کد خبر: ۱۸۰۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
تاکنون 17 نفر از اعضای کابینه های پس از انقلاب بیش از سه دوره در هیات دولت حضور داشته اند. در این میان یکی از وزرای دولت روحانی رکوردی بی سابقه و دست نیافتنی برای خود به ثبت رسانده است.
پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ و انتخاب مجدد او به عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره افراد کابینه دوم روحانی مطرح شد. 

به گزارش اعتدال، سرانجام سه شنبه اسامی وزرای کابینه دوازدهم نهایی شد و روحانی لیست نهایی را به مجلس معرفی کرد. با این حال گزینه نهایی وزارت علوم هنوز مشخص نشده است. روحانی در کابینه قبلی خود از چند وزیر باسابقه استفاده کرد و در برخی وزارت‌خانه‌ها به این روند ادامه داد.

رئیس جمهور در ترکیب کابینه یازدهم خود از هر دو عنصر جوانی و تجربه استفاده کرد و با توجه به شراط ناگوار و پیچیده کشور قدرت پرسابقه ها بیشتر نیاز بود و البته خودنمایی می کرد. با این حال روحانی تصمیم گرفته با ارتقا برخی معاونین وزارت خانه ها به سمت وزیر جوانی را در دولت دوازدهم نشان دهد.

با این حال روحانی سعی کرده پرسابقه ترین وزیر جمهوری اسلامی و یکی از موفق ترین وزرای کابینه پیشین خود و البته دوران پس از انقلاب را هم چنان در مقام وزارت نگاه دارد. بررسی سابقه مسئولان در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد بیژن نامدارزنگنه با داشتن هفت دوره سابقه وزارت باسابقه‌ترین وزیر جمهوری اسلامی بوده که با توجه به جو مجلس به نظر می رسد همچنان هم بر مسند وزارت نفت بنشیند و رکوردی دست نیافتنی با 8 دوره به نام خود ثبت کند. 

بیژن نامدار زنگنه متولد ۱۳۳۱ در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۶۲ در دولت موسوی به عنوان نخستین وزیر جهاد سازندگی از مجلس رأی اعتماد گرفت. وی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه تهران است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در کابینه محمدعلی رجایی، در جایگاه معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز نمود. در دولت‌های سوم و چهارم به نخست‌وزیری میرحسین موسوی؛ ۵ سال وزیر جهاد سازندگی و یک سال نیز وزیر نیرو بود. در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی؛ ۸ سال بعنوان وزیر نیرو فعالیت کرد و در دولت‌های هفتم و هشتم به ریاست محمد خاتمی؛ نیز ۸ سال عهده‌دار وزارت نفت بود. وی در دولت یازدهم به ریاست حسن روحانی نیز عهده‌دار وزارت نفت بود و برای تصدی همین سمت در کابینه دوازدهم به مجلس معرفی شده است. زنگنه 26 سال از عمر 61 ساله خود معادل 43 درصد از آن را در کابینه های پس از انقلاب به عنوان وزیر حضور داشته و همواره از مجالس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته است.

تاکنون 17 نفر از اعضای کابینه های پس از انقلاب بیش از سه دوره در هیات دولت حضور داشته اند که در این میان حضور جهانگیری و ابتکار در دوره چهارم قطعی شده و سه نفر از آن‌ها (زنگنه، حجتی، شریعتمداری) با توجه به جو مجلس و اقبال نمایندگان به نظر می رسد همچنان در کابینه حضور داشته باشند. ضمن اینکه نعمت زاده یکی از این وزرای پرسابقه در دولت یازدهم حضور داشت و در دولت دوازدهم جای خود را به شریعتمداری داده است. محمدعلی نجفی نیز مدتی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی در دولت حضور داشت و پس از ان به سمت مشاور اقتصادی رییس جمهوری در دولت یازدهم رسید. وی پس از زنگنه با سابقه ترین عضو کابینه پس از انقلاب محسوب می شود.

*جدول زیر سابقه همه ژنرال های کابینه های پس از انقلاب و مسئولانی را که بیش از سه دوره در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی وزیر بوده‌اند یا در هیات دولت حضور داشته‌اند، نشان می‌دهد (دولت‌های موقت در جدول لحاظ نشده است): 
ردیف
نام دولت اول (رجایی) دولت دوم (باهنر) دولت سوم (موسوی) دولت چهارم (موسوی) دولت پنجم (هاشمی‌) دولت ششم (هاشمی‌) دولت هفتم (خاتمی) دولت هشتم (خاتمی) دولت نهم (احمدی‌ نژاد) دولت دهم (احمدی‌ نژاد) دولت یازدهم (روحانی) دولت دوازدهم (روحانی) جمع
۱ بیژن نامدار زنگنه - - جهاد سازندگی جهاد سازندگی - نیرو نیرو نیرو نفت نفت - - نفت نفت  8دوره
۲ محمد علی نجفی - آموزش‌ عالی علوم آموزش‌و پرورش آموزش‌و پرورش آموزش‌و پرورش رئیس سازمان برنامه‌و بودجه - - - رییس سازمان میراث فرهنگی و مشاور رئیس‌ جمهور    7دوره
۳ هادی منافی بهداری بهداری بهداشت رئیس سازمان محیط‌ زیست رئیس سازمان محیط‌ زیست رئیس سازمان محیط‌ زیست - - - - -   6دوره
۴ غلام رضا آقازاده       نفت نفت نفت رئیس سازمان انرژی اتمی  رئیس سازمان انرژی اتمی          5دوره
۵ سید محمد غرضی - نفت نفت پست پست پست - - - - -   5دوره
۶ محمدرضا نعمت‌ زاده صنایع‌ و معادن - - - صنایع صنایع - - - - صنعت، معدن‌و تجارت   4دوره
۷ علی‌ اکبر ولایتی - - امور خارجه امور خارجه امور خارجه امور خارجه - - - - -   4دوره
۸ حسین نمازی اقتصاد اقتصاد اقتصاد - - - اقتصاد - - - -   4دوره
۹ اسماعیل شوشتری - - - - دادگستری دادگستری دادگستری دادگستری - - -   4دوره
۱۰ محمد سعیدی کیا       راه و ترابری راه و ترابری   جهاد سازندگی   مسکن و شهرسازی       4دوره
۱۱ اسحاق جهانگیری             صنایع سنگین صنایع و معادن     معاون اول معاول اول 4دوره
۱۲ محمد شریعتمداری             بازرگانی بازرگانی     معاون اجرایی صنعت، معدن‌ و تجارت 4دوره
۱۳ سید مصطفی هاشمی طبا   صنایع سنگین صنایع     رییس سازمان تربیت بدنی رییس سازمان تربیت بدنی           4دوره
۱۴ محمود حجتی             راه و ترابری جهاد کشاورزی     جهاد کشاورزی جهاد کشاورزی 4دوره
۱۵ حسن حبیبی       دادگستری معاون اول معاون اول معاون اول           4دوره
۱۶ بهزاد نبوی وزیرمشاور وزیرمشاور صنایع سنگین صنایع سنگین                 4دوره
۱۷ معصومه ابتکار             رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست      رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده 4دوره

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری