کد خبر: ۱۷۲۲۴۵
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است، گفت: برجام هیچ کاری هم نکرده باشد حداقل سهم درآمدهای ما از منابع مشترک با کشورهای همسایه را برگردانده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستاوردهای اقتصادی برجام غیرقابل انکار است، گفت: برجام هیچ کاری هم نکرده باشد حداقل سهم درآمدهای ما از منابع مشترک با کشورهای همسایه را برگردانده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، مسعود پزشکیان در پردیس علامه امینی دانشگاه فرهنگیان تبریز افزود: تا پیش از رفع تحریم های بین المللی، روزانه 400 میلیارد تومان سهم گاز ایران از میدان مشترک با قطر و 120 میلیارد تومان از میدان مشترک عراق، و همین مقدار از میدان مشترک سلمان با امارات از حق ایران به هدر می رفت.

وی بازگشت روزانه یک هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفت و گاز ایران را یکی از دستاوردهای برجام دانست و گفت: این در حالیست که در هشت سال دولت گذشته، میلیاردها تومان از بین رفته و فرصت های بسیاری از دست رفت.

پزشکیان با اشاره به اینکه برخی اختلاف نظرهای غیرکارشناسی برجام را پررنگ کرده اند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، صدا و سیما مشروح درگیری های لفظی بررسی های سیاسی برجام را پوشش داد ولی وقتی نوبت به دستاوردهای اقتصادی آن رسید، هیچ اشاره ای به مفاد جلسه مذکور نشد.

وی ادامه داد: باید پرسید چرا برخی مانع از دانستن مردم می شوند و از آگاهی مردم، چه منافعی از آنان گرفته می شود؟

** کارشکنی های آمریکا را باید با تدبیر کنترل کرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه غیرکارشناسی و غیرعملی مجلس گذشته در خصوص نیروگاه های هسته ای افزود: در حالی که کل ذخایر اورانیوم ایران یکهزار و 200 تن گزارش شده، مصوبه مجلس، دولت را ملزم به تولید 20 هزار مگاوات برق از انرژی هسته ای کرده که بدین ترتیب باید نیازمند هزار و 400 تن اورانیوم در سال بود.

وی یادآوری کرد: وقتی چنین مصوبات غیرکارشناسی و غیراصولی ارائه می شود، طرف مقابل مشکوک شده و بی اعتماد می شود.

پزشکیان با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص بی اعتمادی به آمریکا خاطرنشان کرد: امریکا کشوری زورگو بوده و تحریم در ذاتش قرار دارد از این رو تا منابع ما را غارت نکند دست بردار نیست.

عضو کمیسیون بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی در عین حال ادامه داد: برای مقابله با آمریکا باید از هر نظر قدرتمندانه ایستاد همانطور که تیم هسته ای با تصویب برجام، مانع از شیطنت و ماجراجویی های ترامپ شده اند.

وی دولت روحانی را موثرترین دولت پس ازپیروزی انقلاب در حوزه بهداشت و درمان دانست و گفت: در پی رفع تحریم، ورود دارو و نیز آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران، حدود 11 میلیون نفر در کشور زیرپوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و بدین ترتیب، هزینه های درمان آنان به شدت کاهش یافته است.

پزشکیان که به گفته خودش سال ها تجربه فعالیت پزشکی داشته یادآور شد: روزگاری بود که بیمارستان ها جنازه متوفی را تا روز تسویه حساب به خانواده اش تحویل نمی دادند در حالی که امروزه هیچ بیماری به دلیل تامین نشدن هزینه درمانی ، در بیمارستان سرگردان نمی شود.

وی با بیان اینکه هیچ دولتی حتی زمان اصلاحات که خودش وزیر بهداشت آن بود، به اندازه دولت روحانی به داد محرومان نرسید، اظهار کرد: با توجه به آنچه گفته شد باید با حضور آگاهانه در پای صندوق های رای و انتخاب مجدد حسن روحانی، روند موجود را ادامه دهیم.

وی از دانشجویان خواست ضمن حضور پرشکوه در پای صندوق های رای، در آگاه سازی جامعه و ترغیب آنان به رای دادن، همه را به صحنه کشانده و آینده کشور را برای چهار سال دیگر تضمین کنند.

** با خلافکار باید برخورد قانونی کرد نه مناظره

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود، با اشاره به اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری برای مناظره رئیس دولت نهم و دهم و رئیس دولت فعلی گفت: رییس دولت نهم و دهم در خصوص قانون هدفمندی یارانه ها مرتکب تخلفات آشکار شده و امروز برای مناظره با رئیس جمهور از وی دعوت می کنند.

پزشکیان با بیان اینکه تخلفات آشکار رییس دولت نهم را رسیدگی نمی کنند و ادعای قانون گرایی و عدالت هم دارند، تاکید کرد: باید به آقایان گفت که با خلافکار باید برخورد قانونی کرد نه مناظره.

** ترویج مفت خوری به جای تولید و اشتغال در کشور

نایب رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود از وعده های واهی افزایش یارانه به شدت انتقاد کرد و گفت: نباید برای کسب رای، مردم را فریب داد زیرا که افزایش یارانه های نقدی به لحاظ قانونی و منابع تامین مالی آنها امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: از ابتدای طرح پرداخت یارانه های نقدی، حدود 270 هزار میلیارد تومان از منابع ملی به هدر رفته درحالی که این مبلغ می توانست برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری هزینه شود.

پزشکیان، ترویج مفت خوری و راحت طلبی را توهین به شعور اجتماعی مردم دانست و گفت: حاکمیت موظف است به فقرا و افراد ناتوان کمک کرده و در عین حال برای افراد توانمند و جویای کار نیز فرصت شغلی ایجاد کند.

وی افزود: وقتی مردم را به مفت خوری عادت می دهند، به طور قطع آینده ی روشنی در انتظار کشور نخواهد بود.

** مسئولان سابق مبارزه با قاچاق، مدعی دولت شده اند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح سئوالات انحرافی از حسن روحانی در خصوص دلیل وجود قاچاق در کشور گفت: یکی مسئول برخورد با پدیده قاچاق بوده دیگری هم مسئول محاکمه آنان ولی برای انحراف افکار عمومی، دولت را مقصر جلوه می دهند درحالی که باید پرسید وقتی مسئول بودید چرا کاری نکردید؟

پزشکیان اظهار کرد: مناظره های تلویزیونی نشان داد که برخی یاد نگرفته اند در چهارچوب سیستم عمل کرده و وظایف خود را به درستی انجام دهند؛ با این حال ادعای ریاست جمهوری هم دارند.

** بی عدالتی در کشور سیستماتیک است

این نماینده اصلاح طلب مجلس، بی عدالتی در کشور را روندی سیستماتیک دانست و گفت: چرا باید سیستم طوری باشد که یک قشر خاص ماهیانه صدها میلیون تومان درآمد داشته باشند و درآمد برخی افراد نیز کمتر از یک میلیون باشد.

پزشکیان ادعای عدالت و اصلاح جامعه از سوی برخی افراد را غیرواقعی خواند و اضافه کرد: افرادی قلیل، سهم کثیری از مردم برمی دارند ولی ادعای عدالت دارند.

وی جامعه عدالت محور را بدون عنوان هایی چون خواص و عوام دانست و گفت: همین مدعیان عدالت، هنگامی که بر روی کار می آیند، تمام کارشناسان قبل را پس زده و عوامل خود را فارغ از میزان تجربه و تخصص شان به کار می گیرند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ، تهمت، افترا و انگ زدن به هر بهانه ای را تاکتیک نخ نمای برخی محافل برای به در کردن رقیب اعلام کرد و افزود: عدالت خدا بر این استوار است تا مظلومان بر افراد ظالم حاکم شوند.

پزشکیان با بیان اینکه امروز برای گفتن حرف خود باید قدرت و نفوذ داشته باشیم، اظهارکرد: روند طوری است که یک شخص برای اینکه بتواند حرفش را بزند، مجبور است در جایی قرار گیرد که دیگر بهانه ای نداشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد شدید از بی اعتمادی به کارشناسان در کشور گفت: برخی افراد درحالی ادعای حمایت از کارشناسان داخلی دارند که برای معالجه به خارج می روند.برخی بکارگیری کارشناسان را وابسته به رعایت ظاهر و محاسن می دانند اما وقتی موضوع جان خود به میان می آید، به کارشناسان خارجی به ظاهر غربی پناه می برند.

وی در ادامه تیم هسته ای و دستگاه وزارت خارجه را متشکل از زبده ترین کارشناسان و دیپلمات های کشور دانست و افزود: به جای بازخواست تیمی که تحریم و فشارهای بین المللی دستاورد مذاکرات آنها بوده، به تیمی تندترین انتقادات را وارد می کنند که دستاوردشان، رفع تحریم و عزت و افتخار مردم بوده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با مقایسه گفتمان 2 طرف اصلی انتخابات اظهار کرد: یکی حرف می زند و نتیجه اش تنش و تحریم و بی ثباتی است ولی سخنان دیگری ایجاد آرامش و اعتمادزایی و تنش زدایی در سطح بین المللی به همراه دارد.

وی با هشدار نسبت به عواقب به روی کار آمدن تفکری که از افراط و تهدید و بی ثباتی حمایت می کند، گفت: باید از خود پرسید تفکری که از دیپلماسی فقط بالا رفتن از دیوارهای سفارتخانه ها و پرتاب سنگ و درگیری را یاد گرفته چگونه می تواند منافع ملی را تامین کند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری