کد خبر: ۱۷۷۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته مسایل عرب درتحلیلی به آخرین تحولات قطر با عربستان و متحدانش و پاسخ دوحه به شروط 13 گانه آنها پرداخت
عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته مسایل عرب درتحلیلی به آخرین تحولات قطر با عربستان و متحدانش و پاسخ دوحه به شروط 13 گانه آنها پرداخت و حضور نیروهای متخاصم در رودروی هم درمنطقه را نشان دهنده تشدید بحران و تنش در مرحله آینده دانست.

وی  در روزنامه رای الیوم چاپ لندن نوشت: زمانی که 'خالد العطیه' وزیردفاع قطر برای دومین با در روزهای گذشته از وجود طرح هایی برای تغییر نظام حاکم در قطر سخن می گوید و می افزاید که ما آماده دفاع از خود هستیم این نشان می دهد که فرصت میانجیگری کویت برای نجات منطقه و مهار این بحران با بن بست روبرو شده است.

وی می افزاید: پاسخ قطر به شروط 13 گانه کشورهای عربی تکرار موضع گیری های سابق با رد هرگونه تلاش کشورهای عربی برای تحت قیمومیت گرفتن این کشور همراه بود و دوحه اظهار داشت که راه حلی به جز مذاکرات وجود ندارد و تهدید راهکار نیست. همانطور که محمد بن عبدالرحمان وزیر خارجه قطر در گفتگو با همتای آلمانی خود بر آن تاکید کرد.

عطون تصریح کرد: اخبار منتشره از متن پاسخی که وزیرخارجه قطر به امیر کویت روزدوشنبه تسلیم کرد نشان می دهد که قطر قصد بستن شبکه الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه، تسلیم مخالفان کشورهای حاشیه خلیج فارس یا مصر که در آن پناهنده هستند و یا پرداخت غرامت به عربستان و متحدانش را ندارد و بنا دارد که روابط خود با رهبران جنبش اخوان المسلمین را ادامه دهد چرا که این حزب جز گروه های تروریستی سازمان های بین المللی نیست. به همین دلیل نیز کویت به عنوان میانجی عجله ای برای تقدیم پاسخ کویت به عربستان و متحدانش ندارد چرا که در آن هیچ گونه عقب نشینی برای زمینه سازی گفت و گو و مذاکره وجود ندارد.

وی افزود: تشدید اقدامات عیله قطرعنوان درستی است برای مرحله آینده این بحران و جدال لفظی وزرای خارجه قطر و امارات رنگ و بویی از آرامش و صلح ندارد.

نشست چهارجانبه وزاری خارجه عربستان، امارات، مصر و بحرین در روزچهارشنبه در قاهره چه بسا نقشه راه را مشخص کند و اقدامات شدیدتری اول تحریم های اقتصادی و دوم آمادگی برای گزینه نظامی را به همراه داشته باشد. همچنین اخباری درباره لغو عضویت قطر شورای همکاری خلیج و بلوکه کردن حساب های قطر در بانک های امارات و عربستان سعودی و بیرون کشیدن سپرده های بانکی این کشورها از بانک های قطری وجود دارد.

سردبیر روزنامه رای الیوم ادامه داد: قسمت خطرناک دیگر در این بحران اخباری ضد و نقیض از برپایی پایگاه نظامی در سواحل بحرین برای حضور نیروهای مصری در جزیره 'حوار' در چند کیلومتری قطر است. همچنین اخباری افشا شده درباره تحرکاتی در نیروهای ' سپر جزیره' و ورود آنها به خاک قطر همانطور که این نیروها در ابتدای اعتراضات در بحرین وارد خاک این کشور شدند که این نیروها شامل دو هزار نظامی اماراتی وعربستانی هستند.

وی افزود: یکی از تفاوت های اساسی بحران کشورهای عربی خلیج فارس با بحران های قبل حضور نیروهای ترکیه در اراضی قطر با موافقت آمریکا برای رویارویی با هرگونه تحرکات علیه قطر است. ماموریت این نیروها از مقابله با هرگونه تهدید خارجی در حال حاضر 180 درجه تغییر پیدا کرده و الان این نیروها برای سرکوب هرگونه کودتا علیه رهبران قطر متمرکز هستند.

وی درپایان می نویسد: معتقد نیستم که در ساعات آینده مهلت داده شده به قطر برای سومین بار تمدید شود و اتفاقات ناگهانی اقتصادی و نظامی محتمل است و بعید نمی دانیم که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این بحران دست و قصد شعله ورتر کردن آن را داشته باشد چرا که اگر او صلح و آرامش و راه حل سیاسی را می خواست همه همپیمانان خود را ملزم بدان می کرد و بین آنها استثنا قائل نمی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری