کد خبر: ۱۷۲۵۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
تحلیل رسانه های خارجی از انتخابات ایران؛
رقیب اصلی روحانی، مشارکت نکردن مردم در انتخابات است. میزان مشارکت مردم ایران در رای گیری ها که از اهمیت زیادی برخوردار است، چالشی برای روحانی به شمار می رود؛ هر چند که احتمال افزایش شمار رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران وجود دارد.
رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، کمتر از 2 روز مانده به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، تبلیغات 6 نامزد این انتخابات شدت بیشتری یافته و رسانه های خارجی نیز با توجه به اظهارات جدید آنان، تحلیل ها و گزارش های خود را ارائه می کنند.


*شمار رای دهندگان در انتخابات اهمیت زیادی دارد 
خبرگزاری اسوشیتدپرس در مطلب دیگری نوشت: میزان مشارکت مردم ایران در رای گیری ها که از اهمیت زیادی برخوردار است، چالشی برای روحانی به شمار می رود؛ هر چند که احتمال افزایش شمار رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران وجود دارد. 

آسوشیتدپرس افزود: از نظر تاریخی هر چه شمار رای دهندگان ایرانی بیشتر باشد، احتمال پیروزی یک نامزد اصلاح طلب یا میانه رو مانند حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی، بیشتر خواهد بود. 

این رسانه آمریکایی اضافه کرد:«روحانی با توجه به وعده مخالفان و رقیبانش برای دادن کمک های نقدی عوام پسندانه به فقیران ومحرومان، به همه رای دهندگانی که بتواند جذب کند، برای انداختن آرایشان در صندوق های انتخابات 19 مه (29 اردیبهشت ماه) نیاز دارد. هر چند حتی برخی از حامیان وی می گویند که ممکن است این رای دهندگان در خانه مانده و در انتخابات شرکت نکنند.» 

آسوشیتدپرس تصریح کرد: اسحاق جهانگیری یکی از معاونان روحانی برای کمک به رئیسش، عرصه رقابت ها را ترک کرد. کناره گیری یک نامزد اصلاح طلب پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری 2013، به روحانی کمک کرد با کسب اکثریت حدود 51 درصدی، پیروز شود. 

این خبرگزاری آمریکایی اضافه کرد: انتخابات ریاست جمهوری پیشین شاهد مشارکت 73 درصدی رای دهندگان بود که روحانی باید این میزان مشارکت بالا را این بار نیز در میان 56 میلیون و 400 هزار ایرانی واجد شرایط رای دادن، تکرار کند. 

آسوشیتدپرس تصریح کرد: اگر هیچ کدام از نامزدها نتواند به اکثریت قاطع دست یابد، دو نامزدی که بیشترین آراء را کسب کرده اند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در26مه(پنجم خرداد ماه) رقابت خواهند کرد. 

آسوشیتدپرس ادامه داد: به گفته سعید لیلاز تحلیل گر سیاسی مستقر در تهران، رقیب اصلی، مشارکت نکردن مردم در انتخابات است.هرچند که توافق هسته ای به ایران امکان داد که صادرات حیاتی نفت خود را به اروپا از سرگیرد و قراردادهایی برای خرید هواپیما به ارزش میلیاردها دلار امضا شود، اما بیکاری و تورم مزمن همچنان به عنوان نگرانی اصلی باقی مانده است.

این رسانه آمریکایی درادامه نوشت: جدی ترین چالشی که روحانی با آن روبرو است، ابراهیم رئیسی رقیب تندروی وی است . رئیسی تاکنون از حمایت دو نهاد مهم روحانیت برخوردار شده است. رئیسی قول داده است با پرداخت مبلغی ماهانه معادل 65 دلار از فقیران و محرومان حمایت کند که حدود یک ششم حقوق ماهانه یک کارگرعادی غیرمتخصص است. 

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: دولت ایران تاکنون حدود 12 میلیارد دلار به عنوان کمک به فقیران پرداخت می کرده که شامل مبلغ نقدی 13 دلار در ماه به هر فرد است. پرداخت این مبالغ نقدی به جلب آرای رای دهنگان روستایی به سوی رئیس دولت دهم و رئیس جمهوری تندروی پیشین کمک کرد که وی را از رقابت در این انتخابات بازداشته اند. دولت روحانی تلاش می کند که از این مبلغ برای تامین بودجه طرح های توسعه ای استفاده کند. 

آسوشیتدپرس افزود: «یک عضو موسسه سیاست خاورنزدیک واشنگتن می گوید اقتصاد ایران در وضع مناسبی قرار ندارد. مردم به علت موفقیت روحانی در مذاکرات هسته ای به وی اعتماد دارند،اما می خواهند در باره توانایی های نامزدها برای حل مشکلات اقتصادی بشنوند. یک کنشگر با نفوذ اصلاح طلب، نگران این موضوع است که وعده های پرداخت کمک نقدی، فقیران و بیکاران را جذب کند. تاجزاده و دیگر کنشگران نگران هستند که انتخابات ریاست جمهوری به علت بی علاقگی ایرانیان طبقه متوسط و شمار بیشتری از رای دهندگان با تمایلات لیبرال در تهران، به شرکت در رای گیری، انتخابات ریاست جمهوری را به چالش بکشد. 

* ایران به دیپلمات های روحانی نیاز دارد
خبرگزاری رویترز گزارش داد رای ایرانیان در روز جمعه تعیین خواهد کرد که آیا تعامل تهران با جهان تسریع و یا متوقف خواهد شد.

«حسن روحانی» رئیس جمهور پراگماتیست 68 ساله در حالی برای پیروزی در دور دوم تلاش می کند که رقبای تندروی او، با طرح ادعای ناکامی در بهبود اوضاع اقتصادی کشور بر او تاخته اند.

برخی از ایرانیان معتقدند توافق هسته ای 2015 در اشتغالزایی، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی بی تاثیر بوده است.

قوی ترین رقیب روحانی، «ابراهیم رئیسی» روحانی محافظه کار 56 ساله ای است می گوید ایران به کمک های خارجی نیازی ندارد و متعهد شده ارزش های انقلاب اسلامی 1979 را احیا کند.

با انصراف «محمدباقر قالیباف» از دور رقابت ها، جبهه محافظه کاران قوی تر و شانس رئیسی برای پیروزی بیشتر شد.

گرچه توافق هسته ای ایران تحریم های هسته ای را برداشته است، آمریکا همچنان با اقدامات یکجانبه خود سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در ایران باز می دارد. برخی از کارشناسان معتقدند ایران به ادامه کار روحانی نیاز دارد.

«علی واعظ» از گروه بین المللی بحران می گوید: «با توجه به اینکه توافق هسته ای در خطر است، ایران به دیپلمات های تیم روحانی و تکنوکرات های اقتصادی نیاز دارد تا در صورت هر اختلالی در توافق، آمریکا سریعا مقصر اعلام شود.»
 

*گمان می رود روحانی نفر اول در انتخابات باشد
روزنامه تلگراف در مقاله ای نوشت:انتخابات ریاست جمهوری تا حد زیادی یک همه پرسی در مورد تعامل روحانی با بقیه دنیا در پی توافق هسته ای تلقی می شود. گمان می رود که روحانی نفر اول در انتخابات ریاست جمهوری باشد، اما موفق نبودن توافق 2015 در اعطای دستاوردهای زیاد اقتصادی به مردم، مجالی به وجود آورده است که ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف رقیبان اصلی روحانی درصدد بهره برداری از آن برآمده اند. 

تلگراف اضافه کرد: در سه مناظره انتخاباتی، مخالفان روحانی بر ناتوانی وی در اشتغالزایی و رشد اقتصادی متمرکز شدند. روحانی که خواستار یک دوره چهار ساله دوم ریاست جمهوری است، در کارزار انتخاباتی اش به عادی سازی روابط با غرب، سرمایه گذاری های بیشتر خارجی و احیای بخش گردشگری وعده داد. وی در مناظره روز جمعه گفت آماده ام طی چهار سال آینده بقیه تحریم ها علیه ملت ایران را همچون تحریم های هسته ای که در چهار سال گذشته لغو کردم، با قدرت از میان بردارم. اما رئیسی رقیب اصلی وی گفت که این مساله، کمک چندانی نکرده و رئیس جمهوری در زمینه آشتی با غرب و سرمایه گذاری خارجی، با قدرت زیادی قمار کرده است. 

این رسانه غربی ادامه داد: رئیسی در کارزار انتخاباتی اش در زمینه اشتغالزایی و افزایش یارانه ها مانور داده، اما موضع وی در مورد موضوعاتی دیگر از جمله سیاست خارجی، نامعلوم است.با این وجود، وی متعهد شده است توافق هسته ای را به رغم تردیدها مورد تائید قرار دهد. رئیسی رقیب اصلی رئیس جمهوری است اما در کمتر از یک هفته به انتخابات هنوز با فاصله زیادی از روحانی قرار دارد. 

تلگراف نوشت: به لحاظ تاریخی، هر قدر شمار شرکت کنندگان در انتخابات بیشتر باشد، به همان اندازه شانس یک اصلاح طلب یا میانه رو همچون روحانی برای انتخاب شدن افزایش می یابد.

این رونامه در پایان نوشت : چنانچه هیچ یک از نامزدها 50 درصد آرا را کسب نکنند، انتخابات بین دو نفر اصلی به دور دوم کشیده می شود. 


*بیم اصلاح طلبان از انتخاب نشدن و بیم تندروها از انتخاب روحانی 
نشریه انگلیسی اکونومیست نوشت: «اصلاح طلبان انتخاب نشدن حسن روحانی را یک قیامت در کشور و بازگشت انزوا می دانند و تندروها هم انتخاب شدن او را ورود سلطه و فرهنگ منحط غرب به کشور. هر دو بیش از حد ترسیده اند.» 

این مجله انگلیسی در تفسیری افزود: در ایران هر چهار سال یک بار، انتخابات برای تعیین رئیس جمهوری برگزار می شود و همه نامزدان قبل از انتخابات در وهله اول یک فرآیند انتخاب شدن را توسط یک نهاد ذیصلاح که صلاحیت و یا عدم صلاحیت نامزدها را تعیین می کند، پشت سر می گذارند. 

اکونومیست اضافه کرد: شش نامزد در انتهای روند غربالگری نامزدان، برای رقابت کردن باقی ماندند که دور اول آن 19 مه (29 اردیبهشت) برگزار می شود. 'حسن روحانی' رئیس جمهوری فعلی که یک معمم است اگر بسیار محتاطانه و حساب شده حرکت کند، بر سایر رقبایش پیشتاز است. 

این نشریه انگلیسی ادامه داد: از سال 1981 بدین سو همه روسای جمهوری ایران دو دوره در این مسند قرار داشته اند. در انتخابات پارلمانی سال قبل، یاران و همفکران روحانی پیروز انتخابات بودند.به نظر نمی رسد رقبای تندروی روحانی تهدید چندان جدی باشند.

اکونومیست تصریح کرد: «نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) هم شامل' ابراهیم رئیسی' است که یک روحانی است که در این مسند بی تجربه است. اما این دوره از تبلیغات انتخابات یک ماهه ریاست جمهوری آن طور که انتظار می رفت جریان ندارد.  دیگر نامزد محافظه کار 'مصطفی میرسلیم' هم وزیر سالها قبل فرهنگ ایران است که هیچگاه یک چهره شاخص سیاسی نبوده است.

این نشریه انگلیسی در ادامه این گزارش نوشت: محافظه کاران در تمامی حوزه ها، روحانی را هدف حمله قرار می دهند.روحانی قول داده بود که در سال اول کاریش بعد از امضای توافق هسته ای 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی وارد کشور خواهد کرد. البته روحانی موفق شد سایه تحریمها را از سر ایران بردارد ولی تحریمهای آمریکا هنوز باقی است. 

اکونومیست ادامه داد: شرکتهای بزرگ نفتی کماکان جد و جهد می کنند بتوانند با کشوری که یکی از بزرگ ترین ذخایر نفت و گاز جهان را دارد کار کنند. دولت باید بتواند تقریبا دو برابر تعداد دانشجویانی که هر سال از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند شغل ایجاد کند. روحانی به عنوان نقطه قوت عملکرد چهار ساله خود به رشد 6.5 درصدی پارسال اشاره می کند. با لغو تحریمهای سازمان ملل، کار فروش نفت تقریبا دو برابر شده است. در گذشته به خاطر اتخاذ یک سری سیاستها، تراز هزینه های دولت از درآمدهایش بالا رفت و روحانی برای آنکه توازنی در این زمینه برقرار کرده باشد ناچار شد از یارانه های نقدی دولت بکاهد . 

این رسانه انگلیسی در ادامه نوشت: اما در جبهه مخالف روحانی، تندروها هم برای تحریک احساسات رای دهندگان علیه روحانی، شعارهای اول انقلاب را تبلیغ می کنند. 

اکونومیست اضافه کرد:به باور طرفداران روحانی، اگر وی انتخاب نشود، واویلا خواهد شد و قیامتی به پا خواهد شد. اگر روحانی انتخاب نشود، انزواطلبان جشن خواهند گرفت. اگر روحانی انتخاب نشود، تمام بازار تجاری که در داخل و خارج از کشور ایجاد شده بود و سرمایه گذاران با مبالغه گویی آن را بزرگترین بازار بازگشایی شده به روی جهان بعد از فروریختن 'دیوار برلین' نام گذارده بودند، باز هم درهایش به روی همه بسته خواهد شد. 

اکونومیست افزود: اگر روحانی انتخاب نشود، همه اصلاح طلبانی که در کابینه روحانی حضور داشتند، پاکسازی خواهند شد و اگر روحانی انتخاب نشود، امکان دارد قالیباف که سالها قبل در آغاز هزاره سوم رئیس پلیس کشور بود و در این مقام تظاهرات دانشجویان را بشدت در هم کوبید، همراه با رییسی بر مسند قدرت بنشیند. به قول روحانی در آن صورت 'هم تحریمها دوباره به کشور باز خواهد گشت، هم تنش و جنگ و درگیری و منازعه'. 


*روحانی احتمالا پیروز است 
پایگاه اینترتنی رادیو ان پی آر به نقل از توماس اردبرینک رئیس دفتر نیویورک تایمز گزارش داد: به احتمال زیاد، حسن روحانی رئیس جمهوری بعدی ایران است. 

مری لوئیز کلی خبرنگار ان پی آر با توماس اردبرینک رئیس دفتر نیویورک تایمز در تهران مصاحبه ای در مورد انتخابات ریاست جمهوری ایران انجام داد. وی در مورد میزان موفقیت احتمالی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در انتخابات روز جمعه سوال کرد و اردبرینک در مشهد گفت: من پیشگو نیستم اما به نظر می رسد روحانی رئیس جمهوری بعدی ایران باشد، حتی با وجودی که پیش بینی نتیجه انتخابات در این کشور، دشوار است. بطور مثال، انتظار می رود که پایگاه رقیب اصلی روحانی در مشهد بسیار محکم باشد. اما وقتی به خیابانهای مشهد می روم و از مردم در مورد انتخاب شان می پرسم، اکثرشان هنوز می گویند روحانی، زیرا وی مردی است که به تغییر وعده داده است. وی همچنین به اصلاحات بیشتر و روابط بهتر اقتصادی با کشورهای دیگر وعده می دهد. 

وی رقیب اصلی روحانی را ابراهیم رئیسی دانست و رئیسی را «یک تندروی صریح الحن» برشمرد که خواستار خودکفایی ایران است. اردبرینک در مورد سرنوشت توافق هسته ای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: به نفع تشکیلات ایران است که توافق را حفظ کند. ایرانی ها می دانند بازگشت به زمان تحریم ها، برای اقتصادشان زیانبار است. از این رو، صرف نظر از اینکه چه کسی رئیس جمهوری بعدی ایران باشد، آنها تلاش می کنند و این توافق را نگه می دارند. 

وی افزود: باید صادق باشیم. رئیس جمهور روحانی نبود که توافق هسته ای را در ایران رقم زد. نمی توان بدون رضایت رهبر عالی، تصمیمات بزرگ اتخاذ کرد. از این رو در نهایت، این تصمیم از سوی عالی رتبه ترین قدرت در ایران اتخاذ می شود. 

رئیس دفتر این روزنامه در ادامه گفت: ایران طی دهه ها به کشوری کمتر ایدئولوژیک و نرمال تر تبدیل شده است. اگر به تهران یا مشهد یا شهری کوچکتر در ایران بروید، مردم می گویند خواهان بهبود شرایط زندگی خود و خانواده شان هستند و در واقع، مردم این کشور با بقیه جهان، فرق چندانی ندارند. 


* ایرانیان به دنبال اصلاحات 
روزنامه انگلیسی تایمز در گزارشی در مورد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران که پیش از کناره گیری محمدباقر قالیباف از رقابت های انتخابات نوشته است، عنوان کرد که هواداران اصلاح طلبان شکست خورده در 2009، نشانه های از امید در این انتخابات می ببیند. 

تایمز نوشت: از شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری، سه تن محافظه کار (اصولگرا) و سه تن دیگر اصلاح طلب هستند. رقبای اصلی رئیس جمهوری ایران، دو محافظه کار (اصولگرا) هستند: ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف شهردار تهران. لذا اگر یکی از آنها عقب نشینی نکند، رای محافظه کاران (اصولگرایان) دو پاره خواهد شد؛ اما برای اینکه روحانی در دور اول انتخابات پیروز شود بایستی بیش از 50 درصد آراء را کسب کند. 

این روزنامه انگلیسی عنوان کرد: طی روزهای اخیر لحن روحانی خشن شده و در بسیاری از تجمعات، هوادارانش تصاویری از نخست وزیر سابق و رئیس مجلس ششم را نشان می دهند. 

تایمز ادامه داد: برغم انتقادها با این حال بسیاری از هواداران رئیس جمهوری، او را بهترین گزینه می دانند. مصطفی تاج زاده نیز می گوید ایران سوئیس نیست. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که از یک طرف عراق و از سوی دیگر افغانستان را داریم. لذا زمانی که پیشرفت در جریان است ما از آن حمایت می کنیم. 

این روزنامه انگلیسی افزود: مخالفان محافظه کاران رئیس جمهوری ایران، روی نقاط ضعف او در بهبود شرایط اقتصادی پس از توافق هسته ای تمرکز کرده اند. نرخ بیکاری همچنان زیاد است و فشار آمریکا سبب شده تا بانک های خارجی با ایران کار نکنند. 
تایمز نوشت: ابراهیم رئیسی در جریان تجمعی در جنوب تهران در ورامین به هوادارانش گفت که در مقابل غرب ایستادگی خواهد کرد و 1.5 میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. 


*اصولگرایان به استفاده از شبکه‌های اجتماعی روی آوردند 
خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: تندروها و محافظه کاران (اصولگرایان) در ایران پس از مواجهه با موضوعات جدید در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به شبکه های اجتماعی پیوسته اند. 

دراین گزارش آمده است: محافظه کاران (اصولگرایان) پس از یکسری شکست های تلخ انتخاباتی، با تاخیر به استفاده از شبکه های اجتماعی در رقابتهای انتخاباتی روی آورده اند؛ فضایی که مدتهاست تحت تسلط اصلاح طلبان بوده است.انتشار پیام در شبکه های اجتماعی در ایران جای خود را به فعالیتهای انتخاباتی خیابانی داده است. استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان راهی سرنوشت ساز برای جلب حامیان و حمله به مخالفان تبدیل شده است؛ حتی اگر استفاده از برخی از این شبکه های اجتماعی از جمله توییتر در ایران ممنوع باشد. 

این رسانه فرانسوی اضافه کرد: «محمد باقر قالیباف» شهردار تندرو ایران از توییتر و تلگرام استفاده کرده تا اسنادی را علیه رقبایش منتشر و آنها را به فساد متهم کند. زمانیکه حسن روحانی چند روز پیش، از محل حادثه فروریختن معدنی در شمال ایران بازدید کرد؛ محافظه کاران (اصولگرایان) ویدئویی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که وی با اعتراض برخی ها مواجه شده است. 

درادامه این گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: گردهمایی های ابراهیم رئیسی دیگر نامزد محافظه کاران (اصولگرایان) در انتخابات ایران نیز به صورت زنده از اینستاگرام پخش شده است. 

خبرگزاری فرانسه ادامه داد: این یک تغییر چشمگیر در کشوری است که محافظه کاران (اصولگرایان) سابقا به ممنوعیت استفاده از توییتر، فیس بوک و یوتیوب احترام می گذاشتند که در نتیجه اصلاح طلبان در شبکه های اجتماعی به تنهایی آزاد بودند. فیلتر این شبکه های اجتماعی به زمان انتخابات سال 1388ایران برمی گردد. جایی که حامیان اصلاحات از توییتر و فیس بوک به طور گسترده ای برای سازماندهی اعتراض هایشان استفاده می کردند.

درپایان گزارش خبرگزاری فرانسه عنوان شد: اصلاح طلبان همچنین به نفع بردن از شبکه های اجتماعی پیش از انتخابات ادامه می دهند. زمانی که قالیباف اعلام کرد که وی از تقویت جایگاه زنان در مسئولیت ها در محل کار حمایت می کند؛ منتقدان وی اسنادی را علیه وی منتشر کردند. 

این رسانه فرانسوی اضافه کرد: فعالیت ها در شبکه اجتماعی در حالی پیش از انتخابات افزایش یافته که اخیرا مدیران چند کانال تلگرامی اصلاح طلب بازداشت شدند. به رغم انتقادها از دستگیری این افراد از سوی حسن روحانی و یک قانونگذار ایرانی، شش نفر از این افراد همچنان در زندان به سر می برند. 


*انتخابات ایران، مسابقه ای با دو شرکت کننده اصلی 
فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ایران - پس از آنکه نامزد محافظه کار(اصولگرایی) که می خواست حسن روحانی را از کرسی ریاست جمهوری برکنار کند، از صحنه رقابت های انتخاباتی کناره گیری کرد - به مسابقه ای که دو شرکت کننده اصلی دارد بدل گشته است. 

این روزنامه افزود: محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که در جریان انتخابات سال 2013 پس از حسن روحانی نفر دوم شد، اعلام کرد که برای حفظ وحدت در جبهه انقلاب کنار کشیده است. او از ابراهیم رئیسی، روحانی برجسته و دادستان پیشین کل کشور حمایت کرده است. 

فایننشال تایمز با بیان اینکه «شمار دیگری از نامزدهای سطح پایین نیز همچنان در صحنه انتخابات حضور دارند» افزود: اما در کشوری که به لحاظ سیاسی به دو قطب محافظه کار (اصولگرا) و اصلاح طلب تقسیم شده، رقابت در عمل میان حسن روحانی، فرد عملگرایی که توافق تاریخی هسته ای را با قدرت های جهانی امضا کرد و ابراهیم رئیسی خواهد بود. 

این روزنامه افزود: ابراهیم رئیسی یک سیاستمدار نوپا است که پیش از انتخابات، از کارنامه ملی کمی برخوردار بوده است. او از حمایت روحانیون محافظه کار (اصولگرا) دستگاه قضایی و نیروهای نظامی برخوردار است. رئیسی در نظرسنجی غیر رسمی، از حسن روحانی فاصله دارد. 

فایننشال تایمز نوشت: گمانه زنی ها در رابطه با اینکه جریانات قدرتمند سیاسی، فشار را بر قالیباف زیاد کرد تا پس از عملکرد ضعیف محافظه کاران (اصولگرایان) در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، از صحنه رقابت های انتخاباتی کنار بکشد، افزایش داشته است. 

این روزنامه افزود: روحانی چهار سال پیش توانست در انتخابات پیروز شود، چون نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) علیه یکدیگر رقابت کرده و تشتت آراء صورت گرفته بود.انتظارمی رودکه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز پیش از انتخابات روز جمعه، از صحنه رقابت های انتخاباتی کنار بکشد. او به نفع آقای روحانی وارد رقابت های انتخاباتی شد و به دلیل اجرای قوی اش در مناظره های انتخاباتی و دفاع از سیاست های اقتصادی رئیس جمهوری، ایرانیان را شگفت زده کرد. 

فایننشال تایمز نوشت: این انتخابات در زمان حساسی برگزار می شود که دونالد ترامپ فشارها علیه تهران را به دلیل سیاست های منطقه ای از جمله حمایت از بشار اسد طی شش سال گذشته، افزایش داده است. اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس از موضع نرم باراک اوباما در قبال ایران ناخرسند بوده و بر این باور هستند که توافق هسته ای به ایران جسارت داده است. 

این روزنامه انگلیسی افزود: رئیسی وعده داده که به برجام پایبند خواهد بود اما کمتر در رابطه با مواضع سیاست خارجی اش سخن به میان آورده است. 

فایننشال تایمز عنوان کرد: کارشناسان می گویند که رئیسی، احتمالا برخی از آراء آقای قالیباف را به خود اختصاص خواهد داد. هر چند برخی دیگر از هواداران قالیباف نگران هستند که با پیروزی رئیسی، سیاست های دولت های نهم و دهم به اجرا درخواهد آمد. 


*انتخابات ایران همه پرسی در مورد سیاست‌های حسن روحانی
پایگاه اینترنتی شبکه بلومبرگ در گزارش دیگری نوشت: »انتخابات روز جمعه در ایران همه پرسی برای سیاست های حسن روحانی خواهد بود.» 

بلومبرگ افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو ایران عامل الحاق ایران به اقتصاد جهانی و حصول توافق هسته ای این کشور با قدرت های جهان بوده است. مخالفان وی می گویند که هنوز اکثریت مردم ایران از اجرایی شدن توافق هسته ای نفع نبرده اند. 

این پایگاه اینترنتی آمریکایی اضافه کرد: «در سوی دیگر ابراهیم رئیسی رقیب اصلی حسن روحانی احتمالا در صورت پیروزی روابط همراه با تنش تهران با واشنگتن را بدتر خواهد کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر، از توافق هسته ای به عنوان توافقی فاجعه بار یاد کرده بود. باید به این مساله نیز اشاره شود که حضور یک رئیس جمهور تندرو در ایران بیش از این مانع از حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران خواهد شد. این در حالی است که حسن روحانی بر جذب سرمایه گذاری خارجی گسترده برای ارتقاء وضعیت اقتصاد ایران تاکید کرده است.»

بلومبرگ افزود:«خصومت میان ایران و آمریکا از زمان انقلاب در ایران وجود داشته است. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، آمریکا یک رویکرد خصمانه در قبال ایران در پیش گرفته است. به همین دلیل بحث ها در ایران در این رابطه افزایش یافته که آیا این کشور در این مقطع زمانی به یک رئیس جمهور قوی تر برای ایستادن قاطعانه در برابر آمریکا نیاز دارد یا خیر.» 

این پایگاه خبری آمریکایی نوشت:« از زمان لغو تحریم ها علیه ایران، اقتصاد ایران رو به بهبود نهاده بطوریکه تورم مهار و تک رقمی شده و تولید ناخالص داخلی این کشور نیز رشد داشته است. این در حالی است که مساله بیکاری بیش ازسایر مسائل اقتصادی در رقابت های انتخاباتی مطرح بوده است.

بلومبرگ افزود: « مساله مهم دیگر در این انتخابات، بحث توافق هسته ای ایران با غرب است. رقبای حسن روحانی گفته اند که توافق هسته ای سندی ملی است و هر دولتی باید به آن احترام بگذارد.»

این رسانه آمریکایی اضافه کرد: «در موضوع آزادی های اجتماعی در ایران نیز باید عنوان کرد که حسن روحانی از ایجاد آزادی های اجتماعی بیشتر برای ایرانی ها حمایت کرده است. برای نمونه وی از اینترنت آزاد به عنوان یک حق مدنی و فرصت یاد کرده، این در حالی است که برخی محافظه کاران (اصولگرایان) نظری مخالف با این دارند. پیشرفت ها در مورد گسترش آزادی های اجتماعی در ایران کند بوده است و اگر حسن روحانی در انتخابات روز جمعه پیروز شود، وی برای ایجاد ایرانی آزادتر در نهایت مجبور است با محافظه کاران (اصولگرایان) به تقابل بپردازد.» 


*محافظه کاران ایران به خط شدند 
تارنمای روزنامه لیبراسیون نوشت: محمدباقر قالیباف شهردار تهران از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی که مخالفت خود را با حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی اظهار می کرد، کناره گیری و حمایت خود را از ابراهیم رئیسی اعلام کرد تا چهار روز پیش از انتخابات، طرفداران این خط را تقویت کند. 

این روزنامه فرانسوی در این گزارش اضافه کرد: چهره وی (قالیباف) در دیوارهای تهران همچون پنج نامزد دیگر این انتخابات، نقش بست. وی که برای حدود 12 سال شهردار تهران بود، روز دوشنبه و پیش از انتخابات ریاست جمهوری، به نفع ابراهیم رئیسی و به عنوان یکی از مخالفان حسن روحانی کناره گیری کرد. 

این اقدام به جاه طلبی وی برای دستیابی به مقام ریاست جمهوری پایان داد. در سال 2013 روحانی تا حد بسیاری عملکرد بهتری نسبت به قالیباف داشت و 50.7 درصد آرا را در برابر 15.8 درصد آرای شهردار تهران کسب کرد. این بار قالیباف پیش از نبرد کناره گیری کرد.

لیبراسیون به نقل از یک زن جوان ایرانی که در سال 2013 به روحانی رای داده است، می نویسد: «هیچکس خاطرش نیست؟ پلاسکو تقصیر قالیباف بود.» 

لیبراسیون ادامه داد: «19 ژانویه یک مرکز خرید در مرکز تجاری تهران (پلاسکو) دچار آتش سوزی شد و سقوط کرد و باعث کشته شدن 16 آتش نشانی شد که در تلاش برای خاموش کردن آتش بودند. با این حال احساس بسیار زنده ریاست جمهوری برای شهردارتهران که متهم به مسئول بودن در این حادثه بود و منتقدان مدعی بودند که شهرداری هشدارها را نایده گرفته است، متوقف نشد. پنج ماه بعد هنوز محوطه به وسیله نرده های بلند بسته است. نیمرخ شهدا در لباس فرم نقاشی شده است؛ با چهره هایی که با آینه جایگزین شده اند.درجای دیگر شهر پوسترها این قهرمانان را جشن می گیرند.»

لیبراسیون اضافه کرد:با این صف آرایی، کارزار محافظه کاران (اصولگرایان) برای جلوگیری از پیروزی روحانی میانه رو برای چهار سال دیگر، بهم پیوند خوردند. دو رقیب خود را در برابر رئیس جمهوری وقت متحد کردند.

این رسانه فرانسوی با اشاره به مناظره های تلویزیونی نامزدها نوشت: قالیباف درحالی که شعار کارزار انتخاباتی خود را «دولت مردم» انتخاب کرده است، سرزنش کرد که «شما دولت چهار درصدی هستید» تا رئیس جمهوری ثروتمندان را محکوم کند.

این روزنامه بااشاره به گزارش ها مبنی بر مسدود شدن سایت کاریابی که توسط قالیباف راه اندازی شده بود، توسط دستگاه قضایی، نوشت: قالیباف جوانان بیکار را با شعار بیمه بیکاری بدون ارزیابی های قبلی، دور خود جمع کرده بود. همچون رئیسی، برای قالیباف توزیع مستقیم ثروت ملی امری مطلوب است، در حالی که روحانی اصلاحات ساختاری را که آهسته تر به نتیجه می رسد، ترجیح می دهد. 

«پییر آلونسو» فرستاده ویژه به تهران و نویسنده این گزارش لیبراسیون در پایان با طرح این پرسش که آیا زندگی روزمره ایرانیان به اندازه کافی در طول چهار سال گذشته بهبود یافته است؟ نوشت: بی شک این سوال اصلی است که رای دهندگان روز جمعه به آن پاسخ می دهند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری