کد خبر: ۱۷۲۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
تحلیل رسانه های خارجی از تاثیر انصراف قالیباف بر روند انتخابات؛
بزرگترین نگرانی از محافظه کاران این بود که قالیباف ممکن است در روز جمعه از رئیسی بیشتر رای بیاورد، اما نتواند چالش جدی برای اصلاح طلبان باشد؛ چه رسد به اینکه بخواهد در دور دوم احتمالی، روحانی را شکست دهد. با این حال اوضاع فرق چندانی بکند زیرا قالیباف در انتخابات 2013 تنها شش میلیون رای آورد.تنها محبوبیت کاندیداها مطرح تا نیست، بلکه عدم محبوبیت نیز مهم است. این وضعیت احتمال دو مرحله ای بودن انتخابات را کاهش می دهد. رئیسی هنوز هم مبارزه سختی در پیش خواهد داشت زیرا روحانی نیز از خروج قالیباف بهره مند می شود.
چند روز مانده به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران(29اردیبهشت)، با کناره گیری «محمدباقر قالیباف» یکی از کاندیداهای اصولگرا، رقابت های انتخاباتی تشدید و توجه رسانه های بین المللی به این انتخابات و نتیجه آن بیشتر شده است.

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، رسانه‌های بین المللی تحلیل خود را درباره کناره‌گیری شهردار تهران به نفع دیگر نامزد اصولگرا، ارائه کردند.

* قالیباف با هدف حمایت از رئیسی از ادامه رقابت کنار کشید 
خبرگزاری آسوشیتدپرس درگزارشی به بازتاب انصراف محمد باقر قالیباف از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و نوشت: یک کاندیدای محافظه کار (اصولگرا) در ایران با هدف حمایت از یک محافظه کاری (اصولگرایی) که در حال به چالش کشیدن حسن روحانی رئیس جمهور میانه رو است، از ادامه رقابت انتخاباتی کنار کشید. 

آسوشیتدپرس تصریح کرد: قالیباف در حال حاضر از ابراهیم رئیسی حمایت می کند. ایرانی ها قرار است روز جمعه برای انتخاب رئیس جمهوری جدید به پای صندوق های رای بروند. با توجه به انصراف قالیباف در حال حاضر پنج نامزد در انتخابات باقی خواهند ماند این در حالی است که برخی از نامزدهای دیگر نیز ممکن است در روزهای آتی از انتخابات کنار بکشند. 

خبرگزاری آسوشیتدپرس درادامه عنوان کرد: از انتخابات روز جمعه به عنوان همه پرسی در مورد توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهان یاد می شود. 

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست و شبکه ای بی سی نیوز آمریکا نیز خبر خبرگزاری آسوشیتدپرس را در مورد انصراف قالیباف از انتخابات منتشر کردند.

روزنامه واشنگتن پست و شبکه فاکس نیوز و ای بی سی نیوز آمریکا نیز خبر آسوشیتدپرس را در مورد انصراف قالیباف از انتخابات منتشر کردند.


* قالیباف محافظه کار (اصولگرا) از رقابت ریاست جمهوری کناره گیری کرد 
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: محمد باقر قالیباف شهردار محافظه کار (اصولگرای) تهران روز دوشنبه تنها چند روز پیش از فرارسیدن موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از این رقابت ها انصراف داد. 

خبرگزاری فرانسه از تهران نوشت: قالیباف با درخواست از حامیانش برای پشتیبانی از ابراهیم رئیسی روحانی و قاضی محافظه کار (اصولگرا) در انتخابات روز جمعه (29 اردییهشت ماه)، گفت: این امر برای حفظ منافع مردم انقلاب و کشور ضروری است. 

این رسانه فرانسوی اضافه کرد:قالیباف دربیانیه مکتوب خود نوشت یک تصمیم اساسی وحیاتی باید برای وحدت جبهه انقلاب گرفته شود.برای دفاع ازاین هدف بزرگ من ازهمه حامیانم درسراسرکشور می خواهم با تمام قوا از موفقیت ابراهیم رئیسی برادر عزیزمان حمایت کنند. 


*کناره گیری قالیباف به نفع رییسی
رادیو بین المللی فرانسه (RFI) درباره انصراف قالیباف از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری گزارش داد: محمد باقر قالیباف با انتشار بیانیه ای مردم و حامیانش را فراخواند تا در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ٢٩ اردیبهشت ماه با حمایت از نامزدی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی آرای خود را به سود وی در صندوق ها بریزند. 

این رسانه فرانسوی افزود: در بیانیه شهردار تهران آمده است 'آنچه در این مقطع اهمیت دارد و حیاتی است حفظ منافع مردم، کشور و انقلاب است.' او گفته است برای این منظور و به منظور حفظ وحدت در آنچه وی 'جبهه انقلاب' نامیده، 'تصمیمی اساسی و خطیر' گرفته بر این اساس از همه حامیان خود در سراسر کشور می خواهد که برای موفقیت ابراهیم رئیسی و تحقق دولت 'کار و کرامت' او از نامزدی وی در انتخابات پیش رو حمایت کنند. 


*نامزد آتشین زبان انتخابات ایران انصراف داد
شبکه فرانس 24 نیز در این باره گزارش داد: نامزد آتشین زبان انتخابات ایران انصراف داد. محمد باقر قالیباف که در مناظره های انتخاباتی خود همواره در مقابل حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می ایستاد، امروز به نفع ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره گیری کرد. 

این شبکه فرانسوی افزود: این دوره از انتخابات ایران با توجه به توافق هسته ای و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

فرانس 24 اضافه کرد: قالیباف اکنون از نامزدی ابراهیم رئیسی حمایت می کند. مردم ایران روز جمعه برای انتخاب رئیس جمهوری جدید پای صندوق های رای می روند. با کنار رفتن قالیباف، پنج نامزد دیگر به رقابت با یکدیگر می پردازند اگر چه ممکن است در روزهای آتی برخی دیگر هم از دور رقابت کناره گیری کنند. 

این رسانه فرانسوی ادامه داد: این انتخابات به طور گسترده ای به عنوان همه پرسی در خصوص توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی توسط دولت روحانی تلقی می شود. 


* قالیباف در انتخابات قبلی هم آراء زیادی نداشت
گاردین نوشت محمدباقر قالیباف برای تقویت جبهه «ابراهیم رئیسی» علیه حسن روحانی کاندیدای اصلاح طلب انصراف داد.

این انصراف در حالی صورت گرفت که قالیباف در انتخابات قبلی در سال 2013 نیز محبوبیت چندانی نداشت و تنها حدود شش میلیون رای به دست آورد. میزان محبوبیت رئیسی را نیز نمی توان سنجید زیرا نظرسنجی دقیقی در این خصوص در ایران صورت نگرفته و او نخستین بار است که در انتخابات کاندید شده است.

انتخابات روز جمعه نخستین انتخابات پس از امضای برجام در سال 2015 به شمار می رود که تحریم های هسته ای ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور لغو شد. این انتخابات آزمونی برای پیشرفت اقتصادی در دولت روحانی از سال 2015 تاکنون محسوب می شود.

انتظار می رود «اسحاق جهانگیری» دیگر کاندیدا و معاون اول رئیس جمهور نیز به نفع روحانی کناره گیری کند.
 

آراء قالیباف بین روحانی و رئیسی تقسیم خواهد شد
خبرگزاری رویترز گزارش داد قالیباف به نفع رئیسی از شرکت در انتخابات انصراف داد. او یکی از مهمترین رقبای روحانی محسوب می شد.

انصراف قالیباف می تواند در دقیقه نود آراء رئیسی را در برابر روحانی تقویت کند.

«حسین رسام» مشاور سابق وزارت خارجه انگلیس گفت: «بزرگترین نگرانی از محافظه کاران این بود که قالیباف ممکن است در روز جمعه از رئیسی بیشتر رای بیاورد، اما نتواند چالش جدی برای اصلاح طلبان باشد؛ چه رسد به اینکه بخواهد در دور دوم احتمالی، روحانی را شکست دهد.»

«حمید فرحوشیان» تحلیلگر سیاسی گفت: «آراء قالیباف بین روحانی و رئیسی تقسیم خواهد شد. در تهران آراء اکثرا به سمت رئیسی خواهد رفت و در خارج از تهران هواداران قالیباف، به سمت رئیسی خواهند رفت. با این حال فکر نمی کنم اوضاع فرق چندانی بکند زیرا قالیباف در انتخابات 2013 تنها شش میلیون رای آورد.»

حسین رسام گفت: «رئیسی از جبهه حمایتی بسیار قوی برخوردار نیست اما آراء منفی او کمتر از قالیباف است. تنها محبوبیت کاندیداها مطرح  تا نیست، بلکه عدم محبوبیت نیز مهم است.»
 
 
*انصراف قالیباف، به نفع روحانی هم بود
بلومبرگ گزارش داد در حالی که تنها چند روز تا برگزاری انتخابات باقی مانده، رقبا با هم علیه روحانی متحد شدند بنابراین انتخابات بین روحانی و رئیسی برگزار خواهد شد؛ رقابتی که بر اساس نظرسنجی ها بسیار فشرده خواهد بود.

«علی واعظ» تحلیلگر ارشد گروه بحران بین المللی گفت: «رقابت دو جانبه میان روحانی و رئیسی رای دهندگان را بسیج خواهد کرد. این وضعیت احتمال دو مرحله ای بودن انتخابات را کاهش می دهد.»

«انیسه بصیری تبریزی» محقق موسسه سلطنتی خدمات متحده در شهر «لندن» گفت: «اکنون اوضاع برای روحانی دشوارتر شد.»

پیروزی رئیسی ایران را بیشتر در مسیر رویارویی با غرب - به ویژه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا - قرار می دهد که قرار است این هفته به عربستان سعودی سفر کند.

در حالی که رئیسی از خروج قالیباف بهره مند می شود، تحلیلگران هشدار دادند که او به طور خودکار تمامی حمایت های قالیباف را نمی تواند برای خود جلب کند. به گفته بصیری تبریزی، این دو مرد در دو حوزه مختلف فعالیت می کنند.

«سوزان مالونی» محقق ایران در موسسه بروکینگز در شهر «واشنگتن» گفت: «همه حامیان قالیباف به سمت رئیسی حرکت نخواهد کرد، اما این کار زمینه را برای اتحاد محافظه کاران فراهم خواهد کرد. او باید قادر باشد بخش قابل توجهی از این رای دهندگان را پای صندوق های رای ببرد.»

واعظ گفت: «رئیسی هنوز هم مبارزه سختی در پیش خواهد داشت زیرا روحانی نیز از خروج قالیباف بهره مند می شود.»
 

* سومین شکست برای قالیباف
روزنامه نیویورک تایمز نوشت شهردار تهران به نفع رئیسی انصراف داد. این سومین شکست برای تلاش قالیباف برای دستیابی به سمت ریاست جمهوری ایران محسوب می شود.

در بخشی از بیانیه وی آمده است: «مبارزه با فرصت طلبانِ انقلابی نما بسیار پرهزینه شده است، چون این جریان موریانه وار در حال خوردن ریشه های انقلاب است و گروهی که نه تنها با انقلابی های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آنها به خطر افتاده است.»
در طول مناظره ها نیز لحن برخی از کاندیداها بسیار تند و تیز بود.

انتظار می رود دو کاندیدای دیگر نیز تا روز جمعه انصراف دهند.


*مبارزات سخت تر شد
روزنامه تایمز انگلیس نوشت: پس از کناره گیری قالیباف، روحانی با مبارزه سخت تری برای پیروزی در انتخابات مواجه شده است.

روحانی همچنین با حمایت «محمد خاتمی» رئیس جمهوری سابق مواجه شده است.


*رقبای اصلی مشخص شدند
آناتولی نوشت: محمد باقر قالیباف از این انتخابات که قرار است روز جمعه برگزار شود، به نفع رئیسی کناره‌ گیری کرد.

قالیباف با کناره گیری از انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران به نفع رئیسی از حامیان خود خواست به او رای دهند. قالیباف در این خصوص اعلام کرد: در وضعیت کنونی مهمترین مساله حفاظت از مصالح مردم، انقلاب، کشور و همچنین اتحاد نیروهای انقلابی است.

وی در ادامه افزود: از تمامی حامیان خود می‌ خواهم تا برای حمایت از رئیسی به پای صندوق ‌های رای رفته و به وی رای دهند.

با کناره‌ گیری قالیباف، رقابت انتخاباتی اصلی بین ابراهیم رئیسی و «مصطفی میرسلیم» دو نامزد محافظه ‌کار (اصولگرا) با رئیس‌ جمهوری اعتدال گرای ایران است.

احتمال می ‌رود اسحاق جهانگیری نیز به نفع وی از انتخابات کناره‌‌ گیری کند.

وب سایت تی آر تی ترکیه هم این خبر را بازتاب داد.


*روند انتخابات پس از انصراف قالیباف
خرگزاری اسپوتنیک روسیه هم نوشت: بسیاری پیش بینی می کردند که قالیباف در نهایت به نفع رئیسی از مبارزات انتخاباتی انصراف دهد اما با توجه به آمار و ارقامی که طی هفته های اخیر منتشر شده بسیاری به شک افتاده بودند که آیا ممکن است قالیباف به تعهد قبلی خود در جمنا پایبند بماند یا نه؟

اگر این آمار و ارقام صحت داشته باشد قالیباف در اوج از مبارزات انتخاباتی انصراف داده و گذشته از اینکه به وی علاقه داشته باشیم یا نه وی یک حرکت سیاسی زیبا را در فرهنگ سیاسی ایران رقم زده چرا که یکی از مشکلات اصلی سیاستمداران در ایران همیشه این بوده که به جای تلاش برای منافع گروهی به سمت منافع شخصی و فردی تمایل داشتند و همه ضربه هایی که متوجه جناح آنها می شده به همین دلیل بوده.

با توجه به سابقه اجرائی قالیباف قطعا در صورتی که رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران انتخاب شوند قالیباف مناسب ترین گزینه برای معاون اولی وی خواهد بود وحتی ممکن است رئیسی بزودی اعلام کند که در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری قالیباف را معاون اول خود خواهد کرد، امری که منجر به وحدت بیشتر در صف "مخالفان" روحانی خواهد شد.

دلیل اصلی اینکه بنده از کلمه "مخالفان" به جای "اصولگراها" استفاده کردم این است که سبد آرای اصولگراها همانند اصلاح طلب ها محدود می باشد و کاندیداها برای جذب رای خاکستری ها با هم مبارزه می کنند. این خاکستری ها پس از انصراف قالیباف یا باید در صف موافقان روحانی قرار بگیرند و به ادامه روند دولت فعلی رای دهند و یا اینکه در صف مخالفان ادامه روند فعلی دولت قرار بگیرند.

با انصراف قالیباف همه آرایی که در آمار به وی تعلق داشت را نمی توان به نفع رئیسی به حساب آورد، طبیعتا بخش بزرگی از این آرا سرگردان خواهد بود اما باید توجه داشت که بیشتر این آرا آرای مخالفین دولت روحانی بوده و احتمال دارد بخش بزرگی از اینان به سمت شخصی که می خواهد روند دولت فعلی را تغییر دهد سوق پیدا کند، واین حرکت قالیباف خود جان تازه ای به جبهه مخالفان روحانی داد و این را می شد از واکنش طرفداران رئیسی در شیراز و همچنین طرفداران خود قالیباف در تهران مشاهده کرد.

از سوی دیگر روحانی هم بی کار ننشسته وتلاش دارد با سخنرانی ها وحملات تند و آتشین خود که مورد علاقه بخشی از جامعه است که تصمیم نداشتند رای دهند آنها را به سمت صندوق های رای بیاورد و روی رای آنها حساب باز کرده است.

البته باید توجه داشت که روحانی با این سخنرانی ها و حملات تند خود ممکن است که خطراتی را هم متوجه خود کند چون بخش بزرگی از این آرائی که وی روی آنها حساب باز کرده ممکن است روز رای گیری پای صندوق های رای نیایند و اصلا رای ندهند، اتفاقی که در ایران مسبوق به سابقه است و کاندیداها را سردرگم می کند و از سوی دیگر مخالفین خود را نیز افزایش دهد.

طبق شرایط قبلی پیش بینی می شد که سه کاندیدای اصلی یعنی روحانی — رئیسی و قالیباف هیچ کدام نتوانند کار را در دور اول انتخابات به اتمام برسانند وبر همین اساس انتخابات به دور دوم کشیده شود و روحانی پیش بینی می کرد که در دور دوم خواهد توانست با ادامه روند فعلی حملات خود هر کدام از دو رقیب دیگر را شکست دهد، در مقابل اصولگرایان تشخیص داده اند با توجه به شرایط کنونی ممکن است بتوانند کار را در دور اول یکسره کنند و تمام توان خود را باید در دور اول به کار بگیرند تا مخالفین روحانی را پشت سر کاندیدای اصلی خود جمع کنند.

با توجه به اینکه جهانگیری قرار است به نفع روحانی انصراف دهد و هاشمی طبا خود اعلام کرده که به روحانی رای خواهد داد تکلیف اینطرف جبهه از همین الآن مشخص است و همه امکانات پشت سر روحانی بسیج شده اند.

در جناح اصولگرا هنوز میرسلیم در میدان هستند وطبق پیش بینی ها خواهند توانست بخش کوچکی از آرای اصولگرایان سنتی که همانا اعضای حزب مؤتلفه و طرفداران آنها هستند را به دست آورند اما باید توجه داشت که حضور میر سلیم منجر می شود بخشی از آرای اصولگرایان میانه رو که پشتیبان روحانی هستند و در حال حاضر بخشی از آنها حتی عضو دولت وی هستند از سبد آرای روحانی جدا شود و همان چند در صد هم می تواند کل موازنه انتخاباتی را بر هم زند.

با توجه به این شرایط دیگر معلوم است که انتخابات از این پس میان روحانی و رئیسی پیش خواهد رفت و همانگونه که در مناظره های انتخاباتی همه توجه ها به سمت این دو بود از این پس روند انتخابات به سمت این دو پی


*بازتاب کناره‌گیری قالیباف در رسانه‌های عربی

المیادین با انتشار خبر کناره‌گیری «محمد باقر قالیباف» شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به نفع «سید ابراهیم رئیسی» دیگر نامزد اصولگرا به نقل از قالیباف نوشت: در شرایط کنونی توجه به مصالح مردم و انقلاب اسلامی و همچنین وحدت از هرچیزی مهمتر است و از همین رو از تمام حامیان خود می‌خواهم به سید ابراهیم رئیسی رأی دهند. رئیسی نیز در جمع مردم شیراز و در واکنش به تصمیم قالیباف از این اقدام وی تشکر کرد.

بی‌بی‌سی عربی نوشت: قالیباف باانصراف از ادامه رقابت انتخاباتی از تمامی حامیان خود خواست به سید ابراهیم رئیسی رأی دهند. بی‌بی‌سی به نقل از قالیباف نوشت: برای دست‌یابی به اهداف بزرگ‌تر از تمامی حامیان خود می‌خواهم تا به برادر عزیزم سید ابراهیم رئیسی که وعده عمل به تشکیل واقعی دولت کار و کرامت داده است، رأی دهند.

پایگاه خبری الوفد نیز نوشت: شهردار پایتخت ایران که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شده بود برای حمایت و افزایش پایگاه رأی سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران از رقابت انتخاباتی انصراف داده و از حامیان خود خواست به رئیسی رأی دهند.

العربیه با درج خبر انصراف محمدباقر قالیباف از ادامه رقابت انتخاباتی و کنار رفتن وی به نفع سید ابراهیم رئیسی آن را اقدامی در راستای تحکیم جبهه نیروهای اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی ایران دانست. العربیه به نقل از قالیباف نوشت این انصراف از ادامه کارزار انتخاباتی به نفع رئیسی برای متحد کردن جبهه انقلابی است.

القرطاس نوشت: قالیباف، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به نفع سید ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره‌گیری کرده و از طرفداران خود خواست به رئیسی رأی دهند. به نوشته القرطاس، قالیباف و رئیسی دو نامزدی بودند که به عنوان رقیب اصلی حسن روحانی رئیس‌جمهوری فعلی و کاندیدای انتخابات آتی شناخته می‌شدند.

العربی در واکنش به خبر انصراف محمد باقر قالیباف از ادامه کارزار انتخاباتی و دعوت حامیان خود به دادن رأی به سید ابراهیم رئیسی از آن به عنوان ایجاد اتحاد وانسجام در جبهه اصولگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران یاد کرد.

المدن با پوشش خبر کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از ادامه رقابت انتخاباتی به نفع دیگر نامزد اصولگرای این انتخابات یعنی سید ابراهیم رئیسی و درخواست وی از طرفدارانش برای شرکت در انتخابات به نفع رئیسی نوشت با این وجود در نظرسنجی‌ها کماکان حسن روحانی پیشتاز است.

ارم نیوز با برشمردن برخی از سوابق محمد باقر قالیباف ضمن انتشار خبر برکناری وی به نفع سید ابراهیم رئیسی به سخنان قالیباف اشاره کرد و این اقدام را به گفته وی برای حفاظت از وحدت و انسجام در جبهه انقلاب توصیف کرد.

پایگاه خبری البدیل نیز با انتشار خبر کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری ایران اعلام کرد: قالیباف ضمن کناره‌گیری از ادامه رقابت‌های انتخاباتی از تمامی حامیان خود موکدا خواست تا به سید ابراهیم رئیسی رأی دهند. این پایگاه خبری تصریح کرد قالیباف به فعالیت‌های تبلیغاتی خود برای به پیروزی رساندن سید ابراهیم رئیسی در مقابل حسن روحانی با تمام توان ادامه خواهد داد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) هم با اعلام خبر کناره‌گیری محمد باقر قالیباف از انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی این تصمیم قالیباف را نتیجه جلسه وی با نیروهای جبهه مردمی انقلاب (جمنا) قلمداد کرد و افزود: قالیباف با کنار رفتن از کارزار انتخاباتی و درخواست از حامیان خود برای رأی دادن به رئیسی تمام تلاش خود برای حمایت از وی را انجام می‌دهد.

المنار نیز در یک خبر فوری در ابتدای اعلام خبر کناره‌گیری قالیباف از انتخابات ریاست‌جمهوری و حمایت وی از رئیسی اعلام کرد: قالیباف از طرفداران خود خواسته است به سید  ابراهیم رئیسی رأی دهند.

پایگاه خبری «ان‌آر‌تی» نیز این تصمیم قالیباف را اقدامی در راستای اهداف جبهه مردمی انقلاب اسلامی قلمداد کرد و افزود: وی با این اقدام تمامی تلاش ممکن برای پیروزی سید ابراهیم رئیسی در مقابل حسن روحانی را به انجام رساند.

روسیا الیوم نیز با انتشار خبر کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از ادامه رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری و دعوت از حامیان خود برای دادن رأی به سید ابراهیم رئیسی به نقل از قالیباف نوشت که وی تمام تلاش خود را برای پیروزی رئیسی در انتخابات به کار می بندد.

رأی الیوم هم با پرداختن به این خبر نوشت: محمد باقر قالیباف شهردار تهران که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود با انصراف از انتخابات از طرفداران خود خواست تا به رئیسی رأی دهند.

الوحده نیز به نقل از قالیباف نوشت: کناره‌گیری من از انتخابات به نفع رئیسی برای تحکیم وانسجام هرچه بیشتر در جبهه انقلاب است و اکنون از تمامی مردم ایران و طرفداران خود می‌خواهم برای تحول اقتصادی و بهبود وضعیت مستضعفین جامعه به رئیسی رأی دهند.

تلویزیون المسیره یمن با پوشش خبر کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی به نقل از وی اعلام کرد: این اقدام برای حفظ مصالح نظام، مردم و کشور بوده که باعث انسجام در جبهه انقلاب خواهد شد. وی از طرفدارانش خواست تا به رئیسی رأی دهند.

اخبار الیوم با اشاره به کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی به دعوت جبهه مردمی انقلاب اسلامی و حمایت وی از سید ابراهیم رئیسی برای تغییر در کشور و وضعیت اقتصادی آن را اقدامی در جهت انسجام بیشتر جبهه انقلابی در ایران قلمداد کرد.

الوسط نیز به نقل از رسانه‌های ایرانی نوشت: شهردار تهران محمد باقر قالیباف با اعلام کناره‌گیری خود از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران از طرفداران خود خواست برای محافظت از مصالح ملی و انقلابی به سید ابراهیم رئیسی رأی دهند.

روزنامه الوطن هم با پوشش این خبر اعلام کرد: محمد باقر قالیباف، نامزد اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به نفع سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد اصولگرا از انتخابات انصراف داده و از حامیان خود خواست به رئیسی رأی دهند.

الجمهوریه نیز با انتشار خبر انصراف قالیباف از ادامه رقابت‌های انتخاباتی اعلام کرد: وی به نفع دیگر نامزد اصولگرای این انتخابات یعنی سید ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره‌گیری کرده واز حامیان خود خواست به رئیسی رأی دهند.

پایگاه خبری العین نیز با انتشار خبر مشابهی اعلام کرد: قالیباف نامزد اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به نفع سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد اصولگرای این انتخابات انصراف خود را اعلام کرد.

العرب نیوز نوشت: با انصراف قالیباف از ادامه رقابت انتخاباتی اکنون دو نامزد اصولگرا در مقابل رئیس‌جمهوری فعلی یعنی حسن روحانی قرار دارند و سید ابراهیم رئیسی که قالیباف به نفع وی از انتخابات کناره گیری کرده، از حامیان خود خواسته است که به وی رأی دهند مهمترین رقیب روحانی به شمار می‌رود.

النهار با اعلام خبر کناره‌گیری محمد باقر قالیباف از انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع سید ابراهیم رئیسی این اقدام را به گفته وی اقدامی در راستای حفظ منافع مردم، کشور و انقلاب قلمداد کرد و افزود وی از طرفدارانش خواسته است به سید ابراهیم رئیسی رأی دهند.

الشرق الاوسط با پرداختن به خبر انصراف محمد باقر قالیباف از انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد جریان اصولگرایی به نقل از قالیباف اعلام کرد وی از هوداران خود خواسته است به رئیسی رأی دهند.

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نیز با انتشار خبر مربوط به کناره‌گیری قالیباف از انتخابات به نفع رئیسی تاکید کرد با وضعیت موجود رقابت اصلی و نهایی بین سید ابراهیم رئیسی و حسن روحانی رئیس‌جمهوری فعلی است.

اسکای نیوز عربی نیز اعلام کرد امروزمحمد باقر قالیباف شهردار تهران و نامزد انتخابات ریاست ‌جمهوری ایران به نفع دیگر نامزد هم فکر خود سید ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره‌گیری کرده و از حامیان خود خواست تا با رأی دادن به رئیسی وی را پیروز انتخابات کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ