کد خبر: ۱۷۸۵۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در حالی برگزار می‌شود که وزارت خارجه آمریکا با وجود همه کارشکنی‌ها در مسیر اجرای برجام، در نامه‌ای به کنگره پایبندی ایران به برجام را برای دومین بار تایید کرد.
 هشتمین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 روز جمعه در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

هم‌زمان با نامه وزارت خارجه آمریکا در رابطه پایبندی ایران به برجام، تمدید تعلیق بخش دیگری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز امضا شد.

اقدام وزارت خارجه آمریکا در اعلام پایبندی ایران به برجام و تمدید تعلیق تحریم‌ها در حالی انجام می‌شود که سناتورهای آمریکایی و نمایندگان کنگره هم چنان طرح تحریم‌های غیر هسته‌ای علیه ایران و روسیه را با هدف اعمال فشار بیرونی به ایران و اجرای برجام با شدیدترین تمهیدات دنبال می‌کنند.

سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزیر خارجه کشورمان از سوی ایران در این نشست شرکت دارند. هم‌چنین از سوی گروه 1+5 هلگا اشمید معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور دارد.

عراقچی و تخت‌روانچی روز پنج‌شنبه در دیداری دو جانبه با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آخرین تحولات در راستای اجرای برجام را مرور کردند.

معاون ظریف در این دیدار از برخی بدعهدی‌های آمریکا در اجرای برجام انتقاد کرد.

یوکیا آمانو نیز ضمن تقدیر از روند مطلوب و همکاری‌های خوب جمهوری اسلامی ایران با آژانس و انجام تعهدات مرتبط هسته‌ای از سوی کشورمان که در گزارش‌های منتشر شده از سوی آژانس منعکس شده است، ابراز امیدواری کرد که اجرای دقیق برجام از سوی همه طرف‌ها ادامه یابد.

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی استفان مال، دیپلمات عالی‌رتبه آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ توسط جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به عنوان هماهنگ‌کننده ارشد در اعمال برجام در این دفتر مشغول به کار شده بود نیز به بخش دیگری منتقل شده است .

علاوه بر این وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است.

موضوعات فنی، حقوقی و سیاسی در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها از دستور کارهای هشتمین کمیسیون مشترک برجام است که جزییات این دستور کار منتشر نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری