کد خبر: ۱۷۳۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
یکی از دلایل خشم عربستان سعودی از قطر ارتباط آن با ایران است.
پس از آنکه اختلافات میان قطر و عربستان سعودی به رویارویی صریح میان مقامات دو کشور تبدیل شد، رسانه‌های سعودی انواع اتهامات را به امیر قطر منتسب کردند.

 پس از سفر دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی اختلافات شدیدی میان قطر و عربستان سعودی ایجاد شد.

در پی این تنشی که در ابتدا اختلاف نظر معمولی به نظر می‌رسید رسانه های عربستان و امارات به شدت قطر و حاکمان آن را مورد حمله قرار می دهند.

عربستان و همپیمانان آن می‌گویند که "تمیم بن حمد آل ثانی" أمیر قطر در مراسم فارغ‌التحصیلی نظامیان این کشور از سیاست‌های عربستان انتقاد کرده، ایران را قدرت منطقه‌ای و حزب الله را "مقاومت" و نه گروه تروریستی توصیف کرده بود.

قطر بلافاصله پس از انتشار این سخنان امیر اعلام کرد که وب سایت خبرگزاری رسمی دولت و همچنین شبکه تلویزیونی این کشور هک شده‌اند و امیر قطر چنین سخنانی را نگفته است اما عربستان با بهانه کردن این اظهارات دشمنی خود با قطر را اعلام کرد.

امارات و بحرین نیز حامی عربستان در این رویارویی هستند. کویت تصمیم داشت تا برای حل این موضوع وساطت کند اما گویا وساطت آن به نتیجه‌ای نرسیده است.

پس از شدت یافتن این تنش، رسانه‌های سعودی حملات علیه قطر و به ویژه شیخ تمیم امیر قطر آغاز کرده اند. شدت این حملات روز به روز بیشتر می شود.

روزنامه الریاض ابتدا در نسَب و اصالت امیر قطر تردید کرد و انتساب وی به خاندان "محمد بن عبدالوهاب" (پایه گذار را نفی کرد.

روزنامه الریاض چاپ عربستان در ادامه افشاگری‌های خود علیه حاکم قطر نامه‌ای را که به امضای تعدادی از خاندان آل ثانی در آمده است منتشر کرد. آنها در این نامه از پادشاه عربستان به خاطر توهین امیر قطر به وی عذرخواهی کرده‌اند و از سیاست‌های وی اعلام برائت کردند.

این رسانه که به دولت سعودی نزدیک است، حکومت قطر را حق نوادگان "أحمد بن علی" (نخستین امیر قطر پس از استقلال) اعلام کرد و حکومت شیخ تمیم را نامشروع دانست.

الریاض در همین راستا با "سعود بن ناصر آل ثانی" از اعضای خاندان حاکم و از مخالفان حکومت قطر گفتگو کرد و به نقل از وی نوشت که وی از این دوگانگی میان قطر و عربستان خشمگین است.

وی گفته است که قرار است به قطر سفر کند و درباره برخی مسائل از جمله توقف فوری همکاری قطر با ایران با مقامات قطری گفتگو کند.

یکی از دلایل خشم عربستان سعودی از قطر ارتباط این کشور با ایران است. قطر علی رغم رویارویی ایران با همپیماش یعنی عربستان عودی همواره روابط خود با ایران را حفظ کرده است.

از دیگر دلایل این تنش میان کشورهای جنوب خلیج فارس، موضع متفاوت قطر در دیدار با ترامپ رئیس جمهور آمریکا است. در حالی که سران کشورهای همپیمان عربستان سعودی در دیدار با ترامپ موضع یگانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرده بودند قطر خود را از این قاعده مستثنی کرد. عربستان از این موضوع خشمگین است.

رسانه های سعودی همپنین مدعی شده اند خانواده آل ثانی (خانواده حاکم برقطر) ضمن تبری جستن از اقدامات تمیم (امیر قطر) از ملک سلمان پادشاه سعودی غذرخواهی کرده است. خبری که به نظر می رسد خبرسازی باشد.

این رسانه ها همچنین برای نخستین بار با اشاره به کودتاهای سفید سابق در قطر، پیش بینی کرده اند به زودی با کودتا در قطر، قدرت در این کشور جابجا خواهد شد.
منبع:عصرایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری