کد خبر: ۱۷۲۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
تمدید انتخابات تا ساعت 24؛
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در 63 هزار و 500 شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز شد.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح امروز(جمعه) در 63 هزار و 500 شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش اعتدال، درانتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط لازم رای دادن هستند که امروز با مراجعه به شعب اخذ رای در سراسر کشور آرای خود را به صندوق می اندازند.

در این دوره از انتخابات، یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر برای نخستین بار می توانند در انتخابات شرکت می کنند.

همزمان با آغاز انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه اصفهان، اهر و هریس، مراغه و عجب شیر و بندرلنگه، بستک و پارسیان برگزار می شود که 96 نامزد در این انتخابات برای دستیابی به چهار کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

** روند انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از آغاز تا امروز
- نام نویسی داوطلبان دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت هشت صبح روز 22 فروردین ماه با دستور الکترونیکی وزیر کشور از طریق سامانه جامع انتخابات در محل ستاد انتخابات کشور آغاز شد و تا ساعت 18 روز شنبه 26 فروردین ماه به مدت پنج روز ادامه داشت.

- براساس اعلام وزیر کشور، در مهلت قانونی هزار و 636 داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مراجعه به وزارت کشور ثبت نام کردند.

- هیات های اجرایی این انتخابات از 22 تا 24 فروردین ماه در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور تشکیل و فعالیت خود را آغاز کردند.

- شورای نگهبان از 27 تا 31 فروردین ماه کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را انجام داد و نتایج بررسی ها را به وزارت کشور اعلام کرد.

- وزارت کشور شامگاه 31 فروردین ماه با انتشار اطلاعیه ای «سید مصطفی میرسلیم»، «محمدباقر قالیباف»،«اسحاق جهانگیری»، «حسن روحانی»، «سید مصطفی هاشمی طبا» و «سید ابراهیم رییسی» را به عنوان نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کرد.
6- نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تبلیغات قانونی خود را پس از انتشار اسامی آنان توسط وزارت کشور آغاز کردند که این تبلیغات تا ساعت هشت صبح روز پنج شنبه 28 اردیبهشت ماه ادامه داشت.

- از این 6 نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری با انتشار بیانیه ای از حضور در عرصه رقابت انتخاباتی کناره گیری کردند.

این چهار نامزد امروز در آزمون رای مردم قرار می گیرند و با رای ملت ایران اسلامی با حضور گسترده خود در پای صندوق های رای اصلح را انتخاب خواهند کرد.

**انتخابات شوراهای اسلامی از آغاز تا امروز
دستور شروع فرآیندهای انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا 25 اسفندماه سال 1395 توسط وزیر کشور صادر شد.

هیات های اجرایی انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور از 25 الی 29 اسفندماه 1395 در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور تشکیل شدند.

نام نویسی از داوطلبان این انتخابات از 30 اسفندماه 1395 در فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور آغاز شد که البته نام نویسی اولیه در دفاتر پیشخوان دولت صورت می گرفت.

نام نویسی از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا تا 6 فروردین ماه 1396 به مدت هفت روز ادامه داشت که در طول این مدت بیش از 290 هزار نفر به صورت قطعی نام نویسی کردند.

پس از پایان نام نویسی داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هیات های اجرایی مشخصات داوطلبان را به منظور بررسی به مراجع چهار گانه(وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی، ثبت احوال) ارسال کردند.

هیات های اجرایی پس از دریافت نتیجه استعلام مراجع چهارگانه تا 23 فروردین ماه صلاحیت داوطلبان را بررسی و به هیات نظارت بخشداری ها و فرمانداری های سراسر کشور اعلام کردند.

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط هیات های نظارت از 25 تا 30 فروردین ماه انجام و نتیجه این بررسی صلاحیت ها به داوطلبان اعلام شد.

داوطلبان رد صلاحیت شده از سوم اردیبهشت ماه به مدت چهار روز شکایات خود را به هیات های نظارت اعلام کردند و هیات های نظارت نیز تا 17 اردیبهشت ماه شکایت داوطلبان را بررسی و نتیجه قطعی اعلام شد.

اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده 20 اردیبهشت ماه توسط فرمانداری ها و بخشداری های سراسر کشور منتشر و تبلیغات نامزدهای انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از 21 اردیبهشت ماه کلید خورد.

این تبلیغات تا ساعت هشت صبح روز پنج شنبه 28 اردیبهشت ماه ادامه داشت و امروز مردم با حضور در پای صندوق های رای شوراهای اسلامی شهر و روستا را برای مدت چهار سال انتخاب می کنند. 


****

* بیش از 63 هزار شعبه و 200 میلیون تعرفه رای برای برگزاری این انتخابات آماده شده است.

* همچنین 160 هزار نیروی نظامی و انتظامی مسئولیت تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.

* حدود یک و نیم میلیون نفر عوامل اجرایی و نظارتی و هفتاد هزار بازرس نیز برای برگزاری انتخابات مهیا شده‌اند.

*  انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر ایران در 102 کشور و 132 نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می‌شود.

*۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود. طبق قانون هم ملاک جمعیت هر روستا و شهر برای برگزاری انتخابات و تشکیل شوراهای شهر و روستا آخرین سرشماری مرکز آمار ایران است و سرشماری در سال ۹۵ انجام شده و جمعیت تمام روستاها و شهرها به فرمانداران و بخشداران ابلاغ شده است. حدود ۵۵ میلیون نفر در انتخابات سال ۹۴ واجد شرایط رأی دادن بودند که در این ۱۵ ماهه تعدادی از هموطنان دار فانی را وداع گفتند ولی تعداد رأی اولی‌ها هم به واجدان شرایط اضافه شده و تعداد واجدان شرایط به ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر رسیده است.

* بر اساس قانون کلیه کسانی که متولد ۲۹ اردیبهشت ۷۸ و قبل از آن هستند با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. از همه واجدان شرایط دعوت می‌کنم که با در دست داشتن اصل شناسنامه و شماره ملی خود در ۲۹ اردیبهشت پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

* در داخل کشور هیچ‌کس نمی‌تواند با ارایه گذرنامه در انتخابات شرکت کند، اما هموطنان‌مان در خارج از کشور چنانچه شناسنامه نداشته باشند قانون به آن‌ها اجازه داده است با گذرنامه در انتخابات ریاست جمهوری برای یک بار شرکت کنند.

هم‌چنین در اجرای ماده ۶۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری ، اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می گردد:

۱-سید مصطفی آقامیرسلیم- مشهور به میرسلیم- فرزند سیدجلال-کد نامزد ۳۳

۲-حسن روحانی- فرزند اسدالله-کد نامزد۵۵

۳- سید ابراهیم رئیس الساداتی- مشهور به رئیسی- فرزند سیدحاجی-کدنامزد ۶۶

۴-سید مصطفی هاشمی طبا- فرزند سیدابوالقاسم-کدنامزد۸۸

مقام معظم رهبری رای خود را به صندوق انداختند/ سرنوشت کشور به دست آحاد مردم است

رهبر انقلاب در اولین دقایق آغاز رای گیری برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا رای خود را به صندوق انداختند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مردم سالاری و انتخابات را نعمت بزرگی دانستند و گفتند: انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است و سرنوشت کشور به دست آحاد مردم است که رئیس قوه مجریه را انتخاب می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع خبرنگاران افزودند: خدای محترم را بر نعمت مردم سالاری و انتخابات حضور مردم سپاسگزاری می کنم، نعمت بزرگی است.

ایشان ادامه دادند: بحمدلله مردم ما شکرگزار این نعمت هستند، می بینید که شرکت می کنند و توصیه من این است که هر چه بیشتر شرکت کنند و هر چه زودتر پای صندوق ها بیایند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی اضافه کردند: معتقدم کار نیک را بایستی در اول وقت آن انجام داد، نباید تاخیر کرد و معتقدم که انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است؛ سرنوشت کشور دست آحاد مردم است که رییس قوه مجریه را انتخاب می کنند؛ به اهمیت این کار توجه کنند.

ایشان به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز اشاره کردند و اظهار داشتند: انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مهم است، زیرا کسانی انتخاب می شوند که خدمات شهری و روستایی،مسائل روز مره مردم را در اختیار دارند. آن هم مهم است با دقت، ملاحظه و شناخت ان شاءالله شرکت کنند. توصیه من به آحاد مردم است.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: از شما برادر عزیز و مسئولین صدا و سیما هم تشکر می کنم، زحمت می کشید. از خبرنگاران هم تشکر می کنم که مشغل کار مهم انتقال خبر هستند.


آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها


هيج شخص و مجموعه‌اي حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را ندارد

هيات مركزي نظارت بر انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري طي اطلاعيه شماره(1) خود اعلام كرد هيج شخص و مجموعه‌اي حق دخالت در امر نظارت بر انتخابات را ندارد.

حسن روحانی رای خود را به صندوق انداخت

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز(جمعه-۲۹ اردیبهشت) با حضور در حسینیه ارشاد، رای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها


معاون اول رییس جمهور رای خود را به صندوق انداخت

 اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور صبح امروز(جمعه-۲۹ اردیبهشت) با حضور در حسینیه ارشاد، رای خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت.


آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها


محمدجواد ظریف رای خود را به صندوق انداخت

وزیر خارجه کشورمان با حضور در حسینیه جماران رای خود را به صندوف انداخت.

محمدجواد ظریف صبح امروز(جمعه) با حضور در حسینیه جماران، رای خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری دواردهم و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا به صندوق انداخت.

در هنگام حضور وزیر خارجه در حسینیه جماران جمعیت حاضر در حسینیه شعارهایی در حمایت از وی سر دادند.


آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


ناطق نوری: دموکراسی یعنی مراجعه به افکار و آرای مردم

ناطق نوری گفت: مهم است که سرنوشت کشور را خود مردم رقم بزنند. از انتخابات رهبر با واسطه تا رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس و شوراها.

حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره ضرورت مشارکت در انتخابات گفت: انتخابات مظهر دموکراسی هر کشوری است و مراجعه به آرا و افکار مردم است که سرنوشت کشور را رقم می‌زند. از افتخارات انقلاب و نظام ما همین است که این بخش از دموکراسی یعنی مراجعه به افکار و آرا مردم را از همان ابتدا و سال‌های اول و بحرانی‌ترین شرایط که جنگ بود به موقع داشتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به طور میانگین سالی یک انتخابات را برگزار کردیم. گرچه الان دو مورد انتخابات باهم شده مثل ریاست جمهوری و شورای شهر یا مجلس و خبرگان اما بالاخره به طور میانگین سالی یک بار انتخابات برگزار کرده‌ایم. این اهمیت خودش را دارد که سرنوشت کشور را خود مردم رقم بزنند. از انتخابات رهبر با واسطه تا رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و شوراها. پس در همه بخش‌ها مردم با انتخاب خودشان حضور دارند.

او تاکید کرد: مساله بعدی حضور یکپارچه و پرشور است. ممکن است خیلی جاها انتخابات باشد اما ایران از یک استثنا برخوردار است. مردمش با فرهنگ سیاسی و باشعورند. از کاسب و بازاری و دانشجو و شهری و روستایی همه تحلیل دارند و سیاسی هستند و با تحلیل انتخاب می‌کنند. مخصوصا در همین انتخابات همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند هرکسی از صندوق دربیاید محترم است و رئیس جمهور خواهد بود اما از الان کسی که پیروز این انتخابات خواهد بود مردم هستند که در مقابل همه منفی‌بافی‌های دشمنان اینطور پرشور حضور پیدا می‌کنند و معادلات دشمن را بهم می‌ریزند.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها


عارف: امیدواریم از فردای انتخابات رقابت‌ها به همدلی و رفاقت تبدیل شود

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تاکید کرد: ما انتظارمان این است که از فردای انتخابات رقابت‌ها به همدلی و رفاقت تبدیل شود.

محمدرضا عارف که برای رای دادن به حسینه جماران آمده است در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی در مورد تخریب‌های علیه دولت گفت: در آستانه انتخابات این طبیعی که یک سری تخریب‌ها صورت بگیرد.

او تاکید کرد : در یک حکومت اسلامی رعایت اخلاق از اصول اولیه آن جامعه است و مردم ما نیز غیر از این تاکنون انجام نداده‌اند.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: امور باید با عقلانیت صورت بگیرد اما متاسفانه هنگام انتخابات برخی از اتفاقات که زیبنده نیست پیش می‌آید.

عارف گفت: ما انتظارمان این است که از فردای انتخابات رقابت‌ها به همدلی و رفاقت تبدیل شود.

او افزود: توسعه و اداره کشور با تعامل و همدلی امکان‌پذیر است.

رییس بنیاد امید ایرانیان در ادامه با اشاره به این که نامزدها وعده‌هایی داده‌اند که باید در صورت پیروزی به آن‌ها عمل کنند، عنوان کرد:  رییس‌جمهور منتخب باید بداند تعهداتی به هنگام تبلیغات داده‌اند که باید ظرف چهار سال آن را اجرایی کند.

او تاکید کرد: عمل کردن کاندیدا به تعهداتشان باعث حضور مردم در صحنه می‌شود که این اصلی‌ترین سرمایه و دل گرمی برای ما است.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها


بازدید رییس جمهور از ستاد انتخابات کشور

حسن روحانی از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد و روند فعالیت این ستاد را مورد بررسی قرار داد.

وی صبح امروز در اولین ساعت رای گیری با  حضور در حسنیه جماران رای خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراها به صندوق انداخت.اطلاعیه شماره 11 ستاد انتخابات کشور:

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره 11 خود اعلام کرد:شعب اخذ رای سراسر کشور آماده رای‌گیری از واجدین شرایط هستند.

نمایندگان «رئیسی» و «روحانی» به هیئت نظارت بر انتخابات معرفی شدند

محمدرضا صادق به نمایندگی از حجت‌الاسلام حسن روحانی و حسین طلا نیز به نمایندگی از حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات حضور یافتند.

اطلاعیه شماره ۲ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری طی اطلاعیه‌ای آمادگی خود را در جهت دریافت گزارش‌های مردمی اعلام کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر می‌باشد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با توجه به اهمیت نظارت بر انتخابات ونقش تعیین کننده گزارش‌های مردمی در حفظ سلامت انتخابات و صیانت از آرا بدین وسیله هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری آمادگی خود را جهت دریافت گزارش های مستند و مستدل عموم مردم از طرق زیر اعلام می نماید:

شماره تلفن‌های ۴-۶۴۳۶۲۸۶۰
تلفن گویا به شماره ۶۶۴۰۱۰۱۲ جهت دریافت پیامهای صوتی و نمابر
پست الکترونیکی به آدرس :info@shora-gc.ir
آدرس پستی: تهران خیابان امام خمینی روبروی دانشکده افسری امام علی (ع) خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان
هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری


 مشارکت ایرانیان مقیم استرالیا در انتخابات

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در نیوزیلند و استرالیا ساعت ٨صبح به وقت محلي

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


انتخابات ریاست جمهوری 96 ایران. ساعات نخستين راي‌گيري- کوالالامپور مالزي

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


مشارکت گسترده ایرانی ها در اوکلند نیوزیلند 

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویرصندوق اخذ رای، کنسولگری ایران، توکیو

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

سیدحسن خمینی رای حود را در صندوق واقع در حسینیه جماران انداخت


آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

رای گیری از قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در یکی از مراکر درمانی با لباس اتاق عمل

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

رای دادن علی جنتی وزیر سابق ارشاد
آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر
رای دادن ایرانیان مقیم سنگاپور

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

رای دادن سیدعلی خمینی در حسینیه جماران

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

معصومه ابتکار پای صندوق رای

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر

محسن و یاسر هاشمی در حرم امام و در کنار مزار پدر رای دادند

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


مردم به موقع و مستمر سر صندوق رای حاضر شوند

وزیر کشور گفت: از مردم می خوام حضور به موقع و مستمر پای صندوق رای داشته باشند تا از فرصت 12 ساعته استفاده کنیم و نیازی به تمدید زیاد زمان انتخابات نداشته باشیم.

عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در ستاد انتخابات کشور ضمن صدور آغاز برگزاری انتخابات در سراسر کشور به مردم اظهار کرد: احتمال وجود شایعات و گمانه زنی ها درفضای مجازی و رسانه ها وجود دارد بنابراین بدون توجه به این شایعات نگاه آنها به صدا و سیما و اطلاعیه های ستاد انتخابات کشور باشد.

وی در ادامه اظهار کرد:  دستگاه های اجرایی و نظارتی با اطمینان کامل و برنامه ریزی دقیق از آرای ملت صیانت می‌کنند و هیچ گونه تغییر و یا دخالتی در هیچ مرحله ای از انتخابات اتفاق نمی‌افتد، حتی برای یک رای. ما این را به مردم اطمینان می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد:رهبر معظم انقلاب هم تاکید داشتند که دستگاه‌های نظارتی و اجرایی مورد اطمینان ایشان هستند.  با این وجود مردم هرگونه تخلف یا عدم رعایت قانون را به استانداری‌ها، فرمانداری‌ها یا وزارت کشور اعلام کنند.

رحمانی فضلی د رپایان از همه عوامل اجرایی و نظارتی، انتظامی، امنیتی، قضایی، مجلس شورای اسلامی، ثبت احوال ودستگاه‌های تبلیغاتی و همچنین مردم که در دوره انتخابات حضور پرشور داشته و همه قوانین و توصیه های وزارت کشور را رعایت کردند، تشکر کرد.

آیت‌الله امینی: مردم از دادن رای سفید پرهیز کنند

عضو خبرگان رهبری گفت: شرکت در انتخابات یک وظیفه ملی و شرعی است و اسباب آبروی نظام است؛ دولت های خارجی انتخابات ایران و میزان مشارکت مردم را رصد می کنند.

آیت الله ابراهیم امینی پس از انداختن رأی خود به صندوق شماره 549، اظهار کرد: امیدواریم که شرکت پرشور مردم در انتخابات با برکت باشد و مسئولان در حل مشکلات مردم به ویژه مساله بیکاری، مشکلات معیشتی و مشکلات جوانان از نظر ازدواج و فرهنگی موفق باشند.

وی همچنین با بیان اینکه مردم همواره به خوبی در صحنه حاضر می شوند، ابراز امیواری کرد که منتخب مردم با برنامه درست و حساب شده در پی حل مشکلات مردم باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری حضور مردم پای صندوق های رای را سبب ناامید شدن دشمنان دانست و گفت: شرکت در انتخابات یک وظیفه ملی و شرعی است و آبروی نظام به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه کشورهای خارجی روی حضور مردم دقت دارند، افزود: اگر این حضور حداکثری باشد دشمنان مایوس می شوند و سبب تشویق مسئولان است تا بتوانند برای رفع مشکلات مردم بیشتر تلاش کنند.

امینی اظهار کرد: مردم باید از دادن رای سفید پرهیز کنند؛ چرا که این کار به معنای از دست دادن فرصت است، ما باید در سرنوشت خود اثر بگذاریم و حتما رأی بدهیم.

وی با اشاره به جایگاه شورای شهر، ابراز کرد: می دانیم شهر قم از شهرهای ویژه است که باید در حل مشکلات آن تلاش کرد چون این شهر مقدس اسباب آبرو برای نظام است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: شهر قم مشکلاتی از جمله بحث بیکاری و ترافیک دارد که اعضای شورای شهر باید در حل این مشکلات بیش از پیش جدیت داشته باشند.


هاشمی شاهرودی رای خود را به صندوق انداخت

آیت الله هاشمی شاهرودی که در بیمارستان بستری است، صبح امروز رای خود را به صندوق انداخت.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


قالیباف: بعد از انتخابات حتما رقابت‌ها به پایان خواهد رسید

محمدباقر قالیباف گفت: بعد از انتخابات حتما رقابت‌ها به پایان خواهد رسید و آغاز کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می‌شود.

قالیباف پس از حضور در انتخابات ریاست جمهوری در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینا اردبیل، گفت: انتخابات جشن جمهوریت نظام است، بنده هم در کنار حضور گسترده مردم در سراسر کشور، امروز توفیق دارم در جمع امت شهیدپرور، ولایتمدار و با غیرت اردبیل حضور داشته باشم و در انتخابات شرکت کنم.

وی افزود: دلیل حضور من در اردبیل این بود که دوشنبه قرار بود به این شهر بیایم و مردم نیز حضور پیدا کرده بودند، اما به دلیل بحث های کاری توفیق پیدا نکردم در جمع مردم حضور داشته باشم. به دلیل آنکه دوشنبه در جمع مردم حضور نداشتم، تشخیص دادم به پاس حضور مردم و تقدیر و تشکر از آنها، امروز در یکی از مناطق محروم اردبیل همراه سایر مردم ایران رای بدهم.

قالیباف تاکید کرد: امیدوارم حضور مردم مایه افتخار و مهر مجدد بر نظام اسلامی باشد، حضور مردم با هر گرایش و سلیقه ای نشان می دهد که این نظام یک نظام مردمی و برخواسته از میان مردم است.

وی گفت: بعد از انتحابات حتما رقابت ها به پایان خواهد رسید و آغاز کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می شود، امیدوارم با هر گرایشی دست به دست هم دهیم و به این مردم عزیز خدمت کنیم و با توجه به حضور مردم،  فکر می کنم مشارکت در سراسر کشور در سطح عالی باشد.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


میرسلیم: موتلفه درباره انصراف من اشتباه کرد

میرسلیم در پاسخ به پرسشی درباره بیانیه حزب موتلفه اسلامی و ادامه حضور او در رقابت‌های انتخاباتی اظهار کرد: متاسفانه اشتباهی انجام شد و بر اساس استنباطی که از سفر من به مشهد داشتند، فکر کردند که من از انتخابات کناره گیری کرده‌ام و این پیش تصور برایشان ایجاد شد.

سید مصطفی آقا میر سلیم کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به مشارکت گسترده مردم پای صندوق‌های رای اظهار کرد: حضور مردم پای صندوق های رای گسترده بود و امیدوارم به همین صورت ادامه پیدا کند.ان شا الله مردم نیز رای دادن خود را به عقب نیندازنند چون ممکن است روند اخذ رای به درازا بکشد.

وی با بیان اینکه «روند انتخابات در مجموع خوب بوده است نه اینکه بی نقص نبوده است»٬ خاطر نشان کرد: وقتی روند اخذ رای را مقایسه می کنیم، با تجربه طولانی که در جمهوری اسلامی ایران داشته ایم، کارها نسبتا به خوبی پیش رفته است.
میر سلیم گفت: به ستاد انتخابات کشور آمدم تا با کسانی که در این ستاد زحمت می کشند آشنا شوم و با توجه به سابقه ام در وزارت کشور و کار انتخابات را انجام داده ام، ببینم دوستان چه روحیه ای دارند و کار را چگونه انجام می دهند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره بیانیه حزب موتلفه اسلامی و ادامه حضور او در رقابت‌های انتخاباتی اظهار کرد: متاسفانه اشتباهی انجام شد و بر اساس استنباطی که از سفر من به مشهد داشتند، فکر کردند که من از انتخابات کناره گیری کرده‌ام و این پیش تصور برایشان ایجاد شد.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


لاریجانی: حضور گسترده در انتخابات امنیت ایران را در منطقه افزایش می‌دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور گسترده مردم در انتخابات، امنیت جمهوری اسلامی را در منطقه افزایش می‌دهد که امید است این انتخابات دستاورد خوبی برای مردم داشته باشد.

علی لاریجانی در حاشیه حضور در انتخابات در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) واقع در خیابان امامزاده ابراهیم قم عنوان کرد: رای مردم امانت است و کنترل و نظارت دقیق بر انتخابات و صیانت از آرای مردم به خوبی انجام می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز شاهد حضور یکپارچه ملت ایران در صحنه و تعیین سرنوشت خودشان هستیم که با توجه به آشفتگی های منطقه ای رویدادی مهم را در پیش داریم.

وی خاطرنشان کرد: البته انتخابات همیشه برای کشور مهم است و در آن مردم سالاری دینی رکن مهمی است.

لاریجانی گفت: حضور گسترده مردم در این دوره از انتخابات، امنیت جمهوری اسلامی را در منطقه بالا می برد، امید است این انتخابات دستاورد خوبی برای مردم داشته باشد.

وی اظهار کرد: استقبال خوبی را از طرف مردم در انتخابات شاهد بودیم، مردم با علاقه شرکت کرده و به وظیفه ملی خود عمل می کنند، در این راستا انتخابات شوراها هم اهمیت زیادی دارد و در عمران و آبادانی شهرها موثر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تاکیدات تا امروز بر نظم و ترتیب و دقت نظر است رای مردم امانتی است که مسئولان اجرایی با کنترل و نظارت دقیق آن را پیش می برند.

وی گفت: با تماسی که با ستاد انتخابات داشتیم تاکنون مساله ای وجود نداشته است و فکر می کنم این هوشیاری و هوشمندی سیاسی در مردم ما وجود دارد و شرکت گسترده در انتخابات یک امتیاز مهم است.

لاریجانی عنوان کرد: انتخابات یک روش طبیعی برای انتخاب مسئولان در رده های مختلف است باید از آراء صیانت شود تا ایرانی آباد و پیشرفته داشته باشیم چرا که انتخابات یک پشتوانه ای برای مردم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صدا و سیما در مناظرات وقت مناسبی برای کاندیداها داد و تلاش کرد انتخابات بدون مشکل برگزار شود.

آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها/ تصاویر


وزیر کار در کارخانه مینا رای خود را به صندوق انداخت

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با حضور در کارخانه شیشه مینا واقع در محدوده جاده مخصوص کرج رای خود را به داخل صندوق سیار اخذ رای شماره ۳۸۶ انداخت.

علی ربیعی پس از انداختن رای خود به داخل صندوق گفت: من امروز به صورت نمادین برای اخذ رای در این محیط صنعتی و جمع کارگران آن حاضر شدم.

وی از تمامی گروه‌های هدف وزارت متبوع خود از جمله کارگران، بازنشستگان، مددجویان بهزیستی و ... دعوت به عمل آورد تا با مشارکت در انتخابات پیش رو و حضور در صندوق‌های رای، امکان تحقق تمامی آمال‌، افکار و ایده‌های مترقی برای کشور را فراهم کنند.

وی گفت: به عنوان یک کارگر قدیمی که امروز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت اقتصادی و اجتماعی دارد از همه مردم خصوصا مخاطبان این وزارتخانه می‌خواهم که با مشارکت در امر انتخابات فرصت دستیابی به امکانات برابر و بهتر را برای همگان از طریق مشارکت در امر انتخابات فراهم کنند.

وی در خصوص مهمترین اولویت‌های دولت دوازدهم گفت: گفتمانی که در جریان رقابت‌های نامزدهای ریاست جهوری شکل گرفت و امروز در جامعه حاکم شده است گفتمانی است که با فعالیت‌های وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتباط دارد. بنابراین یکی از مهمترین وظایف دولت دوازدهم در حوزه این وزارتخانه و در رابطه با ریشه کنی فقر، ایجاد اشتغال و تامین رفاه شهروندان و مبارزه با نابرابری خواهد بود.رای ملت توطئه‌ها را خنثی می‌کند

معاون اول رییس جمهور گفت: گزارش ها حاکی از مشارکت گسترده مردم است. ما امیدواریم حماسه بزرگ رقم برخورد. آرامش در انتخابات و قانونمداری پیش نیاز جدی ما برای برگزاری انتخابات است.

اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور و در جمع خبرنگاران گفت: امروز یکی از روزهای تاریخی ملت ایران است هم به جهت انتخابات ریاست جمهوری و هم انتخابات شوراهای شهر و روستا.

او با بیان اینکه حضور مردم برای ایران و سرنوشت نظام تعیین کننده است، اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری گفتند اگر کسی هم نظام را قبول ندارد، برای آینده ایران در انتخابات شرکت کند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: گزارش‌ها حاکی از مشارکت گسترده مردم است. ما امیدواریم حماسه بزرگ رقم برخورد. آرامش در انتخابات و قانونمداری پیش نیاز جدی ما برای برگزاری انتخابات است.

جهانگیری با بیان اینکه رقابت از امروز پایان یافته و همه باید در قالب رفاقت در جهت خدمت به ایران و پیشرفت و سربلندی ایران خدمت کنیم، تصریح کرد: امیدوارم با انتخابات با شکوهی روبرو باشیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا فشار به وزارت کشور تا این لحظه درخصوص انتخابات وارد شده است یا خیر و توصیه شما به نامزدها در هنگام اعلام نتایج چیست؟ اظهارکرد: خوشبختانه وزارت کشور به عنوان مسئول اجرای انتخابات هم قانونا و شرعا همانطور که رهبری فرمودند رای مردم را امانت بزرگی می‌داند که باید از حفاظت کند چرا که این رای مردم حق الناس است.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: مردم باید این اطمینان را داشته باشند که رای آنها مورد حفاظت قرار می‌گیرد و رای شان شمرده می‌شود. شورای نگهبان حضوری جدی دارد و هماهنگی خوبی میان وزارت کشور و شورای نگهبان وجود دارد. دو دستگاه اصلی در انتخابات، وزارت کشور و شورای نگهبان هستند که با هماهنگی خوبی که میان این دو دستگاه وجود دارد, کار پیش می رود.

جهانگیری درخصوص توصیه‌اش به نامزدها در هنگام اعلام نهایی نتایج انتخابات نیز ابراز داشت: همه به این بلوغ رسیده‌ایم که آنچه از صندوق بیرون می آیند رای ملت ایران است و ما باید به آن پایبند هستند و آنها منتخب ملت ایران هستند.

او در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه شایعه شده است که نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مانند آقای روحانی را در پای صندوق‌های رای اخراج کرده‌اند. این مسئله تا چه اندازه صحت دارد؟ بیان کرد: نباید به شایعه‌ها توجه کرد. دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مر قانون رعایت می‌کنند. استانداران فرمانداران و بخشداران ناظران شورای نگهبان نیز در صورت بروز تخلف به آن رسیدگی می کنند.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از مشارکت مردم چیست؟ یادآور شد: جایی که من برای رای دادن رفتم، خیلی شلوغ بود. نظرسنجی‌ها حاکی از مشارکت بالا است. من فکر می‌کنم این انتخابات، یکی از انتخابات مهم و تاریخی از نظر مشارکت است.

جهانگیری اضافه کرد: علت این است که مردم ایران دقیق و آگاه و زمان شناس هستند و می دانند که ما در موقعیت بین المللی و منطقه ای قرار داریم که رای بالا مردم آن توطئه ها را خنثی می کند. رئیس جمهور هرکس باشد با مشارکت با قوت و قدرت بیشتری می تواند عمل کنند.کسانی که مردد شرکت در انتخابات هستند، اشتباه می‌کنند

نائب رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از حضور گسترده مردم در انتخابات، شرکت در این امر مهم را باعث تحکیم انقلاب اسلامی دانست.

 علی مطهری نائب رییس مجلس شورای اسلامی پس از انداختن رای خود در صندوق حسینیه ارشاد در جمع خبرنگاران درباره حضور گسترده مردم اظهار کرد: مهم مشارکت بالای مردم است که کشور ما را از لحاظ اقتصادی و سیاسی پیش برده و بیمه می کند.

مطهری در رابطه با برنده انتخابات امروز خاطر نشان کرد: این که چه کسی پیروز شود گزینه درجه دوم است، لذا برنده انتخابات در واقع انقلاب اسلامی و مردم هستند.

او با بیان اینکه مردم احساس کردند با انتخاب کاندیدای مورد نظر خود  به نتیجه دلخواه خود می‌رسند گفت: مردم حضور فعالی دارند و انتخابات را امری فانتزی و صوری نمی‌دانند چون رقابت واقعی است به همین دلیل مردم هم پر شور حاضر شده اند.

او خطاب به کسانی که  هنوز مردد شرکت در انتخابات هستند گفت:  این افراد اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند انتخاب آنها تاثیری در وضع کشور ندارد و منویات آنها با انتخابات محقق نمی شود در حالی که با انتخاب رییس جمهوری که با خواسته‌های ما انطباق بیشتری دارد، تغییرات قابل تحقق است. این افراد باید حتما شرکت کنند.

مطهری در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه آیا این انتخاب بر تعامل کشور با جهان هم موثر است یا نه گفت: حتما تاثیر گذار است. بالاخره نوع نگاهی که کاندیداها به دیپلماسی دارند قطعا در روابط ما با دنیای خارج موثر خواهد بود و در جایگاه ایران در دنیا و نگاه دنیا به ایران  موثر خواهد بود.


شرکت مراجع تقلید و علما در انتخابات و تاکید بر حضور پرشور مردم

مراجع تقلید، علما و شخصیت‌های حوزوی روز جمعه 29 اردیبهشت همگام با دیگر اقشار مردمی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرده و رأی خود را به صندوق انداختند.

بر اساس این گزارش مراجع تقلید و علما در حاشیه شرکت در انتخابات در گفت‌وگوهای کوتاهی با خبرنگاران حضور مردم را دارای تأثیرات ملی و بین‌المللی فراوان ارزیابی کرده و از آحاد ملت خواستند با بصیرت و آگاهی لازم در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و فرد اصلح را انتخاب کنند.

کار أخذ رأی از مراجع تقلید و شخصیت‌های برجسته حوزوی توسط دو صندوق سیار انجام شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی صبح امروز جمعه در رای گیری انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا رای خود را به صندوق انداخت.

این مرجع تقلید گفت: دو توصیه دارم، ملت شریف وقتی که رییس جمهور انتخاب شد همه آن را یاری کنند و مسائل انتخاباتی باید کنار گذاشته شود.

وی ادامه داد: توصیه دوم من این است که کسی که انتخاب می شود خودش را باید متعلق به ملت بدانند و اعوان و انصار و دوستان خود را برای کارها تنها انتخاب نکند بلکه باید از همه تفکرات و سلیقه ها استفاده کرد.

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید امروز در حاشیه شرکت در انتخابات در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد:‌ امروز لازم است مردم متعهد و انقلابی ایران که در همه جریان‌ها حماسه‌آفرین بوده‌اند و حرکت شان مؤثر بوده است به میدان بیایند، مرد و زن و پیر و جوان، شهری و روستایی در برابر دشمنان اسلام شکوه و عظمت ایجاد کنند تا معلوم شود این مردم در همه صحنه‌ها حماسه‌آفرین بوده‌اند و به نظام اسلامی ولایی متعهد هستند.

وی تصریح کرد: ما کسی را در جریان انتخابات معین نکرده‌ایم اما باید چند شاخصه داشته باشند، ولایتمدار در حد کامل، ذوق خدمتگزاری، استکبار ستیزی و تلاش برای ایجاد کار، ارزانی و برخوردار از روحیه مبارزه با فقر و فساد باشند.

آیت‌الله جعفر سبحانی، نظام جمهوری اسلامی را دارای دو پایه دانست که پایه اول جمهوریت نظام است، یعنی این نظام بر اساس آراء و نظرات مردم است.

وی پایه دوم نظام جمهوری اسلامی را اسلامیت نظام توصیف کرد و گفت: تمام افکار و موارد آن هم حفظ جمهوریت و هم حفظ نظام است و مردم با حضور خود و انتخاب افراد صالح باعث می‌شوند تا جمهوریت محقق شود.

آیت‌الله سبحانی ادامه داد: با کسی که انتخاب می‌کنیم، شرط می‌کنیم که به قوانین اسلام پایبند باشد و در آن مسیر حرکت کند؛ هم در انتخابات شوراها، هم در مجلس و هم ریاست جمهوری اینگونه است.

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی ابراز امیدواری کرد که با عنایت حضرت ولیعصر(عج) ملت ایران و مسلمانان سربلند و با عظمت و ایرانیان همواره عزتمند باشند و سعادت دنیا و آخرت نصیب آن‌ها شود.

این مرجع تقلید همچنین ابراز امیدواری کرد که خدا کشور و مردم را از توطئه‌ها و مشکلات مصون بدارد و مردم و مسؤولان در مقاصد درست خود به خوبی حرکت کنند.

آیت‌الله سید محمد علوی گرگانی پس از انداختن رأی خود در صندوق اظهارکرد: از خداوند می‌خواهیم سرنوشت مملکت به دست بزرگواری بیفتد که در کارها عمل به دستورات الهی را مدنظر داشته باشد.

وی با بیان اینکه مردم همانند دیگر صحنه‌ها و انتخابات‌های گذشته همچنان در صحنه حضور داشته باشند، افزود: مردم برای تعیین سرنوشت خود در انتخابات شرکت کنند.

آیت‌الله محمد یزدی انتخابات را دارای یک برکت فوق العاده ارزیابی کرد و گفت: انتخابات برای ثبات، دوام، استمرار و ادامه نظام الهی و مردم‌سالاری اسلامی نقش مؤثر و مفیدی دارد.

آیت‌الله یزدی شرکت اکثریت مردم در انتخابات را دارای اولویت عنوان کرد و ابراز داشت:‌ نفس حضور پای صندوق‌های رأی برای تقویت بنیه اسلامی نظام نقش دارد و مؤثر و مفید است؛ ملت آگاه و شریف جمهوری اسلامی ایران نیز در این روز الهی که از ایام الله است مانند گذشته با ایجاد نشاط و حضور عمومی پایه‌های نظام اسلامی را استحکام می‌بخشند.

وی در توصیه به ملت شریف ایران اظهارکرد: نخست اینکه مردم از هر قشر و طایفه و جامعیتی پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و تا جایی که امکان دارد در فرصت قانونی شرکت کنند، دوم اینکه انتخاب اصلح انجام شود.

 آیت الله مرتضی مقتدایی،  انقلاب اسلامی و الهی ایران را شامل عنایت ویژه خداوند و امام زمان (عج) دانست که به فرموده حضرت امام دست غیبی خدا ملت را یاری میکند.

وی با بیان این که پس از ارتحال حضرت امام، اعضای خبرگان رهبر معظم انقلاب را برای رهبری انتخاب کردند، تصریح کرد: اگر عنایت پروردگار و الهام قلبی الهی نبود معلوم نمی شد که چه می‌شود.

آیت الله مقتدایی در ادامه با اشاره به شرایط بسیار حساس کشور و با توجه به تلاش و طمع دشمنان برای ساقط کردن نظام اسلامی ایرانی خاطرنشان کرد: آنان از انقلاب اسلامی سیلی و ضربه خورده اند، به همین دلیل می خواهند نظام را از بین ببرند.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی انسان را مختار به تعیین سرنوشت خود توصیف کرد و گفت: انسان نباید در تعیین سرنوشت خود کوتاهی کند، اگر مشکلی در این زمینه ایجاد شود انسان به خودش ضرر زده است و اگر به این واسطه به جهان اسلام ضرر وارد شود مسئول است؛ عقل حکم می‌کند هر فرد تا جایی که می‌تواند برای جامعه قدم بردارد و این کار باید انجام شود.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی با اشاره به روایاتی مبنی بر اینکه «کسی که اهتمام به امور مسلمانان نداشته باشد مسلمان نیست» گفت: از سوی دیگر همه ما معتقد به ولایت فقیه هستیم و اطاعت از رهبری را بر خود واجب می‌دانیم و از آنجا که امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بارها بر مشارکت در انتخابات و حضور همه جانبه تأکید داشته‌اند باید در انتخابات‌ها شرکت کنیم.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای دو رکن اساسی اسلامیت نظام و مردم سالاری است، اظهار داشت: پیش بینی می کنیم که حضور مردم پای صندوق های رأی بسیار گسترده باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: خوشبختانه نامزدها و طرفداران آنها نشان داداند حضوری گسترده در فعالیت های انتخاباتی دارند و این حضور جهانیان را متحیر کرده است و اعلام کردند که دموکراسی واقعی در ایران وجود دارد.

آیت الله بوشهری ابراز امیدواری کرد: شاهد نتایج ارزنده ای باشیم و مردم با حرکت خود گام استواری در راستای عمران و آبادی کشور برای چهار سال آینده بردارند.


جوادی آملی:امیدوارم آنچه از صندوق بیرون می‌آید به مصلحت نظام باشد

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه "کار و رفتار مردم و حضور در انتخابات عبادت است،" گفت: امیدواریم آنچه از صندوق رای بیرون می‌آید به مصلحت نظام و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) باشد.

طبق گزارش رسیده، این مرجع تقلید، امروز 29 اردیبهشت ماه با شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا رای خود را در صندوق سیار ۵۴۹ انداخت.

وی در سخنانی با بیان اینکه این نظام به برکت حضرت ولی عصر(عج) مستقر شده است، اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب و تمام کسانی که انتخابات را به جلال، شکوه و عظمت و امنیت برگزار می‌کنند، قدرشناسی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دین به ما آموخت که مردم برای رای دادن و حضور در پای صندوق می‌ایستند، مردم را خالق مردم معرفی می‌کند و سخنان انبیا و امامان معصوم(ع) به تبیین این مسئله پرداخته است.

او افزود: امام علی علیه السلام، مردم را به عنوان ستون دین معرفی کرده‌اند، نه رای دهنده و نه ستون سیاست، جمهوریت و حکومت.

آیت الله جوادی آملی در  ادامه افزود: این دفاع مقدس را مردم حفظ کرده‌اند، مسئولان باید این هنر را داشته باشند که این ستون را حفظ کنند، ستونی که بر زمین افتاده باشد، مشکلی را حل نمی‌کند. ما باید بدانیم مردم ستون دین هستند نه برای رای دادن و تشریفات.

او تصریح کرد: رهبر اگر علی(ع) هم باشد تا زمانی که مردم راضی و حاضر و پایدار نباشند، شکست قطعی است. داشتن رهبر خوب یکی از ارکان است و اساس کار این است که ستون مردم را نگه داریم.

وی افزود : ملتی که جیبش خالی است را نمی‌توان با تعارف و تعریف نگاه داشت.

این مرجع تقلید با بیان این که ما امروز در منطقه مین قرار داریم  اما در امنیت هستیم، گفت: همین فرزندان ملت به استقبال شهادت رفتند و بر این اساس تمام تلاش ما باید این باشد که این ستون را حفظ کنیم؛ چرا که ستون افتاده مشکلی را حل نمی‌کند.

آیت الله جوادی آملی با بیان این که کار و رفتار مردم و حضور در انتخابات عبادت است، تاکید کرد: امیدواریم آنچه از صندوق رای می‌آید به مصلحت نظام و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) باشد.


پورعلی مطلق: کمبود تعرفه نداریم

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در هیچ از یک شعب اخذ رای کمبود تعرفه نداریم.

علی پورعلی مطلق امروز در ستاد انتخابات کشور درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود تعرفه ها در شعب اخذ رای اظهار کرد: با هماهنگی شورای نگهبان تعرفه به اندازه کافی چاپ و به شعب اخذ رای فرستاده شده است و تا این لحظه هیچ کمبود تعرفه ای نداریم.

وی در باره تمدید زمان رای گیری افزود: تا زمانی که احساس کنیم مردم پای صندوق های رای هستند زمان انتخابات را تمدید می کنیم ولی خواهش من از مردم این است که حضور در شعب را به ساعات پایانی موکول نکنند.
پورعلی مطلق همچنین درباره برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی  تصریح کرد: این انتخابات در حال برگزاری است و تمام اقلام و ملزومات لازم نیز از قبل ارسال شده است.


آخوندی: آگاهی در ایران پیروز انتخابات است

عباس آخوندی پس از مشارکت در انتخابات و انداختن رای به صندوق مستقر در وزارت کشور اظهار کرد: من فکر می کنم میزان مشارکت بسیار بسیار بالا باشد.

وی ادامه داد: من همواره نوشتم این انتخابات ویژگی بسیار پیچیده‌ای دارد و انتخاب بین خوب و خوب تر نیست، بلکه انتخاب بین آگاهی و گمراهی و راه و بیراه است.

آخوندی خاطر نشان کرد: حضور و مشارکت مردم مهم است و نقش تاثیر گذاری در آینده ایران دارد. من امیدوارم آگاهی در ایران پیروز شود.


زنگنه: صندوق رای محل پایان دشمنی‌هاست

بیژن نامدار زنگنه پس از حضور در حسینیه جماران در جمع خبرنگاران گفت: انتخابات نشانه اقتدار ملت ایران است و پیام سربلندی، آزادی و قدرتمندی ما به جهانیان است که انشاالله با حضور حداکثری این سربلندی را به ارمغان بیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران عمیق‌ترین مردم‌سالاری را در منطقه تجربه می‌کند و این دستاورد بزرگ امام، رهبری و ملت بزرگ ایران است.

وزیر نفت ادامه داد: امروز برای ملت ایران روز بزرگی است، زیرا نه تنها رئیس جمهوری را انتخاب می کند بلکه مرحله دیگری از توسعه سیاسی خود را رقم می زند.

زنگنه تاکید کرد : ما در انتخاباتی نشان دادیم که یک مرحله بالاتری از توسعه سیاسی را بدست می آوریم.

وی ادامه داد: توسعه سیاسی و دمکراسی چیزی نیست که یک  شبه بدست آوریم برای آن بیش از صد سال است تلاش می‌کنیم جمهوری اسلامی بر مبنای مردم سالاری شکل گرفت که باید قدر آن را بدانیم.

زنگنه گفت: هر کسی که رئیس جمهوری شود باید همه به آن کمک کنند، زیرا رئیس جمهوری همه ملت ایران است. انچه که مهم است ایران، آزادی و حقوق اساسی مردم است که باید با دوستی و برادری آنها را جلو ببریم.

زنگنه در پایان خاطرنشان کرد: یک نفر رئیس جمهوری می‌شود و باید همه به آن فرد کمک کنیم تا موفق شود، نه مثل چهار سال گذشته که یکی رئیس جمهوری شد و دیگران تلاش کردند وی را زمین بزنند این روش ناجوانمردانه‌ای است. صندوق رای محل پایان مخاصمات است و حالا برای توسعه کشور باید رفاقت‌ها آغاز شود.


اختلالی در حوزه ارتباطات نداشته‌ایم


 محمود واعظی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به همکاری میان وزارت ارتباطات و وزارت کشور اظهار کرد: طبیعی است با همکاری چند ماه گذشته میان همکاران من با وزارت کشور برای آماده سازی بستر انتخابات الکترونیکی و کلیه کارهایی که به عرصه آی تی برمی گردد، همکاری نزدیکی داشته‌ایم و همکارانم از شب گذشته در وزارت کشور حضور داشته‌اند.

وی در ادامه افزود: در رابطه با ارزیابی‌اش از مشارکت مردم در انتخابات تصریح کرد: من هم جایی که رای دادم و هم در مسیر مشاهده کردم مردم به ندای رهبر انقلاب لبیک گفتند و باید منتظر باشیم مردم ایران حماسه جدیدی را بیافریند.

واعظی با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات فوق العاده بوده است و این تنها مختص به تهران نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اخباری که در سراسر کشور دارم چه در شهرهای کوچک و بزرگ و چه در روستاها مشارکت مردم بالا بوده است. معمولا عصرها صف‌های انتخابات شلوغ می شوند ولی دیدیم که از صبح امروز و پیش از آغاز انتخابات این صفها شکل گرفته بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه مشارکت بالا است این مسئله موجب افزایش اقتدار ایران می شود و عزت ایران و نظام را بیشتر می کند، گفت: افزایش مشارکت مردم در انتخابات باعث می شود توطئه های که دشمنان اسلام و امریکا طراحی کردند، خنثی شده و در داخل کشور وحدت و انسجام ملی ایجاد شود.

واعظی با بیان اینکه ان شا الله روز شنبه رقابت‌ها میان گروه ها تمام می شود و رفاقت شروع شود، تصریح کرد: هم مردم و هم نامزدها باید متوجه باشند که رقابت ما تا روز گذشته تا ساعت ۸ صبح بود. فردا فقط رفاقت و همکاری است و هر کس برنده شد باید مطیع قانون باشیم و مردم به این قانون احترام گذشته و مطیع آن باشند و هرکس برنده شد مردم و گروه ها با فرد پیروز همکاری کنند.

وزیر ارتباطات در پایان گفت: براساس پیش بینی های ما هیچ مشکلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود نداشته و این بار با وجود گسترده بودن رقابت های انتخاباتی پیش بینی می کردیم رقابت و مشارکت بالا است. حتی در مقایسه با انتخابات مجلس سال ۱۳۹۴ برخی از ظرفیت های ما سه تا چهار برابر افزایش یافته است.


طیب‌نیا: رای ما سرنوشت نسلهای بعد را هم تعیین می‌کند

وزیر اقتصاد صبح امروز برای شرکت در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به مسجد رسول میدان کاج تهران رفت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه من بیش از یک ساعت است که در صف رای دهندگان هستم به ایسنا گفت: این انتظار بسیار شیرین است چون نشان می‌دهد مردم از همین ساعات آغازین حضور پررنگ و با نشاطی دارند.

وی حضور در انتخابات را نه تنها یک حق شهروندی بلکه یک مسولیت ملی برای هر شهروند ایرانی بر شمرد و گفت: هر رای که ما می دهیم نه تنها سرنوشت امروز ما بلکه سرنوشت نسل های بعد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.


 وزیر ارشاد: احساس می‌کنم سال 76 در حال تکرار است

 سیدرضا صالحی امیری در حاشیه حضورش در حسینیه جماران درباره حضور مردم در انتخابات گفت: بنده پیش بینی یک جهش را در رای مردم در انتخابات داشتم و احساس می‌کنم که سال 76 در حال تکرار است.

وی با تقدیر از اصحاب رسانه، افزود: انصافا اصحاب رسانه گمنام هستند و تلاش خوبی را برای پوشش اخبار انتخابات انجام داده‌اند و از همین جا به همه آنها ابراز ارادت و خسته نباشید دارم. اصحاب رسانه حلقه واسط بین دولت و مردم هستند و یکی از عوامل اصلی در جهش آرای مردم حضور پررنگ رسانه‌ها است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه دولت سه اولویت اساسی دارد، بیان کرد: اقتصاد و معیشت نخستین اولویت دولت است و همچنین توسعه زیرساخت‌ها که مردم با توجه به آنها بتوانند مشکلات خود را برطرف کنند نیز دومین اولویت دولت است.

صالحی امیری توسعه اجتماعی و اخلاقی را سومین اولویت دولت دانست و ادامه داد: مسایل اجتماعی جامعه جدی است و خوشبختانه دولت نیز به این مسایل توجه دارد. آقای روحانی نیز اولویت تعامل با کشورهای خارجی را از دیگر برنامه‌های خود برای دولت دوازدهم دارد و در یکی از شهرستان‌ها عنوان کردند که امیدوارم همه تحریم‌ها با همت دولت در همه حوزه‌ها لغو شود.


وزیر علوم: حضور حداکثری در انتخابات بیانگر دموکراسی واقعی در کشور است

دکتر محمد فرهادی با اعلام این مطلب اظهار کرد:‌ انتخاب رئیس جمهور که رئیس قوه مجریه و شخصیت اول اجرایی کشور است برای اداره امور کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برنامه‌های توسعه‌ای کشور و ادامه راه پیشرفت به این موضوع بستگی دارد که مسئول اجرایی آن آگاه و مصلح به امور اجرایی کشور باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: کسی که زمام امور اجرایی کشور را به دست بگیرد باید سابقه مدیریتی قوی در عرصه‌های مختلف نظام داشته باشد و بتواند کابینه را به خوبی اداره کند و اولویت‌های توسعه‌ای کشور را مد نظر داشته باشد.

وزیر علوم همچنین تعامل بین‌المللی را از دیگر ویژگی‌های رئیس امور اجرایی کشور دانست و اظهار کرد: رئیس جمهور باید با تعامل موثر بین‌المللی نقش موثری را در دنیا داشته باشد و از سویی دیگر هم در داخل کشور نیز فضایی را ایجاد کند که مردم در آرامش، امنیت و نشاط زندگی کنند.

دکتر فرهادی در پایان بر حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد و گفت: حضور حداکثری مردم بیانگر این است که مردم‌سالاری دینی یا همان دموکراسی به معنای واقعی در کشور اعمال می‌شود و لازم است دانشگاهیان نیز به عنوان قشر روشنفکر، آگاه و مصلح جامعه با حضور گسترده در انتخابات و انتخاب فردی که بتواند کشور را به درستی و هوشمندانه اداره کند نقش موثری داشته باشند.


جنتی: هر فردی که رئیس‌جمهور شد، افراد انقلابی را برای همکاری انتخاب کند

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رأی خود در صندق در جمع خبرنگاران گفت : الحمدالله همیشه این طور بوده که مردم دعوت مقام معظم رهبری را برای مشارکت گسترده اجابت می‌کردند.

وی افزود: مردم همیشه به دعوت امام و رهبر انقلاب توجه داشته اند و به همین جهت با عقیده و ایمان سر صندوق حضور یافته‌اند و می‌دانند که این وظیفه شرعی و ملی است. بنده هم به همین دلیل در انتخابات شرکت می‌کنم و وظیفه خودم می دانم و امیدوارم آثار و برکات زیادی داشته باشد.  

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: این آرا سرنوشت آینده کشور را تعیین می‌کند، مردم باید احساس کنند که دینی به گردن دارند و باید ادا کنند. باید از خون شهدا پاسداری کنیم، آنها در راه اسلام و انقلاب جان دادند و ما باید در این راه حرکت کنیم و راه آنها را ادامه دهیم. راه شهدا همین است و امیدواریم که انقلاب همیشه زنده باشد و همیشه هم کار دست افراد انقلابی باشد.

دبیر شورای نگهبان گفت: اگر امور کشور به دست افراد انقلابی اداره شود، آباد می‌شود و اگر انقلابی نباشد، درست کار نمی‌کند و مردم را معطل می‌کند و کارها را بر خلاف رویه انجام می‌دهند. هر کسی که رئیس جمهور شد، باید افراد انقلابی را برای همکاری انتخاب کند. با یک حرکت انقلابی کارها را ادامه دهند و امروز و فردا نکنند، قرص سر کار بایستند و استقامت داشته باشند و برای خدمت به مردم آماده باشند.

وی با اشاره به روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس گفت: روند انتخابات تا کنون خوب بوده و ان شاءالله تا آخر هم خوب خواهد بود.  هر چه پیش برویم سر صندوق های اخذ رأی شلوغ تر می‌شود و امیدواریم نتایج خوبی داشته باشد که هم خدا و هم مردم راضی باشند.  


گاردین: در صف‌های طولانی انتخابات ایران، روابط آینده با غرب انتخاب می‌شود

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: انتخاب رئیس‌جمهور در ایران به یکی از مهم‌ترین رویدادها تبدل شده است، چراکه آینده تعاملات تهران را تعیین خواهد کرد.

به نوشته روزنامه گاردین، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رای رفته‌اند که گفته می‌شود نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تاثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. رقبای اصلی در این انتخابات حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و ابراهیم رئیسی هستند.

روحانی که به عنوان فردی میانه‌رو شناخته می‌شود  توانست در ژوئیه 2015 با گروه موسوم به 1+5 به توافقی هسته‌ای دست یابد که منجر به رفع تحریم های ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد.

به نظر می‌آید رئیسی که از حزب اصولگرا و تندرو است، رویکردی بسته‌تر در تعامل با جامعه بین‌الملل دارد. اما چالش بزرگ روحانی برای پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری است.

گاردین نوشت: مردم ایران که در صف‌های طولانی رای‌گیری را آغاز کرده‌اند، قرار است روابط آینده کشور با غرب را نیز انتخاب کنند.


رئیسی: همه باید به نتیجه انتخابات تمکین کنیم و احترام بگذاریم

 نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: انتخابات در کشور ما بر مدار قانون اجرا می شود و همه باید به نتیجه آن احترام بگذارند و به آن تمکین کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی روز جمعه پس از حضور در شعبه اخذ رای واقع در مسجد جامع ارشاد شهرری و شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در کشور ما محور همه چیز قانون است، بر اجرای کامل قانون به عنوان ساز و کار رسمی تاکید کرد.

وی گفت: حق الناس جلوه ای از قانون مداری است که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید فرمودند.

رئیسی با بیان اینکه رای گیری در کشور ما، ساز و کاری اطمینان بخش و قانونی است، افزود: همه باید آرای مردم را امانتی الهی بدانیم و هر نتیجه ای حاصل شد آن نتیجه را بپذیریم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر میزان بودن رای مردم در انتخابات اظهار کرد: امروز مشارکت مردم در انتخابات از ابعاد اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی و همچنین نمایش قدرت بین المللی ایران اهمیت بالایی دارد و همه مردم با مشارکت گسترده در انتخابات عظمت ملت ایران را به رخ جهانیان بکشند.

 حجت الاسلام ابراهیم رئیسی به همراه خانم جمیله علم الهدی با حضور در مسجد جامع ارشاد شهرری، رای خود را به صندوق انداختند.


وزیر دفاع : برای تامین امنیت ملی هر توانی را به کار می گیریم/ ابایی از کسی نداریم
 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار کرد: همگان می دانند که آنچه برای ما اهمیت دارد، تامین امنیت ملی است و در این راه، هر نوع توانی که لازم باشد دراختیار خواهیم گرفت و برای به کارگیری آن هم هیچ ابایی از کسی نداریم.

سردار سرتیپ پاسدار «حسین دهقان» روز جمعه پس از انداختن آرای خود به صندوق در حوزه رای گیری حسینیه ارشاد در جمع خبرنگاران از مردم خواست بدون تامل و هرچه سریعتر به پای صندوق های رای بیایند و یک حماسه پر شور و برگ زرین دیگری را از تاریخ انقلاب و نظام رقم بزنند.

وی افزود: امروز در صحنه منطقه ای و جهانی نگاه خاصی به ملت ما و تمام دوربین ها، افکار و چشم ها روانه صندوق رای است تا ببینند ملت ما چگونه در عرصه صیانت از انقلاب، تضمین امنیت و ایجاد قدرت فراتر برای برداشتن گام های بزرگ تر در جهت رشد و تعالی و توسعه کشورشان حضور می یابند.

دهقان تاکید کرد: امروز توسط ملت بزرگ ما حماسه پرشکوهی رقم خواهد خورد و دنیا باز هم خواهد دید آنچه که در کشور ما به عنوان مردمسالاری دینی مطرح است، یک حقیقت غیر قابل انکار است و تمام آنهایی که دغدغه حضور مردم، اعمال دیدگاه های آنها و یا مسائلی نسبت به مردم و انقلاب دارند، این انتخابات را تحلیل می کنند.

وی خاطر نشان کرد: ملت ما همانگونه که در دوران دفاع مقدس با خلق حماسه ها، خرمشهر را آزاد کردند و عملیات فتح المبین انجام دادند که این عملیات نماد و عینیت یافتن حضور مردم در صحنه انقلاب بود، امروز نیز شاهد تکرار آن خواهیم بود.

دهقان بیان داشت: آنچه مهم است، حضور آگاهانه و توام با بصیرت مردم است و نتیجه هر چه باشد مبارک است و پیروز انتخابات هم ملت بزرگ ایران هستند.

وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره تحریم اخیر برخی افراد و شرکت های ایرانی توسط دولت آمریکا در راستای برنامه های موشکی کشورمان گفت: بار اول نیست که آمریکایی ها دشمنی، عناد و کینه خود را نسبت به انقلاب و نظام ما و نسبت به توانمندی های ما در قالب تحریم افراد یا شرکت ها و به عبارتی تحریم های عمومی کشور اعلام می کنند و این هم در شمار اقدامات قبلی آنهاست.

دهقان تصریح کرد: برای ما مهم این است که دنیا باید بداند ما به عنوان یک کشور مستقل اراده و عزم ملی خودمان بر رفتارمان حاکم است نه نهیب و تشر و خواسته آنها، ملت ایران مصلحت و منفعت خودش را می شناسد و در آن مسیر گام بر می دارد.

وزیر دفاع تاکید کرد: برنامه های ما در حوزه دفاع موشکی مشخص است و بارها اعلام کردیم در مسیر اجرایی کردن برنامه ها جز اراده و تصمیم خودمان هیچ اراده ای نمی تواند دخالت کند.

وی درباره اینکه توصیه انتخاباتی خود به مردم برای فردای انتخابات چیست، گفت: مردم باید نتیجه عملکرد خود و حضور خود را به جشن و شادی بنشینند. مهم این است که مردم آمده اند و وظیفه دینی و ملی خودشان را انجام داده اند.

دهقان یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ما باید نظم را قبل، حین و بعد از انتخابات داشته باشیم.

وی درعین حال هشدار داد: ممکن است بعد از اعلام نتایج، افراد یا گروه هایی به عنوان طرفداری از یک نامزد پیروز یا پیروز نشده، دست به اقداماتی بزنند که ملت بزرگ ما باید از این امر مراقبت کنند.

وزیر دفاع تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد، اجرای مر قانون، تمکین از قانون و پذیرش رای مردم است و پیروز اصلی میدان، مردم هستند.

وی تصریح کرد: هر فردی که به عنوان رئیس جمهوری منتخب سر کار بیاید باید به مردم خدمت و خواسته های آنها را دنبال کند، دغدغه های رهبری را مورد توجه قرار دهد تا مسیر عزت و استقلال کشور شکوفاتر شود.


 فرمانده ناجا:انتخابات با امنیت کامل در حال برگزاری است

فرمانده نیروی انتظامی گفت: براساس گزارش های رسیده تاکنون هیچ گونه مشکل امنیتی گزارش نشده و انتخابات با امنیت کامل و حضور پرشور مردم در حال برگزاری است.

سردار ' حسین اشتری' در حاشیه شرکت در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمع خبرنگاران افزود: نیروی انتظامی در راستای برگزاری هر چه با شکوه تر و توأم با امنیت انتخابات ازمدت ها قبل برنامه ریزی کرده است.

وی با تقدیر از حضور پرشور مردم در دقایق آغازین شروع انتخابات افزود: باید از مردم فهیم و فکور کشور اسلامی مان که از دقایق اولیه پای صندوق های رأی حاضر شده و به منتخبان خود رأی داده اند تشکر کنیم، خوشبختانه شاهد حضور و مشارکت پرشور و شوق مردم در سراسر کشور هستیم.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: مطابق آخرین اخبار رسیده ، هیچ گونه مشکل امنیتی تاکنون گزارش نشده است.

وی یادآور شد: بیش از 300 هزار نفر از همکارانم و دیگر نیروهای مسلح برای تأمین امنیت انتخابات تلاش می کنند و در تمام شعب اخذ رأی به طور میانگین 2 الی 3 نفر از کارکنان نیروی انتظامی، حضوری فعال دارند.

سردار اشتری اشاره کرد: بیش از 20 هزار گشت پیاده ، موتوری، خودرویی و ... همچنین تعداد زیادی ایستگاه ایست و بازرسی ثابت و سیار نیز در راستای تأمین امنیت، تا پایان انتخابات فعال هستند.

عالی ترین مقام انتظامی کشور تأکید کرد: نیروی انتظامی با تمام توان و استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود برای تأمین امنیت انتخابات تلاش می کند.

وی افزود: تخلفاتی در روزهای گذشته در فضای مجازی و حقیقی گزارش شده که موضوع براساس ضوابط قانونی به مبادی ذیربط ارجاع شده است، باید بگویم که مردم با فرزندان خود در نیروی انتظامی همکاری بسیار مطلوبی داشته اند.

اشتری از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف ، موضوع را به مبادی ذیربط گزارش دهند و تصریح کرد: همکارانم تا پایان شمارش آراء و انتقال صندوق های رأی به فرمانداری و مبادی ذیربط، حضور فعالا خواهند داشت.


 ظریف:مشارکت وسیع مردم در انتخابات در داخل و خارج از کشور صفحه زرین دیگری از مردم سالاری دینی است

 وزیر امور خارجه گفت: مشارکت وسیع مردم در انتخابات در داخل و خارج از کشور صفحه زرین دیگری از مردم سالاری دینی است که آن را برای همه دنیا به نمایش می گذاریم و بهترین پیام را می فرستیم که با این ملت بزرگ فقط می توانند با زبان تکریم و احترام صحبت کنند.

محمد جواد ظریف ظهرجمعه در بازدید از ستاد انتخابات خارج از کشور مستقر در وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرنگاران گفت: انتخابات ریاست جمهوری که ما با افتخار آن را در خارج از کشور برگزار می کنیم، یکی از انتخابات هایی است که مختص جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و همیشه مردم ما با اهمیتی که به مردم سالاری دینی می دهند حضور گسترده در انتخابات داشته اند.

وی ادامه داد: این حضور گسترده است همانطور که رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید کرده اند برای نظام و برای همه ایرانیان اقتدار و آبرو می آورد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با یادآوری این که وزارت امورخارجه با همکاری شورای نگهبان در کشورهای مختلف اقدام به تاسیس شعبات رای گیری کرد، اظهارکرد: 158 شعبه اخذ رای در 41 کشور آسیایی در نظر گرفته شده است، 61 شعبه در 26 کشور اروپایی و 67 شعبه در 12 کشور در قاره آمریکا مستقر شده است.

ظریف اضافه کرد: همچنین 24 صندوق اخذ رای در 22 کشور در قاره آفریقا مستقر شده است و در مجموع 310 صندوق اخذ رای در 102 کشور جهان پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد: به ایرانیان خارج از کشور اطمینان می دهم که رای تک تک آنها اهمیت دارد و از رای آنها صیانت می شود و نماینده شورای نگهبان اطمینان حاصل می کنند که هیات های اجرایی و هیات های نظارت به خوبی کارشان را انجام می دهند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: به همه دوستان اطمینان می دهم که این کار به خوبی انجام می شود.

ظریف همچنین گفت: در عراق برای هموطنانی که به عتبات عالیات مشرف شده اند 22صندوق مستقر شده است و در سوریه هم هشت صندوق احذ رای وجود دارد.

وی یادآور شد: برای اخذ آرای شهروندان ایرانی مستقر در امارات متحده عربی نیز 21 صندوق و در کشور آمریکا هم 55 صندوق مستقر شده است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: همچنین پنج صندوق رای در آلمان و چهار صندوق رای در فرانسه وجود دارد و با توجه به برگزاری فستیوال کن و حضور هنرمندان ایرانی در این فستیوال یک صندوق سیار هم در این شهر به این منظور پیش بینی شده است.

ظریف اضافه کرد: مشارکت وسیع مردم در داخل و خارج از کشور صفحه زرین دیگری از مردم سالاری دینی است که آن را برای همه دنیا به نمایش می گذاریم و بهترین پیام را به دنیا می فرستیم که با این مردم بزرگ فقط می توانند به زبان تکریم و احترام صحبت کنند و هیچ کس نمی تواند یک ایرانی را تهدید یا تحقیر کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد صندوق های پیش بینی شده در آمریکا اظهار داشت: با توجه به وسعت کشور آمریکا و این که آرای هموطنان مقیم کانادا هم از این طریق اخذ می شود و از سوی دیگر همواره بیشترین تعداد صندوق های خارج از کشور را در این کشور داشته ایم، تعداد صندوق های پیش بنی شده در آمریکا 55 صندوق است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: در عراق و سوریه 30 صندوق پیش بینی شده که هموطنان از محل های استقرار این صندوق ها اطلاع دارند و باوجود مشکلات موجود انتخابات در این دو کشور هم برگزار می شود.

ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص تمدید تعلیق تحریم های ایران از سوی دولت آمریکا و اضافه شدن افراد و شرکت هایی به لیست تحریم های این کشور گفت: همانطور که در بیانیه اعلام کردیم دولت آمریکا تلاش می کند با هر اقدامی که موظف به انجام آن است برای تمدید تعلیق تحریم ها اقدام کند.

وی اضافه کرد: دولت آمریکا شاید 24 ساعت قبل از موعد تمدید تعلیق تحریم ها را امضا کرد با این حال تلاش می کند اقداماتی در کنار آن انجام دهد و فضا را تلخ کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: آمریکایی ها هیچ وقت نخواستند که ایران بتواند از مزایای برجام و اجرای تعهدات برجامی آمریکا استفاده کند و این اقدام کاملا کوته بینانه است که در دور قبل هم انجام شد.

ظریف تصریح کرد: در دور قبل هم بعد از 90 روز در حالی که باید اعلام می کردند ایران به تعهدات خود پایبند بوده است به دستور مستقیم کاخ سفید - همانطور که روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد - بیانیه داد و گفت ما نمی خواهیم ایران از برجام بهترین بهره برداری را بکند و افرادی را به فهرست تحریم های قبل موشکی اضافه کرد.

وی ادامه داد: ما هم در ادامه اقدامی که پیش از این انجام دادیم 9 فرد و شرکت آمریکایی را بر اساس عمل متقابل به فهرست تحریم ها اضافه کردیم و روز پنج شنبه در وبگاه وزارت امور خارجه قرار دادیم تا هموطنان مراقب باشند و با این افراد معامله نکنند.


 مولوی عبدالحمید: شیعه و سنی در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند

امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان گفت: مردم شیعه و سنی کشور به حرفهای دشمنان که در تلاش برای کمرنگ کردن حضور مردم هستند، توجه نکنند و یکپارچه و متحد در پای صندوق های رای حضور حداکثری داشته باشند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی روز جمعه پس از انداختن رای خود در صندوق اخذ رای اظهار داشت: شرکت در انتخابات امری حیاتی و وظیفه ملی برای همه ایرانیان است و باید حضوری پرشور و حداکثری در پای صندوق های رای داشته باشیم.

وی ادامه داد: مردم باید با حضور در پای صندوق های رای و انتخاب رئیس جمهوری و اعضای شوراهای شهر و روستا در سرنوشت کشور و استان خود سهیم باشند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان با بیان اینکه رای یک امانت است گفت: دست اندرکاران برگزاری انتخابات باید از آرای مردم صیانت کنند.

مولوی اسماعیل زهی اظهار داشت: مردم در انتخابات بدون در نظر گرفتن مسائل قومی و قبیله ای به فرد اصلح رای دهند.

وی با اشاره به پیام انتخابات به دشمنان گفت: پیام حضور پرشور در انتخابات انسجام و همدلی مردم و وجود آرامش و امنیت در کشور است.

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان ادامه داد: پیام ما به افرادی که در منازل خود هستند این است که پای صندوق های رای بیایند.

به گزارش ایرنا برای جمع آوری آرای مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 2 هزار و 221 شعبه اخذ رای شهری و روستایی استان مستقر شده است.

یک میلیون و 608 هزار و 842 نفر از مجموع جمعیت 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفری استان واجد شرایط رای دادن در این دوره از انتخابات هستند.

وی بیان کرد: در مجموع 201 نفر منتخب شوراها در 37 شهر و حدود 10 هزار و 300 نفر منتخب در بیش از سه هزار و 200 روستای سیستان و بلوچستان به عنوان اعضای پنجمین دوره شوراها انتخاب می شوند.


وزیر اطلاعات: تاکنون اقدام ضد امنیتی نداشته ایم/کوچکترین حرکت ضدامنیتی زیر ضربه می رود
وزیر اطلاعات گفت تاکنون اقدام ضد امنیتی نداشته ایم و اظهار کرد: شاید در گذشته، جریانات ضد امنیتی و ضد انقلاب سعی می کردند به نوعی تهدید آفرینی کنند اما در این دوره، شاهد افت این معنا هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی روز جمعه که برای رای دادن به شعبه اخذ رای وزارت کشور آمده بوده در جمع خبرنگاران افزود: در دوران دفاع مقدس در آستانه روزهای قدس و 22 بهمن رسانه های صدام عربده می کشیدند که حضور مردم را هدف قرار می دهیم و با این تهدیدها می خواستند حضور مردم را در مناسبت های ملی کمرنگ کنند اما مردم ما همواره نشان دادند این ترس آفرینی ها تاثیری بر اراده حضور آن ها ندارد.

وی ادامه داد: این حضور مردم در آن ایام امنیت ساز بود و تا دو سه ماه بعد به شهرها نه موشکی پرتاب می شد و نه شهرهایمان مورد اصابت بمبی قرار می گرفت بنابراین حضور مردم امنیت ساز و امنیت آفرین است.

وزیر اطلاعات اضافه کرد: مردم ما همواره در موعد نقش آفرینی های خود، بهترین و امنیت آفرین ترین نقش را ایفا کرده اند. تا این لحظه شاهد حضور پرشور، هوشیارانه و آگاهانه مردم بوده ایم و شاهد پاسخ مردم به فراخوان رهبر معظم انقلاب برای حضور در صحنه انتخابات هستیم.

وی ادامه داد: الحمدالله امنیت درون سازی که از حضور یکایک مردم در کشور می جوشد، اثرات خود را گذاشته است؛ شاید در مناسبت های گذشته جریانات ضد امنیتی و ضد انقلاب سعی می کردند به نوعی حضور خود را نشان دهند و به نوعی دست به کارهایی بزنند و تهدیدهایی را بیافرینند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: الحمدالله در این دوره نسبت به انتخابات و برنامه های گذشته شاهد افت این معنا هستیم ؛ البته نه اینکه نبوده ، موارد متعددی بوده اما ضرورتی ندیدیم این موارد جزئی را به اطلاع مردم برسانیم و احیانا مایه تشویش خاطر مردم شویم.

علوی افزود: الحمدالله هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و اشراف اطلاعات فراگیر آن ها که به لطف پروردگار تا کنون نقطه کوری نداشته است، موجب شده هر حرکت مشکوکی که باعث صدمه به امنیت و آرامش کشور در ایام انتخابات می شود، شناسایی شود و همه آن ها زیر ضربه بروند.

وی ادامه داد: چندین گروه کوچک و نیمه بزرگ زیر ضربه رفتند و تا کنون هیچ موردی که جریان های ضد انقلاب و ضد امنیتی توانسته باشند آسیبی به امنیت کشور در این روز حضور پرشکوه برسانند، نداشته ایم.

وزیر اطلاعات گفت: همکاران ما در سطح کشور با هوشیاری تمام شرایط را رصد می کنند و با مشاهده کوچکترین حرکت مشکوکی آن را زیر نظر می گیرند و به موقع هم اگر ببینند توطئه ای از سوی دشمن است، ضربه وارد می کنند.

علوی افزود: مردم ما توانمندی سربازان گمنام را باور کردند و همه نیروهایی که در امنیت کشور تاثیرگذار هستند از ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و مدیریت سیاسی وزارت کشور، استانداری ها و فرمانداری ها باهم افزایی درحال کار هستند.

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است که نقش وزارت اطلاعات در تامین امنیت، داخلی محور است و تا این لحظه هیچ گونه اتفاق ضد امنیتی نداشته ایم و ان شاءالله که تا پایان زمان رای گیری نخواهیم داشت.

نماینده ابراهیم رییسی در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات:

نماینده ابراهیم رییسی در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه کاندیدای ما خودش سی و چند سال اجرای قانون را برعهده داشته و در عمل هم آن را نشان داده است،تصریح کرد:نتیجه‌ای که دستگاه های حاکمیتی از انتخابات اعلام می‌کنند، را قبول خواهیم داشت.

حسین طلا نماینده حجت الاسلام رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران در پاسخ به  سوال خبرنگاری مبنی بر این که اگر کاندیدای مورد حمایت شما موفق به کسب آرای لازم نشود، آیا به قانون پایبند هستید یا خیر، گفت: موضوعی که اظهر من الشمس است این است که کاندیدای ما خودش سی و چند سال اجرای قانون را برعهده داشته و در عمل هم آن را نشان داده و همه ما هم خودمان را به اجرای قانون ملزم می‌دانیم.

وی افزود: آن چیزی که دستگاه های حاکمیتی از نتیجه انتخابات اعلام می‌کنند، ما هم آن را قبول خواهیم داشت اما معنای آن این نیست که اشکالاتی را که ما و همکارانمان می‌بینیم اعلام نکنیم و انتظار نداشته باشیم که پیگیری نشود ؛ امیدواریم اشکالاتی که اعلام می‌کنیم پیگیری شود.

نماینده حجت الاسلام رئیسی در شورای نگهبان اضافه کرد: امیدواریم با پیگیری دستگاه‌های مربوطه اشکالاتی که مطرح می‌کنیم با دقت مورد بررسی گیرد تا مشکلی در روند انتخابات پیش نیاید.

طلا ضمن تشکر از مردم به خاطر حضورپرشور در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها گفت: همه ما شاهد حضور پرشور مردم در این دوره از انتخابات هستیم.

وی ادامه داد: به هر تقدیر ملت امروز اراده خودش را حاکم می‌کند و مقدرات خودش را برای 4 سال در حوزه اجرا می‌بندد؛ امیدواریم این مقدرات و آنچه تصمیم گرفته می شود و مردم انتخاب می‌کنند برای همه خیر باشد و موجب آبادانی، رشد و شکوفایی کشور شود.

نماینده حجت الاسلام رئیسی در شورای نگهبان تصریح کرد: اما براساس آنچه که لازم است از زحمات مجموعه هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان به دلیل کار ارزنده ای که انجام می‌دهند تشکر کنیم.


وی حجم استقبال مردم در این دوره از انتخابات را فوق العاده بالا دانست و افزود: ازدحامی که در شعب اخذ رأی وجود دارند نشان دهنده این واقعیت است که مردم به آینده‌شان حساس هستند و انتظار این است که مجموعه اجرایی کشور تمهیدات لازم را برای آنها فراهم کند تا کمترین انتظار را برای انداختن رأیشان به صندوق بکشند و خیلی دچار مشکل و زحمت نشوند.

نماینده حجت الاسلام رئیسی در شورای نگهبان ادامه داد: موضوعاتی را به مجموعه نظارت بر انتخابات اعلام کردیم و امیدواریم که دوستان با تلاشی که دارند و آن را پیگیری می‌کنند بتوانیم پاسخ های مناسبی را هم دریافت کنیم.

طلا در ارزیابی اش نسبت به روند برگزاری انتخابات و احتمال اشکالاتی از سوی هیئت های نظارت گفت: طبق قانون نمایندگان کاندیداها می‌توانند در هیئت های اجرایی، شعب اخذ رأی و نیز در محل دستگاه‌های شمارش آرا حضور داشته باشند که درباره کاندیدای مورد حمایت ما دو بخش اول انجام شده اما خیلی جاها هم مشکلاتی را داشتیم بعضی ها علمی به قانون نداشتند که به همین خاطر مقداری دچار مشکل شد و بعضی تغییرات نرم افزاری در مجموعه وزارت کشور باعث شد که برای صدور کارتهای نمایندگان ما مشکلاتی ایجاد شود.
 

حضور پرشور مردم بی سابقه است
نماینده حسن روحانی در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات با تاکید براینکه حضور پرشور مردم بی‌سابقه است گفت که ان‌شاءالله با شرایطی که مهیا شده نتیجه‌ای حاصل شود که برگرفته از خواست مردم است و همه نسبت به آن علاقه‌مند هستند.

 محمدرضا صادق نماینده حجت الاسلام حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از ستاد مرکزی هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که اگر نتیجه انتخابات به نفع کاندیدای مورد حمایت شما نباشد، آیا به قانون پایبند هستید یا خیر، گفت: خواست مردم در انتخابات ظهور می‌یابد ان‌شاءالله با شرایطی که مهیا شده نتیجه‌ای حاصل شود که برگرفته از خواست مردم است و همه نسبت به آن علاقه‌مند هستند.

وی اضافه کرد: امیدواریم که نتایج انتخابات که در اولین فرصت ممکن توسط مراجع قانونی اعلام خواهد شد شرایط مطبوع و مطلوبی را فراهم کند و بنده بسیار خوش بین هستم که اینگونه خواهد بود و رضایت خدا و خلق خدا را در بطن خودش دارد.

نماینده روحانی در شورای نگهبان در ارزیابی اش نسبت به برگزاری روند انتخابات گفت: تا به اینجا روند خوب بوده و تا آخر شب هم که زمان قانونی است، صبر می‌کنیم و امیدواریم خوشحالی که مردم برای حضورشان در پای صندوقها دارند در نتایج انتخاباتی تبلور پیدا کند.

صادق همچنین ضمن تقدیر از دست اندرکاران نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بنده به شما اصحاب رسانه و تک تک عزیزانی که در بخش نظارت مشغول کار هستند خسته نباشید می‌گویم.

وی اضافه کرد: ما گزارشها را دریافت می‌کنیم و در جریان اخبار قرار می‌گیریم و در هیئت نظارت نیز آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نماینده روحانی در شورای نگهبان ادامه داد: شرایطی که الان برای انتخابات وجود دارد، در مقایسه با انتخابات پیشین قابل قبول است، گرچه گزارش‌هایی از روند اجرا داریم که ممکن است اشکالات جزئی درآنها وجود داشته باشد.

صادق تصریح کرد: به لطف خدا مردم عزیز ما ثابت کردند که برای رقم زدن سرنوشت سیاسی کشور خود و فراهم کردن فرصت برای خدمت دوباره فرزندان این آب و خاک در راستای ارزشهای ملی و دینی و میراث شهدا حاضرند ساعت‌ها صفهای طویل را تحمل کنند که ان‌شاءالله با رأی خوب خودشان شرایط دوباره‌ای را برای پیشبرد اهداف کشور فراهم خواهند کرد.


تمدید زمان رای‌گیری انتخابات تا ساعت 20

ستاد انتخابات کشور اعلام کردکه زمان رای‌گیری برای انتخابات تا ساعت 20 امشب تمدید شد.

متن این اطلاعیه ستاد انتخابات کشور به شرح ذیل است:با تشکر از حضور پرشور ملت شریف ایران که در پیروی از امر رهبری معظم انقلاب اسلامی در آستانه‌ی خلق حماسه سیاسی اند و با توجه به گزارشهای دریافتی از حوزه‌های انتخابیه کشورمبنی بر درخواست تمدید مدت زمان اخذ رأی و نظر به موافقت وزیر محترم کشور، زمان اخذ رأی در انتخابات ریاست جمهوری به مدت دو ساعت یعنی تا ساعت 20 در سراسر کشور تمدید می گردد. این تمدید شامل شعب ثبت نام و اخذ رأی واقع در خارج از کشور نیز می گردد.


مشهد مشکلی از لحاظ کمبود تعرفه ندارد

رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: هیچگونه مشکلی در مشهد از لحاظ کمبود تعرفه وجود نداشته و ندارد.

به دنبال انتشار برخی از اخبار در خصوص تمام شدن برگه‌های تعرفه انتخابات ریاست جمهوری در مشهد، علی اصغر احمدی به ایسنا گفت: طی ساعات اخیر چندین بار  با استاندار خراسان رضوی تماس تلفنی داشتم که در این تماس‌ها استاندار به من اعلام کرد که در حوزه انتخابات مشهد هیچگونه مشکلی از لحاظ کمبود تعرفه وجود نداشته و ندارد.


رئیس مجلس شورای اسلامی از ستاد انتخابات کشور بازدید کرد

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در ستاد انتخابات کشور از نزدیک در جریان مراحل مختلف انتخابات قرار گرفت.


 صف‌های طولانی اخذ رای را ترک نکنید

ستاد اصلاح طلبان تهران اطلاعیه فوری را صادر و از مردم خواست تا صبر کرده و این صف عا را ترک نکنند.


 متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

مردم شریف تهران

بار دیگر حضور پر شور شما در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران حماسه ای عظیم را رقم می زند. بر اساس گزارش های واصله، استقبال بی نظیر مردم در برخی شعب اخذ رای در سطح شهر تهران موجب صف های طولانی و انتظار بلند مدت عزیزان رای دهنده شده است.

لذا با توجه به این استقبال پرشور، و روند کند اخذ رای ؛ ضمن تشکر و قدردانی از حضور حماسی شما عزیزان، استدعا دارد که با صبر و بردباری وهمراهی تا پایان کار و انداختن برگه رای در صندوق ؛ شعب اخذ رای را ترک ننمائید.

اندکی صبر برای طلوع فردایی بهتر ، وظیفه ای بر دوش یکان یکان مردم ایران اسلامی است.


 از مردم عذرخواهی می‌کنیم

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه سهل انگاری در اجرای انتخابات نبوده است، گفت: از مردم به خاطر حضور در صف‌های طولانی اخذ رای عذرخواهی می‌کنیم.

علی اصغر احمدی در این باره اظهار کرد: ما شاهد مراجعه مردم به شعب اخذ رای از ساعات اولیه بودیم و مردم خصوصا در تهران و شهرهای بزرگ در صف‌های طولانی مانده‌اند که ضمن قدردانی از آن‌ها باید دستشان را بوسید و ما به واسطه زحمتی که مردم متحمل شده‌اند از آن‌ها عذرخواهی می‌کنیم ولی سهل انگاری در اجرای انتخابات وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه کسانی که وارد شعب اخذ رای می‌شوند باید براساس مقررات تشخیص هویت شوند، گفت: ما توانستیم در تعامل با هیئت نظارت شورای نگهبان در بخشی جاها منشی را اضافه کنیم که سرعت افزایش پیدا کند.

معاون سیاسی وزیر کشور خاطر نشان کرد: وقتی هیئت اجرایی در زمان خود صندوق سیار پیش‌بینی می‌کند مسیر صندوق سیار نیز پیش‌بینی می‌شود و تغییر آن نیازمند هماهنگی با هیئت نظارت است و همکاران ما در تلاش بودند این کار را انجام دهند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه انتخابات شورای شهر، ریاست جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس تا ساعت 22 تمدید شده است، اضافه کرد: در مورد صندوق‌های سیار بیشتر در کلان‌ شهرها و شهرهای بزرگ با مشکل مواجه بودیم من با همه استاندارها در تماس بودم و راه‌های لازم را بررسی کردیم بزرگان نظام هم دغدغه‌هایی داشتند که باید بررسی شود.

احمدی با بیان اینکه چاپ و ارسال تعرفه‌ها به استان‌ها و شهرستان‌ها بیش از آمار واجدین شرایط بوده است تاکید کرد: ما در هیچ استان و شهرستانی کمبود تعرفه نداشتیم برخی مطالب می‌رسید که واقعیت نداشت و برخی هم نگران بودند من ابلاغ کردم که اگر تعرفه‌های مصرفی به هفتاد درصد رسید موضوع را اطلاع دهند که تعرفه جدید به شعب ارسال شود در دو سه نقطه مثل خراسان هم مواردی بود که با استاندار صحبت کردم و ایشان گفت به تعطیلی شعبه نرسیده و بلافاصله تعرفه‌ها رسیده است.


رئیسی با وزیر کشور دیدار کرد

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی پس از حضور در ستاد انتخابات کشور، با عبدالرضا رحمانی فضلی دیدار و گفت‌وگو کرد.توصیه انتخاباتی ابتکار به مردم

معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست به مردم توصیه کرد به شایعات توجه نکنند و از حق خود برای رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر استفاده کنند.

معصومه ابتکار در توییتی نوشت: "شايعاتي مبني بر كفايت راي پخش شده تا مردم از راي دادن منصرف شوند در حالي كه تا آخر هر كسي كه بخواهد بايد راي دهد و تا لحظه آخر منصرف نشود."


وزیر کشور: مردم به شعب خلوت مراجعه کنند

وزیر کشوراز مردم خواست با توجه به اینکه در برخی شعب اخذ رای بویژه کلانشهرها صفوف طولانی تشکیل شده است، به شعب اخذ رای خلوت مراجعه کنند

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور اظهار کرد: مردم عزیز ایران امروز حماسه جدیدی را خلق کردند و با مشارکت بی نظیرشان نشان دادند پای آرمان هایشان همیشه هستند.
وی افزود: از صبح امروز تلاش کردیم همه تمهیدات را داشته باشیم که مردم به راحتی رای دهند اما آنقدر حضور زیاد است که شرمنده این همه لطف و محبت و صبر آنها هستیم.


وزیر کشور خاطر نشان کرد: برای تعیین سرنوشت اجرایی کشورشان و برای مانور قدرت خواهش ما این است که مردم ما را ببخشند و تحمل کنند و یکبار دیگر اثبات حقانیت مردم در عرصه های تعیین سرنوشت
باشند.


رحمانی فضلی افزود: تا ساعت ۲۴ می توانیم زمان انتخابات را تمدید کنیم، لذا از مردم می خواهیم به گونه ای پای صندوق بیایند تا ما بتوانیم قبل از ساعت ۲۴ ستادها و شعب را ببندیم چون بعد از آن، آن روز شنبه می شود و برگزاری انتخابات تخلف است.


وی ادامه داد: با توجه به اینکه در برخی شهرها و کلانشهرها با تراکم مواجه هستیم از مردم می خواهم برنامه ریزی کنند و در سطح بقیه شعب سطح شهر توزیع شوند.

وزیر کشور گفت: در تهران برخی شعبه ها را اعلام کرده اند که خواهش می کنم از مردم خودشان مدیریت کنند و به شعبه های خلوت بروند تا ما بتوانیم تا آخرین نفر رای ها را اخذ کنیم و شرمنده کسی نشویم.


رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه انتخابات شوراها و ریاست جمهوری باهم برگزار می شود این ترافیک وجود دارد و از طرفی دیگرعلاقه مندی مردم به سرنوشتشان را شاهد هستیم.


وی  در ادامه با اشاره به برذخی شایعات و گمانه زنی ها درباره نتایج آرا گفت: ممکن است شایعات و گمانه زنی ها و آمارهایی از صندوق ها که باز نشده، در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شود که از مردم می خواهم به هیچ وجه به این شایعات و گمانه زنی ها توجه نکنند.

وی ادامه داد: ستاد امنیت انتخابات مامور شده با کسانی که این آمار و اطلاعات را توزیع می کنند حتما معرفی کنند و چند ساعتن قبل همه این ها را به دادسرا معرفی کردیم که ان‌شاءالله با همه افراد و رسانه هایی که در این زمینه فعالیت کردند برخورد جدی شود.


وزیر کشور در ادامه به موضوع تعرفه ها اشاره کرد و گفت: به استانداران و فرمانداران دستور داده ایم یکبار دیگر بحث تعرفه ها را دنبال کنند، خوشبختانه از صبح امروز تا کنون به هیچ وجه با کسری تعرفه مواجه نبودیم. در برخی از شعب ها که موقتا با کسری تعرفه مواجه شدیم تعرفه ها تامین شد و ما توانستیم با فعالیت خوب این تعرفه ها را به صورت مطلوب توزیع کنیم.

رحمانی فضلی افزود: به فرمانداران واستانداران دستور دادیم تعرفه های لازم را به شعبه های باقی مانده برسانند که امیدوارم مردم با همکاری با ما داشتند در این ساعت آخر همکاری مناسبت تری داشته باشند.


وی ادامه داد: در تبریز،مشهد،اصفهان و تهران شعبه های اخذ رای هستند که در حال حاضر خلوت هستند و مدیران ما در استان ها این حوزه ها را اعلام کرده اند که خواهش می کنم مردم به این حوزه ها مراجعه کنند تا حقی از آنان ضایع نشود و بتوانیم احقاق حق کنیم.


وزیر کشور در پاسخ به این سوال که زمان آغاز شمارش آرا چه زمانی خواهد بود؟ گفت: بعد از پایان رای گیری دستور می دهیم که هیات نظارت و هیات اجرایی با هم این کار را شروع کنند.


رحمانی فضلی در پایان تاکید کرد: برخی از افراد و گروه‌ها اعلام عمومی کردند که هرکس شکایتی از روند انتخابات دارد به آن ها گزارش کند که این کار غیرقانونی است، تنها ناظر انتخابات شورای نگهبان است و تمامی ایرادات و تخلفات احتمالی باید به شورای نگهبان داده شود و پس از دادن این گزارش ها شورای نگهبان موظف است که طی سه روز آن گزارش ها را بررسی کند.


تا ساعت ۲۴ اخذ رای ادامه خواهد داشت /شبکه خبر زیرنویس خود را اصلاح می‌کند

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت که تا ساعت ۲۴ اخذ رای ادامه خواهد داشت.

علی پورعلی مطلق در جمع خبرنگاران، گفت: تا ساعت ۲۴ اخذ رای ادامه خواهد داشت و این امر پایان نپذیرفته است. دوستان شبکه خبر زیرنویسی که پخش کرده‌اند را اصلاح می کنند و ما اخذ رای را انجام می دهیم اما دیگر تمدید نخواهیم داشت.

وی افزود: همه فرمانداران و استانداران نیز در این زمینه دستور لازم را گرفته اند.


رای گیری تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت

در اطلاعیه شماره ۳۵ ستاد انتخابات کشور آمده است:

ستاد انتخابات کشور به آگاهی ملت شریف ایران می رساند رای گیری تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت و عوامل اجرایی کلیه شعب اخذ رای موظفند رای مراجعه کنندگان را اخذ و راس ساعت ۲۴ نسبت به اتمام رای گیری اقدام نمایند.


علت حضور جهانگیری در وزارت کشور

معاون اول رییس جمهور برای پی‌گیری وضعیت هموطنانی که در پشت درب شعب منتظر رای دادن هستند عازم وزارت کشور شد.

در این یادداشت توئیتری آمده است : باتوجه به اینکه تعدادکثیری از هموطنان عزیزمان همچنان در صف های طولانی شعب اخذ رای هستند برای پیگیری و چاره اندیشی موضوع عازم وزارت کشورهستم.آغاز شمارش آراء در اغلب حوزهای انتخابیه در خارج از کشور

مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور گفت:‌در اغلب حوزه‌های انتخابات رای گیری در خارج از کشور گرفتن اخذ رای به اتمام رسیده است و شمارش آراء آغاز شده است.

محمدی  بیان این‌که رای‌گیری در کشورهای آسیای میانه،‌اقیانوسیه،‌شرق آسیا و همچنین مناطق اطراف کشورمان به اتمام رسیده است گفت: در اغلب کشورهای اروپایی نیز اخذ رای به اتمام رسیده و شمارش آراء آغاز شده است.

وی تصریح کرد:‌ اخذ رای در کشورهای آمریکای لاتین و همچنین ایالات متحده همچنان ادامه دارد.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 102 کشور برگزار شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری