کد خبر: ۱۸۱۳۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
کارشناس حوزه نفت و انرژی مطرح کرد:
بابک مصطفایی با بیان اینکه دستاوردهای دولت یازدهم در صنعت نفت کم‌نظیر بوده است، گفت: برای ادامه و تثبیت این رشد نیاز است تا همچنان به جذب سرما‌یه‌گزاری خارجی در این حوزه بپردازیم.
این کارشناس حوزه نفت و انرژی با اشاره به افزایش صادرات نفت از ۱.۱ میلیون بشکه به ۲.۵ میلیون بشکه در روز گفت: پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی از واردات پس از ۸۰ سال از خدمات و فعالیت‌هایی است که نمی‌توان با سادگی از آن گذشت.

وی افزود: فقط در سال 95 حدود 14.3 میلیارد دلار از محصولات پتروشیمی ایران به دیگر کشورها صادر شد که نشان دهنده سهم 32.6 درصدی پتروشیمی از مجموع صادرات است .   

مصطفایی با بیان اینکه در صنعت حفاری نیز دولت دستاورهای بزرگی داشته است، تصریح کرد: در دولت یازدهم ۹ هزار و ۶۴۷ مورد خدمات فنی حفاری شامل حفاری با هوا، حفاری فرو تعادلی، لوله گذاری چاه و آزمایش بهره دهی چاه‌ها انجام شده است که با احتساب خدمات فنی و تخصصی ارائه شده در چهار سال گذشته، ۳۴ هزار و ۸۰۵ مورد را شامل می‌شود .

وی با بیان اینکه حفاری، تکمیل و تحویل ۲۲ حلقه چاه گازی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، ۱۳ حلقه چاه نفتی میدان مشترک یاران جنوبی در دولت یازدهم انجام گرفته است، گفت: در چهار سال گذشته با استفاده از ناوگان عملیاتی شرکت ملی حفاری ایران همچنین ۱۵ حلقه چاه فاز ۱۲ پارس جنوبی تعمیر و تحویل شده است .

مصطفایی اشاره به جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، تاکید کرد: باید جذب سرمایه‌های خارجی و انتقال و بومی‌سازی دانش فنی با قدرت بیشتری پیگیری و از توانمندی متخصصان ایرانی در حوزه انرژی بیشتر بهرمند گردید.

این کارشناس حوزه نفت و انرژی با اشاره به انعقاد قرارداد و سرمایه‌گزاری شرکت توتال در ایران، گفت: این قرارداد بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی یک شرکت بین‌المللی انرژی اروپایی از زمان رفع تحریم‌ها و زمینه‌ساز اعتماد سرمایه‌گذاران دیگر برای ورود به کشور است بنابراین سرمایه‌گذاری خارجی این‌چنینی در حوزه فاز ۱۱ پارس جنوبی ایران، زمینه‌ساز ورود و جذب سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف اقتصادی خواهد بود.
پایان پیام/
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری