کد خبر: ۱۷۶۰۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۵
تشریح کامل اصلاحات اساسنامه فدراسیون فوتبال؛
معتقدم باید در این کمیته آدم‌های فنی فوتبالی حضور داشته باشند و نباید اکثر اعضای آن از مسئولان فدراسیون تشکیل شود. به طور مثال باید در این کمیته از بهترین کارشناسان، صاحب‌نظران، مربیان، پیشکسوتان و... در فوتبال عضو باشند. تعداد اعضای کمیته به طور دقیق مشخص نشد اما می‌تواند تا حد یک رییس، یک معاون و 11 عضو داشته باشد.
با تصویب اصلاحات اساسنامه فدراسیون فوتبال، کمیته تیم‌های ملی از اساسنامه حذف و کمیته‌های فنی و توسعه، اخلاق و نیز اتحادیه‌های مربیان، بازیکنان و داوران تشکیل خواهند شد.

 مهدی تاج با اعلام این خبر درباره جلسه فوق‌العاده اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال که روز گذشته (یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: تمام موارد پیشنهادی برای اصلاح اساسنامه فدراسیون غیر از بحث انتخابی یا انتصابی بودن نایب رییس اول، به تصویب رسید. در این جلسه حمید سجادی معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان حضور فعال داشت و سعی کرد نظارت کارشناسانه وزارتخانه هم اعمال شود. این جلسه با حضور 13 نفر تشکیل شد و اکثر اعضا نسبت به اصلاحات پیشنهادی هم‌نظر بودند. تنها موضوعی که به تصویب نرسید با موافقان و مخالفان متعددی روبه‌رو شد که در نهایت رای‌گیری درباره آن به مجمع فوق‌العاده فدراسیون موکول شد.

نایب رییس فدراسیون در بیان مهم‌ترین مصوبات این جلسه به ایسنا گفت: حذف کمیته تیم‌های ملی از اساسنامه یکی از مهم‌ترین اصلاحیه‌ها بود و تمام وظایف این کمیته به داخل کمیته‌ای تحت عنوان کمیته فنی و توسعه منتقل شد. کمیته فنی و توسعه تمام مسائل فنی و تحقیقاتی فوتبال را پوشش می‌دهد. کمیته فنی قبلا بود اما الان با اختیارات جدی‌تر و منسجم‌تری تحت عنوان کمیته فنی و توسعه، تشکیل می‌شود. کارهای فکری در حوزه‌های مختلف فوتبال در این کمیته انجام می‌شود و این کمیته بهترین فضا برای گزینش‌های فنی است که پیشنهادات را بررسی کرده و به رییس فدراسیون ارائه می‌دهد.

وی افزود: معتقدم باید در این کمیته آدم‌های فنی فوتبالی حضور داشته باشند و نباید اکثر اعضای آن از مسئولان فدراسیون تشکیل شود. به طور مثال باید در این کمیته از بهترین کارشناسان، صاحب‌نظران، مربیان، پیشکسوتان و... در فوتبال عضو باشند. تعداد اعضای کمیته به طور دقیق مشخص نشد اما می‌تواند تا حد یک رییس، یک معاون و 11 عضو داشته باشد.

تاج از افزایش اختیارات رییس فدراسیون در اساسنامه جدید خبر داد و گفت: بنا بر تغییری که یکی از بندهای اساسنامه داشت، اختیارات رییس فدراسیون را افزایش دادیم به طوری که اختیار کامل انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی بر عهده رییس فدراسیون است. کمیته فنی و توسعه گزینه‌های پیشنهادی را بررسی کرده و انتخابش را به رییس فدراسیون اعلام می‌کنند. حال رییس می‌تواند این انتخاب را تایید یا نفی کند. پیش از این انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی نیاز به موافقت هیات رییسه فدراسیون هم داشت که دیگر چنین نخواهد بود. معتقدم این حق قانونی رییس است که چنین اختیاری داشته باشد.

وی در بیان یکی دیگر از تغییرات اساسنامه فدراسیون خاطرنشان کرد: همچنین طبق اساسنامه جدید اگر رییس فدراسیون استعفا دهد، به طور اتوماتیک نایب رییس اول، رییس خواهد شد. اگر هم رییس و نایب رییس اول استعفا دهند، نایب رییس دوم هدایت فدراسیون را بر عهده خواهد گرفت و اگر همه آن‌ها به طور دسته جمعی استعفا دهند، مجمع فوق‌العاده تشکیل شده و از بین اعضا یک نفر به عنوان رییس انتخاب می‌شود.

نایب رییس فدراسیون از کمیته شدن ستاد منشور اخلاقی در اساسنامه تغییر یافته فدراسیون هم خبر داد و خاطرنشان کرد: در رکن قضایی فدراسیون، سه کمیته دیده شده که شامل کمیته انضباطی، کمیته استیناف و کمیته اخلاق است. پیش از این مسائلی در ستاد منشور اخلاقی پیگیری می‌شد که حال به صورت یک کار کمیته‌ای در کمیته اخلاق پیگیری می‌شود. وظایف این کمیته‌ها کاملا از یکدیگر تفکیک شده‌اند. طبق شرح وظایفی که برای کمیته اخلاق فدراسیون تعریف شده، تمامی مسائل و اتفاقات مربوط به خارج از زمین چمن، تبانی‌ها، رشوه‌ها، بداخلاقی‌ها، اختلافات و اتهامات مالی، کاری و... در حیطه وظایف این کمیته است. این کمیته بر تمامی فعال و دست‌اندرکاران فوتبال نظارت خواهد کرد. فکر می‌کنم تشکیلات حراست فدراسیون می‌تواند بازوی خوبی برای کمیته اخلاق فدراسیون باشد.

وی درباره تغییراتی که در به رسمیت شناختن اتحادیه‌های مختلف در فوتبال ایجاد شده نیز اظهار کرد: پیش از این اتحادیه مدیران باشگاه‌ها تشکیل و فعال بود اما از الان به بعد علاوه بر این اتحادیه، مقرر شد تا اتحادیه‌های رسمی مربیان، بازیکنان و داوران هم تشکیل شود و هر کدام از این اتحادیه‌ها نماینده‌ی صاحب رایی را در مجمع فدراسیون داشته باشند.

تاج درباره زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده و نیز تاریخ دقیق انتخابات فدراسیون به ایسنا گفت: تلاش می‌کنیم تا طی 20 روز آینده مجمع فوق‌العاده فدراسیون برگزار شود. در آن مجمع موضوع انتخابی یا انتصابی نایب رییس اول فدراسیون به رای گذاشته می‌شود و همچنین در آن جلسه تاریخ دقیق انتخابات فدراسیون تعیین خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری