کد خبر: ۱۷۳۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
بگوئید برخی بزرگان هم کار را تمام شده بدانند و سخنی نگویند که آرامش جامعه را خراش اندازد. نگویند چیزی که در فضای عمومی به ویژه فضای مجازی در قالب کلمات ناخوشایند ترجمه و بازنشر شود.
«انتخابات تمام شد. بگوئید برخی بزرگان هم کار را تمام شده بدانند و سخنی نگویند که آرامش جامعه را خراش اندازد. نگویند چیزی که در فضای عمومی به ویژه فضای مجازی در قالب کلمات ناخوشایند ترجمه و بازنشر شود.»

به گزارش اعتدال، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «انتخابات تمام شد. مردم هم آگاهانه انتخاب خود را کردند و نشان دادند عیار انتخاب مردم، خیلی بالاتر از جغرافیای فکری برخی‌هاست که به وعده‌های یارانه‌ای می‌خواستند نام خود را در برگ رای مردم ثبت کنند. مردم اما به ثبات و آرامش و عقلانیت و قانون رای دادند. نه رای ایران به سه برابر‌ی یارانه‌ها نه تنها ما را که رسانه‌نگاران دنیا را هم به تحسین واداشت تا لایه‌های عمیق‌تر رای‌ها را هم ببینند و بنویسند، مردم ایران به ۳ برابر شدن یارانه‌ها «نه» گفتند.

انتخابات تمام شد. بگوئید برخی بزرگان هم کار را تمام شده بدانند و سخنی نگویند که آرامش جامعه را خراش اندازد. نگویند چیزی که در فضای عمومی به ویژه فضای مجازی در قالب کلمات ناخوشایند ترجمه و بازنشر شود. یاد حضرات بماند این کلام روشن امیر سخن، حضرت علی (علیه‌السلام) که اَلنّاسُ بِاُمَر ائِهِمْ اَشْبَهُ مِنْهُمْ بِآبائِهِمْ - مردم، به دولتمردان خود شبیه‌ترند تا به پدرانشان. (تحف‌العقول) پس مراقب کلام خود باشند که چون از دهان خارج می‌شود، چه بازخورد‌هایی دارد. آنان بهتر از ما می‌دانند و امثال ما در کلام خود این اصحاب سخن شنیده و خوانده‌ایم که سخن تا از دهان خارج نشده است، تو بر آن امیری اما از زبان که جاری شد، اختیار تو را هم به دست می‌گیرد و گاه چنین می‌شود که هر چه می‌دوی به گرد پای کلام خویش نمی‌رسی. حتی اگر قصد اصلاح داشته باشی، باز هم بدان دست نمی‌یابی.

نمی‌خواهم از سخنانی بگویم که در همین روز‌های پس از انتخابات بر زبان برخی آمد و معانی ناخوشی همراه داشت. به اصلاح هم که برخاستند باز نتوانستند اثر کلام خود را مدیریت کنند. این می‌طلبد تا بر سیاق همان ضرب‌المثل قدیمی، قبل از سخن گفتن باید هفت بار کلام را در دهان چرخاند و سپس بیان کرد، اول فکر کنیم و سخن خود را حلاجی کنیم تا چنین آسیب‌زا نشود. این هفت بار البته برای ماست که بامی کوچک داریم اما بزرگان را که وسعت بامشان، تنه به تنه کشور می‌زند، چندین و چند بار باید کلام در دهان بچرخانند و بعد از یقین، بر زبان بیاورند تا این همه تالی فاسد نداشته باشد.

بله، انتخابات تمام شد. این را بپذیرند تا یادشان بیاید باید مشت‌ها را باز کنند و گره از ابروان خویش بردارند و دل از بدخواهی و بدگویی و حتی بدپنداری بشویند و خود را به سر خط همراهی و خدمت برسانند. خدمت به ایران و به اسلام. یادم هست سال ۹۲ در اقدامی زیبا، نامزد‌های ریاست‌جمهوری، بعد از انتخابات به دیدار رئیس‌جمهور منتخب رفتند و زیباتر این که این نشست همدلانه را با برگزاری نماز جماعت، شکوهی صدچندان بخشیدند. امسال هم منتظریم تا حضرات نامزد‌ها با اقدامی چنین مردم را به روحیه انقلابی و ایثار و بزرگ‌منشی خود امیدوار و دشمن را از اختلاف خیالی ناامید کنند. ما مردمان کوچه و بازار، توقعی چنین از مدیران خویش داریم. ان‌شاءالله به دیداری کدورت‌ها را بشویند و به نمازی، وحدت خود در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب و رفع مشکلات جامعه نشان دهند تا مردم قاعده حرم نیز در فضای حقیقی و مجازی، مهربان‌تر باشند با هم و با میهن خود. ان‌شاءالله»

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری