کد خبر: ۱۸۱۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
اظهارات مخالفان و موافقان ظریف؛
ماجرای تمجید معاون نخست وزیر ژاپن از ظریف / ظریف: حتما من آخرین نفری خواهم بود که بخواهم در رابطه با سیاست خارجی در این کشور تک صدایی ایجاد کنم.هیچوقت چنین چیزی را نخواسته‌ام./ لفاظی‌های دولتمردان امریکا نتیجه توهم و کج‌فهمی توامان است./ برجام حاصل اعتمادبه امريكا نبست،جمله جمله اش نشانه بي اعتمادي جدي ما نسبت به سياست هاي امريكا از نخستين روز تا پايان و مسير اجراست/ دستاوردهای ملت قهرمان ایران را کوچک نکنیم./ در چهار سال گذشته با موانعی هم روبه‌رو بوده‌ایم هم در درون کشور و هم بیرون. ملاحاظلات جناحی،شتابزدگی در تحلیل، عدم انضباط در کلام و گفتار مناسبات خارجی،اقدامات ناهماهنگ در حوزه سیاسی چالش‌های دوره قبلی بوده که باید در دوره جدید با همدلی مرتفع شود.
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امور خارجه پرداخت.

به گزارش اعتدال، مجلس دیروز پس از بررسی کلیات کابینه وارد بررسی صلاحیت وزیران شد و در ابتدا صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را بررسی کرد. پس از آن محمدجواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دومین وزیری بود که نمایندگان صلاحیت و برنامه‌های او را در صحن علنی مورد بررسی قرار دادند.

در دقایق واپسین جلسه مجلس در 24 مرداد صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات مورد قرار گرفت اما با توجه به کمبود وقت تنها نماینده مخالف توانست دلایل خود را بیان کند و ادامه جلسه به ساعت 8 صبح فردا موکول شد.

امروز از ساعت 8 صبح برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت. سپس نوبت به مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی اقتصاد رسید تا برنامه او در مجلس مورد بحث نماینگان قرار بگیرد.

پس از پایان بررسی برنامه های کرباسیان، لاریجانی رییس مجلس از نمایندگان درخواست کرد به علت طولانی بودن جلسات، مجلس در سه شیفت برگزار شود و نمایندگان پس از اذان مغرب نیز در مجلس حاضر شوند که با مخالفت اکثر نمایندگان مواجه شد.

با این حال بررسی برنامه ها و صلاحیت محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی امورخارجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موتفق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.


 پورمختار در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه:
ظریف نتوانست علیه آمریکا و انگلیس در سازمان ملل قطع‌نامه صادر کند

پورمختار در مخالفت با محمد جواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: وزارت خارجه نتوانسته در موضوع مهم اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا و انگلیس اجماعی ایجاد کند و قطع‌نامه‌هایی را از سوی شورای امنیت و مجمع عمومی علیه آنها صادر کند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

محمدعلی پور مختار نماینده مخالف وزیر امور خارجه در جلسه رای اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم در مجلس با بیان اینکه رییس‌جمهور در ابتدای دوره گذشته دو نکته را مطرح کردند، گفت: ایشان فرمودند ما باید بانک‌ها را سازماندهی و تعیین تکلیف کنیم. ایشان گفتند البانک وما ادراک مالبانک . ما انتظار داشتیم این مسائل حل شود.

او افزود : مورد دوم بحث سفارت‌خانه‌ها بود. نقد جدی به عملکرد سفارت‌خانه‌ها بوده است. گفتند باید به امور سفارت‌ها سامان ببخشیم. ما کارکرد نسبتا ضعیف این سفارت‌ها را در ده یا پانزده شکایت و گزارش بررسی کردیم. موضوع تقریبا عمومیت دارد و بر همین اساس شاهد یک ضعف مفرط در وزارت‌خانه به لحاظ کار خواستن از سفرا هستیم. اگر در مسائل اقتصادی مشکل داریم و وزارت خارجه به ویژه در صادرات و بازاریابی و حل مشکل تجار و کسانی که مراودات خارجی دارند و در بحث واردات، همه از  عدم همراهی سفارت‌ها ست. 

او گفت: مجبور شدیم در قانون الزام کنیم که دولت و وزارت‌خارجه از بین فارغ التحصیلان رشته اقتصاد برای تقویت این موضوع استفاده کرده و وابسته اقتصادی بگذارد. وزیر البته قول دادند معاونت اقتصادی تشکیل بدهند؛  ولی ما در این شرایط سخت اقتصادی موقعیت را از دست دادیم.  

پورمختار با بیان اینکه این برای عدم مدیریت سفارت‌خانه‌ها و حوزه عملکرد آنهاست، گفت: نکته بعدی این است که متاسفانه حمایت از  اتباع ایرانی ضعیف بوده است. ما در جلساتی که با قشقاوی داشتیم شکایات زیادی از اتباع ایرانی را مطرح کردیم  که نیاز به کمک و مساعدت داشتند. آنها به دلیل نداشتن بودجه کافی می‌گفتند نمی‌شود. ما به رییس‌جمهور گفتیم بودجه بدهید گفتند نداریم. این دلیل نمی‌شود اتباع ایرانی گرفتار شوند و حمایتی از آنها از سوی سفارت‌خانه‌ها صورت نگیرد. این نیاز به اصلاح دارد و باید به امید خدا توسط وزیر سامان بگیرد.  

پورمختار گفت: مقام رهبری گفتند هدف ارتقا و گسترش روابط در سطح وسیع است. این را چه کسی باید ایجاد کند؟ این سفرا هستند که باید ارتباط را ارتقا دهند و شرایط واقعی و اطلاعات واقعی را که به خاطر کارهای رسانه‌ای قوی استکبار جهانی که ذهن مردم را نسبت به مردم و جمهوری اسلامی منفی کرده است ، درست کنند. اما دریغ از این نوع فعالیت. لذا به دلیل فقدان برنامه لازم در دیپلماسی عمومی این فرصت را از دست دادیم. این  ضعف سفارت‌خانه‌هاست.  

او گفت: گذشته از بی‌توجهی‌های سفارت‌ها و وجود برخی ایرادها و کم‌توجهی به اصل مسئولیت و توجه بیشتر به مباحث مالی آنها را از این مسئولیت بازداشته است. البته این برای همه سفارت‌ها نیست اما این واقعیت تلخی است که برخی بخواهند کاسبی کنند و مامور رسمی وزارت خارجه به دنبال تحصیل و مسائل مالی خودش باشد. 

او افزود : آنچه در طول این چهار سال رخ داده تضعیف موقعیت‌مان در برخی مناطق مثل آمریکا لاتین است که که جایگاه بالایی از لحاظ فکری و همراهی با ما داشته است. این به عنوان یک نقطه ضعف است. در کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایه نیاز به تدبیر قوی‌تر داریم.  گرچه با برخی کشورهای همسایه ارتباط خوبی هست اما در کلیت کار ضعف وجود دارد در  آسیای میانه کشورهای کهنه استقلال یافته از شوروی رابطه سردی با ما دارند. در آفریقا هم به همین ترتیب است.

او گفت : وزارت خارجه نتوانسته در موضوع مهم اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا و انگلیس اجماعی ایجاد کند و قطع‌نامه‌هایی را از سوی شورای امنیت و مجمع عمومی علیه آنها صادر کند. وزارت خارجه در این حوزه  ضعیف عمل کرده است.  ما شاهد هستیم قطع‌نامه‌های مجمع عمومی و شورای حقوق بشر به کرات صادر شده و ما هیچ گزارشی از وزارت خارجه ندیدیم که چرایی این مساله را تحلیل کند. امیدوار هستم وزیر محترم در دوره آینده این وضعیت را سامان دهد.


پورابراهیمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است؛ چراکه برنامه‌های خوبی که آقای ظریف ارائه کرده‌اند پس از ایشان و در دراز مدت در وزارت خارجه با ساختار کنونی رها می‌شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

 محمدرضا پورابراهیمی که با استفاده از بخشی از زمان مخالف اول وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس سخن می‌گفت، تصریح کرد: دیپلماسی اقتصادی موضوع مهمی است که در سال‌های اخیر همواره مورد تاکید ما بوده است و خوشحالیم که بعد از سوال از وزیر و تاکید رئیس مجلس اقداماتی در این حوزه صورت گرفت.

وی افزود: اما اختلاف نظر بنده با وزیرامورخارجه در این باره موضوع لزوم اصلاح ساختار دیپلماسی اقتصادی است که وزیر خارجه معتقد به این موضوع نیستند. اما اگر ساختار سفارتخانه‌ها و دفاتر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اصلاح نشود، در دراز مدت و با رفتن آقای ظریف مشکلات حل می‌شود.

نماینده کرمان تاکید کرد: ادبیات دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه باید نهادینه شود و اساسنامه باید تغییر کند و ما نیز در کمیسیون اقتصادی برای تحقق برنامه‌های خوب دکتر ظریف و اصلاح ساختار تلاش می‌کنیم. اما اگر این ساختار اصلاح نشود ما نمی‌توانیم به گسترش دیپلماسی اقتصادی با برنامه درازمدت امیدوار باشیم.


رضازاده در موافقت با وزیر پیشنهادی امورخارجه: گزینه‌ای بهتر از ظریف برای اداره دستگاه دیپلماسی کشور وجود ندارد

یک عضو فراکسیون امید با بیان این که فضای همکاری خارجی با ایران در طول ۴ سال گذشته، برای کشورهای منطقه و بین المللی تبدیل به یک فرصت و غنیمت شده است، گفت که اقدامات وزیر خارجه در دولت یازدهم باعث گشایش در روابط خارجی شد.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

حسین رضازاده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه علنی نوبت صبح امروز چهارشنبه با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا بخصوص شهید حججی گفت: برای بررسی عملکرد آقای ظریف کافی است تنها به وضعیت ایران قبل از دولت یازدهم در عرصه‌ی سیاست خارجی نگاه کنیم. آقای ظریف با دیپلماسی قوی توام با اخلاق و ادب بهترین نحو سیاست خارجی کشور را در تعامل با دنیا به پیش برد. فردی که در مقابل استعمار ایستادگی و با اقتدار از منافع ملی دفاع کرد.

وی استفاده همیشگی از رهنمودهای رهبری در سیاست خارجی را یکی از نقاط مثبت ظریف دانست و افزود: مقام معظم رهبری درباره‌ی ایشان فرمودند: احساس قدرت و نشست در مقابل شش قدرت جهانی و دفاع از اهداف توام با داشتن تدین و شجاعت و ایستادگی و زیر بار زور نرفتن و دلسوز انقلاب بودن از ویژگی‌های ظریف است که این صحبت‌های رهبری بزرگترین نعمت برای آقای ظریف بوده و دلیل ما برای دفاع از ایشان است.

نماینده کازرون با  اشاره به وضعیت سیاست و روابط خارجی ایران قبل از روی کارآمدن دولت یازدهم با حضور ظریف در وزارت خارجه گفت: در آن دوران علاوه بر ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت و قرار گرفتن ایران ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل ابهاماتی پیرامون ابعاد نظامی پرونده هسته‌ای مطرح شده بود و با شکل گیری اجماع جهانی علیه ایران به دنبال منزوی کردن کشور ما بودند. در آن دوران ایران هراسی به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافت و جایگاه ایران در عرصه‌ بین‌الملل تنزل پیدا کرد. اتفاقاتی که نتیجه آن در بعد اقتصادی همچون افزایش نرخ ریسک، تحریم نظام  بانکی و منفی شدن رشد اقتصادی و افزایش تورم به ۴۵ درصد در کنار کاهش صادرات و افزایش بی رویه‌ی کالاها  به خوبی نشان دهنده وضعیت آن دوران است.

رضازاده ادامه داد: دولت یازدهم در چنین شرایطی سکان اداره‌ی کشور را در دست گرفت. و رئیس جمهور آقای ظریف را برای وزارت خارجه انتخاب کرد تا تغییر بنیادی در روابط با کشورها به وجود آید.

به گفته وی اولین آزمون موفق ظریف گفت و گوی هسته‌ای است و به سرانجام رساندن برجام بود او رویکردی منطقی در تعامل و گفت و گوی سازنده با کشورها اتخاذ کرد که باعث گشایش در روابط خارجی شد.

رضازاده اضافه کرد:‌ خروج از فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد، تثبیت ایران در فضای بین‌المللی؛ آشکار شدن قدرت دیپلماسی ایران، آزاد شدن میلیاردها تومان از دارایی‌ها، باز شدن فضای بین‌المللی، بر هم خوردن اتحاد آمریکا با سایر قدرت‌های دنیا برای مقابله با دنیا، ایجاد فضای مطلوب و جذب سرمایه گذاری خارجی از جمله آثار مثبتی است که آقای ظریف در طول ۴ سال فعالیتش برای کشور به  ارمغان آورد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه فضای همکاری اقتصادی با ایران قبل از دولت یازدهم هزینه بر بود، افزود:‌ بعد از دولت یازدهم همکاری با ایران تبدیل به فرصت و غنیمتی برای کشورها شد.

رضازاده ادامه داد: اکنون کشور ما از لحاظ مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای در وضعیت خطری است در این ۴ سال چالش‌های زیادی وجود داشت که از جمله آن اعمال سیاست تهدید و مقابله با ایران در دولت جدید آمریکا و  تلاش برای بازگردن پروژه‌ی ایران هراسی است که این شرایط می‌طلبد در جهت کسب حداکثر منافع ملی از دیپلماتی کارکشته همچون آقای ظریف استفاده شود.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز از پرداختن به منافع جناحی به جای منافع ملی گفت: باید از برخی از اقدامات تخریبی گروه‌های خودسر همچون حمله به سفارت‌خانه‌ها پرهیز شود و همه تلاش‌ها برای کسب حداکثر منافع ملی باشد که در این راه آقای ظریف می‌تواند بسیار کمک کند.

رضازاده در جمع بندی با بیان این که ظریف اهل استفاده از ایده‌ها و ابتکارات نو است، گفت که او یک زن را به عنوان سخنگوی وزارت خارجه و سفیر انتخاب کرد و از گزینه‌های قبلی در سفارت‌خانه‌ها استفاده نمود و از اقلیت‌های مذهبی و قومی در سفارت‌خانه‌ها بهره گرفت.

نماینده کازرون با اشاره به اهتمام ظریف برای تشکیل معاونت اقتصادی در راستای اجرای برنامه ششم گفت: ما آقای ظریف را در اداره دستگاه دیپلماسی موفق می‌دانیم و معتقدیم کسی بهتر از  او نیست پس نمایندگان به او رای بالایی دهید تا خستگی ۴ ساله را از تن او درآورد که با قدرت و صلابت در ۴ سال پیبش رو به کارش ادامه دهد.


 پارسایی در موافقت با وزیر پیشنهادی وزیر امور خارجه: دفاع از ظریف آسانترین کار است

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: هنگام سفرهای خارجی وزیر امورخارجه یک تیم اقتصادی همراه ایشان است که همین موضوع موید این است که دیدگاه اقتصادی در نظر وزیر خارجه پررنگ است.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

 بهرام پارسایی در نطق خود در صحن علنی مجلس برای دفاع از وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه ضمن سلام و دورود به شهدای هسته‌ای که خون خود را در راستای اهداف نظام هدیه کرده‌اند، گفت: مخالفانی برای آقای ظریف صحبت کردند و مخالفت خاصی در حرف‌های آنها نبود و این نشان از اقتدار دیپلماسی ماست. باید از ظرفیت دیپلماسی استفاده شود و با همین رویکرد اکنون کشورما یکی از تاثیر گذارترین کشورهای منطقه می‌باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نمایندگان در مورد فعالیت‌های اقتصادی سفیران حرف‌هایی زدند که در جواب باید گفت ما سفیر توانمند و قدرتمندی چون آهنی سفیر ایران در فرانسه ، ماجدی سفیر ایران در آلمان، انصاری سفیر ایران در هند داریم.همچنین هنگام سفرهای خارجی وزیر امورخارجه یک تیم اقتصادی همراه ایشان است که همین موضوع موید این است که دیدگاه اقتصادی در نظر وزیر خارجه پررنگ است.

او افزود: انتظار داریم که وزراء و سفیران ما در خارج از کشور با عزت و سربلندی عمل کنند اما در داخل آنها را مورد بی‌حرمتی قرار می‌دهند. اگر انتظار سربلندی از وزراء و سفرای خود داریم باید ادبیات خود را در داخل همگام با این انتظار کنیم.

سخنگوی فراکسیون امید تصریح کرد: آقای ظریف ما همچون مردم و رهبری به شما اطمینان می‌کنیم. نام شما و تمام وزرایی که پس از برجام حق مردم را استیفاء کردند تا ابد بر تارک این سرزمین می‌ماند. دفاع از شما آسانترین دفاع است و ما از شما حمایت می‌کنیم.


ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه:: تیم دیپلماسی را عوض کنید

نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر تیم دیپلماسی در دولت دوازدهم شد.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

محمدجواد ابطحی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: من اگر جای آقای روحانی بودم تیم دیپلماسی را عوض می‌کردم. آقای ظریف تعهداتی داده و تلاش روز افزونی کرده ولی در این موقعیت و با این دولت بهتر است یک تیم دیگر با سیاست دیگر سر کار بیایند و بدانند دیگر آقای ظریف با لبخندهایش و قدم‌زدنهایش در کنار رودخانه نیست، بلکه مثلا یک ابطحی با شجاعت و خشونت خواهد آمد.

وی افزود: آقای روحانی در دفاع از ظریف  و برجام سخنانی گفت که شایسته سکوت نیست. آقای ظریف هم برنامه‌ای داده که احتمال می‌دهم در صورت اجرا دیگر به عنوان نماینده هم نتوانم در خصوص مسائل سیاست خارجی صحبت کنم. طبق این برنامه سیاست خارجی باید در دایره قدرت تصمیم گیری قرار گیرد و افراد غیر مسئول در این حوزه اظهار نظر و دخالت نکنند. ایشان به دنبال ایجاد موانع حقوقی و قانونی برای اظهار نظر افراد غیر از خود و دیپلمات‌های وزارت خارجه است که پیام خوبی نیست.

ابطحی با بیان اینکه سیاست خارجی تنها در یک وزارتخانه تعیین نمی شود ادامه داد: این موضوع توسط نهادهای بالادستی و رهبری انقلاب تعیین می‌شود. البته به نظر می‌رسد تجربه ورود مجلس از بعد نظارتی به برخی پرونده‌های سیاست خارجی هم در این ایده بی تاثیر نیست. مثل ورود مجلس به بررسی برجام و نمایان کردن ایرادات این توافق. اگر قرار باشد کسی از افراد غیر مسئول در حوزه سیاست خارجی ورود نکند، یعنی غیر از آقای بروجردی و اعضای کمیسیون امنیت افراد دیگر نمی‌توانند وارد شوند و حتی ائمه جمعه حق اظهار نظر در سیاست خارجی را ندارند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در دفاع از برجام گفت: سخنان ایشان بدان معناست که سند برجام به امضا رسیده تا برای دنیا اطمینان حاصل شود که برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز است یعنی حتی ما از حقمان در NPT هم محروم هستیم. بنابراین برجام را باید مکانیزم کنترل و نظارت در ایران دانست که توسط وزارت خارجه پذیرفته شده است. آیا این تقدم دیپلماسی بر جنگ است؟ ترامپ یک تاجر است، چرا باید به برجام پایبند بماند در حالی که هر چه امتیاز خواسته نقدا گرفته و می‌تواند از وعده‌های نسیه هم شانه خالی کند؟ آمریکا دیگر باید چه کند تا بفهمید برجام را نفی کرده است و چرا بیشتر ما را تحریم نکند در حالی که این کار هزینه‌ای برایش ندارد؟

وی در ادامه در حالی که می‌خواست وزیر خارجه را خطاب دهد به اشتباه گفت: آقای برجام! که این موضوع خنده نمایندگان را در پی داشت.

او ادامه داد: آقای ظریف، رهبری انقلاب شما را به شجاعت، امانت و غیرت توصیف کردند، اما در همان بیان گفتند انتقاد را محترم بشمارید و به منتقد به دیده دشمن نگاه نکنید. من هم می‌گویم اگر دستاورد برجام همین باشد که دیگر به آمریکا اعتماد نکنیم، بزرگترین دستاورد برجام خواهد بود. مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. مقام معظم رهبری هم علی رغم حمایت صریح از مذاکره کنندگان گفت: کاش عجله نمی‌کردید و آیا نمی‌شد، توافقی بهتر از این انجام داد؟

وی با بیان اینکه هنوز تعهدات آمریکا عملی نشده اضافه کرد: البته سوئیفت برای واردات شکر و آب معدنی باز است.

ابطحی یادآور شد: ما باید در عرصه عمل به دوستان خود در حوزه دیپلماسی کمک کنیم. مجلس هم با تمام قوا در اختیار شماست همچنان که مصوبه هفته قبل ما برای مقابله با اقدامات آمریکا یک رای مخالف هم نداشت. شما این پشتیبانی را دارید. سیاست ترامپ این است که تهدید کند تا راه مذاکره باز شود و هزینه را بالا ببرد. ما در مقابل آمریکا یکپارچه متحد هستیم.


ساعی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه/ سکان‌دار دستگاه دیپلماسی با رای مجلس می‌تواند در مذاکرات جهانی اثرگذار باشد

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: سکان‌دار دستگاه دیپلماسی ایران با رای بالای مجلس می‌تواند در مذاکرات منطقه‌ای و جهانی اثرگذار بوده و باعث اقتدار جمهوری اسلامی ایران شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

زهرا ساعی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: ظریف نامی آشنا برای ایرانیان و بلکه جهانیان است که با استقامت گام‌های بلندی را برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران برداشته است، اما ناملایمت‌های بسیاری را هم دیده است.

وی تصریح کرد: با آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای و سازنده آقای ظریف راه را برای مذاکرات و به نتیجه رساندن هموار کرد. حل و فصل موضوع هسته‌ای با شش قدرت جهانی که نهایتا به توافق هم رسید، ضمن حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و شناسایی حق غنی سازی، به بحران ساختگی غرب علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان پایان داد.

وی تصریح کرد: ظریف فردی متخصص و حرفه‌ای در حوزه سیاست خارجی است و در چارچوب ارتقاء جایگاه و اعتلا و حفظ مصالح براساس رویکرد عزت، حکمت و مصلحت تلاش کرده است. گواه این مطلب فرمایش مقام معظم رهبری است که ظریف و تیم مذاکره کننده را امین، متدین، شجاع و با غیرت دانستند.

نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: وزارت امور خارجه توانسته است در این چهار سال در حوزه‌های منطقه‌ای‌، اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و غرب آسیا و همچنین در ورود هیات‌های دیپلماتیک دستاوردهای مثبتی را در عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد و آقای ظریف بار دیگر توسط رئیس جمهور به عنوان وزیر امور خارجه در دولت دوازدهم به مجلس معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: می‌خواهیم وزیر امور خارجه‌ای را معرفی کنیم که در طول چهار سال آینده در صحنه بین المللی و منطقه‌ای تاثیرگذار باشد و با توجه به این مساله وزیر امور خارجه با رای اعتماد بالای مجلس انتخاب می‌شود تا در مذاکرات منطقه‌ای قدرت چانه زنی داشته و حر ف خود را به کرسی بنشاند.

ساعی در ادامه اظهار کرد: دولت جدید آمریکا پرخاشگر و بی منطق است و اظهاراتی را هم که در مورد برجام داشته است، در ماه‌های آینده باید مذاکرات بیشتری با طرف‌های روسی، چینی و اروپایی انجام شود.

وی افزود: منطقه سوریه پس از پیروزی جبهه مقاومت از شرایط جنگی خارج شده، ‌در عراق تحولات جدید در حال رخ دادن است و در حوزه خلیج فارس در عربستان و قطر مسائلی ایجاد شده است و وزیر امور خارجه باید در این شرایط شجاع و عملگرا باشد.

ساعی ادامه داد: سکان دار دستگاه دیپلماسی ایران باید بالاترین رای را توسط مجلس کسب کند که این رای می‌تواند در مذاکرات منطقه‌ای و جهانی اثر گذار بوده و موجب اقتدار جمهوری اسلامی ایران شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس همچنین بیان کرد: ظریف فردی است که به استفاده از ظرفیت‌های انسانی وزارت امور خارجه به دور از نگاه‌های جنسیتی اعتقاد راسخ دارد. چه در معاونت بین المللی  و چه در سایر بخش‌ها و امیدواریم که در این بخش شاهد بکارگیری نیروهای متخصص بیشتری هم باشیم.

وی در ادامه اظهار کرد: امیدواریم با ایجاد معاونت اقتصادی ساختار قدیم و به جای مانده از گذشته در وزارت امور خارجه شکسته شود و رویکرد اقتصادی در کنار سیاسی تقویت شود.

وی تصریح کرد: عملکرد ظریف را در هدایت دستگاه دیپلماسی مثبت و موفق ارزیابی می‌کنیم.

این نماینده مجلس در پایان نقل قولی را از سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس مطرح کرد و گفت: آقای میرزاده از دیداری که از دو ماه قبل با دومین شخصیت ژاپن در جریان یک سفر داشته‌اند، نقل کردند که وقتی این مقام ژاپنی متوجه می شود آقای روحانی پیروز شده در جلسه و در حضور اعضای کمیسیون آموزش بلند شده و دست می‌زند و می گوید که برای امنیت منطقه مواظب آقای روحانی و ظریف باشید.
 سیاوشی در موافقت با وزیر پیشنهادی امورخارجه: فضای سنگین جهانی علیه ایران توسط ظریف و تیم وزارت خارجه از بین رفت

نماینده مردم تهران در موافقت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: کشورهای قدرتمند سعی داشتند ایران را به انزوا بکشانند اما این دکتر ظریف بود که با ابتکار عمل توانست شرایط را به نفع ایران برگرداند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه

طیبه سیاوشی در موافقت با محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: ابتدا لازم می‌دانم به خاطر اقدامات مثبت دولت یازدهم در زمینه دیپلماسی در دولت یازدهم از مردم تشکر کنم. توافق هسته‌ای ایران را از انزوای بین‌المللی خارج ساخت چیزی که آرزوی کشورهای منطقه بود.

او خاطرنشان کرد: به رغم قرار گرفتن کشورمان در منطقه خاورمیانه و تحولات عمیق در این منطقه ما دارای امنیت و آرامش هستیم.

سیاوشی ادامه داد: در جهان عرب وزارت امورخارجه توانست با حداکثر تلاش‌ها به توفیقات بزرگ دست پیدا کند. توافق با کشور عراق در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی، برقراری رابطه با عربستان از این دسته تلاش‌ها است.

نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به روابط کشورمان با سایر جهان گفت: گسترش روابط سازنده ایران با سایر کشورها ایران را به یک نمونه صلح‌ساز در جهان تبدیل کرده است. در عرصه بین‌المللی وزارت خارجه با دکتر ظریف توانست عرصه سیاست را درنوردد.

او تاکید کرد: در شرایطی که دولت آمریکا بر سر کار است و صهیونیست سعی دارد کشور ما را به انزوا بکشاند این دکتر ظریف بود که با ابتکار عمل توانست شرایط را به نفع ایران برگرداند. مخالفت با توافق هسته‌ای وجه مشترک با کشورهای معاند علیه جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده مردم تهران یادآورشد: ایران هراسی، شیعه‌هراسی و فضای سنگین جهانی توسط دکتر ظریف و تیم وزارت امور خارجه از میان رفت.

او خطاب به نمایندگان مجلس گفت: دکتر ظریف برنامه خوب و مدونی را ارائه داده است. ایشان تاکید مکرر بر اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دیپلماسی و تقویت دیپلماسی را در وظایف خود قرار داده است. وزارت امور خارجه در جهت تقویت دیپلماسی برآمده و با توجه به شرایط و مطالبات مردم در پی تعامل، عزت، حکمت و مصلحت است.

سیاوشی در ادامه بیان کرد: وزارت امور خارجه توانست بازی برد-برد را به وجود بیاورد. توجه دکتر ظریف به مشکلات زیست‌محیطی به نوبه خود مثال‌زدنی است. ظریف توانسته با اولویت قرار دادن منافع ملی در نظام مقدس جمهوری اسلامی پیچیده‌ترین ائتلاف علیه ایران را از میان بردارد.

او تاکید کرد: ظریف توانسته گفتمان جدیدی با اتکا به توانمندی‌ها به وجود بیاورد که شر تهدیدات خارجی را از سر ایران دور کند. تبلیغات منفی علیه نظام مقدس ایران در رابطه با حقوق بشر وجود دارد. زنان و اقلیت‌ها می‌توانند سفیرهای موفقی باشند.

سیاوشی خطاب به ظریف گفت: انتظاراتی در خارج از کشور مطرح است. دیپلمات‌های ما کمترین حقوق را نسبت به همکاران خود در خارج از کشور می‌گیرند و کارکنان وزارت امور خارجه کمترین حقوق دریافتی را نسبت به سایر کارکنان دولت دارند.

****

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی امورخارجه 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که رییس جلسه از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه


 ظریف در دفاع از برنامه‌های خود برای وزارت امور خارجه: دستاورد دولت یازدهم باز شدن قفل مذاکره بود/ جمله جمله برجام نشاندهنده بی‌اعتمادی ما به آمریکاست/ آخرین نفری خواهم بود که در سیاست خارجی تک‌صدایی ایجاد می‌کنم

وزیر پیشنهادی برای امور خارجه گفت: با مشارکت بی‌سابقه ۴۱ میلیونی برای کشور و سیاست خارجی اقتدار آفریدند در حالی که در محیط پیرامونی گاه برای اداره یک شهر و روستا ماه‌ها خونریزی صورت می‌گیرد.

محمدجواد ظریف ظهر امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به صلاحیت وزرای دولت دوازدهم گفت: خاضعانه به درگاه خدا شکر می‌گذارم که امکان خدمت به ملت ایران را به من اعطا کرده است. مردمی که با چنگ زدن به صبوری، مقاومت و دانش، نظامی پبیشرفته در منطقه ایجاد کردند و با مشارکت بی‌سابقه ۴۱ میلیونی برای کشور و سیاست خارجی اقتدار آفریدند در حالی که در محیط پیرامونی گاه برای اداره یک شهر و روستا ماه‌ها خونریزی صورت می‌گیرد.

او با بیان اینکه استقلال، خودباوری، خوداتکایی و جانبداری از مظلومین در برابر ستمگران - که معنای واقعی حقوق بشر است - سیاست خارجی ایران را در چهار دهه گذشته شکل داده است، اظهار داشت: این اصول رمز موفقیت سیاست خارجی ماست. امام این اصل را نهادینه کرد که جز خدا ابرقدرتی در جهان وجود ندارد و همه قدرت‌ها ناچار به سر نهادن در برابر خواست ملت‌ها هستند.

وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه با اشاره به اسناد بالادستی در کشور تصریح کرد: مجموعه‌ای از اسناد کلیدی نظیر سند چشم‌انداز، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم، برنامه کشور را در سیاست خارجی سامان می‌دهد.

ظریف افزود: فراز راهبردی مقام معظم مبنی بر اتکای سیاست خارجی ایران بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت خط بطلانی بر مغایرت انقلابی بودن و عقلانی بودن کشید و تاییدی بر این بود که آرمان‌های انقلاب اسلامی در ارتباطی تنگاتنگ بر روابط و ارتباطات آرمان‌های انقلاب اسلامی و سیاست خارجی هستند.

او با بیان اینکه عصر برتری غرب در نظام بین‌المللی به سر آمده و ما وارد دوره پسا غربی شده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این دوره، سیاست خارجی محدود به چند کنشگر محدود نمی‌شود. در این دوره دیگر قدرت‌های برتر نمی‌توانند تعیین و تکلیف کنند. قدرت در حال جابجایی است.

وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه اضافه کرد: عنصر معنایی قدرت که ایران در این حوزه ید طولایی دارد، در این عصر قدرت و ارزش راهبردی یافته است.

ظریف با بیان اینکه منطقه ما یکی از سخت‌ترین دوران‌های تاریخی خود می‌گذراند، ابراز داشت: برخی از کنشگران هنوز با پیگیری سیاست حاصل جمع صفر برای بازیگران و کشورهای منطقه هزینه می‌تراشند و با اتکا به قدرت‌های فرامنطقه‌ای خشونت و افراط را بر همکاری و اعتدال پیشی داده‌اند.

او با بیان اینکه ایران از استقلال، ثبات و اقتدار کم‌نظیری برخودار است، عنوان کرد: ایران مظهر مردم‌سالاری دینی است و این مسئله از بزرگترین دستاوردها و ذخایر کشور است. علاوه‌بر ظرفیت‌های ذاتی و توان دفاعی، نظامی و صنعتی کشور، سامانه معنایی انقلاب اسلامی است که به مردم و مسئولان قدرت داده است.

ظریف خاطرنشان کرد: ایران تنها کشوری است که امنیت خود را از داخل و از مردم خود می‌گیرد و به کشورهای خارجی متکی نیست و با لبخند یا اخم خارجی‌ها خوشحال نمی‌شود. ایران توان اقتصادی‌اش را نیز از داخل می‌گیرد.

وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه بیان کرد: ایران با علم به مسئولیت خود در منطقه، به دنبال منطقه‌ای آرام و با ثبات است و بازی‌ای با حاصل جمع صفر نمی‌خواهد. دنبال منطقه‌ای با ثبات هستیم و همکاری منطقه‌ای را ضروری می‌دانیم.

او تصریح کرد: به لطف خدا در دولت یازدهم گام‌های بلند و بعضاً تاریخی‌ای برداشته شد که مهم‌ترین آن گذر از پرونده هسته‌ای و تحمیل حق مسلم مردم ایران به قدرت‌های جهانی بود. با فضل الهی و رهنمودهای رهبری و مدیریت رئیس جمهور و پشتوانه مردم خطرات متعددی از پیش‌روی نظام مرتفع شد و موانع بر سر راه بهبود معیشت مردم برداشته شد. وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را برای مهیا کردن بستر بین‌المللی انجام داده است.

ظریف یادآورشد: ایران تنها کشوری است که از ذیل بند ۷ منشور سازمان ملل متحد خارج شد و ایرانیان این موضوع را به نام خود ثبت کردند. از نقش برجسته مجلس و به خصوص ریاست آن در روند مذاکرات هسته‌ای و تصویب آن و همچنین نظارت بر اجرای آن تشکر می‌کنم. تصویب مصوبه اخیر مجلس در رابطه با رفتار متقابل با آمریکا تصویری از همدلی و هم‌افزایی قوای سه گانه بود.

او تاکید کرد: دستاورد دولت یازدهم منحصر به مذاکرات هسته‌ای نبود. قفل مذاکرات باز شد. در همین مراسم اخیر تحلیف نمایندگان ۱۰۵ کشور در مجلس حضور داشتند که این اقبال جهانی به جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد. ۳۰ هیات اروپایی به کشور آمدند، ۲۷ هیات از آسیا، ۲۶ هیات از آفریقا به ایران آمدند که این افتخار را مجلس به نام خود ثبت کرد.

وزیر امور خارجه گفت: سیاست خارجی به جای تحمیل هزینه در خدمت بهبود وضعیت معیشت مردم قرار گرفته است و با مهیا کردن بستر فروش نفت باعث حذف دلالان پرفساد شد. تعاملات بانکی تسهیل شد. فراموش نکنیم که چهار پیش در چه وضعیتی بودیم.

ظریف با اشاره به گزارش بانک مرکزی گفت: ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی وارد کشور شد که در مقایسه با دولت قبل بسیار چشمگیر است. در دولت نهم میزان ورود سرمایه خارجی به کشور ۳.۴ میلیارد دلار و در دولت دهم ۳.۹ میلیارد دلار بود. همچنین افزایش گردشگری نیز داشتیم و در زمینه توسعه همکاری مخصوصا در زمینه علم و فناوری هم همکاری‌هایی صورت گرفته است.

او اذعان کرد: اینها دستاورد ملت است و مربوط به وزارت امور خارجه نمی‌شود. دستاورد مردم را کوچک نکنید. با تمام مشکلاتی که داشتیم پیوند خود با ایرانیان خارج از کشور را بیشتر کردیم و موید این موضوع حضور ایرانیان در صف‌های عظیم برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری است که ادعاهای مخالفان نظام را باطل کرد. البته در دو سال گذشته موانعی هم از درون و هم از بیرون داشتیم.

ظریف خطاب به ابطحی نماینده‌ای که مخالف او صحبت کرد، گفت: من آخرین نفر خواهم بودی که در سیاست خارجی تک‌صدایی ایجاد کنم؛ چرا که تعدد گفتمان در کشور را عامل قدرت و تقویت مشروعیت نظام می‌دانم.

 او  با بیان اینکه در چهار سال گذشته هم از درون و هم از بیرون کشور با موانعی روبه رو بودیم گفت: ملاحظات جناحی، شتاب زدگی در تحلیل شرایط پیچیده ه و عدم انضباط در کلام و گفتارهایی و اقدامات موازی و ناهماهنگ در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی چالش‌های سیاست خارجی بوده که باید در دوره جدید نه با قوانین بلکه با اقناع و همدلی و هم افزایی حل شود.

وزیر پیشنهادی برای امور خارجه با بیان اینکه مناطق پیرامونی ایران و رفتار کنشگران منطقه مهمترین چالش سیاست خارجی ما و حتی منطقه و جهان بوده است، گفت: برخی نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از برجام انجام می‌دهند و با همدستی صهیونیست‌ها سعی می‌کنند فضای ایران و شیعه هراسی را تشدید کنند که البته انشالله برجام به عنوان سند افتخار مقاومت مردم ایران باقی می‌ماند. آنها از تغییرات در ایالات متحده برای بحران آفرینی منطقه ای بهره برداری می کنند؛ گرچه این کشورها و گروه ها مرتکب اشتباه شده اند اما این چالش ها وظیفه سیاست خارجی را سنگین تر کرده است.

او گفت: تحولات در مدیریت سیاست خارجی و سیاسی آمریکا و به دنبال آن لفاظی های دولتمردان این کشور بر ضد ایران ناشی از توهم و کج فهمی است. وظیفه وزارت خارجه در دولت دوازدهم با هم افزایی هوشمندانه سایر نهادها و نه با سکوت به دنبال این است که این باور را در نخبگان سیاسی آمریکا ایجاد کند که ایران ستیزی سکه‌ای بی رونق است که در بازار جهانی خریدار ندارد. این از طریق مقاومت در برابر زیاده خواهی‌ها از یک سو و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر نقاط جهان از سوی دیگر دست یافتی است و تا کنون هم توفیقات خوبی داشتیم.

ظریف ادامه داد: دیپلماسی هوشمندانه ما باید با نشان دادن عقلانیت ایران از یک سو و انتخاب‌های متنوع کشور از سوی دیگر برای تصمیم گیرندگان آمریکا تردیدی نگذارد که تکرار تجربه‌های شکست خورده قبلی نتیجه‌ای جز نگرانی و انزوا برای آمریکا نخواهد داشت.

او گفت: برجام حاصل اعتماد به آمریکا نیست، جمله جمله برجام نشاندهنده بی اعتمادی ما به سیاست‌های آمریکا از نخستین روز مذاکرات تا واپسین لحظات مذاکرات در مسیر اجرای برجام بوده است. اجماع و انسجام داخلی و طراحی فراگیر و استفاده از تمام توان کشور یعنی توان تمام نهادها و جامعه مدنی ضرورتی غیر قابل انکار است.

وزیر پیشنهادی برای وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه باید با اجماع این واقعیت را برای آمریکا برجسته کنیم که دولت های قبلی آمریکا بعد از سالها تجربه تحریم به میز مذاکره آمدند ادامه داد: آنها باید بدانند اکنون نیز نه تنها آمریکا نمی تواند تعهداتش را فراموش کند و با عهد شکنی یک توافق را نادیده بگیرند؛ بلکه باعث انزوای آمریکا خواهد شد و دست ایران برای اقدامات مهم همان گونه که روز گذشته رییس جمهور کشورمان تاکید داشت باز است و حتی در غالب برجام نیز این اقدامات دیده شده. این نشان دهنده بی اعتمادی ما به آمریکا است.

او افزود: برای این منظور بهره برداری از دیپلماسی عمومی و روش‌های نوین اطلاع رسانی در ابعاد گفتمان معنایی در افکار عمومی ضروری است. حمایت از حقوق ایرانی ها و کسب حمایت آنها به عنوان مدافعان منافع ملی و جلب مشارکت ارزشمند آنها برای بازسازی کشور، به ویژه استان‌های پدری و مادری آنها از مهمترین ظرفیت‌های مادی و معنوی ایران است که با بودجه ای که در اختیار ما برای حمایت از آنها قرار می‌دهید اقدام می‌کنیم.

ظریف تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان نماد مردم سالاری دینی نقش مهمی در تقویت قدرت معنایی ایران دارد. نقش آفرینی موثر و هوشمندانه نمایندگان در صحنه جهانی از طریق دیپلماسی پارلمانی مولفه مهم دیپلماسی است. در صورتی که افتخار ادامه کار در وزارت خارجه را داشته باشم با توجه به چالش های موجود به دو اولویت یعنی کمک به دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات منطقه اهتمام خواهم ورزید.

او گفت: حل مشکلات منطقه زمینه بی ثباتی و تنش را در حوزه های پیرامونی کاهش داده و بستر را برای اقتصاد مقاومتی فراهم میکند. همسایگان بهترین شرکای اقتصادی هستند و حضور بخش خصوصی در کشورهای همسایه ابزار کار آمد برای اعتماد متقابل و بهترین ظرفیت برای تولید و اشتغال است.

 

ظریف با بیان اینکه با یاری و همفکری شما در عرصه سیاست خارجی اعتمادسازی را در منطقه دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: با یاری و همفکری شما، حمایت‌های لازم برای حضور کارافرینان در بازارهای پیرامونی را فراهم می‌کنیم.

او با بیان اینکه گسترش شبکه‌های همکاری دوجابنه از سیاسی و امنیتی تا اعتمادسازی با همسایگان برای ایجاد محیطی امن و باثبات در کشور و منطقه ضرروت انکارناپذیری است، تصریح کرد:‌ در این مسیر، تلاش برای ایجاد نهادهای منطقه‌ای به ویژه مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای با کشورهای جنوب خلیج فارس و ایجاد جبهه مبارزه با افراط مهمترین دستورکار ما در دستگاه دیپلماسی خواهد بود.

وزیر پیشنهادی امور خارجه افزود:‌ همکاری با جهان اسلام در مقابله با رژیم صیهونیستی و حمایت از آرمان و مسئله فلسطین و بازگرداندن آن موضوع به عنوان مهمترین موضوع جهان اسلام، اصلی راهبرد ما در منطقه ما است.

ظریف با اشاره به رویکرد دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد:‌ در دیپلماسی اقتصادی، سیاست ما تامین منافع ملی در محیط ناپایدار جهان است که تحقق آن در وزارت امور خارجه با محور قرار دادن اقتصاد در متن دیپلماسی است. دیپلماسی اقتصادمحور نیازمند هماهنگی قانونی و فرهنگی در وزارت امور خارجه و جهت دادن منافع فعالان اقتصادی، بنگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در جهت تامین منافع ملی است.

او اضافه کرد: وزارت امور خارجه با تقویت جهت‌گیری راهبردی اقتصادی در ساختار، مرکز و سفارتخانه‌ها و با ایجاد انگیزه و آموزش‌ها برای مدیران، سفرا و کارشناسان و ایجاد معاونت اقتصادی این ابرراهبرد را دنبال خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی امور خارجه با بیان اینکه حمایت از ورود به بازارهای پیرامونی و جهانی و تسهیل در جذب سرمایه، فناوری و گردشگر در اولویت کاری ما قرار دارد، ابراز داشت:‌ ایجاد زمینه‌های لازم برای حضور بخش خصوصی در زنجیره اقتصاد جهانی، تعمیق روابط با همسایگان و قدرتهای نوظهور، توسعه مناسبات فناورانه با اروپا، توجه به ظرفیت‌های اقتصادی بازارهای جهانی بسیار مهم است.

ظریف با بیان اینکه برای پیگیری این دو ابرابتکار، چابک‌سازی تشکیلات برای برجسته کردن مسائل منطقه‌ای و اقتصادی را دنبال می‌کنیم، که روزهای پایانی خود را طی می‌کند و امروز میان ما و سازمان استخدامی و امور اداری به امضا می‌رسد، عنوان کرد: ایجاد انگیزه و کاهش فاصله میان کارشناسان و مدیران عالی، استقرار نظام شایسته‌سالاری و توجه ویژه به زنان، جوانان و اقوام در داخل و خارج از مبانی تغییرات ساختاری ماست.

او یادآور شد: اجتناب از تصمیمات و سیاست‌های شتاب‌زاده، خودباوری، اتکای به خردجمعی، استقبال از انتقادات سازنده و همفکری با استادان، صاحب‌نظران و کارشناسان و ایجاد اتاق‌های فکر همانطور که دکتر عارف نیز روز گذشته به این مسئله اشاره کرد، راستگویی با مسئولان و مردم، تنظیم مطالبات عمومی بر مبنای واقعیات، راهنمای جهت‌گیری‌های اجرایی وزارت امور خارجه است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه با تاکید بر اینکه پایه‌های دیپلماسی ایران بر انسجام داخلی و مشارکت همگانی سیاسی و مدنی، توانمندی‌های علمی – فناوری، رشد صنعتی و قدرت بازدارندگی استوار است، بیان کرد: برای حضور در عرصه منطقه‌ای و جهانی باید توانمندی‌های کشور شناسایی شوند و ظرفیت‌های مورد نیاز تولید شوند.

ظریف اضافه کرد: در صورتی که دوباره از رای شما برخودار شوم، با توکل به خدا، توسل به معصومین و پیروی از رهنمودهای رهبری و با اعتماد به مردم هوشیار و دلاور ایران، از هیچ کوششی فروگذار نخواهم بود. 


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری