کد خبر: ۱۷۶۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد، فهرست خواسته‌های عربستان و هم‌پیمانانش از دوحه نقض حاکمیت قطر است و با این هدف ارائه شده که رد شود.
در حالی که امروز ضرب‌الاجل کشورهای عربی به دوحه برای پاسخگویی به خواسته‌هایشان پایان می‌یابد اما قطر همچنان اصرار دارد که از اصول حاکمیتی خود دفاع کند و همچنان بر غیرمنطقی‌ بودن و واقعیت نداشتن این خواسته‌ها تاکید دارد. وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد، فهرست خواسته‌های عربستان و هم‌پیمانانش از دوحه نقض حاکمیت قطر است و با این هدف ارائه شده که رد شود.

به گزارش اعتدال، به نقل از رویترز، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در رم اعلام کرد: همه خواسته‌هایی که کشورهای محاصره کننده قطر ارائه دادند با این هدف تدوین شده که از سوی دوحه رد شود.

وی همچنین خواسته‌های کشورهای عربی از قطر را نقض حاکمیت قطر خواند.

در پنجم ژوئن عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیکشان را با قطر قطع و تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور به اتهام حمایت از تروریسم اعمال کردند.

این کشورها اخیرا در لیستی ۱۳ بندی از قطر خواستند که ضمن بستن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور و تعطیلی شبکه الجزیره روابطش با ایران را قطع کند.

وزیر امور خارجه قطر پس از دیدارش با همتای ایتالیایی خود گفت: هدف از خواسته‌های کشورهای عربی نقض حاکمیت قطر و قیمومیت بر آن است.

محمد بن عبد الرحمن آل ثانی در کنفرانسی مطبوعاتی در رم خاطر نشان کرد که تحریم قطر در مسیر تلاش‌ها برای بازسازی غزه خلل ایجاد می‌کند، اما مجازات‌ها علیه قطر هیچ تغییری در سیاست این کشور ایجاد نخواهد کرد و سیاست دوحه بر اساس اصول و ارزش ها تنظیم می شود و نه بر اساس بحران ها.

وی افزود، قطر هیچ ترس و نگرانی ندارد و آماده مقابله با هر گونه تبعات و پیامدهای این مساله پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی کشورهای تحریم کننده است.

محمد بن عبد الرحمن آل ثانی با اشاره به اینکه متهم شدن کشورش به حمایت از تروریسم مسخره است، از آمادگی دوحه برای گفت‌وگو و مذاکره به شرط فراهم شدن شرایط لازم خبر داد.

وی هدف از لیست خواسته‌های ارائه شده از سوی کشورهای تحریم کننده قطر را اعمال ساز و کار نظارتی روی دوحه دانست و گفت خود این کشورها هم می‌دانند که این شروط قابل پذیرش نیست و بهتر است خواسته‌هایی مبتنی بر اصول مشخص ارائه شود.

وزیر خارجه قطر همچنین موضع اتحادیه عرب در قبال این بحران را محکوم کرد و گفت: اتحادیه عرب از زمان اعمال اقدامات جائرانه علیه غزه هیچ اقدامی نکرده است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: