کد خبر: ۱۷۸۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۳
شهید بهشتی به عنوان ارکان اصلی حزب جمهوری اسلامی ، ریشه دارترین و شاید استراتژیک ترین تشکل اصولگرایی جمله ای طلایی دارد که این روزها باید محور راه اصولگرایان باشد؛ " از پلکان حرام نمی توان به بام سعادت حلال رسید"
سیما پروانه گهر در جمهوریت نوشت: حزب فراگیر، نیروهای انقلاب، پارلمان اصولگرایی ، جبهه نیروهای مردمی انقلاب (جمنا) ، حزب متحد اصولگرایان و ... واژه های آشنایی در دهه گذشته سیاسی ایران در جناح راست است. راهکارهایی که جناح راست بعد از دوم خرداد 76 در دستور کار قرار داد تا دوباره به ارکان حاکمیتی بازگردد.

با اتمام دولت اصلاحات و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد اصولگرایان در ابتدا پیروزی محمود احمدی نژاد را پیروزی اصولگرایان تعبیر کردند. اگرچه در اواسط دولت اول بخشی از جریان اصولگرایی از احمدی نژاد رو برگرداندند و هر آن که از احمدی نژاد جدا شد از آن زمان از  دایره اصولگرایی کنار گذاشته شد.

سال 88 با انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد و با ریزش بیشتر لایه های اصولگرایی از بدنه این جریان، جریان راست وارد فاز جدید از لحاظ رفتاری و تشکیلاتی شد. بعد از آن البته هم محمود احمدی نژاد و هم اصولگرایان منکر این شدند که روزگاری سر در قبای هم داشتند.

بعد از سال 88 بسیاری از چهره های اصولگرای منتقد احمدی نژاد یا چهره های طرد شده از جریان اصولگرایی مطرح کردند که بخش قابل توجهی از رای احمدی نژاد در سال88 - که توسط بخش باقی مانده از جریان اصولگرایی پیروزی اصولگرایان تعبیر شد - ناشی از شعارهای یارانه ای بود که احمدی نژاد می داد.

حتی در اواخر دولت دوم احمدی نژاد زمانی که مردان باغ و بهار رویای ریاست جمهوری رحیم مشایی بعد از احمدی نژاد را می دیدند به یارانه 250 هزار تومانی نیز رسیدند.

با گذشت 4 نزدیک به 8 سال از زمانی که وعده های یارانه ای برای پیروزی این جناح در انتخابات ها مورد استفاده قرار گرفته است حالا جامعه به درک سیاسی- اقتصادی متفاوتی رسیده است. در طی این مدت سه انتخابات مهم –ریاست جمهوری 92 و 96 و  مجلس دهم – برگزار و اصولگرایان در ان شکست خوردند .

 به نظر می رسد انچه به عنوان جناح راست باقی مانده است به این نقطه رسید که موضوع افزایش یارانه نقدی حنای بی رنگ است و مردم به امیدی پولی که در یک جیب می رود و دوبرابر آن از جیب بغل برداشته می شود روی کاغذ رای نامی نمی نویسند. وقتی راهکار از این راه بودن از این حجره به آن حجره اصولگرایان در یارانه نقدی شکست خورد ان ها به این نقطه رسیدند که مشکل فعلی از دست رفتن پایگاه اجتماعی بین عموم مردم به خصوص نخبگان در اثر سیاست های غلط اقتصادی و سیاسی و البته تنگ نظری های فرهنگی و اجتماعی است.

در میانه این بازار رفتارهای عجیبی دیده می شود. به طور مثال این جناح برای نشان دادن موضع سهل انگارانه و منطبق با روز خود با مسائل فرهنگی دیدار و تقدیر از امیرتتلو را در دستور کار قرار داده است.

شهید بهشتی به عنوان ارکان اصلی حزب جمهوری اسلامی ، ریشه دارترین و شاید استراتژیک ترین تشکل اصولگرایی جمله ای طلایی دارد که این روزها باید محور راه اصولگرایان باشد؛ " از پلکان حرام نمی توان به بام سعادت حلال رسید"

این نکته ای است که باقی مانده اردوگاه راست در ایران باید به ان توجه ویژه کند. نمایش یک موضوع با خود آن موضوع تفاوت بسیار دارد. از نردبان غلط به پاستور وبهارستان نمی رسند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری