کد خبر: ۱۸۱۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
مخالفان و موافقان کرباسیان چه گفتند؟
نفتی بودن، دولتی بودن، رانتی و غیرشفاف بودن و سایت‌زدگی از جمله معضلات اقتصاد کشور است./ چاره‌ای جز اصلاحات ساختاری نداریم./آمده‌ام تا برنامه‌های مصوب گسترش تولید داخلی و کاهش بیکاری را عملیاتی کنم./می‌دانید که جوان بیکار داشتن یعنی چه و چه بار سنگینی را بر او و خانواده‌اش تحمیل می‌کند اگر به من اعتماد کنید تمام تلاشم را میکنم تا به این اعتماد پاسخ بدهم و بار مشکلات اقتصادی را از دوش مردم بردارم.
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی پرداخت.

به گزارش اعتدال، مجلس دیروز پس از بررسی کلیات کابینه وارد بررسی صلاحیت وزیران شد و در ابتدا صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را بررسی کرد. پس از آن محمدجواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دومین وزیری بود که نمایندگان صلاحیت و برنامه‌های او را در صحن علنی مورد بررسی قرار دادند.

در دقایق واپسین جلسه مجلس در 24 مرداد صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات مورد قرار گرفت اما با توجه به کمبود وقت تنها نماینده مخالف توانست دلایل خود را بیان کند و ادامه جلسه به ساعت 8 صبح فردا موکول شد.

امروز از ساعت 8 صبح برنامه و صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات مورد بررسی قرار گرفت. سپس نوبت به مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی اقتصاد قرار گرفت تا برنامه او در مجلس مورد بحث نماینگان قرار گیرد.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موتفق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.


 ملکی در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد؛
تا زمانی که تیم اقتصادی هم‌قسم نشوند همه برنامه‌ها در حد شعار باقی می‌ماند

نماینده مشکین‌شهر تاکید کرد: تا زمانی که تیم اقتصادی هم‌قسم نشوند و همدیگر را تقویت نکنند تمامی برنامه‌ها در حد شعار باقی خواهد ماند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

ولی ملکی نماینده مشگین‌شهر صبح امروز در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور برای کابینه دوازدهم  در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد عنوان کرد: صحبت کردن به عنوان مخالف به منزله ندیدن توانمندی کاندیداها نیست. بلکه نقدی منصفانه و عالمانه است برای ارتقای وزرا. خدا را شاهد می‌گیرم که انتقادم از روی حب و بغض نیست و جنبه تهدید و باج‌گیری نیز ندارد.

او افزود: آنچه مهم است این است که باید دید امروز در کجا قرار داریم و بعد از چهار سال باید به کجا برسیم. در برنامه‌ای که آقای کرباسیان ارائه دادند چیزی در این خصوص گفته نشده و سوال من از ایشان این است که ایشان چه زمانی فرصت نوشتن این مقالات را با این همه مسئولیت داشته است.

مخالف وزیر پیشنهادی امور اقتصاد و دارایی گفت: جناب آقای کرباسیان چهار سال مسئولیت گمرک ایران را برعهده داشته و باید کارنامه‌ای از گمرک ارائه دهد اما هیچ اشاره‌ای به عملکرد خود در چهار سال دولت یازدهم در گمرک نکرده است.

ملکی ادامه داد: نماینده‌ها نمی‌توانند براساس گزارش گمرک به شما رای دهند زیرا در این مدت قاچاق کالا در گمرک از بین نرفت و زمانی که از کارمندان گمرک در مورد قاچاق صحبت می‌شود، می‌گویند زمانی که از مبادی غیررسمی کالایی وارد می‌شود به ما ارتباطی ندارد اما گاهی شاهد واردات قاچاق از مبادی رسمی هستیم. درست همان کالایی که در داخل تولید می‌شود و به نوعی غیرضرور است. چرا گمرک نتوانسته تاکنون عملکرد درستی در این زمینه داشته باشد.

او افزود: در مورد شاخص‌های کلان اقتصادی باید گفت رتبه رشد ناخالص داخلی در ایران از ۲۴ کشور در منطقه دارای رتبه ۱۰ است و از بین ۱۹۱ کشور جهان دارای رتبه ۱۸ هستیم.

نماینده مشکین‌شهر ادامه داد: در حالی که ایران در سال ۱۴۰۴ باید به لحاظ شاخص‌های اقتصادی دارای رتبه برتر منطقه می‌شد در حال حاضر از ۲۲ کشور در منطقه آخرین رتبه برای ما است. آیا ما تاکنون توانستیم به اهداف اقتصادی خود دست پیدا کنیم.

او گفت: در زمینه نرخ تورم از ۱۸۹ کشور دارای رتبه ۱۵۸ هستیم و طی چهار سال گذشته ارتقای ۳۰ پله‌ای پیدا کردیم.

ملکی ادامه داد: همچنین در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی و نسبت آن به GDP از ۲۴ کشور دارای رتبه ۲۲ هستیم و در خصوص سهم سرمایه‌گذاری خارجی دارای رتبه ۱۳ از ۲۰ در منطقه و ۷۶ از ۱۳۸ هستیم و در زمینه شفافیت سرمایه‌گذاری دارای رتبه ۱۱۶ از ۱۳۱ هستیم.

او گفت: هنوز برنامه دقیقی برای افزایش رشد اقتصادی و شفافیت حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد. چگونه می‌توان با این حجم از رشد نقدینگی سرمایه‌گذاری مردم را افزایش داد. زمانی که بانک‌های دولتی سود روزمره‌شان بیه ۱۸ تا ۲۰ درصد است چگونه می‌توان از بخش خصوصی توقع داشت که سرمایه خود را به تولید سرازیر کند.

ملکی گفت: نمی‌توان تنها با شعار دادن میزان تولید را افزایش داد. ما متاسفانه شاهد فساد بانکی در موسسات مالی اعتباری هستیم. به عنوان مثال فساد بانکی در موسسه فرشتگان و کاسپین که همه با مجوز بانک مرکزی تاسیس شده بودند قابل انکار نیست و هر فردی که صد میلیارد تومان منبع مالی داشته باشد می‌تواند به راحتی موسسه مالی اعتباری تاسیس کند.

او خاطرنشان کرد: سیاست درستی در حوزه نظام بانکی وجود ندارد و شعار چهار سال گذشته که گفتند سود بانکی را از ۱۸ به ۱۲ درصد کاهش می‌دهند عملیاتی نشد. تا زمانی که تیم اقتصادی هم‌قسم نشوند و همدیگر را تقویت نکنند تمامی برنامه‌ها در حد شعار باقی خواهد ماند.


اولادقباد در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد: شفافیت اقتصادی از برنامه‌های خوب کرباسیان است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، شفافیت اقتصادی را از برنامه‌های خوب وزیر پیشنهادی اقتصاد عنوان کرد و اصلاح نظام بانکی، مالیاتی و گمرکی را مهم‌ترین مطالبات از وزیر آینده اقتصاد عنوان کرد.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

 فریده اولادقباد در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: باید ببینیم که دولت یازدهم را با چه شرایطی از نظر رشد اقتصادی و تورم تحویل گرفته‌ایم و بدانیم که این دولت باید از ثبات اقتصادی، تورم تک رقمی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه بهره‌برداری کند. در سال 91 رشد اقتصادی ایران 7- درصد بوده و در سال 95، به 12+ رسیده است و تورم هم تک رقمی شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت دوازدهم باید اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار دهد، یادآور شد: وزیر اقتصاد باید علاوه بر دانش اقتصادی، از مدیریت اجرایی قوی، شجاعت و صراحت برخوردار باشد تا ضمن انجام اصلاح در حوزه بانکی، مالیاتی، مخارج و هزینه‌های دولت و فرماندهی اقتصاد را عهده‌دار باشد.

اولاد قباد اضافه کرد: آقای کرباسیان با فضای کسب و کار و معادلات جهانی آشنایی کامل دارد و با توجه به سوابق تدریسش در دانشکده های اقتصاد و مدیریت از دانش روز در خصوص جدیدترین تئوری‌های روز اقتصاد و مدیریت برخوردار است. ایشان از منظر تجربیات مدیریتی هم 28 سال معاون وزیر صنعت، نفت، بازرگانی و اقتصادی بوده و چهار سال به عنوان معاون آقای طیب‌نیا وزیر اقتصاد موفق دولت یازدهم نقش مثبتی ایفا کرده است.

وی با اشاره به سوابق کاری طیب نیا در اتاق بازرگانی، اظهار داشت: ایشان در برنامه‌هایش به اسناد بالادستی و برنامه‌های مصوب پایبندی داشته و برنامه‌اش در رابطه با اسناد بالادستی تدوین شده است. مهم‌ترین مطالبات ما از وزارت اقتصاد دولت دوازدهم اصلاح نظام بانکی، مالیاتی و گمرکی و به حداقل رسیدن وابستگی درآمدهای دولت به نفت است. از جمله برنامه‌های خوب آقای کرباسیان شفافیت اقتصادی و قرار گرفتن اقتصاد در اتاق شیشه‌ای است، چرا که تا شفافیت اقتصادی حاصل نشود بخش خصوصی قادر به سرمایه گذاری نیست.

وی در پایان ناکارایی سیستم‌های بانکی را از مهم‌ترین چالش‌های کشور عنوان کرد و گفت که اصلاح این سیستم‌ها نیازمند تلاش نهادهای اقتصادی است.


بهادری در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد: کرباسیان با تشکیل تیم اقتصادی هماهنگ ضعف‌ها را برطرف کند

یک عضو فراکسیون امید با تاکید بر لزوم هماهنگی بین تیم اقتصادی در دولت دوازدهم گفت که انتظار می‌رود آقای کرباسیان با استفاده از کارشناسان و تشکیل تیمی هماهنگ در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی حرکت کند.


آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

 هادی بهادری در جلسه علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه) و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد به عنوان مخالفت گفت: مخالفت بنده در جهت حمایت از دولت است. در حال حاضر آمارها نشان دهنده نامطلوب بودن وضعیت اقتصاد کشور است. انتظار می‌رود که اقتصاد از زیر چرخ‌های سیاست خارج شود و با اجرای سیاست‌های اقتصادی مستحکم شاهد بهبود شاخص ‌های اقتصادی در آینده باشیم.

وی با بیان اینکه برای اقتصاد به تئوری و مدل نیاز است، گفت: در کشورهای مختلف دنیا و اقتصادهای نوظهور مانند ترکیه، چین، برزیل و هند شاهد استفاده از تئوری و مدل‌های مشخص هستیم که امیدوارم در کشور ما نیز چنین مدل‌هایی وجود داشته باشد تا خدایی ناکرده وضعیت اقتصادی همچون برنامه چشم انداز ۲۰ ساله نشود که در برهه‌ای رشد اقتصاد به ۶.۸ – درصد نرسد.

این عضو کمیسیون عمران گفت: انتظار می‌رود آقای کرباسیان با تشکیل تیم مشاوره قوی بسترهای لازم را برای جبران ضعف تئوریک در حوزه اقتصادی فراهم کند؛ چون وزیر اقتصاد مرکز ثقل هماهنگی تیم اقتصادی است و ما در نهایت همه سوالات و تذکرات را به او می‌دهیم.

بهادری توجه به سرمایه گذاری و شفافیت در اقتصاد را به عنوان انتظار از وزیر اقتصاد آینده دانست و افزود: باید شرایط به گونه‌ای باشد تا وزیر اقتصاد به عنوان وزیر بین المللی مطرح شود. همچنین ارتباط تنگاتنگی بین وزیر اقتصاد با وزیر خارجه در جهت تحقق دیپلماسی اقتصادی ایجاد شود.

وی با تاکید بر لزوم اجرای سیاست‌هایی برای کاهش رکود گفت: انتظار می‌رود سیاست کاهش نرخ سود بانکی و در کنار آن توجه واقعی به تولید در کشور پیاده شود.

نماینده ارومیه با تاکید بر لزوم جمع شدن موسسات مالی غیر مجاز و هدایت سرمایه‌های بانکی به سمت تولید، گفت: باید عدالت اقتصادی در کشور برقرار شود تا شاهد نابرابری اقتصادی نباشیم. اتفاقی که اکنون در کشور دیده می‌شود به طوری که درآمد سرانه استان‌های مختلف با هم متفاوت است و همچنین تناسبی بین اخذ مالیات با درآمد سرانه در استان‌ها وجود ندارد.

بهادری نظارت بیشتر بر مناطق آزاد را بسیار مهم خواند و خاطر نشان کرد: درباره اقتصاد مقاومتی باید شیوه‌نامه‌ها و پروتکل هایی تدوین شود تا از برخی اعمال سلیقه‌ها جلوگیری شود.

وی رفع مشکلات مالیاتی و یکسان سازی نرخ ارز برای بخش خصوصی را به عنوان اولویت‌های دیگر وزیر اقتصاد دانست و گفت: آقای کرباسیان یکی از مدیران با سابقه و خوش‌نام است، اما در برنامه‌اش اهداف کمی نیامده است. انتظار می‌رود ایشان بعد از کسب رای اعتماد ضمن برطرف کردن ضعف‌ها با تشکیل تیمی هماهنگ در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی در چهار سال آینده حرکت کند.


خضری در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد: کرباسیان شفاف درباره چگونگی پیگیری مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری پاسخ دهد

خضری نماینده پیرانشهر بهبود وضعیت معیشتی مردم، رفع رکود و برطرف کردن مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری را به عنوان اولویت‌های وزیر اقتصاد عنوان و اظهار کرد: آقای کرباسیان در صورت کسب رای اعتماد باید با شفاف سازی در جهت حل این مشکلات تلاش کند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

رسول خضری در جلسه علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: اقتصاد معقوله‌ای است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است که ایشان سال گذشته و امسال را به نام اقتصاد مقاومتی نامگذاری کردند.

وی با بیان اینکه ابهاماتی در برنامه کرباسیان وجود دارد، گفت: اکنون وضعیت رکود به جایی رسیده که مردم دلشان برای تورم تنگ شده است، پس لازم است وزیر اقتصاد فکری برای رفع رکود کند.

این نماینده مجلس با اشاره به مشکلات موسسات مالی و اعتباری گفت: انتظار می‌رود آقای کرباسیان برای پیگیری مطالبات به حق مردم پاسخ شفافی دهد، چون نهادهای نظارتی پولی در این باره بسیار ضعیف عمل کرده و مردم گلایه‌مندند.

خضری توضیح داد: موسسات ثامن الحجج، فرشتگان و کاسپین با تابلوی بانک مرکزی سرمایه‌های مردم را گرفته و سر آنها کلاه گذاشتند. مردم از وزیر می‌خواهند که وضعیتشان مشخص شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از صنایع به دلیل مشکلات مالیاتی و بیمه‌ها نمی‌توانند کار کنند، ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده ایده‌ای شفاف نیست. هنوز تکلیف ادارات برای اخذ مالیات مشخص نیست که انتظار می‌رود این موارد به صورت شفاف مشخص شود.

نماینده پیرانشهر در عین حال کرباسیان را فردی عملگرا دانست و گفت: انتظار ما این است که آقای کرباسیان به صورت شفاف بگوید می‌خواهد برای رفع مشکلات چه کند. مشکلاتی همچون وضعیت استان‌های مرزی، معیشت کولبران و مرزنشینان و ایجاد اشتغال برای مرزنشینان در مناطق آزاد که باید وزیر اقتصاد در مورد آنها به صورت شفاف پاسخ دهد.


شهریاری در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد: کرباسیان دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کرد

نماینده مردم دشتی و تنگستان با بیان اینکه کرباسیان از چهره‌های موفق در عرصه اقتصاد است، گفت: وی توانست دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

کمال‌الدین شهریاری در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد، گفت: معاونت نظارت مجلس گزارشی را در خصوص تطبیق برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با اسناد بالادستی تهیه کرده که خوشبختانه کمترین انحراف در این گزارش مربوط به خط مشی و برنامه های آقای کرباسیان است.

وی افزود: سیاست های اقتصاد مقاومتی برنامه ششم توسعه، بودجه‌های سنواتی و سند چشم انداز از برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد هستند و چیزی خارج از این قرار نیست که در برنامه ایشان وجود داشته باشد.

این نماینده مجلس یادآور شد: کرباسیان از سال 60 در دولت شهید رجایی قائم مقام معاونت سازمان برنامه و بودجه بود و در دولت‌های اصلاحات، سازندگی، اعتدال و  درواقع در همه دولت‌ها کار کرده که این مسئله نشانگر شخصیت ایشان است که بدون وابستگی به هیچ جناح و فرقه و خط سیاسی برای مملکت کار کرده است. نه ادعا داشته و نه حاشیه.

شهریاری تصریح کرد: کرباسیان چهره‌ای است که اقتصاد را آلوده به خط و خطوط سیاسی نکرده و نمی کند در واقع حوزه اقتصاد را از تمامی جنبه ها تجربه کرده است. نه تنها در دستگاه‌های دولتی بلکه در نهادهای عمومی غیردولتی هم خدمت کرده است.


خدری در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد: ایجاد شفافیت اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از برنامه‌های کرباسیان است

نماینده مردم بوشهر در مجلس با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد شفافیت در اقتصاد از برنامه‌های کرباسیان است، گفت: اگر گوشه‌ای از تجارب خود را در وزارت اقتصاد به کار گیرد، موفق می شود.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار کرد: رشد اقتصادی، فراهم ساختن شرایط توانمندسازی بخش خصوصی، تسهیل فضای کسب و کار، تقویت روابط اقتصادی خارجی به صورت هدفمند، مشارکت در ارتقای بهره وری، ایجاد شفافیت در اقتصاد و اصلاح نظام بانکی و تلاش برای جذب سرمایه گذاری خارجی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد است.

وی افزود: نقطه عطف تجربیات کرباسیان را باید در اصلاحات چهار سال گذشته در ساختار گمرک  دانست که با ساختار سامانه گمرکی تحول ایجاد کرده‌اند و امیدواریم این سیستم را امور مالیاتی و بودجه‌ای هم پیاده کنند.

وی با اشاره به سخنان مخالفان وزیر پیشنهادی اقتصاد در خصوص قاچاق در گمرک گفت: آمار و ارقام قبل از تصدی کرباسیان بر گمرک را هم کاش می دیدید، بعد قضاوت می‌کردید. انصاف هم خوب چیزی است. بنده یک لحظه احساس کردم در جلسه استیضاح وزیر اقتصاد هستم.

این عضو فراکسیون  امید مجلس خاطر نشان کرد: کرباسیان با تجربه‌ای که در سال‌های متمادی دارد اگر گوشه‌ای از تجارب خود را در وزارت اقتصاد به کار گیرد موفق می‌شود. روحیه اخلاق مداری ایشان می‌تواند این ضعف‌ها را برطرف کند.


***

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر پیشنهادی اقتصاد 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که لاریجانی از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد.


کرباسیان: تمام تجربه و دانشم را برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به کار می‌گیرم

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: معاونت نظارت مجلس درجه انطباق برنامه پیشنهادی‌ام با برنامه ششم را با درجه انطباق بالایی تشخیص داده است.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در مجلس

مسعود کرباسیان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در جلسه رای اعتماد، گفت: در ایامی قرار داریم که در آستانه بازگشست آزادگان عزیز قرار داریم. از خدا می‌خواهم ارزش‌هایی که آن عزیزان داشتند مبنای گفتار و عملم باشد.

وی افزود: در شرایطی فعلی همه خواستار بهبود وضعیت رفاهی مردم هستیم. در چهار سال گذشته دولت موفق شد با همکاری با مجلس و قوه قضاییه، اقتصاد را از شرایط بحرانی خارج و در وضعیت نسبتا بهتری قرار دهد. ساماندهی بازار مالی و کاهش نرخ تورم و رکود از تدابیر دولت تدبیر و امید بود که باید از این دستاورد صیانت کرد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با تشکر از وزیر قبلی امور اقتصادی و دارایی، گفت: افزایش قدرت تولید ملی و جوانان فارغ‌التحصیل از مولفه‌های اقتصادی مقاومتی است. معتقدم آن سیاست‌ها و این شعار واکنشی راهبردی به اساسی‌ترین مشکلات اقتصادی کشور یعنی ضعف بنیه تولید رقابت پذیر. این مشکلات اساسی و دیرینه در چهار مشخصه ساختاری تاریخی اقتصاد ایران قرار دارد.

کرباسیان رانتی‌بودن، سیاست‌زدگی، نفتی و دولتی بودن اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار دارد و افزود: چاره‌ای نداریم جز اصلاحات ساختاری برای حل مشکل تاریخی اقتصاد بزنیم. این کاری بزرگ و خطیر است. این کار در دولت یازدهم آغاز شده و باید با سرعت بیشتری تداوم یابد. عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصادی مقاومتی در چهار ساله آینده باید انجام شود. این مسئله در برنامه ششم توسعه تجلی یافته است.

وی ادامه داد: برنامه ششم توسعه برنامه‌ای میان‌مدت در چارچوب سیاست‌های بلندمدت است که همگی در برنامه‌های اقتصادی دولت دوازدهم تجلی یافته است.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: این مسائل را به برنامه‌های عملیاتی با اقدامات کمی در برنامه‌ای زمان‌بندی شده انجام خواهم داد. آمده‌ام برنامه‌های مصوب در حوزه اشتغال و بیکاری را اجرایی کنم. برنامه ششم و سیاست‌های اقتصادی را با همکاری مجلس عملیاتی می‌کنم.

کرباسیان تصریح کرد: سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که از سوی رهبری ابلاغ شد در کنار برنامه ششم دارای شاخص‌های کمی است از جمله رشد 8 درصدی، ضریب جینی، شاخص‌های مهم کلان، متغییرهای اقتصادی و منابع مالی را شامل می‌شود. معاونت نظارت مجلس درجه انطباق برنامه پیشنهادی‌ام با برنامه ششم را با درجه انطباق بالایی تشخیص داده است. تک نرخی شدن بیکاری و کاهش آن به 8.6 درصد در سال پایانی و نرخ تورم 8.8 درصد را هدف‌گذاری کرده‌اید بنده مکلف هستم که چنین اهداف بلند و دشواری عملیاتی شود.

وی ادامه داد: باید بهره‌وری میانگین سالانه 2.8 و سرمایه‌گذاری 24.1 درصد رشد داشته باشد. با توجه به عملکرد نامناسب این شاخص‌های در گذشته باید در چارچوب برنامه ششم این عملکرد جبران شود. برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه، سیاست‌های اقتصادی مقاومتی، اصل 44 قانون اساسی و قانون مالیاتی های مستقیم و قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و قانون کسب و کار چگونه باید اجرایی شود. بنده با چهار محور برنامه پیشنهادی‌ام این کار را انجام می‌دهم.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی «مردم‌سازی اقتصادی» را اولین محور برنامه‌هایش اعلام کرد و افزود: دولت و هر چه غیر از مردم باید از عرصه‌ تصدی‌گری اقتصاد خارج شود و بخش خصوصی و تعاونی باید به تنها متولی اقتصاد مبدل شوند. «توزیع سهام عدالت» یکی دیگر از جلوه‌های اقتصاد مردمی است. برای اصلاح و تکمیل این طرح برنامه دقیقی پیش‌بینی شده که مشمولان علاوه بر سود از حقوق مالکیت بهره مند خواهد شد.

کرباسیان تاکید کرد: باید «رقابت مثبت» را گسترش دهیم تا اقتصاد سالمی و مردمی داشته باشیم. دستاوردهای دانش اقتصاد نشان داده که محیط کسب و کار بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی اولویت دارد و «نظام مالیاتی» باید اصلاح شود. فرآیند واردات و صادرات باید در یک پنجره واحد سر راست شود. باید مقررات مخل رونق کسب و کار لغو شود و باید صدور مجوزهای کسب و کار تسهیل شود و شورای گفت وگو در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی «استفاده از فناوری‌های نوین» را زمینه‌ساز جهش‌های اقتصادی دانست و اظهار کرد: در گمرک توانستم ظرف سه سال با بهره‌گیری از نیروهای نخبه دانشگاهی و همکاران گمرک سامانه‌ای به اجرا درآمد که تجربیات آن در چند جلد کتاب مکتوب شده است.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی تشریفات از 26 به 3 روز، حمایت رییس‌جمهور و معاون اول رییس‌جمهور و وزیر قبلی اقتصاد راهگشای تحقق برنامه های گمرگ دانست و افزود: هزینه های رسمی 30 هزار میلیارد کاهش یافته است. برآورد ستاد مبارزه کالا و قاچاق از 25 به 16 میلیارد تومان کاهش یافته است و از مبادی رسمی غیر گمرک از 6 میلیارد به 950 میلیون دلار وارد قاچاق کالا کاهش یافته است.

کرباسیان خاطرنشان کرد: سالی 300 هزار کیلو مواد مخدر کشف می‌کنیم. گمرک ایران نمونه مطلوبی در ایجاد سامانه در سازمان جهانی گمرک ثبت شد.

وی تصریح کرد: فقط حرف نمی‌زنم و اهل اجرا و عمل هستم. متعهد می شوم برنامه های پیشنهادی‌ام را اجرایی می‌کنم.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی از توانایی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و دستیابی به فناوری روز و تسخیر بازارهای صادراتی سخن گفت و افزود: به کمک وزارت خارجه منابع فایناس را جذب می‌کنیم تا تامین مالی پروژه‌های عمرانی داخلی انجام شود.

کرباسیان از اصلاح نظام مالیاتی سخن گفت و افزود: شتاب‌بخشی به فرآیند مالیات ارزش افزوده را در دستور قرار داده‌ایم تا بار مالیاتی را از دوش صادرکنندگان و واردکنندگان بردارم. لایحه مالیات بر ارزش افزوده در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس است که به زودی به صحن علنی تحویل می‌شود. نقدهای خود را به لایحه به کمیسیون اعلام کنید تا اصلاحات مورد نیاز انجام شود.

وی جلوگیری از فرار مالیاتی را مورد تاکید قرار داد: با فرار مالیاتی قاطعانامه مقابله خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سیاست‌های پولی و بانکی، گفت: وضعیت موسسات مالی و اعتباری و نگرانی سپرده‌گذاران آنان، برنامه‌های عملیاتی تدوین شده است. برای خروج نظام بانکی از چالش کنونی به بانک مرکزی کمک می‌کنیم. قانون اصلاح نظام بانکی را سریعتر به مجلس دهیم.

کرباسیان ارتقاء توان تسهیلات دهی نظام بانکی به بنگاه‌های اقتصادی را وعده داد و افزود: بازار سرمایه در ایران ظرفیت بالقوه بالایی دارد که هنوز بالقوه نشده است. هنوز با بازار عمیق با ابزارهای متنوع فاصله داریم. برنامه‌های عملیاتی بازار سرمایه تهیه شده و با همکاری مجلس اجرایی می‌شود.

وی بردن اقتصاد به اتاق شیشه‌ای، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، انتشار صحیح آمار اقتصادی، افزایش شفافیت مالیاتی، اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را از برنامه‌های پیشنهادی‌اش به مجلس خبر داد و بر تحقق آنها تاکید کرد.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: برنامه‌هایم را با همکاری تیم اقتصادی دولت اجرایی می‌کنم. نتیجه تمامی سیاست‌هایم در شغل آبرومندانه برای مردم باید خودش را نشان دهد.

کرباسیان اظهار کرد: رای اعتماد مجلس بار سنگینی در شرایط خطیر فعلی بر دوشم می‌گذارد. مشکلات مردم را از نزدیک لمس کرده‌ام و شما نیز به دلیل ارتباط نزدیک با مردم به خوبی از مشکلات آنان به ویژه اقشار کم درآمد آگاهید. می‌دانید که جوان بیکار داشتن یعنی چه.

وی تاکید کرد: تمام دانش و تجربه‌ام را با تعامل و همکاری مستمر با مجلس به کار خواهم بست تا به اعتماد شما پاسخی مناسب بدهم تا بار مشکلات مردم کاهش یابد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری