کد خبر: ۱۷۲۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
زیباکوهستانی در جمهوریت نوشت: وعده افزایش یارانه ها مهم ترین محور مناظراتی در انتخابات اخیر بود. آن زمان که تصور می شد یک طرف املاک را به رخ بکشد و طرف دیگر برادر! این یارانه ها بود که رقمش در اذهان عمومی بالا و پایین می شد و سردرگمی را به جامعه پمپاژ می کرد.

خردادماه سال گذشته بود که مردم سوییس در رفراندوم مربوط به پرداخت یارانه ٢٥٦٣ دلاری از سوی دولت به هر شهروند سوییسی شرکت کردند و به این طرح "نه" گفتند. در این رفراندوم ٧٨‌درصد مردم سوییس رأی منفی به صندوق‌ها ریختند.  آن زمان بسیاری از رسانه های داخلی به حال مردم سوئیس حسرت خوردند و تاکید کردند که ای کاش مردم ما نیز روزی به چنین درکی از اصول اقتصاد سیاسی برسند که دریافت یارانه در نهایت به سود وضعیت اقتصادی آن ها نیست و نباید فریب جلد رنگی یک کتاب را بخورند.

تحقق این آرزو تنها یک سال زمان برد. آن زمان که دور رقابت برای وعده یارانه نقدی اوج گرفت علی لاریجانی به عنوان رییس نهاد قانون گذاری تاکید کرد که افزایش یارانه نقدی در اختیار دولت نیست و تصمیمی منوط به مجوز مجلس است. لاریجانی به خاطر این هشدار به دو کاندیدای ریاست جمهوری و یادآوری این که نباید از کیسه خلیفه ببخشند ، البته مورد مرحمت رسانه های اصول گرا نیز قرار گرفت اما واقعیت این بود که مردم در زمان تصمیم گیری برای رای دادن به نگاه به فاکتور یارانه نقدی می دانستند  از پوستین وعده های احمدی نژاد رفاه اقتصادی بیرون نمی آید.

به نظر می رسد دوره این که یارانه ها رای بیاورد گذشته است. شاید جامعه با وجود دغدغه های جدی اقتصادی که دارد به این درک رسیده که مسیر توسعه سیاسی از پوپولیسم اقتصادی نمی گذرد و برای رفاه اقتصادی چاره ای جز گذر از جاده توسعه سیاسی نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری