کد خبر: ۱۸۱۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
حل مسائل کشور در گرو همدلی سه قوه/ حراست از حقوق همه مردم را وظیفه خود می دانم/ شایعه در میان گذاشتن لیست وزرا با رهبری، درست نیست/ مردم انتظار دارند درد را درمان کنیم و نه کتمان بیماری/ برای انتخاب اعضای کابینه تحت فشار هیچ جناحی نبودم/ نمی‌توان فضای مجازی را بست و قفل زد/ آزادی، آرامش، امنیت و پیشرفت برنامه‌های اساسی در 4 سال آینده است.
رئیس جمهور با تشکر از رئیس و هیات رئیسه مجلس گفت: مراسم تحلیف نمادی از همدلی میان همه ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین المللی ایران بود.

به گزارش اعتدال، حسن روحانی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 24 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح برنامه دولت دوازدهم و وزرای پیشنهادی این دولت گفت: از خداوند متعال شاکرم که بار دیگر پاداش 4 سال تلاش صادقانه به مردم را از طریق رأی ملت، توفیق مجددی برای خدمت به آرمان های اسلام و انقلاب اسلامی و عظمت ایران قرار داد.

رئیس جمهور با درود و سلام به ساحت ولی الله اعظم امام زمان (عج) که با عنایات خاصه خود این ملت مومن را در طلب حمایت خود قرار داد، تصریح کرد: از مردم غیور و بیدار ایران سپاسگزارم که با حضور آگاهانه و پرشور خود در انتخابات اردیبهشت 96  از سویی امنیت ملی را تضمین کردند و از سوی دیگر در اعتبار صندوق رأی به عنوان شاخص وحدت و راهنمای حرکت مدیریت کشور پای فشردند.

مراسم تحلیف نمادی از همدلی میان همه ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین المللی ایران بود

وی ضمن تشکر از رهبری فهیم و شجاع که همواره با رهنمودهای خود از استقلال کشور و آزادی مردم حراست کردند و از دولت جمهوری اسلامی که در مسیر خدمت به مردم حمایت کرده اند، گفت: لازم می دانم بابت مهمان نوازی مجلس شورای اسلامی درمراسم روز تحلیف از رئیس محترم مجلس، هیات رئیسه و تمامی نمایندگان محترم تشکر کنم. مراسم تحلیف نمادی از همدلی میان همه ارکان نظام و نمودی از جایگاه بین المللی ایران بود.

روحانی با اشاره به برگزاری انتخابات 96 که با حضور پرشکوه و باشکوه مردم انجام گرفت، تصریح کرد: علاوه بر تجلی تثبیت اصل مردم سالاری دینی در جامعه جوان ایران 39 سال پس از پایه گذاری نظام جمهوری اسلامی ایران فرصتی را فراهم کرد که مردم در میان دیدگاه ها و رویکرد ها آگاهانه به داوری بنشیند و به گفتمان، اهداف و برنامه های رئیس جمهور منتخب خویش رأی دهند.

 حراست از حقوق همه مردم را وظیفه خود می دانم

وی ادامه داد: اینک که ملت ایران که با اکثریت قاطع بار دیگر مسیر اعتدال را برگزیده و به برنامه رئیس جمهور منتخب رأی داده است خود را متعهد به اجرای برنامه ها می دانم. همچنین حراست از حقوق همه مردم چه آن هایی که به من رأی داده اند و چه آن هایی که افراد دیگر را برگزیدند وظیفه خود می دانم و برای تامین آزادی، آرامش، امنیت و پیشرفت که اهداف اساسی برنامه 4 ساله دولت است از همه نخبگان و صاحب نظران و مدیران و همه اقشار مردم در کشور مدد می جویم.

روحانی افزود: در این میان نقش و شان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نقشی ویژه و تعیین کننده است. رئیس جمهور و نمایدگان مجلس وظیفه ای مشترک برای تحقق خاص مردم دارند. این وظیفه مشترک هم در تعیین وزرا که مسئولین اجرایی کشور هستند تجلی می یابد و هم در ایجاد فضای حقوقی و قانونی اقدام و عمل که باید زمینه ساز رشد و شکوفایی کشور شود خواهد بود.

مسائل کشور تنها با همدلی سه قوه و دیگر نهادهای کشور حل خواهد شد

رئیس جمهور یادآور شد: از این رو کاری که امروز آغاز می کنیم شروع یک همکاری 4 ساله خواهد بود. وزیرانی که با معرفی رئیس جمهور به رأی اعتماد نمایندگان مجلس بار مسئولیت اداره کشور را بر دوش می‌گیرند باید اطمینان داشته باشند که در طول مسیر خدمت از حمایت و همکاری مجلس محترم برخوردار خواهند بود و همچنان که رهبری محترم انقلاب بارها تاکید فرموده اند مسائل کشور تنها با همدلی سه قوه و دیگر نهادهای کشور حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز به لطف خداوند و همت مردم برخی از چالش های سال 92 را پشت سر گذاشته ایم و امیدوارتر و تواناتر از گذشته آماده تدبیر و عبور از چالش های بزرگ پیش رو هستیم، گفت: امروز دیگر کسی نمی تواند از انزوای ایران و ائتلاف جهانی علیه ایران سخن بگوید، امروز دیگر کسی از آشفتگی در اقتصاد ایران و تورم 40 درصدی و کاهش تولید ملی و توقف اشتغال زایی سخن نمی گوید. امروز دولت به یمن اعتماد روز افزون مردم که در رأی سیاسی و عمل اقتصادی آن ها تجلی یافته می توانند این سرمایه اجتماعی را به پشتوانه حرکت اقتصادی و شکوفایی فرهنگی تبدیل نمایند.

روحانی تصریح کرد: گرچه هنوز راه درازی در پیش است هنوز تا رسیدن به زندگی شایسته برای مردم سربلند و دستیابی به جایگاه بایسته در خانواده جهانی نیاز به گام های بلندتر و یارانی همراه تر داریم. دولت تدبیر و امید عزم آن دارد که در فرصت 4 ساله دوم بیش از پیش به اصلاح ساختارها بپردازد و در این کار به کمک صمیمانه و صبورانه مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیازمند است.

رئیس جمهور یادآور شد: دولت دوازدهم برای هماهنگی هرچه بیشتر سیاست ها و مدیریت های اقتصادی به فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری و اقدام و نظارت سامان خواهد داد و با چابک سازی و شفافیت دستگاه دولتی زمینه رقابت و همکاری مردم را فراهم خواهد ساخت.

روحانی با اشاره به چند اصل از اصول مورد نظر دولت دوازدهم گفت: هفته گذشته برنامه ای تحت خط مشی دولت دوازدهم و به همراه معرفی وزرا و برنامه هایشان به مجلس تقدیم نمودم. آنچه در برنامه دولت دوازدهم تقدیم شده برگرفته از همان برنامه ارائه شده در ایام انتخابات به پیشگاه ملت است که مورد تائید مردم قرار گرفت لذا لازم می دانم در حضور نمایندگان ملت به برخی از این اصول برنامه دولت دوازدهم اشاره کنم.

رئیس جمهور در توضیح نخستین اصل از این برنامه گفت: دولت دوازدهم بر مبنای باور به اسلام، حکمت و رحمت و سیاست گذاری و عمل به مشی اعتدالی تشکیل می شود، تصمیم بر مبنای خرد جمعی بنیان نظام تصمیم گیری ما خواهد بود و بر همین اساس جلب مشارکت جامعه در مراحل مختلف تصمیم سازی و تصمیم گیری از اصول عمل دولت است.

 دولت دوازدهم بر مبنای واقع بینی و لحاظ کاستی ها عمل خواهد کرد

وی با اشاره به دومین اصل افزود: دولت دوازدهم بر مبنای واقع بینی و لحاظ کاستی ها، ظرفیت ها و توانمندی ها و نقاط ضعف عمل خواهد کرد لذا دولت شجاعانه ولی با دور اندیشی و درایت تصمیم خواهد گرفت. دوراندیشی در هر تصمیمی از محیط زیست در عرصه اجتماعی تا سیاست خارجی شرط عقل است واقع بینی و تدبیر هدفمند، تصمیم گرفتن بر مبنای دانش و تجربه بشری و درس گرفتن از اشتباهات گذشته، بنیان عمل دولت خواهدبود.

 تحقق حقوق شهروندی سرلوحه عمل دولت در عرصه سیاست داخلی خواهد بود

روحانی چهارمین اصل را اینگونه تصریح کرد و گفت: در دولت یازدهم منشور حقوق شهروندی را به عنوان راهی برای اهتمام بیشتر به حقوق شهروندان تقدیم نمودیم و دولت دوازدهم بر رعایت کامل آن پای خواهد فشرد. دولت بر مدار استیفای حقوق ملت در قانون اساسی حرکت خواهد کرد و تحقق حقوق شهروندی سرلوحه عمل دولت در عرصه سیاست داخلی خواهد بود.

رئیس جمهور نخستین اصل را همه هدف اقدامات دولت معطوف به تامین منافع ملی همه ایرانیان دانست و گفت: ارتقاء کیفیت زندگی آنان از جمله این اهداف است لذا دولت دوازدهم خواستار آزادی و امنیت مردم ایران برای تحقق آرامش و پیشرفت کشور است.

مقابله ریشه‌ای و جهادی برای تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی

روحانی ادامه داد: دولت دوازدهم مقابله ریشه ای و جهاد را لازمه قطعی تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی می داند و همه دستگاه ها مکلف هستند برنامه مشخص برای مقابله با فساد را در دستور کار داشته باشند که این مورد نیازمند شفاف سازی و ارتقای رویه های سلامت اداری در همه ارکان نظام و همکاری قوای مقننه و قضاییه است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به چند نکته در زمینه برنامه اقتصادی دولت، گفت: کشور ما امروز با مشکلاتی در حوزه هایی نظیر نظام بانکی، بودجه دولت، صندوق های بازنشستگی، آب و محیط زیست مواجه است که عدم توجه به این مسائل می تواند دستاوردهای نظام در حوزه های گوناگون با آسیب مواجه کند.

 لزوم تغییر در شیوه اقتصاد کشور برای حل مشکلات و عدم اتکا به درآمدهای نفتی

وی ادامه داد: اولین ویژگی مشترک مشکلات ذکر شده به رقم تنوع زیاد آنها این است که همگی به تدریج شکل گرفته و به عبارت دیگر وقوع همه آنها قبال پیش بینی بوده و دوم اینکه آنها نه از خارج از تصمیم گیری ها و بلکه از دل آنها بیرون آمده و انباشت مشکلات ذکر شده ما را به این جمع بندی رسانده که تغییر در شیوه اقتصاد کشور یک الزام است.

روحانی همچنین با تأکید بر اینکه برای انتخاب مسیر درست اصلاحات اقتصادی ضروری است به چرایی پایداری مشکلات اقتصادی توجه ویژه کنیم، عنوان کرد: اولین نکته آن است که علیرغم تمام اقدامات خوب دولت های پیشین، رفع مشکلات ساختاری از سوی دولت ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است و شکاف بزرگ میان سطح رفاه مورد انتظار مردم و مشکلات بزرگ ساختاری را همواره درآمدهای ناپایدار نفت پر کرده است.

 درآمدهای بالاتر از 100 میلیارد دلار سال‌های نیمه دوم دهه 80 تا چند سال دیگر نیز در دسترس نخواهد بود

رئیس قوه مجریه کشورمان بر همین اساس تصریح کرد: این موضوع باعث شده نتوانیم ضعف های بعضا بزرگ سیاستگذاری خود را مشاهده کرده و از آنها به خوبی درس بگیریم و با این واقعیت مواجهیم که درآمدهای بالاتر از 100 میلیارد دلار سال های نیمه دوم دهه 80 تا چند سال دیگر نیز در دسترس نخواهد بود لذا باید فضای جامعه را متناسب با درآمدهای کمتر از 50 میلیارد دلاری نفت بازتنظیم کنیم.

وی افزود: نمی توانیم سرنوشت مردم را در حوزه های مهمی مثل امنیت، آموزش، بهداشت و تأمین اجتماعی که باید بیش از هرچیز دیگر از ثبات و بهبود مستمر برخوردار باشند به بازار پر تلاطم نفت و نواسانات آن گره بزنیم چرا که هیچ کشوری نتوانسته با مصرف جایگزین های طبیعی رفاه پایدار ارمغان آورد.

 درآمدهای نفتی به میزانی نیست که مسکن مشکلات باشد

روحانی نکته مشترک در مشکلات را این موضوع دانست که دارایی های دولت به جای حفظ کردن مصرف شده و بخش بزرگی از آن در مرز هشدار قرار گرفته و گفت: دولت دوازدهم به دو دلیل چاره ای جز این ندارد که تغییرات بنیادین در شیوه اداره منابع کشور به عنوان مهم ترین اولویت در دستور کار قرار دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: دارایی های طبیعی کشور امکان اداره مسرفانه به شیوه گذشته را نمی دهد و منبع شفابخش همیشگی یعنی درآمدهای نفتی حداقل تا چند سال پیش رو به میزانی نخواهد بود که بتواند نقش مسکن قبلی خود را به خوبی ایفا کند.

وی اضافه کرد: اجرای موفق اصلاحات اقتصادی منوط به حمایت و پشتیبانی مردم بوده و گاهی ابعاد مسائل اقتصادی و بیم دولت از واکنش های اجتماعی باعث می شود تا دولت ها در انجام اصلاحات اقتصادی تعلل کرده و با به تعویق انداختن اصلاحات هزینه های بیشتری را به نسل های آینده تحمیل کند با این حال تجربه نظام نشان داده که مردم اگر بدانند و ببینند که دولت منتخب آنها صادقانه برای اصلاح امور و بهبود زندگی خود آنها در پی انجام اصلاحات اقتصادی است، علیرغم سختی ها در کنار دولت خواهند بود.

ملت ایران مصالح بلندمدت را به رفاه ناپایدار ترجیح می‌دهد

روحانی در ادامه با یادآوری این مطلب که مردم مصالح بلندمدت خود و فرزندانشان را به رفاه ناپایدار ترجیح می دهند، اظهار داشت: مردم این موضوع را در انتخابات نشان داده و می دانند حرکت به سمت پیشرفت و صعود در مسیری دشوار و همراه با سختی ها بوده که اگر اقتصاد کشور دچار بیماری است مردم انتظار دارند درمان درد کنیم نه کتمان بیماری.

رئیس جمهوری کشورمان در ادامه با بیان اینکه مردم از ما شفافیت و صراحت بیشتری می خواهند لذا دو گزینه پیش رو داریم، افزود: یکی اینکه از سر اختیار و با تدبر و تأمل اصلاحات اقتصادی را اجرا کنیم یا با تشدید مشکلات و پس از پرداخت هزینه های فراوان به صورت منفعلانه به مهار دشواری ها و بحران ها تن دهیم.

دستیابی به اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا از اهداف دولت دوازدهم

وی تصریح کرد: دولت یازدهم در راستای گزینه نخست، با سخت کوشی و تلاش فراوان و با دستیابی به ثبات و آرامش اقتصادی و گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی با جهان توانسته است زمینه را برای پرداختن به مسائل اساسی و اصلاح ساختاری اقتصاد ایران فراهم کند.

روحانی با اشاره به برنامه اقتصادی دولت دوازدهم بیان داشت: تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی یعنی دستیابی به اقتصاد درون زا و برون گرا بوده و سیاست های دولت در جهت ارتقای این دو حوزه در برنامه دولت دوازدهم به خوبی تشریح شده است اما دستیابی به اقتصادی درون زا و برون گرا نیازمند غلبه بر چالش های مهمی است که در شرایط کنونی کشور با آن مواجه است.

عدم تعادل بودجه مهم‌ترین چالش دولت دوازدهم

رئیس قوه مجریه یکی از مهم ترین چالش ها را عدم تعادل در بودجه دولت دانست و افزود: طی دهه های گذشته اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی باعث عدم تعادل در بودجه شده که داستان تکراری در اقتصاد ما آن است که هرگاه قیمت نفت افزایش یافت مخارج دولت هم افزایش یافت اما وقتی قیمت نفت با کاهش مواجه شد، دولت نتوانست مخارج خود را کاهش دهد و این باعث کسری بودجه و تورم در کشور شد.

وی ادامه داد: اینک پس از افت شدید قیمت نفت در سال 93 توجه به این مسأله اهمیت دارد چرا که عدم تعادل در بودجه دولت در کنار خدمات عمومی دولت در صورت استمرار باعث می شود کیفیت خدمات عمومی کاهش پیدا کند و بدهی دولت به دیگران افزایش یابد که برای رفع عدم تعادل باید به جای اتکا به درآمدهای نفت به منابع پایدار روی بیاوریم که در این حوزه اصلاحاتی در نظام مالیاتی انجام می دهیم.

تمرکز بر افزایش پوشش مالیاتی به‌جای افزایش نرخ مالیات

روحانی با تأکید بر اینکه به سمت نظام جامع مالیات بر درآمد حرکت خواهیم کرد، یادآور شد: از سوی دیگر تمرکز سیاست های مالیاتی به جای افزایش در نرخ مالیات بر افزایش پوشش مالیاتی قرار خواهد گرفت چنانچه کاهش در معافیت های مالیاتی می تواند علاوه بر ایجاد کارایی، عدالت در مالیات ستانی را نیز به همراه داشته باشد که دولت نیازمند آن است از رشد هزینه های خود بکاهد،

وی افزود: بر همین اساس نظام خدمات عمومی در حوزه های درمان و آموزش تغییر می کند و بخشی از خدمات دولتی توسط بخش خصوصی و به عنوان خرید خدمت ارائه می شود که حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری مشروط به آن است که بتوانیم با اصلاح نظام قیمت گذاری انگیزه های اقتصادی لازم را ایجاد کنیم که نیازمند حمایت و پشتیبانی مجلس است.

ضعف در نظارت بانکی و گسترش مؤسسات مالی غیرمجاز از اهم مشکلات نظام بانکی کشور است

روحانی ادامه داد: به علاوه اجرای بخشی از طرح های عمرانی نیز با مشارکت بخش خصوصی و از طریق اهرم سازی منابع عمومی صورت می گیرد که در برنامه ششم و قانون بودجه به آن اشاره شده است البته مردم عزیز انتظار دارند در گام اول دولت و بلکه کل حاکمیت بر خود سخت بگیرند و از هزینه های زاید مجموعه سازمان های بخش عمومی بکاهند.

رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه انجام اصلاحات محدود به بودجه دولت نشده بلکه ترازنامه بانک های کشور نیز نیازمند اصلاحات است، عنوان کرد: ضعف در نظارت بانکی و گسترش مؤسسات مالی غیرمجاز و سیاستگذرای نادرست پولی و تأمین مالی دولت از طریق بانک ها و رونق کاذب مسکن و بنگاه داری بی ضابطه توسط شبکه بانکی در دهه های گذشته باعث شده امروز نظام بانکی کشور با مشکلات عدیده ای مواجه شود.

بار تأمین مالی کسری دولت و شهرداری‌ها نباید به عهده بانک‌ها باشد

به گزارش خانه ملت، وی همچنین تصریح کرد: تجمیع این مشکلات در طول سال ها امروز خود را به صورت نرخ های سود بالا و کاهش توان تسهیلات دهی بانک ها نشان داده است که نگاه دولت به نظام بانکی به عنوان محل تأمین منابع برای اجرای طرح های دولت و حاکمیت باید تغییر کند که برنامه دولت تراز بودجه خود است و علاوه بر آن سیاست گذاری در مجلس شورای اسلامی و سایر نهادها نیز باید به گونه ای باشد که بار تأمین مالی کسری دولت و شهرداری ها به عهده بانک ها نباشد.

تجدید ساختار بانک ها اجرا می شود

رئیس جمهور ادامه داد: در دولت دوازدهم برنامه نظام بانکی با جدیت هر چه تمام تر ادامه خواهد یافت، دولت و بانک مرکزی به دنبال آن هستند تا از طریق نظام رتبه بندی برای بانک ها و موسسات مالی در کشور برنامه تجدید ساختار بانک ها را به اجرا در بیاروند، در این ارتباط  برنامه افزایش سرمایه بانک ها به منظور رسیدن به استانداردهای جهان عملیاتی خواهد شد.

روحانی تاکید کرد: همچنین از آنجا که بخش مهمی از ایجاد اشتغال در بنگاه های کوچک صورت می گیرد و با توجه به اولویت موضوع اشتغال در افق میان مدت، بر اساس سیاست های دولت دوازدهم تامین  مالی بنگاه های بزرگ از نظام بانکی به بازار سرمایه منتقل خواهد شد. تا نظام بانکی بتواند خدمات گسترده تری برای تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط فراهم کند.

رئیس قوه مجریه گفت: اصلاحات اساسی در بودجه دولت، صندوق بازنشستگی، نظام بانکی، فضای کسب و کار و نظام بنگاه داری از جمله محورهای اصلی برنامه اصلاحات ساختاری دولت است و انتظار می رود با انجام آن کشور در مسیر پیشرفت پایدار قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در زمینه مسئله فقر و توزیع درآمد، هرچند مجموعه مواردی که اکنون توضیح دادم می تواند زمینه ساز تغییر چهره فقر و توزیع درآمد در کشور شود اما علاوه بر این اقدامات ما برای دستیابی به اهداف عدالت اجتماعی نیازمند تغییر در شیوه حمایت های اجتماعی خود هستیم.

 سال 1399 فقر مطلق ریشه کن می شود

روحانی با تاکید براینکه دولت دوازدهم حمایت های اجتماعی را از یک پوشش گسترده و بدون هدف گیری دقیق که به اتلاف منابع دولت منجر می شود به تمرکز بر پوشش گروه های نیازمند تغییر خواهد داد عنوان کرد: از سوی دیگر حمایت های اجتماعی نا مشروط را به حمایت های مشروط و زمان دارد اصلاح می کند.

وی همچنین گفت: انتظار می رود با انجام این اقدامات که در برنامه به طور مفصل تشریح شده است، وضعیت معشیت حدود 10 میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر تا سال 1399 بهبود 5 برابری داشته باشد و امیدخدا فقر مطلق ریشه کن شود. در زمینه اشتغال نیز به دلیل شرایط ویژه بازار کار دولت دوازدهم علاوه بر تلاش در جهت افزایش رشد اقتصادی که مهمترین مسیر ایجاد شغل پایدار و درآمدزا است، سیاست های فعال بازار کار را به اجرا در خواهد آورد.

معافیت سهم بیمه کارفرما برای شغل اولی ها اجرا می شود

رئیس جمهور ادامه داد: اولویت گذاری نسبت به استان های محروم و استان های با نرخ بیکاری بالاتر از متوسط طرح کار ورزی را به اجرا می گذارد، کاهش هزینه های آموزشی نیروی کار انگیزه بنگاه ها را برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی را افزایش دهد، همچنین به منظور کاهش هزینه های بنگاه های اقتصادی در به کار گیری نیروی کار جوان تمام معافیت بیمه ای سهم کارفرما را شغل اولی ها اجرا خواهیم کرد.

دولت سایر قوا را به رعایت حقوق شهروندی دعوت می کند

روحانی در زمینه سیاست داخلی، اظهار داشت: در سیاست داخلی ایران جامعه ای گسترده دارای تنوع زبانی، قومی، دینی، مذهبی و اجتماعی است، احترام نهادن به این تنوع ها از اولویت دولت است. وزرای دولت دوازدهم و همه مدیران ارشد باید انتصاب شایسته زنان و جوانان در سمت های مدیریتی مختلف را مدنظر داشته باشد، استفاده از زنان و جوانان در سمت های معاونت و مدیریت کلی وزارتخانه های زمینه ساز درخشش بیشتر آنان در آینده خواهد بود.

وی ادامه داد: دولت یازدهم بر توسعه فعالیت حزبی و تشکل مردم نهاد کشور تاکید داشته و حق شهروندان در انجام فعالیت سیاسی و اجتماعی به رسمیت شناخته و از گسترش فعالیت آنها در چارچوب قانون حمایت خواهد کرد،  دولت با تدوین منشور حقوق شهروندی گام مهمی به سوی نهادینه کردن رعایت حقوق شهروندی برداشته و اجرای حقوق شهروندی را از دستگاه های تحت نظر قوه مجریه آغاز کرده و در این راستا در دولت دوازدهم برنامه های جدی تری مدنظر خواهد بود، همچنان سایر قوا را به رعایت حقوق شهروندی دعوت می کند.

 برجام فصل تازه ای از تعامل با جهان را گشود

رئیس جمهور با اشاره به سیاست خارجی تاکید کرد: سیاست خارجی دولت دوازدهم تعامل گسترده با جهان و حفظ عزت و کرامت ایرانی ها است، در این مسیر پرونده هسته ای ایران به عنوان یکی از پیچیده ترین مسائل کشور با مذاکرات کارشناسانه و عزتمندانه و با اجماع ملی و حمایت های رهبری به سرانجام رسید و فصل تازه ای از تعامل و همکاریها با جهان گشوده شد.

روحانی گفت: قطعنامه های تهدیدکننده امنیت ملی و تحریم های ظالمانه هسته ای شورای امنیت که تحت فصل هفت منشور ملل متحد علیه ایران وضع شده بود یکجا لغو شد، سپس مناسبات اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران با جهان شتاب تازه ای گرفت و در حوزه های انرژی، فنآوری و تجارت گام های بلندی برداشته شد.

وی تاکید کرد: آنها که با فشارهای سیاسی و قطعنامه های تحریمی در انتظار بی ثباتی و نا امنی درایران بوده اند ناکام مانده اند، فصل نوینی در سیاست خارجی ایران آغاز شد، ایران برجام را نه تهدید علیه کشورها و تسلیم در برابر قدرت ها بلکه توافقی برد-برد و متوازن می داند که مسیر همکاری و اعتمادسازی در جهان گشوده است.

رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: علت بهانه جویی و عهد شکنی دولت جدید آمریکا، توفیق ایران در انجام تعهدات و احقاق حقوق خود و شکست آمریکا در زیاده خواهی ها است، ایران به تعهد خود پایبند است و هر تخلفی را از جانب دیگران را به جد پیگیری خواهد و به تناسب پاسخ خواهد داد.

روحانی خطاب به آمریکا گفت: آنها که تلاش می‌کنند مجدد با زبان تحریم و تهدید بازگردند، زندانی اوهام گذشته خود هستند و با دشمن تراشی و هراس افکنی تنها خود را از مزایای صلح محروم می کنند.

 ترامپ توافقات بین المللی را نادیده می گیرد

وی افزود: کسانی که در ماه های اخیر از پاره کردن برجام سخن می گفتند، اخیرا به توصیه برخی مشاورین خود چنین اقدامی را باعث انزوای آمریکا در صحنه جهانی می دانند ایران را به نقض روح برجام متهم می کنند، این در حالی است که هفت گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اجرای کامل برجام توسط ایران را تاکید کرده است.

روحانی تصریح کرد: جهانیان در ماه های اخیر به وضوح دیده اند که ایالات متحده آمریکا به ویژه در دروان ریاست جمهوری ترامپ است که توافقات بین المللی را نادیده می گیرد و علاوه بر عهدی مکرر و مستمر از توافق پاریس تا کوبا، زیر پا گذاشته است.

رئیس جمهور افزود: در مقابل جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ پر افتخار خود به تمام تعهدات بین المللی پایبند بوده و خواهد بود ولی با پشتوانه استقامت مردم بزرگ ایران در برابر بدعهدی با اعتماد به نفس و هوشمندی از حقوق ملت ایران پاسداری می کند.


برجام الگوی توفیق صلح و دیپلماسی بر جنگ و یکجانبه گرایی است

وی با بیان اینکه دولتمردان جدید امریکا باید بدانند که تجربه شکست خورده تحریم و تهدید دولت های گذشته را در نهایت به پای میز مذاکره کشاند، گفت: اگر مایل باشند به آن تجربه ها برگردند حتما ایران در مدت زمانی کوتاه، نه در مقیاس هفته و ماه، بلکه در مقیاس ساعت و روز به شرایطی بسیار پیشرفته تر زمان شروع مذاکرات باز خواهد کشت، برجام الگو توفیق صلح و دیپلماسی بر جنگ و یکجانبه گرایی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: منطقه پر تنش غرب آسیا به دلیل مداخلات خارجی و گسترش افراطی گری و خشونت در وضعیت بسیار خطرناکی به سر می رود، اما ایران خواستار منطقه امن، قدرتمند و باثبات و پیشرفته است و همکاری منطقه ای در حوزه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی را تنها راه دستیابی به اهداف مشترک و مقابله با نابسامانی درونی و تحمیلی بر منطقه می داند، بی ثباتی در منطقه دو نتیجه بیشتر نخواهد داشت، گسترش افراطی گری و تشدید وابستگی، خشونت گروههای تکفیری و تلاش برای کسب امنیت از طریق قدرت های خارجی را به عنوان چالش اصلی امنیت منطقه می دانم و با حسن نیت به دنبال ثبات و صلح در منطقه هستم.

روحانی افزود: مشکلات منطقه راه حل منطقه ای دارد و ایران به عنوان لنگرگاه ثبات دست دوستی خود را به سوی کشورهای همسایه دراز می کند و خواستار ایجاد صلح و آرامش است، بر همین اساس اولویت بنیادین سیاست خارجی در دولت دوازدهم گسترش همکاری های دو جانبه و چندجانبه منطقه ای است.


تلاش برای تقویت دیپلماسی اقتصادی در جهت پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی

وی با بیان اینکه اولویت اصلی دیگر سیاست خارجی تقویت دیپلماسی اقتصادی در جهت پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی است، گفت: دولت با هدف دستیابی به حضور موثر ایران در زنجیره ارزش جهانی، تسهیل جذب سرمایه، فنآوری و غیره زمینه سازی برای حضور موثر و هدفمندی بخش خصوصی در بازارهای منطقه ای و جهانی و شناسایی فرصت در سطح برنامه های خود قرار داده است.


زدودن نگاه امنیتی از فرهنگ و بسط آزادی‌های قانونی اولویت سیاست فرهنگی دولت دوازدهم است

رئیس جمهور اظهار داشت: در زمینه سیاست فرهنگی اولویت ما اخلاقی زیستن و زدودن نگاه امنیتی به فرهنگ و بسط آزادی‌های قانونی است، مخصوصا دوری کردن از برخوردهای سلیقه‌ای که امروز معضل اصلی ما در بخش اجتماع و فرهنگ است.

وی افزود: موضوع بعد کیفیت گرایی در مدارس و دانشگاه است که به عنوان مهمترین اقدامات فرهنگی دولت خواهد بود و همچنین کارآمد کردن دانشجویان و دانش آموزان برای اینکه بتوانند در جامعه ما شغل و فعالیت را بر عهده گیرند.

روحانی با بیان اینکه در زمینه محیط زیست برنامه های اصلی ما اصلاح مدیریت منابع آب است که یکی از عوامل مشکلات محیط زیستی است، بیان کرد: مقابله با فرسایش خاک به ویژه در مسئله احیای جنگل‌ها و مراتع، مقابله با آلودگی هوا مخصوصا در کلانشهرها و به ویژه مقابله با ریزگردها که در این زمینه با معاونت جدید سازمان محیط زیست به طور مفصل صحبت کردم که اولویت‌های ما در این 4 سال چه خواهد بود و چه اقداماتی را باید انجام دهیم، حفظ جنگل ها و مراتع، مدیریت پسماندها و مدیریت فاضلاب نیز از جمله اقدامات دیگری است که باید انجام شود.

رئیس قوه مجریه گفت: در مسائل و اولویت‌های اجتماعی اولین مسئله ما بهداشت و درمان است، طرح تحول سلامت نشان دهنده این مسئله است که دولت یازدهم به این مقوله اهمیت فراوانی قائل بود و دولت دوازدهم نیز این مسئله را در اولویت کاری خود خواهد داشت.

 

نظام سلامت کشور نیازمند اصلاحات ساختاری است/اصول این اصلاحات در برنامه و خط مشی دولت دوازدهم تشریح شده

روحانی بیان کرد: نظام سلامت کشور نیازمند اصلاحات ساختاری است که اصول این اصلاحات در برنامه و خط مشی دولت دوازدهم تشریح شده و نیاز داریم به این اصلاحات تا بتوانیم متکی باشیم بر منابع پایدار و همچنین مثل همه بخش‌های دولتی ما نیازمند اتکاء مردم و کاهش تصدی گری هستیم.

وی ادامه داد: مسئله بعد بهبود سطح پوشش و کیفیت ارائه خدمات  بیمه‌ها نیز جزو اولویت ها است، موضوع بعد که بسیار مهم است و در برنامه هم آمده مسئله آسیب‌های اجتماعی است که دولت به جد این مسئله را دنبال می‌کند و بسیار خوشحالم که در سال‌های اخیر آسیب های اجتماعی مقداری کاهش پیدا کرده است و این راه را ادامه می دهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: برای تشکیل کابینه دولت دوازدهم با توجه به رویکردها و برنامه‌های مطرح شده پس از مشورت‌های فراوان و ارزیابی عملکردها و در نظر داشتن ملاک‌های کارآمدی، و هماهنگی در مسیر اعتدال، 17 نفر از مدیران ارشد کشور را با توجه به جمیع جهات و محدودیت‌های موجود انتخاب و برای تصدی مسئولیت وزارت خانه های مختلف معرفی کردم.

روحانی ادامه داد: من به همه آنها اعتماد دارم و مطمئن هستم توانمندی های خود را برای توسعه کشور، خدمت به مردم و آرمان های نظام جمهوری اسلامی و تأمین منافع ملی به کار خواهند گرفت.

 

در معرفی 17 وزیر تحت فشار هیچ جناح، حزب و تشکلی نبودم

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در اینجا خدمت نمایندگان نکته ای که بسیار در فضای حقیقی و مجازی شایع است را تشریح می کنم، گفت: رئیس جمهور در معرفی 17 وزیر تحت فشار هیچ جناح، حزب و تشکلی نبوده که کسی بگوید این وزیر یا آن وزیر را کسی انتخاب کرده است.

وی افزود: همه جناح ها، احزاب و گروه ها پیشنهاداتی به صورت کتبی و شفاهی داشتند اما هیچ فشاری بر رئیس جمهور در این زمینه نبوده، شایعاتی که نسبت به اینکه لیست وزرا با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شده شایعه درستی نبوده، من آنچه در دولت دوازدهم عمل کردم عینا در دولت یازدهم در 4 سال پیش هم عمل کردم.

رئیس جمهور اظهار داشت: رهبری معظم انقلاب به عنوان رهبر و به عنوان بزرگ ما و به عنوان کسی که من 50 سال با ایشان رفاقت دارم و ارادت می ورزم معمولا همه مسائل مهم را با ایشان مشورت می کنم و ایشان با تمام محبت آنچه که مصلحت کشور است تذکر می دهند، بنابراین معرفی وزرا کاملا در چارچوب قانون اساسی است.

وی ادامه اد: امروز رئیس جمهور 17 وزیر را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند و ان شاء الله در فرصت آینده یک وزیر باقی مانده که مربوط به علوم است و من دلم می خواست با همه 17 وزیر او را هم معرفی می کردم به دلایلی به تأخیر افتاد از جمله با یک فردی که ما با هم صحبت کرده بودیم و قرار بود این مسوولیت را به عهده بگیرد در ساعت آخری که لیست آماده تقدیم به مجلس بود اعلام انصراف کرد و در آن ساعت باقی مانده فرصت نبود با فرد جدیدی صحبت کنیم که به هرحال بعد از انتخاب وزرا برای این وزارتخانه من سرپرست نصب خواهم کرد  و در فرصت باقی مانده وزیر علوم را به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهم کرد.

روحانی گفت: نسبت به وزارت آموزش و پرورش، اولا از آقایان فانی و دانش آشتیانی که زحمات بسیار زیادی در دولت یازدهم در زمینه آموزش و پرورش کشیدند جدا سپاسگزاری و تشکر کنم و برای آنها در هر موقعیتی که هستند و هر مسئولیتی که بر عهده می گیرند آرزوی موفقیت کنم.

 

بطحایی با زیر و بم وزارت آموزش و پرورش به طور کامل آشنا است

وی افزود: برای وزراتخانه آموزش و پرورش آقای سید محمد بطحایی را در نظر گرفتم که ایشان سابقه بسیار طولانی درزمینه آموزش و پرورش دارند، در سمت های مختلف این وزارتخانه خدمت کردند، رشد سازمانی ایشان در همین وزارتخانه بوده، از رده مربی، دبیر تا همه مراحل در واقع به قول معروف به زیر و بم این وزارتخانه به طور کامل آشنا هستند، در سند تحول بنیادین ایشان زحمت زیادی کشیدند، نظام مدیریت مدرسه محور جزو تلاش‌های ایشان بود در سمت معاونت توسعه آموزش و پرورش هم خدمت می کردند و اخیرا هم رئیس مرکز نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه بودند.

رئیس جمهور گفت: واقعیت این است که مهمترین و بزرگترین وزارتخانه ما، وزارت آموزش و پرورش است، هر چه در اینجا کار، سرمایه‌گذاری و حمایت کنیم نتیجه بهتری برای جامعه، کشور و فرزندان ما خواهد داشت.

روحانی ادامه داد: من همان طور که انتظار دارم همه این 17 وزیر از شما نمایندگان محترم رأی بالا کسب کنند و ان شاء الله مورد اعتماد شما باشند، برای وزیر آموزش و پرورش سفارش جدی می‌کنم به دلیل اینکه دلم می خواهد وزیر آموزش و پرورش بسیار قوی و با حمایت شما در این کار بسیار سخت و پیچیده بار این مسئولیت را به دوش بگیرد.

رئیس جمهور با بیان برنامه هایی که برای وزارت آموزش و پرورش در نظر دارد، گفت: تقویت زیربناهای فکری برای زندگی اخلاقی و دین مداری و تقویت هویت ایرانی – اسلامی دانش آموزان جزو سفارشات اولیه من بوده، تقویت انسان‌های خلاق و سازگارتر با نیازمندی‌های جامعه، توانمندسازی دانش آموزان از لحاظ ذهنی و جسمی، ارتقای منزلت و جایگاه معلمان، وضعیت معیشت آنها، متناسب سازی نیروی انسانی آموزش و پرورش با نیازمندی های کشور به لحاظ کمی و کیف،  چابک سازی تشکیلات و کاهش تصدی گری و در یک کلمه من خدمت ایشان گفتم می خواهم خروجی آموزش و پرورش بعد از 12 سال با گذشته متفاوت باشد.

وی ضمن سپاس از همه معلمین و همه آنهایی که در این مدت خدمت کردند، گفت: ما برای جامعه پیچیده آینده نیازمند هستیم به دانش آموزانی که جامعه را بشناسند و بتوانند در آن فعالیت کنند، بتوانند از هویت و فرهنگ خود به خوبی دفاع کنند و به گونه ای نباشد که بعد از خدمت نظام وظیفه نیمی از علم آنها بپرد، بلکه همه علم  و دانش را باید به گونه ای یاد بگیرند که بتوانند در زندگی خودشان به کار ببرند؛ این جزو توصیه های موکد من بود که ان شاء الله انجام شود.

رئیس قوه مجریه با اشاره به وزارت ارتباطات و فناوری گفت: اولا از آقای محمود واعظی بسیار تشکر می کنم زحمات بسیار زیادی کشیدند، کار بزرگی را در زمینه دولت الکترونیک، کار عظیمی را در زمینه زیرساخت ها انجام دادند، در زمینه شبکه ملی اطلاعات اقدامات موثری انجام گرفته و خلاصه فضای کسب و کار و علم و دانش و ارتباطات مناسب را در کشورمان آماده کردند، یکی از افتخارات دولت یازدهم مسئله ارتباطات و فضای جدید و اشتغالی که در این زمینه به وجود آورده است و ان شاء الله شبکه ملی اطلاعات در این دولت به طور کامل فعال خواهد شد که فازهایی هم تاکنون انجام شده است.

روحانی با بیان اینکه در این وزارتخانه ما اولین بار جوانگرایی را تجربه می کنیم، گفت: یکی از آرزوهای من در دولت یازدهم که به همه وزرا توصیه کردم و کتبا به آنها در دولت دوازدهم ابلاغ خواهم کرد و لایحه ای را برای دولت دوازدهم نوشته ام، تمام وزرای دولت دوازدهم باید از جوانان و زنان استفاده کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از 40 سال که از انقلاب گذشته این یکی از وظایف مدیران سطح بالا است که از وزرا،معاونین، مدیر کل ها، استاندارها و فرمانداران جوان، نخبه با انگیزه و زنان استفاده کنند، گفت: چه فرقی می  کنند زنان ما با مردان ما؛ زنان دارای همان قابلیت ها،لیاقت‌ها همان مدیریت‌ها هستند، ما زمینه را برای رشد آن‌ها آماده و فراهم کردیم یک ایراد کوچک فرهنگی هم داریم که ان شاء الله خود  به خود حل خواهد شد.

 میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

دلم می خواست در دولت دوازدهم 3 زن را به عنوان وزیر معرفی کنم 

وی افزود: آن مشکلات قابل حل است، من خیلی دلم می خواست در دولت دوازدهم 3 زن را به عنوان وزیر معرفی کنم  و افرادش هم در نظر گرفته بود اما به هر حال از تقسیمش بگذریم ، که محقق نشد ، ان شاء الله در دوره‌ها و فرصت های بعد این مسئله جبران می شود و از زنان در سمت های معاون وزیر، مدیر کل ، دستیار ، مشاور عالی در سطح همه وزارتخانه ها مشغول به کار شوند.

جهرمی تسلط خوبی نسبت به فضای مجازی دارد

روحانی گفت: آقای جهرمی را برای اولین بار از افرادی انتخاب کردیم که پرورش یافته فضای بعد از انقلاب هستند، هم متولد بعد از انقلاب است، و هم در این فضا رشد پیدا کرده، من اشنایی ام با ایشان در شورای عالی فضای مجازی بود و من از تسلط او بر مسئله ارتباطات و فضای مجازی کاملا آگاه شدم، در جلسات متنوعی ایشان شرکت می کرد و فکر خوبی نسبت به فضای مجازی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بعضی ها نظرشان این است که اگر یک اتوبان بزرگ تهران شمال اگر روزی تصادف شد و کسی زیر ماشین رفت و خانواده اش شکایت کرد قاضی محترم می تواند آن اتوبان را برای همیشه ببندد، بیان کرد: ما می گوییم نمی شود این کار را کرد. ما باید کاری کنیم که تصادف نشود، زیرا اگر اتوبان را ببندیم می روند کوره راه ها را پیدا می کنند، بگذارید ما از فضا به خوبی و درست استفاده کنیم.

 نمی توان بر درب فضای مجازی قفل زد

وی خطاب به وزرای دادگستری، اطلاعات، کشور و ارتباطات، گفت: نمی توان بر درب فضای مجازی قفل زد، این قفل را روحانی باز نکرده، این قفل را مردم باز کردند، قفلی که مردم با اراده باز می کنند نمی‌شود بست، قفلی را که رئیس جمهور باز کرده ممکن است اگر کس دیگری کلید بزند مشکل ایجاد شود.

روحانی ادامه داد: ما باید از فضای مجازی درست استفاده کنیم البته اگر حواسمان جمع نباشد و دقت های لازم را انجام ندهیم، اگر اصول و قانون را مراعات نکنیم، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، همین فضای مجازی که برای علم،شغل و کسب این همه می تواند کار کند اگر درست برنامه ریزی نکنیم می تواند خطر آفرین هم باشد، ان شاء الله با هماهنگی قوه مقننه و قوه قضائیه این امر مهم را پیش می بریم، آقای جهرمی به خوبی این استعداد را دارد.

وی افزود: از ایشان راه اندازی سریع شبکه ملی اطلاعات را می خواهم و اینکه ظرفیت های سایبری را با عرصه تولید ثروت و ایجاد اشتغال پیوند دهند، من از ایشان درخواست اشتغال داشتم تا سالانه 300 هزار شغل را ایجاد کنند که کار بسیار مهمی است.

روحانی گفت: آقای جهرمی اولین وزیر پیشنهادی است که بعد از انقلاب متولد شده و امیدوارم ورود وی فضا را برای ورود جوانان را تسهیل کند و سایر وزرا قبل از پایان دوره، جوانانی را برای جایگزینی خود معرفی کند.

رئیس جمهور بیان کرد: توسعه فرهنگ و استفاده قانونمند از ظرفیت فناوری اطلاعات و خلق اشتغال و تولید ثروت شبکه ملی اطلاعات و کیفیت دسترسی مردم و رعایت حقوق شهروندی را از وزیر ارتباطات خواستاریم.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


وزارت اطلاعات امنیت توأم با آرامش را فراهم نماید

رئیس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: رفاقت اینجانب و حجت الاسلام علوی به سال های ادوار مجلس شورای اسلامی بازمی گردد. گمان می کنم ایشان در جریان نگارش قانون وزارت اطلاعات عضو کمیسیون امنیت بودند؛ خودشان قانون را نوشتند و حالا باید آن را اجرا کنند.

وی ادامه داد: در 4 سال گذشته ایشان مسئولیت وزارت اطلاعات را برعهده داشتند و موفق بودند. مسئولیت وزارت اطلاعات، کار سنگینی است که بر دوش وزیر قرار دارد. ما از یک طرف قصد داریم امنیت را حفظ کنیم ولی از طرف دیگر می خواهیم برای مردم آرامش ایجاد نماییم. نحوه ایجاد امنیت اگر گاهی دقیق نباشد منجر به لطمه خوردن آرامش می شود. واقعیت اینجاست که برای آرامش نیازمند امنیت هستیم.

روحانی بیان کرد: وزارت اطلاعات می تواند با رعایت کامل حقوق اساسی که در قانون اساسی ذکر شده است، حقوق شهروندی، احترام به مردم، برخوردهای ضروری و حداقلی برای مردم امنیت توأم با آرامش ایجاد کند. چرا ما با یک احتمال دنبال کسی برویم و بعد متوجه شویم که جرمی مرتکب نشده است. این اتفاق برای دستگاه قضایی و دستگاه اطلاعاتی ما خوب نیست. همه باید تلاش کنیم که با مهربانی با مردم رفتار کنیم، اما در عین حال مردم خواهان امنیت کامل هستند.

 

وزارت اطلاعات در برخورد با تروریسم، عملکرد بسیار خوبی داشته است

وی تصریح کرد: وزارت اطلاعات در برخورد با تروریسم، عملکرد بسیار خوبی داشته است. در نحوه اخلاق و رفتار درباره مجرمینی که بازداشت می شوند، نسبت به گذشته وضعیت بهبود یافته است. اما من از نحوه برخورد با دستگیرشدگان رضایت کاملی ندارم. براساس گزارش هایی که به اینجانب رسیده در برخی موارد رفتار مطلوب ما صورت نگرفته است. در دولت دوازدهم حجت الاسلام باید مسائلی اینگونه را حل کند.

رئیس جمهوری گفت: ایشان به عنوان رئیس شورای هماهنگی اطلاعات وظیفه خود را باید محکم در دست بگیرد و قانون شورای هماهنگی اطلاعات را عملیاتی کند. دستگاه اطلاعاتی دیگری اگر فعالیت می کند باید خود را با وزارت اطلاعات هماهنگ کند. نص صریح قانون باید اجرا شود. اینکه دستگاه دیگری با خواهش بین دستگاه ها هماهنگی ایجاد کند، صحیح نیست. اصل اطلاعات موازی دارای اشکالاتی است که به آن ورود نمی کنم.

وی خطاب به حجت الاسلام علوی تاکید کرد: از وزیر اطلاعات درخواست می کنم که حقوق شهروندی و اجرای مر قانون، برخورد جدی با گروه های تروریستی، نقش آفرینی در اجرای امنیت اقتصادی، مقابله با فساد، تضمین حقوق گروه های قومی و دینی، مقابله با جاسوسی و نفوذ بیگانگان را دنبال کند. همه مسائل مربوط به توسعه گردشگری توسط وزارت اطلاعات و وزارت کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

روحانی ادامه داد: در فضای سایبری باید اشراف اطلاعاتی ملموس باشد، اگر اشراف نداشته باشیم، ممکن است سوءاستفاده هایی صورت گیرد. توان کارشناسی وزارت اطلاعات باید افزایش پیدا کند تا تحلیل های راهبردی بیشتری در اختیار مسئولان نظام قرار گیرد.میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


اولویت وزارت امور اقتصادی و دارایی مبارزه با پولشویی و عدالت مالیاتی است

روحانی در دفاع از کرباسیان گفت: لازم می دانم از زحمات بی شائبه دکتر طیب نیا تشکر فراوانی کنم، ایشان در مدت حضور به عنوان وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت یازدهم زحمات زیادی کشیدند. دکتر طیب نیا وزیری پرتلاش بود و در هفته دو جلسه برای بررسی مسائل اقتصادی کشور برگزار کردند که در مجموع حدود 200 جلسه شورای هماهنگی اقتصادی به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد. این مهم است که شخص رئیس جمهوری به موضوع اهمیت بدهد و اعضای کابینه در این جلسات شرکت داشتند. تصمیمات اساسی و مهم اقتصادی دولت یازدهم بدون استثنا در همین شورا اتخاذ شد. امیدوارم در جای دیگری دولت بتواند از تجارب دکتر طیب نیا استفاده کند.

وی با اشاره به سوابق کرباسیان گفت: شخصی که برای وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده با ساختار و سازوکار این وزارتخانه آشنایی کامل دارد. مسعود کرباسیان در دولت های مختلف و در وزارتخانه های مختلف مرتبط با صنایع و اقتصاد حضوری موثر داشته است. بیش از 30 سال ایشان در رده های بالای مدیریتی فعالیت داشته است.  نکته حائز اهمیت درباره وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی این است که همواره در عرصه علم، دانش و ترجمه کتاب فعال بوده است که نشان می دهد ارتباط خود را با دنیا و اطلاعات روز حفظ کرده است. برای دولت مهم است که وزیر اقتصاد با دنیا در ارتباط باشد و رشته تحصیلی مرتبط داشته باشد.

 
کرباسیان توانست مانع فساد و قاچاق کالا شود

روحانی گفت: کرباسیان موفقیت های بزرگی را تاکنون کسب کرده است. یکی از موفقیت های خوبی که باعث شد اینجانب اعتماد بیشتری نسبت به گذشته برای تصدی ایشان بر وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی داشته باشم، عملکرد مناسب در گمرک بوده است. وی توانست ساماندهی گمرک را عملیاتی کند. گمرک کشور ما با مسائل و مشکلات متعددی مواجه بود، اما امروز سامانه الکترونیکی فعال شده است. در برهه ای از زمان که واردات به کشور کاهش یافت، ما شاهد افزایش درآمدهای گمرکی بودیم، زیرا کرباسیان توانست مانع فساد و قاچاق کالا شود.

وی بیان کرد: اولین درخواست من از وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی مبارزه با پولشویی و فسادهای سازمان یافته بانکی است. ما نیازمند این هستیم که تمام قوانین و مقررات در زمینه مبارزه با پولشویی و مسائل مالی تروریسم به عنوان اولویت اصلی این وزارتخانه دنبال شود. نباید ما به گونه ای باشیم که کشور دیگری به ما برای مبارزه با پولشویی سفارش کند. ما باید در بحث مقابله با پولشویی پیشگام باشیم؛ ما قربانی تروریسم هستیم و ما باید احکام اسلامی را اجرایی کنیم.

رئیس جمهوری گفت: اولویت دوم وزارت امور اقتصادی و دارایی، مرتبط با مسائل بانکی است که باید به طور جدی اصلاح شود. بانک ها باید بازگردند به تعهد و وظیفه اصلی که داشتند. متاسفانه نظام بانکی از مسیری که باید می رفت منحرف شده است که باعث شده است نتواند وظیفه اصلی خود را انجام دهد. وظیفه بانک بنگاه داری نیست و باید وظیفه خود را باید انجام دهد. برای ایجاد تولید و اشتغال در کشور باید بانک ها فعال شوند. در این عرصه توسعه صادرات و جلب سرمایه گذاری خارجی نیازمند فعالیت های بانکی است، نمی شود که بانک ما با جهان ارتباط نداشته باشد و ما بتوانیم در عرصه های اقتصادی فعالیت کنیم.

وی تصریح کرد: برخی مقررات زائد و نامناسب برای فضای کسب و کار در دولت یازدهم رفع شد اما در دولت دوازدهم وظیفه سنگین تری برعهده داریم. انضباط مالی در اقتصاد ایران دارای اهمیت است. متاسفانه هنوز نظام مالیاتی ایران به قرن 19 برمی گردد. باید شفافیت مالی در تمام عرصه ها وجود داشته باشد و میزان درآمد افراد مشخص شود. نباید به مردم فشار مالیاتی وارد کرد؛ آنهایی که مالیات نداده اند و نمی دهند، باید مالیات پرداخت کنند. عدالت مالیاتی از اولویت های وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور باید باشد.

روحانی بیان کرد: دولت الکترونیک از  وظایف دولت دوازدهم است که این وزارتخانه نیز باید نقش فعالی در آن ایفا کند. افزایش سهم بیمه برای دولت دارای اهمیت است. سالم سازی میسر خصوصی سازی از مسئولیت هایی است که بر دوش کرباسیان قرار خواهد گرفت. مسئله جلب سرمایه گذاری خارجی برای دولت دوازدهم دارای اهمیت است که تاثیر مستقیم بر نرخ اشتغال خواهد داشت.میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


برجام توطئه های رذیلانه آمریکا را خنثی کرد

وی ضمن تمجید از محمدجواد ظریف گفت: بنا به گفته آقای ظریف، مُعَرِف باید از مُعَرَف اجلا باشد، اما در این اینجا این قاعده دچار مشکل شده است. همه نمایندگان محترم مجلس ایشان را به تقوا، پاکدامنی، کارشناسی خبره، پرتلاش بودن، صبر و حوصله می شناسند. این مذاکرات طولانی برجام با آن جماعت عجیب و غریب نیازمند صبر ایوب بود و خداوند این صبر را به ایشان داد تا کاری بزرگ صورت گیرد. من از طرف ملت از زحمات آقای ظریف تقدیر و تشکر می کنم.

روحانی بیان کرد: وزیر امور خارجه کشورمان یک توطئه بزرگ را خنثی کرد. آمریکایی ها حربه ای را بالای سر ملت ایران در دست گرفته بودند، آنها نمی توانستند از حربه علیه ملت ایران استفاده کنند، ولی چماقی بزرگ را در آسمان می گرداندند. آنها اگر این چماق را برعلیه ملت ایران به کار می گرفتند ما دست آنها را قطع می کردیم. این چماق فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، قطعنامه های شورای امنیت و مصوبات شورای حکام بود. اینکه آنها جرأت نداشتند از چماق علیه ملت ایران استفاده کنند، صحیح است، اما حواس ما را پرت می کرد. با تفاهم برجام این چماق را از آنها گرفتیم و دست آنها را قطع کردیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: برخی گمان می کنند که تفاهم برجام محدود به مسائل اقتصادی است، ولی اولین دستاورد برجام امنیتی بوده است. توطئه های رذیلانه آمریکا علیه ایران با برجام برهم خورد. حقوق هسته ای ما در سایه برجام تصویب شد، هر اقدام فعالیت هسته ای ما از جانب کشورهای دیگر مورد اتهام قرار می گیرد اما امروز فعالیت هسته ای را انجام می دهیم و کشورهای دیگر به ما کمک می کنند. حق هسته ای ایران با تفاهم برجام تثبیت شد.

وی در ادامه گفت: معاملات نظامی ایران تا پیش از برجام ممنوع بود، ولی ما توانستیم آن را به 5 سال تقلیل داده و آن را محدود کنیم؛ تا 3 سال دیگر می توانیم معاملات نظامی را به آسانی انجام دهیم. ما توانستیم راه را برای تقویت بنیه جوانان کشور همواره کنیم. نکته جالب اینجاست که برخی فراموش کرده اند، وضعیت فروش نفت چه تغییراتی کرده است. سوئیفت نیز که در ابتدا برای خود معرکه ای بود. خوشبختانه این مشکل نیز امروز حل شده است در حالی که آنها مدعی بودند، بحث سوئیفت حل نشده باقی خواهد ماند. آنها بیان می کنند که چرا فلان بانک در ایران نمی آید سرمایه گذاری کند؟ اما خودشان هم می دانند که 60 درصد سهام آن بانک آمریکایی است.

روحانی گفت: تکلیف ما را روشن کنید؛ اگر می خواهید تمام تحریم ها را با جهان حل کنیم به ما اجازه دهید در کمال جدیت و قدرت با آنها مذاکره کنیم و به موفقیت دست پیدا کنیم. ما متولی کل مسائل نیستیم و با توجه به تمام مسائل باید راه را ادامه دهیم. از دکتر ظریف به دلیل زحمات بی شائبه ای که انجم دادند تشکر می کنیم. تلاش های وزیر امور خارجه کشورمان محدود به تفاهم برجام نبوده است؛ حجی که امروز زائران ما رفته اند نتیجه زحمات آقای ظریف بوده است. در اینکه شعله های جنگ در خاورمیانه فروکش کند، اقدامات خوبی از جانب دستگاه دیپلماسی انجام گرفته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: وزارت امور خارجه برای سرمایه گذار خارجی اقدامات زیادی انجام داده است، شخص ظریف و همکاران وی فعالیت های متنوعی و خوبی انجام داده اند. برجام به خوبی باید حفظ شود، اما نمی دانم چرا برخی با ذات تفاهم برجام مشکل دارند. بحث آنها ترامپ، کنگره یا سنای آمریکا نیست؛ ما نمی دانیم مشکل آنها با تفاهم برجام در کجاست؟ آنها از برجام خوششان نمی آید ولی ما تلاش می کنیم از این فرصت برای مردم نهایت برده را کسب کنیم. از تفاهم برجام برای اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات نهایت بهره را کسب خواهیم کرد. ما تلاش می کنیم تصویری درست و صحیح از ملت ایران در جامعه جهانی نمایش دهیم.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


قاضی زاده هاشمی زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشید

روحانی با بیان اینکه در این هفته مجلس به جد مشغول بررسی برنامه وزرا بوده است، افزود: ما فقط از مجلس رأی 17 وزیر را می‌خواهیم و درخواست دیگری نداریم و نمایندگان نیز از لحاظ قانونی وظایفی دارند و دلسوز کشور و آینده آن هستند.

وی در تشریح برنامه های قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت ادامه داد: قاضی زاده هاشمی زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشید و کار بسیار سخت و بزرگی را به سرانجام رساند و طرح تحول سلامت را با توجه به مشکلات بودجه پیش برد و اکنون به سختی پیش می رود.

رئیس جمهور دولت دوازدهم با اشاره به اینکه گاهی اوقات قاضی زاده هاشمی از خزانه و بودجه تلخ می شد، یادآور شد: آنچه که دولت می خواهد رضایت مردم است و قاضی زاده هاشمی نیز در این زمینه صبر و تحمل زیادی داشت و مردم از انجام این طرح راضی هستند اما در دوره جدید تمام دولت باید برای طرح تحول سلامت به کار آید.

وی افزود: قاضی زاده هاشمی در 4 سال گذشته تحرک وافری داشت  که انشاالله با نشاط بیشتری در دوره جدید پیش می شود البته باید اصلاحاتی در این سیستم شکل بگیرد تا با حفظ کیفیت خدمات هزینه ها کمتر شود.

روحانی با بیان اینکه سطح بندی خدمات در حوزه وزارت بهداشت بسیار مهم است، ادامه داد: برخی خدمات شکل می گیرد که آثار جانبی داشته و ضرورتی بر انجام آن ها نیست.

رئیس جمهور با اشاره به موضوعات مهم در حوزه وزارت بهداشت که در دولت دوازدهم باید محقق شود، اظهار کرد: سامان دهی نظام تشخیص، پرونده الکترونیک سلامت خرید راهبردی خدمات سلامت، حذف هم پوشانی های بیمه، توسعه توریسم سلامت از جمله برنامه های وزارت بهداشت دولت دوازدهم است که باید وزیر تعاون نیز در این مسیر به قاضی زاده هاشمی کمک کند.

 میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

ربیعی تلاش زیادی برای ساماندهی صندوق ها، شستا و ارتباط با وزارت بهداشت و درمان داشته باشد/ ربیعی با مسایل کارگران آشناست

وی در تشریح اقدامات و برنامه های ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت دوازدهم افزود: ربیعی باید تلاش های زیادی در بخش ساماندهی صندوق ها، شستا و ارتباط با وزارت بهداشت و درمان درباره چگونگی بیمه ها داشته باشد.

روحانی ادامه داد: ربیعی خدمات خوبی ارائه داده و در زمینه رفاه اجتماعی برنامه های خوبی داشته است و زندگی شخصی و تخصصی ایشان به سیستم رفاه می خورد چرا که مضیقه زندگی را کشیده و کارگر بوده و با مسائل کارگران آشنا است.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی صندوق ها تصریح کرد: ساماندهی صندوق ها به اقدامات بزرگ نیازمند است، همچنین در بخش سازمان بهزیستی عملکرد خوبی صورت گرفته که نیاز به تقویت است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بخش مهمی از مسئولیت های وزارت رفاه در بخش اشتغال است، افزود: طرح های خوبی به صورت پایلوت توسط وزارت رفاه ایجاد شده که یکی از آن ها موضوع کارورزی بوده که در شورای عالی اشتغال نیز مطرح شده است.

وی در تشریح برنامه های وزارت دادگستری دولت دوازدهم ادامه داد: وزیر دادگستری دولت یازدهم آقای پورمحمدی که پیش از سکان داری این وزارتخانه در قوه قضائیه و بخش های دیگر خدمات مفیدی به کشور ارائه کرده بود وزیر فعالی در بدنه دولت دوازدهم بود و تلاش های بسیار زیادی در ارتباط با رابطه قوه قضائیه و قوه مجریه انجام داد.

روحانی اظهار کرد: سختی هایی در ارتباط با رابطه قوه قضائیه و قوه مجریه وجود داشت که اگر آقای پورمحمدی در این زمینه فعالیت نمی کرد تصور کنید که چه اتفاقی رخ می داد.

وی با اشاره به اینکه برای انتخاب وزیر دادگستری باید بین رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه توافق صورت گیرد، افزود: رئیس قوه قضائیه باید افرادی را به رئیس جمهور معرفی کند که از میان آن ها رئیس جمهور یک نفر را انتخاب کند اما در این دوره کار به این مرحله نرسید و به صورت حضوری درباره انتخاب وزیر دادگستری بحث صورت گرفت که در نهایت به گزینه علیرضا آوایی رسیدیم.

روحانی ادامه داد: آوایی فردی شناخته شده در مباحث قضائی است که سابقه فعالیت قضائی در شهرهای مختلف در کارنامه وی مشاهده می شود که به عنوان آخرین سمت ریاست دادگستری تهران را برعهده داشته است.

 میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

آوایی شخصی معتدل است/تنظیم روابط سه قوه از وظایف اصلی وزارت دادگستری است

وی اظهار کرد: آوایی شخصی معتدل بوده و برای ما مهم است که در امور قضا صاحب نظر باشد و ارتباط قوه قضائیه و مجریه را ساماندهی کند.

رئیس جمهور دولت دوازدهم افزود: رابطه قوه قضائیه و مجریه در حال حاضر اگر چشم نخورد رابطه خوبی است که تنظیم روابط سه قوه از وظایف اصلی وزارت دادگستری است.

وی مسئله حقوق بشر و حقوق شهروندی، مبارزه با فساد، بهبود سازمان تعزیرات که سازمانی لازم برای کشور بوده را از جمله وظایف اصلی دادگستری دولت دوازدهم دانست.

روحانی در تشریح برنامه های وزارت دفاع ادامه داد: آشنایی بنده با وزیر دفاع دولت یازدهم سردار دهقان به زمان دفاع مقدس بازمی گردد که وی وزیر فعالی در آن دوره بود و برنامه های راهبردی در حوزه دفاعی انجام داد.

وی با بیان اینکه در این دوره تصمیم گرفته شد که فردی از ارتش برای وزارت دفاع انتخاب شود، یادآور شد: ارتش و سپاه ندارد چرا که شاید ارتش و سپاه رنگ لباسشان با یکدیگر متفاوت باشد اما اهداف آن ها یکی بوده و فرماندهی آن ها مقام معظم رهبری فرمانده کل قوا است.

رئیس جمهور افزود: به نیروهای مسلح، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی احترام گذاشته و از آن ها بابت تمامی زحمات آن ها تشکر می کنم.

 میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

سرتیپ امیر حاتمی به صورت کامل به مسائل وزارت دفاع مسلط است

روحانی با بیان اینکه امیر سرتیپ امیر حاتمی در دوره های مختلف ارتش فعال بوده است، ادامه داد: امیر حاتمی مدت ها در ستاد کل نیروهای مسلح فعال بوده و با سردار باقری همکار بوده است و به صورت کامل به مسائل وزارت دفاع مسلط است چرا که جانشین وزارت دفاع بوده و مورد اعتماد خانواده نیروهای مسلح است.

وی اظهار کرد: امیر حاتمی برای خدمت به تمام نیروهای مسلح انتخاب شده و ارتش و سپاه تفاوتی با یکدیگر ندارند.

رئیس جمهور افزود: تاکید من این است که در بخش موشکی به دلیل امنیتی که دارد فعالیت بیشتری در این دوره صورت گیرد و دیپلماسی اداری شفاف سازی فعالیت اقتصادی، ساماندهی صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، ارتقاء سطح معیشت و منزلت کارکنان، اقتصادی کردن تولید تجهیزات دفاعی و نظامی و واگذاری بسیاری از امور اقتصادی از برنامه های وزارت دفاع دولت دوازدهم است.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


مهمترین راهکار برای رفع مشکلات در بخش مسکن رسیدگی به بافت فرسوده است

رئیس جمهور در خصوص وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: آقای آخوندی وزیر بسیار فعالی بودند اما در بخش مسکن نتوانستیم به توافق نهایی برسیم و در دولت دوازدهم اولین چیزی که به جد از ایشان خواهم خواست مسئله مسکن است، به اعتقاد بنده مسکن از طریق خاصی با همکاری بخش خصوصی قابل حل است و مهمترین راهکار برای رفع مشکلات در بخش مسکن رسیدگی به بافت فرسوده است.

روحانی ادامه داد: باید در بافت فرسوده کار شود. ما در یک بیابان مسکن می سازیم اما متوجه می‌شویم که نه آب، نه برق، نه گاز، نه جاده وجود دارد اما بافت فرسوده، گاز، آب، برق، مدرسه، مسجد و روحانی دارد و با نوسازی بافت فرسوده مسکن برای اشخاصی که متقاضی خانه هستند، تأمین می شود. در شورای هماهنگی اقتصادی به آقای آخوندی گفتم نظر بنده این است که مشکل مسکن از طریق نوسازی بافت فرسوده حل شود که البته ایشان نظراتی داشتند و پیگیری‌هایی کردند؛ در هر صورت گله‌ها را مطرح کردم تا به تعریف برسم.

رئیس جمهور افزود: ان‌شاء الله در بخش مسکن شاهد یک حرکت خوب خواهیم بود و در تهران نیز با توجه به شرایط امروز که شورای شهر و شهرداری پیدا کرده هماهنگی‌هایی باید باشد. یکی از مشکلات آقای آخوندی ناهماهنگی با شهرداری تهران بود و هر روز ایشان در دولت می‌گفتند آن منطقه شهر را خلاف قانون ساختند یا برجی بر خلاف قانون ساخته شد و موضوع حل نمی‌شد. امیدواریم در این دوره شاهد این مشکلات نباشیم.

وی ادامه داد: آقای آخوندی در زمینه راه، راه آهن و بنادر و هواپیمایی به جد کارهای مهمی انجام دادند، هم پرتلاش بودند و هم دارای برنامه خوبی بودند، امروزدر چابهار شاهد یک نشاط اقتصادی جدید هستیم. در اینچه‌برون راه آهن کشور با مناطق شمالی متصل شد و امیدواریم شاهد راه آهن چابهار به سمت زاهدان و در نهایت به سمت خراسان باشیم.در 5 استان کشور یا راه آهن وصل شده یا در ماه‌های آینده وصل می شود بنابراین کارهای مهمی صورت گرفته و در جاده‌ها و آزادراه ها کارهای بزرگی انجام شده است.

روحانی تصریح کرد: در جاده‌های شمالی که معضلاتی وجود داشت رسیدگی‌هایی صورت گرفته و بخشی از کارها رو به اتمام است؛ در زمینه هواپیمایی بعد از40 سال این تابو شکسته شد و توانستیم با یک شرکت بزرگ هواپیماساز قرارداد ببندیم بنابراین چطور می‌شود که خوشحال می‌شویم برای خرید با منت هواپیمایی که 10 سال در یک کشور آفریقایی پرواز کرده است؟ اما اگر هواپیمای نو خریداری کنیم یک عده‌ای نمی‌دانم برای چه عصبانی می‌شوند بنابراین به اعتقاد بنده کار بزرگی صورت گرفته و از لحاظ عزت ملی نیز این موضوع حائز اهمیت است.

رئیس جمهور افزود: اینکه هواپیماهای کهنه و قراضه را از کشورهای جهان سوم با 3 برابر قیمت خریداری می‌کنیم منتی ندارد اما در حال حاضر هواپیما خریداری می‌شود بدون اینکه فشاری بر بودجه تحمیل شود و از طریق کارکرد هواپیما هزینه‌های خرید تسویه می‌شود، از نظر بنده در این کار بزرگ دکتر ظریف و آقای آخوندی نقش مهمی داشتند البته دکتر سیف نیز در بسیاری از زمینه ها در این مورد همکاری کردند و ان شاء الله بتوانیم از آقای آخوندی با تخصص‌ها و لیاقت‌هایی که دارند و فعال بودنش در بحث‌های اقتصادی در دولت استفاده کنیم و امیدوارم ایشان از بحث مسکن مهر نیز خلاص شوند که بتوانیم مسیر درستی را برای بخش مسکن انتخاب کنیم.  

وی گفت: پیشرفت صنعت ساختمان در ایران و هدایت سرمایه‌گذاری بخش مسکن به سمت ساخت خانه مناسب برای اقشار مختلف باید پیگیری شود.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

شریعتمداری جزو مدیران برتر کشور است

رئیس‌جمهور گفت: انتظار داریم تا وزیر معرفی شده صنعت، معدن و تجارت با سه معاون قبلی خود بتواند به بهبود فضای کسب و کار و مبارزه جدی با فساد بپردازد.

روحانی هم‌چنین در دفاع از وزیر صنعت، معدن و تجارت ابتدا با تشکر از محمدرضا نعمت زاده وزیر پیشین این وزارتخانه، اظهار داشت: شاید این‌که برخی به آقای نعمت‌زاده می‌گویند پدر علم صنعت نادرست نباشد. درست است که ایشان شیخ الوزرای ما در دولت یازدهم بودند اما همیشه در تلاش و سفر برای پیشبرد امور بودند.

وی ادامه داد: ایشان برای صنعت ما تلاش زیادی کرده‌اند. ساخت خودرو در ایران با مشارکت خارجی، فناوری روز و با سرمایه گذاری خود خارجی ها از ابتکارات خود ایشان بود. الان ما همان خودرویی را تولید می‌کنیم که همزمان در فرانسه و اروپا تولید و استفاده می‌شود. الان 30 درصد از تولیدات خودروهای ایرانی به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به دلایل معرفی شریعتمداری به عنوان وزیر آتی صنعت نیز گفت: محمد شریعتمداری امروز برای قبول کردن این مسئولیت معرفی شده است. ایشان جزو مدیران برتر هستند. در دولت قبل معاون اجرایی رئیس‌جمهور بوده است.

رییس‌جمهور ادامه داد: امیدواریم ایشان با سه معاون قوی خود در حوزه‌های مورد نیاز بتواند فعال باشد و ما شاهد موفقیت‌شان باشیم. بهبود فضای سازووکار، افزایش صادرات، مبارزه جدی با فساد، شفاف‌سازی، انتقال فناوری، دنبال کردن سیاست‌های صنعتی و حمایت از تولیدات محصولات معدنی از جمله سیاست‌های ماست که انتظار داریم ایشان دنبال کنند.میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد


سیدعباس صالحی به مسائل حوزه و دانشگاه مشرف است

رئیس‌جمهور گفت: وقتی وظیفه‌ای بر عهده دولت و وزارت ارشاد است دستگاه‌های دیگر حق مداخله در امور کشور را نباید داشته باشند. اگر این حق وجود دارد بهتر است مجلس شورای اسلامی وظیفه را به همان نهادها واگذار کند نه به دولت.

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ابتدا با تشکر از دو وزیر پیشین این وزارتخانه اظهار داشت: علی جنتی و دکتر صالحی امیری تلاش‌های زیادی برای پیشبرد اهداف وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: امروز سیدعباس صالحی مسئولیت را بر عهده می‌گیرد. این در حالی است که ما 4 سال از حضور ایشان در همین وزارتخانه استفاده کرده‌ایم. ایشان اشراف خوبی به شرایط حوزه و دانشگاه دارد.

وی گفت: مسئله این وزارتخانه برای ما خیلی مهم است نباید بگذاریم سلیقه در کشور حاکم شود. یک آقایی جایی سلیقه‌ای دارد و برای خود هم محترم است اما نباید آن را در میان دیگران جا بیندازد. وقتی وظیفه‌ای بر عهده دولت و وزارت ارشاد است دستگاه‌های دیگر حق مداخله در امور کشور را نباید داشته باشند. اگر این حق وجود دارد بهتر است مجلس شورای اسلامی وظیفه را به همان نهادها واگذار کند نه به دولت.

رییس‌جمهور در ارتباط با موضوعات ضروری و الویت‌های وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پاسداشت قومیت‌ها، افزایش مشارکت بخش خصوصی، رفع موانع سلیقه‌ای، افزایش حضور کشور در سهم تولیدات آثار فرهنگی و هنری جهانی، حمایت از آثار هنری، افزایش حضور زنان و جوانان در این حوزه، حمایت از همه اقوام به ویژه برادران اهل سنت از جمله اولویت‌های این وزارتخانه است.


میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

زنگنه با تخصصش ایران را در حوزه گاز خودکفا کرد

رئیس‌جمهور گفت: دیدیم که با قطع گاز وراداتی از سوی خارج ما به مشکل برنخوردیم. زنگنه در این حوزه اقدامات موثری داشته است.

به گزارش ایسنا، روحانی در جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در دفاع از وزیر پیشنهادی نفت نیز اظهار داشت: بیژن زنگنه کار بسیار بزرگی در حوزه نفت انجام داده است. من در آغاز دولت یازدهم در مجلس عرض کردم که به چه دلیل اصرار دارم در حوزه نفت ایشان وزیر باشند. من از تخصص و خبرگی ایشان باخبر هستم.

وی ادامه داد: ما کارهای بسیار خوبی در دولت قبل در حوزه نفت انجام داده‌ایم. در حوزه گازوئیل توانستیم به صادرات برسیم. ان‌شاالله در حوزه بنزین هم همین طور خواهد شد. دیدیم که اممسال با قطع گاز از خارج مشکلی برای ما پیش نیامد. اقدامات خوبی در این حوزه برای استانها و روستاها انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: زنگنه قولی داد که در دولت پیش نشد به انجام برسد و ان‌شاالله اینکار در دولت بعد به انجام می رسد و آن هم اتصال لوله نفت به جاسک است. ما نباید صادرات‌مان را فقط به خلیج فارس ببینیم. از سوی دیگر مسئله فلرها هم وجود دارد که مقام معظم رهبری بسیار روی آن حساس هستند. باید در این حوزه سرمایه گذاری کنیم.

رئیس‌جمهور همچنین تصریح کرد: من از ایشان می‌خواهم که باز به موضوعاتی مثل مناطق مشترک، بازیافت‌ها، حفظ سهم ایران در اپک، میدان گاز جنوبی، نوسازی بخش‌های فرسوده  نفت و هدر رفت گاز و همچنین تمرکز بر انتقال فناوری و همکاری با وزارت نیرو که ان‌شاالله بیطرف مسئول آن خواهد بود، داشته باشد.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

بیطرف در زمینه وزارت نیرو تجربه و مهارت بسیاری دارد

رئیس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی نیروی دولت دوازدهم گفت: آقای بیطرف سال‌ها در زمینه وزارت نیرو تجربه و مهارت بسیاری دارند.

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو، به اقدامات انجام شده از سوی حمید چیتچیان وزیر این وزارتخانه در دولت یازدهم اشاره و با تشکر از او اظهار کرد: آقای مهندس چیتچیان کار بسیار بزرگی در بخش آب و برق انجام دادند. ایشان در مناطق استراتژیک کارهای عظیمی کرد.

وی با اشاره به افتتاح 37 سد در دولت یازدهم توسط وزیر نیرو، اظهار کرد: آقای چیتچیان مردی بسیار شریف، با اخلاق، مصمم و دلسوزی هستند که حتما از حضور ایشان در جای دیگر در دولت دوازدهم استفاده می‌شود.

رئیس جمهوری با اشاره به پیشنهاد حبیب‌الله بیطرف به عنوان وزیر نیروی دولت دوازهم اظهار کرد: آقای بی‌طرف سال‌ها در زمینه وزارت نیرو تجربه و مهارت بسیاری دارند.

روحانی با تاکید بر اینکه در زمینه آب و برق کارهای بسیار مهمی باید انجام شود، عنوان کرد: در زمینه آب هم برای آب آشامیدنی مردم و هم برای آب مورد نیاز صنعت، کشاورزی و محیط زیست باید اقدامات مهمی انجام دهیم. در این زمینه یکی از کارهای مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد موضوع حقابه‌های دریاچه‌ها و تالاب‌ها است.

وی تدوین گزارش ملی آب، توسعه بستر قانونی و اصلاح مقررات، تدوین قانون جامع آب، تامین بخشی از آب صنعتی و محصولات کشاورزی غیر خوراکی از طریق بازچرخانی آب، حقابه محیط زیست، ادامه بازنگری در میزان و تعیین حد مخازن سدها، اجرای طرح تعادل آب زیرزمینی و همکاری علمی با نهادهای ملی و بین المللی را از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های دولت دوازدهم در حوزه بخش نیرو عنوان کرد.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

رحمانی فضلی سعه صدر خوبی دارد

رئیس‌جمهور گفت: رحمانی فضلی توانست سه انتخابات را با موفقیت برگزار کند و از سوی دیگر ایشان برای هماهنگی با افراد و نهادهای مرتبط با وزارت کشور مثل شورای نگهبان سعه صدر خوبی دارد.

 روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی کشور اظهار کرد: از زمان آشنایی با رحمانی فضلی ایشان را فردی کارآمد و موفق دیدم. در مجلس چهارم با ایشان بودم و در سمت‌های بعدی مثل دبیرخانه شورای عالی امنیت و صداوسیما همواره موفق بودند.

وی ادامه داد: اداره وزارت کشور کار سختی است. از یک طرف باید توقعات رئیس‌جمهور از طرف دیگر توقعات هیئت دولت و از سوی دیگر باید توقعات امام جمعه، نماینده مجلس و افراد صاحب نفوذ مثل هنرمندان و ورزشکاران را برآورده کند. ساماندهی این موضوعات مطرحه در وزارت کشور کار سختی است. پیام انتخابات 29 اردیبهشت را باید گرفته باشیم؛ باید مردم را راضی کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: من بارها به خود آقای رحمانی فضلی گفته‌ام وقتی به استانی می روم که مردم از استاندارش راضی هستند در چهره‌شان هم مشخص می شود. برعکس این موضوع هم کاملا مشهود است.

روحانی با اشاره به سه انتخابات برگزار شده توسط وزارت کشور با ریاست رحمانی فضلی گفت: انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات مجلس خبرگان و انتخابات ریاست جمهوری را خیلی خوب برگزار کردند. خیلی جاها با سعه صدر و حوصله با جاهای مختلفی مثل شورای نگهبان هماهنگی هایی را انجام دادند که شاید در دیگران این سعه صدر وجود نداشت.

وی افزود: من از ایشان می خواهم برای تقویت و انسجام ملی در سطح ملی در بخش‌های مختلف از زنان و اهل سنت استفاده کنند. برای ما شیعه و سنی، بلوچ و کرد فرقی ندارد. ما انتظار داریم بستر برای نقش آفرینی زنان، توسعه مناطق مرز، مبارزه با قاچاق کالا، مبارزه با خشونت وافراطی گری و امثال آن فراهم شود.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

تحولات خوبی با حضور حجتی در وزارتخانه جهاد و کشاروزی صورت گرفته است

رئیس‌جمهور گفت: حجتی وزیری است که به موضوع کارش تسلط دارد و در دوران وزارتش هم تحولات خوبی در این حوزه انجام داده است.

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار کرد: حجتی در دوران دولت یازدهم نیز مسئولیت این وزارتخانه را بر دوش داشته و در این دولت هم باز این مسئولیت به ایشان واگذار شده است. به حق که ایشان وزیر شایسته‌ای و به موضوع مسلط‌ هستند.

وی ادامه داد: آقای حجتی در حوزه وزارت کشاورزی تحولات خوبی انجام داده‌اند. او کسی بود که بعد از سال‌ها ما را در گندم خودکفا کرده و در حوزه‌هایی مثل شکر، ماهی‌های در قفس، دانه‌های روغنی، مزارع مدرن و صرفه جویی در آب اقدامات مفیدی انجام داده‌ است.

روحانی گفت: امروز مهمترین وظیفه وزیر کشاورزی بهره‌وری و کاهش مصرف آب و حفظ خاک در عین خودکفایی و مصرف کافی کشاورزی است. بهینه کردن مصرف از جمله مهمترین مسائل این وزارتخانه است. اقتصاد کشاورزی را باید با ملاحظه صرفه جویی‌ها و شرایط اقتصادی پیش برد. تحقیقات کشاورزی را هم باید جلو برده و یارانه کشاروزی را اختصاص دهیم.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد

سلطانی‌فر دغدغه جوانان را به خوبی می‌شناسد

رئیس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دولت دوازدهم گفت: آقای مسعود سلطانی‌فر ۳۵ سال در سمت‌های مختلف فعالیت داشته‌اند و دغدغه جوانان را به خوبی می‌شناسند.

روحانی هم‌چنین در دفاع از وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان ضمن تقدیر از اقدامات محمود گودرزی به عنوان یکی از وزرای ورزش و جوانان دولت یازدهم اظهار داشت: آقای مسعود سلطانی‌فر ۳۵ سال در سمت‌های مختلف فعالیت داشته‌اند و دغدغه جوانان را به خوبی می‌شناسند.

وی اظهار کرد: آقای سلطانی‌فر باید تا روزی که مجلس شورای اسلامی استقلال سازمان ملی جوانان را اعلام می‌کند باید، تلاش‌های خود را در این زمینه ادامه دهد.

رئیس جمهور در ادامه افزایش سرانه فضاهای ورزشی، افزایش عدالت در برخورداری از امکانات، افزایش سهم جوانان و بانوان، افزایش انضباط مالی و شفافیت در اقتصاد ورزش، ‌آماده سازی برای رویدادهای ورزشی، اهتمام به ورزش‌های بومی و باستانی، حمایت فعالیت سازمان‌های مردم نهاد و همچنین زمینه سازی برای به کارگیری مدیران جوان در دولت برای جانشینی مدیران فعلی را از جمله سیاست‌های دولت دوازدهم برای وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد.

حسن روحانی در بخش پایانی صحبت‌های خود پس از طرح دفاعیات خود از وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم خاطر نشان کرد: دولت دوازدهم و رئیس جمهوری با همه تلاش و انجام مشورت‌هایی توانستند ۱۷ نفر از وزرا را به مجلس معرفی کنند. امیدوارم مجلس شورای اسلامی نیز پس از انجام بررسی‌های خود به همه ۱۷ وزیر پیشنهادی رای اعتماد دهد و دولت اجازه شروع به کار خود را از نمایندگان مجلس دریافت کند.

میخواستم حداقل ۳ وزیر زن داشته باشیم، گزینه‌های آن نیز انتخاب شده بود اما نشد
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری