کد خبر: ۱۸۰۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
سوابق و برنامه اولین شهردار تهرانی دهه های اخیر؛
با رای اعضای منتخب شورای شهر پنجم تهران، وزیر اسبق آموزش و پرورش و علوم به عنوان شهردار آینده تهران انتخاب شد.
نجفی شهردار آینده تهران شدبا رای اعضای منتخب شورای شهر پنجم تهران، کمتر از یک ماه مانده به شروع رسمی دوره جدید شوراها، محمدعلی نجفی شهردار تهران شد.

به گزارش اعتدال، محمدعلی نجفی که در روز اعلام گزینه های نهایی شهرداری تهران توانسته بود همه ۲۱ رای ممکن را بدست بیاورد، پس از اعلام برنامه هایش و در رقابت با دیگر گزینه های شهرداری، توانست بر کرسی مدیریت پایتخت تکیه بزند.

شورای شهر جدید تهران امروز برای تعیین گزینه نهایی شهرداری تهران  تشکیل جلسه داد. در این جلسه حسین مرعشی و محسن مهرعلیزاده برنامه های خود را ارائه کردند.
 
روز گذشته نیز الهه کولایی و محمد علی نجفی برنامه خود را به اعضای شورای شهر پنجم تهران ارائه کردند. 
 
 امروز پس از ارائه برنامه توسط همه گزینه ها اعضای شورای شهر پشت درهای بسته درباره گزینه نهایی خود برای شهرداری تهران تصمیم گرفتند. 

 همانطور که پیش از این پیش بینی می شد محمد علی نجفی به عنوان گزینه نهایی معرفی شد. در جلسه امروز حسین مرعشی و الهه کولایی پیش از آغاز رای گیری نهایی انصراف خود را اعلام کرده بودند. همچنین محسن مهرعلیزاده هم در دقایق پایانی جلسه امروز منتخبان شورای پنجم، از کاندیداتوری خود به منظور هم‌افزایی بیشتر اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری، انصراف داد
 
فراهانی، عضو منتخب شورای شهر،  لحظاتی پیش ضمن حضور در جمع خبرنگاران تأکید کرد:‌ برای نمایش انسجام میان منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، محسن مهرعلیزاده یکی از کاندیداهای شهرداری تهران و الهه کولایی انصراف خود را اعلام کردند. پیش از آن نیز صبح امروز مرعشی انصراف خود را اعلام کرده بود. به این ترتیب محمدعلی نجفی تنها کاندیدای باقی مانده بود که به عنوان منتخب شورای منتخبین برای تصدی شهرداری تهران انتخاب شد.

وی تأکید کرد: نجفی با اکثریت آرا برای تصدی این پست انتخاب شده است.

شورای شهر جدید تهران اول شهریور ماه به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد. احتمالا در همان روز محمد علی نجفی به صورت رسمی به عنوان شهردار تهران منصوب می شود.

نجفی اولین شهردار اصلاح طلب پس از 14 سال است. در سال 1382 احمدی نژاد شهردار تهران شد. پس از ریاست جمهوری وی دوره کوتاهی سعیدلو سرپرست شهرداری بود سپس نوبت به قالیباف رسید که برای 12 سال از 1384 تا کنون شهردار تهران باشد.

نجفی را می توان نخستین شهردار تهرانی پایتخت پس از جنگ نامید؛ غلامحسین کرباسچی متولد قم، مرتضی الویری، متولد دماوند، محمدحسن ملک‌مدنی متولد اصفهان، محمود احمدی نژاد متولد آرادان گرمسار و محمدباقر قالیباف متولد طرقبه مشهد بوده اند. 

سوابق شهردار آینده تهران

محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی رییس جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در دولت یازدهم، متولد 1330 در تهران و 66 ساله است. نجفی دبیر سابق ستاد هماهنگی اقتصادی و از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی، عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است و چندین دوره در دولت های مختلف در سمت وزارت و یا معاونت رییس جمهور در هیات دولت حضور داشته است. 

نجفی از 60 تا 64 در دولت‌های دکتر باهنر، موقت مهدوی کنی و موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از 67 تا 76 در دولتهای موسوی و هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش بود. در دولت اول اصلاحات نیز معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. در 1386 و در لیست اصلاح طلبان به عضویت در سومین دوره شورای شهر تهران درآمد و در سال 92 به دنبال انتصاب به عنوان معاونت رئیس جمهور از این سمت استعفا کرد. 

نجفی یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه حسن روحانی بود که با وجودی که موافقت نیمی از مجلس را جلب کرده بود، با اختلاف یک رای از مجموع ۲۸۴ رای (۱۴۲ رای مثبت، ۱۳۳ رای منفی، ۹ رای ممتنع) موفق به حضور در وزارت آموزش و پرورش نشد. دو روز بعد حسن روحانی طی حکمی وی را به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب نمود. در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲، نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا کرد و حسن روحانی وی را به عنوان مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران منصوب نمود. در دوره تصدی وی در ستاد هماهنگی اقتصادی بود که لایحه خروج از رکود دولت تدوین و به مجلس ارائه شد.

 نجفی در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ پس از رای آوردن استیضاح رضا فرجی‌دانا از وزارت علوم، سرپرست وزارت علوم شد و نود و پنج روز در این سمت بود. دوره سرپرستی نجفی در وزارت علوم بیش از زمان قانونی بود؛ چون مجلس به گزینه های روحانی برای وزارت علوم رای نمی داد و او با حکم حکومتی تا زمان رای اعتماد مجلس سرپرست وزارت علوم ماند.

بسیاری از معلمان، فرهنگیان و کارشناسان آموزشی از دوران 9 ساله حضور او در سمت وزیر آموزش و پرورش به عنوان دوران طلایی آموزش و پرورش یاد کرده و حتی از سوی این قشر درخواست های فراوانی برای بازگشت او به وزارت آموزش و پرورش در دولت دوازدهم وجود داشت.

نجفی یکی از مدیرانی است که همواره پس از انقلاب در سطوح بالای مدیریتی حضور داشته و در بسیاری از سازمان ها و ارگان ها مدیریت داشته است. نجفی در هم در مدیریت ارشد دولتی یک وزیر موفق بوده، هم سابقه برنامه ریزی در سطوح کلان کشور دارد و هم در مقام عضویت در شورای شهر بر پیچیدگی مدیریت شهری اشراف کامل دارد.

نجفی در بخشی از کلیات برنامه‌هایش برای شهرداری تهران که به شورای شهر ارائه داده و روز گذشته از آن دفاع کرد،‌آورده است:

- قراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری را در سایت منتشر خواهم کرد.

- روابط دولت و شهرداری حسنه خواهد شد

- فقط درباره جوانان و زنان تبعیض مثبت داریم ولاغیر

- صراحتا می‌گویم ارتباط تشکیلاتی با هیچ حزبی ندارم. از روزی که شهردار شوم دیگر سیاسی نخواهم بود.

- در حوزه آسیب‌های اجتماعی شهرداری باید اختیار داشته باشد

- باشگاه مشاوران شهرداری راه‌اندازی می‌شود

- معلولان در اولویت برنامه‌های شهری خواهند بود

- از مدیرانی که سابقه مدیریت شهری دارند استفاده می‌کنمنام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: