کد خبر: ۱۷۳۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸
عربستان سعودی، مصر، بحرین، امارات متحده عربی و به دنبال آنان لیبی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و از گروه‌های "تروریستی" حمایت می‌کند روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند و حریم هوایی، دریایی و زمینی خود را به روی قطر بستند.
عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود و از گروه‌های "تروریستی" حمایت می‌کند روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کردند و حریم هوایی، دریایی و زمینی خود را به روی قطر بستند.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، سایت شبکه الجزیره گزارش داد، بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی عربستان "واس"، حریم هوایی، دریایی و زمینی عربستان به و از قطر طی ۲۴ ساعت مسدود شده است و ورود و عبور قطری‌ها به عربستان بنا به دلایل امنیتی پیشگیرانه ممنوع شده است.

به موجب گزارش این خبرگزاری سعودی، عربستان شهروندانش را از سفر به قطر و اقامت در این کشور یا رفت‌وآمد از طریق این کشور منع کرده است.

این کشورها قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله اخوان المسلمین متهم کرده‌اند.

عربستان سعودی اعلام کرده است: این حرکت برای حفاظت در برابر "تروریسم و افراط گرایی" لازم است. گفته می‌شود عربستان همه نیروهای قطری را از ائتلاف عربی در جنگ در یمن خارج کرده است.

ریاض همه کشورهای "برادر و دوست خود" را هم دعوت به چنین کاری کرده است.

خبرگزاری بحرین نیز گزارش داد، وزارت خارجه بحرین به افراد هیئت دیپلماتیک قطر ۴۸ ساعت فرصت داده خاک این کشور را ترک کنند.

دولت بحرین نیز حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای قطری و نیز بنادر و آب‌های منطقه‌ای‌اش را به روی قطر بسته است.

منامه همچنین به افراد مسافر و قطری‌های مقیم بحرین ۱۴ روز مهلت داده تا این کشور را ترک کنند.

این کشور که تابع عربستان است و از آن دستور می‌گیرد بلافاصله همین شیوه عربستان را اجرا کرده و به دلیل عدم اجازه ندادن به شهروندان قطری برای ورود به خاکش یا عبور از این کشور پوزش خواسته است!

بحرین همچنین شهروندانش را از سفر به قطر و اقامت در این کشور بازداشته است.

امارات نیز بیانیه عربستان و بحرین را در زمینه قطر تایید کرده است.

خبرگزاری امارات نیز گزارش داد، دولت امارات به افراد مقیم و مسافران قطری ۱۴ روز فرصت داده خاک این کشور را به بهانه  تدابیر پیشگیرانه ترک کنند.

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مصر حریم هوایی و بنادر دریایی خود را به روی تمامی هواپیماها و کشتی‌های قطری در راستای حفظ امنیت ملی خود بسته است.

در این بیانیه آمده است، تدابیر لازم را به کشورهای دوست و برادر خود و شرکت‌های عربی و بین‌المللی ابلاغ خواهد کرد تا همین تدابیر را در مورد کشتی‌ها و وسایل نقلیه دریایی خود که رهسپار دوحه هستند، اجرا کنند.

این در حالی است که وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای به این موضع‌گیری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس واکنش نشان داد و اعلام کرد: متاسفیم که این چهار کشور در این مرحله چالشی مهمتر از هجمه علیه قطر نیافتند.

*** آخرین تحولات منطقه پیرامون قطع رابطه اعراب با قطر

*جنگنده‎های قطری در پی اعلام قطع روابط دیپلماتیک این چهار کشور عربی با دوحه، بر فراز آسمان سراسر قطر به پرواز درآمدند.

*عربستان، امارات و بحرین مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را با قطر بستند

*انصارالله یمن قطع رابطه کشورهای عربی با قطر را محکوم و اعلام کرد که/آماده همکاری با قطر است، زیرا در میانجیگری های قطر برای پایان دادن به جنگ یمن، آن ها را افرادی صادق ووفادار یافتیم


*واکنش معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور به تحولات پیرامون قطر

حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

«نوشته بودم دوران ائتلاف سازی و برادر بزرگتری به پایان رسیده و سلطه گری سیاسی، قبیله بازی امنیتی، اشغال و تجاوز نتیجه ای جز بی ثباتی در برندارد.

امروز می نویسم زمان تحریم نیز به پایان رسیده و قطع رابطه دیپلماتیک، بستن مرزها، محاصره کشورها، اخراج از همان ائتلاف و... راه خروج از بحران نیست.

سوال این است چگونه کشوری کوچک توانسته سرنگونی حکومت قانونی بحرین، حمایت از داعش و القاعده و افراط گری در صحرای سینا و شکاف در ائتلاف را رقم بزند؟

شکاف و فروپاشی ائتلاف نخستین نتیجه رقص شمشیر در ریاض است؛ نمی توان یک جا با شمشیر رقصید و جای دیگر به معاشقه پرداخت! جای برادربزرگتر عوض شده است!؟

عربستان، مصر، امارات، بحرین که در برابر کشوری کوچک به این میزان شکننده‌اند! راهی جز دموکراسی در داخل و گفت‌وگو در منطقه ندارند؛ عصر قبیله پایان یافته است.»

*کشور لیبی نیز به تبعیت از عربستان سعودی و ۳ کشور دیگر، روابط دیپلماتیک خود را به دولت قطر قطع کرد.

محمد دایری وزیر امور خارجه در دولت موقت لیبی در این خصوص گفت، کشورش در اعلام همبستگی با برادران بحرینی، عربستانی ، اماراتی و مصری ، تصمیم به قطع روابط با قطر گرفته است.

وی افزود: قطر با اقدامات و تجاوزهای مکررش به کرامت مردم لیبی پس از انقلاب 17 فوریه، بسیاری از مردم لیبی را خشمگین کرده است.

ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی پیش از این نیز قطر را به حمایت از برخی گروه های داخلی در این کشور متهم کرده بود.

این اعلام قطع روابط از سوی این گروه ها در لیبی با قطر به هیچ عنوان دور از انتظار نبود.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است.

این کشور اکنون دو دولت موازی دارد؛ دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی بوده و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی به ریاست ژنرال حفتر که فرمانده نیروهای مسلح این کشور است.

پارلمان لیبی از دولت موازی دولت وفاق ملی که در شرق این کشور مستقر است، حمایت می کند و هر دو دولت به شبه نظامیان برای تثبیت قدرت خود نیاز دارند.


*خطوط هوایی قطر نیز برای تلافی اقدامات کشورهای عربستان، امارات و مصر، تمام پروازهای خود به عربستان را لغو کرد

*قطر از ائتلاف بین‌المللی در یمن خارج شد

قطر از ائتلاف بین المللی به رهبری عربستان سعودی در مبارزه با حوثی ها در یمن خارج شد.

فرماندهی نیروهای ائتلاف بین المللی در یمن طی صدور بیانیه ای اعلام کرد: قطر به دلیل تقویت تروریست ها در یمن و تسهیل روابط شبه نظامیان مخالف دولت در این کشور، از ائتلاف بین المللی اخراج شده است.

به گزارش تلویزیون رسمی دولت عربستان(SPA) در این بیانیه آمده است: حمایت قطر از القاعده و داعش و همچنین تقویت و حمایت این کشور از کودتاگران در یمن برخلاف اصول اساسی این ائتلاف است.


* دولت مستعفی یمن هم روابط خود را با قطر قطع کرد

 دولت مستعفی یمن که با فرار از این کشور در عربستان سعودی مستقر شده‌ است، روابط خود را با قطر قطع کرده است.

دولت «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن در همراهی با کشورهای عربی اعلام کرد که روابط خود را با قطر قطع کرده است.

دولت مستعفی یمن همچنین تاکید کرد که این دولت از تمامی مواضع عربستان سعودی در خصوص این مساله به طور کامل حمایت می‌کند.


*اولین واکنش قطر به قطع روابط دیپلماتیک ۴ کشور عربی با دوحه

وزارت خارجه قطر در نخستین واکنش خود در خصوص قطع روابط دیپلماتیک چهار کشور عربی با دوحه، از این امر اظهار تاسف کرد.

به گزارش الجزیره، وزارت خارجه قطر پس از انتشار خبر قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر با قطر پس از تشدید تنش‌ها میان این کشورهای عربی با دوحه، از وقوع این امر اظهار تاسف کرد.

قطر این اقدام کشورهای عربی را بی پایه‌ و اساس و غیرعادلانه خواند.

*مالدیو هم روابط با قطر را قطع کرد

مالدیو در پیروی از عربستان سعودی، روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کرد.
 

*اطلاعیه  ایران ایر

با توجه به مشکلات پیش آمده میان روابط قطر با کشورهای امارات ، عربستان و بحرین ؛ به اطلاع می رسانیم پرواز صبح امروز "هما" در مسیر لار - دوحه - لار بدون تاخیر و مشکل انجام شده است / کانال هما
 

* توقف پروازهای ایرعربیا  به قطر

ایرعربیا ( هواپیمایی العربیه)‌ متعلق به کابینه شارجه امارات نیز پروازها بین شارجه و دوحه قطر را متوقف کرد/ قبل از این شرکت های هواپیمایی مصر،‌امارات و عربستان سعودی نیز پروازها به قطر را متوقف کرده بودند
 

* پیش بینی رونق در پروازهای میان ایران و قطر

به دنبال توقف پروازها میان شرکت های هواپیمایی اماراتی،‌ بحرینی و مصری به قطر و بستن همه مرزهای این کشورها با قطر، پیش بینی می شود استقبال از پروازهای فرودگاه های ایران به قطر از سوی مسافران خارجی افزایش یابد
 
 
* اولین پس لرزه جنگ سیاسی عربستان و قطر در بازار نفت

 در پی قطع روابط برخی از کشورهای عضو ائتلاف سعودی با قطر و بالا گرفتن تنش ها در میان کشورهای عمده تولید کننده نفت جهان، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت.   


*توقف پروازهای "فلای دبی" به قطر

شرکت هواپیمایی اماراتی "فلای دبی " اعلام کرد همه پروازهایش  بین دبی و دوحه را از اول صبح فردا سه شنبه متوقف می کند

* العربیه: تحولات اخیر باعث شد ارزش اوراق قرضه قطر در بازارهای بین المللی کاهش یابد

* کاهش ارزش شاخص ها در بورس دوحه
 
* سکوت عمان و كويت

از میان 6 کشور جنوب خلیج فارس، 3 کشور روابط خود را به طور کامل با قطر قطع کرده اند اما 2 کشور عمان و کویت سکوت کرده اند و تاکنون واکنشی نشان نداده اند

*وزیر خارجه آمریکا: طرف های مختلف درخلیج فارس را به گفتگو و حل مشکلاتشان تشویق می کنیم/ پیش بینی می کنم این تحولات تاثیری در جنگ علیه داعش نداشته باشد

* قطر تبدیل به جزیره شد

با اقدام عربستان سعودی در بستن تنها مرز زمینی قطر، این کشور شبه جزیره ای عملا تبدیل به جزیره شد / قطر تنها یک مرز زمینی دارد / عصرایران

* تشویق به کودتا در قطر

به دنبال قطع روابط 4 کشور قطر، امارات ، بحرین و عربستان سعودی با قطر، رسانه های سعودی و اماراتی با انتشار مطالبی وقوع کودتا در قطر را پیش بینی یا تشویق می کنند.

*عربستان پذیرش میانجیگری برای حل بحران با قطر را رد کرد

*علی عبدالله صالح افزود: اختلافات عربستان و قطر زائیده اختلافات انباشته شده در گذشته است هر چند هر دو دنباله رو مکتب وهابیت هستند.

 *سکوت الجزایر، مغرب، تونس و سودان 

تونس، الجزایر، مغرب و سودان از کشورهای مهم عربی شمال آفریقا هنوز در باره تنش بین عربستان، امارات، بحرین، مصر و یمن(دولت عبد ربه منصورهادی) با قطر واکنشی نشان نداده اند، اما این تحولات را بشدت و با دقت دنبال می کنند.


*واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحولات اخیر در روابط همسایگان جنوبی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور را تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و گفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین دانست.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تنش‌های به وجود آمده میان برخی همسایگان جنوبی در خلیج فارس گفت: جمهوری اسلامی ایران با ابراز نگرانی از تحولات اخیر در روابط برخی کشورهای همسایه جنوبی خود در خلیج فارس و اظهار امیدواری نسبت به حل و فصل آن، بر نکات زیر به عنوان مواضع ثابت و اصولی خود تاکید می کند:

- افزایش تنش در روابط میان دولت‌های همجوار در شرائطی که منطقه و جهان همچنان از تبعات گسترده بحران تروریسم و افراط گرایی و تداوم اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی رنج می‌برد، به سود هیچ یک از دولت‌ها و ملت‌های منطقه نبوده و مصالح همگان را تهدید می‌کند. جمهوری اسلامی ایران از همه همسایگان درگیر در اختلافات جاری در جنوب خلیج فارس می‌خواهد با عبرت آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت نمایند.

- راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور، تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز و  گفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین امکان پذیر است.

- استفاده ابزاری از تحریم در جهان به هم پیوسته کنونی ضمن ناکارآمدی، امری مذموم، مردود و غیر قابل پذیرش است.

- حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دولت‌های مستقل و عدم مداخله در امور داخلی آنها و احترام به مرزهای شناخته شده بین المللی، اصول بنیادین و شناخته شده حقوق و روابط بین الملل است که می بایست توسط همه طرفها محترم شمرده شود.

* رایزنی تلفنی ظریف و اردوغان درباره آخرین تحولات منطقه

محمد جواد ظریف و رجب طیب اردوغان وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه امروز (دوشنبه)  در یک گفت‌وگوی تلفنی در خصوص آخرین تحولات منطقه رایزنی و تبادل نظر کردند.

* عربستان مانع فرود هواپیماهای قطر شد

شرکت هواپیمایی عربستان امروز (دوشنبه) مانع فرود هواپیماهای قطر در فرودگاه های خود شد.


*لاوروف: قطع روابط کشورهای عربی با قطر تصمیم خود این کشورهاست

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه  گفت: تصمیم برخی کشورهای عربی به قطع روابط خود با قطر  مربوط به خودشان است و ما همه کشورهای منطقه را به گفتگو برای حل اختلافاتشان فرا می‌خوانیم.

وی افزود: این روابط دوجانبه میان کشورهاست و ما در این تصمیم‌گیری‌ها مداخله نمی‌کنیم. با وجود اینکه جهان معتقد است روسیه در تمامی حوادث جهان نقش دارد اما من دوست دارم به شما تاکید کنم  که این چنین نیست.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: ما باور داریم به اینکه هرگونه اختلافاتی ممکن است رخ دهد. ما هرگز از سختی‌هایی که در روابط میان دیگر کشورها ایجاد می‌شود خوشحال نخواهیم شد. ما به حفظ روابط خوب با همگان اهمیت می‌دهیم به ویژه در منطقه‌ای که هم اکنون مهم‌ترین مساله در آن تقویت تمامی تلاش‌ها برای مبارزه با خطر مشترک برای همه است یعنی خطر تروریسم بین‌المللی.

*دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) در واکنش به بحران ایجاد شده میان قطر و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس گفت، روسیه قدردان روابط با  منطقه خلیج فارس و کشورهای آن است و به حفظ روابط خوب اهمیت می‌دهد.

* ویکتور اوزیروف، رئیس کمیسیون امور دفاعی و امنیت در مجلس فدرال روسیه با بیان اینکه اتهامات وارده علیه قطر مبنی بر حمایت از تروریسم را با توجه بررسی می‌کند، گفت: هیچ تغییری در روابط میان روسیه و قطر  رخ نخواهد داد.

اوزیروف عنوان داشت: البته ما تمام اطلاعات مربوطه و ادعاهای مطرح شده از سوی  مصر، عربستان و کشورهایی که به آنها پیوستند را در خصوص حمایت قطر از تروریسم بین‌المللی بررسی خواهیم کرد.

وی افزود: اما مسکو در پیشبرد سیاست خود در خصوص روابط دیپلماتیک با قطر از استقلال برخوردار است.


*اردن و پاکستان تصمیمی برای قطع رابطه با قطر ندارند

در حالی که پنج کشور مصر، عربستان، امارات، بحرین و مالدیو و دو دولت موقت لیبی و دولت مستعفی یمن روابط خود را با قطر قطع کردند، یک منبع دولتی اردن تاکید کرد، این کشور در خصوص تحولات اخیر در منطقه خلیج فارس و قطع روابط این کشورها با قطر نظری ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، این منبع گفت، اردن به درایت و عقلانیت رهبران خلیج فارس در حل اختلافات‌شان واقف است.

در همین حال، نفیس زکریا، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز اظهار داشت، کشورش در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای قطع روابط دیپلماتیکش با قطر ندارد.

وی گفت: در صورت وجود هر گونه تصمیمی بیانیه‌ای برای توضیح در مورد تحولات صادر خواهیم کرد اما در حال حاضر هیچ برنامه و یا تصمیمی پیرامون قطر نداریم.


*درخواست قطر از اتباع خود برای ترک امارات

سفارت قطر در امارات عربی متحده از اتباع خود در این کشور خواست تا سریعا امارات را ترک کنند.


*ورزش قطر تحت تاثیر قرار گرفت

 قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است و به نظر می رسد با این شرایط با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

باشگاه الاهلی عربستان قراردادش را با هواپیمایی قطر طبق دستور دولت عربستان و در پی متشنج شدن روابط دو کشور لغو کرد. این قرارداد یک ماه پیش با حضور شاهزاده‌های سعودی تمدید شده بود.


*مولود چاوش اوغلو: کشورهای عربی اختلافات خود را با گفتگو حل کنند

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه درباره قطع روابط چند کشور عربی با قطر گفت: آنکارا در این باره ناخشنود است و آنها باید هرچه سریعتر اختلافات خود را حل کنند.

وی از قطع روابط دیپلماتیک میان کشورهای عربی و قطر ابراز تاسف کرد و از آمادگی آنکارا برای میانجیگری در خصوص از سرگیری روابط میان این کشورها خبر داد.

چاوش اوغلو در ادامه گفت: ترکیه خواهان تداوم گفتگو میان قطر و کشورهای عربی و تنش زدایی از طریق راه های مسالمت آمیز است و برای عادی سازی روابط میان این کشورها از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.


*اتحادیه عرب: موضوع قطع روابط کشورهای عربی با قطر را مورد بررسی قرار نمی دهیم

«محمود عفیفی» سخنگوی اتحادیه عرب در واکنش به قطع روابط ۴ کشور عربی با قطر گفت: موضوع روابط قطر با دیگر کشورهای عربی در اتحادیه عرب بررسی نخواهد شد.

وی با بیان این مطلب افزود: من در این رابطه مسئول نیستم، این روابط، عربی- عربی است و این امر موضوع مورد بررسی در اتحادیه عرب نیست. ضمن اینکه اکنون برای صحبت کردن در این باره خیلی زود است.

کشورهای مصر، عربستان، امارات و بحرین صبح امروز روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. این کشورها دوحه را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و برهم زدن ثبات در منطقه متهم کردند.

* بروجردی: تنش بین کشورهای عربی ناشی از دخالت آمریکا است

علاءالدین بروجردی درباره تنش به وجود آمده بین قطر و عربستان افزود: نخستین اثر سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به منطقه ایجاد تشتت در کشورهای منطقه است.

وی خاطر نشان کرد: دخالت کشورهای بیگانه به ویژه آمریکا به عنوان دشمن شناخته شده کشورهای اسلامی که همواره ایجاد افتراق و تشتت و اختلاف در میان کشورهای اسلامی را در دستور کار داشته است به هیچ وجه نمی تواند حلال مشکلات منطقه باشد.

بروجردی با بیان این که اختلاف ایجاد شده در کشورهای منطقه محصول سفر رییس جمهوری آمریکا به منطقه است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی از ابتدا مخالف دخالت بیگانگان در منطقه بوده است.

وی تاکید کرد: خروجی سفر ترامپ به عربستان هم بزرگ ترین قرارداد تسلیحاتی است. در جنگ دو ساله یمن که بیش از 10 هزار مسلمان عرب در این کشور عربی از سوی ارتش عربستان به خاک و خون کشیده شده اند با حمایت آمریکا و سلاح آن ها صورت می گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین دور از انتظار نیست که شاهد اتفاقات منفی بیشتری در منطقه باشیم .

بروجردی خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم که کشورهای منطقه به این سیاست محوری و مهم توجه داشته باشند که مشکلات منطقه باید از سوی کشورهای منطقه حل شود.


* ریاض پذیرش میانجیگری را برای حل بحران با دوحه رد کرد

 تارنمای روزنامه فرامنطقه ای الحیات وابسته به سعودی روز دوشنبه به نقل از برخی از منابع شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد که موضوع میانجیگری جهت ازسرگیری روابط عادی عربستان با قطر در حال حاضر منتفی است.

روزنامه الحیات چاپ لندن به نقل از این منابع که نام آنها را ذکر نکرد، نوشت: لازمه ازسرگیری مناسبات میان قطر از یک سو و عربستان، امارات، بحرین و مصر از سوی دیگر آن است که دوحه سیاست های خود را تصحیح کرده و به وعده هایی که به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس داده بود، عمل کند.

این روزنامه سعودی همچنین به نقل از یک منبع مصری افزود: عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و سامح شکری همتای مصری وی امروز در حاشیه نشست های کمیته مشورتی دوجانبه، پیامدهای بحران به وجود آمده بر اثر اظهارات اخیر شیخ تمیم بن حمد امیر قطر و همچنین شانه خالی کردن دوحه از تعهداتش در بیانیه اجلاس 'عربی، اسلامی، آمریکایی' ریاض را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

منبع مزبور خاطرنشان کرد: وزیران امور خارجه مصر و عربستان همچنین در باره تلاش برخی از کشورها جهت پادرمیانی به منظور حل و فصل بحران یاد شده تبادل نظر خواهند کرد.

منبع مذکور در ادامه تاکید کرد: بر اساس توافق به عمل آمده میان مصر و عربستان، تغییر سیاست های قطر در مورد ایران و حمایت مادی و معنوی دوحه از سازمان های تروریستی و حضور سران گروه اخوان المسلمین و تندروها در این کشور، شرط اصلی پذیرش وساطت های به عمل آمده جهت حل و فصل بحران میان قطر با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و مصر به شمار می آید. 


*سرمایه‌دار بزرگ مصری خواستار بیرون کشیدن پول‌های سرمایه‌گذاری شده در قطر شد

 نجیب انسی ساویرس، کارآفرین و میلیاردر بزرگ مصری از تجار کشورش خواسته سرمایه‌های خود را از قطر بیرون بکشند و سرمایه‌گذاری در این کشور را متوقف کنند.
 

* اولین واکنش اسرائیل درباره قطر

یعلون وزیر دفاع اسرائیل: عرب‌هایی که در زمان جنگ ۶ روزه ائتلافی علیه ما تشکیل داده بودند و قصد نابودی ما را داشتند، اکنون خودشان را با ما در یک کشتی می‌بینند.

اکنون با این کشورهای عربی سنی به جز قطر در یک کشتی حرکت می‌کنیم و همه اینها نتیجه آن است که ما ایران را دشمن شماره یک خود می‌دانیم.
 

*موقعیت مرز ابوسمره ( قطر/ عربستان) تنها مرز زمینی قطر که ریاض آن را بست

آمار مرز ابوسمره: عبور ماهانه 320 هزار نفر، عبور روزانه 800 کامیون و تریلی و تامین 40 % موادغذایی قطر  


*مهلت 48 ساعته به سفير قطر براي ترک مصر
 
وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد به سفير قطر در اين کشور 48 ساعت مهلت داده است اين کشور را ترک کند.

 مصر همچنين اعلام کرد از کاردار اين کشور در قطر خواسته است ظرف 48 ساعت از قطر خارج شود


*واکنش هیات وزیران قطر
 
همه اقدامات لازم برای تضمین سیر زندگی طبیعی در قطر انجام شده است. مرزهای دریایی و هوایی قطر همچنان برای انتقال کالا و مسافرت افراد باز هستند.


* ظریف: فشار و تهدید هرگز راه‌حل نیست

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که همسایگان دایمی هستند و نمی‌توان جغرافیا را تغییر داد، تاکید کرد: فشار و تهدید هرگز راه‌حل نیست.

وی در پی بحران بین کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در صفحه شخصی توییتری خود افزود: گفت‌ و گو به خصوص در ماه مبارک رمضان ضروری است.


*به دنبال تحولات اخیر در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، ظریف امروز با همتایان ترکیه، اندونزی، عراق و عمان درباره آخرین تحولات منطقه گفت وگو و تبادل نظر کرد.


*نخست وزیر مالزی: در حال مشاهده تحولات خاورمیانه هستیم

'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی روز دوشنبه پس از قطع روابط عربستان و تعدادی از کشورهای هم پیمان آن با قطر اعلام کرد مالزی تحولات خاورمیانه را مشاهده و نظارت می کند


*گفت‌وگوی تلفنی ظریف با موگرینی

محمدجواد ظریف در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخرین تحولات منطقه‌ای را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

ظریف همچنین در ادامه گفت‌وگوی‌های خود با همتایانش در دیگر کشورها، با وزیر خارجه کویت نیز به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

محور  اصلی گفت‌وگوی ظریف با شیخ صباح الخالد الصباح، وزیر امور خارجه کویت آخرین تحولات منطقه اعلام شده است.


*رایزنی ظریف با وزیران خارجه الجزایر و لبنان

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز دوشنبه در ادامه گفت‌وگوهای خود با همتایانش در نقاط مختلف جهان در ارتباط با مسائل منطقه، با وزرای خارجه الجزایر و لبنان نیز به صورت تلفنی رایزنی و گفت‌وگو کرد.


*ادامه رایزنی‌های وزیر امور خارجه کشورمان با همتایانش

محمدجواد ظریف عصر روز دوشنبه در ادامه رایزنی‌های خود با همتایانش در دیگر کشورها به صورت تلفنی با وزرای امور خارجه تونس و مالزی در خصوص آخرین تحولات منطقه رایزنی و گفت‌وگو کرد.


*سفر مشاور پادشاه عربستان به کویت

خبرگزاری رسمی کویت (کونا) گزارش داد که خالد بن فیصل، مشاور سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و امیر منطقه مکه مکرمه امروز وارد کویت شد و محمد عبدالله مبارک الصباح، وزیر مشاور کویت در امور کابینه در مراسم استقبال از وی حضور داشت.

دلایل سفر این مسئول سعودی اعلام نشده اما این سفر مشخصاً غیرمرتبط با تحولات جاری در کشورهای حوزه خلیج فارس نیست.


*پادشاه اردن به کویت می‌رود

در پی بحران دیپلماتیک در منطقه حوزه خلیج فارس، پادشاه اردن فردا (سه‌شنبه) به کویت می‌رود تا با امیر این کشور دیدار کند.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی اردن (بترا) امروز (دوشنبه) منتشر کرده، آمده است که ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن فردا (سه‌شنبه) به کشور برادر، کویت سفر می‌کند و در جریان این سفر با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در مورد روابط میان دو کشور و تحولات کنونی در منطقه گفت‌وگو می‌کند.


سفر وزیر خارجه عمان به قطر

وزیر خارجه قطر امروز (دوشنبه) با همتای عمانی خود که به دوحه سفر کرده است، دیدار کرد.

پایگاه اینترنتی العرب قطر گزارش داد که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر امروز (دوشنبه) با یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر مسئول امور خارجه عمان که به قطر سفر کرده است، دیدار کرد.

در این دیدار، روابط میان دو کشور و راه‌های حمایت و تقویت این روابط و همچنین مسائل مورد توجه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.


*ابراز امیدواری دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به حل بحران دیپلماتیک قطر

دبیرکل اتحادیه عرب معتقد است، بحران دیپلماتیک به وجود آمده میان برخی کشورهای عربی و قطر به خاطر تأمین امنیت ملی اعراب در برابر چالش‌های موجود، در آینده‌ای نزدیک حل و فصل خواهد شد.

به گزارش  اسپوتنیک، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حل و فصل بحران موجود در روابط دیپلماتیک قطر ابراز امیدواری کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب در این بیانیه همچنین نسبت به وضعیت به وجود آمده ابراز تأسف کرد.

ابوالغیط خاطرنشان کرد، تمایل دارد با هدف حل و فصل تعارض‌ها و پیشبرد فعالیت‌های مشترک، با اعضای اتحادیه عرب همکاری داشته باشد.


***

روابط دوحه با همسایگان عربش از  بیست و چهارم مه تیره شد زمانی که رسانه‌های قطری اظهاراتی منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر را منتشر کردند که گفته شده دربرگیرنده خطوط کلی سیاست قطر بود و هیچ هماهنگی با دیدگاه شورای همکاری خلیج فارس نداشت. در حالی که قطر عضو آن بوده و باید به سیاست‌های آن پایبند باشد.

امیر قطر در این اظهارات گفته بود، دوحه پایگاه آمریکایی "العدید" را به علت حمایتش از طمع‌ورزی‌های کشورهای همسایه‌ عربش در خود جای داده و این پایگاه تنها فرصت آمریکا برای داشتن نفوذ نظامی در منطقه است.

وی همچنین گفته بود، قطر با اسرائیل در ارتباط است.

امیر قطر ایران را وزنه منطقه‌ای و اسلامی توصیف کرده بود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. 

وی افزوده بود، کشورش روابط قوی‌اش را با آمریکا  و ایران در آن واحد حفظ خواهد کرد. درگیری با ایران به ویژه به این دلیل که آن قدرت بزرگ منطقه است، مصلحت نیست.

تمیم بن حمد حزب الله لبنان را هم جنبش مقاومت خوانده بود.

اما قطر با مشاهده جنجالی که به دلیل این اظهارات بلند شد، اعلام کرد که سایت خبرگزاری رسمی این کشور هک شده است و این اظهارات را از سایت برداشته و افزود، این اظهارات به امیر قطر نسبت داده شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری