کد خبر: ۱۷۷۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
ترامپ: ایران تهدیدی مشترک برای آمریکا و فرانسه است. ما امروز با تهدیدهای جدید از سوی دولت های سرکش مانند کره شمالی، ایران و سوریه و دولت هایی روبرو هستیم که از آنها حمایت می کنند/ ماکرون: رویکرد فرانسه عوض شده؛ رفتن اسد دیگر پیش‌شرط ما نیست
رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید پاریس از بسته بودن 7 ساله سفارتش در دمشق، دستاوردی نداشته و دولت جدید فرانسه دیگر حذف بشار اسد از قدرت را به عنوان پیش‌شرط شروع روند صلح مدنظر ندارد.

به گزارش اعتدال، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا  و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی وی فرانسه در کنفرانس خبری مشترک در خصوص محورهای مورد بحث در گفت‌وگوهای دوجانبه با خبرنگاران سخن گفتند.

ابتدا ماکرون سخن گفت و از تلاش مشترک با آمریکایی‌ها برای ترسیم نقشه راهی برای سوریه پس از جنگ خبر داد.

وی گفت فرانسه خواهان تشکیل گروه تماس قوی‌تری برای هماهنگی بهتر با سازمان ملل در طی دوره انتقال قدرت است.

وی سپس به یکی از نقاط اختلاف طرفین یعنی لغو عضویت آمریکا در معاهده اقلیمی پاریس توسط ترامپ سخن گفت و افزود: «من می‌دانم که این کار در راستای عمل به قول‌های انتخاباتی پرزیدنت ترامپ انجام شد و به آن احترام می‌گذارم ولی ما به این معاهده پایبند خواهیم ماند.»

ماکرون باز هم در خصوص سوریه سخن گفت و در اظهارنظری جالب، از تغییر چشمگیر رویه پایس در قبال این کشور جنگ‌زده خبر داد.

ماکرون گفت: «رویه ما در قبال سوریه عوض شده و رفتن بشار اسد، دیگر پیش‌شرط ما نیست. در سیاست تازه ما در قبال سوریه، یک هدف اصلی وجود دارد و آن هم از بین بردن تروریست‌ها است. هفت سال است که سفارت ما در دمشق تعطیل است و هنوز به هیچ راه‌حلی نرسیده‌ایم. ما و ایالات متحده یک خط قرمز مشترک داریم و آن هم استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی است.»

یکی از خبرنگاران به روابط نزدیک ترامپ با روس‌ها اشاره کرد و از ماکرون، نظر پاریس در خصوص این رابطه را خواستار شد.

رئیس‌جمهور فرانسه پاسخ داد: «ما اختلاف‌نظرهای بسیاری با روسیه داریم ولی در شرایط فعلی و بخصوص با درنظر گرفتن شرایط خاورمیانه، مهم است که با یکدیکر همکاری کنیم، با هم تبادل اطلاعات داشته باشیم و حتی اختلافاتمان با با هم به اشتراک بگذاریم تا بتوانیم آنها را حل کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا هم در این کنفرانس خبری به عنوان مقام میهمان سخن گفت.
ترامپ بار دیگر مدعی شد ایران، کره شمالی و سوریه تهدید هستند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود ادعا کرد: ما امروز با تهدیدهای جدید از سوی دولت های سرکش مانند کره شمالی، ایران و سوریه و دولت هایی روبرو هستیم که از آنها حمایت می کنند و کمک مالی در اختیارشان قرار می دهند. ما همچنین با تهدیدهای جدی از سوی سازمان های تروریستی روبرو هستیم.ما بار دیگر بر عزم خود برای اتحاد در برابر این دشمنان بشریت، جلوگیری از تامین مالی آنها و شبکه های وابسته به آنها و حمایت ایدئولوژیکی از آنها تاکید می کنیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت در نشست با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود درباره چگونگی تقویت همکاری های امنیتی دو کشور گفتگو کرد.

دونالد ترامپ گفت: ما در مبارزه با حمایتهای صورت گرفته از سازمانهای تروریستی همکاری می کنیم. 

وی افزود: ما عزم خود را در راه مبارزه با تروریسم جزم می کنیم و با همکاری هم پیمانان خود پیشرفت های بزرگی در این زمینه کسب می کنیم آنچنان که در موصل کسب کردیم.

ترامپ در ادامه افزود: ایالات متحده و متحدانش ، تعهدشان را برای شکست دادن تروریسم تقویت کرده اند. درعین حال، ما به پیشرفتهای قابل توجهی در این زمینه دست یافته ایم. اوایل هفته جاری با حمایت قوی ایالات متحده و ائتلاف جهانی، نیروهای عراقی توانستند شهر موصل را از کنترل داعش آزاد کنند. حالا ما باید با دولت عراق و شرکا و متحدانمان همکاری کنیم تا دستاوردهایمان را تحکیم کنیم برای حصول اطمینان از این مسئله که برخلاف دفعه گذشته، پیروزی، پیروزی بماند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: درمورد موافقتنامه آب و هوایی پاریس اتفاقاتی خواهد افتاد. باید منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

ترامپ گفت آمریکا و روسیه درحال بررسی دومین موافقتنامه آتش بس در سوریه پس از توافق نخست وی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درمورد آتش بس در جنوب سوریه هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: