیدگی ساخت و ساز ، افزایش رکود مسکن، ساخت بدون پروانه و کاهش ایمنی ساخت‌وسازها می‌شود و از همه مهمتر این که خلاف قوانین و مقررات است.

او همچنین با اشاره به سوانح جاده‌ای اظهار داشت: در حال حاضر سوانح جاده‌ای در سال در ایران ۲۲ هزار نفر کشته برجای می‌گذارد این در حالی است که طبق استانداردها این رقم باید چیزی حدود ۶ هزار نفر باشد بنابراین با استانداردهای جهانی بسیار فاصله داریم .

نماینده گلپایگان با بیان اینکه در طول این سال‌ها سوانح ریلی به سوانح جاده‌ای هم اضافه شد، ادامه داد: انتظار داشتیم که پس از سانحه قطار تبریز – مشهد آقای آخوندی برای التیام درد بازماندگان این حادثه استعفا بدهند و این اقدام در دنیا یک رسم است .

بختیار با اشاره به عدم پرداخت حقوق راهداران اظهار داشت: ما نمایندگان مردم هستیم و باید نسبت به اقدامات و عملکرد دولت به مردم پاسخگو باشیم در حال حاضر افراد زیادی از ما مطالبات خود را از وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌کنند.

او همچنین ادامه داد: متاسفانه تاخیر پروازها هم بسیار زیاد است و برای این مورد هم باید اقدامات جدی صورت گیرد.

نماینده مردم گلپایگان با اشاره به عدم توجه به توسعه متوازن در کشور اظهار داشت: مولفه توسعه شهرها و روستاها راه و جاده و ریل است که این توازن در نظر گرفته نشده است .

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌های خارجی گفت: در حالی که بودجه وزارت راه و شهرسازی و برای توسعه ۲ هزار میلیارد تومان است ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز است که باید از محل سرمایه‌گذاری‌های خارجی تامین شود ولی متاسفانه این شرایط مهیا نیست .

بختیار ادامه داد: مسکن اجتماعی به اجرا نرسید و با توجه به افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی اگر این موضوع مدیریت نشود با گرانی مسکن مواجه خواهیم شد و مسکن مهر هم در حال حاضر در وضعیت نامناسبی قرار دارد.

زارع در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: وزارت راه ۲۰ درصد در تولید ساختمان نقش دارد

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی گفت که دردوره چهار ساله وزارت آخوند ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کارهای زیرساختی راهداری و راهسازی اختصاص یافته است.

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه به روز شنبه موکول شد

رحیم زارع در جلسه علنی صبح امروز (پنجشنبه) در موافقت وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی گفت: موافقت من به معنی این نیست که در اقیانوس وزارت راه مشکلاتی وجود نداشته باشد. بلکه وزارت راه اگر در سیاستگذاری توطئه و تولید مسکن ۶۰ درصد تصمیم گیر است در اجرا  ۵ درصد نقش دارد و مجموعه ای از عوامل باید دست به دست هم دهد که تولید مسکن رونق یابد.

وی افزود: ما نباید نگاه سیستمی داشته باشیم و همه چیز را گردن راه و شهرسازی بیندازیم. مسکن مهر در شش سال قبل از آقای آخوندی ۴۸ هزار میلیارد تتومان منابع بانکی در اختیاز داشته که برای ساخت مسکن پیش بینی شده بود و در دوره ایشان تنها ۷۵۰۰ میلیارد تومان به این منظور اختصاص پیدا کرد.

زارع با بیان اینکه وزارت راه ۲۰ درصد در تولید ساختمان نقش دارد ادامه د اد: آقای ْآخوندی طی چهار سال دولت یازدهم ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کارهای زیربنایی راهداری و راهسازی اختصاص داد و ۱۰ هزار میلیارد تومان کار شد که مطالبات آن به گردن وزارت راه است. همچنین ۱۶۳ هزار میلیارد تومان برای پروژه ها مورد نیاز است که در سال ۹۵ هشت هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد و اینها باید در بررسی عملکرد مورد توجه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ورود ۲۰۰ هواپیما به کشور در کلاس جهانی اظهار کرد:  ارزش ۱۰۰ ایرباس، ۸۰ بوئینگ و ۲۰ ای تی آر وارد شده ۳۳ میلیارد دلار است که کمک بزرگی به نوسازی ناوگان هوایی کشور کرده است.


 قره‌جه طیار در دفاع از وزیر پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی: آخوندی از السابقون نظام است/ او برای مسکن حاشیه‌نشینان و بافت فرسوده خدمات ارزنده‌ای ارائه کرد

نماینده مردم گنبد کاووس با اشاره به خدمات آخوندی در دوران مسئولیت‌اش خاطرنشان کرد: آقای آخوندی ناوگان هوایی را بازسازی کرد و شرکت‌های بزرگ هواپیمایی مانند ایرباس و بوئینگ را پای میز مذاکره آورد و با آنها قرارداد نوشت.

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه به روز شنبه موکول شد

قره جه طیار در دفاع از وزیر پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی گفت: آخوندی در ۳۸ سال گذشته همواره پست‌های عالی داشته که منشاء اثر بوده است و جزو قدما و السابقون نظام است. هشت سال وزیر بودند و تجربه عملی و علمی و آکادمیکی دارند. وزارت راه در این چهار سال اخیر کمک‌های زیادی به مردم کرده است.

نماینده مردم گنبد کاووس خاطرنشان کرد: ناوگان هوایی را بازسازی کردند و شرکت‌های بزرگ هواپیمایی مانند ایرباس و بوئینگ را پای میز مذاکره آوردند و با آنها قرارداد نوشتند. قطعاً بینش آخوندی بوده است که باعث به دست آوردن این توفیقات در دولت یازدهم شده است. 

او با اشاره به قسمتی از توفیقات عباس آخوندی در این چهار سال گفت: به نظر بنده ایشان در حوزه مسکن نیز توفیقاتی داشتند و توانستند برای مسکن حاشیه‌نشینان و بافت فرسوده خدمات ارزنده‌ا ی ارائه دهند و طرح‌هایی مثل مسکن روستایی را ارائه دادند و تسهیلات ساخت و خرید مسکن را افزایش دادند.

نماینده مردم گنبدکاووس افزود: شاخص‌ترین برنامه آخوندی که در چارچوب برنامه ششم توسعه است افزایش میزان حمل و نقل ریلی و توسعه ترانزیت و گسترش نفوذ حمل و نقل ایران در منطقه است. به گونه‌ای که ایران پل ارتباطی کشورهای منطقه بشود.

او تاکید کرد: از مهم‌ترین برنامه‌های آخوندی که ارائه داده می‌توان از افزایش۵۰۰ درصدی ترانزیت ریلی ، افزایش ترانزیت هوایی و جذب گسترده سرمایه خارجی برای بازسازی فرودگاه‌های کشور نام برد. به اعتقاد بنده همچنین استفاده از بخش خصوصی هم در زمینه فنی هم در زمینه مالی از برنامه‌های خوب ایشان است. 

طیار تشریح کرد: همه همکاران و متخصصان اذعان دارند که آخوندی فردی با درایت و مدیری است و در صورت رای اعتماد دادن به ایشان همه مردم ایران مخصوصا روستائیان از خدمات ایشان بهره می‌برند.


ادامه بررسی صلاحیت وزرای دولت دوازدهم به روز شنبه موکول شد

ادامه رسیدگی به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی به روز شنبه موکول شد.

 دقایقی پیش مسعود پزشکیان که ریاست جلسه نوبت عصر مجلس در سومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت، با توجه به زمان باقی مانده، ادامه رسیدگی به این موضوع را به روز شنبه موکول کرد.

در سومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، موافقان و مخالفان وزرای پیشنهادی جهاد کشاورزی، دادگستری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به بیان نظرات خود پرداختند و وزرای پیشنهادی نیز به دفاع از خود و برنامه‌هایشان پرداختند.

همچنین بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی نیمه تمام ماند که ادامه بررسی به جلسه آتی مجلس موکول شد.

گفتنی است در خصوص وزیر پیشنهادی دفاع هیچ مخالفی ثبت نام نکرده بود و برای وزیر پیشنهادی دادگستری نیز تنها یک نفر آنهم به صورت کوتاه به بیان نظراتش پرداخت.

نایب رئیس اول مجلس همچنین اعلام کرد که ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی روز شنبه ساعت ۸ صبح خواهد بود.آغاز چهارمین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

چهارمین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

در سه جلسه گذشته برنامه‌های وزرای آموزش و پرورش ، وزیر ارتباطات و اطلاعات، وزرات اطلاعات ، وزرات اقتصاد و دارایی مسعود ، وزارت امور خارجه ، وزارت بهداشت ، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی ، وزرات دادگستری سید علیرضا ، وزارت دفاع بررسی شد و پس از صحبت‌های موافقان و مخالفان وزیر راه و شهرسازی امروز نوبت عباس آخوندی است که از برنامه‌های خود دفاع کند.


الماسی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: وزرات راه چه مطالعه‌ای در زمینه ریسک‌های جاده‌ای انجام داده است؟

نماینده مردم دیر و کنگان به توسعه ناوگان هوایی، زمینی و دریایی تاکید کرد و گفت: وزارت راه در زمینه ریسک‌های جاده‌ای چه اقدامات عملیاتی و مطالعاتی انجام داده است؟

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه در دستور کار مجلس

سکینه الماسی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از عوامل توسعه کشورها ناوگان زمینی، هوایی و دریایی است، گفت: در کشور ما، اغلب حمل و نقل مسافر از طریق جاده‌ها انجام می شود و نیازمند هستیم که در صنعت حمل و نقل بویژه جاده‌ای تغییرات اساسی صورت گیرد.

وی خطاب به وزیر پیشنهادی راه گفت: از اقدامات شما در توسعه کمی و کیفی راه آهن مطلع هستیم اما با این آهنگ رشد تا چند سال دیگر قرار است نسبت حمل و نقل ریلی و جاده‌ای منطقی باشد.

این نماینده مجلس افزود: آقای آخوندی اولویت توسعه خطوط راه آهن به استان ها و شهرهای کشور براساس کدام نیازسنجی صورت گرفته است؟ آیا می دانید به ازای هر یک از مسافرانی که کشته می شوند چه خسارت مادی و معنوی به کشور تحمیل می‌شود؟

نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس همچنین بیان کرد: وزارت راه در زمینه ریسک‌های جاده‌ای کشور چه اقداماتی را برای شناسایی و مطالعه انجام داده است؟ آیا نقشه‌ای از پراکندگی تراکم جاده ای و حوادث را در دست دارید؟ بنابراین ضرورت دارد تا نسبت به ساخت جاده‌ها متناسب با نیازسنجی‌ها حذف و اصلاح  نقاط حادثه خیز انجام شود.

الماسی در ادامه به وضعیت مسکن نیز اشاره کرد و گفت: صنعت ساختمان در سال‌های آخر دولت دهم به دلیل سیاستگذاری نادرست اقتصادی با رکود بی سابقه‌ای مواجه شد و متاسفانه همچنان جثه سنگین رکود بر این بخش سایه افکنده است و سیاست‌های دولت یازدهم نیز گره فروبسته را نگشوده است. اگرچه این مساله تابع متغیرهای دیگری هم است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد نقش دولت می‌تواند سیاستگذاری و نظارت باشد، اما آنچه مورد دل نگرانی مردم شده این است که از سخنان چند روز گذشته رئیس جمهور اینگونه استنباط شده بود که در دولت اختلاف نظرهای جدی در این مورد وجود دارد، بفرمایید سیاست‌های شما در دولت دوازهم چگونه است؟

وی با اشاره به اینکه ایران در گسل زلزله قرار گرفته، گفت: ضرورت دارد بازسازی بافت‌های فرسوده در شهرها که در صورت بروز زلزله آسیب جدی خواهند دید در دستور کار قرار گیرد.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه بوشهر قلب اقتصادی ایران است، گفت: نفت، گاز، انرژی، شیلات و نخیلات و ده ها و صدها فرصت دیگر در این منطقه وجود دارد اما توجهی به توسعه زیرساخت های آن نمی شود.

الماسی در پایان اظهار داشت: بیش از 10 سال پیش عملیات اجرایی خط آهن بوشهر شروع شده اما هنوز به اتمام نرسیده است.


موافقت محبی نیا با وزیر پیشنهادی راه: شکستن حبس شبکه ریلی از مهم‌ترین اقدامات آخوندی بوده است

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ضمن ارزیابی مثبت از عملکرد عباس آخوندی در وزارت راه شکستن حبس شبکه ریلی را از مهمترین اقدامات وی در وزارت راه دانست.


ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه در دستور کار مجلس

جهانبخش محبی‌نیا در جلسه علنی صبح امروز (شنبه) در موافقت با وزیر پیشنهادی راه اظهار کرد: متاسفانه ما در بخش های کلان سیاستگذاری نداریم در حالی که به وزرا و مدیرانی نیازمندیم که مبانی فکری آنها در راستای توسعه باشد، اما به دنبال توسعه نیستیم؛ بلکه توسعه طلب هستیم.  وقتی می گوییم گسترش صنعت ریلی هدف ماست، اینطور نیست که همه مسئولین امر متوجه انجام این هدف مهم باشند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد این است که سطح تصمیم گیری هنوز در هیجان و احساس متوقف است و بعضی از مواقع شیپورها به خاطر خدا نواخته نمی شود. اگر فراکسیون امید بخاطر اصلاح طلبی به یک وزیر رای بدهد یعنی شیپور بخاطر خدا نواخته نشده است و اگر ما در فراکسیون نمایندگان ولایی به وزیر ی که برای کشور مفید است رای ندهیم، باید جوابگو باشیم.

محبی نیا ادامه داد: آقای آخوندی جدای از موضوع حمل و نقل و مسکن برای تصمیمات در هیات دولت از خود کارایی نشان داده است. یکی از کارهای اساسی و استراتژیک ایشان شکستن حبس شبکه ریلی است که در برنامه ششم هم آمده است. همچنین در حالی که تلفات جاده‌ای در سال 84،  27 هزار نفر بوده در سال 95، به 15 هزار و 900 نفر رسیده است.

وی در پایان توسعه یکپارچه شبکه حمل و نقل را از اقدامات آخوندی دانست و  از نمایندگان خواست برای اینکه حمل و نقل به کمک اقتصادی ملی بیاید و تفکر استراتژیک آن برقرار شود به آخوندی رای دهند.


موافقت علوی با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: آخوندی نظریه‌پرداز وزارت راه است

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت که عباس آخوندی در وزارت راه با استفاده از سرمایه بخش خصوصی و غیر دولتی اقدامات اساسی انجام داده است.

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه در دستور کار مجلس

سیداحسن علوی در جلسه علنی امروز (شنبه) و در موافقت با وزیر پیشنهادی راه، اظهار داشت: معدل عملکرد آقای آخوندی در سطح ملی در کشور موفق بوده است. ایشان فردی فرصت جو است که از تفکر زمان بهره‌گیری لازم را انجام داده و می‌داند در زمان خود چه کاری باید انجام دهد ضمن اینکه می‌توان ایشان را نظریه پرداز وزارت راه دانست.

وی افزود: ما نمی توانیم بگوییم ایران چهارراه حمل و نقل آسیاست، ولی سال‌ها منتظر تخصیص اعتبار بنشینیم. آقای آخوندی با بهره‌گیری از سرمایه بخش خصوصی و غیر دولتی توانسته در بخش های مختلف اقدامات اساسی انجام دهد. بیش از ۲۵ پروژه در بخش ریلی، بیش از ۴۰ پروژه در بخش جاده‌ای و بیش از ۱۰ پروژه در بخش فرودگاهی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی جذب شده است.

نماینده مردم سنندج در مجلس اضافه کرد: مسکن مهر تبدیل به قصه پر غصه شده، ۱۱۰ هزار واحد مسکونی بدون متقاضی و ۳۶ هزار واحد همراه با تخاصم و تنازع بین سازندگان و متقاضیان است.

علوی در پایان با بیان اینکه ۱۸ هزار بافت تاریخی و ۳۹ هزار بافت فرسوده در حال ترمیم هستند، از نمایندگان خواست به آخوندی رای اعتماد دهند تا حمل و نقل کشور متوقف نشود و از ظرفیت وی در وزارت راه استفاده شود.


 آخوندی در تشریح برنامه‌هایش برای وزارت راه و شهرسازی: ۱۹ میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می‌کنند/ جلوی شهرفروشی در ایران را گرفتیم

وزیر پیشنهاد راه و شهرسازی با بیان اینکه بیشتر از خانوار در کشور، خانه داریم، گفت: ۱۹ میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می‌کنند.

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی راه در دستور کار مجلس

عباس آخوندی صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، در تشریح برنامه‌های خود برای وزارت راه و شهرسازی و دفاع از آن، با تبریک سالروز ورود آزادگان به کشور و تشکر از مجلس برای رسیدگی به صلاحیت وزرا طی روزهای گذشته گفت: از ۱۳۲ نماینده‌ای که برای دفاع از من ثبت نام کرده و کسانی که از من دفاع کرد‌ه‌اند و همچنین کسانی که در مخالفت با من رنج نقد را به جان خریدند، تشکر می‌کنم.

او با بیان اینکه برنامه وزرا همان برنامه پنج ساله ششم است که در مجلس به تصویب رسیده و وزرا باید برای اجرای آن برنامه داشته باشند، اظهار داشت: با توجه به مسائل مطرح شده در حوزه مسکن ابتدا در این باره سخن می‌گویم. بخش مسکن دست‌کاری‌شده‌ترین بخش در اقتصاد ملی ایران است. تعداد خانوار موجود در ایران، حدود ۲۴ میلیون و ۱۹۰ هزار مسکن است و ما حدود تعداد ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار خانه داریم.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ادامه داد: بیشتر از خانوار در کشور، خانه داریم ولی این آمارها نشاندهنده وضع مسکن خوب است؟ قطعا خوب نیست.

آخوندی با بیان اینکه آمار سال ۹۵ نشان می‌دهد دو میلیون و ۵۸۷ هزار خانه داریم که ظرف پنج ساله کشور دو میلیون خانه خالی در کشور افزوده شده است، تصریح کرد: دو میلون و ۱۰۰ هزار خانه به عنوان خانه دوم در کشور وجود دارد. مجموع این خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان می‌دهد حدود ۴۷۰ میلیارد دلار ثروت کشور در قالب خانه‌های خالی و خانه‌های دوم اتلاف شده است. این وضعیت بازار دست‌کاری‌شده مسکن در ایران است.

او افزود: در سال ۹۲ نسبت به سال ۸۴ قیمت زمین در تهران ۹ برابر افزایش یافته و قیمت آپارتمان نیز شش برابر شده است در حالی که شعار دولت قبل حذف قیمت زمین از آپارتمان بود. ۱۹ میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می‌کنند.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با اشاره به تراکم‌فروشی و خانه‌سازی انبوه در منطقه ۲۲ تهران خاطرنشان کرد: عید نوروز با آقای جهانگیری در حال رفتن به سمت کرج بودیم. به ایشان خانه‌سازی‌ها و آپارتمان‌سازی‌های دو طرف بزرگراه همت و منطقه ۲۲ را نشان دادم. تمام خانه‌ها خالی است و به تعداد خانه‌های خالی در حال افزوده شدن است.

آخوندی با بیان اینکه ۳۱ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد، ابراز داشت: وجود این میزان از خانه در کشور، اتلاف منافع مالی است. قطبی شدن شهر نسبت به شمال و جنوب شهر بیش از ۱۲ برابر شده است. آیا این قطبی شدن همان عدالت اجتماعی است که ما در انقلاب و جمهوری اسلامی به دنبال آن بودیم؟‌

او با بیان اینکه بانک مسکن برای یارانه‌های مسکن بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان ادعای مطالبه از دولت کرده است، عنوان کرد: ما باید برای خروج از این وضعیت کاری می‌کردیم. این وضعیتی است که من در سال ۹۲ مسئولیت این وزارتخانه را برعهده گرفتم. آیا این اتفاق تصادفی است یا نتیجه سوداگری و فساد بازار ساختمان در ایران است؟

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در پاسخ به این انتقاد که برای جلوگیری از برج‌سازی چه کردید؟ یادآور شد: برای جلوگیری از برج‌سازی، جلوی شهرفروشی در ایران را گرفتیم. ما جلوی مجوزفروشی و تراکم‌فروشی را در ایران را گرفتیم. هم‌اینک تورم مسکن از تورم عمومی کشور هم پایین‌تر است. اگر قیمت زمین رشد نکرده است، به خاطر آن است که جلوی فساد را گرفتیم. وزارت راه و شهرسازی در مقابل شهرفروشی در ایران ایستاد.

او ادامه داد: وضعیت مسکن در این شرایط امکان پذیر نبود. اینکه همزمان با تورم ۵۰ درصدی در این حوزه ، شهرفروشی، بحث خانه اولی‌ها، بافت‌های فرسوده و ... رشد مسکن ادامه پیدا کند.

او تاکید کرد: آیا در این شرایط تداوم رشد افتخارآمیز است؟ بنده هیچ تمایلی ندارم در این افتخار نقشی داشته باشم.

آخوندی با اشاره به چهار گروه که در حوزه مسکن مشکل دارند اظهار د اشت: معتقدم اصلی‌ترین مخاطبان مسکن خانه اولی‌ها، حاشیه‌نشین ها با جمعیت ۱۱ میلیون نفر، بافت فسروده با جمعیت ۸ میلیون نفر و گروه‌های کم درآمد هستند. حال اینکه آیا مسکن مهر توانست پاسخ این چهار گروه را بدهد.

وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم با تاکید بر این پاسخ نیاز مسکن در بافت فرسوده در پرند و پردیس نبود، ادامه داد: آیا مسکن مهر توانست مساله خانه اولی‌ها، بافت فرسوده و حاشیه نشینی را حل کند؟

او افزود: آیا ادامه پروژه مسکن مهر که هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای دولت داشت منطقی است؟ آیا می‌خواهیم این پروژه ادا مه پیدا کند؟

آخوندی تاکید کرد: بنده در چهار سال گذشته در سخت‌ترین شرایط قرار گرفتم و متعهد بودم که خانه به خانه تعهدات دولت قبل را انجام دهم و در این سال‌ها ۹۰۰ هزار واحد مسکونی با تکمیل تمام امکانات روبنایی و زیربنایی به متقاضیان تحویل داده‌ام.

او گفت: این در حالی بود که همین نماینده‌های مجلس برای تحویل ناقص مسکن مهر در دولت قبل اعتراض داشتند اما تمام تلاش بنده این بود که واحدها را به صورت کامل تحویل دهم.

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم تاکید کرد: من هم می‌توانستم وزیر محبوب باشم و هر روز یک بار می‌توانستم در مراسم افتتاح مسکن مهر حضور داشته باشم اما این کار را نکردم و معروف شدم به وزیری که با مسکن مهر بی‌مهری می‌کند.

او تاکید کرد: اما در این شرایط تمام واحدها را در بهترین وضعیت ممکن تحویل داده‌ام و باقی واحدها را هم با همین روند به متقاضیان تحویل می‌دهم.

آخوندی ادامه داد: از تمام فرصت‌های تبلیغاتی که وجود داشت استفاده نکردم به خاطر اینکه نشان دهم نباید پروژه مسکن مهر ادامه داشته باشد حال آیا شما وزیری می‌خواهید که به این وضعیت موجود ادامه دهد و محبوب باشد؟

وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم برای وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه معتقدم در حوزه مسکن نیاز به اصلاحات ساختاری وجود دارد ادامه داد: از پشت همین تریبون بارها مقامات و مسئولین گفته‌اند که کشورمان چقدر با مشکلات ساختاری مواجه است و این مشکلات باید حل شود و من هم در همین سمت قرار گرفته‌ام.

آخوندی افزود: باید به سمت اصلاح بافت فرسوده، حل حاشیه نشینی و رفع مشکل خانه اولی‌ها برویم. بنابراین نیاز به وزرایی داریم که از خودشان بگذرند . بنده برای اصلاح ساختار حوزه مسکن نترسیدم و جلوی سوداگران و شهرفروشان از هیچ کسی نترسیدم.

او ادامه داد: در این مسیر هزاران تهمت به بنده زدند و در جلسه استیضاح من مدعی شدند که مالک ۱۲۰ شرکت هستم. آیا تهمتی از این بزرگتر وجود دارد؟ هیچ یک ازاین تهمت‌ها که به من زدند صحت نداشت و این موضوعات در مراجع قضایی مطرح شد و حتی یک مورد هم به اثبات نرسید.

آخوندی با بیان اینکه می‌خواهم شهرفروشی را متوقف کنم و مشکلات حاشیه نشینی و بافت فرسوده را حل کنم اظهار داشت: تاکنون دو هزار و ۷۰۰ محله بدمسکن شناسایی شده است و برای رفع مشکلات این محله‌ها ۱۰ برنامه ۱۰ ساله تدوین کرده‌ایم و هر سال ۲۷۰ محله را احیا می‌کنیم. باید توجه داشته باشیم مساله هر محله با محله دیگر متفاوت است و نمی‌توانیم یک نسخه برای رفع مشکلات تمام محله‌های بافت فرسوده داشته باشیم.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری درباره بافت فرسوده گفت: بسیار خوشحالم که رئیس جمهوری درباره بافت فرسوده صحبت می‌کند و این می‌تواند پشتوانه دولت بعد باشد.

او با اشاره به مسئله پس‌انداز، بیان کرد: بیش از ۴هزارو ۵۰۰ میلیون تومان در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای تجهیز منابع کردم.  تاثیرات هشت درصدی بدون اینکه از دولت تقاضای یک ریال یارانه کرده باشم صورت گرفته‌ است. آیا خوب است که یارانه را به گونه‌ای استفاده کنیم تا ۱۰ سال دیگر دولت به بخش مسکن بدهکار باشد؟ باید به دنبال راهکارهای درازمدت برویم و تمام بحث من تمرکز در بخش مسکن بافت‌های حاشیه‌ای است.

او افزود: خوشبختانه نمایندگان در برنامه ششم بافت فرسوده مسکن را در نظر گرفتند و برای آن ردیف تعیین کردیم. من وقتی آمدم در زمینه بافت فرسوده ۳۷ میلیارد تومان اعتبار در کل کشور بود و معتقدم مسئله مسکن را نمی‌توان در بیابان‌ها حل کرد و باید در درون بافت مسئله مسکن حل شود.

آخوندی در رابطه با مسکن اجتماعی گفت: در این بحث به دنبال این هستیم که افراد کم ‌درآمد در کجا قرار دارند که یا زیر نظر کمیته امداد امام، بهزیستی و یا سازمان تامین اجتماعی بنیاد مسکن هستند. ما بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰حضرت امام را مدنظر قرار دادیم تا سالی صدهزار مسکن اجتماعی را تولید کنیم و دولت زمینه تسهیلات و امکانات می‌دهد و این در هیات وزیران و برنامه ششم به تصویب رسید و با توجه به حصول هزاران تعهدی که در بخش مسکن مهر بود، متعهد شدیم همزمان با مسکن مهر بتوان این دو پروژه را انجام داد و خوشبختانه اکنون انجام شده است.

آخوندی ادامه داد: با توجه به بحث حمل و نقل در ایران، ۲۱۷ هزار کیلومتر راه روستایی آزاد‌راه داریم که کل ریل فرعی و اصلی کشور ۱۳ هزار کیلومتر است. در سال گذشته حدود ۴۲۸ میلیون تن بار جابجا شده است که ۴۰ میلیون تن برعهده ریل بوده است و در سال گذشته رکورد حمل و نقل ریلی زده شده است که نسبت به سال ۹۲ سی درصد رشد داشته‌ایم.

وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی اظهار داشت: سالانه ۷۰۰ میلیون سفر از حاشیه به تهران صورت می‌گیرد که ۲ درصد برعهده ریل است و ما در برنامه ششم مکلفیم که ۳۰ درصد بار به حمل و نقل بر روی ریل گذاشته شود. یعنی ۴۰ میلیون تن حمل و نقل ریلی در ۱۴۰۰ باید به ۲۰۰ میلیون تن برسد که بیش از ۶ درصد رشد داشته باشد. که اگر مجلس به کمک دولت بیاید این مسئله حتماً محقق خواهد شد.

او ادامه داد: کل میانگین توسعه خطوط ریلی قبل از این دوره سالانه ۱۸۰ کیلومتر بوده که امیدواریم ۱۸۰۰ کیلومتر خط ریلی را مورد بهر‌ه‌برداری قرار دهیم  که یک اتفاق بزرگ در صنعت حمل و نقل ریلی است که هیچ گاه چنین اتفاقی در صنعت نیفتاده است.

آخوندی در رابطه با چگونگی انجام این مسئله گفت: از طریق تامین مالی بین‌المللی این کار را انجام خواهیم داد. درمدت تصدی‌ در وزارت راه و شهرسازی قطار تهران – اصفهان، از طریق تامین مالی بین‌المللی و قطار تهران- مشهد به مبلغ ۲ میلیارد دلار از طریق چینی‌ها تامین مالی شد و برای اولین بار از هندی‌ها برای توسعه چابهار تامین اعتبارگرفته شد و برای خط چابهار به سمت اصفهان و قطار زابل- بیرجند- مشهد با هندی‌ها در حال مذاکره هستیم و خط آهن اصفهان به اهواز با کره‌ای‌ها بیش از ۳.۵ میلیارد پیشنهاد گرفتم.

او افزود: به برکت استفاده از برجام بیشترین وزارتخانه‌ای که استفاده کرد وزارت راه و شهرسازی بود و استفاده از منابع بخش خصوصی از جمله مواردی است که در آن فعالیت داشته‌ایم.  میزان آزادراه‌ها در حال حاضر ۲هزار و ۲۳۰ کیلومتر است که به ۵ هزار کیلومتر می‌رسد وباید ۳ هزار کیلومتر آزادراه جدید بسازیم.

آخوندی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما بهتر می‌دانید وضع بودجه چگونه است اما وزارتخانه‌ای که من در آن بودم تنها وزارتخانه‌ای بود که از بودجه بین‌المللی استفاده کرد. ما با بخش خصوصی نیز تعاملات خوبی داشتیم.

او در ادامه افزود: بخش خصوصی در سال ۲۸ هزار میلیارد تومان قرارداد با ما امضا کرد که وضعیت موجود را بهبود بخشیدیم. همچنین ۱۳ هزار میلیارد تومان دیگر نیز در هیات وزیران نیز به تصویب رسیده که مجموع این دو تا ۴۵ درصد بودجه وزارتخانه را تشکیل می‌دهد.

وزیر راه، مسکن و شهرسازی پیشنهادی برای دولت دوازدهم اعلام کرد: ۶۰ هزار میلیارد تومان توافق دیگر صورت گرفته است. تاکنون زیرساخت‌ها برای ایران در بخش جاده و ریل بوده اما ما این امر را به بخش‌های دیگر گسترش دادیم.

او با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت راه، مسکن و شهرسازی بیان کرد: فرودگاه شیراز با سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی حال و روز خوبی دارد. در ترمینال سلام فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ما ۵۵ میلیارد تومان با بخش خصوصی قرارداد داریم.

او ادامه داد: همکاران ما به بخش بنادر اشاره کردند. باید بگویم ۴۲۰ میلیون دلار توسط بخش‌های غیر دولتی در بنادر سرمایه‌گذاری شده که ظرفیت این بنادر را از ۲.۵ به ۸.۵ افزایش داده است. این کار بزرگی است که در طی این چهار سال انجام شده است.

آخوندی ادامه داد: توسعه حمل و نقل ریلی بسیار گسترش پیدا کرده است. در چند ماه آینده ما راه نقاب به اسفراین را بهره‌برداری خواهیم کرد.

او در ادامه خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی یکی از بخش‌هایی است که ما در آن ورود کرده‌ایم و می‌خواهیم در بخش حمل و نقل از آن استفاده کنیم. شما به من اجازه دادید که کارهای خوبی را انجام دهم. مثلاً یک ایستگاه فقط محل پیاده شدن و سوار شدن مسافرین بود اما در حال حاضر مرکز توسعه شهری شده است.

وزیر راه، مسکن وشهرسازی پیشنهادی دولت دوازدهم گفت: می‌دانم در چند روز گذشته پیامک‌هایی به شما زده شده که از من در مورد نظام مهندسی سوال کنید. بر کسی پوشیده نیست که نظام مهندسی ما به طور جامع نوشته شده و من نیز یکی از توسعه‌دهندگان اصلی آن بود. بحث این است که ما در نظام مهندسی امضافروش هستیم. حال باید بررسی کنیم چگونه می‌خواهیم جلوی امضا فروشی را بگیریم.

او خاطرنشان کرد: مالک خودش باید مهندس ناظر را انتخاب کنند و مهندسان باید خودشان محور اجرای کار باشند. یقین بدانید در بحث نظام مهندسی ما مشکلات را حل و فصل خواهیم کرد.

آخوندی درباره اقدامات وزارتخانه متبوعش در استفاده از جوانگرایی گفت: این وزارتخانه بیش از ۶۵ هزار کارمند دارد که ۲ هزار نفر آنها مدیران کل هستند. قصد ما این است که نسل آینده‌‌ای از مدیران را کادرسازی کنیم و تربیت کنیم.

او در ادامه تشریح کرد: تمام مهندسان زیر ۴۰ سال شناسایی کردیم و با یک کنکور داخلی قطعا خواهیم توانست بهترین مدیران را انتخاب کنیم تا وزارت راه، مسکن و شهرسازی به نتایج مطلوبی دست یابد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری