کد خبر: ۱۷۲۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
سيدحبيب حبيب‌پور
سوم خرداد در تاريخ ايران اسلامي روزي است به ‌يادماندني و جاودانه كه همواره در تقويم ما خواهد درخشيد.

روز فتح خرمشهر روزي نيست كه بتوان آن را فراموش كرد و يا بدان بي اعتنا بود.

در سومين روز از خرداد 1361 شهر خونين شهر دوباره به دامان ايران بازگشت و همگان با چشم خويش معجزه الهي را ديدند.

آزادي خرمشهر آرزوي هر ايراني بود كه هر لحظه آن را از خداوند تمنا مي‌كرد.

دشمن بعثي نيز به اهميت خرمشهر واقف بود و از آن رو بود كه صدام اعلام كرده بود اگر ايراني‌ها خرمشهر را از ما بگيرند، ما كليد بصره را به آنها خواهيم داد. اما پس از فتح خرمشهر صدام اين وعده‌‍‌‌‌‌اش را فراموش كرد! چرا كه دچار گيجي و هذيانگويي شده بود. 

در اين باره حسين كامل (داماد صدام و از فرماندهان ارتش بعث) گفته بود: پس از فتح خرمشهر، صدام ساعت‌ها از حال رفت. به زحمت به هوش مي‌آمد و با بدگويي به فرماندهان خود اعلام مي‌كرد كه آنها به من خيانت كردند. اصلا باور نمي‌كرد كه جز خيانت فرماندهانش امكاني براي باز پس گيري خرمشهر توسط ايرانيان وجود داشته است.

در سوم خرداد 1361 خرمشهر پس از 575 روز اشغال و با وجود استحكامات زيادي كه در اين شهر بود و نيروهاي فراوان محافظ آن، با همت و تلاش رزمندگان آزاد شد. آن روز لبخندها بر لب‌ها نشست و جوانه اميد در دلها روييد. ياد شهيدان مظلوم و غريب خرمشهر اشك‌ها را جاري ساخت. اشكي كه با اشك شوق در هم آميخت. آن روز ايران همه خرمشهر شده بود و خرمشهر ايراني كوچك كه به مردان و زنانش مي‌باليد.

فتح خرمشهر ثمره حماسه آفريني و رشادت و مقاومت همه مردم ايران بود. آنها كه از اعزام فرزندانشان به جبهه‌ها دريغ نمي‌كردند و همزمان با تشييع شهيدانشان عزيزان ديگري را به جبهه‌ها مي‌فرستادند.

خرمشهر!  ای شهر آسمانی ایران!  

تو را می ستاییم که پاره ای از وطن کهنه و باستانی مایی و پایتخت دل های عاشق و شوریده. 
وقتی کوچه کوچه هایت نشان از شرافت دارند و وجب وجب خیابان هایت تابلوهایی از ایمان و پاکبازی اند چرا تو را نستاییم؟

وقتی هنوزمی شود صدای زمزمه های جهان آرا را در نماز شنید که بر مظلومیت بچه های تنها و بی سلاح شهر گریه می کرد چرا سلام و درودت نگوییم؟
خرمشهر!

روزها می گذرند و لحظه ها سپری می شوند اما لحظه ای از عظمت ایثار و شهادت فرزندان تو کم نخواهد شد که آنها اصحاب عاشورایی حسین زمان بودند و جان بر کفان مکتب خمینی. 
پس سلام بر تو و برآنان که در تو جاودانگی یافتند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری