کد خبر: ۱۸۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
اظهارات موافقان و مخالف آوایی؛
کنایه لاریجانی به جهانگیری: اقای جهانگیری بد نبود اقای آوایی را به عنوان وزیر ارشاد معرفی میکردید؛ ایشان خوب شعر میخواند/ آوایی: برای ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی اهتمام کامل داریم/ از مشکلات حوزه پزشکی قانونی آگاه هستم و برای حل آن تلاش می کنم
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری پرداخت.

به گزارش اعتدال، امروز از ساعت 8 صبح ادامه بررسی برنامه و صلاحیت محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

پس از اظهارات حجتی نوبت به وزارت دادگستری رسید تا برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موافق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.

سیدعلیرضا آوایی ۶۱ ساله، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور، قاضی دیوان عالی کشور، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال، رئیس کل دادگستری استان تهران، اصفهان، مرکزی و لرستان، دادستان عمومی و انقلاب اهواز و دزفول و مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات را در کارنامه خود دارد.

سیدعلیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری مخالفی نداشت و موافقین درباره صلاحیت او مطالبی را عنوان نمودند.

موافقت بهرام‌نیا با وزیر پیشنهادی دادگستری: چه کسی بهتر از آوایی می‌تواند مورد وثوق قوای مجریه و قضاییه باشد؟

نماینده مردم نهاوند در مجلس گفت: عزیزان، چه کسی بهتر از سیدعلیرضا آوایی می‌تواند مورد وثوق دو قوه قضاییه و مجریه باشد؟

آغاز بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

حسن بهرام‌نیا در جلسه علنی امروز (پنج‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، گفت: بر خود می‌بالیم که امروز دنیا شاهد یکی از مصادیق مردم سالاری دینی است. مردم‌سالاری که چندی قبل در مقیاس گسترده‌تری به نمایش گذاشته شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: این مردم‌سالاری در حالی برگزاری شد که دور تا دور کشور با موجی از ترور، آتش و دود برگزار شد. انتخابات توام با امنیت، آرامش و حضور و مشارکت حداکثری بیش از ۷۰ درصدی را برگزار کردیم. آیا این مردم که در هر شرایطی حضور می‌یابند آیا محق خدمت شایسته نیستند؟ این امت حتی در زمان رسول‌الله (ص) هم نبوده‌اند. رای اعتماد به وزرا برای امتی انجام می‌شود که لایق بهترین‌ها هستند.

وی افزود: امیدوارم با رای حداکثری مجلس به سیدعلی‌رضا آوایی ایشان خدمت‌گزار مردم شوند. حساسیت وزارت دادگستری از شأن فاخر ویژه‌ای برخوردار است. حول سه محور سوابق و تجارب شغلی، پراکندگی جغرافیایی، بین بخشی بودن وزارت دادگستری و تسلط و تضمین شغلی به ایشان رای می‌دهم.

بهرام‌نیا اظهار کرد: ایشان حدود چهار دهه در بخش‌های مختلف قوای قضاییه و مجریه مشغول کار بوده و سابقه اجرایی دارند. ایشان در طول این مدت به خوبی مسئولیت‌های هر دو قوه را به درستی احصاء کرده است. ایشان خدمت خود را از پست‌های قضایی دادسراها، شعبه یک دادگستری، ریاست دادگستری و رییس کل دادگستری انجام داده است. در دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی نیز به عنوان معاون وزیر کشور و بازرس ویژه دفتر رییس‌جمهور فعالیت کردند. عزیزان، چه کسی بهتر از ایشان می‌تواند مورد وثوق دو قوه قضاییه و مجریه باشد؟


موافقت کاظمی با وزیر پیشنهادی دادگستری: آوایی اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود می‌آورد

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: اگر آقای آوایی به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شود قطعا اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود خواهد آورد.

آغاز بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

محمد کاظمی در جلسه علنی امروز (پنج‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، گفت: وزارت دادگستری به موجب اصل ۱۶۰ قانون اساسی تنها اصلی است که ساز و کارش برای انتخاب با ساز و کار انتخاب سایر وزرا متفاوت است. رییس قوه قضاییه باید فرد مورد نظر را انتخاب و به قوه مجریه معرفی کند، فردی که مورد قبول هر دو قوه باشد.

وی خاطرنشان کرد:‌ وزیر دادگستری باید از سعه صدر و بردباری برخوردار باشد تا بتواند در این مسئولیت موفق باشد. آقای آوایی به دلیل خوشنامی و صبوری همه شرایطی وزارت دادگستری را دارد. برنامه‌های پیشنهادی ایشان نشان می‌دهد ایشان از ابتدای انقلاب با حضور در دادگاه انقلاب پایبند خود را به آرمان‌های امام نشان داده است و همین پایبندی موجب طی کردن سیر مراحل رشد در دستگاه قضاییه بوده است.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: عضویت ایشان در هیات‌ها و مجامع و مسئول به عنوان معاون رییس جمهور تجربیات خوبی را در دو قوه قضاییه و مجریه کسب کرده است. چنانچه ایشان به عنوان وزیر انتخاب شود قطعا اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه خواهند بود. 

نماینده مردم ملایر در مجلس تصریح کرد: آقای آوایی، همه نمایندگان انتظار دارند ساز و کاری مناسب برای تعامل بین قوه قضاییه و مقننه برای پاسخگویی به مجلس تعریف کنند. رنجبرزاده در موافقت با وزیر دادگستری : آوایی شخصی مردم دار است/وزیر ادگستری رابطه بین قوه قضائیه و مجریه را تلطیف کند

نمانیده مردم اسد آباد در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری در دولت دوازدهم گفت: آقای آوایی شخصی اخلاق مدار ومردمی هستند و این توان و تجربه را می توانند با ارایه پیشنهادات و تنظیم لوایح در حوزه های قضایی حکومتی به مردم خدمت رسانی کنند.

آغاز بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

 اکبر رنجبرزاده در موافقت با سید علیرضا آوایی وزیر پیشنهادی وزارت دادگستری گفت: وزارت دادگستری یکی از برجسته‌ترین و مهمترین اعضای دولت محسوب می‌شود و ضمن اینکه می‌تواند یار دولت باشد برای پیشبرد اهداف هدف گذاری شده و تنظیم و تلطیف روابط بین دولت وقوه قضاییه نیز اقدامات مطلوبی انجام می‌دهد.

او تاکید کرد: وزیر دادگستری به عنوان یکی از اعضای امنیتی قضایی دولت باید کسی باشد که از تجربیات وتوانمندی‌های بسیار بالایی برخوردار باشد.

رنجبرزاده خاطرنشان کرد: دولتی می‌تواند موفق جلوه کند که یک تیم متعهد و منسجم را با خود همراه داشته باشد.

نماینده مردم اسدآباد خطاب به حاضرین گفت: آقای آوایی به خوبی می‌تواند از این مهم بر آید چهار دهه در وزارت دادگستری و قوه قضاییه حضور داشته از دادسرا تا رییس کل دادگستری تجربیات فراوانی را کسب کرده است .

او در ادامه افزود: وقتی فردی را معرفی می‌کنیم برای تصدی وزارتخانه مهمی همچون وزارت دادگستری ابتدا خود فرد و شخصیت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد وسپس سوابق و تجربیات آن، سوابق و تجربیات ایشان نشان داده یک مسوول ممتاز و برجسته هستند. ایشان به لحاظ تجربه و توانمندی شخصی است که امتحان خود را پس داده است.

عضو هیات رییسه مجلس در ادامه با اشاره به اینکه رییس وزارت دادگستری باید از مردم باشد گفت: آقای آوایی شخصی اخلاق‌مدار ومردمی هستند و این توان و تجربه را می‌توانند با ارایه پیشنهادات و تنظیم لوایح در حوزه‌های قضایی حکومتی به مردم  خدمت‌رسانی کنند.

نماینده مردم اسدآباد خطاب به مخالفان آوایی گفت: شما از مشکلات پزشکی قانونی صحبت کردید این مشکل در تمامی کشور وجود دارد ما باید مصوبه ای را تصویب کنیم که در آن تعداد پزشکان افزایش پیدا کند تا این مشکل همگانی برطرف شود.


بیگلری در مخالفت با وزیر پیشنهادی دادگستری: آوایی راه حلی برای مشکلات پزشکی قانونی ارائه دهد

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی از وزیر پیشنهادی دادگستری خواست تا برای مشکلات پزشکی قانونی راه‌حلی ارائه دهد.

پایان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

محسن بیگلری که در مخالفت با وزیر پیشنهادی دادگستری صحبت می‌کرد، گفت: در برخی شهرستان‌ها و استان‌های غربی کشور پزشکی قانونی با مشکلاتی مواجه است که نمونه آن اگر فردی فوت کند هزاران نفر تجمع می‌کنند تا مراحل قانونی برای تشییع و دفن انجام شود، اما اگر به آخر هفته بخورد باید تا شنبه صبر کنند آن هم با مشکلاتی که در مسیرها و جاده‌ها برای مناطق دوردست وجود دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی دادگستری افزود: اگر می‌توانید این را حل کنید اعلام کنید. پزشکی قانونی مهم‌ترین مساله‌ی ماست. شورای شهر مردم آن مناطق نسبت به این موضوع گله دارند. اگر برای پزشک قانونی راه‌حلی ارائه کنید به شما رای می‌دهیم، اما اگر راه‌حلی نداشته باشید مخالف هستم.


تجری در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری: آوایی می‌تواند بهترین فرصت برای قوه قضائیه، مجلس و دولت باشد

نماینده مردم قصر شیرین در مجلس گفت: شخصیت روان و اخلاق مداری وزیر پیشنهادی دادگستری می‌تواند بهترین فرصت برای قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت باشد.

پایان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

فرهاد تجری در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری بیان کرد: وزیر دادگستری حلقه واسط بین دولت، مجلس و قوه قضاییه است و به یاد داریم که در همین مجلس در زمان رسیدگی به لایحه برنامه ششم پیشنهاد ۴۰۰۰ مترمربع فضای اداری برای دادگستری حذف شد، در حالی که این ۴۰۰۰ متر برای مدیران نبود، برای شهروندان بود.

وی افزود: وزیر پیشنهادی دادگستری اخلاق‌ مدار است و رشد پلکانی و مرحله به مرحله قضایی را از دادستانی و دادسرای انقلاب گرفته تا حضور در سایر بخش‌ها طی کرده است و دارای سوابق پرافتخاری است که نشان می‌دهد مراحل قضایی به واسطه تجربه و تخصص و نه آشنایی طی شده است.

نماینده مردم قصر شیرین روحیه حریت و استقلال نظر را از ویژگی‌های آوایی عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های وزیر دادگستری باید بیان دقیق مطالب و شخصیت روان باشد که اکنون اخلاق مداری آوایی می‌تواند بهترین فرصت برای قوه قضاییه، مجلس و دولت باشد. ایشان مورد اعتماد و وثوق رییس جمهور و مورد تایید ریاست قوه قضاییه است و همه اینها شرایطی را برای او فراهم می‌کند که بتواند وظیفه‌اش را انجام داده و نقش سازنده و موثری داشته باشد.

تجری در پایان خاطرنشان کرد: قانون مداری و قانون مندی آوایی باعث می‌شود که بتواند موفق عمل کند. البته در حوزه تعزیرات حکومتی هم در مبارزه با قاچاق باید قاطعیت کامل وجود داشته باشد ضمن این که حقوق شهروندی نادیده گرفته نشود.

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی دادگستری 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که رییس جلسه از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد. 


آوایی: برای ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی اهتمام کامل داریم

وزیر پیشنهادی دادگستری گفت که در صورت کسب رای اعتماد مجلس نسبت به ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی و تقویت جایگاه معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری اهتمام خواهد داشت.

 علیرضا آوایی در جلسه علنی صبح امروز (پنجشنبه) مجلس در دفاع از برنامه‌های  خود برای تصدی وزارت دادگستری اظهار کرد: مراتب قدردانی خود را از اعتماد آیت الله آملی لاریجانی و آقای روحانی ابراز می‌دارم که من را شایسته خدمت در وزارت دادگستری دانستند. من به عنوان یک عضو جامعه حقوقی مفتخرم که در طی 40 سال محضر بسیاری از حقوقدانان را درک کرده‌ام و تمام توان وتجربه خود را خالصانه درجهت گره گشایی از مشکلات هموطنان به کار می گیرم.

وی افزود: من چه در کسوت دادستان و رئیس کل دادگستری در 6 استان، ریاست سازمان ثبت احوال و ریاست دفتر بازرسی رئیس‌جمهور فعالیت کرده‌ام و مهمترین ویژگی برنامه پیشنهادی من در صورت رای اعتماد نمایندگان تلاش برای ارتقای کارآمدی و اثربخشی دادگستری در راستای اهداف جمهوری اسلامی در چند راهبرد است.

آوایی در ادامه تسهیل روابط میان قوه‌قضائیه با دولت و مجلس، بهره گیری از اساتید علوم انسانی را از جمله برنامه‌های خود در وزارت دادگستری عنوان و خاطر نشان کرد: این امر علاوه بر اثربخشی وزارت دادگستری از منظر ملی هم مسیر توسعه دانش حقوق را فراهم می‌کند. همچنین به دنبال ارتقای توانمندی و اثربخشی در حوزه تعزیرات حکومتی و پاسداری از حریم اقتصاد ملی در حوزه ای حقوقی و قضایی هستم.

وزیر پیشنهادی دادگستری ادامه داد: در راستای راهبرد اساسی کارآمدی نظام جمهوری اسلامی  برنامه من مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله، قانون اساسی، سیاستهای کلی نظام و احکام برنامه های توسعه است. همچنین اهتمام کامل بر ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی، حقوق زنان، حقوق کودکان، مبارزه با فساد، تقویت جایگاه معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری در راستای رفع شبهات و مبتنی بر هنجارهای د ینی و فرهنگی مردم ایران خواهد داشت.

آوایی اضافه کرد: وزارت دادگستری قابلیت آن را دارد که در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب گام بلندی بردارد و البته معتقدم ایفای وظایف و تحقق این اهداف بدون حمایت سران قوا، نمایندگان و مسئولان عالی‌رتبه به هیچ وجه میسر نیست.

وی در ادامه درباره پرسش یکی از نمایندگان در خصوص شوراهای احل اختلاف اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف از ضرورت‌های موجود نظام و کشور است که روند تکاملی داشته و من با همه توان در  رابطه با تخصیص اعتبار آنها پیگیری لازم را انجام خواهم داد.

آوایی همچنین درباره برخی مشکلات پزشکی قانونی نیز گفت: ضمن درک کامل مشکلاتی که همکاران ما در پزشکی قانونی دارند به عنوان یک وظیفه اخلاقی آنچه در توان دارم پیگیری خواهم کرد تا مشکل دوستان حل شود.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری