کد خبر: ۱۷۸۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
اوج گیری حملات رسانه ای اصولگرایان علیه چهره های شاخص دولت؛
پس از جدی شدن گمانه زنی ها درباره کابینه دوازدهم، تخریب عملکرد و دستاورد برخی وزرا در دستور کار اصولگرایان قرار گرفته تا شاید حملات به وزرای اثر گذار و کارآمد دولت انگیزه آنها را برای ادامه همکاری با دولت تحت تاثیر قرار دهد. حملات و تلاش ها اصولگرایان برای حذف اعضای کلیدی کابینه و در راستای ناکارآمد کردن دولت با این هدف صورت می گیرد تا سطح رضایت عمومی از عملکرد دولت کاهش یافته تا شاید با سازماندهی رسانه های بتوانند بار دیگر به عرصه قدرت در سپهر سیاست ایران بازگردند.
از همان ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم هجمه اصولگرایان به خصوص طیف تندروی ان ها برای تخریب دولت روحانی و وزرایش اغاز شد. به گونه ای که با کوچکترین خطایی و یا حتی اقدام درخور ستایش رسانه های زنجیره ای اصولگرایان در کنار برخی چهره های تندروی آن ها سیلی از تخریب ها را روانه وزرا می ساختند.

به گزارش خبرنگار اعتدال، جالب آنکه شدیدترین حملات تندروهای اصولگرایان علیه وزرایی از کابینه یازدهم ساماندهی می شود که از موفق ترین وزرای دولت بوده و کارنامه ای درخشان از خود به جای گذاشته اند و میزان رضایت عمومی و کارشناسان از آن ها به بسیار بالا  ارزیابی شده است.

بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب و حامیان دولت معتقدند که دولت حسن روحانی به شکل ویژه در حوزه بهداشت و درمان، سیاست خارجی و نفت عملکرد موفقی داشته است. آنها معتقدند که وزرای سه وزارت خانه مربوط به این سه حوزه جزو ژنرال های کابینه یازدهم بوده و باید در کابینه دوازدهم حضور داشته باشند. با این حال پس از جدی شدن گمانه زنی ها درباره کابینه دوازدهم، تخریب عملکرد و دستاورد این وزرا در دستور کار اصولگرایان قرار گرفته تا شاید حملات به وزرای اثر گذار و کارآمد دولت انگیزه آنها را برای ادامه همکاری با دولت تحت تاثیر قرار دهد. وزرایی از جمله نزدیکان روحانی بودند که در چهار سال دولت یازدهم در مقابل تخریب ها ایستادگی کرده و به خصوص در روزهای سخت انتخابات تمام قد از دولت و روحانی حمایت کردند و به قول رییس جمهور گیوه های شان را ورکشیدند.

1- محمدجواد ظریف
وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاکره کننده هسته ای عملکردی خیره کننده از خود به جای گداشت. البته از همان آغاز واگذاری پرونده هسته ای به ظریف و آغاز مذاکرات، حملات سازماندهی شده رسانه های اصولگرا علیه او و تیم مذاکره کننده نیز آغاز گردید. با این حال ظریف توانست علیرغم حجم تخریب های بی سابقه، پرونده هسته ای را با موفقیت به سرانجام برساند. محمدجواد ظریف و همکارانش در وزارت امور خارجه و تیم مذاکرات، توانستند بعد از سال ها مذاکره بی حاصل که دولتمردان قبل با 1+5 داشتند، تحریم های کمرشکن هسته ای را حذف کنند؛ تحریم هایی که صفر شدن درآمدهای ایران را هدف قرار داده بودند و قطعنامه به قطعنامه، تندتر می شدند و راه های تنفس ایران را می بستند.

تندروها به دنبال حذف وزرای موفق و ناکارآمدکردن دولت

2- بیژن نامدار زنگنه
زنگنه توانست با قدرت تمام وزارت نفت را سرو سامان دهد و جایگاه از دست رفته ایران در بازار به کشور بازگرداند. بیژن زنگنه و همکارانش در وزارت نفت توانستند رشد چشمگیری در تولید و صادرات نفت به نام خود ثبت کنند. وزارت خانه ای که جایگاه دلالان نفت شده بود به یکباره به خود آمد و زنگنه  و تیم او توانستند سهم ایران در اوپک را از عربستان سعودی پس بگیرند و درآمدهای نفتی ایران را که 4 سال پیش روز به روز افولی می شد را بار دیگر احیا کنند. آنها دست دلالان نفتی را نیز بریدند تا نفت ایران توسط دولت ایران فروخته شود و پولش نیز مستقیم به حساب دولت ایران برود. آنها پارس جنوبی را نیز توسعه دادند تا بعد از سال ها، ایران در برداشت گاز، به قطر برسد، همچنین با "توتال" فرانسه نیز قرارداد بستند تا پارس جنوبی توسعه بیشتری یابد، ترس شرکت های معتبر جهان از کار کردن با ایران بریزد و درآمد ملی بالا برود.

تندروها به دنبال حذف وزرای موفق و ناکارآمدکردن دولت

3- سیدحسن قاضی زاده هاشمی
هاشمی در وزارت نفت با به ثمر رساندن طرح تحو سلامت نقش بی بدیلی در رضایت مردم از دولت یازدهم بازی کرد. با کاهش هزینه های درمانی به خصوص درباره بیماری های خاص، دولت توانست از فشار اقتصادی بیشتر بر بیماران و خانواده های آن ها جلوگیری کند. این در حالی بود که در سال های قبل بسیاری از خانواده های زیر خط فقر، بدلیل عدم توانایی در تامین هزینه های درمانی به زیر این خط سوق داده شده بودند. حسن قاضی زاده هاشمی و همکارانش در وزارت بهداشت، توانستند طرح تحول سلامت در کشور را به گونه ای رقم بزنند که بیماران بستری شده در بیمارستان های دولتی، کمتر از 10 درصد از هزینه های بستری و جراحی را پرداخت کنند و از کارهایی طاقت فرسایی مانند خرید دارو و تجهیزات از خارج از بیمارستان معاف شوند.

تندروها به دنبال حذف وزرای موفق و ناکارآمدکردن دولت

گرچه هر سه این وزیر هم چنان گزینه اول تصدی وزارت خانه های خود هستند، اما بعضا دلخوری آن ها از حجم حملات، آن ها را در ادامه وزارت با تردیدهایی روبرو ساخته است. به طوری که سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درباره احتمال حضورش در کابینه دوازدهم گفت:  «در مورد حضورم صحبت شده است اما  اگر بخواهم صادقانه سخن بگویم باید به این موضوع اشاره کنم که این طور نمی شود کار کرد که ما زندگی و امور شخصیمان را بگذاریم و وسط میدان بیاییم و 4 سال کار کنیم آن هم برای مردم و انقلاب و در عین حال کتک هم بخوریم! من این مدلی کار نمی کنم.»

اشاره قاضی زاده هاشمی به حملات منتقدان اصولگرای دولت و همچنین برخی نهادهای حاکمیت و فشار به او بوده است. هاشمی اظهار کرد: «من زمانی حاضرم که جانم را برای کشور فدا کنم که کسانیکه ادعای انقلابی گری دارند، آن‌ها دیگر ما را نزنند. اگر کسی ما را در خارج می زند مثل صدای آمریکا و انگلیس و... ماجرا فرق می‌کند. اما دیگر نهادهای انقلابی که بودجه و اعتبارشان را از انقلاب و نظام و شهدا می گیرند، نباید ما را تخریب کنند. آن هم در حوزه ای که مسئولیت اش با من است.»
 
این سخنان قاضی زاده هاشمی بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت، اما منتقدان دولت خط تخریبی خود را علیه او تشدید کردند. در شبکه های اجتماعی بیشتر کاربران از ادامه حضور هاشمی در وزارت بهداشت حمایت کردند.
 
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت پیش از این نیز در فروردین ماه سال گذشته اظهاراتی مبنی بر عدم ادامه حضور در دولت مطرح کرده بود. او گفته بود «به همه سیاسیون بگویید بعد از این دوره هم خیالشان راحت باشد، این آخرین حضور من در این عرصه است. به آقای رییس جمهور هم گفته‌ام که اگر چه که لیاقت نداشته‌ام ولی فقط همین دوره را در خدمتشان هستم.»
 
اما آیت الله مکارم شیرازی در تماس تلفنی با قاضی زاده هاشمی بر حضور وی در کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد. او به وزیر بهداشت گفت: «شما اقدامات بسیاری در وزارت بهداشت انجام داده اید و در دولت آینده نیز با قدرت حضور داشته باشید و این مشکلات و موانعی که برای شما در این مسیر به وجود آمده باید برطرف شود.»

چندی پیش نیز یک روزنامه اصلاح طلب نیز از احتمال جدایی محمد جواد ظریف و بیژن نامدارزنگنه دیگر چهره های برجسته دولت یازدهم خبر داده بود. آفتاب یزد که در گزارشی با عنوان "ژنرال های مردد" این مطلب را مطرح کرده و نوشته بود: «تعدادی از وزرای قدرتمند کابینه دعوت مجدد روحانی را بی پاسخ گذاشته اند چرا که برای حضور دوباره در دولت و خدمت مجدد به مردم دچار تردید شده اند. در میان این وزیران مرددِ کارکشته، نام بیژن زنگنه وزیر نفت و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه رخ می‌نماید.»
 
اما وزیر امورخارجه  ادعای "تردید" برای حضور در کابینه را نه تائید کرد و نه رد و ادامه حضور در کابینه را به تصمیم ریاست جمهوری واگذار کرد. ظریف در پاسخ به اینکه "آیا می خواهید از دولت خارج شوید؟" افزود: «من حتما تا وقتی رئیس جمهور تصمیم نگیرد، اظهار نظری نمی کنم.» ظریف افزود: «انتخاب کابینه از اختیارات مسلم رئیس جمهور است، رئیس جمهور باید بر اساس آنچه خودشان مصحلحت می داند این تصمیم را بگیرد.» ظریف نیز در سال گذشته اعلام کرده بود که تمایل داره در دولت آینده پیشنهاد وزارت خارجه به فردی دیگری داده شود.
 
درباره بیژن زنگنه نیز این ادعاها مطرح شده است. گفته می شود حجم تخریب ها و حملات دلواپسان انگیزه او را برای ادامه حضور در کابینه کاهش داده است. اما زنگنه نیز در این باره تصمیم را بر عهده رییس جمهور دانسته است.
  
همه ژنرال ها و مردان موفق دولت از حملات بی امان به خود گلایه دارند. بیشتر این حملات نیز به سمت و سوی ظریف و زنگنه بوده است با این حال به نظر می رسد آن دو برای حضور در دولت تردید کمتری دارند.
 
حملات به بخش های موثر و وزرای کارآمد و مهم دولت از همان ابتدای دولت یازدهم کلید خورد. محمد جواد ظریف بیش از همه وزرا با هجمه مخالفان روبه رو شد. با این حال او و تیم کاری اش توانستند توافق هسته ای را رقم زنند. توافقی که مخالفان اکنون می گویند هیچ فایده ای نداشته است. اما دولت می گوید تمام تحریم های هسته ای لغو شده است.
 
پس از ظریف، زنگنه مورد شدیدترین هجمه های بوده است. وزیری که توانست با سروسامان دادن به اوضاع داخلی وزارت نفت و همچنین اصلاح قراردادهای نفتی و در پایان باز کردن پای شرکت های بزرگ نفتی به کشور همچون توتال، برای سرمایه گذاری در ایران انتقادات زیادی را به جان بخرد. منتقدان او را متهم می کنند که به جای توجه به ظرفیت های داخلی راه را برای نفوذ شرکت های خارجی باز کرده است. او توانست جایگاه از دست رفته ایران در بازار جهانی نفت را احیا کند.
 
قاضی زاده هاشمی نیز به عنوان وزیر بهداشت توانست با اجرای طرح سلامت محبوبیت زیادی را در جامعه برای دولت روحانی ایجاد کند. اما منتقدان می گویند طرح سلامت بسیار پر هزینه است و از سوی دیگر باعث گسترش فساد در جامعه پزشکی شده است. به گفته منتقدان این طرح پزشک محور و درمان محور است. با این حال بیمه همگانی که به نوعی از ابتکارات قاضی زاده هاشمی بود نظام سلامت ایران را متحول کرده و هزینه های درمان را به شدت کاهش داده است که همین رضایت نسبی شهروندان را در پی داشته است.
  
با این اوصاف با توجه به اینکه زمان زیادی برای معرفی کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم باقی نماینده، سوال اساسی و شاید نگرانی ناظران این است که وزرای موفق دولت در کابینه باقی می مانند؟
 
مسلم آنکه حملات و تلاش ها برای حذف اعضای کلیدی کابینه نه از سر دلسوزی برای منافع مردم بلکه در راستای ناکارآمد کردن دولت است. تحلیلگران سیاسی معتقدند بیشترین هجمه های به این 3 وزیر بوده است که اثرگذارترین اقدامات و در نتیجه بیشترین محبوبیت را برای دولت و حسن روحانی به ارمغان آورده اند. با حذف چهره های موفق و کارآمد و به تبع آن ناکارآمدن کردن دولت، اصولگرایان به دنبال این هستند تا سطح رضایت عمومی از عملکرد دولت کاهش یافته تا شاید با سازماندهی رسانه های خود بتوانند در جریان انتخابات های آینده اقبال مردم را از اعتدال گرایان و اصلاح طلبان به سمت خود برگردانند و بار دیگر به عرصه قدرت در سپهر سیاست ایران بازگردند.

مگر جز این است که در هر کشوری از چنین افرادی به عنوان قهرمان تقدیر می شد و حتی مخالفان سیاسی نیز کارهای ملی آنان را می ستودند؟ موفقیت ظریف و زنگنه در این چهار سال آنقدر برجسته بوده که بسیاری از ناظران بین المللی و حتی چهره های سیاسی در اردوگاه های رقیب توان و تسلط آن ها را ستوده و آرزوی بهره مندی از چنین دولتمردانی را داشته اند.

اما در ایران عده ای دلواپس و کسانی که سال ها از تحریم نان خورده اند، نوک پیکان حملات خود را به سمت چهره های موفق کابینه نشانه رفته اند. برای این امر نیز از هیچ کوششی مضایقه نکردند و در کنار برخورداری از امکانات، تریبون ها و رسانه های عمومی، برخی خطبه های نماز جمعه را به سنگرهای حمله به مدیران موفق ملی تبدیل کردند و روزی نگذشت که دروغ و تهمت و افترایی را نثار اینان نکنند.

نگران کننده تر از حملات سازماندهی شده به چهره های ملی و کارآمد، آن است که چنین روندی مدیران شایسته ایران را به این نتیجه برساند که نباید برای خدمت به این سرزمین و مردمش از جان مایه گذاشت و تنها باید همچون دولت گذشته با زدوبند سیاسی و اقتصادی و تکیه بر دروغ ها و لاف های رسانه ای خدمات اندک و ناچیز را در بوق کرده و بزرگ کرد. چرا که هر که خدمت می کند، به جای آن که قدر بیند و بر صدر نشیند، مورد انواع آزارها، اذیت ها و تهمت های بی شمار قرار می گیرد و روزگارش را چنان می کنند که یا خانه نشین شود یا همرنگ آنان گردد و با تملق و شعار، عهده دار امور گردد.

برچسب ها: اوج گیری حملات رسانه ای اصولگرایان علیه چهره های شاخص دولت ، حملات رسانه ای اصولگرایان علیه چهره های شاخص دولت ، تندروها به دنبال حذف وزرای موفق و ناکارآمدکردن دولت ، حذف وزرای موفق و ناکارآمدکردن دولت ، بیژن نامدار زنگنه ، محمد جواد ظریف ، سیدحسن قاضی زاده هاشمی ، وزیر بهداشت ، وزارت بهداشت ، وزیر امور خارجه ، وزارت خارجه ، وزیر نفت ، وزارت نفت ، قراردادهای جدید نفتی ، قرارداد با توتال ، لغو تحریم ها علیه ایران ، اجرای برجام ، حصول توافق هسته ای ، توافق هسته ای ، کابینه جدید ، کابینه دوازدهم ، طرح تحول سلامت ، هزینه درمان ، حمله به دولت ، تخریب دولت ، مخالفان روحانی ، مخالفان توافق هسته ای ، مخالفان دولت ، دکتر حسن روحانی ، حامیان روحانی ، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، شکست اصولگرایان ، پیروزی ترامپ ، صادرات نفت ، صادرات گاز ایران ، دستاوردهای برجام ، دستاوردهای دولت ، دستاوردهای دولت یازدهم ، دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم ، دولت دوازدهم ، دولت یازدهم ، تندروهای سیاسی در ایران ، توهین به رییس جمهور ، جریان های افراطی ، جریان تندرو در انتخابات ، اصلاح طلبان ، اصولگرایان ، اعتدال گرایان ، حملات سازماندهی شده به چهره های ملی و کارآمد ، مدیران شایسته ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری