کد خبر: ۱۸۱۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
مخالفان و موافقان آذری جهرمی چه گفتند؟
با افتخار اعلام می‌کنیم که بعد از 4 سال فعالیت در زیر ساخت‌های شبکه ملی اطلاعات یک ثانیه قطعی در این شبکه نداریم./ روزی ارتباط تهدید امنیتی بود. امروز برقرار نبودن ارتباط تهدید امنیتی است. / نکته آقای قاضی پور در عدم پایبندی بنده به ولایت فقیه، کمی بنده را مکدر کرده است، بنده همواره تابع ولایت فقیه بوده و افتخارم این است./ قرار است وزارت ارتباطات صد هزار شغل در سال ایجاد کند.
مجلس در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی به بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

به گزارش اعتدال، مجلس پس از بررسی کلیات کابینه وارد بررسی صلاحیت وزیران شد و در ابتدا صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را بررسی کرد. پس از آن محمدجواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دومین وزیری است که نمایندگان صلاحیت و برنامه‌های او را در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌دهند.

در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی ۲ نماینده موافق و ۲ نماینده مخالف هر کدام به مدت ۱۵ دقیقه به ایراد سخن می پردازند و خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از خودش دفاع می کند. با این حال نمایندگان مخالف و موتفق می توانند بخشی از وقت اختصاصی را در اختیار سایر نمایندگان همسو قرار دهند. در نهایت خود وزیر نیز به مدت نیم ساعت از برنامه خود برای مدیریت وزارت خانه دفاع می کند.

قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: آقای جهرمی آیا با وزیرشدن می‌خواهید سیاست‌های واعظی را اجرا کنید؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد از برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت:‌ آیا شما با وزیر شدن می‌خواهید سیاست‌های واعظی را اجرا کنید یا به دنبال اجرایی کردن سیاست‌های بالادستی هستید؟

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

 نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: آیا فردی که دارای لیسانس قدرت است توانایی انجام امور تخصصی مربوط به وزرات ارتباطات را دارا است. تعداد زیادی فارغ التحصیل و دکترا در حوزه مربوط به ارتباطات داریم. لیسانس قدرت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

وی افزود: تداوم برنامه وزیر پیشنهادی با برنامه های وزارت ارتباطات و همچنین برنامه ششم توسعه یکی نیست و ضعف دانش و فناوری در این خصوص وجود دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت هم پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است، گفت: طرح های مربوط به خطوط انتقال یا دیتا انجام نشده و عملکرد آذری جهرمی هم خوب نبوده است. حتی در خرید و فروش مناقصه هم کاری انجام نشده در حالیکه اگر مناقصه برگزار شد قیمت اینترنت کاهش می یابد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: آقای آذری جهرمی در مبارزه با قاچاق ترافیک چه کاری انجام داده اید؟ شما جزو هیأت مدیره رایتل بودید. چه کار کرده‌اید؟ مگر غیر از این است که ورود به حریم خصوصی انجام شده است.

وی تصریح کرد: به شما می گویند پدر تلگرام، گفته شده سرورهای تلگرام به ایران آمده، کجا است که این موضوع دیده نمی شود. شما مشکل تلگرام را چگونه حل کرده اید؟

وی خاطرنشان کرد: شما با وزیر شدن می خواهید سیاست واعظی را اجرا کنید یا اینکه می خواهید سیاست های بالادستی را اجرا کنید؟

وی ادامه داد: مدیرعامل تلگرام یک روسی صهیونیستی است که فراری از روسیه می باشد، آقای جهرمی بعد از رایزنی شما با این سرویس هر روز ادبیات مدیریت تلگرام علیه جمهوری اسلامی ایران بی ادبانه تر شده است. لذا مسئولین قضایی و امنیتی لازم است به این موضوع ورود کنند. جهرمی هیچ اعتقادی به ولایت فقیه ندارد

قاضی پور در پایان اظهار داشت: در بحث تولید ملی هم باید از دانشمندان کشورمان استفاده کنیم. خرید خارجی فساد دارد در حالیکه خرید کالای ایرانی دعای خیر خانواده های کارگران و مهندسان را به دنبال دارد. زرآبادی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
جهرمی درباره ۴۱ درصد وظایف وزارت ارتباطات هیچ برنامه‌ای ارایه نکرده است/ او به جای پاسخ به سوال نمایندگان تنها از اصلاحات فنی استفاده می‌کند

نماینده مردم قزوین با بیان اینکه وزیر پیشنهادی ارتباطات درباره ۴۱ درصد وظایف وزارت ارتباطات هیچ برنامه‌ای ارایه نکرده است، اظهار کرد: آقای به جای پاسخ به سوال نمایندگان تنها از اصلاحات فنی استفاده می‌کند.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

سید حمیده زرآبادی در مخالفت با آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات، ضمن تشکر از نگاه جوان گرایانه روحانی متذکر شد: اگر جوان‌گرایی با تخصص و تعهد همراه نباشد فرصت‌سوزی است نه فرصت‌سازی.

او افزود: در میزان انطباق وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی که گزارش داده شد، آقای جهرمی درباره ۴۱ درصد وظایف وزارت ارتباطات هیچ برنامه‌ای ارایه نکرده که نشان از عدم اشراف او می‌باشد. در حوزه ارتباطات یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی کشورها استفاده از شبکه اینترنت است که استفاده ۹۷ درصدی نشانه پیشرفت و توسعه محسوب می‌شود.

زرآبادی در خصوص شبکه زیر ساخت گفت: شبکه زیرساخت یکی از نشانه‌های وجود زیرساخت مناسب در نظام جمهوری اسلامی است. در این شبکه نقاط ترافیکی وجود دارد که با پیشنهاد آقای جهرمی متاسفانه برخی نقاط کاهش پیدا کرده است. این نقاط در زیر ساخت نقش توزیع ترافیک را دارند. طبق قوانین ۳۰ درصد ترافیک به بخش زیر ساخت و ۷۰ درصد به بخش خصوصی ارتباط پیدا کرده که این امر نقش حاکمیتی را کم می کند.

او ادامه داد: آقای جهرمی در این خصوص به جای پاسخ به سوال ما تنها از اصلاحات فنی استفاده می‌کنند که در آنها تخصص دارند و ما امیدواریم که ایشان صداقت کامل را در پاسخگویی داشته باشند چراکه صحبت‌های اشان توسط متخصصان امر تجزیه و تحلیل می‌شود.

نماینده مردم قزوین با بیان اینکه کاهش قابلیت شبکه، یک سوم است اظهار کرد: واگذاری پروتکل‌ها به کندی انجام می‌شود و به همین دلیل از دست رفتن سرویس را خواهیم داشت. بر روی سایت‌های مختلف هیچ حاکمیتی وجود ندارد .

نماینده مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: جناب جهرمی مجلس مخالف خصوصی سازی نیست ولی باید نقش دولت به عنوان ناظر در نظر گرفته شود. مساله مهمی دیگری که آقای جهرمی قبلا به مجلس ارایه دادند اعطای ترانزیت است که شرکت مذکور به بهانه جذب سرمایه گذاری مجوز گرفته اما از ظرفیت زیر ساخت موجود و با ماموریت واسطه گری تنها به نفع شرکای خارجی خود استفاده کرده است. ما از آقای جهرمی برای ترانزیت توضیح می‌خواهیم. پیش از این نیز در ترانزیت دو تجربه ناموفق در بخش جاده ابریشم و ترانزیت ایپک از آلمان تا هند را داشتیم.

 نماینده اقلید در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
جهرمی جوان کم‌تجربه‌ای نیست/ باید با رای بالا به این کاندیدای جوان فرصت دهیم

نماینده اقلید تاکید کرد: آقای جهرمی از نسل بعد از انقلاب است و بنده از آقای روحانی تشکر می‌کنم که به یکی از مطالبات مردم لبیک گفته و ما باید با رای بالای خودمان به این کاندیدای جوان فرصت دهیم .

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

 سید حسین افضلی نماینده اقلید در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در عصر اطلاعات رقابت بین ملت‌ها و تقابل با آنها در تمامی زمینه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و نظامی در گستره فناوری اطلاعات و ارتباطات نهفته است و غفلت از این کار خسارات جبران‌ناپذیری در بردارد.

وی افزود: در شرایط موجود فضای مجازی همچون اسب تراوایی است که در وسط خانه همه ماست و امکان آتش زدن آن وجود ندارد و تنها راه کنترل آن که در درون همین اسب تراوا قرار دارد شناخت این اسب و مدیریت علمی فضای مجازی است.

افضلی خاطرنشان کرد: فضای مجازی در کشور فعالیت کاملا علمی جوان و نو و به شدت تاثیرگذار است و مدیریت آن باید به دست فردی توانا ، فداکار و با مدیریت باشد چه بهتر که این فرد از خانواده معظم شهدا انتخاب شود که پایبندی خود به نظام اسلامی و ولایت فقیه را نشان داده است.

وی ادامه داد: آقای جهرمی از نسل بعد از انقلاب است و بنده از آقای روحانی تشکر می‌کنم که به یکی از مطالبات مردم لبیک گفته و ما باید با رای بالای خودمان به این کاندیدای جوان فرصت دهیم .

وی گفت: هر زمانی که جوانان را باور کردیم توانستیم در صحنه‌های مختلف نظیر هوافضا، بیوتکنولوژی و هسته‌ای حرفی برای گرفته داشته باشیم.

وی گفت: ما به جوانان خود اطمینان کردیم به گونه ای که شهدایی چون حججی دنیا را به هم ریخته‌اند.

افضلی افزود: برخی از مدرک تحصیلی آقای جهرمی انتقاد می‌کنند این در حالی است که ایشان فعالیت خود را از کارشناسی آغاز کرده و گزینه خوبی برای وزارت ارتباطات است .

وی افزود: استفاده از علم باوری و اعتقاد به تخصص متخصصین می‌تواند ما را در زمینه فعالیت علمی که با کشور جهان اول خیلی فاصله نداریم، جلوتر ببرند .

افضلی گفت: این که گفته می‌شود ایشان جوان کم تجربه است درست نیست زیرا ما باید از نیروهای جوان خود برای وزارت‌خانه‌های مختلف بهره گیریم هرچند ایشان سابقه وزارت ندارند اما فعالیت خود را از کارشناسی آغاز کرده و پس از مدیرکل به ریاست سازمان زیرساخت رسیدند و معاون وزیر شدند این کم تجربگی نیست.

وی با بیان اینکه با خط کش می‌توان عملکرد ایشان را اندازه گرفت افزود:ا یشان از کارشناسی به کاندیداتوری وزارت رسیدند و این نشان از ذکاوت و مدیریت دقیق شان دارد .

افضلی گفت: بنده شهادت می‌دهم در استراتژی کلان توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری اطلاعات تمامی کشورهای جهان اول، همان استراتژی را دنبال کردند که ایشان دنبال می کنند و ما ان‌شاالله با رای خودمان به ایشان در راستای لبیک به رییس جمهور قدم بر می‌داریم.

 سبحانی‌فر در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
برنامه ارائه شده توسط آذری جهرمی، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است

نماینده سبزوار تاکید کرد: برنامه ارائه شده توسط آذری جهرمی، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و برای ایجاد و رونق فضای کسب و کار، استفاده از مدیران فعلی و قبلی و امکان دسترسی مردم از این تکنولوژی نو و جدید است.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

رمضانعلی سبحانی‌فر عصر امروز در موافقت با تصدی وزارت آذری جهرمی در صحن علنی مجلس گفت: امروز زیرساخت هر جامعه بخش ارتباطات و فناوری آن است. امروز توسعه کشور در بستر فضای مجازی است.  این بخش هم خودش جوان است و هم در تمام دنیا پیشران و عامل توسعه این بخش، جوانان هستند. سن مدیران و کاربران شبکه‌های ارتباطی در دنیا همچون گوگل، فیسبوک و اپل ۲۵ تا ۳۵ سال است. 

او با بیان اینکه به عنوان یک کارشناس وظیفه خود می‌دانم تحولات صورت گرفته در دوران مسئولیت جهرمی را تشریح کنم، اظهار داشت: دو همکار عزیز بنده مطالبی را بیان کردند که قضاوت آن مطالب را به شما و مردم واگذار می‌کنم. حدود یک دهه مسئولان بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید کرده‌اند و این کار در حد یک پاورپویت باقی مانده است ولی الان شاهد عملی شدن این شبکه هستیم. 

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه توسعه سوییچ‌های انتقال و گسترش فیبر نوری را از جمله دستاوردهای آذری جهرمی برشمرد و تصریح کرد: ۵۱ هزار شبکه به ۶۲ هزار شبکه توسعه یافته است. در مسئله اینترنت قطعا به یاد دارید و در مصاحبه‌ها می‌شنیدید که فیبر نوری مسیر دریا را کوسه‌ماهی‌ها خورده‌اند یا کشتی‌ها آن را قطع کرد‌ه‌اند ولی امروز سرعت اینترنت را می‌بینید. 

سبحانی‌فر با بیان اینکه در چند سال اخیر پهنای باند از ۷۰ به هزار مگابیت توسعه یافته است، خاطرنشان کرد: ما شرایط را در چند سال اخیر مطلوب دیده‌ایم. کاهش قیمت ۴۵ درصدی اینترنت و ارائه مجانی پهنای باند به گروه‌‌هایی که در عرصه فعالیت‌های ایرانی اسلامی فعالیت می‌کنند، از جمله خدمات ایشان است. سرعت اینترنت در گوشی‌ها از جی۳ به جی۴ تبدیل شده است. 

او با بیان اینکه تمامی سرورهای ایرانی که در خارج از کشور بودند به داخل منتقل شده و امروز هیج سروری در خارج نداریم، ابراز داشت: با بستن فضای مجازی توسعه امکان ندارد. عملکرد ایشان موجب رفع موانع اجرایی شد و سبب گشت تا فساد به صورت سیستماتیک رفع شود. او با فساد و باندهای بین‌المللی قاچاق ترانزینت و پهنای باند مبارزه کرده است. او سلیقه‌ها را در پروژه‌ها و قراردادها حذف کرده که موجب شد قرار ۲۵۰ میلیون دلاری خرید تجهیزات شبکه زیرساخت به ۱۲۰ میلیارد کاهش یابد که پرونده آن در دادگاه است. 

نماینده مردم سبزوار افزود: امروز عده‌ای در بیرون از قطع شدن منافع‌شان ترس دارند و در فضای مجازی دست به تخریب می‌زنند. امروز رییس‌جمهور در پاسخ به مطالبات جوانان، جوانی متخصص و شجاع را که مربوط به حوزه جوانان هم است، معرفی کرده است. 

سبحانی‌فر با بیان اینکه من مانده‌ام که چگونه می‌گویند آذری جهرمی برنامه نداده است، عنوان کرد: برنامه ارائه شده توسط آذری جهرمی، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و برای ایجاد و رونق فضای کسب و کار، استفاده از مدیران فعلی و قبلی و امکان دسترسی مردم از این تکنولوژی نو و جدید است. 

او با بیان اینکه ایران می‌تواند هاب منطقه تبدیل شده و در مسیر ترافیک بین‌المللی قرار بگیرد، یادآور شد: ایشان به صنعت داخلی توجه داشته و پروژه توانا نیز تعریف شده و با مشارکت نخبگان و دانشجویان ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف هزار و ۲۳۰ میلیارد قرارداد منعقد شده است. 


 پورمختار در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
رئیس‌جمهور با معرفی جهرمی، وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات دو تبدیل نکند

نماینده کبودرآهنگ تاکید کرد:‌ از ریاست جمهوری تقاضا دارم با معرفی آذری جهرمی وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات دو تبدیل نکند.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس و نماینده کبودرآهنگ به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: ما هم به جوان‌گرایی اعتقاد داریم اما بعضا قیاس مع‌الفارغ می‌شود و غیرمرتبط است امروز کشور در شرایط خاصی قرار دارد. آقای جهرمی از ویژگی‌های اصلی‌اش پنهان کاری عدم شناخت است. ایشان تحصیلات خود را در بخش اطلاعات اعلام نکرده و تنها عنوانش دانش آموخته صنعت آب و برق درج شده و سطح تحصیلات مشخص نیست.

او افزود: نکته دوم سوابق خدمتی ایشان است که نمایندگان قرار است به کسی رای بدهند که تنها هفت سال سابقه خدمتی در این وزارتخانه دار  که از سال ۸۸ تا ۹۵ بوده و بالاترین مسئولیت هم به مدت یکسال رییس هیات مدیره شرکت زیرساخت است و باقی آن نیز به صورت غیر موظف در رایتل و مخابرات عضو هیات مدیره بودند.

نماینده کبودرآهنگ تاکید کرد: با این سابقه ضعیف مدیریتی آیا می توان وزارتخانه به این مهمی را  اداره کرد. نکته سوم ایشان گزارشی را ارائه کرده که در این گزارش تمام اقدامات وزارت ارتباطات را به نام خود نوشته که باید در این خصوص توضیح دهد و به طور شفاف چگونگی این اقدامات را بیان کند. ایشان اشاره کردند در خانواده‌ای وفادار به ارمان‌های انقلاب متولد شدند و یک برادر شهید دارند بحث ما این است که دیدگاه خودشان به صورت شخصی چیست و خود ایشان چه اعتقاد سیاسی و دینی دارند که باید توضیح دهند.

پورمختار گفت: وزارت خانه ارتباطات با این همه عظمت و مشکلات و ضرورت رشد ۲۰ درصدی در طول برنامه ششم یک وزیر با این سابقه بسیار کم و اندک را نمی‌تواند بپذیرد به این دلیل توان مدیریتی ندارد. از اشکالاتی که در این مدت یک سال بر ایشان وارد است این است که ما در کشور اپراتورهای متنوعی داریم که در حق مردم اجحاف می‌کنند.

او ادامه داد: ایشان در مسئولیت قبلی توان نظارت نداشتند و حقوق مردم پایمال شد. یکی از مسئولیت‌های ایشان انجام وظایف صیانتی و فرهنگی در حوزه ارتباطات است که صیانت نشده و این شرایط فضای مجازی و تلگرام ماست که قتل عام راه انداخته است. چه کسی است این فضاهای غیر اخلاقی را مدیریت کند. می‌گویند نمی‌توان این شبکه‌ها را بست در این فضاها حمله، توهین به مسئولان کشوری و فساد و فحشا وجود دارد و سهم موارد ضداخلاقی تا ۹۵ درصد است .

پورمختار گفت: ایشان چطور این شرایط را مدیریت کند. کسی که ۷ سال سابقه مدیریتی داشته باشد آدم بله قربان گو خواهد بود و نمی‌تواند کار کند و هرچه بگوید، دیکته شده می‌گوید پس نباید چنین سمتی به او داده شود. ادعا شده که سرعت اینترنت ایران ۱۱ برابر شده است. این سرعت در همین مجلس شورای اسلامی یازده برابر نیست هیچ روستایی در کشور از این سرعت برخوردار نیست. از طرف دیگر گفته شده که ۲۷ هزار روستا به شبکه اطلاعات پر سرعت دسترسی دارد. من از شما نمایندگان می‌پرسم بگویید در روستاهای شما این امر رخ داده است؟ از ۱۱۰۰ روستای همدان به جرات می‌توان گفت هزار روستا از شبکه اطلاعات برخوردار نیستند و تنها روستاهایی که به شهرها نزدیک بودند از کمی اینترنت برخوردارند.

او تاکید کرد: برنامه‌هایی که توسط آقای جهرمی ارائه شده از ۱۶ صفحه ۱۳ صفحه توضیحات مختلف است و تنها یک صفحه به برنامه‌ها اختصاص داده شده و باقی هم یکسری اصلاحات و مطالب علمی است که برنامه محسوب نمی‌شود.

نماینده کبودرآهنگ خاطرنشان کرد: ابهاماتی هم وجود دارد برنامه‌ای که شما ارائه داده‌اید تنها ۱۹ درصدش منتطبق با برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است چطور می‌خواهید به این شکل وزارت خانه را پیش ببرید از ریاست جمهوری تقاضا دارم وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات دو تبدیل نکند.

زرآبادی در دومین مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: دلیل انتخاب آقای جهرمی جوانگرایی نیست

نماینده مردم قزوین گفت: با وجود بیش از 100 دکتری متخصص ارتباطات در این وزارتخانه، انتخاب آقای جهرمی شائبه‌ای دارد که نشان می‌دهد در این انتخاب جوانگرایی در میان نبوده است.

آغاز بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

سیدحمید زرآبادی نماینده مردم قزوین در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: با توجه به مسئولیت خطیر نمایندگان، دغدغه‌هایی که عواقب آن در آینده برای مجلس روشن خواهد شد، اعلام می‌کنم.

وی افزود: یکی از آنها حذف ادارات نظارتی و ادغام در بخش نگهداری است. ادغام بخش‌هایی از دست‌ها که نقش ناظر و مجری در برابر هم را دارند خلاف اصل مدیریت تعارض منافع ملی است و دستگاه را از مسیر شفافیت و سلامت خارج می‌کند و زمینه‌ساز بروز فساد و رانت است.

زرآبادی ادامه داد: اقدام به حذف و جمع‌آوری تجهیزات شبکه‌های ماهواره‌ای و ماکروویو در صورتی که در زمان بحران و حوادث و بلایای طبیعی لازم است مسیرهای اضطراری و کامل کننده از محیط‌های انتقال غیر فیبر نوری استفاده کنند. 

نماینده مردم فزوین تاکید کرد: جمع‌آوری 200 ایستگاه ماکروویو و بیان اینکه جمع حساب دفتری تجهیزات منصوبه در این ایستگاه‌ها 22 میلیارد تومان است چگونه می‌توان پذیرفت که وقتی یک پروژه با حجم 205 لینک بیش از 300 میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود در 200 ایستگاه فقط 22 میلیارد تومان تجهیزات نصب شده باشد در حالی که تمامی ایستگاه‌ها دارای دکل، آنتن، دیزل، ساختمان، تجهیزات رادیویی و کیلومترها سیستم انتقال نیرو و نیز جاده‌های اختصاصی است که جمع آنها بالغ بر 1500 میلیارد تومان برآورد می‌گردد.

زرآبادی خاطرنشان کرد: نکته دیگر جمع‌آوری هاب ماهواره‌ای است که ارزش ریالی آن 114 میلیارد و 800 میلیون ریال است. این در حالی است که وزیر سابق ارتباطات هاب ماهواره‌ای را با هیاهو و تبلیغات فراوان در سال 94 افتتاح کرد و در سال 95 تجهیزات مربوطه آزمایش و تحویل شد. باید به چنین مدیریتی تبریک گفت چرا که پروژه‌ای قبل از آنکه به بهره‌برداری برسد،‌جمع‌آوری شده است.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر کاهش یکطرفه، تعرفه اینترنت به میزان 45 درصد در سال 95 و 25 درصد در سال 96 است. این کاهش تعرفه مستقیما و به طور غیرقابل بازگشت به جامعه و یا صندوق درآمدهای عمومی دولت و به نفع اپراتورهاست. متخصصان اقتصادی پاسخ دهند که حاشیه سود پهنای باند اینترنت چقدر بود که با کاهش یکطرفه 57.5 درصد افزایش سوددهی داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر چه میزان از ظرفیتی از فیبر نوری منصوبه بدون ترافیک است. این میزان از دید کارشناسان 70 درصد است و چرا با وجود آنکه در زنجیره تامین ارتباط به دلیل کاهش هزینه‌ها نصب فیبر بایستی به عنوان آخرین حلقه زنجیره صورت پذیرد.

زرآبادی در پایان اظهار داشت: اگر ما نگاه جوانگرایانه داریم باید اصول و مبانی آن را هم اعمال کنیم در حالی که با وجود بیش از 100 دکتری متخصص ارتباطات در این وزارتخانه انتخاب آقای جهرمی شائبه‌ای دارد که نشان می‌دهد در این انتخاب جوانگرایی در میان نبوده است.رضایی کوچی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات:
آذری جهرمی آقازاده نیست/ او با فساد و قاچاق ترافیک بین‌الملل مبارزه کرد

نماینده مردم جهرم با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی ارتباطات آقازاده نیست، گفت:‌ آذری جهرمی رفتارهای سیستماتیک را حذف کرد و با فساد و قاچاق ترافیک بین الملل مبارزه کرد و باعث کاهش نرخ سرویس های ارتباطی شد

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

 محمدرضا رضایی کوچی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری ارتباطات اظهار داشت: بنده به عنوان فردی که سه دوره نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی هستم وظیفه خود می‌دانم از جناب مهندس جهرمی به جهت شناخت دقیقی که از ایشان در شهر جهرم دارم دفاع کنم.

او افزود: آقای جهرمی از یک خانواده متدین هستند که پدرشان یک کارگر و از قشر متوسط بودند و برادر ایشان آقای علی جهرمی شهید شدند و برادر دیگرشان نیز جانباز جنگ بودند و از دنیا رفتند.

نماینده مردم جهرم افزود: ایشان داماد کارمند بازنشسته شرکت ملی نفت هستند که این فرد متعلق به جنوب استان فارس است.

رضایی خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله وزارتخانه‌های مهم زیر بنایی محسوب می‌شود و اقشار مختلف از کسبه ، کشاورز ، زن و مرد و پیر و جوان از خدمات این وزارتخانه بهره می‌برند. فردی باید سکاندار این وزارتخانه باشد که به امور آن تسلط کامل داشته باشد.

نماینده جهرم ادامه داد: آقای جهرمی آقازاده نیستند و مدارج مدیریتی را با تلاش خود طی کردند و فردی خود ساخته و پرورش یافته خانواده مذهبی به شمار می‌رود. این خانواده از ایشان شخصیتی ولایی ساخته و ایشان دارای هوش زکاوت قابل تحسین است و مدیر توانمند در مجموعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به شمار می‌رود.

او گفت:‌ آقای جهرمی همواره تحلیل های درستی می دادند که تاثیر بسزایی در پیشبرد امور داشت ایشان از لحاظ علمی جز نخبگان کشوری محسوب می‌شوند و همکارانشان در شبکه های مخابراتی و ارتباطات بین الملل اینترنت و صوت و دیتا در این موضوع گواهی می‌دهند.

رضایی اظهار کرد: در همه جای دنیا در آی سی تی جوانان پیشر و هستند و متوسط سن کارکنان و مدیران این حوزه در گوگل، اپل و فیس بوک پایین است. ضمن آنکه آقای جهرمی ارتباط نزدیک با استارت تاپها دارند و از انرژی خوب برخوداردند توجه ویژه ایشان به حوزه های فرهنگی باعث شده و منشاء تحولات عظیمی باشند .

نماینده جهرم خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات آذری جهرمی این است که فرد سالم و پاکدست بوده و از سلامت نفس برخوردار است و مسایل دینی و اعتقادی رعایت می کند .

او گفت: ایشان از زندگی اقشار درد کشیده مطلع است و از روحیه جهادی برخوردار بوده و فردی کار ساخته است. زیرا در خانواده کارگری پرورش یافته و امروز به این جایگاه رسیده است.

این نماینده مجلس افزود: ایشان در وزارت ارتباطات تحولات بزرگی در بخش زیر ساخت به وجود آورد و ظرفیت اینترنت را از ۶۲۴ به یازدهزار گیگابایت در ثانیه افزایش داد و سایر سرویس‌های شبکه را نیز ارتقاء داد. در شرکت زیر ساخت تحول خوبی صورت گرفت ضمن آنکه شور و نشاط را در حوزه فناوری ارتباطات و در شرکت‌های دانش بنیان به وجود آورد و در اجرای پروژه ملی سرعت زیادی را به وجود آورد.

او گفت: همچنین رفتارهای سیستماتیک را حذف کرد و با فساد و قاچاق ترافیک بین الملل مبارزه کرد و باعث کاهش نرخ سرویس های ارتباطی شد در یک سال گذشته با وجود شرایط سخت اقتصادی ایشان موفق شدند تا هزینه های شرکت زیر ساخت را تا ۱۵ درصد کاهش داده و درآمد این شرکت را تا ۲۰ درصد افزایش دهد اگر این افزایش درآمد ۶۰۰ میلیارد تومان باشد آن به نفع مردم صورت گرفته و افزایش ۵۰ درصدی درآمد شرکت ارتباطات قابل دفاع است.

رضایی خاطرنشان کرد: حضور مستمر آذری جهرمی در برنامه ششم توسعه به عنوان نماینده وزارت ارتباطات کاملا قابل دفاع است زیرا ایشان تحلیل های درستی را از این وزارتخانه ارایه می دادند.

او گفت: اقای جهرمی می تواند نقش بسزایی در دولت دوازدهم در راستای توسعه پایدار و ایجاد اشتغال و رفع دغدغه های معیشتی داشته باشد. اهتمام ایشان به توسعه خدمات زیر ساخت به خصوص در روستاها به شایستگی در برنامه هایشان نمایان است که این مساله می تواند باعث کاهش دغدغه های مردم دراین عرصه شود. همچنین این موضوع نوید بخش توسعه عرصه جدید از فضای مجازی برای قشر مردم در روستاهاست.

محمدرضا رضایی کوچی تصریح کرد: افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارگران شرکت زیر ساخت و تلاش ایشان برای افزایش امنیت شغلی و الزامی کردن بیمه تکمیلی در زمان مدیریت آقای جهرمی در شرکت زیر ساخت نشان از توجه ویژه ایشان در قشر کارگری است.

او در خاتمه گفت: اقدام جسورانه و شجاعانه رییس جمهور برای معرفی این مدیر جوان جای تقدیر دارد و این نگاه ویژه به جوانان سرلوحه اقدام مفید است و مجلس شورای اسلامی راه را برای خدمت رسانی جوانان در عرصه های مدیریتی و بالا تر از آن همواره کند.

***

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان به طرح تذکر و اخطار پرداختند. پس آن وزیر ارتباطات 30 دقیقه وقت داشت از برنامه های خود دفاع کند که پزشکیان ریاست جلسه، از او خواست طبق هماهنگی صورت گرفته با معاون اول رییس جمهور، جهانگیری، حدود 5 دقیقه از وقت خود را برای دفاع رییس جمهور از وزرای پیشنهادی اختصاص دهد. در نهایت نیز 8 دقیقه از وقت 30 دقیقه او باقی ماند. آذری جهرمی: افتخار من اعتقاد به ولایت فقیه است

وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات ضمن تشکر از مخالفان گفت: تنها موردی که من را مکدر کرد با اینکه مید‌انم آقای قاضی پور منظوری نداشت این بود که گفتند من به ولی فقیه اعتقاد ندارم. افتخار من اعتقاد به ولایت فقیه است.

پایان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمد جواد آذری جهرمی در جلسه رای اعتماد به وزرا ضمن ابراز خوشحالی از این که در مقطعی از عمرش که جوان خطابش می‌کنند به عنوان گزینه وزارت معرفی شده گفت: من خوشحالم از اینکه حلقه وصل نسل اول و دوم انقلاب با نسل سوم باشم. خدا را شاکرم با مسئولیتی بزرگ به امتحانم فرا می‌خواند. از رییس جمهور تشکر می‌کنم که من را برای پست وزارت انتخاب کرده‌اند. 

وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات یاد امام و شهدا را برای اینکه فرصت حضور در یک فضای دموکراتیک و کشوری با امنیت را در منطقه ای بحران زده فراهم کرده‌اند گرامی داشت و گفت: از نمایندگان مخالف آقای پور مختار که از خانواده شهدا هستند و سوال کردند، از آقای قاضی‌پور با غیرت و همچنین از خانم زر آبادی که از خانواده روحانیت هستند و سوالاتی داشتند تشکر می‌کنم ؛ اما تنها موردی که من را مکدر کرد با اینکه می‌دانم آقای قاضی پور منظوری نداشت این بود که گفتند من به ولی فقیه اعتقاد ندارم. مکدر شدم چون افتخار من اعتقاد به ولایت فقیه است.

او با ذکر خاطره‌ای از مدیریت خود در چهار سال گذشته به عنوان پاسخ به این سوال که در چهار سال گذشته چه کارهایی کرده است گفت: در جریان سیل اخیر مناطق کشور ما به همراه دکتر واعظی توفیق داشتیم به بوشهر برویم. در فرودگاه بوشهر استاندار با چهره‌ای بر افروخته شاید چون جرات نداشت به وزیر نگاه کند به من نگاه کردند گفتند این چه وضعی است؟ فیبر نوری قطع شده؛ ما به هزار سال پیش رفتیم؛ با دود خبر می‌دهیم. گفتند سیل آمده، باعث رانش زمین شده و فیبر قطع شده؛ اما از طریق شبکه رادیویی تلفن و موبایل را وصل کردیم. گفتم موبایل و پیامک که کار می‌کند؟ گفتند ما اینترنت می‌خواهیم چراکه نمی‌توانیم مدیریت بحران کنیم. چون تمام مردم برای هیجانی که دارند به مناطق سیل زده می‌آیند و احتمال آسیب انسانی وجود دارد، ارتباط قطع است . 

او ادامه داد: من در پاسخ گفتم این چیزهایی که گفتید هزار سال پیش نیست ؛ برای چهار سال پیش است. در این چهار سال رشدی رخ داده که اگر اینها را بگیرند فکر می‌کنید هزار سال پیش است. 

جهرمی در پاسخ به سوال دیگری درباره جابجایی نقاط شبکه گفت: من به جزییات نمی پردازم چون در حوصله مجلس نیست؛ البته در مجمع دانشگاهی در حضور استاد عزیزم دکتر عارف باید بنشینیم و پاسخ گو باشیم اما مردم متوجه هستند که کیفیت شبکه، دو سال پیش چه بوده و اکنون چه شده است. اگر به سمت بخش خصوصی رفتیم قانون به ما گفته! افتخار ماست که عمل به قانون می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: اگر مسیر ما درست نبوده چرا وقتی من انتخاب شدم سندیکای مخابرات نامه می‌زند و از رییس جمهور تقدیر میک‌ند؟ ‌من شایسته این لطف نبودم اما عرض می‌کنم که شما ببینید چه می‌گویند. 

او افزود: برادر بزرگواری که به لحاظ سیاسی شٱنیتی دارند نامه‌ای  زدند و حمایت کردند.این در حالی است که من این ایشان را نمی شناختم. او  شب به من زنگ زد گفتم چرا حمایت کردید؟ گفت: داماد من، به تعبیر خودشان، روی سر من ایستاده، گفته باید حمایت کنی. گفت داماد من که در یک شرکت نوپای شبکه ای است گفته در این دو سال تحولاتی رخ داده که حرف هایی که درباره ایشان زده می شود حق نیست.

جهرمی افزود:  البته من این کار را به تنهایی انجام ندادم. همه جوانان و پرسنل وزارت ارتباطات این حماسه را آفریده اند. همه آنها پروژه دوازده سال زمین مانده شبکه ملی ارتباطات را جلو بردند. این پروژه اجرا شده. البته ما کمبود داریم اما شبکه اجرا شده. اینها مدیون عزم ملت در سال ۹۲ و رای آنها به روحانی و وفای به عهد روحانی و مدیریت دکتر واعظی و تلاش وزارت ارتباطات بود. من به عنوان یک عضو تلاش کردم.

او اظهار کرد: امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که بعد از چهار سال فعالیت شبکه زیرساخت ‌های توسعه ارتباطات و اطلاعاتی، قطعی نداریم. روزی برقراری ارتباطات تهدید امنیتی بود اما امروز این برقرار نبودن ارتباطات است که تهدید محسوب می‌شود.

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات در رابطه با بیانات مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید. تهدید آن بسیار قوی است که فضای مجازی را به قتلگاه جوانان تبدیل می‌کند و فرصتش در حدی است که ما را به جهان معرفی می کند و فضای اسلام را صادر می‌کند. نگاه به فضای مجازی فرصت محسوب می‌شود.

جهرمی افزود: کسی موافق بستن فضای مجازی نیست چون این امر عاقلانه نیست. تهدیداتش بسیار بزرگ است و ضعف ما را نشان می‌دهد. هجوم تهدیداتش آنقدر زیاد است که ضعف ما را نمایان می‌کند اما این به خاطر نبود همدلی و همکاری است. با متهم کردن همدیگر آیا می‌توانیم در برابر دشمنان و تهدیدات بایستیم؟ چهار سال چوب خوردیم، کار کردیم و دم نزدیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و اطلاعات کشور در رابطه با فضاهای مستهجن در شبکه‌های اینترنتی عنوان کرد: یک محتوای مستهجن هم برای ما زیاد است اما آیا برای کنترل باید آن را بست؟ در فضای مجازی بی‌غیرت نیستیم. پیگیر حقوق و مطالبات مردم هستیم. اگر شبکه‌های مجازی را ببندیم مردم را در مقابل خود قرار می‌دهیم. آیا این امنیت ایجاد می‌کند؟

او افزود: از دیدگاه آ‌ماری در کشورهای در حال توسعه ۱.۸۴ درصد اشتغال از فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست می‌آید. در کشور درسال ۹۱ در حوزه ارتباطات ۴۵ هزار شغل داشتیم که در سال ۹۴ به ۵۰ هزار شغل و به این میزان در سال ۹۵، صدهزار شغل اضافه شد. اینها مدیون توسعه شبکه ملی اطلاعات است که اثراتش را در زندگی مردم می‌توان دید که نمونه بارز آن این است که دیگر از صف‌های طولانی برای ثبت اطلاعات کنکور و کارهای بانکی خبری نیست.

جهرمی تصریح کرد: برای ما خوب نیست که مدیر یک پیام‌رسان خارجی برای کشور تعیین تکلیف کند اما راه آن چیست. پیام‌رسان خارجی هیچ مانعی از لحاظ مالیات، تعیین حد و مرز و سانسور ندارد اما پیام رسان داخلی با این موارد مواجه است. بسیاری از جوانان ما در شبکه‌های جهانی مانند ماکروسافت و گوگل مشغول به کار هستند. اگر مشکلات جلوی پای جوانان را برداریم می‌توانیم اشتغال را در این عرصه در کشور توسعه دهیم. از ۹۰۰ هزار شغل در کشور صدهزار شغل به فناوری اطلاعات مربوط است که رئیس جمهور از ما خواسته‌اند و انتظار دارند که به ۳۰۰ هزار شغل برسیم.

او افزود: فضای کسب و کار اگر برای جوانان ما فراهم شود به کشور بازمی‌گردند و در شبکه‌های داخلی انجام وظیفه می‌کنند. شاخص‌های بخش مخابراتی در زیرساختمان انجام شده اما در بخش فناوری هنوز پیشرفت خوبی نداشته‌ایم.

آذر جهرمی خاطرنشان کرد:‌ برابر با سند برنامه ششم هر سه ماه یک بار به مجلس گزارش می‌دهد. در ۲۷ هزار روستا اینترنت نصب شده اما همه می‌دانیم که قابل استفاده نیست و علت آن گرانی مودم است. ما تعهد کردیم برای حل مشکل اینترنت و تلفن روستاها با دراختیار قرار دادن ارتباط طی ۴ سال آینده ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تحت پوشش قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات افزود: توسعه نظام صیانت اجتماعی با همکاری همه مجموعه ها و دانشگاهی ها  و استفاده از تجارب اساتید دانشگاه ممکن است باید از ظرفیت زنان و بانوان نیز استفاده کنیم. همانطور که تاکنون این کار را می کردیم.

او تاکید کرد: فعالیت ما در زمینه آزادسازی و کاهش تصدی گری است و برای فرصت سازی تعامل را با شرکت های بین المللی در نظر می گیریم و در این راه با توجه به فرمایشات رهبری کار می کنیم باید برای شرکت های خود مان در خارج از کشور بازار پیدا کنیم .

وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: اگر امروز آذری جهرمی به عنوان یک جوان شهرستانی برای سمت وزیری معرفی شده است ماحصل انقلاب است اگر قبل از انقلاب بود هرگز این فرصت ایجاد نمی شد زیرا در آن زمان یک حلقه بسته نورچشمی کارها را انجام می دادند .

او تاکید کرد: حالا که نظام مسیر را فراهم کرده و اگر نمایندگان به من اعتماد کنند متعهد می شوم که همه وجودم را وقف کار کنم. اگر امروز توان اجرایی نداشتم به این عرصه ورود پیدا نمی کردم. همه ما این اعتقاد را داریم که سیاست ما بستن فضای مجازی نیست نگاه ما فرصت محور و حفظ فرهنگ ایران اسلامی است و هیچگاه دچاروادادگی نمی شود.

جهرمی ادامه داد: باید از ظرفیت مجلس که عصاره فضایل ملت است استفاده کنیم. در همیجا پیمان می بندم که حافظ حریم خصوصی مردم باشم .


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری