کد خبر: ۱۷۹۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۰
مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد؛
مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف تصویب کرد.
مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های ایران، کره شمالی و روسیه را تصویب کرد.

به گزارش اعتدال، به نقل از واشنگتن پست، مجلس نمایندگان آمریکا طرح مربوط به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را با اکثریت بسیار بالایی (419 رأی موافق و سه رأی مخالف) تصویب کرد.

جلسه رأی‌گیری در مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره‌شمالی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی سی- اسپن، جلسه رأی‌گیری برای تصویب تحریم‌های جدید علیه کشورمان، روسیه و کره‌شمالی در حالی برگزار شد که پیش از این رأی‌گیری گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی به طرح اظهارات خود درباره این تحریم‌ها پرداختند.

در این جلسه، نمایندگانی از جمله دیوید سیسیلینی، استنی هویر و اد رویس سخنرانی کرده و اتهامات واهی و بی‌اساسی از "حمایت از تروریسم" گرفته تا "کشتار در سوریه"، علیه کشورمان مطرح کردند!

تحریم‌های ضدایرانی آمریکا در حالی به تصویب کنگره رسید که مقامات کشورمان تاکید کردند این تحریم نقض روح برجام محسوب می‌شود.

باب کورکر ،سناتور ارشد جمهوری خواه در این باره به المانیتور گفت: به دلیل اضافه شدن تحریم‌های کره شمالی به این بسته تحریمی، امکان ایجاد تاخیر پیش از امضای این قانون توسط رییس جمهور وجود دارد.

این تحریم ها که گسترده ترین تحریم های آمریکا پس از توافق هسته ای تهران و 1+5 در سال 1394 است، نسخه جدید طرحی است که پیشتر باعنوان «مقابله بااقدامات بی ثبات کننده ایران در سال 2017» نام گرفته بود.

طرح پیشین که برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار می داد، با 98 رای موافق ‏برابر 2 رای مخالف در سنا تصویب شد.‏

طرح تصویب شده سنا به دلیل افزودن تحریم های روسیه به آن باید مجددا در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می شد. اما این رای گیری به دلیل پیشنهاد اضافه شدن تحریم های کره شمالی به آن، در کنگره جنجال برانگیز شد.‏

با این حال روز شنبه هفته جاری برخی اعضای ارشد جناح‌های دموکرات و جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان اعلام کردند که درخصوص افزودن تحریم های کره شمالی به این طرح به توافق رسیده‌اند.

طرح جدید که ' قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها‎' نامیده می شود، عصر سه شنبه به وقت واشینگتن در مجلس نمایندگان به تصویب رسید.

این طرح به دلیل تغییرات ایجاد شده باید در سنا نیز به رای گذاشته شود؛ به همین دلیل فورا به سنا ارسال می شود تا در صورت تصویب برای امضای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روی میز او قرار گیرد.

کارشناسان می گویند جزییات این طرح هنوز خیلی مشخص نیست و بیشتر به نیاز داخلی و متحدین منطقه ای آمریکا می پردازد.

این تحریم ها افزون بر اینکه چیز جدیدی علیه ایران ندارد، به گفته کارشناسان از یک استراتژی منسجم نیز برخوردار نیست و تاثیری چندانی روی ایران ندارد.

آنتونی اسکاراموچی رئیس جدید ارتباطات کاخ سفید گفته که تصمیم برعهده ترامپ است که ذیل این لایحه را برای قانونی شدن امضا کند یا نه.

در صورت مخالفت ترامپ، کنگره می تواند با اکثریت دو سومی دو مجلس سنا و نمایندگان، وتوی ترامپ را لغو کند.

این تحریم ها نگرانی بسیاری از کارشناسان و سیاست مداران میانه روی آمریکایی درباره تعهد آمریکا به برجام را در پی داشته است.‏

همچنین برخی سیاستمدارن آمریکا از جمله جان کری، وزیر خارجه پیشین این کشور و تعدادی از اعضای کنگره درباره اعمال ‏تحریم های تازه علیه ایران هشدار داده بودند.‏

هم زمانی بررسی نسخه پیشین این طرح در سنای آمریکا با حملات تروریستی داعش در تهران نیز موجب نشد تا سنای آمریکا از بررسی آن منصرف شود‎.

«برنی سندرز» در جلسه بررسی آن در سنا گفت درست نیست در روزی که ایران قربانی تروریسم می شود با بررسی طرحی علیه ایران به سوگواری مردم ایران که در زمان حمله 11 سپتامبر برای قربانیان آمریکایی شمع روشن کردند، بی احترامی کنیم.

کارشناسان همچنین هشدار داده اند که این طرح به تلاش های رئیس جمهوری آمریکا برای بهبود روابط با مسکو ضربه خواهد زد.‏

طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی در صورت تصویب شدن در سنا باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد تا به قانون تبدیل شود.‏

مجلس سنا هنوز اعلام نکرده است که چه زمانی این طرح مصوب مجلس نمایندگان را بررسی خواهد کرد.

کاخ سفید نیز در مورد طرح مجلس نمایندگان گفته است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هنوز درباره امضا کردن چنین طرحی تصمیمی نگرفته است.

این طرح همچنین تحریم‌ها علیه کره‌شمالی به دلیل آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای تشدید می‌کند.

طبق این گزارش، مقام‌های دولت دونالد ترامپ در هفته‌های گذشته دیدارهایی با قانونگذاران آمریکایی داشته‌ و تلاش کرده‌اند در مورد تغییراتی در این طرح آنها را متقاعد کنند، از جمله بخشی که رئیس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌کند، پیش از هر گونه آسان‌سازی تحریم‌ها در مورد روسیه از کنگره اجازه بگیرد.

در عین حال چنین مصوبه‌ای تلاش احتمالی دولت دونالد ترامپ برای لغو احتمالی تحریم‌های روسیه را محدود می‌ کند.

محتوای طرح جدید تحریمها شامل چه مواردی می شود؟

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، ایران و کره شمالی» پیداست، این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.

تحریم ایران سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند ایران برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، ایران از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. 

اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

تحریم روسیه به خاطر اتهامات مطرح شده مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین و سوریه است. نیروهای مورد حمایت روسیه در سال ۲۰۱۳ کریمه را از اوکراین جدا و ضمیمه روسیه کردند. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی قبلا علیه روسیه تصویب کردند اما این تحریم جدید اگر توسط رئیس جمهوری آمریکا امضا شود، فشار بیشتری بر مسکو وارد می کند.

با اینحال، برخی از دموکرات ها می گویند ترامپ احتمالا موافق فشار بر روسیه نیست بخصوص که به تازگی با رئیس جمهوری روسیه دیدار داشته و از بهبود روابط سخن گفته است.

کره شمالی نیز به این طرح اضافه شده چون در ماههای اخیر بدون توجه به هشدارهای آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، بر آزمایش موشک های بالستیک و هسته ای ادامه اصرار ورزیده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری