کد خبر: ۱۷۳۸۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
احمدی نژادی ها همچنان در تلاش برای استفاده از اموال ریاست جمهوری ؛
احمدی نژاد از فیلتر شورای نگهبان رد نشد و 4 سال پیش هم نتوانست اسفندیار رحیم مشایی را از فیلتر شورای نگهبان رد کند و با وجود ناکامی در بازپس گیری موقعیت سیاسی خود در پاستور ، اما از تلاش خود برای حفظ اموال متعلق به نهاد ریاست جمهوری که اموالی دولتی است، دست نمی کشد.
سیما پروانه گهر در جمهوریت نوشت: حکم تخلیه برای ساختمان محافظان احمدی نژاد در روزهای  اخیر اگرچه بار دیگر نام احمدی نژاد – و بالتبع آن مشایی – را بر سر زبان ها انداخت امار این بار با ره اندازی کمپینی برای کمک مردمی بیش از پیش موج رسانه ها را همراه خود کرد و اگر این موضوع همزمان با انتخابات هیات رییسه مجلس نبود ، شاید بیش از این ها توجهات را به خود جلب می کرد.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

محمود احمدی نژاد البته از سال های ابتدایی حضور در شهرداری و در زمان نخستین تبلیغات کاندیداتوری خود برای ریاست جمهوری سال 84 ، ردای رابین هود را بر تن کرده بود – با این عنوان که ناجی اقشار ضعیف در برابر ثروتمندان است و قرار است پول نفت را بر سر سفره بیاورد- در روزهای اخیر با اعلام شماره حساب ، درخواست کمک برای گرفتن ساختمانی در جهت سکنای محافظان خود کرده است. 

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !
کانال دولت بهار متعلق به این جریان سیاسی نیز روزانه دو الی سه اسکرین  شات از رسیدهای مبالغی را منتشر می کند که مدعی است توسط مردم به حساب اعلام شده برای احمدی نژاد-بقایی واریز می شود و در تمامی آن ها نیز جملاتی در مدح احمدی نژاد نوشته شده است.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

فارغ از این داستان ، نزدیکان احمدی نژاد بازپس گیری ساختمان دولتی جهت اسکان محافظان وی را اقدامی از سر کینه و بخل نسبت به احمدی نژاد عنوان کردند و تاکید داشتند که باید یک ساختمان دولتی در اختیار رییس جمهور سابق باقی بماند. در این بین مشخص شد که حکم تخلیه این ساختمان بر اساس قانون پس از اتمام کار دولت دهم صادر شده ، اما چون آن ها در آن زمان حاضر به تخلیه این ساختمان نشده اند ، روند کار حقوقی برای تخلیه ساختمان تا به امروز طول کشیده است.
پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

این روایت در مورد احمدی نژاد تازه نیست. محمود احمدی نژاد پس اتمام دوران ریاست جمهوری خود بارها و بارها بر سر عودت اموال دولتی خبرساز شد و گویا هنوز خود را رییس دولت و مختار در استفاده از اموال دولتی می داند. این ساختمان شاید کوچک ترین بخش این داستان باشد.

برداشت 16 هزار میلیاردی در آخرین روز حضور در دولت و ساختمان پاستور و پاسخ عجیب بقایی در زمان عودت پول

در روز تحلیف حسن روحانی در سال 92 این مبلغ از حساب نهاد ریاست‌جمهوری به حساب دانشگاه ایرانیان که به نام محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی است واریز شد . برداشت 16میلیارد تومانی از حساب نهاد ریاست جمهوری باعث به وجود آمدن جنجال های فراوانی شد و واکنش بسیاری از افراد را برانگیخت.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

پس از افشای این خبر، حمید بقایی به‌عنوان شریک احمدی‌نژاد در تاسیس دانشگاه، در سخنانی از آن با عنوان «قرض» و «وام» یاد کرد و بعد از ردوبدل پیام‌های رسانه‌ای بین او و اکبر ترکان، مشاور ارشد رییس‌جمهوری، 16میلیاردتومان برگردانده شد و بقایی هم گفت که «عودت ۱۶میلیارد‌تومان داوطلبانه بود، ترکان فکر نکند«کمیسر پلیس» است. ترکان هم در پاسخ او گفت: «من کمیسر پلیس نیستم اما پیگیر اموال ملی و نهادهایی که مسوولیت آنها به من واگذار شده هستم.»


البته موضوع تنها به 16‌میلیاردتومان ختم نمی‌شود بلکه موضوع حراج موزه هدایای ریاست‌جمهوری که قرار است برای دانشگاه ایرانیان وقف شود نیز وجود دارد. 
پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

ترکان با اشاره به «داوطلبانه» خواندن «عودت 16‌میلیارد» از سوی بقایی، در همین‌باره گفته: «ماشین‌ها، دفاتر و ساختمان‌های مربوط به مناطق آزاد و اموالی که در دستان آقایان است اگر به همین صورت و به ادعای خودشان داوطلبانه مسترد شود ما از این امر استقبال می‌کنیم.»

ماشین سواری احمدی نژاد و مردانش با خودروهای دولتی نهاد ریاست جمهوری

اما احمدی نژاد به سادگی دل از اموال پاستور جدا نکرد . احمدی نژاد و نزدیکان او در پاستور هنوز بیش از ۴۰ خودروی متعلق به ریاست جمهوری که در چند سال گذشته تحویل آنها بود را تحویل نداده اند. اسناد موجود در پاستور نشان می دهد که در سال های گذشته ۲۶ خودرو در اختیار احمدی‌نژاد بود که هیچکدام را تحویل نداد. یکی دیگر از اطرافیان رییس دولت سابق هم هنوز ۴ خودروی ریاست جمهوری را در اختیار دارد. یکی دیگر از معاونان وی نیز به رغم پیگیری‌های متعدد،‌ از بازگرداندن ۱۲ خودروی دولتی سر باز می‌زند. نکته قابل پیگیری دیگر که به نظر می رسد باید به طور جدی مورد پیگرد قانونی توسط دولت و قوه قضاییه قرار گیرد این است که یکی از دولتمردان مقرب احمدی‌نژاد در طول مدیریت خود برخی ساختمان‌های مجلل دولتی در تهران را با قیمت‌های بسیار پایین و آن هم برای مدت ۱۰ سال به منسوبان و تشکیلات سیاسی اطرافیان رئیس‌جمهور سابق اجاره داده و یکی از این ساختمان‌ها در خیابان قائم‌مقام را خودش در اختیار گرفته است.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !بر اساس تجارب پیشین در دوره های تحویل دولت های گذشته  و تا پیش از این ، عرف بوده که روند بازگرداندن خودروها ظرف شش ماه صورت می‌گرفته ، اما احمدی نژاد است دیگر!!! مگر قرار است مانند بقیه باشد؟!؟!

خانه ایرانیان ؛ وقتی بقایی هم موجر بود هم مستاجر!

روزهای اندکی از اتمام کار دولت احمدی نژاد گذشته بود که خبر از اجاره ساختمان های مرغوب مناطق آزاد به نزدیکان احمدی نژاد به خصوص حمید بقایی با قیمت های بسیار نازل به مدت طولانی پیچید. در همان زمان اکبر ترکان مسئول اصلی این پرونده در گفت و گو با جمهوریت تاکید می کند که خودروهایی متعلق به ریاست جمهوری در مناطق آزاد نیز نزد نزدیکان رییس جمهور سابق باقی مانده که باز پس گیری آن ها نیز در پرونده شکایت دولت یازدهم در حال پیگیری است.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در ادامه این مطلب افزود: موسسه ای در دولت قبل به نام موسسه "خانه ایرانیان خارج از کشور" درست شده است که طبق اسنادی که وزارت کشور در پی استعلام ما در اختیار دولت قرار داده است، این موسسه تحت نظارت حمید بقایی بوده  و از نظر قانونی مسئولیت این موسسه با آقای بقایی است.
ترکان هم چنین تصریح کرد: ایشان به عنوان رییس موسسه فعالیت می کرده در زمانی که معاون اجرایی محمود احمدی نژاد و دبیر مناطق آزاد نیز بوده است.

مشاور ارشد رییس جمهور با بیان این که بقایی به عنوان دبیر مناطق آزاد این ساختمان ها را به موسسه تحت مدیریت خود یعنی خانه ایرانیان خارج از کشور اجاره داده است ، گفت: به بیان دیگر در ساختمان هایی که در این خصوص اجاره داده شده است خود بقایی هم موجر بوده است هم مستاجر.

وی در این خصوص ادامه داد: ساختمان های مناطق آزاد را به نرخ های بسیار بسیار نازلی به موسسه خود یعنی موسسه "خانه ایرانیان خارج از کشور" اجاره داده است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پاسخ به سوالی دیگری در خصوص 26 خودروی مربوط به نهاد ریاست جمهوری که هنوز در اختیار نزدیکان دولت قبل است و عودت داده نشده گفت: 16 خودروی  ریاست جمهوری مربوط به مناطق آزاد نیز بوده است که این خودروها  نیز به خانه ایرانیان داده شده است.

مشاور ارشد حسن روحانی در خاتمه تاکید کرد: شورایی دولتی وجود دارد به نام "شورای عالی ایرانیان خارج از کشور " و دولت قبل نیز موسسه ای با عنوان "موسسه خانه ایرانیان خارج از کشور" را با تشابه اسمی به این شورا درست کرده اند و بعد با استفاده از این تشابه اسمی اقداماتی که مد نظر داشته اند -اعم از اجاره غیر قانونی ساختمان ها و در اختیار گرفتن تعدادی از خودروهای ریاست جمهوری در مناطق آزاد- را انجام داده اند. بعد از مدتی پیگیری این پرونده به اسحاق جهانگیری سپرده شد.

ساختمان لادن و هزار اما و اگر

برای اولین بار نام ساختمان لادن در شهریور ماه سال 91 و در جریان میزبانی ایران از اجلاس عدم تعهد به گوش خورد.  در آن زمان این ساختمان به محل استقرار علی سعیدلو معاون بین الملل رئیس جمهور تبدیل شده بود تا به امور این اجلاس رسیدگی کند. ساختمان شیک لادن در اختیار سعیدلو قرار گرفت اما عملا بعد از برگزاری اجلاس عدم تعهد کمترین استفاده از این ساختمان شد تا آنکه در ماجرای خروج هدایای ریاست جمهوری در روزهای پایانی دولت بار دیگر نام این ساختمان به گوش خورد. در آن زمان گفته شد که تمام هدایایی که روسای جمهوری از مقامات سایر کشورها گرفته اند ، یک شبه بار کامیون شده و به ساختمانی در ونک منتقل شده است.

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

بعد از آنکه در روزهای پایانی ریاست جمهوری احمدی نژاد خبر تشکیل دفتر رییس جمهور سابق به بیرون درز کرد، ذهن ها به این سمت رفت که احمدی نژاد قصد دارد در همان مجموعه پاستور ساختمانی را برای خود در نظر بگیرد. اما از همان زمانی که لادن به علی سعیدلو سپرده شده بود گویا یاران احمدی نژاد فکر دفتر رئیس جمهور سابق را هم کرده بودند که بلافاصله از پاستور نه به نارمک که به ونک نقل مکان کردند. محمود احمدی نژاد  در روز تحلیف حسن روحانی، دیدارهایی را در این ساختمان ترتیب داد و به بهانه انجام این دیدارهای خارجی از حضور در مجلس خودداری کرد. جلسات سیاسی احمدی نژاد در این ساختمان باعث شد تا در جریان یکی از جلسات علنی مجلس، یکی از نمایندگان از روحانی درخواست کند که این ساختمان را تعطیل کند. واکنش مجلسی ها به جلسات احمدی نژاد در این ساختمان آن زمانی شدت گرفت که همزمان با جلسات هیات دولت در پاستور، جلسه ای هیات دولت سابق در ساختمان لادن برگزار شد. 

پاستور را از من بگیر؛ اموالش را نه !

محمود احمدی نژاد نیز در حاشیه مراسم ختم مادر سردار قاسم سلیمانی در واکنش به سوالی درباره ساختمان لادن سکوت کرده و گفته که این موضوعات مهم نیست و ما با آمریکا در حال جنگ هستیم. پس از آن بود که دولت روحانی رای به انحلال معاونت بین الملل ریاست جمهوری داد و تاکید شد که ساختمانی که قبلا برای این معاونت در نظر گرفته شده بود – یعنی لادن- قرار است به وزارت دادگستری واگذار شود تا تا پورمحمدی، وزیر کشور سابق دولت احمدی‌نژاد و وزیر دادگستری دولت روحانی در آن مستقر شود. در همین راستا حمیدبقایی به حسن روحانی نامه ای نوشت و تاکید کرد که دولت جدید همکاری لازم برای راه اندازی دانشگاه جدیدالتاسیس در ساختمان لادن را داشته باشد.

بازپس گیری ساختمان محافظان

طبق گفته نهاد رياست‌جمهوري اين ساختمان جزو املاك دولت بوده و بازپس‌گيري آن با حضور مقام‌هاي قضايي و در راستاي استيفاي حقوق ملت انجام شده است. همچنین تخليه و تحويل اين ملك نيز كه مورد استفاده تيم حفاظت رييس‌جمهوري سابق در مدت زمان رياست‌جمهوري وي بود، پس از پايان دوره دهم رياست‌جمهوري و به استناد مصوبه مراجع قانوني مسوول در امور حفاظتي و نيز اخطار ديوان محاسبات كشور، انجام گرفت.

در پي مقاومت در برابر حكم قانوني، عدم تحويل ملك و تصرف عدواني آن به مدت سه سال، اين موضوع در مراجع قضايي پيگيري اما با وجود صدور حكم تخليه، باز هم به اين بهانه كه اين ساختمان در اختيار واحد ارتباط مردمي رييس‌جمهوري سابق است، تخليه ملك مذكور انجام نگرفت. در نهايت با پيگيري بخش حقوقي نهاد رياست‌جمهوري در راستاي استيفاي حقوق دولت و بيت المال و صدور دستور قضايي، اين ملك طي صورتجلسه با حضور عوامل انتظامي تخليه و قفل‌ها تعويض شد.

با توجه به اطلاعيه‌اي كه نهاد رياست‌جمهوري صادر كرده باز پس‌گيري ساختمان قانوني بوده و طبيعي است كه احمدي‌نژاد اگر دوست دارد براي تيم حفاظتش ساختماني جدا داشته باشد بايد از بودجه خود اقدام به اين كار كند نه اموال دولت كه بيت‌المال شمرده مي‌شود زيرا دولت هيچ تكليف و وظيفه‌اي در قبال محل اقامت جداگانه براي تيم حفاظتي ندارد.

احمدی نژاد از فیلتر شورای نگهبان رد نشد و 4 سال پیش هم نتوانست اسفندیار رحیم مشایی را از فیلتر شورای نگهبان رد کند و با وجود ناکامی در بازپس گیری موقعیت سیاسی خود در پاستور اما از تلاش خود برای حفظ اموال متعلق به نهاد ریاست جمهوری که اموالی دولتی است، دست نمی کشد.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: