کد خبر: ۱۷۹۶۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۹
جزییات تنفیذ و تحلیف رییس جمهور روحانی؛
تحلیف رییس جمهور ساعت 17 عصر 14 مرداد در محل خانه ملت برگزار خواهد شد. حضور هیات‌های بیش از100 کشور در مراسم تحلیف رئیس جمهوری قطعی شده و حضور هفت رئیس جمهوری و هیجده رئیس مجلس در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری به قطعیت رسیده است.
صبح پنجشنبه-۱۲ مرداد ۹۶- مراسم تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی با حضور آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران و سران و مسئولان کشوری و لشگری برگزار می‌شود. 

به گزارش اعتدال، در این مراسم آیت‌الله خامنه‌ای برای هشتمین بار بعد از برگزاری انتخابات سراسری در کشور، حکم تنفیذ ریاست جمهوری منتخب مردم را پس از امضا به وی اعطا می‌کنند. ایشان پیش از این احکام تنفیذ مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد را برای دو دوره متوالی به امضا رسانده بودند. دوازدهم مرداد ۹۲ نیز حکم تنفیذ نخستین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی به امضای ایشان رسید. احکام تنفیذ ابوالحسن بنی صدر، محمد علی رجایی و آیت‌الله خامنه‌ای(در کسوت ریاست جمهوری) نیز به امضای سید روح‌الله خمینی بنیان گذار انقلاب اسلامی رسیده بود.

پس از مراسم تنفیذ حکم ریاست ‌جمهوری از طرف مقام معظم رهبری، رییس‌جمهوری باید به مجلس برود تا در آنجا سوگند یاد کند. طبق برنامه از پیش اعلام شده، مراسم تحلیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی نیز بعنوان رییس جمهور دوره دوازدهم در روز شنبه 14 مرداد در محل صحن مجلس شورای اسلامی انجام میشود. تحلیف رییس جمهور ساعت 17 عصر 14 مرداد در محل خانه ملت برگزار خواهد شد و طبق سنت سال های گذشته از سران کشورهای مختلف جهان برای شرکت در این روز دعوت بعمل آمده است.

وزرای کابینه دوازدهم معرفی می شوند

جزییات مراسم تحلیف رییس جمهور روحانی

احتمال معرفی وزرا در روز تحلیف

اسدالله عباسی، عضو هیات رییسه مجلس از احتمال مشخص شدن ترکیب کابینه دولت دوازدهم در روز مراسم تحلیف رییس جمهور خبر داد و گفت: سران کشورهای جهان توسط نهاد ریاست جمهوری برای شرکت در این مراسم دعوت شده و مجلس بعنوان میزبان در این خصوص کلیه تمهیدات رفاهی، امنیتی را تدارک دیده است.
 
وی میهمانان را در سطح رهبران و روسای جمهور- روسای مجالس و وزرا و مسئولین سیاست خارجی خارجه کشورهای اروپایی، آمریکایی، کشورهای منطقه و... بشمار آورد و تصریح کرد: به احتمال فراوان رییس جمهور منتخب اعضای کابینه خود را در خلال مراسم تحلیف به نمایندگان مردم معرفی خواهد کرد.
 
چندی پیش نیز حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری تاکید کرده بود: آقای دکتر روحانی رئیس جمهوری تلاش دارند در روز برگزاری مراسم تحلیف، فهرست وزرا و برنامه دولت را به مجلس ارائه بدهند.

امیری با بیان اینکه آقای روحانی تاکید دارد دولت دوازدهم زودتر شکل گیرد و کارش را شروع کند، گفت: برای آقای رئیس جمهور زمان بسیار مهم است و در سال 1392 هم در روز تحلیف وزرا را به مجلس شورای اسلامی معرفی نمودند. در این دوره هم آقای دکتر روحانی تلاش دارند در روز برگزاری مراسم تحلیف، فهرست وزرا و برنامه دولت را به مجلس بدهند تا مجلس هر چه زودتر نسبت به بررسی وزرای پیشنهادی اقدام کند و دولت جدید در اسرع وقت شکل بگیرد.

میهمانان ویژه روز تحلیف دوازدهمین رییس جمهور ایران

حضور هیات‌های بیش از100 کشور در مراسم تحلیف رئیس جمهوری قطعی شده است.

«علیرضا رحیمی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور هیات‌های بیش از یکصد کشور در سطوح مختلف در مراسم تحلیف رئیس جمهوری قطعی و هماهنگ شده است، گفت: تاکنون حضور هفت رئیس جمهوری و هیجده رئیس مجلس در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری به قطعیت رسیده است.با توجه به فضاسازی سیاسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و تشدید آن در ماه‌های اخیر برگزاری مراسم تحلیف رییس‌جمهوری با حضور مقامات عالیرتبه بیش از صد کشور پیام مهمی از تهران برای جهان درپی خواهد داشت.

رحیمی خاطر نشان کرده است: کشورهای 5+1 با هیات‌هایی از روسیه در سطح معاون رئیس جمهوری، فرانسه و آلمان در سطح وزیر مشاور در امور خارجه، انگلستان معاون وزیر خارجه و چین در سطح معاون نخست وزیر در این مراسم حضور خواهند داشت.

وی همچنین اعلام کرد: از سازمان های مهم بین المللی حضور دبیران کل گروه D-8(سازمان همکاری‌های اقتصادی D8) و آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل ) و سازمان های بین المجالس اسلامی و آسیایی (APA) قطعی شده است.

حضور خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی و نماینده عالی اتحادیه اروپا بیانگرعزم آن اتحادیه در حفظ و تقویت مناسبات برجامی و فرا برجامی فی‌مابین ایران و اتحادیه اروپا است.

به رغم برگزاری اجلاس های متعدد مهم و ویژه بین‌المللی در ایران، مراسم تحلیف رئیس جمهوری به لحاظ حضور کمی و کیفی مقامات خارجی بی‌سابقه ترین مراسم تحلیف در تاریخ ایران به شمار می آید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد:پس از توافقنامه برجام اگر‌چه مراسم بین المللی مختلفی در تهران برگزارشده و مقامات و هیات‌های مهمان به لحاظ عضویت در مجامع و سازمان های مربوط، برای حضور ذی نفع بوده اند، اما مراسم تحلیف رئیس جمهوری دوره دوازدهم در نوع خود اولین نشست رسمی داخلی است که با استقبال بی سابقه و گسترده کشورهای جهان برای حضور مقامات برجسته و هیات‌های آنها برگزار می‌شود.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تا این لحظه قرار است حدود ۸ رئیس جمهور و بیش از ۱۵ رئیس مجلس و همچنین تعدادی وزرای خارجه در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم حضور یابند.

پیش از این اخبار منتشره حاکی از قطعیت حضور روسای جمهور افغانستان،‌ ارمنستان، عراق و مولداوی در مراسم تحلیف حسن روحانی بوده است.

بروجردی، رییس‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در روز یکشنبه سفری به عمان و قطر داشت و در دیدار با نخست‌وزیر قطر پیام کتبی دعوت رییس مجلس شورای اسلامی از مقامات قطر برای حضور در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری را به وی تقدیم کرد. بروجردی در این دیدار از طریق نخست‌وزیر این کشور از امیر قطر برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور دوازدهم ایران دعوت به عمل آورد.

این نماینده مجلس همچنین ظهر روز یکشنبه 8 مرداد ماه در جریان سفر به عمان با «شیخ خالد بن هلال المعولی» رییس مجلس عمان دیدار کرد و ضمن گفت‌وگو در مورد موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای پیام رییس مجلس شورای اسلامی به وی برای شرکت در مراسم تحلیف روحانی را به این مقام عمانی تقدیم کرد.

در روز یکشنبه هفته جاری «دیمیتری راگوزین» معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد: برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران به تهران سفر می‌کند.

او در گفت‌وگو با شبکه روسی 24 ضمن اعلام این خبر گفته بود که در جریان دیدار از تهران با رییس‌جمهور مولداوی نیز که قرار است در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کند، دیدار خواهد کرد.

روز جمعه نیز وزارت  امور خارجه چین اعلام کرد : «هی لیفنگ» نماینده ویژه رییس‌جمهور این کشور در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران که در چهاردهم مرداد برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.

هم‌چنین چهارشنبه هفته گذشته هارون نجم‌پور معاون سفیر افغانستان در تهران نیز در نشستی که با خبرنگاران ایرانی داشت، اعلام کرد: هیاتی از افغانستان در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران شرکت می‌کند.

در همین راستا هفته گذشته دفتر ریاست‌جمهوری ارمنستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد :سرژ سرکیسیان رییس‌جمهور ارمنستان به منظور شرکت در مراسم تحلیف همتای ایرانی خود به تهران سفر می‌کند.

در 28 تیرماه سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در ملاقات با رئیس مجلس سنای پاکستان، ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر با وی درخصوص موضوعات مربوط به روابط دوجانبه و منطقه‌ای، دعوتنامه رسمی رئیس مجلس شورای اسلامی را برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی ، تقدیم وی کرد.

هفته گذشته حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه  در سفر به عراق از فواد معصوم (رییس‌جمهور عراق) و همچنین رییس مجلس این کشور برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی دعوت کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن اواخر هفته گذشته در دیدار با "سلیم زعنون"رئیس مجلس ملی فلسطین پیام دعوت علی لاریجانی به وی جهت سفر به تهران و شرکت در مراسم مورد اشاره را تقدیم این مقام فلسطینی کرد .

در روز دوشنبه خبرگزاری شینهوا به نقل از مقامات کره شمالی اعلام کرد: «کیم یونگ نام»، رئیس مجلس خلق کره شمالی از طریق روسیه به ایران سفر خواهد کرد تا در مراسم تحلیف  حسن روحانی شرکت کند .


وزرای کابینه دوازدهم معرفی می شوند

افزایش سطح حفاظت مجلس از حساس به حیاتی

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، مسئول تامین امنیت کلی مراسم تحلیف رییس جمهوری را قرارگاه ثارالله تهران بیان کرد و گفت: وظایف سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و پدافند هوایی در این مراسم مشخص شده است. در مراسم تحلیف با توجه به شمار بالای هیات های شرکت کننده در این مراسم، سطح حفاظت از مجلس را از «حساس» به «حیاتی» تغییر داده ایم.

تعطیلی شهر تهران در روز تحلیف ریاست جمهوری

محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت اعلام کرد با توجه به شرکت گسترده هیئت‌های خارجی در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و به منظور برگزاری مناسب و شایسته مراسم مذکور و ایجاد تسهیلات لازم در رفت و آمد هیئت‌های خارجی و رفاه حال شهروندان تهرانی، کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی( غیر از اورژانس و نهادهای امدادی) در روز شنبه چهاردهم مرداد 1396 در شهر تهران تعطیل است.

تماشای زنده اینترنتی مراسم تحلیف و رأی اعتماد دولت

چند روز پیش نیز سامانه پخش زنده اینترنتی جلسات صحن علنی مجلس از تلویزیون اینترنتی آیو توسط علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

با توجه به نزدیک بودن زمان مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری و جلسات رأی اعتماد کابینه دولت دوازدهم، این سامانه امکان تماشای زنده این مراسم‌ها را در بستر اینترنت و تلفن همراه فراهم کرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری