کد خبر: ۱۷۲۷۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۸
شکست اصولگرایان در رقابت انتخاب رئیس جمهوری و میدان اخلاق / چه عواملی سبب شد اصولگرایان ، حداقل ؛ تا 1400 در حسرت تصاحب قدرت بمانند
سیما پروانه گهر در جمهوریت نوشت:

روز گذشته فضای سیاسی انتخاب دوازدهمین رئیس جمهور ایران آن قدر داغ شد که بیش از 42 میلیون ایرانی را پای صندوق  رای کشاند تا رکوردی جدید در سپهر سیاسی ایران باشد. میلیونها ایرانی ساعات طولانی در صف ماندند تا رئیس دولتی مطابق با سلیقه خودشان انتخاب کنند.

اما چه عواملی سبب شد اصولگرایان ، حداقل ؛ تا 1400 در حسرت تصاحب قدرت بمانند:

1-    لشکر متفرقی که حتی ابا داشت اصولگرا خوانده شود و برای خودش نام  " جبهه مردمی نیروهای انقلاب " موسوم به جمنا را برگزیده بود ، این بار مشکل همیشگی یعنی  "وحدت" را نداشت. جمنا تا حدودی اصولگرایان را منسجم کرد تا نامزدهای آماده ثبت نام این جریان سیاسی که به استعداد یک " گردان " بودند ، کاهش یابد و در نهایت نیز توانست قالیباف را متقاعد کند که به نفع رئیسی کنار برود تا خاطره حضور چند کاندیدا در سال 92 تکرار نشود.

2- سه نامزد اصولگرا با قدرت تمام به جنگ روحانی رفتند. گویی شهردار تهران که قبلا دوبار طعم شکست را چشیده بود ، چهار سال به انتقام اندیشیده بود تا برای جبران تحقیر در مناظره سال 92 ،  این بار ؛ گازانبری به روحانی حمله کند. مناظره ها که آغاز شد ، گویی روح محمود احمدی نژاد در محمد باقر قالیباف حلول کرده بود.

 با همان ژست احمدی نژاد سال 88 سند منزل روحانی را که 23 سال قبل ، در سال 67  ، خریداری شده بود را در برنامه زنده تلویزیونی به مردم نشان داد و مدعی شد روحانی این ملک را ارزان تر  از نرخ آن زمان خریداری کرده است.

رئیسی و قالیباف وعده های پوپولیستی دادند و از چند برابر کردن یارانه ها سخن گفتد تا از حربه مشکلات معیشتی مردم برای کسب رای سوء استفاده کامل کرده باشند.

3- نتایج اولیه انتخابات که امروز صبح اعلام شد نشان می دهد که گفتمان اصولگرایی در جامعه دیگر خریدار ندارد. اصولگرایان در انتخابات 96 با تکنیک های غلط وارد عرصه انتخابات شدند و اشتباهات استراتژیک اجبار قالیباف به کنار رفتن از عرصه رقابت را مرتکب شدند ، چرا که ترک صحنه رقابت توسط قالیباف در عمل هیچ کمکی به رییسی نکرد و شوکی که اصولگرایان به اشتباه در تصور آن بودند به سنسورهای روانی و رفتاری انتخابات نداد. به طور قطع به یقین کنار رفتن قالیباف بیش از هر چیز انتخابات را دو قطبی کرد و نتیجه آن سراریز شدن آراء سلبی از رییسی توسط مردم به نفع روحانی بود . اصولگرایان در این دوره از انتخابات علاوه بر تکنیک ها و تاکتیک های غلط ، پیش بینی صحیحی از رویکرد و تمایل و گرایش مردم در این برهه زمانی به گفتمان اصولگرایی نداشتند و شاید زمان ان است که دست از شعار و خطابه  یردارند و صورت مساله چرایی عدم تمایل و توجه توده های جامعه به گفتمان اصولگرایی را بررسی کنند.

4-در مقابل این اشتباه استراتژیک اصولگرایان ، حسن روحانی شناخت دقیق تری از حساسیت ها و دغدغه های روز جامعه داشت . او با تمرکز بر فاکتورهای فرهنگی و سیاست خارجی در مناظره های تلویزیونی ، مردان اردوگاه اصولگرایی را وادار کرد از دوپهلو صحبت کردن دوری کرده و موضع صریح خود نسبت به مقوله مذاکره با دنیا و برجام را اعلام کنند. تقسیم زمین مناظرات به موافقان و مخالفان گفت وگو با دنیا توسط روحانی نشان از رفتارشناسی  انتخاباتی دقیق در این بازه زمانی بود.

5- با تمام تلاشی که برای تفکیک جامعه به 96 درصدی و 4 درصدی شد ، حضور مردم و نتایج آراء انتخابات نشان می دهد که مردم ژست های اصولگرایان را باور نکردند و آقای خلبان- سردار- شهردار  ، نتوانست  اقبال مردمی را که از تندروی گریزانند جلب کند.

 "بهترین دفاع ، حمله است" . این جمله همواره در دستورکار حسن روحانی در مناظرات انتخاباتی است. وی در این دروه از انتخابات نیز همانند دور قبل رمز حرکت و پیروز خود را در دقت به نیازهای مردم و دغدغه های آنان قرار داد و با پشتوانه این مردم شناسی دقیق در حرکات تهاجمی در مناظرات ، ژست های پوشالی اصولگرایان را در هم شکست. حرکتی که روحانی در گام نخست آن را در مناظرات برداشت و ملت روزگذشته در حرکتی غیرقابل  پیش بینی آن را تکمیل کرد.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری