کد خبر: ۱۷۲۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۷
پرسش مهم حامیان رئیسی از مخاطبان این است که چرا به رئیسی رای نمی دهید؟
چرا به رئیسی رای نمی دهم؟

دکترعباس خلجی استاد دانشگاه ؛ اعتدال :
 
پرسش مهم حامیان رئیسی از مخاطبان این است که چرا به رئیسی رای نمی دهید؟ پاسخ این پرسش نیازمند مرور ویژگی های شخصیتی، توانمندی های فردی، پیشینه سیاسی، سوابق قضایی، و ویژگی های ساختاری نیروهای سیاسی و اجتماعی حامی رئیسی است.
 
1. ویژگی های شخصیتی
ویزگی های شخصیتی رئیسی تناسبی با جایگاه خطیر ریاست جمهوری ایران ندارد. وی از نگرشی بسته و ارتجاعی برخوردار است که گویای درون گرایی، منفی بافی، وابستگی و ضعف اراده و شخصیت ضعیف اوست. رئیسی تاکنون نقش اولی در ساختار قدرت ایفا نکرده و تسلط چندانی بر مسایل کشور ندارد. کم هوشی و کم تسلطی و ضعف سخنوری او نیز در مناظره ها بر همگان عیان گشت.

2. توانمندی فردی
رئیسی از اوان جوانی به قضاوت در دادگاه های انقلاب پرداخته و فرصتی برای تعلیمات حوزوی و کسب تحصیلات دانشگاهی نیافته و از دانش فقهی و قضایی سطحی برخوردار است که تنها حاصل تجربیات میدانی اوست. بنابراین او در شمار فقهای قابل اعتنا قرار نمی گیرد. مدرک دکتری مدرسه عالی مطهری نیز نمی تواند این ضعف رئیسی را پوشش دهد. زیرا او فرصتی برای نشستن در پشت میز دانشگاه و نگارش رساله نداشته است.
 
3. پیشینه سیاسی
رئیسی به طیف راست افراطی اصولگرایان منسوب است و به عنوان عنصر قضایی این جریان نقش مهمی در بستن جامعه آزاد اطلاعاتی و توقیف مطبوعات و کنترل گفتمان اصلاح طلبی و مهار نیروهای آزاداندیش و تحول خواه ایران ایفا نموده است.
 
4. سوابق قضایی
رئیسی سابقه اجرایی مشخصی در کارنامه خود ندارد و هرگز خود را در معرض آرای عمومی قرار نداده تا هم میزان مقبولیت عمومی خود را بیازماید و هم در سطح نمایندگی مردم و وزارت و ... کسب تجربه کند. بنابراین، فقدان سابقه فعالیت سیاسی و اجرایی یک نکته منفی در کارنامه اوست و شهروندان ایرانی نمی توانند تخم مرغ آرای خود را در سبد چنین شخصیتی قرار دهند. البته کارنامه قضایی رئیسی هم چندان قابل دفاع و پربار نیست و خوشنامی و اعتباری برایش نیافریده است.
در عین حال، رئیسی در این جایگاه نیز نقش چندانی در مبارزه با فساد و تباهی در دیوانسالاری و ساختارهای سیاسی و اقتصادی کشور ایفا نکرده است. بنابراین، آیا کسی که در جایگاه عالی قضایی نظام در مبارزه با فساد ناکام بوده است، اکنون می تواند در جایگاه بالاترین مقام اجرایی کشور با فساد مبارزه کند؟!
 
5. تجربه سیاست خارجی
رئیسی از دانش لازم و تجربه کافی در عرصه سیاست خارجی برخوردار نیست و همکاران و حامیان وی نیز کارنامه درخشانی در سیاست خارجی ندارند. مثلا کارنامه جلیلی در سیاست خارجی بسی تیره و تار است و تحریم های بین المللی ایران ارمغان دوران مسئولیت وی در پرونده هسته ای است. هم چنین - بنا به تایید ناطق نوری - نام رئیسی در فهرست تحریم های حقوق بشری قرار دارد. پس چگونه می توان به کسی رای داد که امکان خروج از ایران را ندارد. رویکرد ماجراجویانه و سیاست های جنگ افروزانه این طیف نیز نیازی به بیان ندارد.
 
6. ویژگی های ساختاری حامیان رئیسی
ویژگی های ساختاری نیروهای پشتبان رئیسی از مهمترین امتیازات منفی وی ارزیابی می شوند و صلاحیت ریاست جمهوری ایران را از وی سلب می کنند :
- وابستگی به نهادهای نظامی و امنیتی به گونه ای که اکنون این نهادها به جای رئیسی بازیگر اصلی عرصه رقابت های انتخاباتی ایران شده اند.
- وابستگی به الیگارشی قدرت سنتی که مشخصه بارزش مخالفت با نقش مردم در سیاست و حکومت و رویکرد غیردموکراتیک و ضدجمهوری خواهی آن است.
- کسب حمایت نیروهای سنتی و دم برخورداری از حمایت نیروهای مستقل دانشگاهی و حوزوی و تاتوانی در جلب پشتیبانی و آرای طبقه متوسط شهری.
- سوءاستفاده از مذهب و نمادهای مذهبی و مقدسات مردم و به کارگیری سرمایه معنوی و تاریخی ایرانیان در جهت کسب قدرت سیاسی.
- سوءاستفاده از بیت المال و امکانات دولتی و اموال عمومی (نهادهای مذهبی و نظامی) در فرایند تبلیغات انتخاباتی.
- همسویی با جریان های انحرافی  و حاشیه ای چون جامعه مداحان و نیروهای لمپنی چون نمادهای موسیقی رپ (تتلو).
- رویکرد عوامفریبانه و سیاست های پوپولیستی که کلی گویی و وعده های اقتصادی غیرقابل تحقق و کاربرد وسیع واژگان بی پایه و اساس مانند افزایش یارلانه و ایجاد اشتغال 6 میلیونی شاخص آن است.
- همکاری با تیم احمدی نژاد و به کارگیری اعضای دولت نهم و دهم در ستادهای انتخاباتی و دولت احتمالی.
- ائتلاف با قالیباف و پنهان شدن در پشت کاندیدای پوششی به منظور پرهیز از مواجهه مستقیم با روحانی.
- خود حقیقت پنداری و انحصارطلبی سیاسی و اقتصادی و رویکرد حذفی در سیاست داخلی.
- در حالی که دولت یازدهم به خاطر تحریم مورد نقد قرار گرفت، رئیسی تحریم های بین المللی را به عنوان یک فرصت ارزیابی می کرد.
بدیهی است این فهرست قابل افزایش است. اما یادداشت کنونی گنجایش آن را ندارد.
 
7. جان کلام
به طور کلی، رئیسی صلاحیت لازم برای سپردن کلید اجرایی کشور و سرنوشت آینده فرزندان این سرزمین را ندارد. چون نماد نیروهای ارتجاعی و  سنت های کهن الگو در سیاست ایران است که ناکارآمدی آن دیری است که بر همگان آشکار شده است. اما این الگو با شعارهای عوامفریبانه و سیاست های پوپولیستی و در زیر بیرق انقلابی گری و مدیریت انقلابی و جهادی در پی مصادره میرات انقلاب اسلامی و ارزش های دموکراتیک و ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران است تا آن را به نیروهای افراطی تقدیم نماید. بنابراین، رئیسی با چنین رویکرد واپسگرایانه ای در برابر نماد رویکرد تحول خواهی و نوگرایی ایرانیان یعنی حسن روحانی قرار گرفته است. نگارنده بر این باور است که در این صف آرایی شعور جمعی ایرانیان به برتری نوگرایی و تحول خواهی حکم می دهد. بنابراین، خرد جمعی ایرانیان با رای قاطع خود به روحانی احتمال حاکمیت یک گزینه پرمخاطره بر سرنوشت ایران و ایرانی را برطرف خواهد کرد.
 

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ