کد خبر: ۱۷۵۶۱۸
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
زلزله سیاسی در عربستان؛
پادشاه عربستان در پی رای‌گیری در هیئت بیعت ولیعهد قبلی این کشور را برکنار و پسرش را ولیعهد کرد.
پادشاه عربستان پسرش را ولیعهد کردپادشاه عربستان در پی رای‌گیری در هیئت بیعت ولیعهد قبلی این کشور را برکنار و پسرش را ولیعهد کرد.

به گزارش اعتدال، به نقل از اسکای نیوز، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان طی حکمی محمد بن نایف را از ولیعهدی برکنار و پسرش محمد بن سلمان را جانشین وی کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان صبح امروز (چهارشنبه) طی حکمی سلطنتی محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد را از ولیعهدی برکنار کرد و محمد بن سلمان، پسرش و جانشین ولیعهد را به عنوان ولیعهد جدید انتخاب کرد. محمد بن نایف از پست وزیر کشوری و معاون نخست‌وزیر هم عزل شده است.

پسر پادشاه به جای بن نایف به عنوان معاون نخست‌وزیر تعیین شده است در حالی که همچنان وزیر دفاع باقی می‌ماند.

در رای گیری هیئت بیعت، محمد بن سلمان از ۳۴ رای با ۳۱ رای به سمت ولیعهدی رسیده است. بیعت با ولیعهد جدید امشب بعد از نماز تراویح در مکه مکرمه انجام می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری واس، دستور پادشاه بند "ب" ماده پنج از اساسنامه حکومتی این کشور را تعدیل کرده است.

این اولین بار در تاریخ عربستان است که حکومت از پدر به پسر منتقل می‌شود، از زمان تأسیس پادشاهی آل سعود تخت و تاج از برادر به برادر منتقل میشده است. با توجه به اختلافات داخلی  آل سعود بعد از شکست های محمد بن سلمان در جنگ یمن، احتمال مخالفت با این تصمیم نیز وجود دارد.

این خبر در حالی منتشر شده که عزل و نسب های اخیر پادشاه عربستان حاکی از تلاش او برای کم کردن دامنه قدرت محمد بن نایف ولیعهد این کشور بود. بعد از بحرانی که عربستان و امارات برای قطع روابط با قطر ایجاد کردند، مجتهد فعال و افشاگر توییتری در توییتی اعلام کرده بود که محمد بن سلمان با حمایت امارات به دنبال دست یابی به تاج و تخت پادشاهی در این کشور است به این ترتیب حالا محمد بن سلمان فقط یک مرحله با تبدیل شدن به شاه عربستان فاصله دارد.

«مجتهد» حساب توییتری معروف به افشاگر خاندان آل سعود نوشت: سلمان بزودی به نفع پسرش محمد از قدرت کناره گیری میکند.

زلزله سیاسی در عربستان؛ پادشاه پسرش را ولیعهد کرد

ولیعهد مخلوع عربستان با ولیعهد جدید بیعت کرد

رسانه‌های سعودی از بیعت 'محمد بن نایف' ولیعهد مخلوع عربستان با 'محمد بن سلمان' ولیعهد جدید این کشور خبر دادند.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) روزچهارشنبه، ویدیوئی را منتشر و اعلام کرد که 'محمد بن نایف' ولیعهدخلع شده عربستان با محمد بن سلمان پسر پادشاه این کشور به عنوان ولیعهد بیعت کرد.

ملک سلمان همچنین شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف را به عنوان وزیر کشور برگزید. احمد بن محمد السالم هم معاون وزیر کشور در مرتبه وزیر شد. دکتر داود الناصر از سمت خود برکنار و به عنوان مدیرکل وزارت کشور در مرتبه وزیر برگزیده شد، شاهزده بندر بن فیصل بن بندر بن عبدالعزیز به سمت معاون رئیس سازمان اطلاعات با رتبه عالی منصوب شد.

به فرمان ملک سلمان، شاهزاده بندر بن خالد بن فیصل بن عبدالعزیز به سمت مشاور دیوان پادشاهی با رتبه عالی به سمت وزیر منصوب شد.

شاهزداده عبدالله بن خالد بن سلطان هم به عنوان مشاور دیوان پادشاهی با رتبه عالی برگزیده شد.

شاهزده ترکی بن محمد بن فهد بن عبدالعزیز نیز مشاور دیوان پادشاهی با سمت وزیر و شاهزاده عبدالرحمن الربیعان مشاور دیوان پادشاهی در سمت وزیر برگزیده شدند.

فیصل بن عبدالعزیز بن عبدالله السدیری به سمت مشاور دیوان پادشاهی سعودی با رتبه عالی منصوب شد.

شاهزاده سطام بن عبدالعزیز به عنوان سفیر پادشاه سعودی در بریتانیا با سمت وزیر منصوب شد.

شاهزاده خالد بن بندر بن سلطان بن عبدالعزیز به عنوان سفیر پادشاهی سعودی در جمهوری فدرال آلمان با سمت عالی منصوب شد.

شاهزاده عبدالعزیز بن ترکی بن فیصل بن عبدالعزیز معاون رئیس شورای اداری هیئت عمومی ورزش با سمت عالی برگزیده شد.

بنا بر فرمان ملوکانه، شاهزاده عبدالعزیز بن فهد بن ترکی بن عبدالعزیز به عنوان معاون امیر منطقه جوف با رتبه عالی منصوب شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری