کد خبر: ۱۷۹۶۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
دولت ترامپ در شدیدترین اقدام خود علیه دولت ونزوئلا در پی برگزاری انتخابات مجلس موسسان، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را تحریم کرد.
دولت ترامپ در شدیدترین اقدام خود علیه دولت ونزوئلا در پی برگزاری انتخابات مجلس موسسان، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را تحریم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه (به وقت واشنگتن) رئیس جمهوری ونزوئلا را به لیست افراد تحریم شده از سوی دفتر کنترل سرمایه های خارجی این وزارتخانه افزود.

رویترز به نقل از منابع نزدیک به کنگره و کاخ سفید نوشت: هنوز هیچ اقدامی درخصوص نفت ونزوئلا اتخاذ نشده اما این موضوع در دست بررسی است.

به موجب این تحریم، همه دارایی های متعلق به مادورو که در حوزه حاکمیتی ایالات متحده قرار دارد توقیف شده و تبعه های آمریکا از هرگونه معامله با وی ممنوع می شوند.

«استیو منوچین» وزیر دارایی آمریکا این تحریم ها را در راستای مخالفت با سیاست های دولت مادورو و حمایت از مردم ونزوئلا که خواستار بازگشت کامل دموکراسی هستند، توصیف کرد.

وی گفت: کسانی که وارد مجلس موسسان قانون اساسی ونزوئلا شوند، شامل تحریم های این وزارتخانه خواهند شد.

این در حالی است که مادورو به خاطر برگزاری انتخابات مجلس موسسان، روز دوشنبه (به وقت محلی) مراسم جشنی در کاراکاس برگزار کرد.

به نوشته رویترز به نقل از منابع نزدیک به کاخ سفید، این تحریم بسته به اقدامات دولت ونزوئلا در پیاده سازی مجلس موسسان ممکن است افراد بیشتری از مقام های این کشور و همچنین اقدامات نفتی را دربرگیرد.

در حالی که دولت ترامپ تحریم هایی علیه دیگر مقام ها و شخصیت های سیاسی ونزوئلا را بررسی می کند، کارشناسان می گویند که تحریم افراد تاثیر چندانی بر سیاست های مادورو نخواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا، انتحابات مجلس موسسان ونزوئلا روز یکشنبه برگزار شد و بر اساس آمار رسمی اعلام شده بیش از 41 درصد واجدان شرایط ( بیش از 8 میلیون نفر) در این انتخابات شرکت کردند.

مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا که طرح برگزاری این انتخابات را اجرا کرد، بلافاصله اعلام پیروزی کرد.
هیچ نشانی ازکاهش تقابل میان دولت و مخالفان در جریان برگزاری این انتخابات، مشاهده نشد. بنابر گزارش ها، حدود 10 نفر در جریان آن کشته شدند.

مخالفان نیکلاس مادورو وعده داده اند که روز دوشنبه (به وقت محلی) به اعتراضات خود ادامه دهند. این در حالی است که تظاهرات در این کشور در چهار ماه گذشته حدود 120 کشته بر جا گذاشته است.

مجلس موسسان قانون اساسی ونزوئلا قدرت انحلال کنگره تحت کنترل مخالفان دولت و تدوین قانون اساسی جدید را دارد.

واشنگتن نیز انتخابات مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا را محکوم و اعلام کرده که اقدام سریع و قاطعی علیه معماران اقتدارگرایی در ونزوئلا خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری