کد خبر: ۱۷۵۶۱۹
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم های ایران و روسیه را که هفته گذشته به تصویب مجلس سنا رسیده بود، در تناقض با قانون اساسی آمریکا شناختند و روند بررسی آن را تا زمان الحاق یک اصلاحیه متوقف کردند.
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم های ایران و روسیه را که هفته گذشته به تصویب مجلس سنا رسیده بود، در تناقض با قانون اساسی آمریکا شناختند و روند بررسی آن را تا زمان الحاق یک اصلاحیه متوقف کردند.

به گزارش اعتدال به نقل از واشنگتن پست، نمایندگان به بندی از قانون اساسی استناد می کنند که بر اساس آن، هر طرح قانونی که احتمال ایجاد منابع درآمدی برای دولت را داشته باشد، ابتدا باید در مجلس نمایندگان تصویب شده و سپس به مجلس سنا ارجاع شود.

در شرایطی که ارتباط دقیق این بند با طرح تحریم های ایران و روسیه مشخص نیست، این موضوع سبب شده تا برخی سیاستمداران دمکرات، جمهوریخواهان را به مانع تراشی در مسیر تبدیل این طرح به قانون متهم کنند.

طرح یاد شده در اصل مربوط به تحریم های غیر هسته ای ایران بوده و تحریم های روسیه به عنوان یک متمم به آن الحاق شده است. تصویب این طرح مانع خواهد شد که رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های کنونی روسیه را به اختیار خود کاهش دهد.

این موضوع موجب نارضایتی دولت شده و کاخ سفید تلویحا نسبت به تصویب این طرح هشدار داده است.

«کوین بردی» رئیس کمیته مالیاتی مجلس نمایندگان آمریکا در این خصوص به خبرنگاران گفت که گرچه اعضای این کمیته پیش از این همکاری نزدیکی با نمایندگان مجلس سنا برای جلوگیری از این تخلف آیین نامه ای داشتند، با این حال در طرحی که چندی پیش مورد تصویب سناتورها قرار گرفته، ادبیاتی به کار رفته که در تناقض با بند یاد شده از قانون اساسی است.

این در شرایطی است که نمایندگان جمهوریخواه همزمان مشغول پیگیری طرح اصلاح قانون بیمه های درمانی هستند و به نظر می رسد این موضوع، روند بررسی طرح تحریم ها را به تعویق بیندازد.

سنا اکنون می تواند با الحاق یک اصلاحیه و رای گیری و ارسال مجدد این طرح، روند بررسی آن را در مجلس نمایندگان به جریان بیندازد.

رویترز هم در این باره نوشت:  لایحه «مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران» که شامل تحریم هایی علیه روسیه نیز می شود، هفته ی گذشته با کسب 98 رای موافق و دو رای مخالف، تصویب شد. مصوبه ای در سنا که می تواند مانع از تلاش ترامپ برای برقراری روابط گرم تر با مسکو شود.

با این حال، پیش از اینکه این مصوبه برای ترامپ ارسال شود که در نهایت تبدیل به قانون شود یا وتو گردد، باید از فیلتر مجلس نمایندگان بگذرد. 

دموکرات ها معتقدند که جمهوریخواهان در حال سنگ پراکنی در مقابل تصویب این لایحه هستند، چراکه در صدد اعلام وفاداری به ترامپ هستند که دولتش از بسته ی تحریم ها بعنوان بسته ای به شدت محدودیت زا یاد کرده است.

الیوت انگل، یک عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: اسم این ماجرا را هیچ چیز جز تاخیر تاکتیکی نمی توان گذاشت. افکار عمومی نباید بواسطه پروسه های پیچیده درون کنگره فریب بخورد.

در مقابل، جمهوریخواهان تاکید کرده اند که این ماجرا بیشتر مربوط به بحثی فنی و پروسه ای است و ارتباطی به حمایت آن ها از سیاست های ترامپ ندارد.

جمهوریخواهان با 52 کرسی در سنا و همچنین 238 کرسی در مقابل 193 کرسی دموکرات، در مجلس نمایندگان، اکثریت را در اختیار دارند.

با این حال، نمی توان پیش بینی کرد که مجلس نمایندگان به این مصوبه رای می دهد یا نه.

نمایندگان سنا تاکید می کنند که این طرح، ناقض توافق هسته ای نیست و آمریکا در نقض توافق پیشقدم نخواهد شد. با این حال مخالفان آن را زمینه ساز نقض برجام می دانند.

این طرح در صورت تصویب در مجلس نمایندگان، باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا هم برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
عکس خبری