کد خبر: ۱۸۱۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
نتانیاهو گرفتار در تار عنکبوتی ظریف؛
تار عنکبوت ایران در اطراف اسرائیل در منطقه تنیده شده است./جامعه بین‌المللی نیز با نبوغ ظریف مواجه است اما تنها کسانی که به نظر می‌رسد هدف اصلی ظریف را درک کرده باشند اسرائیلی‌ها هستند
 «مارک لوندئی» تحلیلگر ایتالیایی مسائل خاورمیانه در یادداشت تازه خود به گیر افتادن اسرائیل در وضعیت دشواری در برابر ایران و متحدان منطقه‌ای‌اش اشاره دارد. 

به گزارش اعتدال، این یادداشت‌نویس ایتالیایی می‌نویسد: «ظریف توانست به دلیل مبارزه با داعش، جامعه بین‌المللی را متقاعد کند. در حقیقت ایران به مرز اسرائیل نزدیک شد. شاید تعجب کنید اما سیاستمدار ایرانی یعنی ظریف را تحسین می‌کنم. او بسیار باهوش است و یک تار عنکبوت در اطراف اسرائیل با برنامه‌ریزی طولانی‌مدت با استفاده از موضوع داعش و مبارزه با آن گروه ایجاد کرده است. نتانیاهو اخیرا هشدار داد که ایران و نماینده‌اش حزب‌الله در حال پر کردن خلاء ایجاد شده پس از نابودی داعش هستند. ظریف و نیروهای نظامی ایرانی که به کمک او شتافتند از مبارزه علیه تروریست‌های داعش به عنوان فرصتی بی‌سابقه برای گسترش حضور و تقویت توان نظامی ایران در خاورمیانه استفاده کردند؛ فرصتی که به آنان اجازه داد تا نیروهای ایرانی را در چند مایلی مرز اسرائیل مستقر کنند. اکنون مداخله ایران در سوریه اجتناب‌ناپذیر است و از سوی آن دولت، قابل توجیه شده چرا که می‌گوید در حال مبارزه علیه داعش است. این یک شاهکار واقعی است علاوه بر وارد شدن نیروهای ایرانی در مرز با اسرائیل این پیام نیز از تهران منتقل می‌شود که حزب‌الله و نیروهای ایرانی در حال نجات مردم بیگناه سوریه از دست داعش هستند. چگونه می‌توان ظریف چنین نابغه‌ای را تحسین نکرد؟»

این تحلیلگر در ادامه می‌نویسد: «نتانیاهو گفته است که سیاست اسرائیل مشخص است و تلاش برای جلوگیری از نزدیک‌شدن ایران و حزب الله در سوریه به مرزهای اسرائیل است. این سخنان صرفا لفاظی نیستند این دقیقا همان کاری است که اسرائیل محبور است انحام دهد. اینجا اما مخمصمه اصلی برای اسرائیل است. اگر اسرائیل دست به اقدام نظامی در سوریه برای جلوگیری از رسیدن نیروهای مورد حمایت ایران به مرزهایش بزند با محکومیت از سوی جامعه بین‌المللی مواجه می‌شود و اگر کاری نکند ایران با خیال راحت موقعیت خود را در مرز با اسرائیل مستحکم می‌سازد. در نتیجه، اسرائیل هر کاری انجام دهد باز هم با واقعیت افزایش نفوذ ایران مواجه است. بازهم تکرار می‌کنم چگونه می‌توان نابغه‌ای چون ظریف و همراهان او را تحسین نکرد»؟

این تحلیلگر اشاره می‌کند همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شود ارتش اسرائیل به حمله علیه کاروان‌های حزب‌الله برای جلوگیری از رسیدن تسلیحات به دست آن گروه ادامه می‌دهد. درباره روسیه، پوتین و نتانیاهو اخیرا توافق کردند که اقدامات نظامی هماهنگی داشته باشند و روس‌ها از اقدام حزب‌الله در خاک سوریه جلوگیری کنند. این توافق اما اکنون به سطل زباله سپرده شده است و ارزشی ندارد! تار عنکبوت ایران در اطراف اسرائیل در منطقه تنیده شده است. کار تا جایی پیشرفته که حتی حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان نیز اخیرا اسرائیل را به نابود کردن راکتور هسته‌ای دیمونا تهدید کرد. هیچ تدیدی برای دستکم گرفتن وجود ندارد. حزب الله حماس نیست و ایرانی‌ها اعراب نیستند. من اعتقاد دارم که اسرائیل با خطرناک‌ترین تهدید وجودی برای موجودیت‌اش از زمان تاسیس تا به امروز مواجه شده است. باور دارم که ژنرال‌های اسرائیلی تلاش می‌کنند تا هرکاری که بتوانند برای رفع تهدید در مرزهای اسرائیل انجام دهند. در ماه‌های آینده باید دید اسرائیل چه می‌کند اما این قطعا یک بازی بسیار خطرناک است.»

این تحلیلگر در پایان می‌نویسد: «جامعه بین‌المللی نیز با نبوغ ظریف مواجه است اما تنها کسانی که به نظر می‌رسد هدف اصلی ظریف را درک کرده باشند اسرائیلی‌ها هستند». 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری