کد خبر: ۱۷۲۷۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
تیتر روزنامه‌ها پس از اعلام نتایج انتخابات؛
روزنامه‌های صبح یکشنبه، پس از اعلام نتایج قطعی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تیتر اول خود را به این انتخاب سرنوشت ساز اختصاص دادند
روزنامه‌های صبح یکشنبه، پس از اعلام نتایج قطعی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تیتر اول خود را به این انتخاب سرنوشت ساز اختصاص دادند

به گزارش اعتدال، با توجه به اعلام نتیجه انتخابات در روز گذشته و نام بردن از حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم، اغلب روزنامه‌های امروز (۳۱ اردیبهشت ماه) تیتر و تصویر نخست خود را به این اتفاق مهم اختصاص دادند. در این میان حتی صفحات اول اغلب روزنامه‌های تخصصی ورزشی، اقتصادی و هنری نیز تحت تاثیر این حماسه ملی، با تیتر و عکس‌هایی از رییس‌جمهور منتخب مردم منتشر شده است.

**همبستگی ملّی؛ دستور کار پس از انتخابات
روزنامه «ایران» در یادداشتی با درج عنوان «همبستگی ملّی؛ دستور کار پس از انتخابات» به قلم محمد امین قانعی راد جامعه شناس نگاشته شد، آورد: پس از یک دوره زمانی تأکید بر «تنور گرم انتخاباتی» گویا در این دوره برخی از افراد اصولگرا و نهادهای مسئول به این نتیجه رسیده بودند که به ویژه در کلانشهر‌ها و دیگر مناطق شهری می‌توان انتخابات را با مشارکت پایین تر، سردتر ولی از حیث نتیجه نهایی آن ایمن‌تر برگزار کرد. درک این گرایش از سوی مردم به ویژه ساکنان کلانشهرها حتی به تمایل آنان برای حضور در پای صندوق‌ها افزود. نهادینه‌سازی فرآیندهــــــــــای انتخاباتی و افزودن اعتماد مردم به صندوق‌های رأی می‌تواند به عنوان شاخص رشد وبلوغ سیاسی تلقی شود. نه تنها گروه‌های مختلف مردم باید در عین حفظ استقلال و تمایزهای خود به فرآیندهای اجتماعی حاصل از خرد جمعی تن بسپارند بلکه نهادهای بخش عمومی نیز بیش از همیشه باید بر لزوم شفاف سازی، ابهام زدایی و مدنی کردن بیشتر فرآیندهای انتخاباتی تأکید کنند. اکنون بعد از یک دوره از گروه‌بندی مردم در پیرامون تب و تاب‌های انتخاباتی، با پیروزی حسن روحانی، فرآیند تازه‌ای از انسجام و همبستگی ملّی آغاز می‌شود.

** 29 اردیبهشت ماندگار ایرانیان
روزنامه «ایران» در گزارشی با درج عنوان «29 اردیبهشت ماندگار ایرانیان»، می نویسد: ملت بزرگ ایران روز جمعه، بیست و نهم اردیبهشت ماه، بار دیگر اراده و ایمان راسخ خود را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به منصه ظهور رساندند و با خلق حماسه سیاسی، برگ زرینی دیگر در تاریخ کشور رقم زدند. حضور باشکوه مردم از هر قوم، ‌نژاد و دینی در این انتخابات در واقع بلوغ فکری آنان را به نمایش گذاشت و جهانیان را متحیر کرد.

**قدر این مردم را بدانیم!
روزنامه «ایران» در یادداشتی با درج عنوان «قدر این مردم را بدانیم!» به قلم علی مرتضویان استاد دانشگاه نگاشته شد، آورد: 29 اردیبهشت 96، روزی به‌یادماندنی در تاریخ تحولات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ملت ایران در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است؛ روزی که مردم ایران نه فقط به لحاظ کمی و آماری بلکه از حیث کیفی و معنوی تصویری درخشان و افتخارآمیز به جهانیان ارائه کردند. در این باره می‌توان کتاب‌ها نوشت و پژوهش‌هایی آموزنده و پرمعنا به دست داد. مردم ایران عملا اثبات کردند مرزهای ظریف، حساس و خطیر رقابت و خصومت؛ مردم‌سالاری و غوغاسالاری؛ انتقاد و تخریب و ارزش و ضدارزش را می‌شناسند و از رفتارهایی که ممکن است به زیان منافع و مصالح ملی تمام شود، آگاهانه می‌پرهیزند.

**رقابت تمام شد، زمان رفاقت رسید
«رقابت تمام شد، زمان رفاقت رسید» گزارش منتشر شده در روزنامه «ایران» است که در ادامه می خوانیم: روز گذشته و با مشخص شدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری، رقبای حسن روحانی در پیام‌هایی به او تبریک گفتند. برخی فعالان سیاسی و مسئولان دولتی هم تأکید کردند که رقابت پایان یافته و زمان همکاری و رفاقت فرا رسیده است. در بیانیه تبریک سید مصطفی میرسلیم خطاب به حسن روحانی، آمده است: «ضمن تشکر صمیمانه از حضور افتخار آفرین هموطنان ارجمند در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، بویژه کسانی که بر مبنای شناختی بی‌شائبه، با رأی خالصانه‌شان به اینجانب ابراز محبت فرمودند، مراتب تبریک خود را به رئیس جمهوری منتخب مردم که توانست اعتماد اکثریت را به خود جلب کند، تقدیم می‌کنم. امیدوارم او بتواند به فضل خدا در چهار سال آینده با عملکردی حقگرایانه و استفاده از همکاران پاکدست و اتخاذ مدیریت درست، موجب افزایش اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی و یکپارچگی ملی و جبران فرصت های سوخته گذشته و اعتلای‌ شأن ایرانیان و پیشرفت میهن اسلامی‌مان و مقابله با محرومیت و فساد و ظلم و استکبار شود.»

**تکرار «نه» سوئیسی‌ها در ایران
روزنامه «ایران» در گزارشی با انتخاب عنوان «تکرار «نه» سوئیسی‌ها در ایران»، نوشت: تنها پس از حدود 5.5 سال از آغاز پرداخت یارانه‌های نقدی و پس از چهار سال روشنگری و انتخاب سیاست‌های جایگزین صحیح، مردم ایران در یک رفراندوم بزرگ همانند سوئیسی‌ها به افزایش سه تا چهار برابری یارانه نقدی نه گفتند. ولی نه ایرانی‌ها و سوئیسی‌ها به یارانه از نگاهی دیگر متفاوت است و آن سهم استان‌های کمتر برخوردار و محروم در این نه گفتن است. جدای از آرای بالای حسن روحانی در تهران و شهرهای بزرگ نتایج اولیه شمارش آرا در برخی از استان‌های محروم و روستاها نشان می‌دهد که آنها با صدای رساتری به یارانه نه گفته‌اند. این درحالی است که برخی در روزهای تبلیغات انتخابات برای خارج کردن رقیب خود (روحانی) از میدان رقابت اعلام کردند که وی قصد دارد یارانه روستاییان را قطع کند ولی حتی شایعه قطع یارانه هم کارساز نشد.


**تلاش اصولگرایان برای تغییر ادبیات خود، نا کافی بوده است
روزنامه «ایران» در گفت وگو با ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا با انتشار عنوان «تلاش اصولگرایان برای تغییر ادبیات خود، نا کافی بوده است»، نوشت: در سال 94 و پس از انتخابات مجلس، آقای باهنر گفته بود که اصولگرایان باید ادبیات خود را بازتعریف کنند. در این انتخابات چنین اتفاقی افتاد؟ جریان اصولگرایی در این زمینه نتوانسته است به موفقیت کامل برسد، ضمن اینکه نمی‌توان گفت هیچ تلاشی هم صورت نگرفته است. تلاش‌های خوبی شده است، اما کافی نیست تا تصویر غلطی که میان مردم هست، اصلاح شود. اکنون این طور مطرح شده است که اگر آزادی، رفاه، تمدن و تجدد یا ارتباط با خارج و صلح و آرامش می‌خواهید، باید به جریان رقیب اصولگرا اقبال کنید. اصولگراها هم چندان موفق نشده اند که این تصویر را اصلاح کنند. اصولگرایان راه زیادی در پیش دارند تا خود را به بدنه اجتماعی نزدیک‌تر کنند.

**افق روشن ایران تا 1400
روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «افق روشن ایران تا 1400»، نوشت: حسن روحانی با کسب 23 میلیون و 549 هزار و 616 رأی به عنوان دوازدهمین رئیس جمهوری ایران برگزیده شد. بنا به گزارش اعلام شده از سوی وزیر کشور، بر اساس شمارش 41 میلیون و 220 هزار و131 رأی از 99.7درصد شعبات، روحانی با کسب 57 درصد آرا، پیروز انتخابات است. سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز 15 میلیون و 786 هزار و 449 رأی (38.5 درصد)کسب کرد. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، سید مصطفی میرسلیم 478 هزار و 215 رأی و سید مصطفی ‌هاشمی‌طبا 215 هزار و 450 رأی کسب کردند و به این ترتیب، کلید پاستور تا سال 1400 به دست حسن روحانی سپرده خواهد شد.

**تداوم رشد اقتصادی، ‌پیامد انتخاب دوباره روحانی
روزنامه «ایران» در مطلبی با درج عنوان «تداوم رشد اقتصادی، ‌پیامد انتخاب دوباره روحانی» در گفت وگو با کارشناسان اقتصادی، می نویسد: دولت دوازدهم باید با تجدید نظر در کابینه و انتخاب برخی وزیران کارآمدتر با قدرت بیشتری به حل مشکلات اقتصادی کمک کند. مردم با آرای خود گفتند که می‌خواهند از تشنج‌ها فاصله بگیرند و همکاری با کشورهای خارجی تداوم داشته باشد. اگر نامزد دیگری از سوی مردم برگزیده می‌شد برنامه‌های فعلی که به صورت کارشناسی و دقیق تنظیم شده بود ابتر می‌ماند. دولت باید با بازنگری راه طی شده و حل برخی اشکالات برای آینده دقیق و واقع بینانه خط‌مشی‌گذاری کند.برای داشتن اقتصاد پویا نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم.بخش خصوصی کارآمد که بتواند برنامه‌های توسعه‌ای را اجرا کند.

**حرکت به سوی تفاهم جناح ها آغاز شود
روزنامه «ایران» در گفت وگو با عباس عبدی تحلیلگر سیاسی با انتشار عنوان «حرکت به سوی تفاهم جناح ها آغاز شود»، نوشت: وظیفه دولت دوازدهم در مقابل مطالبات مردم را چه می‌دانید؟ باید کابینه موجود تغییر کند. برخی سیاست‌ها باید روشن تر، شفاف‌تر و جدی‌تر پیگیری شود. مسأله شفافیت اطلاعات جدی‌تر پیگیری شود و اقتصاد و سیاست داخلی درچارچوب قول و قرارها و وعده‌ها دنبال شود. اگر وضعیت اشتغال همچون سال گذشته تکرار شود و 800 هزار یا 900 هزار شغل ایجاد شود، بسیار خوب است. به سیاست خارجی نیز باید ثبات بیشتری داده شود و از وضعیت ناپایدار بیرون بیاید. کمی هم به سیاست داخلی پرداخته شود و حرکت به سوی تفاهم آغاز شود تا از وضعیت ناپایدار که در انتخابات نیز خود را نشان داد فاصله بگیریم. اگر همین کارها انجام شود، مردم فوق‌العاده خوشحال خواهند بود. در سطوح دیگر هم بحث فساد و ناکارآمدی اداری فوق‌العاده مهم است که فکر نمی‌کنم سر راه دولت مانعی باشد که بخواهد برای این مسائل چاره اندیشی کند.

**رأی مردم به کارنامه و برنامه روحانی
روزنامه «ایران» در گزارشی با انتخاب عنوان «اسرار «رأی مردم به کارنامه و برنامه روحانی»، می نویسد: دوباره تکرار کردیم «دوباره ایران، دوباره روحانی»..... 42 میلیون نفر روز جمعه پای صندوق‌های رأی رفتند تا رئیس جمهوری منتخبشان را برای چهار سال دیگر روانه پاستور کنند. نزدیک 24 میلیون رأی از آن دکترحسن روحانی شد تا او برای چهار سال دیگر به احترام آنهایی که در صف‌های طویل چند ساعته، گرمای بی‌سابقه آخرین روز اردیبهشت را چشیدند، مطالبات همه را محقق کند. این پیروزی نه فقط برای آن 24 میلیون نفر که برای همه آن 80 میلیون ایرانی، دلچسب و به یاد ماندنی خواهد بود، از این جهت که جامعه ایران با گذر از «فرازهای هیجانی» و «فرود‌های احساسی» گذشته، هم اکنون در ریل «منطق» و «تعقل گرایی» قرار گرفته و انتخاب هایش را در مسیر درست قرار داده است.جامعه شناسان بر این باورند که جامعه ایران هم اکنون در دوره «بلوغ سیاسی» قرار گرفته است.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

**انگشت مردم پای ورقه اصلاحات
روزنامه «همدلی» در گزارشی با انتخاب عنوان «انگشت مردم پای ورقه اصلاحات»، می نویسد: روز گذشته و تنها چندساعت پس از پایان مهلت رای‌گیری و حضور حماسی مردم ایران، مشخص شد که نه قول یارانه 135هزار تومانی و نه وعده کارانه 250هزارتومانی از یک سو و نه تخریب و توهین‌های غیراخلاقی برخی از ستادهای انتخاباتی، مردم ایران را گمراه نخواهد کرد و پاسخ آنان در برابر انتخاب آن وعده‌های وسوسه‌کننده، یک«نه» محکم است و ادامه راه منطقی اعتدال. بدون تردید انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم یک نقطه روشن در کارنامه اعتدال‌خواهی مردم ایران است. در حالی که دولت مستقر که رئیس آن یکی از نامزدهای انتخابات بود، به دلیل آوارهای حاصل از دولت گذشته، نتوانسته بود آن گونه که مورد نظر مردم بود اقتصاد را به‌سامان کند و برخی از وعده‌های سیاسی و اجتماعی او نیز با مخالفت شدید بعضی محافل مخالف دولت، امکان تحقق نیافت، مردم ایران در روز 29اردیبهشت 96 پا بر سر خواسته‌های معیشتی خود گذاشتند و یک بار دیگر در برگه‌های رای خود نام حسن روحانی را نوشتند.

**پیروز غایب
روزنامه «همدلی» در گزارشی با درج عنوان «پیروز غایب»، نوشت: انتخابات روز 29 اردیبهشت 96 پس از 39سال از عمر انتخابات در جمهوری اسلامی یک غایب بزرگ داشت که البته اگر با جسم خود حضور نداشت، اما نام و یادش به شدت در کارزار انتخاباتی حسن روحانی محسوس بود. زنده‌یاد آیت‌الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی که دی ماه سال 95 درگذشت، بدون تردید مرد انتخابات جمهوری اسلامی بود. او که رکورد حضور در انتخابات به عنوان نامزد را با حد نصاب 13بار (سه دوره نمایندگی و ریاست مجلس شورا، 5دوره ریاست و نمایندگی مجلس خبرگان، 2 دوره ریاست جمهوری، یک دوره حضور و استعفا در انتخابات مجلس ششم و دو دوره ریاست جمهوری ناکام که یکی را به احمدی‌نژاد واگذار کرد و در دیگری رد صلاحیت شد) شکسته بود، روز جمعه نه به عنوان نامزد حضور داشت و نه رای‌دهنده و نه سازمان‌دهنده و از این نظر انتخابات 29‌اردیبهشت و نتیجه خیره‌کننده آن یک غایب بزرگ داشت و یک جای خالی در آن به خوبی دیده می‌شد.

**دوباره ایران، دوباره اصلاحات
روزنامه «همدلی» در سرمقاله ای با درج عنوان «دوباره ایران، دوباره اصلاحات» به قلم ولی الله شجاع پوریان نگاشته شد، آورد: پیام انتخابات، عقلانیت، منطق و پرهیز از تندروی و عوام‌فریبی بود. مردم در چند دوره گذشته به دفعات این پیام را تکرار کرده‌اند، اما گویی عده‌ای بر آن نیستند تا پیام مردم را درک کنند. مردم از افراط و تندروی خسته ‌شده‌اند و راه عقلانیت و اعتدال را برگزیده‌اند. باید به خواست و مطالبه مردم احترام گذاشت. مجلس، قوه قضاییه و تمامی نهادها و ارگان‌ها باید در مسیر تحقق این مطالبه عمومی حرکت کنند. نمی‌توان انتخابات برگزار کرد و بعد از آن در تضاد با آرای مردم تصمیم گرفت. دولت روحانی در 4سال گذشته با محدودیت‌های گوناگونی مواجه بود که عرصه را بر دولت تنگ کرده بود، انتظار می‌رود دست آقای روحانی در چینش کابینه جدید بازتر و همراهی قوای دیگر بیشتر باشد. از امروز دکتر روحانی بار دیگر رئیس‌جمهور همه مردم است و برای حل مشکلات و مطالبات آنها باید تلاش کند. موفقیت او مرهون مشارکت مردم و حمایت اصلاح‌طلبان و به‌ویژه سران اصلاحات بوده و از این‌رو انتظار می‌رود دکتر روحانی در مسیر رفع مشکلات مردم و مطالبات اصلاح‌طلبان قدم بردارد. مردم وفاداری خود را به دکتر روحانی در شرایط سختی اثبات کردند و این فداکاری جز با اقتدار ایران، بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی مردم و ارتقای سطح سلامت، دانش، امنیت و پیشرفت پاسخ داده نمی‌شود.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

**انتخابات 96؛ تحلیل اولیه و گذرا
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با درج عنوان «انتخابات 96؛ تحلیل اولیه و گذرا» به قلم علی شکوهی نگاشته شد، آورد: نتیجه انتخابات اعلام و دولت روحانی هم مانند دولت‌های قبل 8 ساله شد. درباره این انتخابات قطعا باید مطالعات عمیق جامعه‌شناختی صورت بگیرد و افراد صاحب‌نظر درباره تاثیر عوامل گوناگون داخلی و خارجی و نیز اقتصادی و اجتماعی بر نتیجه این انتخابات مطالعه کنند و سخن بگویند. دستاوردهای دولت روحانی نیز به قدری شاخص و چشمگیر بود که تداوم فعالیت آن را نزد بخش بزرگی از جامعه به خصوص نخبگان و خواص توجیه‌پذیر می‌ساخت. این بود که در این انتخابات هیچ‌کس نتوانست بی‌طرف بماند و فقط تماشاگر رقابت باشد. وقتی بدانیم که همه اعلام موضع کردند آنگاه بهتر می‌توانیم به این جمع‌بندی برسیم که هراس از تکرار دولت قبل یک امر فراگیر بود و این در حالی است که رقبای دکتر روحانی نتوانستند باور به تهدید بودن بقای دولت روحانی را فراگیر کنند.

**حسن روحانی، رییس‌جمهور دوازدهم شد 
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با درج عنوان «حسن روحانی، رییس‌جمهور دوازدهم شد»، نوشت: نه تخریب‌ها، نه دروغ‌ها و اتهام‌ها و نه شعارهای خیالپردازانه، هیچ کدام سبب نشد تا مردم ایران از نیمه راه بازگردند و چشم امید از تدبیر دولت بردارد. حسن روحانی با رایی بالاتر از سال ٩٢ رییس‌جمهور ایران باقی ماند. از همان روزهای ثبت‌نام که زنگ ماراتن نفسگیر انتخابات ٩٦ زده شد مشخص بود که حسن روحانی راه دشواری را پیش‌رو دارد؛ مسیری که بیش از هر چیز تخریب سنگین و بی‌سابقه جناح مخالفش بود که برایش دردسرساز شد و به بیراه نرفته‌ایم اگر بگوییم حسن روحانی در طول کمپین انتخاباتی‌اش هم مانند این چهارسال بار تمام کابینه را به دوش کشید، به جز حضور اسحاق جهانگیری که نه تنها به عنوان یک اصلاح‌طلب حامی دولت روحانی که در مقام یک معاون اول هم نقش خود را به خوبی ایفا کرد و تلاش خود را به کار برد تا مسیر پیروزی برای حسن روحانی را هموار سازد. با همه اینها این حسن روحانی بود که تلاش کرد تا یک تنه تخریب‌ها را خنثی سازد و سنگینی این‌ بار آنجایی نمایان شد که رییس‌جمهور در مشهد و در واکنش به دورغ‌پردازی‌ها درباره سند ٢٠٣٠ فریاد برآورد «هرچه به من تهمت زدید خواهم بخشید، اما از شما نخواهم گذشت که به معلمان زحمتکش و دانش‌آموزان توهین کردید.»

** پیروزی لیست اصلاح‌طلبان در ١٨٠٠ صندوق 
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با درج عنوان «پیروزی لیست اصلاح‌طلبان در ١٨٠٠ صندوق»، نوشت: پیروزی انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز حوالی ظهر بود که دیگر مسجل شده بود اما هنوز نتایج یک انتخابات بود که با وجود اهمیتش روشن نشده بود؛ نتیجه انتخابات شوراهای شهر که مردم در آن نیز مشارکت گسترده‌ای داشتند. ظهر دیروز بود که علیرضا رحیمی، رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران با بیان اینکه تا روز دوشنبه نتایج انتخابات شوراها در شهرستان تهران اعلام می‌شود، گفت: ٩٠ درصد نتایج انتخابات شوراها در استان تهران به جز شهر تهران مشخص شده است که بعد از تایید هیات نظارت از طریق فرمانداری‌ها اعلام می‌شود. 

** روحانی را مدیون رادیکال‌های اصلاح‌طلب کردیم
روزنامه «اعتماد» در مطلبی با درج عنوان « روحانی را مدیون رادیکال‌های اصلاح‌طلب کردیم» در گفت وگو با امیر محبیان، می نویسد: رفتار انتخاباتی اصولگرایان را در ایام تبلیغات رفتار صحیحی می‌دانید؟ انتقادات اصولگرایان درست بود؛ کار تشکیلاتی آنها در قالب جمنا و امثالهم هم بد نبود و کار نیمه دموکراتیک خوبی حداقل در ابتدا بودولی استراتژی انتخاباتی صددرصد غلط و در خدمت بازی رقیب بود. حملات کور و بدون ارزیابی علمی از واکنش‌ها و برخورد متعصبانه در قبال نقد‌های درونی باعث شد که در یک دنیای ذهنی به رقیب خدمت کنند. محاسبات روشن آن را هم ارایه دادم. عملا یک فرصت طلایی که دولت روحانی به دلیل اشتباهاتش در اختیار اصولگرایان قرار داده بود از دست رفت؛ قالیباف که می‌توانست احیا و مفید واقع شود سوخت؛ رییسی که ظرفیت کشف شده جدیدی بود، ضربه خورد. از آن طرف روحانی را مدیون رادیکال‌های اصلاح‌طلب کردیم. اما در هر حال بازهم باید فاز ترمیم را با خردمندی به پیش ببریم تا آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

**پیروزی روحانی، پیروزی دیپلماسی خردگرا
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با درج عنوان «آری به اعتدال، نه به پوپولیسم» به قلم مجید تفرشی تاریخ‌نگار و تحلیلگر امور بین‌المللی نگاشته شد، آورد: دومین پیروزی تاریخی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایران، تاییدکننده دیپلماسی خردگرا و راهبردی ایران در بعد رسمی و کلاسیک، طی چهار سال گذشته است. اکثریت مردم ایران با انتخاب سرنوشت‌ساز خود نشان دادند که راه دوراندیش، خردمند و تنش‌زدا، در دیپلماسی دولت روحانی را تایید کرده و تمایلی به بازگشت به دوران انزوا و انفعال دیپلماتیک کشورشان را ندارند. تجربه چهارساله دستگاه دیپلماسی روحانی اگرچه دارای نقاط ضعف و موارد قابل بحثی بوده، ولی بی‌گمان و در مجموع و با توجه به تجربه هشت سال قبل از آن، ماموریت پیچیده حل و فصل پرونده هسته‌ای و ابعاد مختلف دشواری‌های دیپلماتیک منطقه‌ای و جهانی، می‌توان به کارنامه سیاست خارجی دولت روحانی نمره کاملا قبول، مثبت و درخشان داد.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


**پیروزی عقلانیت
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با انتخاب عنوان «پیروزی عقلانیت » به قلم صادق ملکی تحلیلگر سیاسی نگاشته شد، آورد: عقلانیت پیروز شد تا در سایه آن بتوان بزرگی ایران را پاس داشت. تولد مجد و عظمت ایران با تکیه بر رای مردم مبارک باشد. تدبیر، در سایه امید، میوه آگاهی داد. اردیبهشت 96 را به‌خاطر بسپارید. این ماه به همراه بهشت طبیعت، سرآغاز بهشتی شدن دنیا و آخرت مردم در سایه تعقل خواهد شد. اطمینان داشته باشید رای دوباره مردم به روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، شروع مقطعی از تاریخ ایران خواهد بود. این سخن نه حاصل جوزدگی و نه تحلیلی احساسی، بلکه حاصل درک راهبردی از پیام‌های ناشی از این رای و انتخاب است. این انتخابات رنگی متفاوت با همه انتخابات‌ها داشت و در آینده خواهیم دید که آثار و تبعات فراتر از یک انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد داشت. بازتعریف ساختارها، پاسخگو شدن نهادها، انضباط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، قانونمند کردن اداره کشور در همه سطوح و سیستمی نمودن نظام، مهم‌ترین دستاورد این انتخابات خواهد بود. نه شورش و نه اعتراضات و رفتارهای هیجانی، بلکه صندوق‌های رای کانون تغییر در ایران شدند. مردم ایران نشان دادند از تجربه‌های تلخ درس گرفته و نه تنها تلخ رفتار نکرده بلکه با استفاده از خرد جمعی در شیبی آرام، کام‌های تلخ را، شیرین می‌نمایند. مردم ایران نشان دادند در سخت‌ترین شرایط و درحالی که بسیاری اعتقاد دارند راهی نیست، از میان بن‌بست‌ها راهی یافته یا راهی می‌سازند. انتخاب مجدد روحانی امید به فردای بهتر را نه زنده بلکه در صحنه اجتماعی ایران نهادینه کرد.

**رای به تدبیر اقتصادی
روزنامه «آرمان» در گزارشی با انتشار عنوان «رای به تدبیر اقتصادی»، نوشت: در حالی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز جمعه 29 اردیبهشت ماه برگزار شد که مردم با حضور 40 میلیونی خود حماسه دیگری را در پای صندوق‌های رای رقم زدند. در این بین حسن روحانی با کسب 57‌درصد آرا توانست پیروز این مبارزه پر فراز و نشیب باشد. اعتماد 23 میلیونی مردم برای بار دوم به شخص روحانی، بیش از هرچیز حاکی از این مطلب است که توده مردم خواهان تداوم نگرش عقلانیت و تدبیر در اقتصاد کشور هستند و این بار با آگاهی و خرد جمعی خود با حضور گسترده در صحنه انتخابات، «نه» بزرگی را به وعده‌های پوپولیستی گفتند. روز گذشته مقارن با اعلام نتایج دوزادهمین دوره ریاست‌جمهوری از سوی رئیس ستاد انتخابات کشور و پیشتازی حسن روحانی، دماسنج بازار سرمایه از کانال 81‌هزار واحدی رد شد و بدین ترتیب بر ادامه مسیر سیاست‌های پولی و مالی دولت یازدهم مهر تایید زد.

**پیروز شدیم: علی برکت الله
روزنامه «آرمان» در گزارشی با انتشار عنوان «پیروز شدیم: علی برکت الله»، می نویسد: دوباره ایران، حماسه‌ای جدید خلق کرد. مردم با تکرار رأی به روحانی، دولت او را هشت‌ساله کردند تا او سیاست‌ها و برنامه‌های دولت خود را کامل کرده و عقبگردی در مسیر عقلانیت و اعتدال کشور نداشته باشیم؛ به بیان دیگر ایران به روحانی با رای 24 میلیونی لبخند زد. چه بسا 24 میلیون لبخند. شیخ دیپلمات موفق شد بار دیگر رئیس‌جمهور کشور باشد و با رای‌هایی بیشتر از دولت یازدهم، با پشتوانه محکم‌تری می‌تواند مطالبات مردم را پیگیری کند. با نگاه به مسیری که انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری طی کرد می‌توان گفت که صداقت پاسخ ملی دریافت کرد و حسن روحانی با 23549616 رأی، از میان حدود 42‌میلیون رأی‌دهنده، 57‌درصد آرا را از آن خود کرد. با هربار اعلام نتایج، موجی از شادی و شور در کشور به راه می‌افتاد و مردم در شبکه‌های اجتماعی، جشن‌های پیروزی خود را از همان ظهر شنبه آغاز کردند.

**پیروزی روحانی مساوی با پیروزی ملت است
روزنامه «آرمان» در یادداشتی با درج عنوان «پیروزی روحانی مساوی با پیروزی ملت است» به قلم امیرمحمود حریرچی جامعه شناس و استاد دانشگاه نگاشته شد، آورد: پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری به منزله پیروزی ملت در مقابل افرادی بود که ممکن است ملت پروری برایشان مهم نباشد. مردم با انتخاب آقای روحانی امیدوارند که به حقوق شهروندی خود برسند. در واقع مردم این توقع را از آقای روحانی دارند که در دولت دوازدهم به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند. این بار آقای روحانی بهانه‌ای برای عدم تحقق وعده‌های خود ندارد، چرا که مردم با حضور گسترده خود که باعث افتخار کشور است نشان دادند که خواهان رسیدگی به مطالبات خود هستند. آقای روحانی به پشتوانه رأی مردم، همراهی مجلس و قوه قضائیه و حمایت مقام معظم رهبری قادر است کشور را به سمت تعالی بکشاند. ایشان در جریان انتخابات صحبت‌هایی داشت که نشان داد برای احقاق حقوق شهروندان برنامه دارد و همین مساله امید را در ملت بیدار کرد، آن‌چنان که سیل عظیمی از مردم در صف‌های رای‌گیری حضور داشتند. بنده هم به نوبه خود سه ساعت برای رأی دادن معطل شدم، در حالی که تاکنون چنین صف انتخاباتی‌ای سابقه نداشته است، آن‌چنان که مردم ساعت‌ها با این امید در انتظار ماندند که به شکل مسالمت آمیز مسائل کشورشان را با انتخاب رئیس‌جمهور منتخب برطرف کنند.

**موج راه افتاد، روحانی رئیس جمهور شد
روزنامه «آرمان» در مطلبی با انتخاب عنوان «موج راه افتاد، روحانی رئیس جمهور شد» در گفت وگو با صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران، آورد: آقای زیباکلام پیش‌بینی شما بر اساس مصاحبه با روزنامه آرمان درست از آب درآمد. شما اعلام کرده بودید اگر موج مردمی راه بیفتد، قطعا حدود 25 میلیون نفر به روحانی رای خواهند داد. پیش‌بینی شما در مورد حضور 20 تا 30 درصدی خاکستری‌ها به نفع روحانی هم محقق شد. بله، دقیقا درست است. آنچه به قطع و یقین می‌توان اعلام کرد این است که غیر از 15 میلیون رای اصلاح‌طلبان که به روحانی رای دادند، حدود ده میلیون رای دیگر روحانی به دلیل موجی بود که در حمایت از او به‌راه افتاد و در نتیجه رای خاکستری‌ها به روحانی گرایش پیدا کردند.


**جنبش 24 میلیونی اردیبهشت و نفی 4 درصدی
حسین احمدی نیاز حقوقدان در روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «جنبش 24 میلیونی اردیبهشت و نفی 4 درصدی»، نوشت: پیروزی دکتر حسن روحانی با کسب تقریبا ٢4 میلیون رای ملت به ضرس قاطع نظریه 4درصدی آقای محمدباقر قالیباف را با چالش اساسی مواجه کرد و ملت در ٢٩ اردیبهشت با حضور خود اثبات کردند که این ٢4میلیون رای همان جنبش ٩6‌درصدی هستند که به تداوم عقلانیت و ثبات ایران رای دادند. بلاشک نظریه 4‌درصدی قالیباف دیروز با رای ملت به ابطال کشیده شد و ترازوی وجدان ملت تحت تاثیر هجمه‌های بیهوده قرار نگرفت و میزان همان رای ملت شد که به نیکی تدبیر را انتخاب و روحانی را به تداوم عقلانیت و اعتدال دعوت کردند تا امیدوار به توسعه و آبادانی کشور تا ١400 باشند. نظریه 4‌درصد بیشتر مبتنی بر ادبیاتی غیراخلاقی بود، این نوع ادبیات اغلب با توهین و تحقیر همراه می‌شود که در مناطره‌ها و حتی مونولوگ‌ها به‌کار می‌رفت؛ دروغگو، نبود صداقت، قاچاق، 4درصد زالو‌صفت و مانند اینها مکرر علیه آقایان حسن روحانی و اسحاق جهانگیری یا دولت تدبیر به‌کار رفت، اما ملت می‌فهمیدند که توهین به دولت توهین به شعور آنان است و دیروز این را اثبات کردند.

**تخریب و تهمت نتوانست جلوی اراده مردم را بگیرد
روزنامه «آرمان» با انتشار عنوان «تخریب و تهمت نتوانست جلوی اراده مردم را بگیرد» در گفت وگو با احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب، نوشت: مهم‌ترین دلایل پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم چه بود؟ یکی از مسائل مهمی که در این زمینه وجود داشت بی‌اخلاقی‌هایی بود که از سوی رقبای انتخاباتی و هواداران آنها صورت می‌گرفت. به همین دلیل بسیاری از مردم نسبت به اتفاقات قبل و بعد از انتخابات نگران بودند. یکی از کاندیداها در مناظرات انتخاباتی خطاب به آقای روحانی عنوان کرد که ایشان باید از رقیب‌هراسی پرهیز کنند. در حالی‌که همان کاندیدا و هوادارانش در فضای انتخاباتی به شکل‌های مختلف رقیب‌هراسی می‌کردند و نسبت به پیروزی آقای روحانی در انتخابات هشدار می‌دادند. کاندیدای دیگر اصولگرایان هم به این فضا پیوست و او هم منادی نوعی رقیب‌هراسی و حمله به دولت شد. اصولگرایان در فضای انتخابات ریاست‌جمهوری به جای اینکه از اهداف و دستاوردهای خود سخن بگویند تلاش می‌کردند رقیب خود را تخریب و تلاش کنند به این وسیله به پیروزی دست پیدا کنند. بدون شک اگر اصولگرایان تلاش می‌کردند از توانایی‌های خود برای پیروزی در انتخابات استفاده کنند نتیجه بهتری کسب می‌کردند. در سه هفته منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری تنها چیزی که از اردوگاه اصولگرایی مشاهده می‌شد موج تخریب علیه جریان اصلاحات و آقای روحانی بود. این در حالی است که جریان اصلاحات با برنامه و اهداف مشخص در انتخابات حاضر شده بود و برای مسیر پیش روی خود استراتژی تدوین کرده بود. اصلاح‌طلبان در زمینه‌های مختلف مانند مسائل اقتصادی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، مسائل فرهنگی و اجتماعی دارای هدف و برنامه هستند و برای تمامی این مسائل برنامه‌ریزی کرده‌اند.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


**تاثیر صندوق «کن» بر انتخابات 
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با انتخاب عنوان «تاثیر صندوق «کن» بر انتخابات»، نوشت: همزمانی انتخابات ریاست‌جمهوری به‌عنوان مهم‌ترین اتفاق سیاسی ایران با برپایی جشنواره فیلم کن به‌عنوان مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان که هر ساله ایرانیان زیادی را میزبانی می‌کند، باعث شد صندوقی در این شهر ساحلی در جنوب فرانسه در نظر گرفته شود تا علاوه بر حاضران در این جشنواره، ایرانیان مقیم کن و شهرهای اطراف نیز بتوانند در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم شرکت کنند. از روز قبل از انتخابات اعلام شد، هتل «کارلتون» محل رأی‌گیری خواهد بود و قرار شد سینماگران ساعت 12:30 در آنجا حاضر شوند. رفته‌رفته از ساعت 11، سینماگران در چتر سینمای ایران حاضر شدند و با شور و حال خاصی سایر ایرانیان را ترغیب به رأی‌دادن می‌کردند که در این میان، فاطمه معتمدآریا و محمد اطبایی نقش پررنگی داشتند. امیر اسفندیاری، حسن نجاریان، محمد حمیدی‌مقدم، نسرین میرشب، پیمان جعفری، مهدی کرم‌پور، محمدرضا عباسیان، کامیار محسنین، داریوش دالوند، نادر معماری، امید معلم، علی قاسمی، الهه نوبخت و... از جمله حاضران در چتر سینمای ایران بودند که در ساعت 12 به‌صورت گروهی عازم محل رأی‌گیری شدند. هتل مجلل کارلتون، نزدیکی کاخ اصلی جشنواره از ساعت‌ها قبل توسط سفارت ایران در فرانسه برای اخذ آرا آماده شده بود و ایرانیان خارج از کشور برای رأی‌دادن به این هتل آمده بودند.


**گفتمان پیروز، ذائقه ملت بود
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با انتشار عنوان «گفتمان پیروز، ذائقه ملت بود»، نوشت: انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم اگرچه از همان ابتدای آغاز تبلیغات، نمایشگر رویارویی دو جریان، دو اندیشه و دو روش سیاسی و اجرایی برای اداره کشور بود اما با گرم‌شدن تنور انتخابات و تا آخرین ساعات تبلیغات و حتی تا روز رأی‌گیری نوع مواجهه مردم از دید ناظران انتخاباتی و سامانه‌های نظرسنجی چندان قابل رهگیری دقیق نبود. رفتار محتاطانه و درعین‌حال هوشمندانه مردم در صبح روز رأی‌گیری پیام خود را رساند؛ پیامی که از خلق حماسه‌ای دیگر حکایت می‌کرد. مواجهه مردم با صندوق رأی که تا آخرین ساعات روز جمعه بعد از چند بار تمدید همچنان ادامه داشت، نشان داد که مردم به جریانی علاقه و توجه دارند که بر گفتمان اصلاح و اعتدال اصرار دارد. محمدعلی وکیلی، سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی، مردم، نظام اسلامی و نهضت عقلانیت را پیروز انتخابات عنوان کرد. او در بیانیه‌ای تأکید کرده که می‌توان گفت، اقبالی که به «گفتمانِ پیروز» شد، ذائقه ملت را نشان می‌دهد. نشان می‌دهد که مردم نمی‌خواهند کشور به دوران ماجراجویی در سیاست خارجی باز‌گردد.


روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

**بهار ملت
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی به قلم ابوالقاسم قاسم زاده با درج عنوان «بهار ملت»، نوشت: امسال ایران دو بهار را تجربه کرد. اول، بهار طبیعت که همه ساله می‌آیدو سردی و سرمازدگی زمستان را با طراوت نسیم و رویش سبزه‌ها پس می‌زند و امید دوباره‌ای به آینده می‌دهد. پیام بهار طبیعت چنین است که باید کاشت تا برداشت کرد.بهار دوم ایران، انتخابات بود که همه آمدند و کاشتند تا به زمستان برنگردیم و بهار ملت را با امید دوباره به آینده‌ای بهتر، رقم زدند. اگر چه در فاصله چند هفته گذشته و دوره رقابت‌های انتخاباتی بداخلاقی‌هایی جامعه را مغموم کرد و تیرزدن برخی از روزنامه‌ها نشاط را از مردم گرفت و گهگاه حرمت قلم شکسته شد اما دیروز بهار ملت چنان سراسر کشور را فراگرفت که امروز همه مطبوعات سر تعظیم بر آستانه ملت حماسه‌ساز فرود آورده‌اند.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


**واقعیت های انتخابات 96
روزنامه »جوان» در یادداشتی با انتخاب عنوان «واقعیت های انتخابات 96» به قلم محمد جواد اخوان نگاشته شد، آورد: انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، به پایان رسید و با مشخص شدن نامزد پیروز، فصل رقابت‌ها به دوره آماده‌سازی برای شروع کار دولت آتی تبدیل شد. هرچند مدت زیادی از برگزاری انتخابات نگذشته و به دلیل فشردگی رقابت ها، جای تحلیل بسیاری در این باب هست. در جریان برگزاری انتخابات، رویدادهای تلخی وجود داشت که اگر نمی‌بود چهره این نماد مردم‌سالاری دینی را زیباتر می‌کرد. گزارش‌های اثبات نشده ولی قابل اتکایی از خرید و فروش رأی در نقاط مختلف کشور، استفاده از امکانات و اختیارات دولت به نفع رئیس‌جمهور مستقر، انجام برخی اقدامات در یک ماه منتهی به انتخابات که شائبه تبلیغاتی بودن یافت و نهایتاً سوءتدبیر و سوءمدیریت در توزیع تعرفه که به عدم شرکت بخش قابل توجهی از مردم کشورمان در انتخابات انجامید، مسائلی است که شاید در تعیین پیروز نهایی انتخابات تعیین کنندگی کامل نداشته باشد، اما رعایت حق، قانون و عدالت ایجاب می‌کند توسط نهادهای ذی‌ربط و محاکم صالحه مورد ارزیابی و رسیدگی قرار گیرد.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


**40 در برابر 1440
روزنامه «کیهان» در گزارشی با درج عنوان «40 در برابر 1440»، نوشت: آقای روحانی برای تبلیغ انتخاباتی - مستقیم و غیرمستقیم - یک فرصت 4 ساله یعنی 1440 روز را در اختیار داشت ولی آقای رئیسی کمتر از 2 ماه، یعنی فقط 40 روز بود که به میدان رقابت آمده بود و از این 40 روز، تنها 2 هفته را به سفرهای استانی و گفت‌وگو با مردم اختصاص داده بود و طی همین 2 هفته توانسته بود به حدود 16 میلیون رأی دسترسی پیدا کند که در مقایسه با حدود 23 میلیون رأی آقای روحانی که طی 1440 روز و با بهره‌گیری از بسیاری امکانات و ظرفیت‌های دولت به دست آمده بود، رقم بسیار بالا و تقریبا بی‌سابقه‌ای است. با این محاسبه که نه پیچیده است و نه دشوار، به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که رأی آقای رئیسی دستکم دو برابر آراء اعلام شده یعنی نزدیک به 30 میلیون است چرا که وقتی با امکانات اندک و فرصت 40 روزه توانسته است صاحب 16 میلیون رأی شود، به یقین اگر امکانات فراوان و فرصت 4 ساله آقای روحانی را در اختیار داشت، تقریبا رأی چندانی برای رقبای ایشان باقی نمی‌ماند.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


** امید، بزرگ ترین سرمایه ایرانیان
روزنامه«ستاره صبح» با درج یادداشتی با عنوان«امید، بزرگ ترین سرمایه ایرانیان» نوشت: حال که روحانی توانست با آراء بالای مردمی به پیروزی دست یابد، شاید بد نباشد مروری داشته باشیم بر آنچه در مناظره‌ ها رخ داد و مخالفانی که امروز نتوانستند از مردم رأی اعتماد بگیرند، هرچه در توان داشتند بر دولت روا کردند و به هجمه پرداختند. اصولا بدتر نشان دادن وضعیت کشور جدای از آنکه اذهان عمومی را مشوش می‌کند، بی‌ اعتمادی عمومی را نیز افزایش می‌دهد. به باور این قلم هم اکنون بزرگ ترین سرمایه ایران و ایرانیان اعتماد است. اعتماد جوانان، سرمایه گزاران، کارگران، کارخانه داران و…، که اگر قدر این اعتماد عمومی دانسته نشود، دچار گسستی در جامعه خواهیم شد که هیچ ریسمانی توانِ دوباره مستحکم کردن آن را نخواهد داشت. زمانی که مخالفان دولت در مناظرات کشور را به 96 درصد و 4 درصد تقسیم می‌کردند، از سر ندانستن و یا غرض ورزانه به اعتماد عمومی ایرانیان خدشه وارد می‌کردند، چراکه چنین تقسیم بندی‌هایی نخستین پیامی که از خود متبادر می‌کنند این است که در گذشته هیچگونه گام مثبتی در کشور برداشته نشده است. 

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند


** پایان مجادله؛ آغاز همدلی
روزنامه«شرق» با درج مطلبی با عنوان«پایان مجادله؛ آغاز همدلی» به نقل از سردار غلامحسین غیب پرور رییس سازمان بسیج مستضعفین آورد: در روز جمعه ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٦، ملت غیور ایران اسلامی با هر قومیت و گویش و مذهب و با هر سلیقه سیاسی و فرهنگی، در جای جای این خاک سرافراز و اقصی نقاط گیتی، از ساعات ابتدایی روز تا آخرین لحظات شامگاه، برای اعلان وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی، صفوف متحد و به ‌هم ‌پیوسته ‌ای را تشکیل دادند تا در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین انتخابات اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، در تعیین سرنوشت امور اجرایی کشور و شهر و روستای خود نقش‌آفرینی کنند و سی‌ وپنجمین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی را رقم بزنند؟ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده‌اند، برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران و بازنده حقیقی آن، دشمنان قسم‌خورده این نظام یعنی استکبار جهانی و در رأس آنها آمریکا و رژیم صهیونیستی و هم پیمانان ‌شان هستند. 

** ٣٠ ساعت بیم و امید
روزنامه«شرق» در گزارشی با عنوان«٣٠ساعت بیم و امید» نوشت: جمعه روز انتخابات، حال دیگری دارد؛ چه انتخاب شونده باشی، چه انتخاب‌کننده و حتی تحریمی؛ اما خبرنگار که باشی، روز انتخابات فقط روزی سرنوشت ‌ساز نیست؛ این روز تو را می‌برد تا عمق اتفاق‌ های ریز‌ و‌ درشت این روز. مثل جمعه‌ای که گذشت، روزی که باید دوازدهمین رئیس ‌جمهوری ایران را انتخاب می‌کردیم که کردیم. در تهران که باشی و فرمان شروع اخذ رأی که صادر شود، جذاب‌ترین مکان برای تجریش ‌نشینان و علاقه‌ مندان به اصلاحات، حسینیه جماران است. با اینکه امسال این حسینیه، آیت ‌الله هاشمی ‌رفسنجانی میهمان هرساله‌اش را ندید؛ اما مثل همیشه از چند کوچه مانده به آن، شلوغی جمعیت را می‌توان دید که حضور بقیه میهمانان شاخص این حسینیه را به تأخیر می‌انداختند. روز جمعه حال دیگری بود که اگر خبرنگار هم می‌بودی، بیم و امید را هم‌زمان احساس کرده بودی و حال خوش شنبه‌ات، تا چهار سال بعد در یادت خواهد ماند.

** تبریک به روحانی از ٤ گوشه جهان
روزنامه«شرق» در گزارشی با عنوان«تبریک به روحانی از ٤ گوشه جهان» آورد: با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست‌ جمهوری در ایران، واکنش ‌های خارجی به آن هم آغاز شد. اگرچه فدریکا موگرینی پیش از دیگران این انتخاب را به حسن روحانی تبریک گفت؛ اما از بین رؤسای‌ جمهور، ولادیمیر پوتین و بشار اسد بودند که گوی سبقت در ارسال پیام تبریک را از دیگران ربودند. امیر کویت نیز جزء پیش‌قدم‌ها بود. همچنین خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا در توییتر به حسن روحانی برای انتخاب مجدد تبریک گفته است. از همسایه شمالی نیز خبر می‌رسد که ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه با ارسال پیامی پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌ جمهوری را به او تبریک گفت. بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه نیز عصر دیروز با ارسال پیامی پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت.

** تشکر از مردم تبریک به روحانی
روزنامه«شرق» با انتخاب گزارشی با عنوان«تشکر از مردم تبریک به روحانی» نوشت: شنبه سی‌ام اردیبهشت، روز پیام‌های شادباش اول به مردم و دوم به حسن روحانی بود. انتخاب قاطعانه روحانی برای ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم، فعالان سیاسی و البته رقبای او به جز رئیسی را بر آن داشت تا دست ‌به‌قلم شده و هریک به زبانی به تمجید از حضور حماسی مردم بپردازند و از سوی دیگر در پیام‌های جداگانه خود، به حسن روحانی مسئولیت خطیر او در برابر این اعتماد عمومی را یادآوری کنند. این فعالان سیاسی، البته نگاهی هم به عدم حضور هاشمی‌رفسنجانی در این انتخابات داشتند. این چهره‌ها در پیام‌های خود از اینکه هاشمی نیست تا به گفته آنها بلوغ سیاسی مردم را به چشم ببیند، ابراز تأسف کردند. 

** ضرورت برجام ملی
روزنامه«شرق» با اشاره به عنوان«ضرورت برجام ملی» آورد: دو جریان عمده و قوی فکری- سیاسی ایران امروز هر دو واقعیتی انکار‌ناپذیرند و باید یاد بگیریم به جای تلاش برای حذف دیگری، تعامل با یکدیگر را به رسمیت بشناسیم و براساس رأی و داوری مردم، یکی عهده‌دار مسئولیت اداره کشور و دیگری مسئول نظارت و نقد دقیق عملکرد آن دیگری شود تا اگر توانست، مردم را قانع کند در نوبت بعد اداره امور کشور را به او بسپارند. به فهم و انتخاب مردم احترام بگذاریم و باور کنیم ملت ایران به آنچنان رشدی رسیده‌اند که فردای ایران را به نان سفره امروزشان ترجیح می‌دهند. مسئولان بدانند گرچه مردم، سفره ملی را بر سفره شخصی ترجیح دادند، اما سفره اقشار محروم نباید تهی بماند و تلاش کنند سفره آباد ایران، به سفره محرومان توجه جدی داشته باشد و بیش از پیش این‌دست ولی‌ نعمتان خود را مخاطب برنامه‌های خود به حساب آورند.

** نبرد لیست‌ها
روزنامه«شرق» در گزارشی با انعکاس عنوان « نبرد لیست‌ها»، نوشت: شورای پنجم، شورای لیست‌های غیرکارشناسی، سوخته و باورنکردنی بود. یک لیست، ناشناس و غیرقابل اعتماد بود و لیستی دیگر از فرط تکراری و سوخته‌ بودن امتیازی نداشت. درس‌نگرفتن از اتفاقات و تجربیات قبلی همیشه گریبان جریان‌های مختلف را گرفته و اما در این میان مردم نشان دادند در هر دوره اگرچه انتخاب‌های اشتباهی داشته‌اند اما آن تجربه اشتباه را دوباره تکرار نکردند و به دنبال تکرارهای دیگری هستند. 

لیست اصلاح‌ طلبان شورای شهر تهران که استثنائا در این دوره و در غیاب رد صلاحیت‌های گسترده می‌توانست انتخاب‌های خوب و بی‌دغدغه‌ای داشته باشد به پرایرادترین شکل ممکن بسته شد. لیستی که از بالا تا پایین بدنه همه احزاب و گروه‌های منتفع و غیرمنتفع اصلاح‌طلبی و نزدیک به آن، منتقد داشت و درعین‌حال بدنه اصلاح‌طلبی و جریان مردمی همراه با آن انواع و سؤال ابهام را داشتند. لیستی که اگر رئیس دولت اصلاحات روی آن مهری نمی‌زد، معلوم نبود از آزمون تکرار لیست سرنوشت شهر چگونه بیرون بیاید و اوضاع از همانی هم که بود چقدر خراب‌تر می‌شد.

** چه کسانی راهی بهشت می‌شوند؟ 
روزنامه«شرق» در گزارشی با انتشار عنوان «چه کسانی راهی بهشت می‌شوند؟»، نوشت: شمارش معکوس برای انتشار اسامی منتخبان تهران که راهی خیابان «بهشت» خواهند شد آغاز شده است و به گفته ناظران، اعضای فهرست امید شانس بیشتری از رقبا دارند. انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در سایه سنگین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد، البته حضور بی‌سابقه و گسترده مردم در این ماراتن سیاسی رکوردی جدید در تاریخ مشارکت مردمی در انتخابات شوراهای شهر هم بود. در پی استقبال مردم از پیام چهره‌های سیاسی- مدنی برای حضور در انتخابات فهرست‌های انتخاباتی احزاب را بیش از پیش مورد توجه قرار داد و سبب شد تا سبک ورود مردم به این انتخابات به منوال چهار سال پیش، فهرست‌محور باشد.


روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** پیام جهانی انتخابات ایران
روزنامه«ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان«پیام جهانی انتخابات ایران» که به قلم جلال خوش چهره نگاشته شد،‌آورده است:‌ دونالد ترامپ روز گذشته (شنبه 30 اردیبهشت)درحالی نخستین مرحله سفر خود را به خاورمیانه آغاز کرد که در آن سوی آب‌های مرزی کشور میزبان، اتفاقی بزرگ رخ داد. دریک انتخابات باشکوه و با مشارکت 76‌درصد واجدان شرایط حسن روحانی برای بار دوم به ریاست ‌جمهوری ایران انتخاب شد. این انتخاب که محصول رقابت تنگاتنگ دو دیدگاه و نگرش متفاوت است، سرانجام با رای مستقیم و پیروزی اراده اکثریت مردم به نتیجه رسید. به‌این ترتیب ایرانیان باردیگر در اقدامی دموکراتیک، انتخاب غالب خود را پای صندوق‌های رای و در سایه استحکام بنیان دولت _ ملت تثبیت کردند. این انتخاب که به مفهوم اراده ملی برای تداوم رویکرد اعتدالی نظام سیاسی در همه امور داخلی و خارجی است، یک پیام ویژه را برای جامعه جهانی، همسایگان منطقه‌ای و به‌ویژه دولت دونالد‌ترامپ دارد؛ اینکه نظام سیاسی ایران و دولت آن از ماهیتی ساختاری با همه مختصات دولت _ ملت برخوردار است. نظام‌سیاسی ایران دارای دولتی با چند ملیت و بدون ملت نیست. پشتوانه امنیت سیاسی دولت ایران، ملت آن است. 

** هاشمی رفسنجانی در قامت روحانی
روزنامه«ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان«هاشمی رفسنجانی در قامت روحانی» که به قلم علی آهنگر نگاشته شد، آورده است: اگر حسن روحانی در انتخابات سال ٩٢ با پشتیبانی عمیق آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به قدرت رسید، حالا در سال ٩6 خود تبدیل به یک هاشمی رفسنجانی دیگر شد. در این انتخابات، روحانی تماما خودش بود. عقلانیت بود و اعتماد به نفس. روحانی حالا نشان داد که به تنهایی استوانه‌ای برای نظام و تکیه‌گاهی برای مردم است. او راه عقلانیت را در پیش گرفت. او می‌دانست که مردم راه عقلانیت را می‌پذیرند و انتخاب می‌کنند. بهار سال ١٣٩٢ فصل رویشی از نوع تعقل و خردگرایی را رقم زد. وعده‌های رنگارنگ و افزایش چند برابری یارانه‌ها این بار نه از سوی مردم سوییس، که از جانب مردمی آگاه در غرب آسیا « نه» بزرگ شنید. این یک اتفاق نادر و تاریخی در روند رو به رشد عقلانیت در مسیر بلوغ سیاسی و اجتماعی است. کارگزاران سیاست و مدنیت از هر طیف و گروهی در ایران، حالا دیگر باید در ذهن نوشته‌های خود تغییراتی اساسی ایجاد کند. آنها باید دریابند که دیگر هیچ راهی جز خرد، اندیشه، تعقل ، تعامل و تفاهم در سپهر سیاسی ایران پیمودنی نیست. تفاهم در داخل، به حساب آوردن مردم به عنوان گزینه‌ای تعیین کننده در سمت و سوی سیاست، تنش‌زدایی با جامعه جهانی و همکاری‌های بین‌المللی به جای تقابل و برخورد، گزینه‌های ناگزیری است که مردم در این انتخابات، پیش روی سیاستگذاران کشور و میهن نهادند.

** رای به روحانی، نه به پوپولیسم
روزنامه«ابتکار» در گزارشی با عنوان«رای به روحانی، نه به پوپولیسم» نوشت: مردم ایران روز جمعه با رای به حسن روحانی، برای چهارسال دیگر مسیر عقل و خرد را جایگزین افراط و تندروی کردند. با شروع فرایند دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد بودیم که جریان رقیب با استفاده از تریبون‌ها و رسانه‌های تحت امر خود تخریب دولت و شخص حسن روحانی را آغاز کردند. بسیاری معتقدند که انتخابات سال 96، رقابت میان دو طرز فکر بود، یکی مسیر خردگرایی را سرلوحه خود داشت و دیگری جنگ را لازمه اقتصاد مقاومتی می‌دانست. ملت ایران اما به پای صندوق‌های رای آمدند تا با رای به حسن روحانی، سایه پوپولیسم با استفاده از ابزاری همچون وعده‌های توخالی را از سر کشور دور کنند. حسن روحانی با سبد رای بیش از 23 میلیون توسط مردم ایران انتخاب شد؛ مردمی که آمده بودند به دروغی همچون شب ‌نامه ‌های 2030 و بی‌اخلاقی‌های دوران انتخابات و پیش از آن نه بگویند. مردم با اعتماد دوباره به دولت تدبیر و امید، اعتدالگرایی را ارجح دانستند. 

** لبیک به آقای وکیل
روزنامه«ابتکار» در گزارشی با عنوان«لبیک به آقای وکیل» آورده است: بسان عقابی، ابتدا به نظاره حریف نشست و تمام حرکات او را موشکافانه بررسی کرد. لبخند زد و آرام آرام پر و بالش را بیاراست و تکانی به خود داد. پرهایش را گشود و به سوی هدف، پرواز را آغاز کرد و همینطور بر فراز آسمان ایران اوج‌گرفت. درست در زمانی که با سنگِ تخریب و تیرِ اتهام او را نشانه می‌رفتند، مانور قدرت می‌داد و بی اعتنا به هجمه‌ها‌ همچنان تنها اما با تدبر ، در اوج به فرازهای خود ادامه می‌داد. در آنسوی سپهر سیاسی این سرزمین اما صورتگر قهاری در حال پر و بال زدن بود که سعی داشت رنگ سیاه بر جامعه بزند و با وارونه نمایی حقایق و با سیطره بر تمامی امکانات، خود را زودتر از عقاب به سر منزل مقصود برساند. اما تزویر به کار نیامد و تدبیر برگزیده شد. مردم ایران که چشم دوخته به آسمان، از دور نظاره‌گر پرواز عقاب تنها و صورتگر پر هیاهو بودند، با آغشتن انگشتان اشاره خود به جوهر آبی به تنها خواسته عقاب که گفته بود« دلم به هواداری شما خوش است» لبیک گفتند و تبدیل به پشتوانه حسن روحانی شدند که همانند عقابی مدبرانه و قدرتمندانه و بدور از نیرنگ و فریب در سپهر سیاسی ایران به پرواز درآمد. روز جمعه آزمون انتخاب میان تدبیر و تزویر بود که بیش از 23 میلیون نفر گزینه نخست را برای دومین بار تَکرار کردند و بدین ترتیب حسن روحانی به پشتوانه تنها دارایی اش یعنی ملت ایران یک بار دیگر کلیدش را در قفل پاستور چرخاند.

** رای مردم به شفافیت و صداقت نه به فریب و نیرنگ 
علیرضا خامسیان در یادداشتی با عنوان«رای مردم به شفافیت و صداقت نه به فریب و نیرنگ» در روزنامه«ابتکار» آورده است: انتخابات ریاست‌جمهوری اردیبهشت 96، ارتباطی معنادار با انتخابات سال 92 دارد، از آن جهت که حسن روحانی به عنوان عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز که تشکل راست سنتی در ساحت سیاسی ایران محسوب می‌شود، توانست در انتخابات گذشته با همراهی و هماهنگی جریان اصلاح‌طلب به پاستور راه یابد؛ حمایتی که به درب نهاد ریاست‌جمهوری ختم نشد، بلکه جناح اصلاح‌طلب در طول این دوره چهارساله همراهی خود با دولت تدبیر و امید را نشان داد. اگرچه حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم در عملکرد دولت خود آنچنان که انتظار می‌رفت، اصلاح‌طلبانه ظاهر نشد اما در مواضع شخصی و اظهارات خود در مجامع عمومی با گفتمان اصلاح ‌طلبی همسو بود و این خود دلیلی گواه بر حمایت همه‌جانبه اصلاحات از اوست. حال اگر برخی از وزرای دولت یازدهم قادر نبودند گفتمان اصلاح ‌طلبی را در برنامه‌های دولت عملیاتی کنند، حاکی از ضعف این افراد است و نه ناکارآمدی رئیس کابینه. 

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** علی برکت الله
روزنامه«شهروند» با درج گزارشی با عنوان«علی برکت الله» نوشت: «اگر رئیسی رئیس ‌جمهوری شد تعجب نکنید، ملت ایران همیشه پدیده آفرین هستندو دولت به او تبریک بگوید» این توییت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است. شب انتخابات و حتی پیش از آن با چنین پیام‌هایی از سوی اصولگرایان گذشت. پیش از اتمام رأی‌گیری خبرگزاری‌های اصولگرا ظاهرا پس از آن‌که دریافتند نامزد مورد حمایت آنها نمی‌تواند لقب پیروز انتخابات را به خود اختصاص دهد گزارش‌های متعددی از تخلف‌های گسترده انتخاباتی اعم از اتمام تعرفه و رأی دادن پس از پایان ساعات رأی‌گیری منتشر کردند. اما طلیعه پیروزی در انتخابات را پیش از هر خبر موثقی می‌شد از واکنش‌های طرف مقابل پیگیری کرد. از بازدید سرزده ابراهیم رئیسی از وزارت کشور تا اعتراض‌های پرخاشگرانه صولت مرتضوی نماینده او به آنچه «تخلفات» انتخاباتی می‌خواند. همه اینها پیش از هر چیز و بسیار قبل از آن‌که رئیس ستاد انتخابات کشور خبر پیروزی حسن روحانی را تأیید کند مشخص می‌کرد که اوضاع انتخابات به سود طرف مقابل پیش نمی‌رود. شب انتظار هرچند دستاوردی برای خبرنگاران مستقر در وزارت کشور نداشت اما درنهایت با خبر پیروزی به پایان روحانی با ٢٣‌میلیون و ٥٠٠‌هزار رأی در برابر ١٥‌میلیون و ٧٠٠‌هزار رأی رئیسی از راه رسید، علی برکت الله ... 

** رأی به شفافیت
روزنامه«شهروند» با درج گزارشی با عنوان«رأی به شفافیت» آورد: انتخابات تمام شد و پیروزی نصیب اکثریت مردم ایران شد. در دوران انتخابات شاید کمتر کسی بوده که به فکر انتخابات و رأی نبوده است. انتخابات ریاست ‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجلس خبرگان هر ٤‌سال یک‌بار در ایران برگزار می‌شود و در هر دوره سوال‌ هایی باقی می‌ماند که جوابش را هیچ‌کس نمی‌دهد. سوال‌هایی که بارها از مسئولان پرسیده شده‌اند. می‌توان گفت که هر سازمانی می‌تواند اطلاعاتش را در اختیار یک مرجع بی‌طرف بگذارد و آن مرجع تشخیص دهد که این اطلاعات محرمانه است یا غیرمحرمانه. اما این‌که این حق را در اختیار خود مرکز قرار بدهند و بگویند که خودشان تصمیم بگیرند چه اطلاعاتی محرمانه است و چه اطلاعاتی را می‌توان منتشر کرد و به همین دلیل بسیاری با اعلام کردن محرمانه بودن اطلاعات، آنها را منتشر نمی‌کنند. بنابراین نیاز به یک نهاد واسط و بی‌طرف لازم است که در این قانون دیده نشده است. باید بتوان در این قانون مصداق‌یابی کرد و محرمانه و غیرمحرمانه را از هم تفکیک کرد.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** درس‌ها و پیام‌ های حادثه روز بیست‌ و‌نهم
روزنامه«نوآوران» در سرمقاله ای با عنوان«درس ‌ها و پیام ‌های حادثه روز بیست ‌و‌نهم» نوشت:‌ حادثه بزرگ روز 29 اردیبهشت ماه دارای پیام‌ها و درس‌های بزرگی هم بود. مهم‌ترین درسی که از آن می‌توان استنباط کرد؛ این است که جامعه ایران با هرگونه تندروی، افراط، حرکت‌های غیرمنطقی و هیجانی مخالف و به دنبال منطق، اصلاحات، اعتدال، امید، توسعه، پیشرفت و امثالهم است. همچنین درس بزرگ دیگری که می‌توان از اتفاق مبارک روز جمعه گرفت؛ این است که جامعه ایران از سطح بالایی از هوشمندی، فرهیختگی و بلوغ سیاسی و اجتماعی برخوردار شده و دیگر تحت‌تأثیر هر حرفی با هر لعاب و پشتوانه‌ای نخواهد بود. جامعه ایران با منطقی استوار سعی دارد تا با تحلیل و بررسی راه درست را به خوبی انتخاب کند. پیام‌هایی که می‌توان از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گرفت؛ این بود که مردم به کسانی که درصدد بودند تا با روش‌های هیجانی و وعده‌های غیرواقعی جامعه را تحت‌تأثیر قرار دهند، پاسخ منفی داده و اذعان داشته که باید با آن‌ها با زبان منطق حرف زد.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** چشم انداز آینده دولت دوازدهم
روزنامه«رسالت» در سرمقاله ای با عنوان«چشم انداز آینده دولت دوازدهم» که به قلم نگاشته شد، آورده است: روحانی برنده انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شد. ادب و آداب مردم سالاری دینی حکم می کند که باید به رأی مردم احترام گذاشت و به او تبریک گفت و فصل جدیدی را در اجرا با همکاران او تجربه کرد. روحانی در دور دوم با وعده های جدید و مواضع نو آمد. مردم به او رأی اعتماد دادند که وعده های قدیم را تکمیل و به وعده های جدید به عنوان کسی که به او اعتماد مجدد شد، عمل کند. او وعده داده با قوا برای رسیدن به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی تعامل داشته باشد و با متخصصان مشورت کند و بر اساس خرد جمعی حرکت کند. او وعده داده است در میان مدت، تحریم های ظالمانه آمریکا را بردارد. او وعده داده محیط امن و آزادی را فراهم کند که منتقدین بتوانند حرف خودشان را بزنند. او وعده داده است با فساد مبارزه کند و در این باره خط قرمزی را جز مبارزه با فساد قبول نکند. او وعده داده وحدت ملی را حفظ نموده و انسجام اسلامی را پاس بدارد. او گفته است پاسخگویی را وظیفه خود می داند. او وعده داده است در دور دوم، مدیران لایق را برای اداره کشور فرابخواند و اگر اشتباهی کند با صراحت عذرخواهی کند و شایسته سالاری را در نوع انتخاب وزرا و مدیران رعایت نماید.


** روحانی، انتخاب مردم است
روزنامه«رسالت» در یادداشتی با عنوان«روحانی، انتخاب مردم است» که به قلم محسن مهدیان نگاشته شد، آورده است: روحانی انتخاب مردم است و همه ما وظیفه داریم کمک این دولت باشیم. از امروز روحانی رقیب نیست و رئیس جمهور منتخب کشور ماست؛ این از باخت. اما این انتخابات برای ما توفیقات بزرگی داشت که با هیچ انتخاباتی قابل قیاس نیست. نباید بدون توجه به این رشد سیاسی اجتماعی، شکست و پیروزی را تنها روی تعرفه ها تحلیل کرد. یکم. رشد جریان انقلابی رشد جریان انقلابی در این دوره از انتخابات معنادار بود. رسیدن به وحدت واقعی و حقیقی، آرزوی جریان متدین و انقلابی بوده است. سالها بود وحدت های واقعی به ائتلاف های یک شبه و پشت درهای بسته ریش سفیدی تقلیل می یافت. این دوره وحدت جنس دیگری داشت. وحدتی خودجوش و درونی که دو سطح پیدا کرد؛ هم وحدت در راس و هم وحدت بدنه. وحدت در بدنه کمال و بلوغ وحدت های سیاسی است که در این انتخابات، بی سابقه و خودجوش رقم خورد. این انتخابات با شکل گیری یک جبهه انتقادی 16 میلیونی متحد و منسجم پایان یافت. این قدرت را دستکم نباید گرفت. از این جمع متحد کارهای بزرگی ساخته است. دوم. رشد اجتماعی مردم در این انتخابات خیلی از مسائل روشن شد. شناخت دقیقی از رویکردها و رفتارهای این دولت برای مردم شکل گرفت. این شفافیت را نباید دستکم گرفت. تصویر درستی از این دولت در جامعه و در تاریخ ایجاد شده است. این دولت از امروز با یک تصویر واقعی باید کار کند.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** حماسه 96 درصدی ‌ها
روزنامه«قانون» در یادداشتی با عنوان«حماسه 96 درصدی‌ها» نوشت: کارزار دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم به ایستگاه آخر رسید و حسن روحانی تا سال 1400 با ملت باقی ماند. او با همه کاستی‌ها و ضعف های چهارسال گذشته، موفق به کسب بیش از 23 میلیون و 500 هزار رای شد. ابراهیم رئیسی هم گرچه این رقابت را واگذار کرد، اما با کسب بیش از 15 میلیون و 700 هزار رای، در قامت اقلیتی مقتدر ظاهر شد؛ هرچند که برخی اقدامات وی و کمپین انتخاباتی او ، گروهی از هم‌قطارانش را دل‌چرکین کرد. آن‌ها بعد از همنشینی و هم‌پیمانی نماینده جناح به اصطلاح ارزشی با خواننده زیرزمینی، از اینکه اصولگرایان همه دارایی خود را بر روی رئیسی قمار کردند، ابراز پشیمانی کردند.زیرا از اینکه می دیدند کاندیدای جناح اصولگرا دست به دامن ارتش به اصطلاح 4 میلیونی «تتلیتیا» شده است، احساس حقارت می کردند. کاندیدای انصراف داده آن‌ها با دسته بندی کذایی 96 درصدی و 4 درصدی سعی کرد با دامن زدن به نزاع طبقاتی و راه اندازی جنگ فقیر و غنی ، خود را نماینده اکثریت مظلومی جلوه دهد که مورد استثمار اقلیتی 4 درصدی قرار گرفته اند. قالیباف دانسته یا ندانسته با متهم‌کردن مدیران اجرایی عالی رتبه جمهوری اسلامی به فساد و تباهی، عملا آب به آسیاب دشمن ریخت. او با جستجو در تاریکخانه‌ها، به اصطلاح به افشاگری‌هایی روی آورد که چندان هم پایه و اساس نداشت. 


** اصولگرایان واقعیت‌ها را ببینند
صادق زیبا کلام در سرمقاله ای با عنوان«اصولگرایان واقعیت ‌ها را ببینند» در روزنامه«قانون» نوشت: اصول‌گرایان دفعه اولی نیست که ظرف سال‌های اخیر با پدیده شکست مواجه شده‌اند. اولین باری که اصول‌گرایان با «نه» بزرگ مواجه شدند دوم خرداد 1376 بود. اما از این شکست چنان درسی نگرفتند و همچنان به همان سبک و سیاق و روال گذشته ادامه دادند. بار دیگری که اصولگرایان با شکست مواجه شدند 24 خرداد سال 1392 بود و اسفند 1394 هم شکست دیگری در کارنامه اصولگرایان ثبت شد. حالا آن‌ها در 29اردیبهشت، بار دیگر طعم شکست را چشیدند. اصول‌گرایان در تمام این موارد به جای آنکه بنشینند و فکر کنند که آن‌ها را چه شده است که نسل‌های بعد انقلاب به آن‌ها باورجدی و اعتقاد ندارند و چرا ارزش ‌های آنان برای بسیاری از دهه شصتی‌ها و هفتادی ‌ها زیر سوال رفته، تقصیرکار را برگردن دیگران انداختند. یک‌بار سفارت انگلستان را متهم کردند و بار دیگرگناه را برگردن دیگران انداختند و اعلام کردند که بقیه قصد داشته اند کودتاهای مخملی به راه بیندازند. آن‌ها به جای دیدن واقعیت‌ها در پشت تئوری ‌های توطئه سنگر گرفتند ولی این بار، آن‌ ها نه می‌توانند فتنه‌گران و نه سفارت هیچ کشور دیگری را متهم کنند و بهانه کودتای مخملی توسط دیگران را هم ندارند. آن ‌ها از امروز به جای پذیرفتن پیام نتیجه، پشت تبریک ‌ها به نظام و جامعه بابت شرکت در انتخابات پنهان شده‌ اند.جریان اصول‌گرا پشت این دست رفتارهای سیاسی سنگر گرفته‌اند و نمی‌خواهند که واقعیت‌ها را ببینند. 

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** گردش آزاد اطلاعات؛ برگ برنده آقای رئیس جمهور
حمید کارگر با درج یادداشتی در روزنامه«آفتاب یزد» با عنوان«گردش آزاد اطلاعات؛ برگ برنده آقای رئیس جمهور» نوشت: حسن روحانی بار دیگر و قدرتمندانه تر از پیش ردای ریاست جمهوری ایران را بر تن می کند. در این پیروزی بی گمان عوامل بسیاری نقش داشته‌اند. از روشنگری های دلسوزانه آقای معاون اول تا حمایت آشکار اصلاحات. از دافعه دسته بندی شهروندان به 4 درصدی‌ها و 96 درصدی‌ها تا ارائه شعارهای بی‌برنامه و بی پشتوانه از سوی برخی نامزدها، از نگاه جانبدارانه صدا و سیما تا احساس تحقیر مردم با مسابقه افزایش یارانه ها، از کارنامه نسبتاً قابل دفاع دولت تدبیر و امید در ماجرای برجام و طرح سلامت تا... اما بر این باورم که همه اینها به یک کاتالیزور و شتاب دهنده نیاز داشت که به تدبیر دولت این بار در اختیار همگان بود: «گردش آزاد اطلاعات و قدرت نمایی موثر شبکه های اجتماعی.» حتی تا آخرین لحظه های انتخابات و شامگاه آدینه نیز این مردم بودند که به مدد شبکه های اجتماعی به کار اطلاع رسانی و پر کردن خلاء وزارت کشور مشغول بودند. این مردم بودند که فهرست شعب خلوت تر را عرضه می کردند. 


** اصلاح طلبان در جذب آرای خاکستری موفق شدند
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا در یادداشتی با عنوان«اصلاح طلبان در جذب آرای خاکستری موفق شدند» در روزنامه«آفتاب یزد» نوشت: پیروز اصلی انتخابات مردم بودند و نظام موفق شد امتحان خوبی را در مردمسالاری پس دهد، بنابراین شکست و پیروزی دیروز به این معنا نیست که چه کسی حاکم و چه کسی محکوم است، اما بالاخره آقای روحانی در این انتخابات نشان داد، این خاصیت را دارد که آرای خاکستری را به سمت خودش جذب کند. به هر حال همیشه بیش از 25 درصد آرای مردم، آرای خاکستری و مردد هستند که بیشتر به سمت اصلاح‌طلبان جذب می‌شوند تا اصولگرایان. در این انتخابات اصلاح طلبان تمرکز ویژه‌ای به آرای خاکستری داشتند و توانستند که این بخش از آرا را به پای صندوق بیاورند، مجموع اصلاح‌طلبان و آرای خاکستری و البته گروه‌هایی که هرگز حاضر به رای دادن در انتخابات نمی‌شدند باعث شدند تا روحانی بیش از 23 میلیون رای آورده و اکثریت آرا را حفظ کند.


**پیشتازی اصلاح طلبان در شورای شهر تهران
روزنامه«آفتاب یزد» در گزارشی با انتشار عنوان «پیشتازی اصلاح طلبان در شورای شهر تهران»، نوشت: با اعلام غیررسمی نتایج اولیه انتخابات شورای شهر تهران، به نظر می‌آید که پیروزی دوم و شیرین دیگری در انتظار اصلاح طلبان است. ظاهرا بعد از آرای بالای حسن روحانی، اکنون لیست انتخاباتی شورای شهر تهران نیز پیشتاز در میان سایر رقباست. آن قدر که گفته می‌شود تمامی 21 نفر عضو آن لیست ممکن است تا انتهای رای گیری به شورای شهر راه یابند. اتفاقی مشابه با اتفاق مجلس شورای اسلامی در تهران که تمامی 30 کاندیدای آن رای آوردند. هرچند انتقاداتی بر این لیست وارد شد و بسیاری این موضوع و همین طور ارائه لیست‌ها‌ی متفاوت و جعلی و بعضا موازی در کنار این لیست را نشانه شکست تمام و کمال اصلاح طلبان در شورای شهر تهران می‌دانستند. 

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

** درباره رقابتی‌ترین انتخابات
روزنامه«جمهوری اسلامی» با درج سرمقاله ای با عنوان«درباره رقابتی‌ترین انتخابات» آورد: رقابتی‌ترین انتخابات را در 29 اردیبهشت 96 با بیشترین امنیت و سلامت، پشت سر گذاشتیم.این، یعنی اقتدار نظام جمهوری اسلامی، عظمت و نجابت ملت ایران و البته لطف خدای متعال که همواره شامل حال این ملت بزرگ است. برای تشریح ابعاد این رقابتی‌ترین انتخابات، مطالب زیادی برای گفتن و نوشتن وجود دارد که در فرصت مناسب باید مطرح شوند و اکنون به بعضی از آنها می‌پردازیم. آراء مردم در این انتخابات نشان داد، سخن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که می‌گفت مردم راه خود را پیدا کرده اند، کاملاً درست بود. همه ما نفس گرم این یار صادق و مظلوم امام و انقلاب را در کنار تک تک صندوق‌های رای در روز 29 اردیبهشت احساس کردیم. هر چند در این انتخابات جسم او در میان ما نبود ولی روح او با ما بود و حق این است که گفته شود پیروز این انتخابات، تفکر آزاداندیشانه و بلند و متدینانه و انقلابی آیت ‌الله هاشمی رفسنجانی بود. پیروزی این تفکر البته پیروزی ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی نیز هست. 

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

روزنامه «وطن امروز» هم به پیام مقام معظم رهبری درباره انتخابات اشاره کرده و تیتر نخست «نظام و مردم، پیروز انتخابات» را برگزیده است. اعلام نام روحانی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم در گوشه سمت راست و بالای صفحه اول این روزنامه منتشر و تیتر «روحانی با ۵۷ درصد آرا رییس دولت دوازدهم» برای این خبر انتخاب شده است.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

روزنامه «همشهری» هم با اشاره به پیام مقام معظم رهبری درباره حضور پرشور مردم در انتخابات، تیتر یک «مردم و نظام، پیروز انتخابات» را انتخاب کرده است. این روزنامه هم در رویکردی مشابه وطن امروز به رای ۵۷ درصدی حسن روحانی برای ماندن در مقام ریاست جمهوری اشاره کرده است.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

روزنامه «جام جم» نیز عنوان «توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت آینده» را به عنوان تیتر یک برگزیده است. در صفحه اول این روزنامه به صحبت‌های رییس جمهور در صداوسیما اشاره و تیتر دست همکاری به سوی همه دراز می‌کنیم برای آن انتخاب شده است.

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند

روزنامه ها به افتخار روحانی یکدست بنفش شدند/ تصاویر
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری