کد خبر: ۱۷۶۴۱۴
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴
روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت که محمد بن نایف، ولیعهد مخلوع عربستان سعودی در حصر خانگی به سر می‌برد.
روزنامه نیویورک تایمز نوشت که محمد بن نایف، ولی‌عهد مخلوع عربستان سعودی در حصر خانگی به سر می‌برد.

به گزارش اعتدال به نقل از آفتاب‌نیوز؛ این روزنامه آمریکایی نوشت، بر اساس اطلاعاتی که از 4 مقام سعودی و آمریکایی نزدیک به خاندان حاکم عربستان به دست آورده، محمد بن نایف هم‌اکنون در کاخ خود واقع در شهر جده در حصر به سر می‌برد و اجازه خروج از عربستان را ندارد.

نیویورک تایمز هدف از این حصر را جلوگیری از هرگونه مخالفت احتمالی دانست که شاید منجر به ضد کودتا علیه محمد بن سلمان، ولی‌عهد جدید شود.

در بخش از گزارش این روزنامه آمده است، آمریکا احترام زیادی نسبت به محمد بن نایف به دلیل اقدامات و تلاش‌های وی در خصوص مقابله با تروریسم و القاعده، قائل است.

به نوشته نیویورک تایمز، محدودیت‌ها علیه شاهزاده محد بن نایف، نشانگر ترس و نگرانی از اعتراضات شاهزادگان سعودی ناخرسند از تغییر اخیر است و در صورت ظهور بن نایف در ملأ عام، ناخرسندی آن‌ها بیشتر خواهد شد.

با این حال، محمد بن نایف به گفته این روزنامه، قصد هرگونه اعتراضی نسبت به تغییر جدید و به دست گرفتن منصب از دست رفته است، ندارد بلکه به دنبال آن است که بدون هیچ گونه مخالفتی به تاج و تخت برسد.

این روزنامه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت، آمریکا همچنان ارتباط خود با وزارت کشور  را حفظ کرده ولی به صورت رسمی با محمد بن نایف ارتباطی ندارد ولی اوضاع عربستان را از نزدیک زیر نظر دارد.

بسیاری از مقامات آمریکا در مبارزه با تروریسم و سرویس اطلاعات این کشو که سابقه روابط قوی با بن نایف داشتن، به سبب غزل وی از منصب ولایت عهدی خشمگین هستند ولی پس از آنکه بن سلمان، ولی‌عهد جدید عربستان موافقت دونالد ترامپ و دامادش جارد کوشنر را به دست آورد، به صورت علنی نمی‌توانند در این رابطه صحبت کرده و مخالفت کنند.

به گفته این مقام آمریکایی، این محدودیت‌ها شامل دختران محمد بن نایف نیز می‌شود با این حال، وی دارای یک دختری است که به همراه شوهر و دو فرزندش عربستان را ترک کرده‌است ولی محمد بن نایف حق خروج از این کشور را ندارد.

به گفته نیویورک تایمز این محدودیت‌ها تقریبا بعد از آنکه محمد بن سلمان لی‌عهد عربستان شد، شروع شده است وی، از نگهبان‌های خود برای حفاظت از کاخ بن نایف استفاده می‌کند.

سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان، هفته گذشته (31 خرداد ماه)، طی حکمی محمد بن نایف را از ولایت‌عهدی برکنار و پسر بزرگ خود محمد بن سلمان را به عنوان جانشین وی انتخاب کرد.

 تحلیلگران و نظران هدف از این تغییر را مقدمه‌سازی برای رسیدن محمد بن سلمان به پادشاهی عربستان می‌دانند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری