کد خبر: ۱۷۸۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
امارات با سازماندهی هک رسانه های قطری، نقل قول های جعلی از امیر این کشور منتشر و آتش تنش میان دوحه و کشورهای عربی همسایه را شعله‌ور کرد.
روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های اطلاعاتی آمریکا ادعا کرد که امارات با سازماندهی هک رسانه های قطری، نقل قول های جعلی از امیر این کشور منتشر و آتش تنش میان دوحه و کشورهای عربی همسایه را شعله‌ور کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مقام های اطلاعاتی آمریکا هفته گذشته براساس تحلیل اطلاعاتی که توسط اداره های اطلاعات این کشور جمع آوری شده بود، مطلع شدند که مقام های ارشد دولتی امارات روز 23 ماه مه سال جاری میلادی (2 خرداد) درباره این طرح و پیاده سازی آن بحث کرده اند.

بر اساس این گزارش؛ مقام های اطلاعاتی گفتند، مشخص نیست دولت امارات خود اقدام به این کار کرده یا کسانی را برای انجام آن استخدام کرده است.

رسانه های قطری نقل قولی از امیر قطر منتشر کردند که ایران را 'قدرت اسلامی' توصیف کرده و به تحسین حماس پرداخته بود.

هک رسانه های قطری و انتشار این مطالب روز 3 خرداد در حالی روی داد که ترامپ دیدار طولانی خود با سران کشورهای خلیج فارس درخصوص مبارزه با تروریسم و اعلام اتحاد آن ها را به تازگی به پایان رسانده بود.

براساس گزارش واشنگتن پست، یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن در بیانیه ای با دروغ خواندن خبر واشنگتن پست، گفت: 'امارات هیچ نقشی در هک ادعایی نداشته است.'

این در حالی است که ایمیل های خصوصی عتیبه در ماه های اخیر به روزنامه نگاران از سوی سازمانی موسوم به GlobalLeaks که ظاهرا حامی قطر است هک شده است.

بسیاری از این ایمیل ها گویای قصد امارات برای جذب اندیشمندان و سیاستگذاران واشنگتن به حمایت از خود در موضوعات مورد مناقشه ابوظبی با دوحه است.

مقام های اطلاعاتی می گویند نظریه آن ها این است که عربستان سعودی، امارات و مصر ویا ترکیبی از این کشورها در هک رسانه های قطر دخیل بوده اند؛ اما هنوز مشخص نیست که کشورهای دیگری نیز در این مساله دخالت داشته اند یا خیر ؟

به نوشته واشنگتن پست، دفتر مدیر اداره اطلاعات ملی، اداره مرکزی اطلاعات (سیا) و همچنین اداره تحقیقات فدرات (اف بی آی) که به گفته قطر در تحقیقات به آن ها کمک می کند، از توضیح در این خصوص خودداری کرده اند.

سفارت قطر در واشنگتن به بیانیه ای از علی بن فطیس المری دادستان کل قطر ارجاع داده که می گوید: دوحه شواهدی در دست دارد که تعدادی گوشی آیفون متعلق به کشورهای تحریم کننده در این هک به کار گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، ماه گذشته عربستان، امارات، بحرین و مصر در پی انتشار مطالبی منتسب به امیر قطر در رسانه های این کشور، با متهم کردن دولت دوحه به «حمایت از تروریسم» روابط سیاسی خود را با آن کشور ‏قطع کردند و این کشور را مورد تحریم اقتصادی قرار دادند.‏

مصر، عربستان، امارات و بحرین لیستی از درخواست ها را به دوحه داده و پذیرش کامل آن را تنها شرط عادی سازی ‏روابط با قطر اعلام کرده بودند.‏

قطر این خواسته ها را بر خلاف حق حاکمیت ملی خود دانسته و رد کرده است.‏

این درحالیست وزیر امور خارجه آمریکا بدون دستیابی به نتایجی روشن در ارتباط با بحران قطر به دیدار خود ‏از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پایان داد.‏
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: