کد خبر: ۱۷۷۳۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور، دیدار روز جمعه با ولادیمیر پوتین را با ابراز نگرانی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا آغاز و پوتین نیز چنین مداخله ای را رد کرد.
«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا گفت که دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور، دیدار روز جمعه با ولادیمیر پوتین را با ابراز نگرانی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا آغاز و پوتین نیز چنین مداخله ای را رد کرد.

به گزارش رسانه های اروپایی از هامبورگ، تیلرسون در حاشیه اجلاس گروه 20 به خبرنگاران گفت: ترامپ دیدار دو ساعته با پوتین را با مطرح کردن این موضوع آغاز کرد و بطور مکرر از پوتین در این زمینه توضیح خواست.

تیلرسون افزود: پوتین هر گونه حمله سایبری روسیه به حزب دموکرات آمریکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرد.

تیلرسون همچنین گزارش های منتشر شده در خصوص توافق آتش بس آمریکا و روسیه با اردن در جنوب غربی سوریه را تایید کرد.

همچنین به گزارش آسوشیتدپرس از هامبورگ، تیلرسون با بیان اینکه روسای جمهوری آمریکا و روسیه تبادل نظر خوبی درباره نحوه برخورد با تهدید کره شمالی داشتند، گفت: روسیه این موضوع را اندکی متفاوت نسبت به آمریکا می بیند، اما هدف نهایی روسیه نیز همان چیزی است که آمریکا می خواهد و آن عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که با وجود توییت های اخیر ترامپ، آمریکا هنوز از کمک چین در ارتباط با کره شمالی ناامید نشده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش به توافق آمریکا و روسیه برای آتش بس از روز نهم ژوئیه در سوریه اشاره کرد و گفت: این توافق اولین نشانه از این است که دولت ترامپ و روسیه می توانند در سوریه با هم کار کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که سران آمریکا و روسیه موافقت کردند موضوعات مورد گفتگو را پیگیری کنند و یک کارگروه جدید در خصوص امنیت سایبری ایجاد خواهد شد.

تیلرسون دیدار روز جمعه ترامپ و پوتین را بسیار سازنده دانست و گفت : این دو خیلی سریع با هم ارتباط برقرار کردند.

** لاوروف : ترامپ تکذیب پوتین درباره مداخله انتخاباتی را پذیرفت/ دیدار پوتین و ترامپ سازنده بود
از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در هامبورگ اعلام کرد که ترامپ تکذیب پوتین درباره مداخله در انتخابات آمریکا را پذیرفت.

لاوروف در یک کنفرانس خبری در هامبورگ ، دیدار پوتین و ترامپ را سازنده دانست و گفت: این دیدار موید خواست مشترک دو طرف برای جستجو و یافتن توافق های به نفع دو طرف بود.

وی افزود: دیدار دو رییس جمهوری بسیار طولانی و مفصل بود و از نظر من این دیدار تاییدی بود بر اینکه هر دو رییس جمهوری بالاتر از هر چیزی به منافع ملی کشورهای خودشان فکر می کنند و این منافع را در پیگیری توافق های به نفع دو طرف بجای اجرای سناریوهای مقابله جویانه می دانند.

پیش از این نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه پس از دیدار طولانی روز جمعه با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود در هامبورگ ، گفت که با او درباره مسائل اوکراین ، سوریه ، مبارزه با تروریسم و همچنین امنیت سایبری گفت وگو کرده است.

دیدار روز جمعه اولین دیدار رو در روی روسای جمهوری روسیه و آمریکا بود و با توجه به مطالب مطرح شده در ماه های گذشته در خصوص مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، این دیدار مورد توجه خاص رسانه ها قرار گرفت. سرگئی لاوروف و رکس تیلرسون وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا نیز در دیدار روز جمعه روسای جمهوری دو کشور حضور داشتند.

نشست سال جاری گروه 20 که شامل 19 کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا، هند، اندونزی، ایتالیا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، ترکیه، آمریکا و همچنین اتحادیه اروپاست، با توجه به سیاست های انزواگرایانه دولت دونالد ترامپ ، صحنه اختلافات بی سابقه و همچنین رقابت ها و ائتلاف های جدید برای تعیین سیاست های جهانی است. نشست هامبورگ احتمالا یکی از پر اختلاف ترین اجلاس های این گروه خواهد بود که شاهد اختلافاتی در باره مسائلی از جمله جنگ ها، تغییرات آب و هوایی، تجارت جهانی و آزمایش های موشکی کره شمالی خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری