کد خبر: ۱۷۵۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۳
بررسی طرح دو فوریتی کاهش روابط با انگلیس در دستور کار امروز مجلس بود که به تصویب نهایی مجلس رسید. تصویب این طرح با فریاد «مرگ بر انگلیس» نمایندگان همراه شد. 179 رأی موافق در مقابل چهار رأی مخالف و یازده رأی ممتنع، نشان‌دهنده موضع هماهنگ نمایندگان در تصویب این طرح بود.

اعتدال: نمایندگان مجلس با کلیات طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس موافقت کردند که در صورت تصویب ماده واحده این طرح جمهوری اسلامی مراودات و مناسبات خود را با این کشور کاهش می دهد.

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (یکشنبه ۶ آذر)  مجلس شورای اسلامی کلیات طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس را با  ۱۷۹رای موافق، ۴ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۰۱ نمایندگان حاضر در صحن تصویب کردند.

در ماده واحده این طرح آمده است: وزارت امورخارجه موظف است در چارچوب حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق ملت بزرگ ایران ظرف دوهفته، روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل دهد و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند.

براساس تبصره ۱ این ماده واحده در صورت تغییر سیاست‌های خصمانه کشور مزبور وزارت امورخارجه می‌تواند سطح روابط را ارتقاء دهد.

همچنین تبصره ۲ تصریح دارد وزارت امورخارجه موظف است در مورد سایر کشورهایی که رفتار مشابه انگلیس داشته باشند، گزارشی جهت أخذ تصمیم مناسب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

دوفوریت این طرح در نشست علنی روز چهارشنبه (۲ آذر) به تصویب رسیده بود.

 

بررسی طرح دو فوریتی کاهش روابط با انگلیس در دستور کار امروز مجلس بود که به تصویب نهایی مجلس رسید. تصویب این طرح با فریاد «مرگ بر انگلیس» نمایندگان همراه شد.

 علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت​ملی و سیاست خارجی به عنوان یکی از طراحان این طرح از کارنامه سیاه انگلیس در قبال ایران یاد کرد و از نقش بسیار مخرب این کشور در فتنه 88 سخن گفت که هم در سفارت این کشور انجام می‌شد و هم از سوی رسانه‌هایشان از جمله «بی‌.بی‌.سی».

وی با اشاره به اینکه رابطه ایران با دیگر کشورها در سطح سفیر است، ادامه داد: با کشوری که رابطه‌ای دشمنانه با کشورمان دارد، نمی‌توانیم در این سطح رابطه داشته باشیم و سفیر انگلیس در ایران حضور داشته باشد. از این روی، خواسته‌ایم که سطح روابط دو کشور ظرف دو هفته به کاردار تنزل یابد و در صورت تغییر سیاست‌های خصمانه انگلیس، وزارت خارجه سطح روابط را تغییر دهد؛ مثلا اگر دست از تحریم بانک مرکزی بردارند و روششان را اصلاح کنند.

به گفته وی، این روند باید در قبال دیگر کشورهایی که رفتاری مشابه انگلیس با ایران دارند نیز تکرار شود.

حسین سبحانی‌نیا، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی نیز در موافقت با این طرح از مواضع دشمنانه انگلیس علیه ایران از دوران دفاع مقدس گرفته تا حمایت از جریان‌‌های ضد انقلاب و اقدامات براندازانه، یاد کرد و اظهار داشت: مجلس از ماه‌‌ها پیش، منتظر چنین فرصتی بود تا دست‌کم پاسخی به دشمنی‌‌های انگلیس بدهد.

وی با بیان اینکه نقش انگلیس در شورش‌‌های خیابانی فتنه 88 بر کسی پنهان نیست، گفت: نقش آفرینی انگلیس علیه ایران در مجامع جهانی و همکاری تنگاتنگش با آمریکا نیز آشکار است. همچنین حمایت مالی و تجهیزاتی از ضد انقلاب‌‌های خارج از کشور و منافقین و استفاده ابزاری از آنها و گروهک ریگی علیه ایران نیز برای ما اثبات شده است.

زهره الهیان، سومین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود که در موافقت با این طرح، بار دیگر از نقش این کشور در طراحی فتنه 88 برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: عناصر اصلی فتنه با سفارت انگلیس رفت‌وآمد داشتند و این سفارتخانه اتاق جنگی علیه ما بود که 24 ساعته فعالیت می‌کرد و عناصر آن نقش میدانی برای ایجاد آشوب در کشور ما داشتند.

اما محمود احمدی​بیغش، نماینده شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مخالفت با این طرح گفت: مخالفتم از این رو نیست که دلم با انگلیسی‌‌هاست، بلکه بر این باورم که این طرح باید قاطع‌تر باشد؛ از چپاول انگلیس در دوران قاجار گرفته تا امروز، شاهد مکر پیاپی انگلیس علیه کشورمان هستیم. بردن قاجارها و آوردن پهلوی‌‌ها برای محکم کردن منافع انگلیسی‌‌ها در ایران بود.

وی از پرونده سراسر جنایت و خیانت انگلیس سخن گفت و افزود: سال گذشته، طرح کاهش رابطه با انگلیس را ارایه دادیم؛ اما انگیزه لازم برای بررسی آن در مجلس نبود. انگلیس حتی اگر یک نماینده در سطح کاردار هم داشته باشد، باز در ایران خیانت خواهد کرد. باید به در سفارت انگلیس قفل بزنیم و با شدت و حدت بیشتری با انگلیس برخورد شود.

نورالله حیدری، نماینده فارسان هم دومین مخالف طرح کاهش رابطه با انگلیس بود که خطاب به طراحان و موافقان آن گفت: جانا سخن از زبان ما می‌گویی! چرا پس از هر حرکت خصمانه انگلیس، ما رویکردی واکنشی داشته باشیم که نمایانگر انفعال باشد؟ این دیپلماسی مقتدرانه‌ای از ایران به نمایش نمی‌گذارد؛ بنابراین، باید کاری کنیم که دیگر این موارد تکرار نشود.

او از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه یاد کرد و طرح موجود را کم مایه خواند و گفت: در این طرح، رگه‌‌هایی از اینکه دولت جنایتکار انگلیس، ممکن است اصلاح شود، دیده می‌شود. کاهش رابطه در سطح سیاسی کافی نیست و مشت این‌گونه ما محکم نخواهد بود! چرا احتمال می‌دهید که این دولت روباه صفت تغییر کند؟

حیدری تأکید کرد که خواهان قطع کامل رابطه با انگلیس است و هیچ ضرری از این راه متوجه کشور نخواهد شد.

سرانجام کلیات این طرح به تصویب نمایندگان رسید که نمایندگان پس از آن فریاد مرگ بر انگلیس سر دادند. 179 رأی موافق در مقابل چهار رأی مخالف و یازده رأی ممتنع، نشان‌دهنده موضع هماهنگ نمایندگان در تصویب این طرح بود.


لاریجانی: انگلیس بداند که کاهش رابطه با آنها، تازه اول راه ایران است/مخالفت دولت با قطع رابطه اقتصادی با انگلیس

پس از تصویب کلیات طرح کاهش رابطه با انگلیس که وزارت خارجه را ملزم به کاهش روابط تا سطح کاردار ظرف دو هفته پس از تصویب نهایی این قانون می کرد، نمایندگان وارد بررسی جزئیات این طرح شدند.

حسن کامران نماینده اصفهان که می​گفت فراماسون​ها،عرفان​های کاذب نظیر بهاییت و .. همه از نشانه​های خباثت انگلیس علیه ایران است، گفت: من معتقد به قطع رابطه کامل با انگلیس بودم .

وی افزود: انگلیسی​ها که نصرالله تاجیک را تحویل ما نمی​دهند و سگ و اسب به جان مردم می اندازند و با پرویی باغ قلهک را با سند سازی به نام خودشان کردند؛ ما را متهم به نقض حقوق بشر می​کنند! جل الخالق!

نماینده اصفهان که خواستار قطع رابطه اقتصادی با انگلیس بود، ادامه داد: برای شادی روح شهید مدرس که انگلیسی​ها او را شهید کردند، به این پیشنهاد رای دهید.

کامران در پیشنهادش قطع روابط بازرگانی را قید کرده و از وزارت خارجه خواسته بود تا با دیگر کشورهایی که رفتار مشابهی علیه ایران دارند با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی اقدام کند. نماینده دولت مخالف این پیشنهاد بود که نهایتا هم رای نیاورد.

پیشنهاد دیگری که مصوب نشد از سوی موید حسینی صدر ارائه شد. او که معتقد بود تعیین روابط اقتصادی ربطی به وزارت خارجه ندارد، پیشنهاد کرده بود تا سقف زمانی دو هفته​ای برای کاهش رابطه سیاسی نیز برداشته شود و از همان زمان تصویب، وزارت خارجه ملزم به اجرای آن باشد.

مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در تذکری با اشاره به اینکه شورای عالی امنیت ملی از مراکز تصمیم گیر برای تعیین روابط با دیگر کشورهاست، تاکید کرد که وزارت خارجه باید با هماهنگی این شورا، در زمینه کاهش رابطه با انگلیس تصمیم گیری کند. رئیس مجلس در پاسخ به وی گفت: یک مختصر عقلی هم برای وزارت خارجه قائل باشید! آنها خودشان می دانند که باید باشورای امنیت ملی مشورت کنند!

نماینده دولت در مخالفت با پیشنهاد قطع کامل رابطه با انگلیس، اظهار داشت: چرا برخی نمایندگان معتقدند که نباید جایی برای احتمال اصلاح انگلیس قائل شد؟ حتی خدا هم برای فرعون چنین حقی را در قرآن قائل شده است.

نهایتا این طرح بی هیچ تغییری تصویب شد. به گونه​ای که روابط اقتصادی دو کشور نیز به حداقل ممکن برسد و در صورت تغییر رفتار انگلیس، وزارت خارجه بتواند سطح رابطه را تغییر دهد.

این طرح با 87 درصد رای نمایندگان به تصویب نهایی رسید و لاریجانی با تشکر از نمایندگان گفت: دولت انگلیس بداند که مجلس ایران رفتار آنها را رصد می​کند و این تازه اول راه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری