کد خبر: ۱۷۳۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
طراح ترور عماد مغنیه، مسوول میز ایران در سیا؛
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فرد جدیدی به نام «مایکل دی‌آندریا» را به عنوان مسئول بخش عملیات‌های این سازمان درباره ایران تعیین کرده است. تحلیل‌گران معتقدند که این انتصاب می‌تواند نخستین نشانه‌ی عمده از این باشد که دولت ترامپ می‌خواهد سیاست سختی را که در جریان مبارزات انتخاباتی علیه ایران در پیش گرفت، اجرایی کند.
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا) دفتر جدیدی که به طور اختصاصی به امور ایران می‌پردازد، تشکیل داده و مقامی باسابقه طولانی در زمینه مبارزه با تروریسم را به عنوان مدیر جدید این دفتر منصوب کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مرکز جدیدی را برای ایران ایجاد کرده است.

وظیفه این مرکز جمع آوری اطلاعات امنیتی درباره ایران و تحلیل و پردازش آنها و انجام عملیات های مربوط به این کشور است.

ایجاد این مرکز در راستای اجرای تصمیم دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا درباره هدف گذاری ایران به عنوان اولویت بالا برای جاسوس های آمریکاست.

ایجاد مرکز جاسوسی جدید آمریکا علیه ایران / مدیر شکار بن لادن و ترور عماد مغنیه، مسوول عملیات ایران در سیا شد

به گفته منابع رسانه ای، این اقدام در چارچوب برنامه کاخ سفید برای بهبود فعالیت های اطلاعاتی امنیتی دولت آمریکاست.

این مرکز جدید اطلاعاتی امنیتی در آمریکا قرار است با گردآوری تحلیلگران، کارکنان و کارشناسانی از بخش های مختلف سیا، قدرت آنها را در زمینه های گوناگون به ویژه عملیات های سری و محرمانه درباره ایران افزایش دهد.

دولت آمریکا در ماه می گذشته نیز مرکز مشابهی را برای کره شمالی ایجاد کرده بود. سازمان سیا هنوز به صورت رسمی این خبر را اعلام نکرده است.

مدیر شکار بن لادن و ترور عماد مغنیه، مسوول عملیات ایران شد

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فرد جدیدی به نام  «مایکل دی‌آندریا» را به عنوان مسئول تعیین کرده است.

نیویورک‌تایمز این انتصاب را اولین نشانه مهم از تلاش «ترامپ» برای ادامه رویکرد سخت‌گیرانه در قبال ایران، مطابق با وعده‌هایش در دوران تبلیغات انتخاباتی تعبیر کرده است. 

«سوزان ملونی»، مشاور اسبق وزارت خارجه آمریکا پس از خبر تعیین مدیر جدید بخش ایران در سیا نوشت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سیاست تقابل با ایران را در دستور کار قرار داده است.

دی آندریا مقامی باسابقه طولانی در زمینه مبارزه با تروریسم است که بر عملیات یافتن اسامه بن لادن و نیز کمپین ضربتی هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتن هزاران پیکارجوی مسلح و صدها غیر نظامی نظارت داشته است.

انتصاب دی آندریا به عنوان رئیس عملیات ایران در سیا، نشان از اجرای وعده‌های انتخاباتی ترامپ برای بکارگیری بیشتر دستگاه‌های جاسوسی و اجرای عملیات پنهانی علیه کشورهای هدف دارد. 

تحلیل‌گران معتقدند که این انتصاب می‌تواند نخستین نشانه‌ی عمده از این باشد که دولت ترامپ می‌خواهد سیاست سختی را که در جریان مبارزات انتخاباتی علیه ایران در پیش گرفت، اجرایی کند. 

«دی آندریا» زیر نظر «مایک پمپئو» رئیس سازمان سیا فعالیت خواهد کرد که در دوبت ترامپ منصوب شده و از چهره‌های اصلی ضد جمهوری اسلامی ایران در دولت وی محسوب می‌شود. «پمپئو» در جلسه بررسی صلاحیتش در سنا در رابطه با برجام گفته بود که «مقامات ایرانی استاد تقلب هستند» و وی خواهد کوشید تا از پیروی آن‌ها از مفاد برجام اطمینان حاصل کند. پمپئو مواضع بسیار سختی علیه ایران و توافق هسته‌ای دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارشی تایید کرد که ایران به تعهدهای خود در چهارچوب توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی پایبند بوده است.

دی اندریا زمانی مسئول تعقیب «اسامه بن‌لادن» رهبر القاعده و همچنین برنامه هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف گرفتن تندروها بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا رسما اینگونه انتصاب‌ها را اعلام نمی‌کند و دی اندریا مامور مخفی به حساب می‌آید. این سازمان در واکنش به درخواست نیویورک تایمز از اظهار نظر خودداری کرد و گفت هویت ماموران مخفی و ماموریت آنها را فاش نمی‌کند.

دی اندریا همچنین مدیر برنامه جنجالی «کشتارهای هدفمند» سیا بود که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین هزاران تندرو را عمدتا در پاکستان و افغانستان کشت. اما آن عملیات تعداد زیادی قربانی غیرنظامی هم داشته است.

وظیفه ی پیاده سازی دیدگاه های ترامپ بر عهده ی دی آندریا افتاده است، مردی که هیچ مقام دیگری در سیا مثل او نقش ویژه ای در تضعیف القاعده ایفا نکرده است.

رابرت ایتینرگ، یک وکیل سابق سازمان سیا می گوید: این مرد رویکرد تهاجمی دارد اما به شیوه ای هوشمندانه برنامه خود را جلو می برد.

ترامپ تهدیدات خود را در قبال ایران عملی نکرده و دولتش بی سرو صدا پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. با این حال، ترامپ تندروی خود در قبال ایران را از طرق دیگر کلید زده است.

رکس تیلرسون در این راستا توافق هسته ای را یک ناکامی توصیف کرد و ترامپ افرادی را در شورای امنیت ملی منصوب کرد که همگی خواستار مقابله با ایران هستند.

رئیس جدید سیا، در واقع فردی معتاد به کار را مسئول حوزه ایران کرده است. دی اندریا در ویرجینیایی شمالی در خانواده ای که تا دو نسل آن در سیا سابقه دارند، رشد کرده است. او همسر خود را که یک مسلمان است،  در ماموریتی از سوی سیا ملاقات کرد و نهایتا مسلمان شد و با او ازدواج کرد. البته دیده نشد که او مقید به اصول دین باشد.

نیویورک تایمز می‌نویسد «دندریا» که به اسلام گرویده، به «آیت‌الله مایک» یا «پرنس سیاه‌پوش» شهرت دارد و پشت سر هم سیگار می‌کشد. برخی از مقامات اطلاعاتی بر این باورند که احتمالا هیچ‌کس به اندازه او در سازمان سیا مسئول تضعیف القاعده نبوده است. طبق این گزارش، او 60 سال دارد.

منابع آگاه در دستگاههای جاسوسی آمریکا تصریح کردند که این انتصاب تازه‌ترین نشانه رویکرد سخت‌تر دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به ایران است.

در سازمان سیا، شهرت دی اندریا به فراست و هوشمندی در عملیات ها است. یک مقام سابق سیا می گوید وقتی از اندریا پرسیدم اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانی، گفت «کار می کنم»

این مقام سابق سیا در پاسخ به این سئوال که ایا انتصاب اندریا نشانه ای مبنی بر این است که سیا می خواهد رویکرد تندتری در قبال ایران اتخاذ کند، گفت: فکر نمی کنم این تصور اشتباهی باشد.

با این حال، دیدگاه های شخصی دی اندریا در مورد ایران مشخص نیست. براساس این گزارش، نیروهای تحت امر اندرئا نقش محوری در کشتن (شهادت) عماد مغنیه فرمانده عملیات حزب الله داشتند.  

مدیریت مایک پمپیو

نیویورک تایمز همچنین نوشته است، تغییرات در سازمان اطلاعات مرکزی، همچنین نشانگر روش‌های مدیریت مایک پمپیو، مدیر جدید سی آی‌ای است که بیشتر رویکردی جدی تر و تندتر در عرصه اطلاعاتی و عملیات پنهانی خواهد داشت.

پمپیو، عضو پیشین مجلس نمایندگان آمریکا و از اعضای جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی این مجلس است که از جانب دونالد ترامپ به ریاست بزرگترین سازمان اطلاعاتی آمریکا برگزیده شد.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود اضافه می کند که ایران یکی از سخت‌ترین هدفها برای سی آی‌ای محسوب می شود و سرویس‌های اطلاعاتی ایران برای مقابله با نفوذ خارجی، نزدیک به چهل سال در تلاش بوده اند.

این روزنامه پس از شرح مشروحی در باره سیاست‌های دولت دونالد ترامپ و تغییرات در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفته است که مایکل دی آندریا فردی است که می تواند یک برنامه تهاجمی را بامهارت پیش ببرد.

به گفته این روزنامه، مسولیت جدید دآندریا، با استعدادها و توانایی‌های مدیریتی او همخوانی دارد و اگرچه بسیاری از او می ترسند ولی او نه یک فرد خشن که مدیر دقیق و با دیسیپلینی است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری