کد خبر: ۱۷۷۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
کمتر از 50 روز از پیروزی حسن روحانی با حمایت تمام‌قد اصلاح‌طلبان برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نگذشته است که محمدرضا عارف درباره بی‌اعتنایی دولت نسبت به اصلاح‌طلبان لب به گلایه گشوده است.

به گزارش اعتدال به نقل از وقایع اتفاقیه، عارف گفته است: «پيروزي آقاي روحاني در انتخابات مديون جريان اصلاح‌طلب است و انتظار اين است، رئيس‌جمهوري در تشکيل کابينه از نظر مشورتي شوراي‌عالي استفاده کند. بعضي‌ها پيروز مي‌شوند، يادشان مي‌رود، چه کساني برايشان زحمت کشيدند و من اين گلایه را دارم. در شوراي‌عالي دو کار مهم پيش رو داشتيم؛ پيروزي در انتخابات سال 96 و ادامه گفتمان اصلاحات که به اتفاق آرا آقاي روحاني رأي آورد، نتيجه انتخابات اتفاقي نبود بلکه نتيجه شعار اميد، آرامش و رونق اقتصادي بود. اگر ما را دنبال نخودسياه نفرستند قصد ما کمک‌کردن و ادامه راه است.»

به نظر مي‌رسد انتقادات تندوتيز مرد ميانه‌رو و آرام اصلاحات از حسن روحاني، ريشه‌هاي عميقي دارد. شايد بتوان اظهارات حسام‌الدين آشنا، مشاور ارشد رئيس‌جمهوري در برجسته‌سازي اصطلاح «سهم‌خواهي» را دليل عصبانيت عارف که به رعایت اخلاق سياسي شهره‌ است تلقي کرد. آشنا که پيش‌تر در توئيترش خبرساز شده بود و البته بارها مجبور به اصلاح و توجيه نوشته‌هايش شد، قبل‌تر نوشته بود: «کاسبان اصلاح‌طلبي که باج‌خواهي رسانه‌اي و سياسي از رئيس‌جمهوري را آغاز کرده‌اند، بدانند روحاني خاتمي نيست؛ نه تعارف مي‌کند و نه مأخوذ به حيا مي‌شود.»

وي روز گذشته به‌طور آشکار در پاسخ به توئيت عارف مبني‌بر اينکه «همراهي، هماهنگي و همدلي با جريان اصلاحات، رمز موفقيت دولت دوازدهم است و گفتمان اصلاحات در اين مسير به‌دنبال سهم‌خواهي نيست.»
 
نوشته: «درست است که گفتمان از جنس سهم‌خواهي نيست اما امان از سهم‌خواهي‌هاي افراد به اسم جريان.» اين واکنش آشنا را مي‌توان در ادامه اقدام وي به دست‌بوسي از آيت‌الله جنتي دانست که نشان مي‌داد، اين عضو دولت تدبير و اميد به‌دنبال جداکردن روحاني از اصلاح‌طلبان است و با دست‌بوسي غريبش تلاش دارد پيامي به جريان مخالف اصلاحات برساند و مثلا مسير تازه‌اي را ترسيم کند؛ مسيري که بسياري از منتقدان البته آن را اشتباه و آشنا را چشم اسفنديار دولت روحاني مي‌دانند.

توجه به اين نکته که حسام آشنا به‌رغم اينکه بارها با ادبيات سخيف اصلاح‌طلبان را مورد حمله قرار داده هيچ‌وقت مورد مواخذه رئيس‌جمهوري واقع نشده است؛ اگرچه حتي بعد از دست‌بوسي از آيت‌الله جنتي از سوي رئيس‌جمهوري مورد پرسش واقع نشد. بااين‌حال، اعضاي فراکسيون اميد در مجلس شوراي اسلامي معتقدند اگر روند بي‌اعتنايي دولتمردان نسبت به جناح حمايت‌گرشان که همان جريان اصلاحات است، تداوم پيدا کند به‌طور قطع نمي‌توانند براي انتخاب اعضاي کابينه جديد که مطابق با خواست مردم نباشند با دولت همکاري لازم را داشته باشند و به وزراي پيشنهادي روحاني رأي اعتماد کامل دهند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری