کد خبر: ۱۷۲۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
تحلیل رسانه های خارجی از فضای انتخابات ایران؛
روحانی و سایر کاندیداهای اصلاح طلب بر روی آزادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و پایان انزوای ایران در عرصه بین المللی پافشاری می کنند. اما رئیسی به جای آن که به دنبال ساخت پل میان ملت ایران با جهان خارج و بهبود روابط دوحانبه باشد و در ذهنیتش نوعی تداوم باور به محاصره را می‌توان مشاهده کرد. او خواستار سیاست خارجی تقابل‌جویانه با جهان خارج است و به طور متعارف سیاست خارجی‌اش به سیاست محافظه کاران نزدیک‌تر از دیگر نامزدهاست.
رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، انتخابات ریاست جمهوری در ایران را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند. 

به گزارش سرویس بین الملل اعتدال، 3 روز مانده به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، تبلیغات 6 نامزد این انتخابات شدت بیشتری یافته و رسانه های خارجی نیز با توجه به اظهارات جدید آنان، تحلیل ها و گزارش های خود را ارائه می کنند.


*چرا انتخابات آتی ایران برای آمریکا مهم است 
پایگاه اینترنتی روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی به پنج موردی که آمریکایی ها باید در مورد انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران بدانند، اشاره کرد. 

دراین گزارش آمده است: هم‌ زمان که ایرانیان خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه آماده می ‌کنند، تب ‌و تاب سیاسی در این کشور به اوج خود رسیده است. حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو با نبردی دشوار برای حضور در دور دوم ریاست جمهوری اش روبرو بوده است. در نظرسنجی اخیر مرکز نظرسنجی دانشجویان ایران اعلام شد، حسن روحانی همچنان پیشتاز است. حسن روحانی در چند روز اخیر تاکتیک سخنوری های خود را در انتقاد از رقبایش تغییر داد. برخی از کارشناسان معتقدند که این تغییر لحن روحانی در سخنرانی های چند روز اخیرش یادآور راهبرد کارزار انتخاباتی وی در انتخابات پیشین در سال 2013 است. 

لس آنجلس تایمز با طرح این پرسش که آیا انتخابات ریاست جمهوری درایران اهمیت دارد؟ مسلما بله. اگر چه فرآیند انتخابات در ایران با آنچه کشورهای غرب توصیف می ‌کنند متفاوت است و یک شورا متشکل از چهره‌ های مذهبی کاندیداها را تایید صلاحیت می‌ کنند، اما روسای جمهور در شکل دادن سیاست خارجی و داخلی این کشور ایفای نقش می کنند که اغلب انعکاس فراز و نشیب جامعه است. روسای جمهور در ایران این اختیار را دارند تا اعضای کلیدی کابینه و استانداران را منصوب کنند. روسای جمهور در ایران همچنان از نفوذ چشمگیری برخودار هستند. غرب اغلب انتخابات ایران را به شکل سیاه و سفید می ‌بیند اما نظام سیاسی در این کشور تک قطبی نیست و انتخابات کاملا رقابتی است. در این راستا می توان به توافق هسته ای سال 2015 ایران با غرب اشاره کرد.حصول چنین توافقی طی دوران دولت های نهم و دهم غیرقابل تصور بود. اما روحانی قهرمان توافق هسته ای است و روند بهبود روابط ایران با غرب را آغاز کرد. 

این روزنامه آمریکایی اضافه کرد:تاکید حسن روحانی بر دیپلماسی و وعده وی برای الحاق ایران به جامعه جهانی در مقایسه با رویکرد منجر به انزوا در دوران احمدی نژاد نشانگر تفاوت ظریفی است که بازیگران متفاوت در نقش رئیس جمهوری ایجاد می کنند و اینکه چگونه اینگونه سیاستها و دستور کارهای متقاوت تاثیرات متفاوتی دارند. روسای جمهوری در ایران همچنین با عملکردشان تاثیر چشمگیری بر اقتصاد این کشور دارند. در دوران دولت نهم و دهم تورم به 40 درصد افزایش یافت. این در حالی است که براساس اعلام رسانه های ایران نرخ تورم سال گذشته ایران 7.5 درصد بود. هرچند نرخ بیکاری در این کشور کماکان بالاست که یکی از انتقادات اصلی به دولت روحانی به شمار می ‌آید.

لس آنجلس تایمز با طرح پرسش دیگری مبنی بر اینکه سیستم انتخاباتی ایران اینگونه عمل می کند؟ نوشت: این دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران است. حداقل سن رای دادن در ایران 18 است و حدود 50 میلیون واجد شرایط رای دادن در ایران وجود دارند. روسای جمهور در ایران می توانند دو دوره متوالی در این سمت فعالیت کنند. پیش از این روسای جمهور گذشته ایران در هر دو دوره حضور یافته بودند اما در این دوره رشد کند اقتصادی منجر به انتقادها علیه حسن روحانی شده که در نهایت رقابت را تنگاتنگ تر از پیش بینی ها کرده است. هر کاندیدایی باید برای پیروزی بیش از 50 درصد آراء را از آن خود کند که در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده می شود. 

این روزنامه آمریکایی در پاسخ به این پرسش خود که نامزدهای پیشتاز در این انتخابات چه کسانی هستند؟ نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی و ابراهیم رئیسی دو نامزد پیشتار این انتخابات هستند. اگرچه کارشناسان می گویند که رئیسی تجربه امور سیاسی زیادی ندارد اما به نظر می رسد وی انتخاب تندروها در ایران است.

لس انجلس تایمز در پاسخ به پرسش دیگری که مطرح کرده، مبنی بر اینکه چه مسائلی برای ایرانی ها در این انتخابات اهمیت دارد؟ افزود: اقتصاد ایران نقش چشمگیری در این انتخابات ریاست جمهوری دارد. نرخ بیکاری وفقرهمچنان مشکلات بزرگ شهرهای بزرگ و دیگر مناطق شهری ایران به حساب می آیند. کارشناسان امور اقتصادی و سیاسی ایران می گویند که بسیاری از ایرانی ها به دلیل عدم به مشاهده ثمرات ناشی از توافق در معیشت روزانه خود دلسرد شده اند. طی مناظره های تلویزیونی نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) از این احساسات مردم به نفع خود سود برده و سخنوری های عوامگرایانه ارائه کردند. 

این روزنامه آمریکایی همچنین در پاسخ به اینکه آیا این انتخابات بر روابط آمریکا- ایران تاثیر می گذارد؟ نوشت: تمامی شش نامزد انتخابات ایران طی مناظره ها اعلام کردند که توافق هسته ای را اجرا می کنند. اما کارشناسان نگران هستند که یک نامزد محافظه کار(اصولگرا) چگونه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برخورد خواهد داشت. ترامپ بارها خشم و ناراحتی خود را ازایران اعلام کرده و اقدامات این کشور را ' تحت نظر' قرار داد. ترامپ به کرات به لفاظی علیه ایران پرداخته و در واکنش به آزمایش موشکی اخیر در این کشور، تحریم‌ هایی را وضع کرده و ایران را در «حالت هشدار» قرار داده است. کانال‌ های ارتباطی میان تهران و واشنگتن در دوران ریاست جمهوری اوباما بهبود یافته است. این کانال در دوران ترامپ پیشرفتی نداشته و مشخص نیست که اگر یک اصولگرا روی کار بیاید، شرایط چه تغییری خواهد داشت. لحن ترامپ در قبال ایران بسیار تند است و ادامه این روند در صورت روی کار آمدن فردی غیر از روحانی، می‌ تواند به یک تقابل سهوی منجر شود.

 
*تمدید تعلیق تحریم های آمریکا در آستانه انتخابات
المانیتور نوشت: دولت آمریکا تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران را در آستانه انتخابات اعلام خواهد کرد.

دولت آمریکا درحال بازبینی توافق هسته ای با ایران است و تعلیق تحریم های هسته ای ایران روز 17 مه (27 اردیبهشت) درست یک روز پیش از سفر دونالد ترامپ به عربستان، سرزمین های اشغالی، ایتالیا و بروکسل اعلام خواهد شد.

تعلیق بخشی از تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران تا 180 روز پس از تصویب به قوت خود باقی خواهد بود. اما تعلیق بخش دیگری از تحریم ها که تا 120 روز توسط دولت اوباما تصویب شده بود، این هفته منقضی می شود و دولت جدید باید در خصوص آن تصمیم گیری کند.

یک مقام آمریکایی گفت: ما در حال بازبینی برجام هستیم اما در عین حال به تعهداتمان پایبند خواهیم ماند.

دولت ترامپ اعلام کرده است تا زمانی که بازبینی برجام به پایان نرسیده است به این توافق پایبند خواهد ماند.

این درحالی است که مقام های آمریکایی، هنوز زمان دقیقی برای پایان بازبینی برجام مشخص نکرده اند.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در 18 آوریل (29 فروردین) در نامه ای به کنگره این کشور تایید کرد که ایران به مفاد توافق هسته ای پایبند بوده است.


*جهان و خاورمیانه انتخابات ایران را زیر نظر دارد 
خبرگزاری ایتالیایی اسکانیوز در گزارشی از انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشت: روز 19 ماه مه ( 29 اردیبهشت) 56میلیون ایرانی واجد شرایط برای انتخاب رئیس جمهور جدید پای صندوق های رای می روند، رویدادی که جهان و خاورمیانه، آن را با دقت زیر نظر دارد. 

اسکانیوزافزود:«نظرسنجی ها حاکی از محبوبیت حسن روحانی رئیس جمهوری اصلاح طلب و عامل مصالحه هسته ای است و بلافاصله پس از او ابراهیم رییسی قرار دارد. این دو نامزد در صدر جدول متشکل از 6 نامزد که توسط شورای نگهبان انتخاب شده اند، قرار گرفته و روز 19 ماه مه به رقابت با یکدیگر می روند. در این انتخابات رای افرادی که مردد هستند و هنوز تصمیم نگرفته اند که به کدام نامزد رای بدهند، تعیین کننده خواهد بود، شاخصی که در آستانه انتخابات به 45 درصد رسیده است.»

اسکانیوز افزود: در حالیکه اصولگرایان برروی اوضاع اقتصادی، خدمت به فقرا و ایجاد فرصت ها شغلی متمرکز شده اند، روحانی و سایر کاندیداهای اصلاح طلب بر روی آزادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و پایان انزوای ایران در عرصه بین المللی پافشاری می کنند. اگرهیچکدام از نامزدهای ریاست جمهوری در دور اول به سقف 50 درصد نرسند، این انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. 

این خبرگزاری ایتالیایی اضافه کرد: در ایران همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ، انتخابات محلی برای شوراهای شهری نیز برگزار می شود که آنها نیز به سوی انتصاب شهردار خواهند رفت. رای مهمی که به درک روند سیاسی، اجتماعی کمک می کند و شورای نگهبان در انتخاب این فهرست ها مداخله ای ندارد. 


* آیا روحانی بار دیگر رئیس جمهور ایران می شود؟ 
تارنمای شبکه تلویزیونی ماهواره ای الجزیره قطر در صفحه خود در گزارش دیگری با عنوان آیا روحانی برای دومین دوره رئیس جمهور می شود؟' را چاپ و منتشر کرد. 

دراین گزارش آمده است:'حسن روحانی قبل ازتصدی ریاست قوه مجریه درکشور، نقش روشنی درمذاکرات هسته ای داشت. او به مدت 15سال دبیرکل شورای امنیت ملی ایران بود ودراین پست مسوول مذاکرات هسته ای بود.پرونده هسته ای درسال 2005 با تشکیل دولت های نهم و دهم از دست او خارج شد اما شرایط در آن زمان تغییر کرد و باعث شد تا حسن روحانی به عنوان یک سیاست مدار میانه رو ظاهر شود و آرای اصلاح طلبان را به دست آورد.

الجزیره نوشت: وقتی روحانی به قدرت رسید، رابطه ایران با کشورهای عرب به دلیل حمایت نظام ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حال گذر از مرحله تنش بود و این امید وجود داشت که روحانی بتواند در جهت دستیابی به راه حلی برای بحران سوریه نقش ایفا کند.

این رسانه قطری درادامه افزود:طی سالیان گذشته شاهد وخامت در روابط ایران با کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای خلیج (فارس) از جمله عربستان بودیم که در نتیجه آن به دنبال حمله علیه سفارت عربستان روابط دیپلماتیک میان ریاض وتهران قطع شد وسفارتخانه های شماری از کشورهای عربی در تهران بسته شد. برای اولین بار در تاریخ سازمان همکاری اسلامی بیانیه ای علیه ایران صادر شد و رئیس جمهوری ایران نیز در اعتراض، اجلاس سران در استانبول را در سال 2016 ترک کرد.

این رسانه قطری افزود: هر چند ایران در آخرین سال دوران ریاست جمهوری روحانی شاهد رشد اقتصادی به میزان 6.6 درصد بود اما این رشد و توسعه به دلیل افزایش صادرات نفت پس از توافق هسته ای روی داد و سهم بخش غیرنفتی از این رشد و توسعه فقط 0.8 درصد بود. 

الجزیره اضافه کرد: منتقدان روحانی معتقدند عامل اصلی مشکلات اقتصادی آن است که دولت بر سیاست خارجه تمرکز یافت و پس از گذشت دو سال از امضای توافق هسته ای کشور شاهد گشایش در اوضاع اقتصادی نبوده است در حالی که هواداران رئیس جمهور روحانی، این امر را نشات گرفته از کاهش قیمت نفت و فساد مالی می دانند. 


*کسی جرات پیش بینی انتخابات ایران را ندارد 
خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا) در گزارشی از تهران درباره انتخابات ایران با عنوان «در بازار تهران میان امید و ناامیدی» نوشت: «کمتر از یک هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، علائم زیادی از تبلیغات انتخاباتی در خیابان های تهران محسوس نیست. اعلامیه هایی با چهره خندان حسن روحانی رئیس جمهوری و بیلبوردهایی با تصاویر سایر نامزدها با لبخندی مختصر دیده می شوند. در این فضا، با اینکه رقابت انتخاباتی باید میان روحانی اعتدال گرای اصلاح طلب و ابراهیم رئیسی اصولگرا محدود باشد اما کسی جرات پیش بینی نتیجه انتخابات را نمی کند.» 

آنسا افزود: «در انتخابات سال 2013 نیز پیش بینی سخت بود. اما چند روز قبل از برگزاری انتخابات، بازار تجریش در شمال تهران ناگهان به رنگ بنفش درآمد رنگی که روحانی برای تبلیغات خود برگزیده بود درمیان مردم نیزجمع آوری نظرات سیاسی کارساده ای نیست .اکثرا با یک لبخند از ما فاصله می گیرند. یک خانم چادری دستانش را بلند کرد و گفت هنوز نمی دانم به چه کسی رای دهم. همه وعده می دهند .... و دور شد. 

خبرگزاری ایتالیا تصریح کرد: دختر دانشجویی بنام فاطمه نزدیک شد و گفت روحانی برای ایران کارهای زیادی انجام داد و کشور را از انزوا خارج کرد و می توان به آینده با آرامش و آزادی بیشتر نسبت به دوره والدین ما نگاه کرد. بازگشت به عقب اشتباه بزرگی است. آرش نیز پشت دکه میوه فروشی خود گفت چهار سال خوب داشتیم، احساس تغییرات بزرگ و توجه بیشتری کردیم و گردشگران زیادی را دیدیم و این یقینا علامت خوبی برای اقتصاد است. 


*  چرا انتخابات ایران برای جامعه جهانی مهم است
پایگاه اینترنتی گلف نیوز امارات در مطلبی عنوان کرد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در حال ساماندهی آمادگی های نهایی برای انتخابات روز جمعه هستند؛ انتخاباتی که می تواند به طور گسترده ای معنا و مفهوم مهم و قابل توجهی برای ایران و جهان داشته باشد. 

دراین گزارش به قلم «اندرو هاموند» آمده است: در کانون این رقابت انتخاباتی دیدگاههای متفاوتی در مورد دستاورد حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران قرار داشته است. 

این رسانه نوشت: حسن روحانی به عنوان یک گزینه مطلوب میانه رو درعرصه بین المللی دیده می شود اما حضور مجدد وی در سمت ریاست جمهوری تضمین نیست. اگر روحانی بتواند در دور اول آراء مورد نظر را بدست بیاورد پیروزخواهد شد اما اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، مخالفان محافظه کار (اصولگرا) بیشتری ممکن است به صف مخالفان بپیوندند. این انتخابات فقط به این دلیل مهم نیست که رئیس جمهوری آینده ایران و مسیر آتی این کشور در سالهای آینده مشخص می شود. 

گلف نیوز افزود:درحالیکه دیدگاه حسن روحانی مبنی بر تعامل گسترده تر با غرب در کانون بحث های انتخاباتی بوده است، سرنوشت وی ممکن است بیشتر در گرو تلقی عمومی نسبت به وضعیت اقتصادی باشد. به رغم یکسری اقدامات دولت روحانی در حوزه اقتصاد، بخش های صنعتی کلیدی در رکود هستند. برخی از موارد مثبت اقتصادی ناشی از لغو تحریم های اقتصادی تحت الشعاع کاهش بهای نفت قرار گرفته است. 

این رسانه افزود: حسن روحانی همچنین با انتقادها در مورد نرخ بیکاری بالا روبرو است. نرخ بیکاری سال گذشته به 12.4 درصد افزایش یافت. رقبای اصلی حسن روحانی وعده داده اند در صورتی که در انتخابات پیروز شوند، پنج میلیون شغل در دور اول ریاست جمهوری ایجاد کنند که وعده ای غیرواقع بینانه است.در کانون بحث ها در مورد اقتصاد ایران این بوده است که برخی از محافظه کاران (اصولگرایان) می گویند روحانی بسیار زیاد بر اجرا شدن سرمایه گذاری های خارجی تکیه کرده است. رئیس جمهوری ایران به دنبال جذب حدود 140 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای مدرن کردن بخش های نفت و گاز، حمل ونقل و ارتباطات است. سال گذشته اتاق بازرگانی ایران برآورد کرد که این کشور فقط 13 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است. در حالیکه این میزان بالاتر از آمار سه میلیارد دلار در سال 2015 است اما همچنان با انتظارات دولت روحانی در جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار فاصله دارد. 

در این گزارش آمده است: با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا، خطرات بزرگتری در مورد آینده توافق هسته ای وجود دارد. 

در حالی که دولت جدید آمریکا به تازگی تایید کرده است که ایران به این توافق پایبند بوده است، پس از آزمایش موشکی تهران، تحریم های جدیدی را علیه این کشور اعمال کرده و بازنگری توافق هسته ای را آغاز کرده است.

در حالی که واشنگتن نمی تواند در نهایت به طور یک جانبه این توافق را لغو کند، می تواند با فشار بر کشورهای غربی برای نداشتن تجارت با ایران و روشن نکردن موضع خود در مورد لغو تحریم ها، در روند اجرای برجام اختلال ایجاد کند. که این کار نیز توسط برخی از دیگر طرفین برجام از جمله فرانسه با مخالفت مواجه خواهد شد.

افزایش خصومت تیم ترامپ با ایران، می تواند دستورکار روحانی برای تعامل جهانی بیشتر و روابط نزدیک تر با غرب و همکاری بیشتر با کشورهای کلیدی خاورمیانه از جمله احتمالا عربستان سعودی را پیچیده تر کند. روحانی امیدوار است که سیاست های تعامل گرای بیشتر، سرمایه گذاری های خارجی، لینک های تجاری و روابط دیپلماتیک را افزایش خواهد داد. با این حال محافظه کاران (اصولگرایان) در ایران به شدت مخالف تغییرات بنیادین در اصول سیاست خارجی این کشور هستند. 

در پایان مطلب این گزارش آمده است: در کل انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه در ایران دستور کار این کشور را نه فقط برای چهار سال آینده بلکه برای دهه آتی یا بیشتر از آن تعیین می کند. در حالی که پیروزی روحانی توسط بسیاری در سطح بین المللی پیش بینی شده است، هنوز هیچ چیز مشخص نیست و پیروزی محافظه کاران به طور چشمگیری سیاست داخلی این کشور، اقتصاد و روابط بین المللی را تغییر خواهد داد.


* جهان با شوق و حساسیت منتظر نتایج انتخابات ایران است 
خبرگزاری المسله در مصاحبه با چند تن از نمایندگان پارلمان عراق از فراکسیون های مختلف، دیدگاه آنها را درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران و اینکه چه کسی شانس پیروز انتخابات است، جویا شده و تاکید کرده که جهان با شوق و حساسیت منتظر نتایج انتخابات ایران است. 

خبرگزاری المسله در مقدمه گزارش خود آورده است: «جهان با شوق و حساسیت در انتظار نتایج انتخابات ایران است و در این فضای آکنده از انتظار، درها به روی همه احتمالات باز است.» 

به نوشته این خبرگزاری، «شخصیت های سیاسی عراقی از جریان های مختلف، به نقش مثبت ایران در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم اذعان دارند و نخبگان سیاسی در سطح بین المللی، عربی و بومی عراق بر ثابت بودن خط مشی سیاسی ایران در قبال پرونده های داغ منطقه صحه می گذارند.» 

المسله افزوده است: در عین حال این نخبگان سیاسی معتقد هستند که از حیث شخصی، فردی که به عنوان رئیس جمهور ایران انتخاب می شود با توجه به مرجعیت سیاسی که دارد، می تواند در حل جزئیات پرونده های داغ منطقه اثرگذار باشد و همین امر، مساله انتظار را نسبت به نتایج انتخابات ایران، معنی دار کرده است. 

المسله خاطرنشان کرده است: نتایج انتخابات ایران می تواند در تغییر فضای منطقه که از اختلافات و نزاع ها رنج می برد و منجر به بی ثباتی در عراق، سوریه و یمن شده ، اثر تعیین کننده داشته باشد. 

'رزاق الحیدری' نماینده پارلمان عراق از ائتلاف ملی شیعیان این کشور، به نقش مثبت ایران در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم اشاره و پیش بینی کرده که 'حسن روحانی' شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات داشته باشد. 

این نماینده پارلمان عراق با بیان اینکه انتخابات یک مساله داخلی است در عین حال پیش بینی کرده است تبعات انتخابات ایران، برای منطقه آرامش و ثبات را به ارمغان داشته باشد. 

این درحالیست که 'جمیله العبیدی' از فراکسیون 'الوطنیه' به رهبری 'ایاد علاوی' معاون رئیس جمهور عراق نیز پیش بینی کرده است انتخابات ایران، تاثیرات منطقه ای به دنبال داشته باشد. 

این نماینده پارلمان عراق با اشاره به تنش های موجود در منطقه ابراز امیدواری کرده که انتخابات ایران منجر به مهار تنش ها با عربستان سعودی شود. *جهان در انتظار نتیجه انتخابات ایران
روزنامه فایننشال تایمز نوشت: بهار 2017 را قطعا باید فصل انتخابات ها نامید: انتخابات در فرانسه، کره جنوبی، انگلیس، انتخابات ایالتی آلمان و مهمترین آن، انتخابات ایران.

انتخابات ایران بین 6 کاندیدا برگزار می شود ولی رقابت اصلی بین روحانی و رئیسی خواهد بود.

اما برنده هر کسی که باشد نقش تعیین کننده ای در منطقه خواهد داشت و تعیین خواهد کرد که آیا جنگ عربستان برای تخریب یمن ادامه خواهد داشت و اینکه آیا حمایت از سوریه دنبال خواهد شد یا خیر. و در سطح بین المللی، رئیس جمهور بعدی تعیین خواهد کرد که روابط ایران و آمریکا و آینده نظام تحریم ها چگونه خواهد بود.

تحریم های غیر هسته ای آمریکا مانع سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران شده است و این شرکت ها چشم انتظار نتیجه انتخابات ایران هستند.

انتخابات 19 مه (29 اردیبهشت) نتیجه را شکل خواهد داد. این خطر وجود دارد که موضع گیری ها و خصومت ها میان ایران و امریکا که به دهه ها قبل باز می گردد، اوضاع را متشنج کند و سرمایه گذاری ها را تا سال های آتی به تاخیر اندازد.

از سوی دیگر به نظر نمی رسد دولت جدید آمریکا بخواهد در جنگ دیگری در خاورمیانه وارد شود و تمامی نشانه ها حاکی از تمایل شرکت های آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران است.

اگر این اتفاق بیافتد و تحریم ها کنار گذاشته شود، سرمایه ها به سرعت به ایران سرازیر خواهند شد و سریعا در جهت توسعه و تولید مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همه کسانی که امیدوارند چرخه بهای نفت به زودی به مسیر بازگردد و این بازار طی دو سال به رونق برسد، باید به دقت نتیجه انتخابات ایران را مشاهده کنند.


* توافق هسته ای پس ازانتخابات پای برجا خواهد ماند، قیمتهای نفت تغییر می یابد 
تارنمای نیو یوروپ با انتشار مقاله ای تحلیلی در مورد انتخابات ریاست جمهوری نوشت: هرکس در انتخابات 29 اردیبهشت ماه انتخاب شود، توافق هسته ای پا برجا خواهد ماند اما قیمت های نفت دستخوش تغییر خواهد شد. 

فیدل غیط، تحلیلگرانرژی در موسسه اوپنهایمر نیویورک به بنگاه خبری نیو یوروپ گفت: فکر نمی کنم تخطی از توافق هسته ای به نفع ایرانیان باشد و آنها کاری نخواهند کرد تحریم های هسته ای اروپا و آمریکا برگردد. تحریم ها و توافقنامه ها و از این قبیل که مدت زیادی طول کشید دو طرف این اختلاف هسته ای بتوانند به تفاهم برسند بعید است با ملاقات 20 دقیقه ای (نتانیاهو) با دونالد ترامپ بهم بخورد. به رغم کم توجهی ترامپ به این توافق هسته ای که مانند کودکی پنج ساله است ونیازبه مراقبت دارد، طرفین این توافقنامه از بلوغ سیاسی لازم برای نگهداری آن که منوط به همکاری ودوستی و تایید های فنی دوره ای و قانونمند است، کوتاهی نکنند. 

این تحلیل گر افزود: «بسیار بعید است که سیاست ورزی های داخلی ایران، توافق هسته ایران را با دولتهای غربی به مخاطره اندازد. لغو تدریجی تحریم های ایران به جمهوری اسلامی این امکان را داد تا به بازارصادراتی خود برگردد.ایرانیان خواستاراستاندارد بهتربرای زندگی خودهستند وبه آنچه برای مدتی طولانی از شرایط بهتر زندگی دور نگاه داشته شده اند، اعتراض دارند و دولتمردان نیز این را دریافته اند.»

این تحلیلگر موسسه اوپنهایمر که ساکن نیویورک است، تصریح کرد:شرایط اجتماعی ایران اکنون به نحوی است که مسائل منطقه ای دیگر اهمیت سابق خود را از دست داده و اکنون هر کس به تعادل بازار فکر می کند و به عرضه و تقاضا می اندیشد و پیچیدگی کار اینجاست. در شرایطی که سازمان کشورهای صادر کننده نفت بر روی کاهش تولید توافق کرده.دولت آمریکا ممکن است تولید نفت شِیل را افزایش دهد. 

این تحلیلگرمی گوید: اکثریت شرکت های نفتی می خواهند تولید خود را در سال جاری و آینده افزایش دهند. واقعیت این است که دیگر توجه بازار معطوف انتخابات در فرانسه یا انتخابات در ایران یا انتخابات ایالات متحده نیست.ما چیزهای زیادی دیدیم درسه - چهارسال گذشته جنگ سوریه و درگیری های متعدد دیگر را تجربه کردیم که در روزگاران گذشته روی قیمت نفت تاثیر می گذاشت. اما الان چنین نیست. 


*هدف روحانی رفع کامل تحریمهاست 
روزنامه تیرولر تسایتونگ نوشت: آخرین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی ایران در حالی برگزار شد که محور اصلی سوال ها و بحث های مطرح شده ، مسائل مربوط به سیاست اقتصادی و فساد بود. 

این روزنامه به نقل از خبرگزاری اتریش (APA)؛ افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری در این مناظره گفت هدف اصلی او در دوره بعدی دولت خود رفع کامل تحریم های اقتصادی ایران است. روحانی افزود: بسیاری ازاین تحریم هالغوشده وتابه حال به طورتقریبی امکان سرمایه گذاری 14 میلیارد یورویی در کشور فراهم آورده است، که یک سوم آن برای احیای شرایط زندگی قشر بی بضاعت برنامه ریزی شده است. 

این روزنامه اتریشی اضافه کرد:محمد باقر قالیباف شهردار محافظه کار تهران، ازآنچه رکود اقتصادی در دولت نامید انتقاد کرد وگفت: «درختی که در چهارسال میوه نداد، در آینده نیز هیچ ثمری نخواهد داشت.» از سوی دیگر، ابراهیم رئیسی نیز از دولت انتقاد کرد و دولت را مسبب افزایش 10 درصدی جمعیت بی بضاعت در جامعه دانست. 

روزنامه اتریشی «تیرولر تسایتونگ» نوشت:روحانی توانست با گفت گوهای هسته ای با گروه 1+5 موجب لغو بسیاری از تحریم های اقتصادی علیه ایران شود،با این حال توافق هسته ای نتایج مورد انتظار را نداشته زیرا بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی اعتماد کافی برای ورود به بازار ایران را ندارند. 


*جهان در حال رصد انتخابات ایران است
شبکه خبری بلومبرگ نیز با انتشار گزارشی می نویسد: «تندروها در ایران روحانی را به دلیل برجام و مشکلات اقتصادی سرزنش می کنند. آنان خواستار بازگشت دوباره به قدرت هستند. این شبکه خبری می نویسد:«یک پژوهشگر در موسسه چتم هاوس در لندن می گوید که رئیسی به جای آن که به دنبال ساخت پل میان ملت ایران با جهان خارج و بهبود روابط دوحانبه باشد و در ذهنیتش نوعی تداوم باور به محاصره را می‌توان مشاهده کرد. او خواستار سیاست خارجی تقابل‌جویانه با جهان خارج است و به طور متعارف سیاست خارجی‌اش به سیاست محافظه کاران نزدیک‌تر از دیگر نامزدهاست. رئیسی می خواهد روی اقشار کم درآمد سرمایه گذاری کند و از افزایش شکاف میان فقیر و غنی می گوید. او در تلاش است تا فضا و جو را در شرایطی مشابه جوی قرار دهد که محمود احمدی‌نژاد قرار داده بود.». 

بلومبرگ در ادامه اشاره می کند که سیاست خارجی او از آن رو نگران کننده است که اکنون ایران در قطع روابط دیپلماتیک با عربستان سعودی است و ترامپ نیز از برجام انقاد کرده است. 

بلومبرگ می‌نویسد همه مشهدی‌ها رئیسی را دوست ندارند و در آن شهر حامیان روحانی معتقدند که او مسبب افزایش محدودیت‌های اجتماعی، کاهش برگزاری کنسرت‌ها و افزایش حضور گشت ارشاد در خیابان‌ها در کنار آیت الله علم الهدی پدر همسرش و امام جمعه مشهد بوده است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ