کد خبر: ۱۸۰۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
بازتاب مراسم تحلیف روحانی در رسانه‌های خارجی؛
روحانی یک سخنرانی با یک پیام داخلی‌ و یک پیام خطاب به خارج را ارائه داد . از ملت خود وحدت سیاسی را خواست. از پیشرفت اقتصادی در دوره نخست ریاست جمهوری خود دفاع کرد و برای چهار سال آینده وعده کاهش بیکاری جوانان، حل مشکل خشکسالی و کاهش آلودگی هوا را داد. به سایر جهان، روحانی تعامل سازنده ارائه داد و تاکید کرد که کشورش آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود هرچند که اشاره نمود که در مقابل نقض های آمریکا ، دست به سینه نخواهد ماند.
تحلیف؛ پسیام دیپلماتیک ایران برای نعامل با جهانمراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و سران و نمایندگان کشورهای خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، این مراسم بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به حضور فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مراسم گزارش داد: حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه روی ایران روز شنبه در حضور مهمانان خارجی برای دومین بار سوگند یاد کرد.

در این مراسم هم‌چنین نماینده‌ای از سوی امیر قطر، رئیس‌جمهور موگابه، نمایندگانی از فرانسه و آلمان و هیأت‌هایی از چین و روسیه حضور داشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: حسن روحانی که برای یک دوره دیگر به عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شده بود، در یک جلسه علنی در پارلمان سوگند یاد کرد.

براساس گزارش این خبرگزاری، حسن روحانی 68 ساله که یک روحانی میانه رو است و در انتخابات 19 ماه می مجددا انتخاب شد، وعده داد که کشورش مسیر همزیستی و تعامل با دنیا را دنبال خواهد کرد.

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش آورد: روحانی نخست در سال 2013 با حدود 51 درصد آراء انتخاب شد.

به گزارش این خبرگزاری، تلویزیون دولتی ایران خبرداد که بیش از 130 مقام عالی رتبه از کشورهای مختلف و سازمان های بین المللی در این مراسم در تهران حضور داشتند.

درمیان آنها، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیده می شد که هماهنگی انجام توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 را برعهده دارد.

آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف در این مراسم تاکید کرد:‌ این اولین بار است که این تعداد از مقامات خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایران شرکت می‌کنند.

همچنین شبکه دویچه وله در گزارشی با اعلام خبر برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری کشورمان تصریح کرد: حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در یک مراسم بلندپایه برای دومین بار سوگند یاد کرد، مراسمی که در آن مقامات اروپایی حضور قابل توجهی داشتند.

روحانی که اکنون با یک وظیفه سخت برای حفظ توافق هسته‌ای روبرو است در متن سخنرانی خود خواستار قانون‌مندی و آزادی بیان در ایران شد.

خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به تائید نتایح انتخابات ریاست جمهوری ایران از سوی رهبر معظم انقلاب در روز پنج‌شنبه هفته گذشته گزارش داد:‌ حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که در 19 ماه مه بار دیگر در انتخابات پیروز شد، روز شنبه با حضور مهمانانی از 92 کشور در پارلمان ایران سوگند یاد کرد و وعده داد که از تمام قدرت خود برای حفاظت از دین، نظم در کشور و قانون اساسی استفاده کند.

اسپوتنیک با شلوغ خواندن حضور نمایندگان رسانه ها در آئین دومین دوره تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی، نوشت: بیش از 108 خبرنگار از مهم ترین رسانه های 64 کشور مختلف در آئین سوگند رئیس جمهوری ایران حضور داشتند.

اسپوتنیک ادامه داده است: افزون بر فعالیت خبرنگاران، حضور بیش از 1200 میهمان داخلی و خارجی از جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پخش مستقیم رادیویی و تلویزیونی از ویژگی های دوازدهمین تحلیف رئیس جمهوری در ایران بود.

بنا به این گزارش، خبرنگاران و گروههای تصویربرداری از اتریش، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، جمهوری آذربایجان، آلمان، ترکیه، چین، روسیه، ژاپن، سوریه، سوئیس، عراق، فرانسه، فلسطین، قطر، کره شمالی، کویت و لبنان مراسم تحلیف را پوشش دادند.

مهم ترین رسانه‌ها نیز خبرگزاری‌های فرانسه، آسوشیتدپرس، بلومبرگ، تیما، آنسا، شین هوا، آناتولی و کیودو و همچنین روزنامه‌های تایمز، ایندیپندنت، فاینشنال تایمز،‌ آساهی، ون هویی و یومیوری بودند.

تلویزیون های الجزیره، المنار، فونیکس، راشاتودی، CNN, NBC, ZDF, ARD, CBS, CCTV و همچنین موسسه عکس گتی ایمیجز و نشریه تایم هم از جمله دیگر رسانه‌های پوشش‌دهنده تحلیف بودند.

شبکه الجزیره نیز در گزارش خود درباره برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی تاکید کرد:‌ رئیس‌جمهور ایران پس از سوگند یاد کردن در حضور مهمانان خارجی و مقامات ایران خواستار گفت‌وگوهای بیش‌تر با قدرت‌های جهانی شد.

این شبکه در ادامه گزارش خود به حضور تعداد کثیر سران و نمایندگان کشورهای خارجی در این مراسم و به علاوه شرکت کردن فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

خبرگزاری رویترز هم در این زمینه گزارش داد: حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که روز شنبه در حضور مقامات بلندپایه خارجی شامل مقامات ارشد اروپایی سوگند یاد کرد در حالی فعالیت خود را در این سمت برای یک دوره چهار ساله دیگر آغاز می‌کند که تلاش‌هایش را برای محافظت از توافق هسته‌ای در برابر بازگشت واشنگتن به رویکرد خصمانه‌اش در قبال تهران افزایش داده است. این توافق بزرگترین دستاورد روحانی در اولین دوره ریاست‌جمهوری‌اش به شمار می‌آید.

خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که روز شنبه برای یک دوره دوم ریاست جمهوری سوگند خورد، آمریکا را به تلاش برای تضعیف توافق هسته ای متهم کرد.

به گزارش رویترز، روحانی خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که تضعیف توافق هسته ای، خودکشی سیاسی اش خواهد بود.

روحانی در این مراسم که از تلویزیون دولتی ایران به طور زنده پخش شد، گفت: متعهد نبودن آمریکا به اجرای توافق هسته ای، ثابت کرد که این کشور، شریکی غیرقابل اعتماد برای جهان و حتی برای متحدان دیرینه اش است.

روحانی خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: آنها که به دنبال پاره کردن برجام هستند، باید بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره می کنند.

روحانی یادآور شد که ایران اولین طرفی نخواهد بود که از توافق هسته ای خارج می شود، اما در مورد تخلفات مکرر آمریکا از توافق، ساکت نخواهد ماند.

وی قبل از مراسم تحلیف در ملاقات با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که موضع آمریکا ممکن است مانع از اجرای برجام شود.

روحانی با تمجید از حضور مقام های ارشد اروپایی در مراسم تحلیف، افزود که این مساله نشان می دهد اروپا مصمم به توسعه روابط با تهران است.

به گزارش رویترز، معاون نخست وزیر روسیه، رئیس جمهوری عراق، رئیس جمهوری افغانستان و رئیس جمهوری زیمبابوه از جمله مقام های حاضر در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران بودند.

روزنامه انگلیسی زبان دیلی تایمز پاکستان در گزارشی از مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران، به نقل از دکتر روحانی نوشت: ایران ثابت کرده است که احترام را با احترام و تحریم و تهدید را با اقدام متناسب و با مقاومت پاسخ می دهد.

دیلی تایمز به بخش هایی از سخنرانی دکتر روحانی در این مراسم که در محل مجلس شورای اسلامی و در حضور مقامات و شخصیت هایی از بسیاری از کشورهای جهان برگزار شد، اشاره کرد و به نقل از روحانی نوشت: ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود اما اگر آمریکا به تعهداتش در برابر برجام عمل نکند، ایران نیز سکوت نخواهد کرد.

این رسانه پاکستانی همچنین با اشاره به دیدار خانم فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با دکتر روحانی پیش از مراسم تحلیف وی نوشت : روحانی در این ملاقات برضرورت انجام تلاش های بیشتر برای حفظ برجام تاکید کرد.

رادیو دولتی پاکستان هم ضمن اعلام خبر برگزاری مراسم تحلیف دکتر روحانی در آغاز دور دوم ریاست جمهوری، نوشت که بیش از یکصد نفر از مقامات و شخصیت های کشورهای جهان در مراسم تحلیف روحانی حضور یافتند.

این رسانه رسمی دولت پاکستان در خبری کوتاه، اعلام کرد که روحانی در سخنانش در مراسم تحلیف، نسبت به توطئه های قدرت های خارجی که در مسائل منطقه به دنبال منافع خود هستند، هشدار داد.

روزنامه انگلیسی زبان هندو نوشت: رئیس جمهوری ایران در سخنرانی مراسم تحلیف، آمریکا را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای ایران با قدرت های غربی متهم کرد.

در ادامه این مطلب به نقل از روحانی اضافه شده است تلاش ترامپ برای ضربه زدن به توافق هسته ای یک خودکشی سیاسی است.

به نوشته این روزنامه، رئیس جمهوری ایران تعهد نداشتن آمریکا در اجرای توافق هسته ای را نشانه غیر قابل اعتماد بودن این کشور برای جهان حتی حامیان قدیمی این کشور دانست.

روزنامه تایمز او ایندیا دیگر روزنامه هندی نیز در مقاله ای نوشت: دکتر حسن روحانی به طور رسمی دوره دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرد.

در ادامه این مطلب اضافه شده است روحانی که برای بار دوم به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب می شود مسئولیت سخت اصلاحات اقتصادی و بهبود سیاست خارجی این کشور در میان فشار های خصمانه امریکا را به عهده دارد.

در بخش دیگری از این مطلب به نقل از روحانی آمده است تمام طرف ها مسئوولیت سنگین حفظ توافق هسته ای که با تلاش های بسیار بدست آمده را برعهده دارند.

روزنامه هندوستان تایمز نیز در مطلبی توافقنامه هسته ای را یک رویداد مهم در دوره نخست ریاست جمهوری روحانی عنوان کرد و نوشت رئیس جمهوری اسلامی ایران به آمریکا به علت پایبند نبودن به توافقنامه هسته ای حمله کرد.

در ادامه این مطلب به نقل از رئیس جمهوری اضافه شده است ایران نقض کننده برجام نخواهد بود ولی در برابر نقض مکرر این توافق از سوی آمریکا سکوت نخواهد کرد.

روزنامه هندوستان تایمز در ادامه با اشاره به سخنانی رئیس جمهوری در دیدار 'فدریکا موگرینی' نوشت اقدامات آمریکا می تواند اجرایی کردن توافق هسته ای را با مشکل مواجه کند.

شبکه خبری زی نیوز هند نیز با اشاره به سخنان دکتر روحانی در دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نوشت:رئیس جمهوری ایران در این دیدار خواستار همکاری با افغانستان در مبارزه با تروریسم شده است.

در ادامه این مطلب به نقل از روحانی اضافه شده است بندر چابهار فرصت مناسبی برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و معدنی میان ایران و افغانستان است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در بخش خبری خود مراسم تحلیف روز شنبه رئیس جمهوری ایران را بازتاب و گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنانش گفت که ایران آغازگر نقض توافق هسته ای نخواهد بود اما در برابر قصور آمریکا در اجرای توافق ساکت نخواهد نشست.

 سی ان ان در بخش خبری خود افزود: حسن روحانی در بخشی از سخنانش به مساله توافق هسته ای و تحریم های آمریکا پرداخت. رئیس جمهوری ایران گفت که ایران ثابت کرده است آنهایی که ما را محترم می شمارند، آنها را محترم می شمارد.

سی ان ان گفت: آمریکا درست یک ماه پس آز آنکه تایید کرد ایران توافق هسته ای را محترم شمرده ( پایبندی به توافق ) بی درنگ تحریم های تازه ای علیه ایران اعمال کرد.

 روزنامه ال موندو اسپانیا در گزارش خود زیرعنوان 'رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف روحانی حضور داشت' نوشت:حضور «فدریکا موگرینی» به عنوان یک حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای دقیقا هنگامی که آمریکا برای پایان دادن به آن تلاش می‌ کند، دیده می‌ شود.

ال موندو افزود: حسن روحانی در سخنرانی خود پس از سوگند، بار دیگر از توافق هسته ای علیه 'سیاستمداران بی‌ تجربه' دفاع کرد.

این روزنامه با اشاره به تدابیر امنیتی شدیدی که ایران برای این مراسم اتخاذ کرده بود، تصریح کرد: ایران موفق شد برای نخستین بار از زمان انقلاب اسلامی 1979میلادی (1357) ، نمایندگان 105 کشور را بر روی فرش سبز گردهم آورد و این دلیل افتخاری بود زیرا حضور آنها در مراسم تحلیف دوازدهمین دولت که از سوی «دونالد ترامپ» تهدید شده ، در این زمان پرتنش ، مشروعیت خاصی‌ می‌ بخشد.

این نشریه اضافه کرد: روحانی پس از سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس قوه قضاییه، یک سخنرانی با یک پیام داخلی‌ و یک پیام خطاب به خارج را ارائه داد . از ملت خود وحدت سیاسی را خواست. از پیشرفت اقتصادی در دوره نخست ریاست جمهوری خود دفاع کرده و بر کاهش نرخ تورم کمتر از 10 درصد ، رشد و افزایش تولید هیدروکربن ها تاکید نمود و برای چهار سال آینده وعده کاهش بیکاری جوانان، حل مشکل خشکسالی و کاهش آلودگی هوا را داد.

رسانه مذکور تصریح کرد: به سایر جهان، روحانی تعامل سازنده ارائه داد و گفت که از 111 سال پیش تاکنون ایران که اقتدار و پیشرفت خود را از مردم فرهیخته خود می گیرد آماده همکاری بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک است.

'ال موندو' به نقل از روحانی نوشت: ایران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود بلکه درمقابل تهدید و تحریم خواهد ایستاد. آنان که قصد پاره کردن برجام را دارند بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد.

خبرگزاری افه و روزنامه لا وانگواردیا اسپانیا نیز در گزارشی مشترک زیر عنوان 'روحانی با هدف ارتقاء یک رابطه سازنده با جهان دوباره رئیس جمهوری شد' افزودند: در رابطه با توافق هسته ای با شش قدرت بزرگ، حسن روحانی تاکید کرد که کشورش آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود هرچند که اشاره نمود که در مقابل نقض های آمریکا ، دست به سینه نخواهد ماند.

این دو رسانه افزودند که رئیس جمهوری ایران در نخستین سخنرانی دور دوم قدرت خود، خواهان همکاری بیشتر با جامعه بین المللی شد.

'افه' و 'لا وانگواردیا' به نقل از حسن روحانی تصریح نمودند که ایران به دنبال تعامل سازنده با جهان و همچنین با کشورهای همسایه است و آماده همکاری براساس احترام متقابل می‌ باشد.

خبرگزاری آپا آذربایجان با اشاره به برگزاری این مراسم در مجلس شورای اسلامی نوشت: این مراسم با طنین انداز شدن سرود ملی جمهوری اسلامی و تلاوت آیات قران مجید آغاز شد و سپس علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه ایران سخنرانی کردند.

آپا افزود: در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی یک هزار و 200مهمان از 92 کشور حضور داشتند و هیات جمهوری آذربایجان به سرپرستی 'اکتای اسداف' رییس مجلس ملی به آن پیوسته است.

این منبع خبری درگزارش خود اضافه کرد: رییس جمهوری ایران در این مراسم اعلام کرد در راستای حفظ ارزش های دین مبین اسلام ، ثبات و امنیت کشورش و حاکمیت قوانین تلاش های لازم از خود نشان خواهد داد.

آپا خاطرنشان کرد، حسن روحانی رییس جمهوری ایران در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران توانست رای 57 درصد از واجدان شرایط آرا را به دست آورد و پیروز این دوره انتخابات شود.

این منبع خبری در گزارشی دیگری زیر عنوان 'دکتر حسن روحانی تعمیق روابط با کشورهای همسایه را واجب می داند' نوشت: رییس جمهوری ایران پس از مراسم تحلیف اعلام کرد گسترش روابط با کشورهای دیگر نه تنها گزینه عمده ایران است بلکه یک ضرورت برای تامین امنیت جهانی می باشد.

به گزارش این منبع خبری، حسن روحانی افزود: روابط سازنده با کشورهای جهان ، تعمیق ارتباط با کشورهای منطقه و گسترش همکاری با کشورهای دوست برای ایران یک ضرورت ناشی از امنیت بین المللی است.

رییس جمهوری ایران همچنین اعلام کرد، تهران نقض شرایط توافق هسته ای را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.

روزنامه ینی مساوات آذربایجان نیز در گزارشی زیر عنوان 'مراسم تحلیف رییس جمهوری ایران برگزار شد' نوشت: دکتر حسن روحانی در این مراسم با حضور نمایندگان مجلس و محافل سیاسی و اجتماعی و مهمانان خارجی سوگند یاد کرد.
این گزارش افزود: انتظار می رود امروز همچنین اعضای دولت جدید ایران معرفی شود.

ینی مساوات همچنین خاطرنشان کرد، الله شکور پاشازاده رییس اداره مسلمانان قفقاز در این مراسم اکتای اسداف رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان را همراهی می کرد.

خبرگزاری ترند آذربایجان نیز در گزارشی نوشت: مقامات رسمی بیش از یکصد کشور خارجی از جمله آلمان ، فرانسه و انگلیس در این مراسم حضور داشتند.

این گزارش افزود: رییس جمهوری 68 ساله ایران در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود در راستای بهبود هرچه بیشتر شرایط اقتصادی ایران تلاش خواهد کرد.

این خبرگزاری دستآورد جمهوری اسلامی در مذاکرات با کشورهای غربی در دوره نخست ریاست جمهوری حسن روحانی را مورد اشاره قرار داد و افزود: ولی تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران نتایج توافق برجام را زیر سووال قرار داده و رییس جمهوری ایران اعلام کرد کشورش به این اقدامات آمریکا که این توافق را نقض کرده است ، واکنش لازم خواهد داشت.

شبکه های تلویزیونی آ.تی وی، اسپیس، اجتماعی، خزر و آ ار بی جمهوری آذربایجان نیز در گزارش های خبری خود به برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهوری ایران پرداختند. 

رادیو تلویزیون صربستان در گزارشی نوشت که مراسم تحلیف 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران در حضور مقام های بلندپایه زیادی از کشورهای مختلف برگزار شد.

شبکه سراسری رادیو و تلویزیون دولتی صربستان افزود که 'مایا گویکوویچ' رئیس پارلمان این کشور در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران حضور داشت.

در این گزارش آمده است: روحانی که در ماه 'می' سال جاری میلادی برای دومین بار در این سمت انتخاب شد، در این مراسم گفت که ایران به سیاست همزیستی و تعامل با جهان ادامه می دهد و همچنین بیش از هر زمان دیگر بر تعامل سازنده در روابط خود با جهان اصرار می ورزد.

تلویزیون دولتی صربستان افزود که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران بیش از 130 مقام ارشد خارجی از جمله 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، 'دیمیتری روگوزین' معاون نخست وزیر روسیه، 'ژان ایو لو' وزیر امور خارجه فرانسه، 'میخائیل پوت' مقام بلندپایه وزارت خارجه آلمان شرکت داشتند.

شبکه سراسری رادیو و تلویزیون صربستان همچنین نوشت که این اولین بار است در تاریخ ایران تعداد زیادی از مقامات خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری شرکت دارند.

این شبکه تلویزیونی همچنین در گزارش خود نوشت که مایا گویکوویچ رئیس پارلمان صربستان در فرودگاه مهرآباد با استقبال گرمی از طرف مقامات ایران رو به رو شد.

از کابینه رئیس پارلمان صربستان اعلام شده است که مایا گویکوویچ در طی اقامت خود در تهران با 'حسن روحانی' رئیس جمهور، 'علی لاریجانی' رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین با رؤساری مجلس های دیگر کشورها که در مراسم تحلیف در ایران شرکت کرده اند، دیدار و گفت وگو خواهد داشت.

دیگر رسانه های خبری صربستان از جمله رادیو و تلویزیون ب 92، روزنامه الو، تلویزیون استودیو ب، تلویزیون N1 مراسم تحلیف ریس جمهوری کشورمان را بطور گسترده بازتاب خبری دادند.

خبرگزاری ریانووستی روسیه در گزارش خود نوشت: روز شنبه مراسم تحلیف روحانی برگزار شد و وی در جایگاه دوازدهمین مقام رئیس جمهوری اسلامی ایران سوگند یاد کرد.

رسانه روسی افزود: در مراسم با شکوه تحلیف که با سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد، مقام های 92 کشور شرکت کردند.

رسانه روسی همچنین بخش هایی از سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرده که در باره نقض برجام هشدار داده و تاکید کرده، هر گونه مشکل آفرینی برای توافق هسته ای از طرف ایران پاسخ داده خواهد شد، اما تهران نخستین نقض کننده نخواهد بود.

روزنامه کامسامولسکایا پراودا روسیه نوشت: روحانی متن سوگند ریاست جمهوری را قرائت، سپس امضا و همچنین عهد کرد که از حقوق و آزادی های مردم ایران دفاع کند.

وی در سخنان خود خاطرنشان کرد که برای تحکیم روابط ایران با دیگر کشورها مصمم است.

روحانی گفت که برقراری تماس های سازنده با کشورهای مختلف، تعمیق روابط در منطقه و افزایش سطح همکاری با کشورهای دوست انتخاب آگاهانه و ضرورت مرتبط با امنیت بین المللی است.

در گزارش روزنامه روسی همچنین با اشاره به شرکت مقام های دهها کشور در مراسم تحلیف آمده که از طرف روسیه نیز دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر در تهران حضور یافت.

مراسم تحلیف روحانی در خبرگزاری ایتارتاس نیز بازتاب یافته، از جمله در یک خبر حضور سران و مقام های دهها کشور در تهران مورد توجه قرار گرفته است.

رسانه روسی نوشت: رئیس جمهوری ایران سوگند یاد کرد که برای دفاع از حقوق و آزادی های مردم ایران و اصول جمهوری اسلامی تلاش و استقلال سیاسی و اقتصادی کشور را حفظ کند.

در گزارش آمده است: نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، فرماندهان ارشد نظامی، سران و مقام های بلندپایه کشورهای مختلف جهان و شخصیت های اجتماعی شاهد ادای سوگند روحانی بودند.

ایتارتاس افزوده است که برای شرکت در این مراسم، هیات هایی از 100 کشور از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و روسیه به ایران سفر کرده اند.

روحانی در این مراسم در مورد نقض برجام نیز هشدار داده و اعلام کرد که ایران در برابر چنین اقدامی سکوت نخواهد کرد و حتما پاسخ می دهد.

روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو هم در بخش اخبار آنلاین خود نوشت: روحانی در مقام رئیس قوه مجریه ایران سوگند یاد کرد و مراسم تحلیف وی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در گزارش روزنامه روسی یادآوری شده است: روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری 57 درصد آرا کسب کرده، باید در دو هفته آینده کابینه جدید خود را برای تایید به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

روحانی 68 ساله همچنین اهداف اصلی دولت آینده را حل مسائل داخلی ایران ازجمله بیکاری، فساد مالی و فقر عنوان و بر ضرورت توسعه همکاری های اقتصادی خارجی نیز تاکید کرده است.

مراسم تحلیف روحانی در حدود 30 رسانه روسی از جمله روزنامه های کامرسانت، راسیسکایا گازتا و شبکه های تلویزیونی راشاتودی، ار.ب.کا، لایف نیوز و وستی و همچنین روزنامه اینترنتی وزگلیاد و تارنمای روسی گازتا رو نیز بازتاب داشت.

تارنمای خبری پولیتیکو با اشاره به مراسم تحلیف دومین دور ریاست جمهوری حسن روحانی نوشت که وی آمریکا را به تضعیف توافق هسته ای متهم و بر لزوم ادامه همکاری با اتحادیه اروپا تاکید کرد.

نسخه اروپایی پولیتیکو در تیتری با این عنوان که «ایران خواستار حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای شد»، نوشت: روحانی گفت تا زمانی که دیگران توافق هسته ای را نقض نکنند به اجرای آن ادامه می دهد.وی افزود که اجرای کامل این توافق مستلزم آن است که همه طرف ها روابط اقتصادی، بانکی و بازرگانی را با ایران تسهیل کنند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که در مراسم تحلیف حسن روحانی در تهران حضور داشت، گفت که اتحادیه اروپا می خواهد اطمینان دهد که برجام به طور کامل اجرا می شود.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که حسن روحانی برای آغاز دور دوم ریاست جمهوری با یاد کردن سوگند، تاکید کرد که کشورش بر تعهداتش در توافق هسته ای پایبند می ماند.

 حسن روحانی در مقابل جمعی از مقامات خارجی برای دومین دور ریاست جمهوری سوگند خورد. روحانی 68 ساله در مجلس ایران خطاب به مقاماتی که فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در میان آنها بود، گفت: ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود.

بلومبرگ نوشت که حضور موگرینی در این مراسم نشان آشکاری بر حمایت از رئیس جمهوری ایران و توافق هسته ای است. 

تارنمای شبکه یورونیوز گزارش داد حسن روحانی درحالی که برای آغاز دومین دور ریاست جمهوری اش سوگند یاد کرد، از آمریکا انتقاد و آن را به تضعیف توافق هسته ای با قدرت های جهانی متهم کرد.

 یورونیوز نوشت: از زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به قدرت رسیده و واشنگتن به سیاستی تهاجمی در قبال ایران بازگشته، روحانی تلاش ها برای دفاع از توافق هسته ای را که بزرگ ترین دستاورد وی در دور اول ریاست جمهوری اش است، آغاز کرده است.

به نوشته یورونیوز، جمعی از شخصیت های خارجی از جمله چهره های اروپایی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران شرکت کردند. این درحالی است که پیش از ان ، سنای آمریکا به اعمال تحریم های جدید علیه ایران رای داده بود.
روحانی گفت که حضور شخصیت هایی مثل 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اروپایی نشان می دهد که با وجود فشارهای آمریکا، اروپا مصمم به گسترش مناسبات با تهران است.

 تارنمای خبری دیلی میل انگلیس گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب ایران در مراسمی با شکوه و بی سابقه در تاریخ این کشور سوگند یاد کرد.

 تارنمای دیلی میل با اشاره به حضور بیش از 130 مقام عالی رتبه از کشورهای گوناگون ونمایندگی نهادهای های بین المللی درمراسم تحلیف در تهران، آن را در تاریخ ایران بی سابقه توصیف کرد و نوشت: حسن روحانی در این مراسم سوگند یاد کرد که در دولت جدید رویکرد تعامل با دنیا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

دیلی میل حضور مهمانان خارجی در تهران را بی سابقه توصیف وتصریح کرد: اکنون دولت دوازدهم در ایران به ریاست حسن روحانی آغاز شده است و این برای دومین بار است که روحانی از سوی ملت ایران برای تصدی این سمت برگزیده می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ