کد خبر: ۱۸۰۳۳۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
تحلیل رسانه های بین المللی از پیام دیپلماتیک تحلیف روحانی؛
حضور نمایندگان سیاست خارجی اروپا در مراسم تحلیف روحانی یک پیام شفاف از رویکرد اروپا را ارسال می‌کند که می‌گوید خواهان حفظ توافق با ایران است. به طور هم‌زمان نیز این پیام را مخابره می‌کند که اروپا می‌خواهد به تلاش برای همکاری با رئیس‌جمهور روحانی ادامه دهد.
مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و سران و نمایندگان کشورهای خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، این مراسم بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت. برخی از رسانه های بین المللی به تحلیل برگزاری باشکوه این مراسم و حضور مقامات برجسته از کشورهای جهان در آن پرداختند.

تحلیف روحانی تقابل آمریکا و اروپا را آشکار کرد

شکبه دویچه‌ وله در گزارشی توافق هسته‌ای را نقطه تقابل آمریکا و اروپا دانست و تاکید کرد که حضور مقامات اروپایی در مراسم تحلیف روحانی آن را آشکار کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، اگر جایی وجود داشته باشد که در آن اختلاف‌نظر میان اروپا و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 بیش از هر زمان دیگری آشکار می‌شود، آن مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران است که برای یک دوره دیگر در این سمت فعالیت خواهد کرد.

فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از فرانسه نیز دبیر دولت در وزارت اروپا و وزیر مشاور در وزارت امور خارجه و هم‌چنین از آلمان، معاون وزیر امور خارجه در این مراسم حضور یافته‌اند.

حضور آنها نشان‌دهنده تقابل آشکار اروپا با رویکرد آمریکا است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سفر خارجی خود در ماه مه در عربستان گفت که تمام ملت‌های آگاه باید برای منزوی کردن ایران تلاش کنند. این رویکرد، یک تهدید جدید برای توافق هسته‌ای است که تنها دو سال از حصول آن میان ایران و قدرت‌های جهانی می‌گذرد.

دویچه‌وله در ادامه گزارش داد: توافق هسته‌ای کارساز بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شش گزارش خود از روند اجرای توافق، تایید کرده است که ایران به تعهدات خود در این توافق عمل می‌کند. بنا بر این، اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای را گامی بزرگ در جهت امن‌تر کردن جهان می‌بیند.

اما در آمریکا، جمعیت زیادی وجود دارد که خواهان برهم زدن توافق هسته‌ای است. رئیس‌جمهور آمریکا هر 90 روز یک‌بار باید به کنگره اعلام کند که ایران به توافق پایبند است تا این نهاد تصمیم بگیرد که لغو تحریم‌ها ادامه پیدا کند یا نه. ترامپ دو نوبت این پایبندی را تایید کرده و موظف است در ماه اکتبر نیز برای سومین بار این تایید را به کنگره بدهد اما گزارش‌ها حاکی از آن است که کاخ سفید به دنبال راهی برای عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است تا بتواند در نهایت تحریم‌های مرتبط هسته‌ای جدید علیه جمهوری اسلامی وضع کند.

برخی کارشناسان بر این باورند که گزارش‌ها درباره وعده‌های رئیس‌جمهور ترامپ برای عدم تایید پایبندی ایران در ماه اکتبر چیزی بیش‌تر از گزارش‌های رسانه‌ای است و می‌تواند توافق هسته‌ای را به خطر بیندازد.

در این میان، اما متحدان اروپایی آمریکا هیچ تمایلی از خود برای دنبال کردن راه واشنگتن نشان نداده‌اند. حضور نمایندگان سیاست خارجی اروپا در مراسم تحلیف روحانی یک پیام شفاف از رویکرد اروپا را ارسال می‌کند که می‌گوید خواهان حفظ توافق با ایران است. به طور هم‌زمان نیز این پیام را مخابره می‌کند که اروپا می‌خواهد به تلاش برای همکاری با رئیس‌جمهور روحانی ادامه دهد.

تقابل آمریکا و اروپا؛ شکست ترامپ در انزوای ایران

 تلاش برای انزوای ایران شکست‌خورده است

حضور چهره‌ های برجسته در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران به وضوح نشان داد که تلاش برای انزوای این کشور دست‌ کم در حال حاضر شکست ‌خورده است.

 روزنامه ایندیپندنت در گزارشی نوشت: مرام تحلیف همیشه به عنوان یک مراسم بزرگ در دولت برگزار می شود، اما آشفتگی های جاری در سیاست خاورمیانه حاکی از آن است که مراسم تحلیف «حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهور ایران یک رویداد برجسته است.

 ایندیپندنت نوشت: عربستان سعودی و دولت دونالد ترامپ به‌عنوان دشمنان ایران، تأکیددارند که این کشور بایستی دوباره طرد شود؛ آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران اعمال و دونالد ترامپ تهدید کرده که از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد شد. اطرافیان او نیز در رابطه با تغییر حکومت در ایران سخن می‌گویند. بااین‌حال در مراسم تحلیف حسن روحانی نمایندگان صدها کشور در تهران حاضر شدند.

ممکن است حضور افرادی مانند «رابرت موگابه» و «کیم جونگ نام» از زیمبابوه و کره شمالی توسط واشنگتن و ریاض نادیده گرفته شده باشد. اما حضور چهره‌های برجسته از کشورهای اروپایی ازجمله 'الستر برت' معاون وزیر خارجه انگلیس، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و وزرایی از سوی روسیه، چین و هند نشان داد که تلاش برای انزوای ایران دست‌کم در حال حاضر شکست‌خورده است.

ایندیپندنت نوشت: حسن روحانی در جریان این مراسم به شرکت‌کنندگان هشدار داد که آمریکا تلاش می‌کند تا در اجرای برجام کارشکنی کند. وی عنوان کرد: 'آنان که قصد پاره کردن برجام رادارند، بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد.'

او گفت: «آمریکا تخلفات خود را از برجام تکرار می کند و تحریم های جدید عواقب منفی در افکار عمومی گذاشته و این کار توافق هسته ای را به خطر خواهد انداخت. ایران نخستین طرفی نخواهد بود که از توافق خارج خواهد شد، اما در مورد تخلفات آمریکا هم ساکت نخواهد ماند.»

این نشریه خبری افزود: رئیس‌جمهوری ایران پیش‌ازاین نیز در دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، بیان داشت که حضور در این مراسم، نشان داد که دولت‌های غربی آمادگی دارند تا به‌رغم فشارهای آمریکا با ایران همکاری کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، جواد ظریف وزیر خارجه ایران در همین جلسه به هیئت اروپایی گفته است که ترامپ تلاش می‌کند تا نقض برجام را به‌پای ایران بگذارد و اروپا بایستی نسبت به این مساله هشیار باشد.

این نشریه خبری در ادامه عنوان کرد که در جریان مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی، اسامی تمامی کشورهایی که در این مراسم شرکت داشتند قرائت شد.

قطر که در جبهه مخالف ائتلاف به رهبری عربستان قرار دارد، هیئتی را به ریاست شیخ تمیم بن حامد الثانی امیر این کشور فرستاد. روسیه، کشوری که اخیراً هدف تحریم‌های جدید آمریکا قرارگرفته نیز اعلام کرد که 'دیمیتری روگوزین' معاون نخست‌وزیر و فرماندهان ارشد نظامی روسیه پس از مراسم تحلیف با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای در رابطه با مساله سوریه گفت‌وگو خواهند کرد. برخی مقامات گفتند عملیات در استان «ادلب» که اکنون تحت آتش بس به سر می برد، یکی از موضوعات گفت و گو ها بود.

با این حال اصلاحات داخلی بیش از تعهدات نظامی خارجی در دستور کار روحانی قرار دارد. و در عین حال، بسیاری از هیئت ‌های شرکت ‌کننده در این مراسم به دنبال فرصت‌ های تجاری به وجود آمده در ایران در پی لغو تحریم‌ ها علیه این کشور هستند. «لرد لامونت» مسئول بهبود روابط با تهران و فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجارت با ایران و «ریچارد بیکن» رئیس گروه فرا حزبی پارلمانی انگلیس و ایران نیز در این مراسم حضور داشتند.

شرکت آمریکایی «بوئینگ» قرارداد 8 میلیارد دلاری برای فروش 80 فروند هواپیما به شرکت ایران ایر و 30 فروند دیگر به شرکت آسمان امضا کرده است؛ در حالی که شرکت «ایرباس» رقیب اروپایی بوئینگ برای عرضه 100 فروند هواپیمای دیگر به ایران توافق  نامه امضا کرده است. شرکت فرانسوی «توتال» هم توافق نامه دو میلیارد دلاری برای توسعه یک میدان گازی دارد . «جنرال الکتریک» انگلیس هم شماری از قراردادهای تجاری با ایران را بررسی می کند. اینها همگی ثمره لغو تحریم‌ های بین‌ المللی علیه ایران است.

البته رویکرد خصمانه دونالد ترامپ بر فضای تجارت دیگر کشورها با ایران سایه افکنده است. دولت آمریکا باید هر 90 روز پایبندی ایران به توافق برجام را تایید کند. ترامپ که متعهد شده بود برجام را پاره کند، بلافاصله پس از آغاز به کار مجبور شد آن را تایید کند زیرا وزارت خارجه این کشور نتوانست هیچ تخلفی را از سوی ایران گزارش کند.

این کشور مجبور شد تا برای دومین بار هم تایید کند که ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده است. اما همزمان ترامپ مدعی شد: «اگر دست من بود همان 180 روز پیش عدم پایبندی ایران را اعلام می کردم.»

به لحاظ نظری برجام باقی می ماند؛ حتی اگر آمریکا از آن خارج شود زیرا تمامی پنج کشور دیگر امضا کننده این توافق (روسیه، چین، آلمان، فرانسه و انگلیس) گفته اند به آن پایبند خواهند ماند.

 اما شرکت های خارجی از تحریم های آمریکا و مجازات های مالی احتمالی نگرانند.

«محمد مرندی» استاد دانشگاه تهران گفت: «من نمی دانم این توافق واقعا چگونه ادامه خواهد یافت اگر که آمریکا دیگر بخشی از آن نباشد. » در حالی که «رابرت امرسون» تحلیلگر امنیتی گفت: «این چیزی نیست که از سیاست واشنگتن خارج شود؛ مسئله توافق هسته ای و تحریم های ایران به دفعات در آینده توسط تندروهای به رهبری رئیس جمهور امریکا بازنگری خواهد شد.»

حضور چند صد نفره در مراسم تحلیف ریاست جمهوری روحانی به این معنا نیست که خصومت دونالد ترامپ برای منزوی کردن ایران و سوق دادن آن به حاشیه سیاست بین المللی پایان خواهد یافت.

تقابل آمریکا و اروپا؛ شکست ترامپ در انزوای ایران

حضور اروپایی ها در تحلیف روحانی، نشانه گرم شدن روابط تهران با غرب

گاردین نوشت: هنگامی که «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران امروز شنبه سوگند یاد کرد، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرایی از انگلیس، فرانسه و آلمان در تهران حضور داشتند؛ حضور این مقامات نشان می دهد که روابط ایران با غرب در اولین دوره ریاست جمهور وی تا چه حد گرم شده است. با این حال او در دوره دوم ریاست جمهور خود ممکن است سردی در این روابط را احساس کند. علی رغم اینکه وی توانست در انتخابات ماه مه (31 اردیبهشت) رقیب محافظه کار خود را شکست دهد، مخالفان علیه او در داخل و خارج صف بسته اند. «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که تهدید به خروج از توافق هسته ای سال 2015 کرده را می توان سرسخت ترین تهدید خارجی روحانی عنوان کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، که نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد، می گوید ایران به شرایط لازم برای محدود کردن برنامه هسته ای خود پایبند بوده و بازرسی ها را در ازای رفع تحریم ها پذیرفته است. اما ترامپ متعهد شده است که دستاوردهای سیاست خارجی اوباما را لغو کند. او دو بار قانون تمدید تعلیق تحریم ها را امضا کرده است؛ اما با بی میلی شدید. وی از مشاوران خود خواسته است تا راهی برای لغو این توافق بیابند و می گوید که انتظار دارد ایران در گزارش بعدی به عدم پایبندی متهم شود.

روحانی وعده داده است که این توافق، رفاه را به ارمغان خواهد آورد. اقتصاد ایران دوباره در حال رشد است؛ او تورم را کاهش داده و پول را تثبیت کرده است. اما( به ادعای گاردین ) فقر افزایش یافته، یک چهارم جوانان بیکار هستند و سرمایه گذاری های خارجی به مراتب کمتر از پیش بینی ها است. ایرانیان هنوز منافعی را که انتظار می رفت توافق به دنبال داشته باشد، احساس نمی کنند. همزمان با نارضایتی اقتصادی، نگرانی های دیگری نیز وجود دارد. جوان ها به خصوص اصلاحات را می خواهند، و می خواهند زنان بیشتری را در کابینه ببینند و ارتباطات بهتری با جهان خارج داشته باشند.

ایران می گوید آمریکا با اعمال تحریم های جداگانه ای مرتبط با آزمایش موشکی و حقوق بشر در حال نقض برجام است اما نمی خواهد مستقیما از آن خارج شود. طرفین اروپایی می خواهند به این توافق پایبند بمانند و از آن بهره اقتصادی ببرند؛ فرانسه طی ماه گذشته قرارداد گازی چند میلیارد دلاری با ایران امضا کرده است. اما تحریم های ثانویه آمریکا، انگیزه شرکت های خارجی که قصد تجارت با ایران را دارند، از بین می برد.

انتخابات ایران هرچند آزاد و عادلانه است اما رقابتی است؛ برخلاف کشورهای متحد آمریکا در حوزه خلیج فارس. هیچ کس نمی تواند انکار کند که روحانی با سلف خود «محمود احمدی نژاد» بسیار تفاوت دارد. با این حال ترامپ از انتخاب مجدد وی با پرتاب وزن بیشتر آمریکا در پشت عربستان سعودی در مبارزه با ایران برای هژمونی منطقه، قدردانی کرد.

خصومت آمریکا تنها می تواند تندروها را علیه خواسته های مردم ایران، علیه ثبات منطقه و در واقع علیه منافع آمریکا تقویت کند. حتی «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا که سه تهدید بزرگی را که آمریکا با آن مواجه است «ایران، ایران و ایران» تعریف کرده است، یکی از کسانی است که برای حفظ توافق هسته ای فشار می آورد. رئیس جمهور او این توافق را فاجعه نامیده است. ترامپ به طور معمول در اشتباه است. او در حال از بین بردن این توافق بوده و می تواند فاجعه ای را به بار آورد.


 تحریم های آمریکا، آن ها را از دستیابی به منافع برجام، محروم کرده است

 تارنمای یک شبکه تلویزیونی روسیه روز یکشنبه با اشاره به مخالفت اتحادیه اروپا با موضع دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته ای ایران، نوشت که تحریم های ضد ایرانی کنگره آمریکا، شرکت های این کشور را از دستیابی به منافع اقتصادی این توافق، محروم کرده است.

 تارنمای شبکه تلویزیونی راشا تودی (آر تی) افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز گذشته در مراسم تحلیف خود در میان جمعی از مهمانان خارجی از جمله اعضای عالیرتبه اتحادیه اروپا، از نقض توافق برجام توسط آمریکا انتقاد کرد. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در این مراسم حضور داشت، پیش از آغاز جلسه به طور خاص در جریان پیامدهای منفی پایبند نبودن واشنگتن به توافق هسته ای قرار گرفته بود.

طبق گزارش ها، روحانی به موگرینی گفته بود که موضع ترامپ، روند توافق هسته ای را با اخلال روبه رو خواهد کرد و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز با قدرت در این باره اظهار داشت: 'ترامپ در صدد آن است تا ایران را به برهم زدن برجام وادارد و اروپا باید از این موضوع آگاه باشد.'

وی افزود: 'ایالات متحده موانعی بر سر راه اجرای این توافق ایجاد کرده و به دنبال آن است تا ایران را از منافعی که به موجب برجام به این کشور می رسد، بی نصیب سازد که نقض آشکار این توافق است.'

موگرینی در واکنش به این اظهارات در مدت اقامت خود در تهران تاکید کرد: اتحادیه اروپا با قدرت از توافق هسته ای حمایت می کند و اظهار امیدواری کرد که واشنگتن نیز به این توافق پایبند بماند.

این تارنمای روسی به تحریم های ضد ایرانی کنگره آمریکا اشاره کرد و نوشت: واشنگتن در زمان ترامپ، تحریم های غیر هسته ای بیشتری را علیه ایران تصویب کرده است که در هفته جاری به امضای ترامپ رسیدند.

وزارت خزانه داری (دارایی) آمریکا نیز ماه گذشته (ژوئیه) تحریم هایی علیه شرکت های ایرانی اعمال کرد که موارد مورد نیاز ارتش ایران و دیگر طرفین درگیر در برنامه های موشکی این کشور را فراهم می کنند.

تهران معتقد است که تحریم های اخیر، برجام را نقض می کنند.

کاوه افراسیابی مشاور سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مصاحبه با آرتی در این باره گفت: 'کشورهای اروپایی در حال بهره برداری از فرصت های اقتصادی هستند که به موجب برجام فراهم شده است. در حالی که شرکت های فرانسوی و ایتالیایی به بازارهای ایران هجوم آورده اند، آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی بر ایران، شرکت های خود را از این فرصت مساعد محروم کرده است.'

وی در ادامه با اشاره به آنکه تحریم های جدید ضد ایرانی، توافق هسته ای را به مخاطره انداخته است، گفت: اگرچه کاخ سفید، بارها پایبندی ایران را به توافق هسته ای، تایید کرده است، اما همچنان به اقدامات زیانبار خود ادامه خواهد داد و کشورهای اروپایی به این دلیل در برابر واشنگتن خواهند ایستاد.'

'آر تی' در پایان متذکر شد: پس از آنکه ترامپ تحریم های ضد ایرانی جدید را امضا کرد، سناتور سابق 'ران پاول' سیاستمدار آمریکایی اظهار داشت: ترامپ به دنبال جنگ است و ایران یا کره شمالی تفاوتی برای وی ندارند که آغاز چنین جنگی، پایان دوره ریاست جمهوری این رئیس جمهوری جمهوریخواه را رقم خواهد زد.

تقابل آمریکا و اروپا؛ شکست ترامپ در انزوای ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری