کد خبر: ۱۸۰۸۱۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
از شگفتی‌های ایام و هفته های اخیر طرح تقاضاهای نامعقول یا بهتر بگوییم افزایش نامعقول سطح مطالبات از جانب دوستان و برخی گروه‌های حامی رئیس جمهوری و دولت است.
از شگفتی‌های ایام و هفته های اخیر طرح تقاضاهای نامعقول یا بهتر بگوییم افزایش نامعقول سطح مطالبات از جانب دوستان و برخی گروه‌های حامی رئیس جمهوری و دولت است.

به گزارش اعتدال، روزنامه اطلاعات در یادداشتی با این مقدمه نوشت: این افزایشِ درخواست‌ها که در آستانۀ تشکیل دولت و معرفی وزرا، سیر تصاعدی به خود گرفت، تا حدی طبیعی به نظر می‌رسید، اما در یک نقطه از حالت طبیعی خارج شده است و به نظر معقول و منطقی نمی‌رسد.
 
برای توضیح این امر، باید فضاهای مجازی را دائماً رصد کرد و هوشیار بود، زیرا ای بسا بسیاری از کسانی که در دامن زدن به برخی خبرها و شایعات و فراتر از اینها، در طرح سادۀ مطالبات از دولت شرکت می‌کنند، به تصور خدمت و مطالبۀ حق طبیعی دست به این کار می‌زنند. عیبی ندارد و عقل و عرف و قانون هم منع نکرده است که مثلاً دربارۀ فقدان وزرایی از جامعۀ اهل سنت و یا بانوان در کابینه، اعتراض و انتقاد نباشد و اگر چنین اعتراضاتی نباشد باید تعجب کرد.

رسانه‌های نوین ارتباطی و فضاهای مجازی یک شمشیر دولبه است و جامعۀ ما به دلیل شرایط خاص خود، بسیار از این پدیده اثر پذیرفته است. حتی در نقاط عطف تحولات سیاسی، فضاهای مجازی، حکم رسانۀ مقتدر و برتر را یافته و نقش اول را در تحوّل و سمت گیریِ افکار عمومی بازی کرده است بنابراین، جریان‌های حامی دولت، به ویژه گروه‌ها و افراد وابسته به اصلاح‌طلبان، توجه داشته باشند که آزمون‌ها و تجارب تاریخی باید برای حال و آینده راهگشا باشد. مسائل شورای اول شهر تهران و دولت دوم اصلاحات و بن‌بست‌هایی که در اثر افزایش مطالبات، بدون توجه به محدودیت‌ها و کمبود منابع پدید آمد، خسران‌های نامحدود به کشود وارد کرد. نادیده گرفتن جریان‌های سیاسی و اقتصادی موازی که حضوری خاموش اما بسیارمؤثر دارند،ممکن است برای مردم «کأن لم یکن» تلقی شود، اما برای کنشگران باتجربه و باسابقۀ سیاسی ملموس است. آنان موظفند مردم را نسبت به این محدوده-های محدودساز و محیط های مستور و بی‌نشانه، آگاه سازند. ازاین طریق، راهبرد معقول، افزایش سقف مطالبات تا حد و حدود منطق و امکانات جاری باید باشد و نه بیشتر.

دلسوزان صلح‌طلب و واقعی و اصلاح‌طلبان ملی و معتقد به روشهای آرام و قانونی، باید بیشتر در مهار و عقلانی شدن مطالبات و توضیح محدودیت‌ها برای افکار عمومی فعال باشند.

دامچالۀ فضاهای مجازی، ممکن است چند روزی اسم و رسم چند نفر را سر زبانها بیندازد، اما اگر دولت تدبیر و امید در ایجاد فضای اعتدال و شرایط توسعه موفق نباشد، بعید می‌دانم دیگر نام و نشانی از این دوستان هم باقی بماند. تردید نکنید که دولت روحانی در پی تحقق همین اهداف است اما نیاز به ایجاد بستر و تغییر شرایط دارد. مردم در ابتدای سال جاری، با درک همین مساله، مجدداً با آرایی برتر و بالاتر روحانی را برگزیدند تا افق تحول و اصلاحات روشن و امیدبخش باقی بماند. پس در محاسبۀ قدرت خود و رقبا اشتباه نکنید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: