کد خبر: ۱۷۶۱۱۸
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
روزی که قرار بود روز دفاع از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی باشد تبدیل به نمایشی شد برای عقده گشایی برخی از تندروها. اما نکته مهم اینکه بعد از اتفاقاتی مشابه روز قدس، رسانه ها و افرادی از یک طیف سیاسی خاص مدعی می‌شوند که هتاکان و حرمت شکنان، از مردم عادی بودند و هیچ گونه اقدام سازمان یافته ای در این باره صورت نگرفته است. اما هم چون حمله و توهین به رییس و نایب رییس مجلس معمولا بررسی‌ها نشان می دهد خلاف این ادعا، صادق است.
مراسم راهپیمایی روز قدس در تهران حواشی زیادی به همراه داشت که نه تنها سیاستمداران و رسانه‌های داخلی را غافلگیر کرد بلکه رسانه‌های خارجی نیز با تعجب آن را سرخط اخبار خود قرار دادند. عده‌ای از نیروهای خودسر در زمان حضور حسن روحانی در راهپیمایی شعار «مرگ برآخوند آمریکایی»،«روحانی- بنی صدر پیوندتان مبارک» و «مرگ بر منافق» سر دادند. 

به گزارش اعتدال، راهپیمایی روز قدس امسال مانند سال‌های گذشته با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شد و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، نظامی و مذهبی کشور با حضور در این مراسم حمایت خود را از فلسطین اعلام کردند. اما راهپیمایی دیروز تنها به همین مورد خلاصه نشد و زمانی که رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری و علی مطهری در مراسم حضور پیدا کردند عده ای دور آنها جمع شدند و شعارهایی مانند: «مرگ برآخوند آمریکایی»،«مرگ بر دروغگو»، «روحانی- بنی صدر پیوندتان مبارک»، «مرگ بر منافق» و «مرگ بر فتنه گر» را فریاد زدند. 

روزی که قرار بود روز دفاع از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی باشد تبدیل به نمایشی شد برای عقده گشایی برخی از تندروها و وابستگان به یک جناح خاص. اتفاقی که در نهایت بسیاری از رسانه های صهیونیستی آن را به طور گسترده پوشش دادند و اختلاف این چنینی درون ایران را در روز قدس فرصتی دانستد که باید از آن ها بهره ها برد. 

این مسئله موجب شد که اندکی بعد از انتشار اخبار درباره این موضوع  کاربران و فعالان شبکه های مجازی به این اتفاق در حاشیه راهپیمایی روز قدس واکنش نشان دهند.

هر دو این موضوعات تبدیل به اخبار رسانه‌های خارجی شد و بسیاری خبر اول را با تیتر «توهین به روحانی در روز قدس» منتشر کردند. 

اما واقعا توهین کنندگان به رییس جمهور چه کسانی بودند؟

دیگر روزی نیست که خبری از حمله و توهین به مسئولان و چهره های انقلاب نشنویم. ظاهرا به امری منظم در تمامی مناسبت ها تبدیل شده است، امری که هر بار مردم را بیشتر و بیشتر شوکه و حیران می کند. با این حال، مردم همواره در طول این سال ها سعی کرده اند با استفاده از شبکه های اجتماعی ناراحتی خود را از این مسائل ابراز کنند تا بلکه جماعت خودسر به هوش آیند اما ظاهر گوش این طیف بدهکار نیست. سال هاست که مردم ایران با بروز چنین رفتارهایی از سوی عده ای تندور عادت کرده اند. عده ای که بارها و بارها با توهین و افترا سعی در نشان دادن خود و ترور شخصیتی بزرگان نظام بوده اند. اما غافل از اینکه این گونه رفتارها تنها و تنها بر محبوبیت آن ها افزوده است.
 
اتفاقاتی که بارها و بارها تکرار شده، نشان از این نکته دارد که اشخاصی که مورد توهین، افترا و ترور شخصیتی قرار گرفته اند همگی از جریان وابسته به اعتدال و اصلاحات بوده اند. اشخاصی که همواره مانعی بر سر راه ارضای احساسات افراط گرایانه عده ای تندرو بوده اند. لازم به توضیح نیست که طیف هتاک نیز همیشه ثابت بوده و مشخص است چه وابستگی جناحی، گروهی و سیاسی دارد.

با توجه به سریالی بودن این اتفاقات و طیف هتاکان و هم چنین اشخاصی که مورد ترور شخصیتی قرار گرفته اند، مشخص است این حملات نه خودجوش بلکه کاملا از پیش برنامه ریزی شده و تشکیلاتی بوده است. حملاتی که توسط یک قرارگاه مرکزی و اتاق بحران سازماندهی شده تا هر روز کشور را وارد بحران جدیدی سازند و فرصت را برای بهره برداری های سیاسی خود مهیا سازند.

با این حال بعد از این اتفاق رسانه‌های اصولگرا به سرعت مدعی شدند که این افراد صرفا مردم عادی بودند و هیچ گونه اقدام سازمان‌یافته ای صورت نگرفته است. این در حالی بود که برخی نمایندگان مجلس مانند علی مطهری، علیرضا رحیمی، فاطمه سعیدی، مصطفی کواکبیان و .. تاکید کرده‌اند اتفاقات روز جمعه سازمان یافته بود.

نکته اصلی ماجرا این جاست هر بار پس از حرمت شکنی تندروها و افراطی ها، رسانه های اصولگرا و برخی بزرگان این جریان سیاسی سعی دارند افراد خاطی را از از افراد عادی جامعه جلوه دهند و اصرار دارند هیچ گونه اقدام سازمان یافته ای برای این حرکات انجام نشده است. عجیب تر اینکه برخی از این رسانه ها این اتفاقات را سناریوی طراحی شده دولت برای مظلوم نمایی عنوان می کنند. اما معمولا در ادامه بررسی‌ها خلاف این مسئله ثابت می‌شود. این را می توان با نگاهی گذرا به چندین حمله به شخصیت‌های برجسته و حتی حمله به سفارت خانه‌ها طی سال های گذشته مشاهده کرد.

در زیر به تعدادی از حملات دلواپسان به مسئولان، اشاره می کنیم:

دو سال پرتلاطم
 
77 و 78 سال های پرتلاطمی بود. حمله به عبدالله نوری در نماز جمعه تهران و حمله به مرحوم آیت‌الله طاهری اصفهانی در نمازجمعه اصفهان در روز قدس. با صرف‌نظرکردن از موضوع قتل‌های زنجیره‌ای که برای اولین‌بار وزارت اطلاعات آن را به نیروهای خودسر این وزارتخانه نسبت داد و در پی آن نام سعید امامی و مصطفی کاظمی بر سر زبان‌ها افتاد، ترور سعید حجاریان در سال78 شاید یکی دیگر از مقاطع پررنگ حضور خودسرها در مواجهه با دوم خردادی‌ها بود. سعید عسگر، جوان 20ساله اهل شهرری که پاتوقش یا قهوه‌خانه بود یا «دخمه» هیئت معروف شهرری؛ 22 اسفند ماه 78 به قصد اصلاح امور و پاک‌کردن فساد در خیابان بهشت مقابل شورای شهر به سعید حجاریان شلیک کرد. بعد از آن به غیر از ماجرای کوی دانشگاه و سالگردهایی که به مناسبت آن برگزار می‌شد، شاید حوادثی شدیدتر از آنچه در گذشته روی داده بود، اتفاق نیفتاد.
 
با روی‌کارآمدن دولت احمدی‌نژاد، نام انصار حزب‌الله چندان برسر زبان‌ها نبود، به‌ویژه در دولت اول بین انصاری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها پیوندهای ایدئولوژیکی برقرار بود. فتیله انصاری ها در دولت اول احمدی‌‌نژاد باید پایین کشیده می شد و شد. اگر هم اعتراضی صورت می‌گرفت، اعتراض به آنهایی بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم مقابل احمدی‌نژاد قرار داشتند، مثل مرحوم آیت الله.
 

خرداد 85، قم و عفو آیت‌الله هاشمی نسبت به توهین کنندگان
 
15خرداد 85: یک سال بعد از روی‌کارآمدن دولت مهرورز احمدی‌نژاد، آیت الله بیش‌از‌پیش مغضوب جریان احمدی نزادی های وقت و همان انصاری های سابق بود. وقتی برای سخنرانی در شبستان امام خمینی در حرم حضرت معصومه(س) حاضر شده بود، مراسم با فریادها و اعتراض‌های برخی از حاضران و چهار نفر از افرادی  که به لباس روحانیت ملبس بودند، به تشنج کشیده شد. هاشمی سعی کرد سخنرانی خود را ادامه دهد، لیوان آبی را که جلوی تریبون بود سرکشید و سخنانش را ادامه داد، بااین‌حال ادامه سفرش به قم را نیمه‌کاره رها کرد و به تهران بازگشت.
 
قاسم روانبخش، مسئول مؤسسه پرتو سخن، وابسته به آیت‌الله مصباح، هویت برهم‌زنندگان را شناسایی کرده و یکی از افراد از وابستگان به مؤسسه پژوهشی امام خمینی متعلق به آیت‌الله مصباح یزدی نام برده بود، اگرچه نا‌م‌برده بعدا این موضوع را تکذیب کرد. برهم‌زنندگان آن مراسم البته همگی در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه شده و به زندان، شلاق، اخراج از قم و منع اشتغال در مشاغل علمی و حوزوی محکوم شدند. بعدا آیت‌الله در نامه‌ای خطاب به رئیس دادگاه ویژه روحانیت از عفو خود نسبت به محکومان خبر داد و نوشت: «... همان‌گونه که پس از سخنرانی در جمع مسئولان قم گفتم، این‌جانب از نظر حق شخصی خود نه شاکی هستم و نه طالب کیفر...، تمایل دارم که در کیفر متهمان رأفت اسلامی در نظر گرفته شود و امید است اثر این گذشت در تنبیه متهمان از کیفر مقرر بیشتر باشد».


سخنرانی ناتمام سیدحسن خمینی در حرم امام خمینی

14خرداد 89 : نفر بعدی سیدحسن خمینی بود، سخنرانی تولیت آستان حضرت امام(ره) در مراسم سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیمه تمام ماند.

در میان سخنرانی سید حسن خمینی شعارهای مرگ برمنافق، مرگ بر ضد ولایت فقیه ،«ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند و... سر می‌داده می‌شد‌ که وی چندبار درخواست کرد که به او اجازه داده شود بتواند سخنرانی‌اش را ادامه دهد.

سید حسن خمینی درپاسخ جمعیتی که شعار ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند سرمی‌دادند، تأکید کرد: آقایان هنوز ۲۰ سال از رحلت امام(ره) نگذشته است.

وی در ادامه با تداوم شعارها، گفت: همه هر جای حرم هستند برای سلامت وجود مبارک قائم آل محمد و شادی روح امام و سلامتی همه خدمتگزاران به جامعه اسلامی صلوات بفرستند.

سیدحسن خمینی هم چنین خطاب به مردم گفت: امیدوارم عزاداری‌تان مقبول باشد، قطعا در این صحن کسانی هستند که از گروه اندکی که شلوغ می کنند بیزارند و مردم از علاقمندان و دلبستگان به امام(ره)هستند. شان سالگرد مراسم امام(ره) چنین نیست که برخی چنین انجام می دهند، من از همه معذرت می‌خواهم و از خدا می خواهم ما را با اماممان محشور کند. وی هم چنین از حاضران خواست برای شادی روح امام و فرزندان امام و شهدای انقلاب فاتحه ای قرائت کنند.

بعد از حضور رهبر معظم انقلاب در جایگاه، ایشان به گرمی با سید حسن خمینی احوالپرسی کرده و روی او را بوسیدند.

پرتاب بطری‌های آب به سوی علی اکبر ناطق نوری در شب قدر

23 خرداد 91: در سومین شب از لیالی قدر حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری سخنران مراسم احیای حرم مطهر رضوی بود. 

ناطق‌نوری که از سال 88 و بعد از ایراد اتهامات از سوی احمدی‌نژاد در مناظره تلویزیونی آن سال نسبت به فرزندانش از سیاست کناره‌گیری کرده بود و حتی مراسم شب‌های قدر در حرم امام را هم نمی‌رفت، در خرداد 91 در سومین شب از لیالی قدر به حرم امام رضا رفت. در حالی که این مراسم با حضور میلیون‌ها زائر و مجاور حرم رضوی در حال برگزاری بود، معترضین با سردادن شعارهای مرگ بر ضد ولایت فقیه و خواص بی بصیرت نمی خواهیم سخنرانی او را قطع کردند. همین باعث شد پخش زنده تلویزیونی برای دقایقی متوقف شود که در نهایت موجب شد که وی سخنرانی خود را پیش از موعد به اتمام برساند. 

در زمان خروج حجت الاسلام ناطق نوری، برخی از معترضین با پرتاب بطری‌های آب وی را بدرقه کردند.


حمله به «آیت الله هاشمی رفسنجانی» در روز قدس

27 مرداد 91:  در راهپیمایی روز قدس و در حالی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی لبخند بر لبانش جاری بود و با لحن همیشگی‌ با اطرافیان سلام و علیکی می‌کرد، به ناگهان جمعی با شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه به استقبال آیت‌الله آمدند. 

آیت‌الله تسبیحش را از جیب درآورد و به جمعی که او را ضدولایت خواند، نگاهی کرد. همچنان لبخند بر لبانش جاری است. محافظان رییس فقید مجمع از او خواستند قدم زدن در خیابان انقلاب را تمام کند. اما هاشمی مخالفت کرد و به مسیر خود ادامه داد.


حمله به لاریجانی و پرتاب مهر و کفش در قم

22 بهمن 91 : در سال 91 و زمانی که علی لاریجانی رئیس مجلس به قم رفت تا به مناسبت 22بهمن سخنرانی کند، چند نفر با سر دادن شعارهایی سعی در برهم زدن سخنرانی وی در شبستان امام خمینی(ره) حرم مقدس حضرت معصومه سلام‌الله داشتند.

در این مراسم چند نفر که مشخص بود از قبل سازماندهی شده اند، با برهم زدن سخنان لاریجانی را نیمه تمام گذاشتند. این افراد در حمایت از احمدی نژاد شعارهای تندی سردادند و به سوی لاریجانی، کفش و مهر نماز پرتاب کردند! آنان با سردادن پی در پی شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه ، صیرت بصیرت و ... مانع سخنرانی لاریجانی شدند. 

و در ادامه در حمایت از احمدی نژاد شعارهای تندی سردادند و به سوی لاریجانی، کفش و مهر نماز پرتاب کردند. این عده در نهایت با سردادن پی در پی شعار «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، «بصیرت بصیرت» و  ... مانع سخنرانی لاریجانی شدند.

بعد از این ماجرا نیز دوباره برخی مدعی شدند که این اقدام کاملا خود جوش بوده هیچ نهاد و تشکلی در این اتفاق دخالت نداشته است. اما بعد از این اتفاق، کمیته تحقیق مجلس پس از بررسی اسناد، فیلم‌ها و گفت‌وگو با مسئولان نهادهای مختلف و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی به این نتیجه رسیده که حمله به لاریجانی کاملا برنامه‌ریزی شده بوده و شماری از مقام‌های محلی استانداری قم، تعدادی از فرماندهان سپاه و عده‌ای از اعضای موسسه پرتو، نزدیک به مصباح ‌یزدی در آن نقش داشته اند.

در گزارش مجلس به این نکته اشاره شد که شب قبل از حادثه قم در محل دفتر هفته‌نامه پرتو، وابسته به موسسه تحت نظر مصباح ‌یزدی «خطاط و امکانات لازم» در اختیار افرادی که قرار بوده در بر هم زدن سخنرانی لاریجانی نقش داشته باشند گذاشته شده است.
 
کمیته تحقیق گفت با بررسی و تجریه و تحلیل ۳۵ هزار پیامکی که بین ساعت ۱۲ تا ۲ بعد از ظهر ۲۲بهمن رد و بدل شده، آشکار شد که سازمان‌دهندگان این حمله، از افرادی که علیه لاریجانی شعار داده و به سوی او کفش و مهر پرتاب کردند تقدیر و تشکر کرده‌اند، تا جایی که یکی دیگر از واحدهای عمل‌کننده پیامکی با مضمون "آفرین بر شما و یارانتان که چه عاشقانه به رهبرتان لبیک گفتید!" برای حمله‌کنندگان به لاریجانی فرستاده است. 

لازم به ذکر است که در مجلس نهم گروهی با قرائت این گزارش به شدت مخالفت می‌کردند که نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری بودند.

این حمله به لاریجانی چند روز پس از اتفاقات یکشنبه سیاه در صحن مجلس بود که در آن جلسه لاریجانی و احمدی‌نژاد به‌شدت با یکدیگر مشاجره لفظی داشتند.


دولت یازدهم و آغاز دور جدید عملیات خودسرها

دولت مهرورزی احمدی‌نژاد پایان یافت و دولت اعتدالی روحانی سر کار آمد. روی‌کارآمدن دولت اعتدالی باعث جان‌گرفتن دوباره خودسرها شد. مراسم‌های متعددی با حملات خودسرها در دولت یازدهم لغو شد که شاید مهم‌ترین آن لغو سفر سیدحسن خمینی به بروجرد و سخنرانی در دانشگاه این شهر بود که صدای اعتراض نمایندگان مجلس را هم بلند کرد. دولت یازدهم تمام روزهای خود را با این خودسرها سپری کرد که هر روز از گوشه و کناری سر برآورده و میتینگ‌های سیاسی و کنسرت‌ها و مراسم‌های فرهنگی را لغو می‌کردند. 


حمله به رییس جمهور حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد

6 مهر 92 : حسن روحانی پس از بازگشت از سفر نیویورک در فرودگاه مهرآباد تهران در محوطه بیرونی پاویون ریاست جمهوری با استقبال جمعی از جوانان حامی مواضع هیات ایرانی در نیویورک مواجه شد که برای ورود او حلقه انسانی تشکیل دادند و گوسفند قربانی کردند. 

 رئیس جمهور در پاسخ به ابراز احساسات و شعار های حامیان خود با تکان دادن دست و از پنجره باز خودرو از آنان تشکر کرد که هوادارن به شعار روحانی روحانی تشکر تشکر و صل علی محمد بوی بهشتی آمد از او حمایت کردند.
 
استقبال کنندگان همچنین تا مسیری خودروی حامل رئیس جمهور را همراهی کرده و در حمایت از وی شعار دادند.
 
روحانی پس از گذشتن از حلقه هوارادان در حالی که مخالفان وی در حال اقامه نماز بودند قصد عبور از مسیر کنار آنان را داشت که ناگهان مخالفان با ایستادن جلوی ماشین رئیس جمهور مانع از حرکت شدند و شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. در این هنگام یکی از مخالفان کفش خود را به سمت خودرو روحانی پرتاب کرد که به کسی اصابت نکرد.
 
در حالی که مخالفان مانع عبور ماشین رئیس جمهور شدند نیروی انتظامی تلاش کرد راه را برای عبور رئیس جمهور باز کند و در این میان چندین نفر جلوی ماشین به زمین خوردند که با هدایت نیروی انتظامی و توقف ماشین رئیس جمهور حادثه ای پیش نیامد.


حمله به سفارت عربستان 

12دی 94 : پس از پخش خبر اعدام وی در کشورهای عربستان، بحرین و ایران چندین تظاهرات علیه دولت عربستان انجام شد. معترضان در مشهد، پرچم عربستان را از ساختمان کنسولگری این کشور پایین کشیده و برخی از معترضان موادی آتش‌زا به ساختمان کنسولگری عربستان پرتاب کردند. در تهران نیز از ساعت 22 شب تجمع در برابر سفارت انجام شد که تعدادی از تجمع کنندگان وارد ساختمان سفارت شده، پرچم عربستان را به زیر کشیده و برخی نیز قسمتی از بنای داخلی سفارت را به آتش کشیدند

اما باز هم رسانه های اصولگرایان سعی داشتند این اتفاق را خودجوش و نه از قبل هماهنگ شده جلوه دهند. اصولگرایان مدعی بودند حمله کنندگان مردم عادی هستند و به هیچ عنوان سازمان یافته نیستند. حتی برخی مدعی شدند که این افراد حتی در جریان نبودند که این تجمع که به حمله ختم شده مجوزهای قانونی را دریافت نکرده‌است. 

بعد از این اتفاق برخی رسانه ها خبر از این دادند که حمله به سفارت کاملا برنامه ریزی شده بود و مهر تائید بر این ادعا را محسن کاظمینی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران، زد. او در خصوص این ماجرا گفت: «اطمینان داریم که این کار توسط نیروهای مؤمن و حزب‌اللهی صورت نگرفته و این اقدام کاملاً سازماندهی شده بوده است.» البته پیش از کاظمینی، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم حمله به ساختمان‌های دیپلماتیک عربستان را «مشکوک» دانسته و بر «رسیدگی سریع قضایی به این موضوع و مجازات عاملان آن» تأکید کرده بود.

البته داستان آنجایی جالب شد که در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه مشخص شد برخی از عوامل و مسئولان این حمله در ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در تهران و ستاد انتخاباتی ابراهیم رییسی در مشهد حضور داشتند. پس از آن نیز عکس های از قالیباف همراه با عامل اصلی این حمله منتشر شد که نشان از ارتباط قدیمی میان آنها بود.


حمله به علی مطهری در شیراز به قصد کشتن

18 اسفند 93: در حین سفر مطهری به شیراز که به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز و به منظور سخنرانی در دانشگاه شیراز انجام شد، گروهی از موتورسواران ناشناس، پس از خروج وی از فرودگاه، به خودروی وی حمله کرده و آن را تخریب کردند و با محاصره چند ساعتهٔ کلانتری که وی پس از حمله در آن حضور داشت موجب لغو برنامهٔ سخنرانی وی شدند. 

علی مطهری در این باره می‌گوید: بعدازظهر روز دوشنبه ۱۸ اسفند وارد فرودگاه شیراز شدم. طبق معمول چند تن از دانشجویان دعوت‌کننده به استقبال آمدند و از سالن فرودگاه خارج شدیم. دیدم آن‌ها اصرار دارند که با یک تاکسی زردرنگ برویم. ظاهراً متوجه شده بودند که عده‌ای می‌خواهند آسیب برسانند، می‌خواستند خودروی ما شناسایی نشود. من متوجه ماجرا نبودم و در فکر مطالب سخنرانی بودم. حدود صد متر که جلو آمدیم، دیدم عده‌ای بین سی تا چهل نفر روبه‌روی ما هستند و یک نفر خود را روی کاپوت خودرو انداخت. راننده به هر زحمتی بود او را رد کرد ولی کمی جلو‌تر سنگ و آجر و گوجه‌فرنگی بود که به سمت ما می‌‌آمد. شیشه عقب و شیشه‌های دو طرف خودرو کاملا خرد و پودر شد و ذرات آن به سر و صورت و دست ما پاشید و برخی فرو رفت. گاز فلفل هم سلاح دیگر آن‌ها بود که از نزدیک استفاده کردند و حدود یک دقیقه نفسم بند آمده بود. اگر یکی از آن ضربات آجر و سنگ به من اصابت کرده بود معلوم نبود که اکنون زنده بودم. ظاهرا به قصد کشتن یا ناقص کردن آمده بودند. 

حمله به نماینده مجلس و فرزند آیت الله شهید مطهری تبعات وسیعی داشت و حتی برخی مسئولان استانی و دیگر مسئولان تأثیرگذار از این اشخاص به نوعی حمایت کردند و برخورد با مطهری را به واسطه برخی گفتارهایش، واکنشی طبیعی قلمداد کردند تا مهاجمین در فضایی که این حملات از سوی افکارعمومی با نقدهای شدیدی همراه شده بود، آنچنان تنها نمانند.

اما بازهم برخی اصرار داشتند که حمله کنندگان مردم عادی بودند که زیاده روی کرده بودند با آنها قطعا برخورد خواهد شد. اما بعد از مدتی در مراحل برگزاری دادگاه امران این اتفاق شش نفر از آنها ادعا کردند که دستور خود را از یک فرد ناشناس از تلفنی مخصوص دریافت کرده‌‌اند. به آنها دستور داده شده بود که در صحنه حضور یابند. عده‌ای از این شش نفر هم ادعا کردند که شورای تأمین استان مصوبه‌ای در این رابطه داشته، اما بعد از پیگیری، کذب این ادعا مشخص شد.

البته در ادامه جواب بسیاری از پرسش ها مشخص شد. طی بررسی های انجام شده معلوم شده که آمران حمله در شیراز دارای سمت‌های نظامی بودند. همین مسئله هم پرونده را به دادگاه نظامی کشاند، که به گفته وکیل علی مطهری کیفرخواست آمران این پرونده صادر شده است. مصطفی ترک همدانی، گفت: هنگامی که علی مطهری در شیراز مورد اهانت و توهین قرار گرفت رسانه‌هایی خاص از آن به عنوان اعتراض "خودجوش" و "مردمی" یاد کردند. اینک که پس از دو سال و نیم نه تنها در میان حمله کنندگان هیچ "مردمی" یافت نشده بلکه معلوم شد آنها و آمرانشان طی یک برنامه سازمان یافته (هر چند درونی و خودسرانه) از درون یک سازمان نظامی بودند که با قاطعیت دستگاه قضا محکوم و یا در حال محاکمه‌اند. اسناد این ادعا که رسانه‌های وابسته‌شان حمله به مطهری را منتسب به مردم می کردند در دسترس هست و بنا بر نظر آقای مطهری فعلا منتشر نمی شود.


سفر پر حاشیه روحانی به معدن آزاد شهر

17 اردیبهشت 96: چهار روز بعد از وقوع حادثه انفجار معدن زغال سنگ آزاد شهر و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی برای بررسی دقیق تر وضعیت این حادثه به منطقه آزادشهر استان گلستان سفر کرد و طی آن با کارگران معدن و خانواده تعدادی از داغ دیدگان این حادثه دیدار داشت؛ اما این سفر نیز با حواشی همراه شد، در پایان دیدار روحانی از معدن زمستان یورت آزادشهر و هنگام خروج وی از محل، تعدادی از افراد که برخی سایت های خبری آنها را معدنکاران و خانواده قربانیان حادثه معرفی کرده بودند، به خودرو حامل رئیس جمهوری حمله ور شدند.

بررسی ها نشان داد با وجود ناراحتی زیاد کارگران از حادثه رخ داده ولی افراد حمله کننده به خودرو حامل رئیس جمهوری عمدتا کارگر نبوده و این افراد، نیروهایی با لباس مبدل از بیرون معدن بودند که به قصد تشویش فضای حضور روحانی در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر به آن محل آمده بودند. این در حالی است که طی یکی دو روز گذشته تبلیغات و فضاسازی مخربی از سوی تعدادی رسانه های محلی در مورد حضور روحانی در آزادشهر صورت گرفته بود. اما باز هم سایت های خبری اصولگرا تلاش کردند با برجسته سازی این حادثه، شایعه حمله معدنکاران و خانواده شان را به خودروی حامل رئیس جمهوری مطرح کنند.


اهانت به رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و نائب رئیس مجلس، قسمت پایانی؟

2 تیر 96(راهپیمایی روز جهانی قدس) : جمعه گذشته و در پی اهانت به رئیس جمهور، معاون اول و نائب رئیس مجلس در راهپیمایی روز قدس، شخصیت‌های سیاسی و مسئولان نسبت به این اهانت واکنش نشان داده و حرکت عده‌ای خودسر را محکوم کردند.

نکته عجیب اینکه باز هم برخی رسانه‌های زنجیری اصولگرایان و چهره‌های سیاسی جریان مخالف دولت سعی دارند هتاکان را از مردم عادی جلوه دهند. البته هنوز ابعاد مختلف این ماجرا مشخص نیست اما با گذشت یک روز اخبار و گمانه زنی های بسیاری در این باره مطرح شده است.

یکی از مهمترین اظهار نظرها متعلق به علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی است که به صراحت اعلام کرده اهانت کنندگان به روحانی، همان حلقه توهین کننده به لاریجانی در ماجرای 22 بهمن هستند و قرار است تیم حقیقت‌یاب در مجلس بابت این ماجرا تشکیل شود.

رحیمی تنها فردی نبود که به این مسئله اشاره کرد زیرا علی ربیعی وزیر کار نیز از عدم خودجوش بودن این اتفاق خبر داد و گفت: تجربه طولانی در مواجهه با این‌گونه حوادث دارم. ماجرا در چند گام سامان می‌گیرد. اول اینکه باید گفت این افراد و اقدام آنها به هیچ عنوان خودجوش نیست و از متن طبیعی اجتماع راهپیمایان برنمی‌خیزد.

علی مطهری نایب رئیس مجلس که خود از این توهین ها بی نصیب نمانده بود، با انتشار مطلبی تحت عنوان «دادستان تهران در معرض آزمایش» در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «شعارهایی که عده‌ای با برنامه‌ریزی قبلی علیه رئیس‌جمهور در راهپیمایی روز قدس سر دادند قطعا مصداق جرم است و اسناد آن نیز موجود است. باید ببینیم قوه قضائیه که به صرف احتمال وقوع جرم یک برنامه سخنرانی را در روز اربعین در مشهد لغو می‌کند اکنون که با یک جرم مشهود مواجه است چگونه رفتار می‌کند. دادستان تهران اکنون در معرض یک آزمایش بزرگ است که آیا با تعقیب مجرمان استقلال و عدالت خود و قوه قضائیه را نشان می‌دهد یا با چشم‌پوشی از آن، گرایش سیاسی را بر اجرای حق و عدالت مقدم می‌دارد؟»

عباس عبدی معتقد است: پیشینه ماجرا در سه سال اخیر در قم علیه رئیس مجلس و در شیراز علیه آقای مطهری نشان می‌دهد که موارد قبل از آنها و در نتیجه مورد کنونی و نمونه‌های بعدی، برنامه‌ریزی شده و مبتنی بر داشتن اطلاعات لازم برای حضور به موقع در مکان خاص و اقدام هماهنگ هستند. اتفاقاً یکی از عللی که باعث می‌شود پیگیری‌های حقوقی ماجرا نیز ابتر بماند و به جایی نرسد، این است که منصفانه و اخلاقی نیست که فقط به عوامل در صحنه پرداخته شود و عوامل اصلی مصون از تعقیب بمانند.

بسیار بوده اند فعالان سیاسی، نمایندگان مجلس و چهره های مذهبی کشور که این عمل سخیف را محکوم کرده اند و بعضا به وجود یک تشکیلات در پشت پرده آن صراحتا تاکید کرده اند. اما همه واکنش ها به اتفاقات روز قدس در راستا محکوم کردن آن نبود. به عنوان مثال علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد در این باره در کانال تلگرامی خود نوشت: «با اینکه توهین صورت گرفته را باید تقبیح کرد اما شاید نشود به توهین کنندگان چندان نیز خرده گرفت زیرا آنها طی چهار سال گذشته شاهد توهین های زشت تری نسبت به خود بوده اند.»  
 
این اظهار نظر جوانفکر آنجایی معنا و مفهوم بیشتری پیدا می کند که در فیلم‌های موجود از توهین به مسئولان، فردی دیده می شود به نام محمدعلی زرین قلم که از حامیان جدی محمود احمدی نژاد و حمید بقایی است. 

اما این قبیل اتفاقات بدون شک پیامدهایی نیز در پی خواهد داشت. پیامدهایی که هزینه های بسیاری برای نظام به همراه دارد و دوقطبی شدن جامعه یکی از آنها است. موردی که بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی به آن اشاره کرده اند. 

یکی از عوارض مهم فضای دوقطبی به حاشیه راندن عقلانیت و رفتارهای متعادل است. در فضای دو قطبی فضای انتقاد سازنده از بین رفته و جای خود را به سکوت، تمجید و ستایش و در طرف مقابل به تخریب، تهمت و حتب هتاکی می دهد. وقتی طرفین در مورد نیروها و جناح متبوع خود سکوت کنند و از نقد آنها بپرهیزند، میدان سیاست بدترین وضع ممکن را پیدا خواهد کرد. شرایط به گونه ای م ی شود که ارکان نظام به از وظیه اصلی خویش بازمانده و صرفا فضای سیاسی کشور به میدان جنگ بدل خواهد شد.

در مجموع جدا از اینکه توهین به رئیس جمهور باعث ناراحتی و بسیاری از فعالان سیاسی شده است آنچه که برای تحلیلگران نگران کننده شده، دوقطبی است که وحدت ملی را آسب پذیر و کاهش می‌دهد. حال باید دید که بررسی هایی که نمایندگان مجلس و همچنین وزیر کشور و دادستانی تهران وعده داده اند به کجا ختم می‌شود؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری