کد خبر: ۱۸۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
از گردهمایی صبحانه با طعم امید تا گعده گیلانی‌ها وشیرازی‌ها
دومین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با حواشی همراه بود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایلنا، جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس به منظور بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در حالی از ساعتی پیش آغاز شد و نمایندگان پیش از آن در یک نشست غیرعلنی کوتاه‌مدت درباره نحوه برگزاری جلسات امروز و روزهای آینده صحن با پایان بررسی صلاحیت کابینه مذاکره کرده و در نهایت مقرر شد در مورد اینکه مجلس پس از نماز مغرب و عشاء نیز جلسه داشته باشد یا خیر در ادامه نشست امروز رای‌گیری شود.

در ادامه نمایندگان موضوع بررسی صلاحیت حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات را در دستور کار قرار داده و تعدادی از نمایندگان به نوبت در موافقت و مخالفت با این مسئله اظهارنظر کرده و سپس علوی نیز از برنامه‌هایش دفاع کرد.

پایداری علیه نطق مطهری

در این میان اما شاید مهم‌ترین اتفاق نطق علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مخالفت با معرفی مجدد علوی بود. مطهری در نطقی نسبتاً کوتاه نسبت به نامشخص بودن حیطه اختیارات وزارت اطلاعات و برخی اقدامات موازی از سوی دیگر نهادهای اطلاعاتی از جمله اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقاد کرد.

جواد کریمی‌قدوسی نماینده عضو جبهه پایداری مشهد همزمان با اظهارات مطهری خود را به جایگاه هیات رئیسه رساند و دقایقی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کرد که البته به نظر موضع‌گیری کریمی‌قدوسی چندان مورد توجه لاریجانی قرار نگرفت. این نماینده اصولگرای عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه به سراغ احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و از اعضای هیات رئیسه مجلس رفت که عمدتاً به لحاظ رویکرد سیاسی بیش از رئیس مجلس با او همراهی نشان می‌دهد.

کریمی‌قدوسی پس از آن از جایگاه هیات رئیسه پایین آمد و به سمت در خروجی حرکت کرد و در میانه راه نیز ابتدا با محمدجواد ابطحی دیگر عضو جبهه پایداری در مجلس و سپس با نادر قاضی‌پور نماینده اصولگرای ارومیه صحبت ‌کرد.

کریمی‌قدوسی که به نظر چندان از وضعیت موجود راضی نبود پیش از خروج از صحن و در حالی که در این مدت نطق مطهری به اتمام رسیده بود و علاءالدین بروجردی رئیس اصولگرای کمیسیون امنیت ملی با حضور در جایگاه ناطقان در موافقت با علوی نطق می‌کرد، خطاب به سید حسین نقوی‌حسینی نماینده اصولگرای ورامین که مسئولیت سخنگویی کمیسیون امنیت را برعهده دارد گفت که «مثل سخنگو صحبت می‌کند».

همچنین مجتبی ذوالنوری دیگر نماینده اصولگرای قم و از اعضای جبهه پایداری هم لحظاتی بعد به سمت جایگاه هیات رئیسه رفت و دقایقی با برخی اعضای این هیات صحبت کرد که به نظر می‌رسد موضوع صحبت‌ها نیز می‌تواند نطق مطهری باشد.

کنایه نفر دوم انتخابات قم به نفر اول

در ادامه نشست علنی مجلس و در حالی که قرار بود علاءالدین بروجردی بخشی از زمان خود را به محمدحسین قربانی نماینده اصولگرای آستانه اشرفیه بدهد تا او نیز دقایقی در موافقت با حضور مجدد علوی نطق کند حاشیه‌ای بین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و نفر دوم انتخابات در حوزه انتخابیه قم در انتخابات مجلس دهم و احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس که در همان انتخابات موفق شد بالاتر از لاریجانی بیشترین رای را در شهر قم به دست بیاورد، پیش آمد.

بر این اساس پس از آنکه امیرآبادی با قطع کردن نطق بروجردی به او تذکر داد که فرصتش به پایان رسیده و باید ادامه کار را به قربانی بسپارد، لاریجانی در واکنش کنایه‌آمیز به او گفت: «شما دخالت نکن! شما مازاد زمان را اعلام کنید.»

لحظاتی بعد امیرآبادی با حضور در کنار صندلی لاریجانی چند دقیقه‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی اختلاط کرد.

هوشیاری نمایندگان در ساعت ۳۰و۹

در حالی که صحن علنی مجلس طبق معمول از حدود ساعت ۱۵و۸ دقیقه آغاز شد، نزدیک به یک ساعت و نیم صحن در آرامشی کم‌نظیر ادامه یافت و از حدود ساعت ۳۰و۹ بار دیگر همهمه و شور و حال معمول نمایندگان به صحن بازگشت و گعده‌ها و لابی‌ها آغاز شد. در این میان در حالی که گروه‌های مختلف وطیف‌های سیاسی گوناگون نمایندگان مجلس در گوشه و کنار صحن گعده کردند.

گردهمایی صبحانه با طعم امید

 امیدی‌ها نیز در گوشه‌ای از صحن گرد هم جمع شدند. جمعی حدود ۱۰ نفره از نمایندگان فراکسیون امید متشکل از عبدالکریم حسین‌زاده، قاسم میرزایی‌نیکو، عبدالرضا هاشم‌زایی و محمدرضا نجفی گرد هم آمده و به صحبت‌های محمدجواد فتحی گوش دادند و با یکدیگر مذاکره کردند.

گعده گیلانی‌ها وشیرازی‌ها

همچنین چند نماینده مجمع نمایندگان استان گیلان نیز از جمله مهرداد لاهوتی، صادق حسنی‌جوریابی، اسدالله عباسی و چند نفر دیگر در بخش دیگری از صحن دور هم جمع شدند و شیرازی‌ها هم با هم گعده کردند. نمایندگانی همچون مسعود رضایی و علی اکبری و بهرام پارسایی سه نماینده شهر شیراز به همراه محمدجواد جمالی‌نوبندگانی نماینده فسا و محمدجواد برومندی نماینده مرودشت گرد هم آمدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری