کد خبر: ۱۷۲۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
مهدی کیان
اهمیت حضوربرای اذهان مطالبه گر

نظامهای انتخاباتی از لوازم بنیادی نظامهای سیاسی مردمسالار هستند. اهمیت آنها نه فقط به واسطه نقش آنها در ساخت جامعه مردم سالار که در تغییراتی است که کارکردهای این نظام بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه بر جای می گذارد.

جوامع مدرن امروزی که مبتنی بر نظامهای سیاسی مردمسالارند، گریزی از گزینش شیوه های غیرمستقیم مردمسالاری ندارند.

اهمیت انتخابات ریاست جمهوری از نگاه رهبری: 
امروز همه تلاش جبهه دشمنان اسلام بر این متمرکز است که نهضت بیداری اسلامی را در دنیا از بین ببرند. از همه جا هم بیشتر روی ملت و کشور ایران تکیه می کنند و متمرکزند؛ چون ملت ایران به دنیا الگو داد و با افکار خود و مفاهیم جدیدی که در دنیا برای مسلمانان مطرح نمود و با جهاد جانانه ای که کرد و با شجاعتی که مرد و زن و جوان و پیر ایرانی در دوران بیست و چهار ساله عمر انقلاب از خود نشان دادند.

اهمیت انتخابات ریاست جمهوری از نگاه امام خمینی:  شرکت فعالانه در انتخابات
امام خمینی ره می فرمایند: اگر خدای نخواسته بر اسلام یا کشور اسلامی از ناحیه عدم دخالت در سرنوشت جامعه لطمه و صدمه‏ای وارد شود، یک یک تمام ملت در پیشگاه خدای قهار توانا مسۆول خواهیم بود و نسل‏های آینده که ممکن است از کناره‏گیری‏های کنونی مورد هزار گونه تجاوز واقع شوند ما را نبخشند . یکی از وظایف مهم شرعی و عقلی ما برای حفظ اسلام و مصالح کشور حضور در حوزه‏های انتخابیه و رای دادن به نمایندگان صالح و کاردان و مطلع بر اوضاع سیاسی جهان و سایر چیزهایی که کشور به آنها احتیاج دارد می‏باشد و مجلس محتاج به متخصصین رشته‏های مختلفی است که کشور احتیاج به آنها دارد.

انتخابات نماد حرکت اسلامی در کشور ماست. انتخابات، هدیه اسلام به ملت ماست. امام بزرگوار ما حکومت اسلامی به روش انتخاباتی را به ما یاد داد.

در کشور ما مسئولانِ سطوح مختلف به وسیله مردم انتخاب شده اند؛ یا مستقیم یا غیرمستقیم. مسئول انتصابی، مسئولیت موروثی، مسئولیت به خاطر پول و چیزهای مادی و دنیوی، در نظام جمهوری اسلامی نداریم. انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات خبرگان تعیین رهبری، و انتخابات شورای شهر جزو افتخارات ملت ایران، جزو افتخارات اسلام، و جزو افتخارات شخص امام است. قانون اساسی ما با تعیین موارد این انتخاب های حساس و سرنوشت سازِ مقطعی توانسته است در دنیای اسلام، ذهن ها و فکرهای مؤمن و روشن و تحول خواه را به خود جذب کند.

 حضور مردم و اعتقاد به آنها باید در این جا خود را نشان دهد. در قانون اساسی ما و در تعالیم و راهنمایی های امام، همیشه بر این نکته تأکید شده است که نظام بدون حمایت و رأی و خواست مردم، در حقیقت هیچ است.

امروزه با توجه به فزونی نقش شگفتی‌ساز انتخابات در روند توسعه سیاسی، اهمیت بررسی و تحلیل رفتار انتخاباتی در کشور ما نیز مضاعف شده است. انتخابات در دوره‌های مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش اساسی در حیات سیاسی کشور داشته و در واقع مهم‌ترین مکانیسم مشارکت گروه‌های سیاسی بوده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری در جمهوری اسلامی ایران، فقط یک کنش سیاسی عام برای تعیین دومین مقام سیاسی و مدیریت عالی اجرایی کشور در یک دوره چهارساله (که بخش مهمی از سرنوشت و مقدرات کشور را در ابعاد مختلف مشخص می‌کند) نیست؛ بلکه این انتخابات: اولـ یک عامل اساسی در مشخص شدن وزن و جایگاه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مدعی قدرت و مدیریت کشور در رقابتی جدی و فراگیر است؛ دوم‌ـ رقابتی است که در آن، بسیاری از مسائل و مشکلات کلان کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد و دیدگاه‌های مختلف در این خصوص مطرح شده، ارزیابی می‌شود.

انتخابات، محملی اساسی برای آشکار شدن دیدگاه‌ها و نظرات گروه‌ها و اقشار مختلف مردم درخصوص گفتمان‌های مطرح در زمینه مدیریت عالی و راهبردی نظام و مسائل و چالش‌های کلیدی کشور است. چهارم‌ـ‌ تاثیرات عمیق انتخابات در ایران از بعد سیاست خارجی نظام هم بسیار قابل توجه است و برگزاری انتخاباتی باشکوه و با مشارکت آحاد مردم و گروه‌های سیاسی، در عرصه‌های بین‌المللی، پیام‌آور مقبولیت نظام است.

انتخابات به‌عنوان یک رخداد سیاسی مهم و تعیین‌کننده در هر نظام سیاسی مردم‌سالار، هم می‌تواند پدیده‌ای موثر در تقویت و تثبیت امنیت ملی باشد و هم می‌تواند به چالشی برای امنیت ملی تبدیل شود. درخصوص رابطه انتخابات و امنیت ملی یا به عبارت دقیق‌تر تاثیر انتخابات بر امنیت ملی، از یک‌سو می‌توان به کارکردهای امنیت و از سوی دیگر به کارکردهای امنیت‌زدا و تهدیدزا اشاره کرد.

بین امنیت ملی و امنیت برون‌مرزی تفاوت وجود دارد و شاخص جغرافیایی، خط ممیز را تشکیل می‌دهد؛ اما در نظریات جدید، این دوگانگی چندان اهمیتی ندارد و امنیت خارجی امتدادی از امنیت داخلی است. در این نگاه، اساساً رکن و اساس اقتدار، همان امنیت داخلی است. باید خود را آن‌چنان قدرتمند کنیم که اقتدار از درون ما بجوشد.

نگاه دینی نیز به همین ترتیب است. در تفکر اندیشمندان مسلمان نیز مناسبات اقتدار از خود ما آغاز می‌شود و این ما هستیم که خودمان را به‌گونه‌ای در نظام بین‌المللی جایابی می‌کنیم که همه‌ اقتدار ما را می‌پذیرند. در قرآن کریم از لفظ «بنیان مرصوص» برای توصیف چنین جامعه‌ای استفاده می‌شود که دارای ده شاخصه است. مهم‌ترین شاخصه‌‌اش آن است که اگر جامعه‌ای مرصوص شد، نظام بیرونی تابعی از آن می‌شود. بنابراین اگر ما به جامعه‌ای مرصوص تبدیل شویم، فشارهای خارجی مانند فشارهای ایالات‌متحده حتی می‌تواند به افزایش قدرت ما منجر شود، اما اگر دچار ضعف شویم، حتی فشارهای کمتر از این هم می‌تواند برای ما خطرناک باشد. در نگاه دینی، اقتدار ریشه در درون جامعه دارد. اگر ما به‌سمت مرصوص شدن پیش برویم، این اقتدار رو به تزاید می‌گذارد.

 حال که اهمیت انتخابات ریاست جمهوری از ابعاد مختلف به طور خلاصه بیان شد لذا در این فرصت باید بگویم که کشور در شرایط حساسی قرار گرفته واهمیت حضور مردم هم موشکافی شد .
لذا الان فرصت آن رسیده که به انتخاب اصلح فکر کنیم.

من فکر میکنم در مناظره های زنده ای که رسانه ملی در انتشار آن قبول زحمت نمود حجت بر مردم تمام شده است.

زیرا در مناظره ها وقتی به فن بیان وتحصیلات وسابقه مدیریتی هریک از نامزدها وویژگی فرهنگی وتعلق خاطر هریک از نامزدها به جناححها وافکار مشخص میتوان نتایج زیر را بیان نمود:

1-اولا جناب آقای رییسی تحصیلات وسابقه اجرایی معلومی داشته وبراحتی میتوان فهمید که در صورت ریاست جمهوری ایشان قاعدتا ایران دچار یک بی هویتی در سیاست خارجی خواهد شدو این ضعف ایشان در عدم اطلاع از روابط بین الملل (با توجه به اینکه سابقه اجرایی ایشان در حوزه قضاست نه روابط سیاسی وبین الملل) برای ناکارامد نشان دادن نظام وفشل جلوه دان سیاست خارجی ودوباره بازگشت به دوران تحریم استفاده خواهد شد.وحتی خطر جنگ وچالش هالی امنیتی با توجه به حضور گروههای تروریستی در منطقه  واطاف کشور وجوددارد.

چون ما در شرایطی قرار داریم که امروز در آمریکا شخصی عهده دار مسئولیت است که او نیز تاجر سلاح بوده وآشنا به روابط بین الملل نبوده ویک سیاستمدارنیست وحضور جناب رییسی در بزنگاههای خطرساز ومواجهه با افرادی مانند ترامپ که میتواند دشواریهای متعددی برای مردم ما بیاورد قطعا خردمندانه نیست ومواجهه با این دشواریها نیازمند کسیست که از جنس دیپلماسی باشد.

علت اینکه بنده جناب رییسی را مثال زدم به دلیل آن بود که مهمترین رقیب جناب روحانیآقای  رییسی است .

زیرا جناب هاشمی طبا وقالیباف ومیرسلیم از نظر وزن کشی سیاسی به اندازه دکتر روحانی وجناب رییسی اردوگاه در میان مردم ندارند .

لذا در انتخابات پیش رو قطعا رقابت میان رییسی وروحانیست.

جالبتر اینکه وقتی اردوگاه فکری وجناحی دو بزرگوار را نگاه کنیم شاهد خواهیم بود که تعلق روحانی به دانشگاه وپیشرفت علم محور وحرکت در مسیر عقلانیت است وروحانی مردم را فدای یک ایدئولوژی خاص نمیکند وکشور در درجه اولویت اوست.

اما رای به رییسی به معنای رای به یک ایدئولوژی خاص ورای به رییسی به معنای رای به بازگشت به سنت گراییست ودردوران مسئولیتش دانشگاه را به کنار خواهد زد وایدئولوگها حکومت خواهند کرد وایدئولوژی بر امنیت ملی ومنافع کشور ارجحیت خواهد داشت.هرروز باید منتظر یک چالش در کشور باشیم چراکه دیپلماسی به کنار خواهد رفت.

حقوق بشر اهمیتی نخواهد داشت وبر تخلفات خودیها چشم پوشی خواهد شد.

پرونده های اختلاسها در دادگاهها بدون برخورد خاک خواهند خورد.چون رییسی با ایدئولوگها برخوردی نخواهد داشت.دیگر جامعه مدنی واصلاح طلبی در چارچوب نظام سرکوب خواهد شد.افکار قدما وسنت گرایان در کشور جولان خواهد داد ودانشگاهیان باید در حصر بمانند زیرا که رییس جمهور از جنس دانشگاه نیست.

بس باید با رای به روحانی به عقلانیت رای دهیم تا اعتدال واسلا گرایان تحول خواه عنان حاکمیت را بر دست بگیرند.

وسخن آخر اینکه درود بر آزادی وزنده باد اعتدال


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ