کد خبر: ۱۷۹۹۲۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در محضر رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در محضر رهبر انقلاب اسلامی آغاز خواهد شد.

به گزارش اعتدال، مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران، از ساعت ۱۰ صبح امروز (پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶) در حسینیه‌ امام خمینی (ره) دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در حال برگزاری است.
 
این مراسم در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور رؤسای قوا، رئیس مجلس خبرگان رهبری، مقامات کشوری و لشکری، علما و دانشگاهیان، جمعی از سفرا و نمایندگان بلندپایه‌ کشورهای خارجی برگزار می‌شود و در شبکه‌های مختلف رادیویی-تلویزیونی و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی به صورت زنده پوشش داده می شود.

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

پایان مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

 پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آیاتی از کلام الله مجید توسط کریم منصوری قرائت شد.

مراسم تنفیذ حکم دوره دوم ریاست‌جمهوری حسن روحانی، محمود احمدی‌نژاد در ابتدای جلس در کنار ابراهیم رئیسی نشسته بود براساس گزارش ها دقایقی پس از ان او جای خود را تغییر داد و در کنار سید حسن خمینی و اصلاح طلبان نشست.

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی


گزارش وزیر کشور از از روند برگزاری انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری/انتخابات 96 یکی از مهمترین حماسه‌های این کشور است

وزیر کشور گفت: انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را می‌توان یکی از مهمترین حماسه‌های کشور دانست که در حالی برگزار شد که شرایط سیاسی و امنیت داخلی ما حضور مردم را در عرصه مشارکت بیش از هر زمان ضروری کرده بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی توسط رهبر انقلاب که هم اکنون در حسینیه امام خمینی (ره) در حال برگزاری است، طی سخنانی و در گزارش خود از روند برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه 96 با تبریک ولادت امام رضا (ع) اظهار کرد: بسیار خرسندم که این توفیق الهی نصیب این جانب شد که در مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهوری، گزارشی از انتخابات را به استحضار برسانم.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی،‌اداره حکومت و قانونگذاری در چارچوب اصول قانون اساسی با نظر مردم است و انتخابات تجلی خواست و اراده مردم محسوب می‌شود.

 وزیر کشور با بیان اینکه یکی از دستاوردهای نظام مردم سالاری دینی است،‌ اظهار کرد: این دستاورد در عمق باور ملت ما قرار گرفته است و با آموزه های اسلام و آرمان‌های امام و هدایت رهبری و از طریق برگزاری انتخابات دنبال می‌شود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری را یکی از مهمترین حماسه‌های کشور دانست،‌ اظهار کرد: این انتخابات در حالی برگزار شد که کشور ما از نظر شرایط سیاست داخلی و امنیت داخلی و مسائل مربوط به سیاست خارجی حضور مردم را در عرصه مشارکت بیش از هر زمان ضروری کرده بود و حضور 42 میلیونی مردم در انتخابات اعتقاد آنان به آرمان‌های انقلاب و تعیین سرنوشت خود را نشان داد.

وی ادامه داد: تعامل ما با شورای نگهبان و سایر دستگاه های مرتبط با امر برگزاری انتخابات که با تلاش صادقانه همکاران ما در وزارت کشور و همراهی آحاد مردم و مشارکت سازنده احزاب و گروه‌ها منجر به برگزاری انتخاباتی دقیق و امن شد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه از مرداد ماه سال 95 سازمان اجرایی منظمی در قالب ستاد انتخابات کشور برای برگزاری امر انتخابات ایجاد شد گفت: برای امنیت انتخابات،‌ ستاد انتخابات کشور از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد و با رعایت مر قانون و ایجاد کمیته حراست و همکاری با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی،‌ تامین امنیت کامل انتخابات در شرایطی که کشورهای همسایه با ناامنی روبرو بودند و دشمنان از هیچ تلاشی برای بر هم زدن امنیت فروگذار نبودند مانع از ایجاد مشکل شد.

وزیر کشور ادامه داد: امسال سه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری،‌ پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس به صورت همزمان برگزار شد که هر یک از این‌ها باید مطابق قانون خاص خود و با تفاوت‌های شیوه نظارت برگزار می‌شد که برنامه ریزی و هماهنگی برای آن از ضروریات بود و تلاش شد به نحو شایسته اجرا شود.

وی درباره مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته،‌یادآور شد: برنامه ریزی و هماهنگی با شورای نگهبان برای تعیین زمان برگزاری و زمانبندی برای تدارکات و برگزاری انتخابات صورت گرفت. برای آشنایی مجریان 9 دوره آموزش عمومی و 10 همایش تخصصی در 31 استان برای هزار و 150 نفر از دست اندرکاران، ‌معاونین سیاسی، ‌فرمانداران،‌ بخشداران و کارشناسان استانداری‌ها و فرمانداری‌ها انجام شد.

رحمانی فضلی افزود: برگزاری دوره 5 روزه توسط مربیان تربیتی که تجربیات خود برای آموزش انتخابات را انتقال دهند نیز در این دوره اینجام شد، برای اطمنیان بخشی حداکثری به مردم به منظور تحقق فرمان مقام عظمای ولایت و دغدغه رئیس جمهور برای صیانت از آراء استفاده از تعرفه‌ها به 200 میلیون برگه رسید که در آنها 10 شاخص امنیتی لحاظ شده  بوده که 5 شاخص آن برای اولین بار اجرا می‌شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تعرفه‌ها براساس زمانبندی مشخص ارسال شد و با برآوردی که از واجدین شرایط رای دادن در کل کشور داشتیم،‌ تعرفه‌ها چاپ و تخصیص داده شد و در هیچ یک از استان‌ها و شهرستان‌ها با کمبود تعرفه مواجه نشدیم. در این انتخابات 429 هیات اجرایی در شهرستان‌ها تشکیل شد و 62 هزار و 381 شعبه اخذ رای برای ریاست جمهوری و 81 هزار و 450 شعبه برای شوراها در سراسر کشور در نظر گرفته شد که رشد 10 درصدی داشت.

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی

وزیر کشور همچنین اظهار کرد: با هماهنگی شورای نگهبان 24 مرحله از 25 فرآیند برگزاری به صورت تمام مکانیزه بود و در انتخاب شوراها برای اولین بار در 140 شهر 25 مرحله تمام الکترونیک برگزار شد. با همکاری وزارت خارجه امکانات لازم برای هموطنان خارج از کشور مهیا شد و در 103 کشور شامل 133 نمایندگی سیاسی در 310 شعبه اخذ رای صورت گرفت.

وی اضافه کرد: برای تامین امنیت 170 هزار نفر از عوامل انتظامی و نظامی و 70 هزار نفر از هیات‌های بازرسی حضور داشتند. کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات هم 6 جلسه در وزارت کشور و 89 جلسه در صدا و سیما داشت که نقش خود را در تنظیم برنامه‌های تبلیغی ایفا کرد. برای فراهم کردن فضای آرام و عادی برای تبلیغات قانونی هزار و 788 همایش و گردهمایی سیاسی و تبلیغاتی در کمال آرامش برگزار و از بروز هر مشکل امنیتی و بی نظمی پیشگیری شد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه به طور متوسط در کل کشور در هر 87 ثانیه یک نفر رای داد،‌ افزود: در سال 92 این رقم به ازای هر 92 ثانیه یک نفر بود آن هم با وجود اینکه در این دوره تعداد مراجعین افزایش داشت. استفاده از سیستم مکانیزه برای احراز هویت کمک زیادی کرد تا افراد غیر یا فوت شده نتوانند رای دهند و یا یک فرد بیش از یک بار رای ندهد. انتخابات 8 صبح جمعه آغاز و ساعت 24 پایان یافت و کاملا مراقبت شد تا امر خلافی صورت نگیرد.

وی همچنین گفت: با تعاملات با هیات‌های مرکزی تمام گزارش‌های آن هیات‌ها و 350 هزار ناظر در سراسر کشور پیگیری شد. در انتخابات مشارکت 73.33 درصدی مردم نسبت به سال 92 رشد 12.34 درصدی داشت و در تهران آراء بالغ بر 3 میلیون و 688 هزار و 596 رای بود که نسبت به دوره قبل 28.8 درصد افزایش داشت.

وزیر کشور با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اظهار کرد: در این انتخابات از مجموع 41 میلیون و 366 هزار و 85 رای، حجت الاسلام حسن روحانی با کسب 23 میلیون و 636 هزار و 652 رای به موفقیت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رسید.

رحمانی فضلی با بیان اینکه شورای نگهبان در پایان بررسی‌های خود و در سقف زمان قانونی از طریق رسیدگی به شکایات و بررسی میدانی، صحت انتخابات را بدون ابطال یک صندوق اعلام کرد،‌گفت: این تایید شورای نگهبان نشان از سخت کوشی همکارانمان در حوزه اجرا و نظارت بوده است و وزارت کشور از ابتدا نیز به برگزاری سالم و پرشکوه انتخابات و تامین کامل صحت و درستی آن اصرار داشت. این نتایج حاصله از این انتخابات نشان دهنده همین توجه و سخت‌کوشی است که طی آن شورای نگهبان تمامی آرای انتخابات را تایید نمود.

وزیر کشور در پایان اظهار کرد: وظیفه خود می‌دانم از رهبر معظم انقلاب که با ولایت‌های داهیانه خود و نیز آقای روحانی که با حمایت‌های دقیق و قدرتمند خود به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم کمک کردند و همچنین از شورای نگهبان،  ستاد انتخابات سراسر کشور، هیات‌های اجرایی وپرسنل خدوم وزارت کشور و نیز علمای عظام، مراجع تقلید و اصحاب رسانه بویژه صدا و سیما تشکر می‌کنم و امیدوارم که با حمایت رهبری و تلاش‌های دولتمردان کشور عزیز و مردم گرامی‌مان به جایگاهی که باید برسند. متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری توسط حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی قرائت شد.

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی


رهبری حکم ریاست‌جمهوری حسن روحانی را تنفیذ کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی (ره) دفتر رهبری لوح متن حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری دوازدهم را به حجت‌الاسلام‌وامسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب مردم اعطا کردند.

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

پایان مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

پایان مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، «امضای حکم ریاست‌جمهوری پس از انتخاب مردم»، از جمله «وظایف و اختیارات رهبری» است و طبق قانون انتخابات ریاست‌جمهوری «دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران چهار سال است و از تاریخ تنفیذِ اعتبارنامه به‌وسیله‌ مقام رهبری آغاز می‌شود».

این مراسم از ساعت:۳۰ ۱۰ صبح امروز (پنج‌شنبه) آغاز شده و پیش از اعطای حکم تنفیذ، وزیر کشور به ارائه گزارشی از روند برگزاری انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری پرداخت. سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم رهبر انقلاب در تنفیذ رأی مردم و نصب حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران را به شرح ذیل قرائت کرد:

"بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند متعال را سپاس می‌گوییم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری ملت عظیم الشان ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملی گامی بلند در جهت حراست از عزت و امنیت کشور و ابهت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داد.

انتخابات پرشور و صفوف طولانی رای دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشان شرکت کنندگان در انتخاب رئیس جمهور و آنگاه رای بالای شخصیت منتخب همگی نشانه‌های روشن از موفقیت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریت و خصلت مردمی این نظام انقلابی است و این یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین توانمندی‌های بی شمار کشور اسلامی عزیز ما است که دستیابی به آرمان‌های بلند انقلاب را ممکن می‌سازد و آینده روشن کشور و ملت را نوید می‌دهد.

اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و درسایه توجهات حضرت ولی الله اعظم ارواحنا فداه و با تبرک و تفال به همزمانی با ایام ولادت حضرت امام ابی الحسن الرضا علیه آلاف التحیه و الثنا، اینجانب به پیروی از گزینش ملت ایران رای آنان را تنفید و دانشمند محترم حجت الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم و با دعا برای موفقیت ایشان موکدا توصیه می کنم که این منصب خطیر را وسیله‌ای برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ای برای هنگامه لقاء پروردگار قرار دهند و همت خود را متوجه استقرار عدالت و جانب داری از محرومان مستضعف و اجرای احکام اسلام ناب و تقویت وحدت و عزت ملی و توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های عظیم کشور و صراحت در بزرگداشت ارزش‌ها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند و مطمئن باشند که ملت غیور و شجاع،‌ خدمتگزاران کشور را در دشواری‌ها و در مقابله با زورگویی ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار تنها نخواهد گذاشت.

لازم می‌دانم بار دیگر درباره اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و توجه به ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تاکید کنم و یادآوری نمایم که رای ملت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت تعهد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.

در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی می دارم و به روح مطهر ایشان و شهیدان این راه درود می‌فرستم. والسلام علی عبادالله الصالحین

سیدعلی خامنه‌ای

 12 مرداد 1396"


آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی

سخنرانی رئیس‌جمهور در مراسم تنفیذ: همه فعالان سیاسی با گذشت ۴ دهه از انقلاب به این باور رسیده اند که راهی جز اعتدال وجود ندارد/ ملت خواست خود را در انتخابات به زبان آورد/ امیدوارم در کنار زدن پرده ریا و تزویر کوشا باشم


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم طی سخنانی اظهار کرد: خدای بزرگ را سپاسگزارم که یکی از بهترین روزها را برای آغاز به کار دولت دوازدهم مقدر فرمود و در آستانه ولادت ثامن الائمه امام رضا (ع) هستیم.

وی تصریح کرد: امام علی ابن موسی الرضا (ع) که در دوران حیات پر برکتش شیعه دوباره متولد شد. امامی که فخر همه ما ایرانیان است،‌ از شیعه تا سنی،  از فارس تا آذری،‌ از کرد تا لر،‌ از عرب تا بلوچ و ترکمن،‌ همه رو به این آستان دارند و خاضعانه و عاشقانه می‌گویند السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع) .

رئیس جمهور افزود: آداب زیارت امام هشتم به هیچ قوم و مذهبی محدود نیست. همه ما در برابر آن حضرت خاضع هستیم و افتخار خادمی او را داریم که او هماره ضامن استقلال کشورمان بوده و هست. ایران اگر امروز ایران است، اگر کشوری مستقل در جهان اسلام است و اگر با حفظ هویت دینی و اسلامی خود استقلال ملی و تاریخی دارد یکی از عوامل برجسته آن وجود بارگاه شریف آن حضرت در این سرزمین است،‌ چرا که مزار آن امام همچون پرچم برافراشته‌ای از پیوند هویت ملی و دینی ما ایرانیان است.

روحانی همچنین بیان کرد: ایران با همه عظمت و شوکت تاریخی‌اش در برابر اسلام از سر اعتقاد تسلیم شد و به شوق برابری انسان‌ها در برابر خدا و حکومت قانون پیام وحی را به جان پذیرفت و آنچه ایران را به اسلام آورد،  نه برق شمشیر،‌ که نور نبوت و امامت بود و اینک هزاران سال پس از ورود اسلام به این سرزمین آن را چنان با حکمت محمدی آمیخته که جدایی آنها از هم ناممکن است.

وی اظهار کرد: ما ایرانی هستیم و مسلمان و دوستدار اهل بیت،  ما امامت را از امام علی (ع)، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم،‌ اما امام رضا (ع) به ما سیاست را آموخت و به ما آموخت که چگونه می‌توان در سخت‌ترین دوران که عصر جنگ قدرت است، عظمت شیعه را احیا کرد چون می‌توان در دورانی که حریف سرگرم جنگ قدرت است،‌ با یک تصمیم درست به نفع آرمان امامت عمل کرد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: امام رضا (ع) با اکراه و اجبار نیابت در حکومت را پذیرفت تا شیعه را به عنوان یک مذهب سیاسی و اجتماعی احیا کند و ارکان سلطنت عباسی را که به نام خلافت خود را وارث نبوت می خواندند به لرزه در آورد.

روحانی همچنین بیان کرد: حمد و سپاس خدای را که شاهد حضور اراده الهی در این سرزمین در سقوط طاغوت و صعود حق بوده‌ایم،‌ امامی که پس از سالها تبعید و مبارزه خودباوری،  استقلال،‌ آزادی و عزت را به ملتش ارزانی داشت و ملتی که از میان همه نظام های حکومتی جمهوری اسلامی را به عنوان تنها مسیر درست برای حراست از آزادی،‌ استقلال و فرهنگ خود برگزید،‌ اولین دستاورد آن تصویب قانون اساسی بود.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: قرن شمسی حاضر که به پایان آن نزدیک می‌شویم دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلامی با جهان مدرن بود. ما در چهار دهه گذشته درس های زیادی آموختیم که آن را توشه راه در پیش روی خود قرار می دهیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ترکیبی یکپارچه از جمهوریت و اسلامیت است و نباید هیچ یک از این دو نادیده گرفته شود. جامعه از نظر سبک زندگی تنوع دارد. زن،‌ مرد،‌روستایی و شهری به یک شیوه زندگی نمی کنند و این تفاوت تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت.

روحانی با بیان اینکه همه اقوام پاره تن مام وطن هستند، یادآور شد: همه حق دارند خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه سیاسی،  اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی متوازن صورت گیرد. با وجود گام‌های بلندی که برداشته ایم هنوز تا رسیدن به قدرت تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم.

وی همچنین بیان کرد: نباید نقش مردم و جوانان را نادیده بگیریم. اذعان داریم که برای ساختن آینده‌ای که تجلی آزادی،‌ امنیت،‌ آرامش و پیشرفت باشد ناگزیر از اتکای بیشتر به توانمندی‌های بی پایان مردم و جوانان هستیم. امروز همه فعالان در کشور به این باور رسیده‌اند که فراتر از شعارهای رنگارنگ چاره‌ای جز جامعه‌ای عادلانه و با مشی اعتدالی نداریم.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه تاکید کرد: حمایت برابر و دور از فساد برای همه، بالا بردن آستانه تحمل و مدارا،‌ نظام اجتماعی قدرتمند برای حفاظت افراد جامعه در برابر سختی‌ها، تلاش دولت برای دستیابی مردم به حقوق خود، ریشه کن شدن فقر، مهار تورم،‌ سربلندی ملت در محافل بین المللی ، دستیابی به بازارهای منطقه و جهان،‌ رشد فضای آزادی و معنوی،  دسترسی آزاد به اطلاعات،‌ برابری مقابل قانون، آینده مطمئن، اظهار نظر، گفت‌وگو و در جریان امور کشور قرار گرفتن حق مردم است.

وی افزود: این احقاق حقوق جز با همیاری، همدلی،‌اعتدال،‌ دوری از افراط و تفریط،‌ اصالت دادن به قانون و فرهنگ قانون گرایی میسر نمی‌شود. مفتخریم که همه مردم اتفاق نظر دارند. در جمهوری اسلامی میزان رای ملت است و ملت از طریق صندوق رای نظرشان را درباره سیاست ها و شیوه‌های اداره کشور اعلام  می‌کنند و نظام امین رای مردم است و آن را حق الناس می‌دانند و توانسته اعتماد شهروندان به صندوق‌ها را جلب کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم با تمام وجود به میدان آمدند،‌ خاطر نشان کرد: مردم با رای دوباره خود با نظام، رهبری،‌ دولت و منتخب خود تجدید پیمان کردند و به میدان آمدند و به زیبایی کار خود را به پایان رساندند و اکنون بار مسئولیت به دوش ما نهاده شده که دوباره آمده‌ایم برای اعتلای اسلام سربلندی ایران،‌ اقتدار اسلام و خدمت به همه مردم ایران.

وی همچنین عنوان کرد: ما صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم و باید به امید آنها توجه کنیم. ما برکات بزرگ این مردم سالاری دینی را دیدیم که از طریق نامزدهای مختلف خواست‌های مردم مطرح می‌شود و مردم از طریق رای دادن احساس می‌کنند که در تعیین سرنوشت خود مشارکت دارند که این باعث افزایش دلبستگی مردم به نظام می‌شود تا نظام عاریتی نباشد. امروز نظام در عواطف و قلوب مردم ریشه دارد.

روحانی با اشاره به اینکه نظام متکی به آراء مردم است، گفت: این باعث می‌شود که نظام دچار بن بست نشود. در دیکتاتوری‌ها چون خودشان را فارغ از مردم می‌دانند امکان حکومت براساس تحولات اجتماعی از بین می‌رود به همین دلیل با یک انقلاب و شورش حاکمان گویا تازه بیدار می‌شوند و صدای مردم را می‌شنوند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: از برکات دیگر انقلاب این بود که نگاه حکیمانه امام در پیگیری نظام باعث شد نظام با تحولات خود را بازسازی کند. همه ما پذیرفته‌ایم که در جامعه 80 میلیونی به حکم طبیعت انسان درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی،‌اقتصادی و فرهنگی طیف گسترده‌ای از مواضع وجود دارد و برای اداره این رای مردم است که از بین دیدگاه‌ها راه خود را انتخاب می‌کند. گردن نهادن به صندوق رای  بیانگر بلوغ و رشد جامعه است.

روحانی با بیان اینکه بدون شک دستاورد بزرگ مردم سالاری مرهون راهبری امام راحل است، اظهار کرد: امام با یک نگاه راهبردی و با یک مشی ملی بستر رشد و نمو فرزندان انقلاب با سلایق سیاسی مختلف را فراهم آوردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دستیابی به دستاوردهای مهمی در زمینه رفع فقر و ایجاد عدلت اجتماعی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود، اظهار کرد: دولت‌ها از ابتدای انقلاب خدمات فراوانی را ارائه کردند تا فاصله میان فقیر و غنی را کاهش دهند و در نتیجه این اقدامات نظام توانست نسبت درآمد 10 درصد غنی به 10 فقیر را از 25 برابر در سال 56 به 14 برابر در سال 94 کاهش دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: وجود بیمه همگانی و اجرای طرح تحول سلامت،‌ قدم‌های خوبی است که برداشته شده و با این حال همچنین وضعیت فقر زیبنده مردم و نظام جمهوری اسلامی نیست.

روحانی با بیان اینکه یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه کن کردن فقر مطلق از کشور و ایجاد نظام تامین اجتماعی و حفظ آن است اظهار کرد: امیدواریم در پایان این دوره شاهد کارنامه درخشانی در زمینه کاهش فقر و ایجاد عدالت اجتماعی باشیم.

وی افزود: البته برای ایجاد عدالت اجتماعی و رفع فقر نیازمند تولید ثروت هستیم وگرنه فقر را میان مردم تقسیم می‌کنیم و رفع فقر نیز در گرو ایجاد شغل است که یکی از مجاری وجود فقر بیکاری است و به همین دلیل کشور ما نیازمند ایجاد شغل است تا شرایط نیز برای رشد اشتغال فراهم شود که می ‌دانیم برای ایجاد چنین شرایطی نیازمند فناوری‌های پیشرفته و نوین هستیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست‌های کلی نظام،‌ اقتصاد مقاومتی و اصل 44 قانون اساسی قرار داده است، گفت: ما به دنبال ایجاد یک انقلاب اقتصادی در کشور هستیم و امروز نیز کشورها در جهانی در هم تنیده در همسایگی هم قرار گرفته‌اند که نمی توان در چنین شرایطی توسعه ملی را جز با تعامل سازنده با جهان که در سند چشم انداز نیز به آن اشاره شده است ممکن ساخت.

روحانی ادامه داد: کشور ما اگرچه از سر عزتمندی هزینه استقلال خود را می‌پردازد،  اما هیچگاه تحمیل انزوا را از سوی دشمنان نمی‌پذیرد و خواست بدخواهان در جهت دور نگه داشتن ایران از بهره‌گیری از تجربه‌های جهانی و حضور در عرصه بین الملل و تعامل با جهان را نمی‌پذیرد و ما نیز معتقدیم برجام سند حسن نیت جمهوری اسلامی در ایجاد تعاملی سازنده با جهان است.

وی با بیان اینکه اعلام می‌کنم با پایان انتخابات فصل همدلی و همراهی آغاز شده است، گفت: امروز وقت آن است که با گفت‌وگو و انسجام به دنبال پیدا کردن بهترین‌ راهکارها با همراهی همه شخصیت‌ها و آحاد مردم برای ایجاد پیشرفت و توسعه و ساختن آینده ای درخشان هستیم و من نیز از خداوند برای این ملت بزرگ و صبور آینده‌ای روشن مسئلت می‌کنم.

رئیس جمهور در پایان  اظهار کرد: ای خداوند اینک که این ملت بزرگ بار دیگر این بنده کوچک را برای خدمت به خود برگزیده است و من را شایسته خدمت به آرمان‌های این ملت یافته است، امیدوارم تا در تحمل سختی‌ها و ناملایمات صبور باشم و در مقابله با ظلم و جور جسور و در شنیدن صدای مردم شنوا و در پاسخ به مطالبات آنان توانمند و در رساندن این ملت به مطلوبات خود پایبند و در بازشناسی ناراستی‌ها و کژی‌ها بینا و در کنار زدن پرده ریا و تزویر کوشا باشم و همچنین از خداوند می‌خواهم که حسادت‌ها را به همکاری و ایجاد اختلافات را به همدلی بدل کنند.


گزیده بیانات مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ به این شرح است:


    جلسه بسیار مهمی است و روزهای مهم و تعیین کننده‌ای است. تصادف و تقارن این مراسم و این جلسه با ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا، برای دلهای مشتاق ملت ایران و جمع حاضر مایه تبرک است.

    اهمیت این جلسه، از دو نظر است: یکی اینکه، آغاز یک دوره مدیریت جدید کشور است که این امیدواری وجود دارد که انشاءالله مسئولانی که همراه با رئیس‌جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات جدید، با توانمندی‌های بیش از گذشته، ملت را خرسند کنند، خوشحال کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی که رئیس‌جمهور بیان کردند، در بیانات خودشان، اینها را اجرا کنند.

    جهت دوم این است که این جلسه، نماد مردم سالاری دینی است، این دوازدهمین جلسه از این قبلی است تا امروز، یعنی ملت ایران 12 مرتبه از آغاز انقلاب نقش آفرینی کرده‌اند در انتخاب مدیران طراز اول کشور.

     نسل جدید ما فراموش نکند، ما دوره قبل از انقلاب را با همه ی وجودمان لمس کردیم، دیکتاتوری را، در حاشیه بودن مردم را، بی اعتنایی به مردم در امر حکومت را با وجودمان دیده‌ایم؛ مردم قبل از پیروزی انقلاب، هیچ نقشی در مدیریت کشور و تعیین مدیران نداشتند و مردم فقط تماشاچی بودند و هیچ نقشی نداشتند.

    انقلاب اسلامی آمد و مردم شدند صاحب اختیار و این دوازدهمین باری است که نتیجه گزینش مردم از اول انقلاب، برای مدیریت قوه مجریه برگزار می شود، جلسه، جلسه مهمی است.

    نظام جمهوری اسلامی و کشور عزیز ما یک نظام پرظرفیت و پراستعداد است و این استعدادها را باید دانه دانه شناخت و از آنها استفاده کرد؛ شما با تکیه بر هویت انقلابی که نکته بسیار مهمی است، با کار جهادی، با حمایت مردمی، با انبوه سرمایه‌های مادی ومعنوی که در اختیار شماست؛ من 3 جهت گیری را توصیه می‌کنم.

    پرداختن به مشکلات مردم که امروز در درجه اول مشکلات اقتصادی و معیشتی است که باید این را به نقطه قابل قبولی در پایان چهار سال برسانید.

     جهت گیری دوم، تعامل گسترده با دنیاست که این توصیه همیشگی ماست؛ این درست مقابل‌ آن چیزی است که دشمنان دنبال آن هستند؛ ما می‌توانیم به ملت‌های دیگر کمک کنیم و از کمک‌های آنها هم بهره ببریم.

     اقلیم ما، جغرافیای ما و امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان می‌کند.

    در برابر هر سلطه طلبی با صلابت و قدرت ظاهر بشوید؛ آن سلطه طلب هر کسی می‌خواهد باشد؛ امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر، رژیم ایالات متحده آمریکاست و در مقابل اینها با اقتدار وصلابت ظاهر شوید.

    نظام جمهوری اسلامی پیشرفت و حرکت کرده و شعارهای خود را برجسته‌تر کرده است؛ چند توصیه می‌کنم به رئیس جمهور محترم و برادران و خواهرانی که با ایشان در بخش‌های مختلف همکاری خواهند داشت که این توصیه‌ها را در نظر داشته باشند.

    این مسئولیت و توانایی را امانت بدانید، همچنانی که امیرالمومنین فرمود، این بر گردن تو امانتی است  این مسئولیت امانت الهی است بر گردن من و شما، باید امانت داری کرد.

    توصیه بعدی این است که با برنامه حرکت کنید، برنامه ششم، برنامه جامعی است و امسال هم سال شروع برنامه است البته ما تاخیر داریم و سال گذشته باید شروع میشد.

    توصیه بعدی ما این است که اتحاد ملت را مهم برشماریم، ما هر چه داریم از وحدت و اتحاد ملت در بین خودشان و اتحاد ملت با مسئولین و مجریان امروز کشور، داریم؛ این اتحاد را حفظ کنیم، التهاب آفرینی و دودستگی‌های مضر نشود؛ مردم سلائق مختلفی دارند، با سلائق مختلف‌بگذاریم مردم در کنار هم زندگی کنند.

     التهاب آفرینی نباید انجام بگیرد.

    از نظرات مخالف، آشفته نشوید، بگذارید اگر مخالفان نظری دارند، بگویند؛ انتقاد را بپذیریم، به معنای تحمل کردن.

    به میان مردم بروید، از مردم بشنوید، گزارش هایی که به ما می رسد، هر چند این گزارشها صادقانه باشد، خیلی تفاوت می‌کند با آنچه که با به میان مردم رفتن انسان مشاهده می‌کند.

    تعامل بین المللی نباید ما را از این نکته که دشمنانی که به نابودی ما کمر بسته‌اند، غافل کند و از هر بهانه‌ای هم استفاده می‌کنند، شما موشک ماهواره‌بر به فضا پرتاب می‌کنید بعد می‌بینید جنجال ایجاد می‌کنند، یک کار عادی و معمولی است، کار علمی است، اما وقتی انجام می‌دهید می‌بینید، انجام می‌دهید، جنجال ایجاد می‌کنند؛ پاسخ این دشمنی‌ها قوی‌تر شدن است.

    در مقابل دین ستیزی‌ها و قانون‌شکنی‌ها آرام ننشینید و بی تفاوت نمانید و بدانید که انشالله آینده از آن شماست.


رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور: این جلسه نماد مردم‌سالاری است

مقام معظم رهبری در مراسم حکم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی، خاطرنشان کردند: یکی از موارد اهمیت این مراسم، آغاز دوره مدیریتی جدید در کشور است که امید می‌رود رئیس‌جمهور محترم و مسئولان همراه ایشان در دوره جدید، با ابتکار ها و توانمندی‌هایِ بیش از گذشته، مطالبات مردم را برآورده و آنان را خرسند کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در مراسم حکم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی با تبریک ایام میلاد حضرت امام رضا(ع)، تقارن مراسم تنفیذ با ایام ولادت آن حضرت را مایه برکت خواندند و با اشاره به اهمیت بالای جلسه امروز، خاطرنشان کردند: یکی از موارد اهمیت این مراسم، آغاز دوره مدیریتی جدید در کشور است که امید می‌رود رئیس‌جمهور محترم و مسئولان همراه ایشان در دوره جدید، با ابتکار ها و توانمندی‌هایِ بیش از گذشته، مطالبات مردم را برآورده و آنان را خرسند کنند.

ایشان، دومین جنبه اهمیت بسیار زیاد جلسه تنفیذ را، «نقش‌آفرینی مردم در انتخاب مدیران طراز اول کشور» برشمردند و افزودند: این مراسم تنفیذ، دوازدهمین مراسم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که نشان‌دهنده تأثیرگذاری رأی و گزینش مردم است که این دستاورد بزرگ، به برکت انقلاب، محقق شده است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تشکیل ده دوره مجلس شورای اسلامی، پنج دوره شورای اسلامی شهر و روستا و پنج دوره مجلس خبرگان، با رأی مردم از ابتدای انقلاب تاکنون گفتند: قبل از پیروزی انقلاب به‌واسطه وجود دیکتاتوری، مردم هیچ نقشی در تعیین مدیران کشور نداشتند اما به برکت انقلاب اسلامی و عزم راسخ، ایمان عمیق، بصیرت بی پایان، شجاعت بی‌نظیر مرد بزرگی همچون امام راحل، مردم از حاشیه به متن آمدند و صاحب اختیار شدند.

آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: نسل جدید و جوانان کشور، دوران قبل از انقلاب را ندیده اند اما نقش‌آفرینی مردم در حکومت، دستاورد عظیمی است که امام بزرگوار توانست با به حرکت در آوردن اقیانوس ملت، به سالها و قرنها حکومت سلطنتی و وراثتی و دخالت و سلطه بیگانگان پایان و جهت حرکت کشور و ملت را تغییر دهد.

ایشان با تأکید بر اینکه مردم و مسئولان باید به چهار دهه «مردم سالاری دینی و نقش آفرینی مردم در شئون کشور و در انتخاب مسئولان» افتخار کنند، گفتند: مسئولانی که در دوره جدید مشغول به‌کار خواهند شد، میراث‌دار چهل سال تلاش و ابتکار مسئولان مختلفی هستند که زیربناهای علمی، عملی و فکری فراوانی را بوجود آوردند که قبل از انقلاب مطلقاً وجود نداشتند.

رهبر انقلاب اسلامی، این زیربناها را سکوهای پرش ملت به‌سوی آینده خواندند و تأکید کردند: مسئولان جدید و همراهان رئیس‌جمهور محترم، باید از چهار دهه تجربه و توانایی‌های متراکم استفاده کنند و با افزودن بر این سرمایه ملی، آن را تحویل مدیران بعدی دهند.

آیت الله خامنه ای، تربیت نسل های جدید با تفکر انقلابی و سرشار از انگیزه و آمادگی برای کار را یکی از برکات انقلاب اسلامی برشمردند و با توصیه به مسئولان برای استفاده از این فرآورده عظیم، افزودند: یکی دیگر از دستاوردهای چهار دهه مدیریت نظام جمهوری اسلامی، تعامل ملت ایران با دنیا و در عین حال مقابله جدی با نظام سلطه و ایستادگی در برابر ترفندهای بدخواهان بوده است.

ایشان در همین بخش خاطرنشان کردند: یکی از نکاتی که اصرار بر تکرار آن دارم تا از ذهن‌ها فراموش نشود، غافل نشدن از «حضور و ترفند دشمن» است.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم که دشمن، مشغول طراحی و دشمنی است اما در چهار دهه گذشته به فضل الهی، ملت و مسئولان، آبدیده تر شدند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به وجود تحریم ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و بویژه در سالهای اخیر خاطرنشان کردند: اگرچه تحریم ها مشکلاتی را بوجود آورد اما موجب شد توجه ما به ظرفیت ها و توانایی های داخلی معطوف شود و از آنها استفاده کنیم و به همین علت امروز برغم خواست دشمن، ایران، به مراتب قوی تر و مقتدرتر از سال های اول انقلاب است.

ایشان با اشاره به انواع ترفندها در طول سال های گذشته، افزودند: در این سال ها، برخی ها همچون مسئولان فعلی امریکا، به صراحت با ملت ایران دشمنی کردند و ترفند برخی ها هم همچون دست چدنی در دستکش مخملی بود اما همه این طراحی ها موجب شد اعتماد به نفس مردم و مسئولان افزایش یابد و راههای مقابله با ترفندهای دشمن را بیابند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی هیچ هراسی از ترفندهای بدخواهان ندارد و بواسطه ظرفیت های فراوان کشور، راههای مقابله با آن را می داند، گفتند: مسئولان دولت جدید بدانند که سکاندار چنین نظام پر ظرفیت و پر استعدادی هستند و باید با شناخت این استعدادها، از آنها بهره برداری شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، دولتمردان جدید را به «تکیه بر هویت انقلابی، کار جهادی و بهره‌مندی از حمایت مردمی و سرمایه های مادی و معنوی کشور» توصیه کردند و در بیان سه جهت گیری دولت آینده افزودند: «پرداختن به مشکلات مردم بویژه مشکلات معیشتی و اقتصادی» به عنوان اولویت اصلی، «تعامل گسترده با دنیا و ارتباطات وسیع با ملتها و دولتها»، و «ایستادگی همراه با صلابت و قدرت در مقابل سلطه طلبان»، سه جهت گیری اصلی است که باید به‌طور همزمان در دستور کار دولت باشد.

رهبر انقلاب اسلامی، رژیم ایالات متحده امریکا را متجاوزتر و وقیح تر از همه سلطه طلبان دانستند و تأکید کردند: چهار دهه فعالیت بین المللی نشان داده است که هزینه تسلیم در برابر قدرتهای زورگو به مراتب بیشتر از هزینه ایستادگی در برابر آنها است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه «تسلیم»، ملتها را بیچاره و مسیر پیشرفت را به روی آنها مسدود می کند، افزودند: جمهوری اسلامی به توفیق الهی، هیچگاه در مقابل استکبار و نظام سلطه تسلیم نشده و بر سر خواسته های آنها سازش نکرده است و به برکت ایثار و فداکاری شهدا، امروز علاوه بر اقتدار و پیشرفت بیشتر، شعارهای خود را نیز برجسته تر کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه ده توصیه به رئیس جمهوری محترم و همکاران ایشان، بیان کردند.
«امانت دانستن مسئولیت و امانتداری آن»، «اولویت بندی در برنامه ریزی ها و هزینه کردها بویژه تلاش برای ریشه‌کنی فقر و فساد»، و «حرکت براساس برنامه ششم»، سه توصیه اول حضرت آیت الله خامنه ای بود.

ایشان در بیان توصیه چهارم گفتند: «اتحاد ملت» را مهم بشمارید و حفظ کنید و مراقب باشید، التهاب آفرینی و دو دستگی مضر میان مردم ایجاد نشود.

ایشان با اشاره به سلایق مختلف مردم خاطرنشان کردند: بگذارید مردم با سلایق مختلف، زندگی آرامی در کنار یکدیگر داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی در توصیه پنجم خطاب به رئیس جمهور و دولت آینده، گفتند: از نظرات مخالف آشفته نشوید، زیرا در کارها و وظایف سنگین، نقص وجود دارد و باید با پذیرش و تحمل انتقاد، اجازه دهید منتقدین، دیدگاههای خود را بیان کنند.

ایشان در توصیه بعدی خود، دولتمردان را به رفتن به میان مردم و برقراری ارتباط بی واسطه با آنان سفارش کردند و در بیان توصیه هفتم، افزودند: قدر نیروهای مؤمن، انقلابی و پرانگیزه را بدانید زیرا همین نیرهای انقلابی هستند که در مشکلات، کشور را حفظ و سینه سپر می کنند.

توصیه هشتم رهبر انقلاب اسلامی به مسئولان، از یاد نبردن دشمنیِ دشمنان بود که گفتند: همواره در تصمیم گیریها و تعامل های بین المللی به یاد داشته باشید که دشمن همه توان خود را برای نابودی شما بکار گرفته است و از هر بهانه ای هم استفاده می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای به جنجال های اخیر در خصوص پرتاب موشک ماهواره بر به فضا اشاره کردند و افزودند: پرتاب این موشک ماهواره بر، یک کار علمی و فنی و معمول و البته لازم برای کشور بود اما در همین موضوع نیز جنجال بپا کردند.

توصیه بعدی رهبر انقلاب به دولت‌مردان، لزوم کار قوی و جهادی و حساب شده در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و حفظ هویت اسلامی و انقلابی برای مقابله با ترفندها و بهانه‌های بدخواهان و پاسخ به آنها بود.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان دهمین و آخرین توصیه خود خطاب به مسئولان گفتند: به خدا توکل کنید و به وعده نصرت الهی باور داشته باشید.

ایشان در پایان با تأکید بر اینکه نباید در مقابل دین ستیزان و قانون شکنان آرام نشست، خاطرنشان کردند: بدانید که آینده متعلق به شماست.این خبر تکمیل می‌شود...


 بغض روحاتی در فرازهای پایانی سخنرانی‌اش در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری مورد توجه رسانه ها قرار گرفت

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر


فرزندان رهبری در مراسم تنفیذ

آغاز رسمی مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

*** 

بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، «امضای حکم ریاست‌جمهوری پس از انتخاب مردم»، از جمله «وظایف و اختیارات رهبری» است و طبق قانون انتخابات ریاست‌جمهوری «دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران چهار سال است و از تاریخ تنفیذِ اعتبارنامه به‌وسیله‌ مقام رهبری آغاز می‌شود».
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون ۱۲ انتخابات ریاست‌جمهوری در کشور برگزار شده و احکام انتصاب افراد منتخب در انتخابات، با تنفیذ حضرت امام خمینی (ره)، (سیدابوالحسن بنی‌صدر، محمدعلی رجایی، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای) و با تنفیذ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، (اکبر هاشمی‌رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی) به عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به آنان اعطا شده است.
 
در دوران رهبری امام خمینی (ره)، یک مراسم تنفیذ در بیمارستان قلب تهران (برای بنی‌صدر) و سه مراسم تنفیذ در حسینیه‌ جماران برگزار شد. در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکنون یک مراسم در حسینیه‌ جماران (برای هاشمی‌رفسنجانی) و شش مراسم در حسینیه‌ امام خمینی (ره) برگزار شده است.

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر

مشروح مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور روحانی+ تصاویر
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری